'Zo'n zilvermeeuw is bijna net zo groot als een albatros' Zierikzeese gemeenteraad herdenkt echtpaar Groen a: UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3lb8 f Rondleidingen naar meeuwen-broedkolonie weer begonnen 3 4 5 9 ALL-READY Inbraak in bedrijf Aanrijding Rijksweg N-59 Belgische Leonidas bonbons Hilsrawa bonbons chocoladedoos een moederdagtaart dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijfstelefooninstallaties - Digitale hotelcentrales Portable Autotelefoon Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon Nijverheidsweg 5 01877 - 3733 Geautoriseerd Siemens-dealer Telefooncentrales tot 384 aansluitingen 24-uurs service door geheel Nederland Eigen inbouwsiaiton voor autotelefoon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad De Gheynstraat 2 010 - 4625355 DONDERDAG 7 MEI 1992 148e JAARGANG NR 25149 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Argwanend vliegen de meeuwen rond om hun nesten te beschermen. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - „Daar zit al een wachter tegen de top van het duin. Die slaat alarm omdat wij aankomen", aldus Babs Groenendijk van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Voor de tienduizenden zilvermeeuwen en kleine mantelmeeuwen in het duingebied in de kop van Westerschouwen is het broedseizoen weer begonnen. Dat houdt in dat ook de jaarlijkse excursies naar het broedgebied van deze vogels in de meeuwenduinen weer zijn gestart. Tot en met 10 juli verzorgen in totaal zo'n 26 vrijwilligers van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland elke dinsdag- en vrijdagavond een tocht van zo'n drie kilometer door bos en duin met als hoofddoel het natuurreservaat waarin de meeuwen hun jongen uitbroeden. Dinsdag 5 mei vond de eerste excursie plaats. derij lag. In 1023 begon men met het aanplanten van Corsi- caanse en Oostenrijkse dennen om het verstuiven van de ak kertjes tegen te gaan". In de vijftiger jaren had het gebied zich al ontwikkeld tot een bij zonder natuurgebied en nestel den meeuwenkolonies zich in de lente in de duinen om er hun jongen uit te broeden. Daarom nam de toenmalige hoofdop zichter van de Staat der Domei nen, de heer Lij sen het initia- Het is duidelijk dat het toeris tenseizoen nog niet in alle he vigheid is losgebarsten. Acht mensen kochten bij een van de VW-kantoren in de gemeente Westerschouwen een kaartje en maakten de wandeling over de Adriaan van der Weydeweg waarmee het pompstation De Blinkert vanaf het parkeerter rein kan worden bereikt. Waar om het pompstation van de wa terleidingmaatschappij die naam heeft wordt meteen aan het begin van de tocht duide lijk gemaakt door de gids. Vroeger lag op de plaats waar het station nu staat een blanke duintop te blinken in de zon". Hoewel de indruk die men krijgt heel anders is, blijkt het hele bosgebied, waardoor de tocht voert, vrij nieuw te zijn. „Voor de Eerste Wereldoorlog stond hier geen enkele boom. Het was één grote zandvlakte waarin hier en daar een boer- tief om dat alles via excursies aan een breder publiek te to nen. Sindsdien vinden de tochten jaarlijks in mei eri juni twee keer per week plaats. Per sei zoen nemen er gemiddeld zo'n 1700 belangstellenden aan deel. Hoewel de meeuwen- broedkolonie het hoofddoel van de tocht blijft, worden zij onderweg daarheen door de gidsen op allerlei wetenswaar digheden in de natuur gewe zen: Hoe men aan een denne- appel kan zien of hij door een specht of een muis is aangevre ten. Hoe de rode bosmieren de temperatuur in hun mieren hoop regelen via het openen en weer dichten van gaten in het meters brede en diepe gevaarte. Hoe de sporen er uit zien van de ongeveer 300 reeën die in het gebied leven. Men wijst op een wilg met korstmossen op zijn stam en op een roesboom waar in uilen slapen. De braakbal- len die er onder liggen getui gen nog van de aanwezigheid van die vogel en ook van de maaltijd die hij heeft gebruikt, een muis. Ook meeuwen produceren braakballen, zo blijkt later in de meeuwenkolonie, harde dro ge proppen waarin behalve de resten van mosselen en andere schelpdieren ook visloodjes, plastic en zelfs stukjes alumi nium zitten. Want meeuwen zijn niet zo kieskeurig. Men treft ze aan op vuilnisbelten, bij abattoirs bij de afvalbak ken van fritestenten. Uit on derzoek is gebleken dat zij da gelijks grote afstanden kunnen afleggen om hun favoriete etensplekjes te bereiken. De ene dag werden ze gesignaleerd in Westerschouwen, de volgen de op de vuilnisbelt in Antwer pen en de dag daarna op een af valberg in Maastricht. De groep mensen die door hun gebied loopt, veroorzaakt de nodige opwinding onder de vo gels. Thrwijl enkele meeuwen niet van hun nest wijken pro beren anderen luid schreeu wend en duikvluchten uitvoe rend de aandacht af te leiden van de kuilen in het duinzand waarin een of twee groen/ bruin gespikkelde eieren lig gen. Meestal worden dat er twee a drie die door de meeu wen in 26 a 28 dagen worden uitgebroed. „Begin mei is de periode dat de eieren' worden gelegd. Als u eind juni nóg eens terug komt zit het hier vol met jonge meeuwen", aldus de gids. Maar ook de volwassen meeu wen die hun nest verdedigen zijn de moeite waard om te be kijken. „Zo'n zilvermeeuw is bijna net zo groot als een alba tros", zegt een van de deelne mers aan de excursie vol be wondering. De reikwijdte van de vleugels van de vogels die krijsend heen en weer vliegen blijkt zo'n 80 centimeter te zijn. Op hun gele snavel zit een rode stip. „Daar pikken de jon gen naar zodat de maaginhoud van de moeder omhoog komt tot in haar krop. Daar pikken de jongen het dan uit om te eten". Vroeger gingen de inwo ners van Haamstede nog wel eens de duinen in om 'koleie- ren', meeuweneieren te rapen. Maar dat mag niet meer. De excursietocht, die ongeveer anderhalf uur duurt, gaat op de terugweg langs het meer waarin water uit het Haring vliet zit dat door het waterlei dingbedrijf geschikt wordt ge maakt voor drinkwater. De ex cursies naar de meeuwendui nen gaan steeds om 19.00 uur van start. Belangstellenden kunnen zich voor deelname aanmelden bij het VVV- kantoor in Haamstede. ZIERIKZEE - Een bevlogen en hardwerkend politi cus, een bekwaam bestuurder die zich altijd enorm ingezet heeft voor openbaarheid van bestuur in Zie- rikzee, maar eerst en vooral ook een waardevol mens. Zo karakteriseerden burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs en raadsnestor W. F. Sprengelmeijer woensdagavond tijdens een sobere herdenkingsbij eenkomst van de Zierikzeese gemeenteraad de zo tragisch om het leven gekomen PvdA-wethouder J. Groen en zijn echtgenote G. Groen-van Weeghel. Deze bijzondere raadsvergade ring werd voorafgaande aan een condoléance-bijeenkomst in de raadzaal gehouden. Een plaats, gekozen in nauw over leg met de familie die bij deze sobere bijeenkomst aanwezig was. Een plechtigheid ook die bijgewoond werd door de pers, omdat dit paste bij de persoon van Jaap Groen, een groot pleitbezorger en voorvechter van openbaarheid van bestuur in Zierikzee. Vriend Zowel burgemeester Assel bergs als raadsnestor W. F. Sprengelmeijer brachten zowel de mens als de politicus Jaap Groen en de kwaliteiten van zijn echtgenote Geertje Groen- Van Weeghel in herinnering. In de ruim vijf jaar dat burge meester Asselbergs met wet houder Groen samenwerkte is er een relatie gegroeid die ver der reikte dan een beroepsma tige band. „Ik realiseer me een vriend te hebben verloren" al dus de burgemeester die hier mee ook de gevoelens van de twee wethouders, de gemeente secretaris en de raadsleden ver tolkte. Jaap Groen omschreven de burgemeester en de raads nestor als iemand die als be stuurder en politicus veel res pect afdwong omdat hij recht door zee was, openhartig en bo vendien ook in staat was om zaken te relativeren. Daarbij respecteerde hij de mening van anderen en hield hij ook reke ning daarmee. Dit maakte hem tot een gezien persoon, niet al leen in Zierikzee, maar ook daarbuiten. Sociaal bewogen Daarnaast was Groen een so ciaal bewogen mens die stond voor de zaken die hij rechtvaar dig achtte. Die wist hij met ar gumenten omkleed en in de juiste bewoordingen te verde digen. De zaken die Groen be zighielden reikten bovendien verder dan de gemeentegren zen. Zaken als internationale solidariteit, de Derde Wereld en de defensiepolitiek werden door hem binnen de gemeente raad aan de orde gesteld. Principes Het feit dat Groen in de crisis jaren (1936) in Goudswaard werd geboren heeft zeker mee gespeeld in zijn keuze voor de PvdA. Zijn socialistische prin cipes heeft hij dan ook nooit verloochend, ook al beheerste hij het politieke spel van geven en nemen. Zes jaar na zijn hu welijk met Geertje van Weeg hel kwam Groen in 1967 naar Zierikzee waar hij een baan kreeg bij de sociale werkplaats De Zuidhoek; het bedrijf waar hij sinds 1987 bedrijfsleider van het industrieel toeleve ringsbedrijf was. Opvolger Vrij kort na zijn vestiging in Zierikzee prijkte zijn naam al op de kandidatenlijst van de PvdA voor de gemeenteraad. Als opvolger van mr K. A. Keu- ning zette hij zich in 1971 voor het eerst aan de raadstafel. Elf jaar lang was hij raadslid en voerde hij als fractievoorzitter oppositie tegen een college waarin de PvdA zijns inziens werd buitengesloten, hetgeen hij als een zeer onrechtvaardi ge zaak beschouwde. Wethouder Daarin kwam verandering toen hij in 1982 C. Bij de Va ate (CDA) als wethouder opvolgde. Daardoor kreeg Zierikzee weer een afspiegelingscollege. Die verkiezing van Groen tot lid van het dagelijks bestuur werd door de raadsleden vrijwel al gemeen gesteund. Van meet af aan ontpopte Jaap Groen zich als een bestuurder die zijn ta ken kende, wist wat hij wilde en niets moest hebben van het nemen van beslissingen zonder dat daar naar zijn mening vol doende over was gesproken. Alleen maar ergens voor of te gen zijn was voor hem niet toe reikend. Als rechtgeaard socialist kon hij zich bovendien goed vinden in de portefeuilles onderwijs, sociale zaken en volkskrediet bank, welzijn, volksgezond heid en ouderenbeleid. Hierin kon hij zijn politieke overtuiging duidelijk profile ren. Groen was daarnaast ook iemand die pragmatisch en flexibel was. Hij was boven dien realistisch genoeg om te weten dat in de politiek gelijk hebben iets anders is dan ge lijk krijgen. Het wethouderschap en alle functies die daar uit voort vloeien kostte hem veel tijd. Zeker ook omdat hij zijn taak heel serieus opvatte. Heel wat uurtjes waarin hij eigenlijk in de werkvoorzieningsschap moest zijn, was hij voor de ge meente op pad en regelmatig ook was hij al voor zevenen 's morgens in de wethouderska mer om stukken door te lezen. Die inzet, waarvoor het ge meentebestuur hem veel dank is verschuldigd werd mede mo gelijk gemaakt door zijn echt genote Geertje. Een vrouw die hem alle ruimte gaf om zijn ta ken als bestuurder te vervullen en zich daarbij zeer bescheiden opstelde. Niet alleen gaf ze hem alle ruimte, zij on dersteunde en stimuleerde hem hierbij waar mogelijk. Zonder haar als Spil van het ge zin had Groen nooit zo kunnen functioneren zoals hij dat in de voorbije jaren heeft gedaan. Lege stoel Aan dit alles is geheel onver wacht een eind gekomen. De le ge stoel in de raadzaal, de plaats waar Groen zoveel uren heeft doorgebracht, onder streepte de harde realiteit waaraan niet te ontkomen is: Jaap Groen en zijn echtgenote zijn niet meer. De herinnering aan hen leeft echter voort, daarvan waren Asselbergs en Sprengelmeijer overtuigd. Maar ondanks de herinnering die blijft zal de Zierikzeese ge meenschap het gemis van een man als Jaap Groen ontegen zeggelijk ervaren. Kracht Alvorens een minuut stilte in acht te nemen wensten Assel bergs en Sprengelmeijer de na bestaanden alle kracht en troost toe bij het dragen van dit immense verdriet. Medele ven betuigden na afloop van deze herdenkingsbijeenkomst ook talloze mensen tijdens een speciale condeléance-bijeen- komst in de Vierschaar. En als teken van rouw hing aan de to ren van het stadhuis de Zierik zeese vlag halfstok. De kunst is, met een milden lach, als streedt ge niet, te strijder. De Génestet Koeler HET WEER N Vannacht veel bewolking en moge Jir 1 lijk wat regen. Overdag van het v*\ westen uit af en toe zon en later I in het noorden van het land een enkele bui. Minimumtemperatuur t t t f i t t t omstreeks 10 graden. O SCHUIFDAK Het echtpaar Schot heeft het met de gemeente Zierik zee aan de stok over schuifdak boven visrestaurant. RIJVAARDIGHEID Op Neeltje Jans ging een rijvaardigheidstraining voor buschauffeurs van start. BROGUM In mei wordt het 20-jarig bestaan van Brogum ge vierd. De korfbalvereniging All-Ready viert haar 25-jarig jubi leum. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's KERKWERVE - Tussen dins dagmiddag en woensdagmor gen werd ingebroken in een be drijf aan de Kakkersweelweg te Kerkwerve. Daarbij werd een personenau to van het merk Mercedes ge stolen. Verder een vouwwagen, twee luchtsleutels, drie slijp tollen, een stoomcleaner, een hetelucht kanon,een CO2 las kar en drie doppendozen. Het totale schadebedrag is niet be kend. De heer K. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van de inbraak. BRUINISSE - Woensdagmid dag vond op de Rijksweg N-59 nabij Bruinisse een aanrijding plaats waarbij een personen auto en een aanhangwagen werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.00 uur toen de heer IJ. uit Oosterland met zijn per sonenauto plus aanhangwagen stilstond op een kruisingsvlak van de Rijksweg N-59 in af wachting van het moment dat hij de parallelweg kon oprij den. Mevrouw B. uit Roosen daal reed op dat moment met een personenauto de Rijksweg N-59 op en raakte daarbij de aanhangwagen van de heer IJ. LELYSTAD - Het Centraal Diergeneeskundig Instituut (CDI) in Lelystad, onderdeel van de Dienst Landbouwkun dig Onderzoek, is door de Eu ropese Gemeenschap aangewe zen de kwaliteit en produktie van vaccins voor mond- en klauwzeer (MKZ) in de gaten te houden en zo nodig te verbete ren. Advertentie Versbakkerij Verwijs MOEDERDAGTIPS Wij hebben ook een nieuw soort: of geef moeder een niet te vergeten Versbakkerij Verwijs Dagelijks vers brood en banket MfUNGVUETftflN 6 4301 XG ZIERIKZEE TEL 01110-12224 MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE TEL. 01110-12644 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. 1 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1