Historisch Dansensemble Volta in de Grote Kerk in Zierikzee Mei-actie ZOC gestart I dit biedt de beeldbuis DE IMMETJES-HOEVE Jubileumvoorstelling Ars Musica 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Twee leden van het dansensemble in actie. ZIERIKZEE - Vanavond, Koninginnedag, treedt in de Grote Kerk in Zierikzee het Historisch Dansen semble Volta op. De voorstelling past in het kader van het tienjarig bestaan van de Stichting Ars Musi ca. Het programma omvat authentieke hof- en thea terdansen uit de zeventiende en achttiende eeuw. De voorstelling in de Grote Kerk begint om 19.30 uur. Historisch Dansensemble Vol ta wordt begeleid door een muziek-ensemble bestaande uit luit, traverso, theorbe en zang. In de rijk gekostumeerde voorstelling in het teken van muziek en dans komt het Fran se Hof van keizer Lodewijk XIV--opnieuw tot leven. De voorstelling is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de provincie Zeeland. Mondain Het programma van dit feeste lijk Ars Musica-concert dom pelt de toeschouwer onder in de Franse mondaine traditie van de achttiende eeuwse sa lon. Een gezellige bijeenkomst ten huize van de salonière, ge organiseerd rond een excuise diner, souper of thee. Het doel van deze bijeenkomsten was tijdverdrijf en gezelligheid en aan dit uitgangspunt beant woordden zeer uiteenlopende vormen van recreatie. Zo hield men bals, werden er concerten gegeven, maar deed men bijvoorbeeld ook aan to neel. Verder werden er gezel schapsspelen georganiseerd en werden discussies gevoerd. In de Barok-tijd was Frankrijk het land dat toonaangevend is geweest voor de ontwikkeling van de dans. Met name Koning Lodewijk XIV en componist Jean-Baptis- te Lully zorgden voor nieuwe impulsen. Beauchamps ont wikkelde een dansnotatie- systeem dat later verder ver fijnd werd door diens leerling Feuillet. De ontwikkelingen in de dans leidden tot een profes sionalisering. Dat blijkt onder meer uit de oprichting yan de eerste Dansacademie in 1661 in Parijs. Gespecialiseerd Vera Baris, leidster en choreo grafe van dansensemble Volta geldt als een autoriteit op het gebied van de dansnotatie. Zij kreeg haar opleiding aan de Rotterdamse Dansacademie waarna ze zich specialiseerde aan de bekende Folkwang- hochschule in Essen. Vera Ba- ris verzorgt vele notaties, re constructies en uitvoeringen van modern Europees dansre- pertoire. Danstheater Zij is docente Historische Dans en Kinetografie aan de Rotter damse Dansacademie. Zij werkte onder meer voor het Folkloristisch Danstheater, bij de Nederlandse Opera-stich ting en als gast-docente bij di verse dansacademies, toneelge zelschappen en conservatoria. Historisch dansensemble Volta legt zich toe op hof- en theater dansen uit de vijftiende tot en met de achttiende eeuw. Het gezelschap werd in 1984 opge richt door Vera Baris en heeft zich ontwikkeld tot een groep met internationaal gezien een eigen identiteit. Volta trad on der meer op in Utrecht tijdens het Holland Festival Oude Mu ziek in 1991. Verder trad de groep op in België en Frank rijk. Begeleiding Historisch Dansensemble Vol ta wordt muzikaal begeleid door Frederique Chauvet op traverso en piccolo, Eveline Ju ten op luit en Ciska Mertens op theorbe. Eveline juten, die ver antwoordelijk is voor de muzi kale leiding van de voorstel ling, studeerde luit bij Antho ny Bailes aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam en Zang bij Wout Oosterkamp aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag. Zij trad eerder op met onder meer Ser quentia, Olim en de Neder landse Operastichting. Eveline Juten werkte mee aan tal van radio-opnamen. Vrijdag 1 mei NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Tekenfilmfestival. 16.24 uur Service salon, geva rieerd middagprogramma. 17.30 uur Ereprijs 17, familie programma. 17.50 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.29 uur Weg van de snelweg Europa, toeristische tips. 18.59 uur Zo vader zo zoon, quiz. 19.29 uur Cosbyshow, comedy serie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Rondom tien, thema tisch praatprogramma. 21.13 uur Cheers, comedyserie. 21.42 uur De stoel over zee, Rik Felderhof praat met opmerke lijke mensen op de Nederland se Antillen. 22.12 uur Dokument: Het ver haal van de Baobab, reportage tover het werk xtan de Neder landse dokter Frans van der Steen in Tanzania. 22.56 uur The commish, Ameri kaanse politieserie. 23.43 uur Miniatuur 23.52 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie.' 18.48 uur TV Dokter. Herh. 18.49 uur Meer dan 35 jaar Songfestival, terugblik op 35 jaar Songfestival. Herh. 19.29 uur TROS Hollywood boulevard, filmmagazine. 20.05 uur Vocaal centraal, mu ziekprogramma gepresenteerd door een bekende zanger/ zan geres. Vandaag: Ben Cramer. 20.46 uur De leukste thuis, home-video programma met Linda de Mol. 21.20 uur Sjans, 13-delige co medyserie. 21.50 uur TV Dokter, medische tips. 21.51 uur TROS Aktua in be drijf, serie portretten van Ne derlandse bedrijfstakken. Afl.: De houtbranche. 22.41 uur The year of the dra gon, Amerikaanse speelfilm uit 1985 van Michael Cimino. 00.51 uur Jóurnaal. NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis. 19.00 uur Desmond's, serie. Afl.: Verre familie. 19.25 uur Turquoise, 8-delig reisverslag op zoek naar de ba kermat van de Turkse volken. Afl.: Agra, Delhi en Jaipur. 19.54 uur Uitzending van de politieke partijen. Vandaag: de CDA. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sartre - Van Commu nisme naar Maojsme, serie van 3 documentaires over leven en werk van schrijver en filosoof Sartre. Deel 2. 21.18 uur 6 x Hugo Claus: Claus en het drama, interview met de schrijver en regisseur Hugo Claus. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sportjour naal. 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Mash, Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel- programma. Herh. 09.40 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. Herh. 10.05 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.50 uur Hitbingo, showpro gramma. Herh. 11.50 uur RTL 4 text, een selec tie pagina's uit RTL 4-text met het geluid van RTL 4 Radio. 12.30 uur In love and war, Ame rikaanse film. 14.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.05 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.35 uur The Bóld the Beau tiful, Amerikaanse serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro- gramma. 18.50 uur RTL 4 minispel: ta boe, telefoonspelletje. 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Wie ben ik? Spelpro- gramma. 21.10 uur De prins van Bel Air, Amerikaanse comedyserie. 21.35 uur Nurses, Amerikaanse comedyserie. 22.05 uur The king of comedy, Amerikaanse actiefilm. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws 00.10 uur Carol Company, Amerikaanse comedyserie. 00.35 uur Mash, Amerikaanse serie. Herh. 01.00 uur The Oprah Winfey show, Amerikaanse talkshow. Herh. 01.45 uur De draagmoeder, her haling van 15.05 uur. 02.10 uur RTL 4 text, een selec tie van pagina's uit RTL 4-Text met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 15.30 uur Baptême (Doop). Franse speelfilm uit 1989 van René Ferret. 17.30 uur Er was eens Ameri ka, Franse tekenfilmserie. Afl. 8: Amerika. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 121. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 415. 18.35 uur TV 1 - Top 30. De 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Sledge Hammer, Amerikaanse comedyserie. 20.25 uur Baraka, spelpro- gramma waarin drie teams om een wereldreis spelen. 21.40 uur Liedjes voor Malmö, review van de deelnemde lied jes aan het Eurovisie-songfes tival 1992. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Thriller: Zuster Ma ria moet er aan (Deauth to sister Mary), Engelse trhiller van Robert D'Cardona. 00.00 uur Coda. Klein oorlogs gedicht, van Hedwig Speliers. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Klassieke mechani ca, 10-delige serie. 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Willy Brand, inter view met Willy Brandt door Geert van Istendel (1 Mei-pro gramma). 20.50 uur Kijk uit! 20.55 uur Magische wereld, 10- delige serie over de rol en in vloed van magie en rituelen in het dagelijks leven van mensen over de hele wereld. 21.40 uur Journaal en Sport. 22.10 uur Affiche, kunstmaga zine met als vaste rubrieken onder meer de kunstagenda en een duik in het archief. 22.30 uur Concert. Uitvoering van twee Vlaamse symfonische gedichten: Aeneis, van Franz Uyttenhove en Symfonisch psalm (naar Timmermans Boe renpsalm), van Jef Seham- paert. Uitgevoerd door BRTN- Filharmonisch Orkest o.l.v. Fernand Terby. NOORDGOUWE Reisje Plattelandsvrouwen Op donderdag 7 mei maakt de afdeling Noordgouwe en omge ving van de NBvP een middag reisje. Met .eigen vervoer rijdt men naar Walcheren waar een bezoek wordt gebracht aan het Zeeuws Biologisch Museum. De leden van de NBvP maken kennis met het museum via een rondleiding. Vervolgens rijdt men naar Grijpskerke voor een bezoek aan de imkèrij Poppen- damme. Na een inleiding met dia's wordt men door de imke rij rondgeleid. In het restau rant van het Delta College te Middelburg wordt een geza menlijk diner gebruikt. Leden van de bond die aan het uit stapje willen deelnemen kun nen zich daarvoor opgeven via telefoon 01112-1289, voor 2 mei. OUWERKERK Voorlichting over yoga Op uitnodiging van de Stich ting Culturele Vereniging Ouwerkerk geeft de Zeeuwse afdeling van de Stichting Yoga- centrum Rotterdam woensdag 6 mei voorlichting over yoga. Deze bijeenkomst wordt vanaf 20.00 uur in het dorpshuis van Ouwerkerk gehouden. De voorlichtingsavond is bedoeld om daar in september met een integrale vormingscursus van totale yoga te beginnen. Tij dens deze avond kan men zich voor deze cursus inschrijven. De cursus die tot voor kort al leen in Haamstede werd gege ven bestaat uit twaalf lessen van elk een uur. Ook van bui ten Burgh-Haamstede bestond er nogal wat belangstelling voor deze cursus. De cursus be treft vooral totale yoga, het geen te beschouwen is als een levenstechniek voor de totale mens. Dit in tegenstelling tot bepaalde yogavormen die in Nederland worden beoefend. Door het beoefenen van yoga leert men beter ademen en ont spannen, waardoor men meer energie en zelfvertrouwen krijgt. Wie voorafgaande aan deze voorlichtingsavond al wat informatie over deze cursus wil kan bij mevrouw V. Monteban, telefoon 01115-1306 een brochu re aanvragen. OOSTKAPELLE Tentoonstelling Reewildbeheer Van vrijdag 8 tot en met zondag 10 mei is in het Zeeuws Biolo gisch Museum te Oostkapelle de vijfjaarlijkse tentoonstel ling over het beheer van ree wild te zien. Het evenement wordt georganiseerd door de regio Zeeland van de vereni ging Het Reewild en de Ko ninklijke Nederlandse Jagers- vereniging en andere groene organisaties. Tijdens de ten toonstelling worden vrijwel al le geweien geëxposeerd van reebokken die de afgelopen vijf jaar in Zeeuwse jachtvel den werden bemachtigd. In het museum wordt tevens een na tuurhistorische tentoonstel ling gehouden over de ree. Ver der vindt een aantal nevenacti viteiten plaats zoals stands, jacht- en hoornblazers, jachtvo gel werk, jachthondendemon straties en natuurfilms. Het museum is geopend van 09.00 tot 17.00 uur en zondag tot 16.00 uur. MIDDELBURG Lezing Rozenkruisers Genootschap De universele boodschap door alle tijden. Dat is de titel van de lezing die op initiatief van het Rozen kruisers Genootschap op maandag 11 mei in Middelburg wordt gehouden. Het evene ment vindt plaats inde aula van de Zeeuwse Bibliotheek en begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. ZIERIKZEE - Dinsdag is in Zierikzee de Mei-actie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale van start gegaan. Bestuursleden C. Holty en E. Jongschaap overhandigden de bekende bonnenboekjes aan patiënten, directie en personeel van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De bon nenboekjes, met daarin kortingsbonnen, zijn in Zierikzee huis-aan-huis verspreid. (Foto: Joop van Houdt) Door CATAUJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 11 Dik kastanjebruin haar ligt in een nauw merkbare golf om haar hoofd en valt als een brede waaier over haar schouders. Mooie ogen heeft dat kind, van die diepblauwe, en ze kijken je recht in je gezicht, frank en vrij, maar het meest opvallende is haar huid. Die is heel blank, haast doorschijnend, je ziet als een fijn netwerk de aderen op haar slapen. Ja, dat is wel een verschil met die bruinverbrande koppen hier, echt toch wel een-vreemde eend in de bijt. Waar zou Geert haar opgeduikeld hebben? Achttien jaar is ze, maar zo ge zien zou je haar vijftien, zestien ge ven En dan wordt Jasper een beetje nijdig op zichzelf. Het is toch geen stuk vee, die meid, dat hij op de markt moet keuren? Nou, hij moet haar toch goed bekijken, dat is zijn plicht als vader zijnde. Zij moet hier de boerin worden en daar komt op een bedrijf van een vijftig bunder toch wel wat voor kij ken. Dan moet de boer steun aan zijn vrouw hebben, je moet op haar kunnen rekenen, ook al omdat je een gemengd bedrijf hebt, met het kalven van de koeien als het altemet misloopt, en in de oogsttijd. Goed, het is niet meer zo dat de vrouwen mee moeten naar het veld. maar ieder moet op zijn tijd zijn natje en zijn droogje hebben, ook het losse volk. Het zit hem ook nog wel wat dwars dat het meidje niet van hun stand is. Haar vader is fabrieksarbeider, o nee, hij kijkt niet op zulke mensen neer, dat niet, want hij is niet zo'n boer die de hele dag met zijn luie achterwerk in een auto zit, hij werkt mee op het be drijf. Nou ja, als hij nuchter is, consta teert hij met zelfspot, de laatste tijd mankeerde daar nog wel eens wat aan. Maar goed, hij zal het beter proberen te doen, het is nu eenmaal zo. Geert had een andere meid moeten nemen, een boerendochter die nog wat aan haar rokken had hangen ook, niet zo'n da me maar hij Jasper zal zich er bij moeten neerleggen. Hij rekt zich eens uit. Eigenlijk houdt hij niet zo van de zondagen, het is hem dan te stil, te saai. Catrien wil niet dat er op zondag gewerkt wordt. Het vee moet geholpen worden, maar dat is ook alles. Zondag is voor Catrien de dag des Heren en daar heeft een ieder zich aan te houden, basta. Soms brengt hij moeder en Dora naar de kerk, zelf komt hij er alleen nog maar op oudejaarsavond. Kijk dat meiske nou es praten; ze steekt toch wel af bij Catrien en bij Do- ra. Die dragen een rok en een truitje, een jumper heet zo'n hebbeding, meent hij, maar dat kind draagt een helblauw jurkje, zo strak dat het er, als ze wat dikker was, niet mee door kon. Een jurkje om de mannen mal te maken. Een blote hals en een vierkante 'platte kraag, het lijkt de vrouw van de burge meester wel, dat is ook zo'n pronkpop. 'Wat doe je eigenlijk, Marja?' vraagt Catrien, onderwijl druk bezig met haar koffiegerei. 'Ben je ergens in de huishouding?' Marja kijkt de vrouw even verbaasd aan, dan schiet ze in de lach, een gulle hartverwarmende lach. 'Wel een dienst voor halve dagen, 's morgens, 's mid dags of 's nachts'. 'In de nacht?' vraagt Dora onthutst. 'Dan slapen toch alle mensen?' 'Jij wel, maar ik één keer in de drie we ken niet. Ik ben in de verpleging. Nog maar eerstejaarsleerling, hoor, maar ik heb toch al nachtdienst; eenmaal in de drie weken ga ik in de wacht. Zo heet dat'. 'Wat eng, dat bloed', griezelt Dora, en dan lacht Marja opnieuw. 'Het is het mooiste beroep van de wereld, andere mensen helpen, mensen die je nodig hebben. Maar het is geen damesbe- staantje, hoor', voegt ze eraan toe als ze Catrien misprijzend ziet kijken. 'Ledi kanten soppen, vloeren dweilen, als eerstejaars ben je echt niet alleen ver pleegster'. 'Dus jij kunt je handen roeren', zegt Jasper die langzamerhand een andere kijk op haar krijgt. 'O ja, ik ben klein maar dapper, hoor (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4