JL deurloo intermeubel Rien Poortvliet verkiest Middelharnis boven andere plaatsen voor museum Keverdag Bruinisse met andere route Sfootf UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Een drukke Koninginnedag voor Rust Roest Drum Bugle Corps 3 BETALEN jinn ,s'u r I~~: ^1 r Fl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KLEURRIJKE ZITMEUBELEN. ZONNIG GEPRIJSD! Werk van vijfentwintig jaar in oud raadhuis CDA- vergadering Expositie Aquamarijn Voorlichting over yoga MEI-AKTIE: Certifit LINGERIE DIANE Kunst in |j««[ nijverheid FOTO VERSCHOORE L dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA Kom kijken WOENSDAG 6 MEI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946/12854. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond Tezamen met Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard bekijken burgemeester Sleurink- Rabbinge, Rien Poortvliet en zijn vrouw de werken in het museum. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELHARNIS - „Ik ben vandaag- een tikkie uit m'n doen... Wat wil je ook.... Zoveel belangstelling voor mijn persoon... De aanwezigheid van onze prins ....De allereerste keer dat ik de prins ontmoette, stond ik als schildwacht bij het paleis op de Dam. Uit mijn ooghoeken zag ik de prins heel even... Als iemand mij toen in m'n oor had gefluisterd dat zo veel jaren later de prins een museum met mijn naam zou openen, had ik van schrik m'n geweer laten val len". Zo begon Rien Poortvliet zijn toespraak in het gemeentehuis in Middelharnis. Hij was daar te samen met honderden geno digden en belangstellenden, om de opening van het museum dat zijn naam draagt luister bij te zetten. Daarvoor had me vrouw J. G. Sleurink- Rabbinge, burgemeester in Middelharnis, verteld over het ontstaan van het Rien Poort- vlietmuseum. Niet alleen Mid delharnis wilde het werk van Rien Poortvliet in een eigen museum onderbrengen. Ook andere plaatsen in Nederland liepen met hetzelfde idee rond. Veenendaal was de eerste ge meente die de schilder en teke naar belde met het verzoek om daar een museum te beginnen. Andere steden volgden daarna. Steeds ketste de zaak om diver se redenen af. Dat Poortvliet uiteindelijk de keuze op Mid delharnis liet vallen had per soonlijke redenen. Zijn voorou ders zijn in deze omgeving ge boren. Drie jaar Als lokatie werd gekozen voor het oude raadhuis aan de Voor straat. Maar tussen de keuze van het oude gemeentehuis en de uiteindelijke realisering van het museum ligt een perio de van drie jaar. Er werd een stichting gevormd. De eerste opdracht was te zorgen dat er geld kwam. De stichting deed een beroep op het bedrijfsle ven, de provincie en de lande lijke overheid. Met het Anton Pieck museum als voorbeeld ging de stichting er van uit straks te kunnen rekenen op 40 tot 50.000 bezoekers pe>r jaar. De uiteindelijke verbouwing kostte ruim één miljoen gul den. De burgemeester vindt het Poortvlietmuseum een voorziening van formaat. De gemeente hoopt dat een breed publiek kennis neemt van het verzamelde werk van de Soest- se tekenaar en schilder. Zowel nu als in de toekomst. Met dit museum heeft de regio zich ook voorzien van „een slecht weervoorziening'voor toeristen. Passend sloot de bur gemeester af met een citaat met betrekking tot de natuur werken van Poortvliet. Zij ont leende dat aan een Indiaans op perhoofd. Die stelde: „Wat is de mens zonder dieren? Als de dieren weg zijn, zal de mens sterven aan een gevoel van gro te eenzaamheid. Wat gebeurt met de dieren, gebeurt spoedig met de mens. Alle dingen han gen samen. Wat er met de aarde gebeurt, gebeurt met de kinde ren van de aarde. U moet uw kinderen leren dat de grond on der hun voeten de as van onze grootvaders is. Leer ze eerbied voor de aarde". Jagen Hierna opende Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard het Rien Poortvlietmuseum. Prins Bernhard en Rien Poort vliet hebben elkaar jarenlang geleden via het jagen leren kennen. Later ontmoetten ze elkaar in de bossen van Het Loo, Daar deed Poortvliet on der meer inspiratie op voor zijn werk. Een van de vele hob by's van de prins is onder meer schilderen. Poortvliet bege leidde de prins in zijn schilder hobby door hem advies te ge ven. De toegang van het museum bevindt zich aan de achterkant. Op de begane grond is gelegen heid om wat te drinken. Ttevens kan men hier kaarten, kalen ders en boeken kopen. Via een ruime trap komt men op de eer ste verdieping. Voor de minder- validen is er een traplift. Links zijn er twee ruimten waar grote fraaie ingelijste olieverfschil derijen hangen. In het midden is er de hal en de raadszaal. Ook in deze sfeervolle ruimten hangen olieverf werken. De kleurige doeken steken mooi af tegen de wanden die met opzet in gebroken wit zijn geverfd. Poortvliet zelf heeft zich trouwens actief bezigge houden met de inrichting van het geheel. Verderop in één van de zolderruimtes vindt er door lopend eèn video-presentatie plaats. De NCRV-televisie heeft een compilatie gemaakt van diverse televisie-program- ma's over Poortvliet. In de twee overige ruimtes hangen aquarellen van al zijn boeken. Zijn eerste boek was Jachtte- keningen dat in 1972 ver scheen. Maar daarvoor had hij jarenlang voor anderen il lustraties verzorgd. Zijn wens om na de,middelbare school de kunstacademie te gaan volgen ging niet door. „Ik kom uit een Gereformeerd nest". Reclamebureau In die tijd werd kunst geasso cieerd met armoede en koude zolderkamertjes. Poortvliet werd jongste bediende op een reclamebureau. Zo kon hij toch tekenen. Na zijn diensttijd bij de marine waar hij voor het Door een oranje lint door te knippen opende ZKH Prins Bern hard het Poortvlietmuseum. (Foto: Joop van Houdt). tijdschrift Alle Hens tekende, kwam Poortvliet terecht bij Lintas, het reclamebureau van Unilever. Vijftien jaar lang verzorgde hij illustraties voor merknamen zoals Omo, Blue Band en Royco. Langzamer hand ging Poortvliet steeds meer boeken illustreren (onder meer van Jaap ter Haar). In het begin nog als een nevenactivi teit, latèr als zelfstandige. Op een gegeven moment vertelde hij zijn uitgever Van Dishoeck dat hij wel eens zelf een boek wilde maken. Dat werd zoals gezegd Jachttekeningen. Het begin van een succesvolle reeks natuurboeken. Absolute bestseller is Leven en werken van de Kabouter. Ongeveer 300.000 exemplaren zijn ver kocht in ons land. Ruim 600.000 in de Vbrenigde Staten. In Engeland, Duitsland, Fin land, Zweden en Australië in totaal zo'n driekwart miljoen stuks. De natuur, met name dieren, vormt een heel belangrijk uit gangspunt voor Poortvliets boéken. Sterk relativerend noemt hij zichzelf „beessies- schilder". Dat neemt niet weg dat zelfs kritische kunstken ners moeilijk om zijn tekenta lent heen kunnen. Zijn produk- tie is groot. Hij tekent en schil dert met olie- en waterverf. Doek na doek. Of in zijn geval: boek na boek. Rien Poortvliet is een schilder die zijn creatief beroep met grote ambachte lijkheid uitoefent. Een man met zowel een onbevangen als een scherpe kijk op zijn onder werpen. Hij bezit een haast fo tografisch oog, dat tot. uiting komt in zijn werk. Voor zijn na tuurboeken doet hij vaak in het bos inspiratie op. Thuis in zijn atelier zet hij z'n indruk ken om in beelden. Opvallend is dat zijn teksten nooit in dru kletters worden afgebeeld, maar altijd handgeschreven. Door de verschillende technie ken die hij toepast - olieverf, aquarel, houtskool en inkt - zijn de afbeeldingen steeds weer anders. Kenmerkend voor zijn werk zijn de in vele varia ties toegepaste bruine en groe ne kleuren. Een van zijn be gaafdste kanten is het schep pen van sfeervolle afbeeldin gen. Poortvliet beperkt zich in zijn werk niet alleen tot dieren en de natuur. Ook historisch getinte onderwerpen heeft de in Soest woonachtige schilder en tekenaar gemaakt. Een van zijn dierbaarste boeken is waarschijnlijk Langs het tuin pad van mijn vaderen. Daarin schildert en vertelt hij drie eeuwen familiegeschiedenis van de Poortvlieten. Niet vol gens de platgetreden paden, maar met oog voor de kleine dagelijkse dingen. Een soort eerbetoon voor de levenswijze van zijn voorouders. Vandaar ook dat hij vindt dat zijn „doensels" zoals hij zijn werk omschrijft - hét meest tot hun recht komen in Middelharnis. J. Uil BURGH-HAAMSTEDE - De CDA-afdeling Westersch ouwen houdt op donderdag 14 mei een openbare ledenvergadering. De heer J. B. Mandos, burge meester van de gemeente Bor- sele en lid van de commissie bestuurlijke vernieuwing van het CDA Zeeland houdt een voordracht over de Wester- schelde Oeververbinding (WOV) in relatie tot de ontwik keling van de provincie Zee land. De vergadering begint om 20.15 uur en vindt plaats in de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan in Haamstede. Voorafgaand wordt vanaf 19.30 uur een besloten ledenvergade ring gehouden. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese Drum Bugle Corps had donderdag (30 april) een zeer druk programma af te werken. Met maar liefst vier optredens was de ze Koninginnedag één van de drukste uit de geschie denis van het corps. Koninginnedag is een dag van vrijmarkten, optochten, sport en spel en natuurlijk muziek. De plaatselijke muziekverenigingen zijn dan vaak druk in de weer met allerlei optredens. Zo ook Rust Roest, zij begon de dag met een rondgang door Malta die eindigde op het Havenplein. Hierna volgde het hijsen van de vlag onder signalen van een solist van Rust Roest. Als tweede optreden stond de presentatie van de nieuwe show op Sportpark Bannink op het programma. Meestal heeft Zierikzee de première van de nieuwe show, maar deze keer was de eer aan Bunscho ten waar een week eerder mee gedaan werd aan een kleine taptoe. Zodoende waren de pre mière-zenuwen al verdwenen, wat de show alleen maar ten goede kwam. Rust Roest zette dan ook een degelijk produkt neer waarin (zoals we van Rust Roest gewend zijn) weer een aantal verrassende en leuke elementen zaten, bijvoorbeeld het grote pianodoek in Worn Down Piano, de gekleurde stukjes stof onv de kelken van het koperwerk en het dans- blokje van de percussion (beide eveneens in Worn Down Piano). Ook de verscheidende solo's werden goed en netjes uitge voerd. Kortom, een lust voor oog en oor. Het rijkelijk toe gestroomde publiek was dan ook enthousiast over dit optre den. Na dit optreden was het inpak ken en wegwezen want er moest opgetreden worden in Dordrecht alwaar deelgeno men werd aan een taptoe. Naast Rust Roest waren ook het junioren en seniorencorps van Jong Holland, Dio All Girl (Dordrecht) en DAP (Apel doorn) op deze taptoe aanwe zig. Het Zierikzeese corps mocht na Dio All Girl haar kunnen op de grasmat verto nen. En ook hier trof Rust Roest een enthousiast publiek dat eveneens in groten getale was toegestroomd. De show verliep eigenlijk nog beter als in Zierikzee want hier was het taptoe-terrrein in te genstelling tot het veld op Sportpark Bannink vierkant. Hierdoor konden de leden zich gemakkelijk oriënteren en kwamen de figuren beter uit. Na de finale van de taptoe was het opnieuw inpakken en weg wezen want het laatste optre den dat verzorgd moest worden was weer op Schouwen-Duive land, te weten in Oosterland. Ondanks het drukke program ma arriveerde Rust Roest ruim op tijd in Oosterland zodat er nog genoeg tijd over was voor een bakje friet. Rond 18.45 uur was het weer opstellen gebla zen voor een kleine rondgang door het dorp. In tegenstelling tot Zierikzee lopen de mensen in Oosterland nog achter de muziek aan, iets wat door de leden van Rust Roest als heel leuk werd ervaren. De rond gang eindigde op een veldje even buiten het dorp. Hier moest voor de derde keer die dag de show gebracht worden. Ondanks dat was het enthou siasme van de leden er niet minder om. Oosterland was immers massaal uitgelopen om naar de show van Rust Roest te komen kijken. De show liep gesmeerd en het Oosterlandse publiek genoot zichtbaar van al hetgeen ze werd voorgescho teld. Fietst erdoor Na dit optreden zat voor Rust Roest Koninginnedag 1992 er op. Het was een geslaagde dag, zo blijkt uit een reactie van één van de leden: 'Omdat we nog nooit vier optredens op één dag verzorgd hebben, weet je nooit van te voren of het eerste optre den net zo goed zal zijn als de laatste. Maar deze show lóópt zo lekker, je fietst er zomaar doorheen. Als we nog een vijf de optreden gehad zouden heb ben, had dat ook nog gegaan'. Gelukkig had Rust Roest op Koninginnedag 'maar' vier op tredens want een vijfde optre den had waarschijnlijk in de regen verzorgd moeten wor den. Een druk programma voor Rust Roest Drum Bugle Corps, maar het werd met goed gevolg afgewerkt. Op 9 en 10 mei in Bruinisse BRUINISSE - Op zaterdag 9 en zondag 10 mei vin den in Bruinisse de inmiddels traditionele, jaarlijk se Keverdagen plaats. Het evenement wordt voor het zevende achtereenvolgende jaar gehouden. Men ver wacht weer enkele honderden belangstellenden die met hun gerestaureerde en/of verbouwde VW Kever automobiel naar Bruinisse komen om de auto te sho wen en te laten beoordelen door een jury. De traditi onele rondrit over Schouwen-Duiveland loopt dit jaar langs een nieuwe route Sinds enkele jaren duurt het evenement twee dagen. Op za terdag 9 mei wordt een ander half uur durende rondrit over Schouwen-Duiveland gehou den waaraan vele tientallen Kevers deelnemen. Men ver trekt om 16.00 uur op de J. Hoo- gerswerfweg te Bruinisse en rijdt via de dorpen Bruinisse, Sirjansland, Dreischor, Zonne- maire, Brouwershaven en Kerkwerve naar Zierikzee. Vandaaruit gaat het via Sir jansland weer terug naar Brui nisse. Deze route is anders dan die de afgelopen jaren werd ge volgd. Men hoopt met deze af wisseling het evenement aan trekkelijker te maken voor de deelnemers en de inwoners van de kernen waar de keverstoet langs rijdt. Ruil/verkoopbeurs Voorafgaand aan de rondrit za terdag wordt op het terrein aan de Hageweg in Bruinisse een braderie gehouden en een ruil/verkoopbeurs van tweede hands onderdelen voor VW- Kevers. Zondag worden de ke vers die naar Bruinisse zijn ge komen door een jury beoor deeld op diverse onderdelen. De prijswinnaars worden aan het eind van de middag bekend gemaakt. Gedurende beide da gen kunnen belangstellenden tussen 9.00 en ongeveer 17.00 uur naar het terrein aan de Ha geweg in Bruinisse komen om de diverse Kevers te bekijken. BODEGRAVEN - Op een var kensbedrijf in het Zuidhol landse Nieuwerbrug bij Bode graven is dinsdagmorgen een geval van klassieke var kenspest vastgesteld. Dat heeft een woordvoeder van het mi nisterie van landbouw dinsdag bekendgemaakt. Vorige week werd de uiterst besmettelijke varkensziekte ook in Pijnacker geconstateerd. DREISCHOR - In hobbygalery Vredenburg aan de Bogerdweg in Dreischor is in de periode van 23 mei tot en met 13 juni werk te zien van de aquarel club Aquamarijn. Deze club staat onder leiding van Marian Gerards uit Zierik zee. Vrijdag 22 mei wordt deze expositie om 20.00 uur door Annemarie van de Wiel ge opend. Het publiek kan vanaf 23 mei van maandag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur een kijkje nemen in de ga- lery die ook op Hemelvaarts dag en Pinksteren geopend is. OUWERKERK - Op uitnodi ging van de Stichting Culture le Vereniging Ouwerkerk geeft de Zeeuwse afdeling van de Stichting Yogacentrum Rotter dam woensdag 6 mei voorlich ting over yoga. Deze bijeen komst wordt vanaf 20.00 uur in het dorpshuis van Ouwerkerk gehouden. De voorlichtingsavond is be doeld om daar in september met een integrale vormingscur sus van totale yoga te begin nen. Tijdens deze avond kan men zich voor deze cursus in schrijven. De cursus die tot voor kort alleen in Haamstede werd gegeven bestaat uit twaalf lessen van elk een uur. Ook van buiten Burgh-Haam stede bestond er nogal wat be langstelling voor deze cursus. Totaal De cursus betreft vooral totale yoga, hetgeen te beschouwen is als een levenstechniek voor de totale mens. Dit in tegenstel ling tot bepaalde yogavormen die in Nederland worden beoe fend. Door het beoefenen van yoga leert men beter ademen en ontspannen, waardoor men meer energie en zelfvertrou wen krijgt. Wie voorafgaande aan deze voorlichtingsavond al wat informatie over deze cur sus wil kan bij mevrouw V. Monteban, telefoon 01115-1306 eën brochure aanvragen. Advertentie HALEN Dam 21 - Zierikzee Telefoon 01110-12471 Advertentie Alessi Vienna Collection Arabia Stelton John B grgen Studio D-Tec Advertentie FOTO KLAAR KL m -1 fotografie video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45, jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. 1 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~l adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1