Eerst wachten op reactie van gedeputeerde staten Slechts twee belangstellenden voor gratis zeereis Slavenkas Voor verdere stappen kamperen bij de boer Gemeenten helpen Limburg Opening nieuwbouw Willibrordus- school Janine Scheele wint reis met zeezeilschip Eendracht Forse lintjesregen op Schouwen-Duiveland Expositie tekengroep Milieustraat Afscheid ds Bregman DONDERDAG 30 APRIL 1992 NR 25145 3 BURGH-HAAMSTEDE - Bij de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening op dinsdagavond werd aan de commissieleden gevraagd een stand punt in te nemen als mocht blijken dat de provincie negatief reageert op de plannen van de gemeente om bestemmingsplanmatig de uitbreiding van het aan tal eenheden bij het kamperen bij de boer te regelen. Nadat enkele fracties zich weifelend hierover uitlie ten, werd besloten toch te wachten tot 6 mei als ge deputeerde staten het stuk in behandeling nemen. Aanvankelijk was het onder werp van het kamperen bij de boer in de agenda van de verga dering bij de ingezonden stuk ken geplaatst. Aangezien er bij delen van de bevolking toch de behoefte bestond om vragen en opmerkingen te plaatsen, werd besloten het stuk te behande len als een agendapunt waarbij het publiek spreekrecht heeft. De afgelopen weken is het col lege van burgemeesters en wet houders intensief bezig ge weest met het losweken van een reactie van provinciale en landelijke overheid over het plan van de gemeente om via een wijziging van het bestem mingsplan een uitbreiding van het aantal eenheden mogelijk te maken. Vanuit Den Haag is het duidelijk dat staatssecreta ris Gabor van plan is om een uitbreiding te regelen via een wijziging van de kampeerwet en niet te wachten op de wet openluchtrecreatie. Momenteel ligt het stuk voor advies bij de Raad van State. Hoelang dit in beslag neemt is echter met geen mogelijkheid vast te stel len. ,,Het kan een maand, maar ook een jaar duren en daar kunnen we niet op wachten", aldus wethouder ir C. W. Veer- hoek. Vanuit de provincie is er snel ler een duidelijk standpunt te verwachten. Gedeputeerde sta ten hebben te kennen gegeven op 6 mei te kunnen reageren als de Provinciale Planologi sche Commissie bijeen komt. Hier liggen er dus twee moge lijkheden. Ofwel gedeputeerde staten verklaren welwillend ten opzichte van het plan te staan, ofwel ze wijzen het af en geven dus niet de vereiste ver klaring van geen bezwaar af. In dat laatste geval moet de ge meente een bezwaar indienen bij de Raad van State. Vraag aan de commissieleden was wat te doen bij een negatief ad vies, wachten op de herziening van de kampeerwet door staatssecretaris Gabor of in derdaad een bezwaar bij de Raad van State indienen. NIEUWERKERK/BROU- WERSHAVEN - Na Wester- sehouwen komt nu ook vanuit de gemeenten Duiveland en Brouwershaven financiële hulp voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Lim burg. Het Duivelandse college van b en w stelt aan de raad voor om de gemeente Roermond en om geving te helpen met een bij drage van een gulden per inwo ner. Aangezien Duiveland mo menteel 5540 inwoners heeft komt dat neer op een bijdrage van 5540 gulden. Het college van b en w wil dit geld uit de post onvoorziene uitgaven ha len. Tijdens de gemeenteraads vergadering in Brouwersha ven, afgelopen maandag, stel de het PvdA-raadslid E. M. O verbosch-de Reijger tijdens de rondvraag voor om vanuit de gemeente Brouwershaven 500 gulden beschikbaar te stel len. -Burgemeester L'. N. Labruyère reageerde met instemming op het voorstel en zegde toe dat het Brouwse college van b en w tijdens de volgende raadsver gadering met een voorstel zal komen. VVD-commissielid dr. H. J. van Zuylen': ..Bij negatief standpunt zo snel mogelijk naar de Raad van State". De heer dr H. J. van Zuylen (WD) was hierin het meest duidelijk. ,,We hebben theore tisch gezien 50% kans, maar mijn persoonlijke mening is dat als ze nee verkopen we naar de Raad van State moe ten". Aangezien zij een belang rijke drijfveer achter het plan was geweest, verwachtte hij dat ook zijn fractie dit stand punt ondersteunt. De heer Hendrikse (PvdA) gaf aan voor een snelle besluitvorming te zijn. Tbch wilde hij het bericht van de provincie afwachten. Pas dan kon hij naar zijn frac tie om te zien of deze 15 eenhe den gedurende het hele jaar wil of kiest voor de optie van 10 eenheden en de vijf extra ge durende zes weken van het jaar. De heer A. J. Padmos verklaar de het liefst te zien dat in Den Haag de kampeerwet zo snel mogelijk gewijzigd wordt. „Dan zijn wij in ieder geval geen uitzondering meer". Hij drong er bij de belanghebben den op aan niet te wachten op stappen van de gemeente, ma ar ook zelf -via, correspondentie^ druk uit te oefenen op politiek Den Haag. In het géval dat ge deputeerde staten afwijzend reageren, zag hij toch moge lijkheden bij de landelijke overheid. Juist omdat zij zich in de correspondentie niet ex pliciet tegen het plan hadden uitgelaten. Gezien het feit dat de fracties van het CDA en de PvdA in dit stadium toch geen, duidelijke uitspraak deden over .verder te nemen stappen, stelde de heer Muilwijk (SGP/RPF/GPV) voor eerst de reactie en de mo tivering van de provincie af te wachten. Via een extra inge laste vergadering direct na 6 mei kon er dan in concretere termen worden gesproken. Een suggestie waar iedereen zich in kon vinden. Ondanks het feit dat het pu bliek recht kreeg om op het agendapunt te reageren, werd hier maar weinig gebruik van gemaakt. Een vertegenwoordi ger van de Vereniging Stad en Lande hoopte dat wanneer het plan goedkeuring krijgt er geen sneeuwbaleffect optreedt. Als andere gemeenten als Mid- denschouwen en Duiveland na melijk ook van de mogelijk heid gebruik maken om meer eenheden bij de boeren te plaatsen zou dit volgens hem negatieve effecten hebben voor het landschap. Door de geringe aantallen waar het om gaat en de eis die de gemeente stelt aan de landschappelijke inpassing van het terrein door middel van beplanting, verwachtte wethouder Veerhoek dat het hiermee wel mee zou vallen. ZIERIKZEE - Op donderdag 7 mei wordt in Zierikxee de nieuwbouw van de Katholieke Basisschool Sint Willibrordus aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee geopend. Het gaat om het lokaal aan de achterzijde van de school dat vlak voor het begin van het schooljaar 1991/1992, in augus tus 1991 door brand werd ver woest. De feestelijke opening van het nieuwe lokaal vindt plaats om 15.00 uur. Na de ope ning kunnen de genodigden het gebouw bekijken. ZIERIKZEE - „Dit is de vijfde keer dat ik meedoe. Ik dacht, ik wil een keer win nen". Afgelopen dinsdag ging deze wens van de 20-jarige Janine Scheele uit Zie rikzee in vervulling. De commissarissen van de Slavenkas in Zierikzee bepaal den dat zij deze zomer een gratis zeereis mag maken met het zeezeilschip De Eendracht. De keuze was dit jaar wel erg gemakkelijk. Slechts twee jon geren meldden zich, via het in vullen van een slagzin en het benoemen van een aantal oude schepen, aan om in aanmer king te komen voor de zeereis. Van die twee inzendingen was er één fout. Bovendien sprak de slagzin die Janine maakte de commissarissen het meest aan: 'Oude schepen in Zierik- zee's museumhaven doen mij verlangen naar vervlogen tij den die ik door een reis met de Eeendracht hoop te herbele ven'. Nadat burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs deze slagzin had voorgelezen overhandigde hij aan de studente grafische vormgeving de bon die de reis symboliseert. De burgemees ter sprak er zijn verbazing over uit dat niet meer Zierikzeese jongeren de kans aangrepen om de zeereis te winnen. „Het is toch een kolossaal cadeau en veel jongeren vinden zeilen leuk". Voor de president-commissaris van de Slavenkas, H. Uil was dat ook een raadsel. „Meestal melden zich zo'n twaalf 20 jongeren aan om in aanmer king te komen voor de reis. Vo rig jaar, toen we voor het eerst een prijsvraag verbonden aan de aanmelding, waren het er negen en dit jaar slechts twee". Burgemeester Asselbergs leest de slagzin waarmee Janine Scheele uit Zierikzee een gratis zeereis met De Eendracht won. (Foto: Joop van Houdt). Hij vertelde dat de commissa rissen van de Slavenkas via een mini-enquête na zullen gaan wat de reden is van deze teruglopende belangstelling. „In de najaarsvergadering gaan we er ons op beraden of we op deze manier moeten doorgaan. Wellicht is er meer belangstelling voor een ander soort reis of vormt zo'n prijs vraag toch een te hoge drempel bij de aanmelding". De heer Uil benadrukte dat de beste ding van het geld dat de Sla venkas jaarlijks beschikbaar stelt in elk geval een maritiem element moet hebben. Zoals bekend werd de Slaven kas enkele eeuwen geleden op gericht om zeelui uit Zierikzee, die tijdens hun reizen als slaaf gevangen werden genomen, weer vrij te kopen. Een doel stelling die reeds lang is ach terhaald, maar de Slavenkas bestaat nog steeds. Een deel van de financiële inhoud wordt jaarlijks gebruikt om de be langstelling voor het maritie me gebeuren bij jongeren te stimuleren via een zeereis. Uit een toelichting van de com missarissen J. Schot bwz en F. Beekman bleek dat zo'n tocht op het zeezeilschip De Een dracht niet helemaal een va kantiereisje is. ,,Het is hard werken hoor, compleet met hondewacht, windstilte en zee ziekte". Een toelichting die Ja nine niet afschrikte. „Ik vind het een uitdaging. Het lijkt me leuk om allemaal nieuwe din gen te beleven en andere jonge ren te ontmoeten". De Zierik zeese, die aan de Kunstacade mie te Rotterdam studeert, deed eerder zeilervaring op via een zeilkamp op de middelbare school en enkele zeiltochten op kleinere schepen. Als tegen prestatie voor de tocht op De Eendracht die haar werd aan geboden moet zij een verslag maken van de zeereis. Tien mensen werden gedecoreerd ZIERIKZEE - Gisteren, woensdag, regende het lin tjes op Schouwen-Duiveland. In totaal tien mensen werden gedecoreerd. De hoogste onderscheiding viel burgemeester W. den Boer van Middenschouwen te beurt. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem op gespeld door dr. C. Boertien, Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Na het afronden van een aantal opleidingen op landbouwge bied dreef Den Boer tot 1979 een eigen landbouwbedrijf. Zijn politieke carrière begon echter al eerder. In 1966 werd hij gekozen tot gemeente raadslid van Zierikzee. Na van af 1970 als fractievoorzitter te hebben gefungeerd werd hij in 1976 wethouder van de gemeen te Zierikzee. Vanaf 1978 was hij tevens loco-burgemeester. Burgemeester Bij koninklijk besluit van 26 juni 1979 werd Den Boer be noemd tot burgemeester van de gemeente Middenschouwen. Deze functie vervult hij nu ruim 12,5 jaar. De lijst van ne venfuncties van Den Boer is in drukwekkend. Hij is voorzit ter van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, vice- voorzitter van de Intergemeen telijke Sociale Dienst, voorzit ter van de regionale commissie RWW/IOAW/BZ en voorzitter van de technische dienst Brui- nisse/Middenschouwen. Ver der bekleedt hij nog tal van bestuursfuncties. In Zierikzee werd de ere medaille in goud uitgereikt aan D. D. J. van der Poel, voor malig directeur van de dienst gemeentewerken van Zierik zee. Een andere Zierikzeeënaar die gedecoreerd werd was W. de Bil. Hij is afdelingspenning meester van de Bouw- en Hout bond CNV en kreeg de ere medaille in zilver. J. van den Houten uit Renesse werd gisteren geeërd met de eremedaille in zilver. Van den Houten bekleedt diverse be stuurlijke functies, voorname lijk op kerkelijk gebied. In Noordgouwe werd de ere medaille in zilver uitgereikt aan P. M. van der Klooster. Van der Klooster is ouderling/scri ba van de Hervormde Gemeen te in Noordgouwe. Burgemeester W. den Boer is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In Bruinisse werden liefst vijf ere-medailles uitgereikt. W. Schraver, actief binnen de Ne derlandse Hervormde Ge meente Bruinisse kreeg voor zijn verdiensten de ere-me- daille in zilver uit handen van burgemeester A. Vogelaar. Me vrouw A. van Kooten-Lange- rak werd onderscheiden met de ere-medaille in goud. Zij is voormalig administratrice en mede-firmante van een visse rijbedrijf in Bruinisse. Ook C. J. W. Wolffensperger kreeg de ere-medaille in goud. Wolffensperger is ouderling en voorzitter van de kerkeraad van de Gereformeerde Ge meente in Nederland te Brui nisse. Verder is hij bestuurslid van diverse stichtingen en maakt deel uit van diverse commissies. De ere-medaille in zilver werd uitgereikt aan A. Verwijs, voormalig bestuurslid van de Christelijke Woning bouwvereniging. M. Houkamp tenslotte kreeg uit handen van burgemeester Vogelaar de ere medaille in zilver. Houkamp is secretaris van de Schaakver eniging Tbt Ons Genoegen. BREDA - Spelende kinderen hebben maandagavond langs een fietspad aan de Heerbaan in Breda dertien grote en klei ne staven dynamiet gevonden. Dat heeft de Bredase politie dinsdag bekendgemaakt. Uit onderzoek is gebleken dat de staven deel uitmaken van een partij van in totaal 17,2 kilo gram dynamiet die eerder die dag gestolen is uit een, volgens de voorschriften, afgesloten loods in Breda. BLARICUM/AMSTERDAM - „Mag men dan in slecht inge lichte kringen aannemen dat er weinig amateurfilms uit de Tweede Wereldoorlog zijn, au diovisuele archivarissen en filmhistorici weten inmiddels wel beter." De Nieuwsbrief van mei van de Stichting Smalfilm Museum uit Blaricum klinkt wat gepikeerd. Om genoemd misverstand uit de weg te rui men toont het museum op zon dag 3 mei maar liefst zes in de oorlog opgenomen films. DEN HAAG - De studente Pau la van Manen wil in hoger be roep alsnog afdwingen dat zij geen eigen bijdrage hoeft te be talen voor zaken als kopieer kosten en de kantine van de school. BROUWERSHAVEN - In gale rie De Pupelae aan de Baan- straat in Brouwershaven is van zaterdag 2 mei tot en met za terdag 9 mei een expositie te zien van werk van de teken- groep Brouwershaven. De tekengroep bestaat dit jaar tien jaar en het is voor de derde keer dat werk van de teken groep geëxposeerd wordt. De expositie wordt zaterdag 2 mei om 14.00 uur geopend. Het werk is dagelijks te bezichti gen van 14.00 tot 17.00 uur. De redactie behoudt zich het recht voor Ingekomen stukken In te korten. Plaatsing betekent niet dat de Inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van de redactio en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Het stuk in uw krant van afge lopen vrijdag, dat ging over de activiteiten van de heer Lande- gent? Molenaar en pannekoe kenbakker in Burgh was mij uit het hart gegrepen. De ver vuiler betaalt is ook mijn mot to. Vorig jaar heb ik onze reini gingsdienst twee maal een brief geschreven over hun plan nen alle schillen, tuinafval; kortom alles wat composteer baar is zelf op te halen, groene bakken te verstrekken en nu komt het: naar Midden Zee land te vervoeren om daar door een groep mensen „bewerkt" te worden. De reinigingsdienst maakt het dus erg duur (veel personeel en auto's, machines die de com post gaan omwerken, enz.). Dit alles onder toezicht van een di recteur! Ik heb voorgesteld, zo als Landegent ook doet. Stimu leer de mensen die dit kunnen, desnoods met behulp van de reinigingsdienst (bakken, tech nische hulp enz.) zelf te laten composteren. Tweemaal was het antwoord in hun antwoord. Alles gaat naar Midden Zee land. Lekker duur dus. Vervui lende auto's, mensen die duur zijn die het ophalen enz. Ik zelf composteer al jaren zelf. De compost maakt de Zeeuwse grond alleen maar beter. Veel mensen op Schouwen-Duive land composteren al zelf. Sti muleer dit toch reinigings dienst! Laat de mensen die zelfs het afgemaaide gras met de vuilniswagen meegeven het zelf betalen. Een chip op de container kan want er wordt al op diverse plaatsen mee geëx perimenteerd. Kunt u met een artikel o.i.d. deze zaak nog eens flink aanzetten? Dit is mijn vraag. Voordelen: Minder geld kwijt aan reinigingsgeld; minder ro kende auto's die langs komen. De container hoeft slechts een maal in twee of drie weken te worden geleegd, enz. U kunt daar nog wel enkele argumen ten bij verzinnen. Ik dank u bij voorbaat voor de te nemen moeite Met vriendelijke groeten J. G. Roks P.S. Veel wat ik van boven staand heb geschreven geldt ei genlijk voor heel Zeeland en verder. De gemeentebesturen moesten dit hun burgers niet aandoen. Al maar meer kosten, enz. Verwachting t/m maandag 4 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht noordw. 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 13 graden Windkracht noordo. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 mei Zon op 06.09, onder 21.03 Maan op 05.05, onder 20.04 Nieuwe Maan: 2 mei (19.44) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koninginnedag kan het een groot deel van de dag droog blijven. De dag begint met helder weer. In de loop van de dag raakt het bewolkt, maar de eerste regen valt waarschijnlijk pas tegen de avond. Dat gebeurt op de nadering van een Oceaandepressie die vrij dag meer regen gaat geven. Zater dag valt er bij een koele noord westenwind nog een enkele bui. Daarna herstelt het weer zich. Een Scandinavisch hogedrukgebied dat aan zijn opbouw begint, brengt be gin volgende week de wind naar de noordoosthoek. Het wordt daardoor wel snel zonniger, maar erg warm wil het niet meteen worden. DEN HAAG - Buitenlandse werknemers van landen buiten de EG moeten een tewerkstel lingsvergunning krijgen van maximaal één jaar. Dan moet wel zijn voldaan aan twee voorwaarden: de werkgever en de buitenlandse werknemer moeten van te voren precies weten dat het na dat ene jaar met het werk definitief afgelo pen is en de werknemer moet na dat ene jaar het land verla ten. De mogelijkheid om hier nog een half jaar te blijven met een werkloosheidsuitkering moet worden afgesloten. RENESSE - Op zondag 3 mei neemt de Hervormde Gemeen te in Renesse afscheid van ds C. Bregman. Dominee Breg man werd 7 september 1986 in Renesse/Noordwelle in het ambt bevestigd. Hij vertrekt nu naar de Hervormde Ge meente in Zoetermeer. Het afscheid vindt plaats tij dens een dienst in de Jacobus- kerk te Renesse die begint om 14.30 uur. Aan de bijeenkomst wordt meegewerkt door het' Kerkkoor, de zondagsscholen en Prosper en Carla Sevestre die het orgel en fluit bespelen. Na de dienst is een bijeen komst in het dorpshuis waar bij iedereen persoonlijk af scheid kan nemen van ds Breg man en zijn echtgenote. ZIERIKZEESCHES1 NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na f7.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3