'Van buschauffeurs wordt nu meer gevergd dan vroeger' DE IMMETJES-HOEVE Historische studiedag over Zeeuwse visserij Rijvaardigheidstraining voor beroepschauffeurs Maij voorstander van regiotaxi Filmmuseum eert Dietrich De belofte voor de toekomst JUWELIER 4 t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vol in de remmen op een nat wegdek. (Foto: Marijke Folkertsma). NEELTJE JANS - „Het wordt steeds drukker op de weg en dat houdt in dat van buschauffeurs nu meer gevergd wordt dan vroeger. De vraag om deze rij vaardigheidstraining is ook van de chauffeurs zelf gekomen". Aan het woord is J. R. Nienhuis van Streekvervoersmaatschappij Zuid-West Nederland en hij legt uit waarom de ZWN de Beroeps Opleiding Verkeersveiligheid heeft ingehuurd om voor alle 700 chauffeurs van de streekvervoersmaatschappij een rijvaardigheidstraining te verzorgen. De eerste tien chauffeurs waren gisteren, woensdag, de leerlingen van instructeur T. Hoogenwaard van de BOV. De enkele fietser die gisteren een tochtje maakte over het doorgaans verlaten stukje Neeltje Jans dat de BOV had uitgezocht voor de rijvaardig heidstraining keek wat vreemd. Een bus die op een nat wegdek vol in de remmen gaat is per slot van rekening ook geen alledaags gezicht. Theorie De tien ZWN-chauffeurs moes ten 's ochtend rond half negen al present zijn in het Topshuis op Neeltje Jans waar ZWN-di- recteur drs. G. J. M. Koelemij het officiële startsein gaf voor deze eerste rijvaardigheids training. Daarna was het de beurt aan instructeur Hoogen waard om een theoretische les in rijvaardigheid te geven. In de middaguren verplaatste het gezelschap zich met vijf ZWN-bussen naar de plaats waar het 's ochtends geleerde in de praktijk moest worden gebracht. Na een aantal oefe ningen in bochtentechniek startte Hoogenwaard de langs de kant van de weg geïnstal leerde sproei-installatie op en werden de oranje pilonen ge plaatst om het te volgen traject aan te geven. Het is de bedoeling dat de bus op een nat wegdek met twee wielen op een glad en twee wielen op een stroef wegdek met een snelheid van 50 kilo meter per uur aan komt en ver volgens vol in de ankers gaat. „Dat is niet zo gek als !het lijkt", legt Hoogenwaard uit. „In steden kom je vaak in stra ten verschillende wegdekken tegen. Wat wij hier nabootsen is een behoorlijk reële situa tie". Stapsgewijs De eerste bus komt aanstor men. Op een teken van Hoo genwaard gaat de chauffeur op de rem staan. „Nee, niet stie kem tegensturen", berispt de instructeur zijn leerling. „Je moet eerst voelen wat een bus in zo'n geval doet. De rest komt straks". Alle tien chauffeurs ondergaan de sensatie om met de logge, zware bus in een slip te raken. Tbtdat het genoeg is naar de zin van Hoogenwaard. De volgende stap in de training is de chauffeurs leren wat er gebeurt als ze een paniekstop maken, voelen dat het gevaarte gaat glijden en van schrik de rem loslaten. De bus krijgt de neiging te gaan slingeren en is veel moeilijker te corrigeren. „Tegenstuur is de oplossing", stelt Hoogenwaard. „Als je merkt dat de bus van achteren naar rechts uitbreekt moet je naar links teeensturen". Hoogenwaard stapt zelf in een van- de ZWN-bussen en geeft het goede voorbeeld. Gas erop, op het natte stuk vol in de rem men, tegensturen en in rechte lijn weer verder. Niet zonder bewondering slaan de chauf feurs de verrichtingen van Hoogenwaard gade. Vervolgens mogen ze het zelf proberen en na enig oefenen hebben de meesten de slag snel te pakken. Uitwijken Verder op het programma van de rijvaardigheidstraining stond het uitvoeren v^n een uitwijkmanoeuvre op nat weg dek. Ook hier was de bood schap weer dat men onder alle omstandigheden de bus be stuurbaar moet houden. Een bus, of een auto, met blokke rende wielen wordt onbestuur baar. Hoogenwaard tot de chauffeurs: „Als je ABS (Anti Blokkeer Systeem) op je bus zou hebben zou het een stuk makkelijker zijn. ABS is ei genlijk een systeem dat fouten van de chauffeur opvangt door de rem steeds te lossen als de wielen dreigen te blokkeren". Ook werd het rijden met twee wielen in de berm beoefend. Hoogenwaard legt uit dat veel chauffeurs, of ze nu een bus of een personenauto besturen, in de fout gaan als ze met twee wielen in de berm terecht ko men. De eerste reactie is om een ruk aan het stuur te geven om auto of bus weer in het rechte spoor te krijgen. Vaak leidt dat tot ongelukken omdat het voertuig doorschiet de an dere kant op. Beter is het om gewoon het stuur stil te houden en het voertuig rustig uit te la ten lopen. ZWN-public relations-man Nienhuis heeft zelf ook een rij vaardigheidstraining gedaan. Het is zijn ervaring dat door dergelijke trainingen ongeluk ken voorkomen kunnen wor den. „Zesennegentig procent van de ongelukken komt voort uit een gebrek aan ervaring en daar willen wij wat aan doen. Het wordt tenslotte steeds drukker op de weg en wat dat betreft wordt er steeds meer van chauffeurs gevergd". Het is de bedoeling dat alle zevenhon derd chauffeurs in dienst van de ZWN in de komende drie jaar een rijvaardigheidstrai ning volgen. DEN HAAG - Minister Maij (verkeer) is voorstander van het inzetten van taxi's om on rendabele buslijnen te vervan gen. De minister denkt daarbij aan de inzet van zogenaamde regiotaxi's. De regiotaxi kan dienst doen in gebieden waar -geen of nauwelijks bussen rij den. Ook denkt de minister er aan taxi's in steden in te zet ten, op momenten waarop maar weinig reizigers gebruik maken van de bus. De minister volgt hiermee het advies van de commissie Van Leeuwen die woensdag haar eindrapport presenteerde. De taxicommissie, onder leiding van oud-Tweede Kamerlid J. van Leeuwen, vindt dat de rol van de taxi in het collectief ver voer moet worden vergroot. Via experimenten kan onder zocht worden wat de mogelijk heden en voorwaarden moeten zijn voor de inzet van regio taxi's. Minister Maij stelt 10 miljoen gulden beschikbaar voor experimenten met de regi otaxi. Vrijdag 8 mei NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Tekenfilmfestival. 16.24 uur Service salon, geva rieerd middagprogramma. 17.31 uur Parker Lewis, Ameri kaanse comedyserie. 17.59 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.29 uur Weg van de snelweg Europa, toeristische tips. 18.59 uur Zo vader zo zoon, quiz. 19.29 uur Cosbyshow, comedy serie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Rondom tien, thema tisch praatprogramma. 21.13 uur Cheers, comedyserie. 21.42 uur De stoel over zee, Rik Felderhof praat met opmerke lijke mensen op de Nederland se Antillen. 22.12 uur Dokument, afl.: Eet gezond, eet een tomaat. '22.51 uur The commish, Ameri kaanse politieserie. 23.38 uur Miniatuur 23.48 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 18.48 uur Wetenswaardevol met Wubbo Ockels, populair- wetenschappelijk programma. 19.16 uur TV Dokter. Herh. 19.17 uur Eigen baas, informa tief spelprogramma. 19.52 uur Gordon in Schotland, muziekspecial. 20.23 uur Landelijke fietsdag 1992, ook dit jaar zijn er voor de landelijke fietsdag voor morgen in het hele land routes uitgezet. 20.33 uur De leukste thuis, home-video programma met Linda de Mol. 21.08 uur Sjans, 13-delige co medyserie. 21.38 uur TV Dokter, medische tips. 21.39 uur Crime time, magazi ne over alle facetten van de misdaad. 22.20 uur Billionaire Boys Club, tweedelige Amerikaanse tëlevi'sifilm. Deel 1. 23.55 uur A Stranger is wat ching, Amerikaanse speelfilm. 01.25 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.00 uur Nieuws uit de natuur 11.00 uur Weekjournaal 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. Sinds 1986 houdt de Werkgroep Historie en Archeologie ieder jaar een studiedag rond een be paald historisch thema. Dit jaar richt de aandacht zich op de visserij in Zeeland. Behalve het verleden wordt tijdens deze samenkomst ook aandacht be steed aan de huidige problema tiek binnen de visserij en de toekomstmogelijkheden van deze sector. Om een goed beeld te krijgen van de visserij in het verleden en het heden is een aantal sprekers uitgenodigd die elk een bepaald aspect van de visserij zullen belichten. Oud-conservator J. van Beylen van het Nationaal Scheep vaartmuseum in Antwerpen richt de aandacht vooral op de oude scheepstypen en vangst methoden. Het accent ligt daarbij op de Zeeuwse hoog aars. Drs R. J. van Ginkel, we tenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Am sterdam gaat in op de invloed van de oestervisserij op de dorpsgemeenschap van Yerse- ke, zo rond de eeuwwisseling. De secretaris van Zevibel, J. L. van Leeuwen heeft het over de crisis en de wederopbouw van de Zeuwse kustvisserij in de jaren '30 en '40, terwijl de drs A. C. Drinkwaard, voormalig hoofd van de afdeling Maricul- tuur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek iets zal vertellen over vroegere en latere onderzoekingen in rela tie tot de Zeeuwse maricultuur. Oud-visser H. van Damme uit Yerseke tenslotte haalt enkele persoonlijke herinneringen op over zijn leven op zee. Niet al- 18.40 uur Het Klokhuis. 19.00 uur Honeymooners, co medy. 19.25 uur Turquoise, 8-delig reisverslag op zoek naar de ba kermat van de Turkse volken. Afl.: Uit India door Pakistan naar China. 19.54 uur Uitzending van de politieke partijen. Vandaag: GPV. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Verhalen van verre, zesdelige serie films van regis seurs uit Derde-Wereldlanden. Deel 1. 21.15 uur Gitaargiganten, vijf delige serie over het internatio naal muziekfestijn in Sevilla. Deel 1. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sportjour naal. 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.15 uur Wereldtentoonstel ling Sevilla Expo '92, aandacht voor de Nederlandse culturele vertegenwoordiging 24.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Mash, Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. 09.40 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. Herh. 10.05 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.50 uur Hitbingo, showpro gramma. Herh. 11.50 uur RTL 4 text, een selec tie pagina's uit RTL 4-text met het geluid van RTL 4 Radio. 12.40 uur All in a nights work, Amerikaanse speelfilm. 14.10 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.00 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.30 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 15.55 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.50 uur Liefde op het eerste gezicht, spelprogramma. 17.25 uur Wie is wie, spelpro gramma. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 18.50 uur RTL 4 minispel: ta boe, telefoonspelletje. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. leen verbaal maar ook visueel wordt aandacht besteed aan de visserij. Zo wordt onder meer de film Bij eb komen de vissers over de weervisserij vertoond, terwijl de aanwezigen ook amateuropnamen over de oes ter en mosselvisserij op Tholen uit de jaren '30 te zien krijgen. Meer informatie over deze dag is verkrijgbaar bij B. Oele, te lefoon 01102- 41700. DEN HAAG - „Een doorsnee postduivenvereniging zou het beter gedaan hebben." Aldus omschreef officier van justitie J. van Ek woensdag bij de rechtbank in Den Haag het fi nancieel beleid van de Sint Pe trusparochie in Leiden. Hij eiste tegen de voormalig pen ningmeester van de parochie drie jaar cel wegens verduiste ring van circa 1,5 miljoen gul den en valsheid in geschrifte. AMSTERDAM - Het Neder lands Filmmuseum vertoont dit weekeinde naar aanleiding van het overlijden van Marlène Dietrich twee maal de film „Der Blaue Engel" uit 1930. Deze film van Josef van Stern berg naar het boek van Hcin- rich Mann bezorgde Dietrich wereldwijde bekendheid. De film wordt vertoond op zater dag 9 mei en zondag 10 mei, steeds om 21.00 uur. 20.30 uur Wie ben ik? Spelpro gramma. 21.10 uur De prins van Bel Air, Amerikaanse comedyserie. 21.35 uur Nurses, Amerikaanse comedyserie. 22.05 uur Ironweed, Ameri kaanse speelfilm. 00.30 uur RTL 4 laatste nieuws 00.45 uur Carol Company, Amerikaanse comedyserie. 01.10 uur Mash, Amerikaanse serie. Herh. 01.35 uur The Oprah Winfey show, Amerikaanse talkshow. Herh. 02.20 uur De draagmoeder, her haling van 15.00 uur. 02.45 uur All in a nights work, herhaling van 12.40 uur. 04.15 uur RTL 4 text, een selec tie van pagina's uit RTL 4-lfext met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Er was eens Ameri ka, Franse tekenfilmserie. Afl. 8: Amerika. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 128. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 420. 18.35 uur TV 1 - Top 30. De 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Sledge Hammer, Amerikaanse comedyserie. 20.25 uur Baraka, spelpro gramma waarin drie teams om een wereldreis spelen. 21.40 uur Matlock, Amerikaan se serie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Thriller: dodelijk nummer, Engelse thriller. 00.00 uur Coda. Hedwig Spe- liers leest voor uit eigen werk. Vandaag: Tbn zuiden van april. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toerischt magazine. 20.35 uur Kijk uit! 20.40 uur Magische wereld, 10- delige serie over de rol en in vloed van magie en rituelen in het dagelijks leven van mensen over de hele wereld. 21.30 uur Journaal en Sport. 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine met als vaste rubrieken onder meer de kunstagenda en een duik in het archief. 22.20 uur Concert. Pianorecital van Marinus de Jong, uitge voerd door Jozef de Beenhou wer. HOEVELAKEN - De vakantie ganger is de dupe van de dras tische verhoging van het tarief voor langparkeren op Schip hol. Advertentie im la 0 1 1 M t N 1 s I t t 0 N R&C ontwikkelde een nieuwe formule: het Diamant-Groei- Plan. Koopt u een R&C dia mantsieraad met een grotere briljant of met meer briljanten, dan wordt bij het inwisselen van uw sieraad de actuele winkel waarde volledig in mindering ge bracht op uw nieuwe aankoop. Alle groeibriljant sieraden kunnen worden ingeruild ongeacht de leeftijd of merk. Dam 10 - Zierikzee Tel. 01110-12443 Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 15 Over Marja praat Jasper niet meer. De 'commensaal' Jelle Hiemstra, de proté gé van oom Klaas, die gisteren is geko men, heeft hij met een snauw en een grauw verwelkomd. 'Vader is niet altijd zo', heeft Dora ge zegd. 'Duld het maar, het gaat wel weer over'. Jelle, een rustige Fries, heeft haar la chend verzekerd dat zijn vader ook wel eens lastig is. Het is de eeuwige strijd tussen jong en oud, meent hij. Tot dusver is de boer nog geen keer bo ven zijn bier thuisgekomen. Hij drinkt zijn borrel nog wel, maar schijnt maat te kunnen houden. Dat is een winst punt en daarom verdragen de huisge noten zijn boze luim beter dan wanneer die uit de jenever was geboren. Wanneer Geert, van de nood een deugd makend, een loopband staat te repare ren, stapt Arie de schuur binnen en steekt zwijgend iets omhoog. 'Wat hèb je?' vraagt Geert, 'kom es dichterbij, ik zie niks. Donders nog aan toe, een dooie eend, een mooie woerd nog wel. Waar lag die?' 'Onder het bruggetje, en bekijk hem es goed, Geert'. Geert ziet vier kleine puntjes bij de halsslagader. Dat is het werk van een bunzing, weet hij en daarom knikt hij als Arie zegt: 'Nou, je ziet het zeker wel?' Arie gooit de eend op de loopband. 'Als we dat heerschap niet te pakken krij gen, gaan alle dieren van Doortje er aan, Geert'. Geert kijkt mistroostig naar de eend, een van de mooiste dieren uit Doortjes menagerie. 'Weet vader het al?' 'Ja, nou, de boot was meteen aan, hè? Dat kon de boer er net niet bij hebben'. Hij zucht. 'Er kan geen goed woord meer af, Geert. Met mooi weer geen vuiltje aan de lucht, met slecht weer staat de pet scheef. Enfin Arie zwijgt. 'Wat wou je zeggen?' vraagt Geert kor zelig. Arie maakt de beweging van het om kiepende glaasje. 'Hiermee gaat het wel, hè?' 'Da's ook het enige, Arie. Nou ja, jij bent hier al zo lang, jij mag het wel we ten. Gisteravond liep vader tegen Jelle op. Eerst de hoogste ruzie met moeder, en Doortje vader uitkafferen. Jelle vroeg Doortje op te houden, die jongen geneerde zich, maar toen kreeg hij zelf nota bene de volle laag. Waar-ie zich mee bemoeide enzo. Die jongen werd uitgescholden tot en met. Ik kon wel in de grond zakken. Ik schaamde me, Arie'. 'En Jelle?' 'Die was de wijste, die ging de kamer uit. Maar ik zag aan zijn ogen dat va der niet veel meer had moeten zeggen. Als die knaap eenmaal begiqt, ben je niet gelukkig. Die Friese jongens zijn lang goed, maar óls ze eenmaal begin nen, berg je dan maar'. "t Is toch erg', bromt Arie. 'Kon ik nou mijn bek maar.houden', vervolgt Geert, 'maar op het laatst is bij mij ook het hek van de dam. Ik kan er al niet tegen als hij zo tegen moeder te keer gaat, en dèn tegen een vreemde die hier een blauwe maandag op het bedrijf is'. 'Waar is Jelle?' vraagt Arie. 'Ik had wel wat voor hem te doen.' 'In geen velden of wegen te bekennen, Arie. Nou ja, als het zo moet, eet die jongen hier geen zak zout en hij heeft nog gelijk ook. Die blijft een beetje uit de buurt'. Een langgerekte kreet die tot alle hoe ken van de schuur doorklinkt, doet Geert verschrikt opkijken. 'Wat zullen we nou hebben, Arie, zou die bunzing weer Lachend valt Arie hem in de rede. 'Wel nee, die schreeuw heeft er tenminste niets mee te maken. Dat is een lieverd je van Doortje'. 'Een pauw', begrijpt Geert. 'Nou ja, dat had ik kunnen weten. Wdt een ge luid maken die krengen, het lijkt wel een varken of een kat die gekeeld wordt. Noordenwindschreeuwer, hè?' (wordt vervolgd) MIDDELBURG - Onder het motto Visserij in Ze- land, verleden en toekomst wordt zaterdag- 9 mei een historische studiedag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg gehouden. Deze historische Studiedag - de zevende in successie- is een initiatief van de Werk groep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Aan vang van deze studiedag: 10.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4