Omzet tijdens Toeristendag bedraagt ongeveer twee ton 0 1 MA ■BUI iw 'Niet meedoen aan discriminatie die nog overal in de wereld is' UW KRANT VA SCHOUWEN-DUI r ZIERIKZEES NIEUWSBC '3O-bS VOLVO Dodenherdenking in Zierikzee, Renesse en Bruinisse Onderzoek noemt Toeristendag een flinke financiële prikkel 3 CULTURELE PRIJ 3 RONDRIT KEVER 4 KUSTAANPAK 7 SUPERCUP Gestolen bestelbus uitgebrand terug gevonden Insl en c in c wor Ziei I- L dé krant van schouwen ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE H Lokatie: in de hallen van transported rij Industrieweg 15 - Zierikz Donderdag 7 mei van 11.00 tot vrijdag 8 mei van 10.00 tot zaterdag 9 mei van 10.00 tot Anjelierslraat 5-7 4461 PP GOES Tele-i DINSDAG 5 MEI 1992 148e JAARGANG NR 25148 WAARIN OPGENOMEN DE Z1ERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Eelco-Jan Janse (links) en Willeke Legemaate hielden bij het Joodse monument een korte toespraak. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE/BRUINISSE/BURGH-HAAMSTEDE - „Op dit moment is overal in de wereld nog discriminatie. Wij moeten daar niet aan meedoen en ook niet toestaan dat het in onze eigen omgeving plaats vindt". Dat zei de 12-jarige Eelco-Jan Janse uit Zierikzee tijdens de dodenherdenking die maandagavond plaatsvond bij het Joodse monument aan de Gracht weg te Zierikzee. Samen met de overige leerlingen van de oudste groep van de Christelijke Basisschool Johan Louis de Jonge verdiepte Eelco-Jan zich de afgelopen weken op school in het Zie rikzee van 50 jaar geleden. Het voorjaar van 1942 toen de Joodse inwoners van Zierikzee door de Duitse bezetters werden weggevoerd. De herdenking bij het Joodse monument stond in het teken van die gebeurtenis. Ook in Bruinisse en Renesse vonden bijeenkomsten plaats om de mensen te herdenken die in de Tweede Wereldoorlog hun leven gaven voor onze vrijheid. aandacht werd besteed aan de Tweede Wereldoorlog. School directeur en groepsleider C. L. Soeters schetste die gebeurte nissen aan de hand van het le ven van Johnnie van Dijk, een van de Joodse kinderen die tot de groep weggevoerde Joden behoorde. vele leerlingen zich spontaan aan om wat te .-jgeivtijdens de herdenkingsplechtigheid. De 12-jarige Willeke Legemaa te en Eelco-Jan Janse deden dat het eerste en meest enthou siast, daarom mochten zij daadwerkelijk wat zeggen tij dens de dodenherdenking. ,,Het was afschuwelijk. Zoiets mag nooit meer gebeuren", zei Willeke nadat ze had gememo reerd dat vooral het wegvoeren van de Joodse Zierikzeeënaren werd herdacht. Namens de Jo han Louis de Jongeschool leg den Debora Jobsen en Ger- brand Verton een krans bij het monument. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs deed dat namens het gemeentebestuur van Zierikzee. De plechtigheid werd verder bijgewoond door een delegatie van het Leger des Heils en een aantal inwoners van Zierikzee. Kranslegging In Bruinisse werd tijdens een sobere plechtigheid een krans gelegd bij het simpele witte kruis waarmee op de algemene begraafplaats aan de Dorps weg hen die vielen in de Twee de Wereldoorlog worden her dacht. Voor de eerste keer werd de plechtigheid bijgewoond door leerlingen van alle drie basisscholen die Bruinisse rijk Vanaf het gemeentehuis ver trok de stoet bestaande uit ver tegenwoordigers van alle frac ties binnen de gemeenteraad, het voltallige college van b en w en de schoolkinderen en leer krachten van de drie Bruse scholen te voet naar de be graafplaats. Daar werd na mens het gemeentebestuur een krans gelegd door burgemees ter A. Vogelaar en wethouder J. Huizer. Daarna werd door kin deren van alle drie scholen bloemen bij het kruis gelegd. Om precies twee minuten voor acht werd twee minuten stilte in acht genomen. De plechtig heid werd bijgewoond door naar schatting dertig belang stellenden. Het was voor het derde achtereenvolgende jaar dat ook in Bruinisse hen die vielen in de Tweede Wereldoor log herdacht werden. In Renesse hield, voordat werd overgegaan tot de kranslegging vervolg pagina 2 In alle kernen op Schouwen- Duiveland werd de dodenher denking gestalte gegeven door vlaggen die half-stok hingen en kerkklokken die luidden en soms sirenes die loeiden ter in leiding en na afloop van de twee minuten stilte die om 20.00 uur in acht werd geno men. Het Joodse mnument aan de Gracht weg werd enkele jaren geleden geadopteerd door de Christelijke Basisschool Johan Louis de Jonge. Dat houdt in dat in de oudste groepen van die school jaarlijks aandacht wordt besteed aan de gebeurte nissen die tijdens de Tweede Wereldoorlog plaatsvonden en de lering die daaruit kan wor den getrokken. Elk jaar op 4 mei geven zij daar vorm aan via het bijwonen van de her denkingsplechtigheid bij het monument en het leggen van een krans. Omdat het op 24 maart van dit jaar precies vijftig jaar is gele den dat de Joodse inwoners van Zierikzee door de Duitsers werden weggevoerd, stond die gebeurtenis dit jaar centraal tijdens de schooluren waarin Aan de hand van authentieke verslagen van mensen die in die tijd leefden, vertelde hij hoe de omstandigheden en het leven in Zierikzee toen waren. Naar aanleiding van die infor matie en groepsgesprekken over het onderwerp meldden De burgemeesters van Zierikzee, Brouwershaven en Wester- schouwen staan stil bij de gesneuvelden uit de Tweede Wereld oorlog. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Hoewel nog steeds niet iedere Zierik- zeeënaar er het leuke van inziet hebben de Toeristen- dagen wel degelijk economische betekenis voor de stad. Uit onderzoek is naar voren gekomen dat de omzet op die dagen weieens op twee ton kan uitko men. Bovendien is een kleine zestig procent van de ondervraagden voornemens om nog eens terug te ko men. Dit hebben studenten van de Nationale Hoge school voor Toerisme en Verkeer in Breda uitgere kend in opdracht van de gemeente Zierikzee. Meer dan een jaar geleden be sloot de gemeente Zierikzee om een groep studenten van de Nationale Hogeschool voor Tberisme en Verkeer in te scha kelen voor een onderzoek naar de werkelijke betekenis van re creatie en toerisme voor Zie rikzee, nu en in de toekomst. De vraag naar datgene wat Zie rikzee op toeristisch-recreatief gebied te bieden heeft staat daarbij centraal. Om inzicht in deze ontwikkeling te krijgen hebben de studenten ter plek ke onderzoek verricht. Tijdens een drietal Tberistendagen is daarvoor onder meer geënquê teerd. In totaal 227 ingevulde enquêteformulieren werden hierbij verzameld. Deze gege vens zijn aangevuld met infor matie, verkregen door inter views en literatuurstudie. Het onderzoek, waarvan de re sultaten onlangs bekend zijn geworden heeft aan het licht gebracht dat recreatie en toe risme economisch gezien van belang is voor Zierikzee. Op zich is dat geen verrassende uitkomst. Zonder deze bron van inkomsten zou een aantal „leveranciers" van accommo datie (hotels, pension, cam pings en kamer- en apparte mentenverhuurbedrijven) geen bestaansrecht hebben en zou er maar voor slechts één hotel plaats zijn. Meer dan zeventig procent van de overnachtingen is zo schatten de geenqueteerde ondernemers houdt verband met het toerisme. De meeste accommodatie- verschaffers hebben daarnaast nog andere bronnen van in komsten. Dit omdat de gemid delde bezettingsgraad van de hotels in Zierikzee tussen de 25 en 40% schommelt. Om winst gevend te kunnen draaien geldt dat er in het algemeen sprake moet zijn van een ge middelde bezettingsgraad van 65% op jaarbasis. Ruimer winkelapparaat Een ander positief gevolg van recreatie en toerisme is dat het winkelapparaat in Zierikzee uitgebreider en ook luxer is dan men op grond van het in wonertal (ongeveer 10.000 in woners) zou mogen verwach ten. Dit wordt nog versterkt doordat Zierikzee een streek- functie in de regio vervult. Hoe dan ook, het toerisme en de re creatie hier blijken voor een aantal ondernemers reden te zijn geweest om zich in Zierik zee te vestigen. In veel gevallen behoefden de ondernemers geen spijt te hebben van deze beslissing: nagenoeg alle mid denstanders profiteren van toe risme en recreatie. Impuls Ook de Tberistendagen blijken een financiële impuls te zijn. Uit de enquetes die tijdens drie achtereenvolgende Tberisten dagen werden gehouden bleek dat Zierikzee vooral door dag jesmensen in groepsverband wordt bezocht. De grootte van de groep bedroeg gemiddeld 3,6 personen. Veruit het groot ste gedeelte (ruim 80%) van de ze bezoekers van de Tberisten dagen gebruikt zijn vakantie verblijf hier op Schouwen- Duiveland voor het bezoeken van de Zierikzeese dinsdag. Krap een vijfde deel (20%) be sluit thuis aan de ontbijttafel om eens naar' Zierikzee af te zakken. Ongeveer 68% van de ze dagtoeristen komt zelfs spe ciaal voor de Tberistendag naar Zierikzee. Minder dan vier uur Erg lang duurt zo'n bezoek aan Zierikzee overigens niet. Bijna 90% van de bezoekers blijft korter dan vier uur in Zierik zee. In die tijd besteedt hij ge middeld 21,56 per persoon, waarbij het grootste gedeelte besteed wordt aan consump ties 10,85), het resterende ge deelte wordt uitgegeven aan andersoortige aankopen. Meer dan een derde van die be zoekers (38%) koopt zowel aan de kraam als in de winkel iets en geeft daarbij gemiddeld 25,39 uit. Meer bezoekers (ruim 42%) koopt daarentegen uitsluitend iets in de winkel en wel voor een bedrag van ge middeld 25,39. Nog geen vijf de van alle Tberistendag- gangers (18%) koopt uitslui tend iets aan de kraam. Voor deze aankopen wordt nog geen tientje uitgegeven. Bovendien is zestig procent vast van plan na dat ene bezoek aan Zierik zee nog eens terug te keren. Al met al wordt er dus tijdens de Tberistendagen wel degelijk wat verkocht. De resultaten van hét onderzoek naar de bestedingen tijdens de Tbe ristendagen geven in combina tie met schatting van het aan- vervolg pagina 2 Een verstandig mens beoordeelt het heden Later wolkenvelden HET WE Perioden met dag wol ken ve. overal droog, omstreeks 5 c peratuur ongel Westelijke win rond kracht 3. De eerste Culturele Prijs Scl de heer M. van Dijke uit Bu De rondrit tijdens de Keverd andere route op Schouwen- Via het project Kustaanpak risme aan de kust meer inM De zaalvoetbalkampioen To percup. Dit nummer bestaat uit 8 p AMSTERDAM - Koningin Bea trix en prins Claus hebben maandagavond vlak voor acht uur een krans gelegd bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam ter nage dachtenis aan de Nederlandse oorlogsslachtoffers. Vooraf gaand aan de officiële plechtig heid woonde het koninklijk paar en hun oudste zoon prins Willem-Alexander samen met genodigden en nabestaanden een herdenkingsdienst bij in De Nieuwe Kerk bij de Dam. BRUINISSE - Tijdens het af gelopen weekend werd inge broken in een bedrijf aan de Industrieweg te Bruinisse. De dieven gingen er vervolgens met een VW-bestelbus van het bedrijf vandoor. Het voertuig werd later uitgebrand terug gevonden. De schade door de inbraak en diefstal bedraagt ongeveer 200.000 gulden. De dieven kwa men het bedrijf binnen door middel van braak. Zij stalen een hoeveelheid leren riemen en namen een VW-bestelbus uit het bedrijf mee die zondag avond uitgebrand werd aange troffen in Berkel Rodenrijs. ZIERIK zaterdaj dieven in drie Daarbij lijke pa De inslt in won straat, de Stei spreekt geen sp< aangetrd ke was Voorl D; G naar Julia 4301 Telefd Blijf op de hoogte van al het nieu Duiveland, met de Zierikzeesche Nie een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom jaarabonnement jaarabonnement met autom. afsch en ontvang de Zierikzeesche Nieuwst weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handteke Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zone Zierikzeesche Nieuwsbode abonne Antwoordnummer 12, 4300 VB Zie s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1