rUW KRANT VAN ~j SCHOUWEN-DUIVELANDi Islanders neemt geheel vernieuwd honkbalveld officieel in gebruik „Bij clownerie spelen beweging en expressie de belangrijkste rollen" P. QaA^X boussac Perkplanten Geraniums Kwekerij De Rijke ZIERIKZEESCHE M i NIEUWSBODE® VITRAGE VRAAGT DE AANDACHT (tJardisettë) J deur/oo L. Muziekavond voor de hele familie in Burgh-Haamstede dé krant van schouwen - duiveland! IT 1 k Sur] ,^ï;u JÊL FOTO VERSCHOORE Vanaf mei een gloednieuw programma van Rijn en Trijn NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 29 APRIL 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DECORATION DECORATION ZieriWee Hdvenpiein 3 lel 01110-15951 1 DEN HAAG - Koningin Bea trix en prins Claus zullen op maandag 4 mei aanwezig zijn bij de Nationale Herdenking in Amsterdam. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst be kendgemaakt. Koningin en prins zullen op 4 mei de her denkingsdienst in de Nieuwe Kerk bijwonen en een krans leggen bij het Nationaal Monu ment op de Dam. Ook kroon prins Willem-Alexander zal bij de herdenking aanwezig zijn. Advertentie en Zandweg 22 - Zierikzee Telefoon 01110-13365 Advertentie Wonen met een kast van Pastoe Behr Molteni Castelijn Banz Bord Henme de Jong Montana BURGH-HAAMSTEDE - Op zaterdag 9 mei wordt een avond van zang en muziek gehouden in de Gere formeerde kerk te Haamstede. Een zeer gevarieerd programma belooft veel plezier en genot voor mu ziekliefhebbers, jong en oud.'De avond heeft als doel, behalve het verschaffen van een leuke avond voor de hele familie, het verdere aanvullen van het orgelfonds van de kerk. Het orgel zal in de,nabije toe komst uitgebreid worden met een basregister: de Subbas 16'. Dit is een kostbare aangelegen heid. Het Orgelcomité van de Gereformeerde Kerk wil daar om in twee jaar tijd de nodige gelden bijeen verzamelen door het organiseren van allerlei evenementen, waaronder deze muziekavond. Het orgel speelt dus een belangrijke rol op deze avond - maar zeker niet een overheersende. Zang neemt een belangrijke plaats in; piano en fluit wor den gevolgd door een orkest van maar liefst 25 accordeons; Keltische zang begeleid door de Ierse harp en Schouwse voordracht zorgen voor een compleet programma. De bij drage van kinderen is centraal en van belang op deze avond voor de hele familie; tijdens de pauze zal er, behalve koffie, fris en lekkers, een speciale at tractie voor de kinderen zijn. De toegang is gratis, het pro gramma begint om 19.00 uur in de Gereformeerde kerk te Haamstede en aan het eind zal een collecte ten bate van het or gelfonds gehouden worden. Advertentie BJijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode; plaats: telefoon handtekening; Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden; 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. OQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee i1 tonen. Zo beelden de zeven dwergen in het nieuwe stuk bijvoorbeeld de zeven 'dood zonden' uit (nijd, jaloezie, weelde, lust, hoogmoed, lui heid en vraatzucht) Regisseur Het clownsduo heeft ook deze keer gekozen voor de Engelse Clown Franki Anderson als re gisseur. Een samenwerking die volgens de beide clowns werkt als een mes dat snijdt aan twee kanten. ,,Wij inspireren haar tot ideeën en zij inspireert ons tijdens het spelen. Zie het maar als een wederzijdse be vruchting", zo stelt Trijn, alias Cecilia Meinders. De Ooster- landse clowns kennen de En gelse clown van cursussen die zij volgden in Engeland. Fran ki Anderson geeft namelijk ook les in Engeland aan de school Fooltime in Bristol. Een school voor een uitgebreide cir cusopleiding onder meer op het gebied van clownerie, acroba tiek en jongleren. Volgens Ce cilia Meinders is het erg bijzon der een vrouwelijke clown als regisseur te vinden aangezien het clownsvak meestal door mannen wordt gedaan. Rijn en Trijn zijn dan ook erg blij dat de Engelse zoveel aan hun werk weet toe te voegen. Hoeveel invloed zij heeft gehad op het nieuwe stuk van Rijn en Trijn is vanaf eind mei voor ie dereen te beoordelen. In ieder geval heeft zij haar stempel al op het decor gedrukt. Het som bere zwart is vervangen door frisgroen. Begin mei wordt het stuk voornamelijk in besloten kring gespeeld. Het is voor het eerst dat Rijn en Trijn een nieuw programma in première laten gaan. „Voorheen gingen we er gewoon de straat mee op en zagen we wel wat er van kwam. Er gebeurde niets offi cieels. Daar houden we ook ei genlijk niet van", aldus Reint Laan. „Daarom zijn we ook wat onwennig deze keer, we denken dat een première meer iets is voor bekende personen. We hebben dan ook nog geen datum geprikt waarop het plaats vindt. We zien wel wat een leuke gelegenheid, een leu ke plaats is. Dat vastleggen is niets voor ons". Rijn en Trijn blijven ook nog de program ma's Circus Rijn en Trijn, Re pelsteeltje, In Holland staat een Huis en Roodkapje en de Boze Wolf spelen. „Zelfs na zes jaar Circus Rijn en Trijn spelen hebben we elke keer weer een andere voorstelling. Dat maakt het ook leuk om een programma te blijven doen. Tfelkens weer die uitdaging". Meer informatie over de pro gramma's van Rijn en Trijn is aan te vragen via telefoonnum mer 01114-1639. de De Kickers, uit Waalwijk, verdween in de nog jonge anna len als een 10-5 zege. In de eerste inning namen de bezoekers een 0-3 voorsprong, die door gastheer The Islan ders echter meteen al in de ge lijkmakende slagbeurt teniet werd gedaan: 3-3. Lange tijd bleef die stand gehandhaafd. Opmerkelijk bij het Oude- Tbngse negental was de verras sende inbreng van een viertal nieuwe spelers die nog nooit een hónkbalwedstrijd hadden gespeeld. Zo waren het onder andere de beginners Ronald Visser en Mi chel Farinaux die hun werper een hart onder de riem staken door een hoge honkslag in het buitenveld in één keer te van gen. Tbt twee keer toe zag een Waalwijkse slagman zodoende zijn zo op het eerste gezicht mooie honkslag om zeep gehol pen. Ook het infield stond haar mannetje en produceerde ver schillende nullen op met name het eerste honk. De geconcen treerd spelende eerste honk- man, Frans Quispel, wist de soms onmogelijkste ballen te verwerken. Korte stop Maurice Klaasen was bij een aantal infield-hits eveneens erg at tent, terwijl hij tevens nog een lastige vangbal wist te scoren. Then de bezoekers noodge dwongen een pitcherwissel moesten toepassen, kwam de scoringsmachine bij The Islan ders pas goed op gang. Dank baar gebruikmakend van de haperende controle van de relieve-pitcher wisten de gast heren diverse keren een auto matisch punt te scoren. De eindstand werd tenslotte 10-5. Na een half uur tussenpauze werd door beide ploegen met een de returnwedstrijd op het zelfde veld gespeeld. Waar schijnlijk door de zo vuist ge boekte winst werden diverse honkballers van het roodwitte The Islanders in hun tweede duel te roekeloos. Zonder te letten op de aanwijzingen van coach Jan Zwerus ging onder andere een overmoedig geraak te Leen Groenendijk het derde honk stelen. Hij redde het evenwel niet en werd derhalve uitgetikt. „Daar waar in de eerste wed strijd bij het honklopen goed op de coach werd gelet, kwa men in de tweede wedstrijd he laas teveel domme nullen tot stand. Sommige liepen teveel op eigen houtje", concludeerde trainer/coach Jan Zwerus na afloop. Tbch toonde de keuze heer zich tevreden. „De eerste wedstrijd ging heel goed. Met name de nieuwe jongens heb ben een goede indruk op mij gemaakt". De tweede wedstrijd tegen De Kickers werd overigens twin tig minuten voor het einde gestaakt. Mede omdat de Is land-catcher bij zijn slagbeurt een bal op zijn oog kreeg, en de werpers van beide ploegen meer en meer gehinderd wer den door de steeds slechter wordende weersomstandighe den werd in onderling overleg een streep gezet onder het duel. De Kickers stonden op dat mo ment met 9-7 voor. Een stand die in onderling overleg uitein delijk op het wedstrijdformu lier werd genoteerd. De Flakkeese honkbalvereni ging, dat met vier teams aan de competitie 1992 deelneemt, kan nog altijd spelers van jong en oud, vrouwelijk en manne lijk geslacht gebruiken. Op de donderdagavonden kunnen geïnteresseerden (vanaf 18.00 uur) hun licht opsteken tijdens de wekelijke clubtrainingen. Telefonische informatie kan worden ingewonnen bij; Jan Zwerus, 01874-1863. Rob Klaas- sen, 01870-87050 of Ben Hamee- teman, 01874-1863. FOTO jm KUUR winkelt! Jong en oud fotografie'video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 anderd". aldus Cecilia Mein ders. De beste plaats om een nieuw stuk uit te proberen blijft volgens de beide clowns uit Oosterland echter toch de straat. „Als je op straat iets uitprobeert zie je vanzelf of iets wel of niet goed is. Als het goed is blijven de mensen staan kijken en anders lopen ze door. De kunst is om de mensen bij een stuk te betrekken zon der dat ze het merken, zonder geforceerd te zijn. Anders krijg je namelijk het tegenoverge stelde effect". Rijn en Trijn aan het oefenen voor hun nieuwe programma Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen. (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND/ZIERIKZEE - „Clownerie is zeker geen vak voor luie mensen, we werken ons te plet ter". Dit zijn de woorden van Cecilia Meinders, de vrouwelijk helft van clownsduo Rijn en Trijn. Mo menteel legt zij samen met Reint Laan de laatste hand aan hun gloednieuwe programma Sneeuwwit je en de Zeven Dwergen dat in mei van start gaat. Een stuk waarmee zij wederom hun grote liefde voor sprookjes uitbeelden door beweging en expressie. Twee dingen die volgens hun zeggen het meest be langrijke zijn in hun vak; de clownerie. Per dag wordt vier uur geoe fend en gewerkt in de oefen ruimte in Zierikzee. Alles om er zeker van te rijn dat het nieuwe programma zo goed mogelijk van start kan gaan. De woorden van Trijn: „De meeste van onze stukken wor den beter naarmate we ze lan ger spelen" wijzen erop dat er echter naast het geoefende ook veel ruimte overblijft voor im provisatie. Improviseren „Weet je, in de clownerie is de tekst het minst belangrijke. Het gaat puur om de beweging en de expressie die je toont tij dens het spelen", verklaart Reint Laan. „De tekst komt pas op de laatste plaats. En im proviseren is het leukste van alles. Dat is ook het moeilijkst. Met die bewegingen moet je tenslotte toch een uur spel vul len. Het improviseren komt het meeste naar voren in het neer zetten van de personages. Hoe ga-je die neerzetten. De origi nele sprookjes vertellen alleen oppervlakkige dingen over de personages. We weten niets over hun hobby's en gewoon ten. Dat moeten we dus zelf toevoegen aan het verhaal". Daarbij wordt door de beide clowns wel zoveel mogelijk vastgehouden aan het originele verhaal van de sprookjes die zij spelen. Dat moet ook wel, want volgens Rijn en Trijn is er geen kritischer publiek dan kinderen. „Daarom proberen we onze stukken ook vaak uit op kleuterscholen en dergelij ke. Als we dan van de kinderen horen: „dat klopt niet met het verhaal", wordt dat direct ver- Rijn en Trijn spelen hun stuk ken voor jong en oud. Ze wor den regelmatig uitgenodigd op scholen, maar spelen ook op festivals, in jongerencentra, bi bliotheken en in instellingen voor verstandelijk gehandicap ten. De beide clowns werken het liefst gericht naar het pu bliek. Dat brengt natuurlijk ook een zekere kwetsbaarheid mee, omdat ze telkens maar weer moeten afwachten hoe het publiek reageert. „Elke voorstelling die we ge ven is weer anders. We moeten als het ware telkens opnieuw de band met het publiek op bouwen. Ook nierbij komt de improvisatie kijken. Wanneer we voor een groep volwassenen spelen is dat weer anders dan wanneer we vooreen groep ver standelijk gehandicapten spe len. Bij de laatste groep spelen beweging en expressie een nog grotere rol dan bij de eerste", weet Reint Laan uit ervaring. In het nieuwe programma Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen spelen Rijn en Trijn alle rollen zelf. Ook die van de zeven dwergen en die van de dienstmeid. Een rol die door het clownsduo aan het verhaal is toegevoegd. Het verhaal op zich is echter hetzelfde geble ven. De manier waarop het ge heel wordt gebracht is echter weer zoals we van Rijn en Trijn gewend zijn; ongekunsteld en meeslepend. Eén van de rede nen waarom Reint Laan en Ce cilia Meinders zo graag sprook jes spelen is volgens laatstge noemde vooral dat sprookjes menselijke gebeurtenissen ver beelden die bij iedereen voor komen. Hoe je daar tegenover staat bepaalt ook de invals hoek van waaruit gekeken wordt naar een sprookje; psy chologisch of religieus. Hoe sterk reageert het publiek be staande begrippen als 'op de vlucht zijn', de mooiste/de le lijkste, goed/slecht, sexuali- teit, natuurelementen. Om de ze dingen in hun sprookjes uit te beelden kiezen Rijn en Trijn er voor om hun personages ook als personen aan het publiek te OUDE-TONGE - Met het werpen van de eerste bal door jeugdsponsor Kees de Vos, eigenaar van het in Melis sant gevestigde videobedrijf Delta Video Productions, is het voorbije weekend voor HSV The Islanders het honkbalseizoen 1992 officieel van start gegaan. Terwijl op dat moment nog intensief gewerkt werd aan de afwerking van het geheel vernieuwde honkbalveld, verloren de jongens-aspiranten van de nieuwe Oude- Tongse vereniging hun eerste optreden met 3-11. De senioren die één dag later hiin openingsduel op het in middels gereed gekomen gravelveld afwerkten, wisten het bezoekende De Kickers met een 10-5 overwin ning terzijde te schuiven. Met man en macht is de afgelo- pen week door werklieden van ingenieursburo Oranjewoud, afdeling Heinkenszand, ge werkt aan de totstandkoming van een compleet nieuw honk balveld aan de Van Halen straat. Na wekenlange onder handelingen met de gemeente Oostflakkee over de aanpas singen van het Oude-Tbngse sportveld, werd pas tien dagen voor aanvang van de competi tie groen licht gegeven. Aantrekkelijk De in januari van dit jaar opge richte nieuwbakken honk- en softbalvereniging The Islan ders heeft momenteel echter een aantrekkelijke accommo datie tot haar beschikking. Na de realisering van de uitbeste de werkzaamheden van een heuse werpersheuvel, een spe ciaal slagperk en graveleilan- den bij de honken, zal de ver eniging in eigen beheer onder meer nog dug-outs en tribunes laten verrijzen. De eerste officiële wedstrijd op de geheel vernieuwde honkbal accommodatie van de nagel- nieuwe vereniging werd met een succesvol. De openings wedstrijd tegen het bezoeken- Met een verbeten gezicht en zijn linkervoet in het gips werpt de jeugdsponsor van HSV The Islan ders de eerste bal tijdens de openingswedstrijd van het jongens-aspirantenteam. (Foto Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1