Spaanse bure hoogtij bij Spaanse bureaucratie viert hoogtij bij Expo in Sevilla 'Invoering „Veerse Meer- tientje" wordt fiasco' agenda Aardbevingsgebied wil verschoond blijven van vliegverkeer Ontevredenheid onder deelnemers Medewerkers van asiel zoekers centrum willen andere baan Gemeenten komen gedu peerden aardbeving te hulp Roermond neemt afscheid van zijn kazerne Bedrijfsleven bezorgd om muziek Volgens Koninklijk Nederlands Waterschapsverbond: VW's moeten kwaliteits norm halen voor officiële erkenning K 4 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE T/m 25 april Grote ontstemming ontstaan ROERMOND - Ondanks de belofte dat de vliegtui gen van de Britse militaire basis Brüggen nabij Roermond voorlopig het aardbevingsgebied zouden mijden, blijkt dit niet het geval te zijn. Daarover is bij de bewoners van de zwaarstgetroffen Roermond- se wijk Maasniel en van de gemeente Melick- Herkenbosch grote ontstemming ontstaan. SEVILLA - De Wereldtentoonstelling is sinds 20 april officieel open, maar voor René Coelho was de EXPO '92 twee dagen daarvoor al bijna afgelopen. De Nederlander dreigde uit Sevilla te vertrekken toen de Spaanse organisatie hem maar geen stroom leverde voor zijn mediakunst-tentoonstelling IMA GO, „fin de sciècle in Dutch contemporary art". En zonder stroom is er geen bijdrage van Coelho, want de tentoonstelling bestaat uit dertien video presentaties, die staan opgesteld in het kunstpavil joen. Zij vrezen dat door de Britse vliegtuigen veroorzaakte luchttrillingen de aardbevings- schade aan hun huizen kunnen vergroten. Deze klachten vor men voor de commissaris der koningin in Limburg, Masten broek, aanleiding om donder dag staatssecretaris baron van Voorst tot Voorst van defensie nadrukkelijk te verzoeken de Britse militaire autoriteiten aan hun gedane belofte te her inneren. Trillingen De gemeente Roermond gaat bekijken op welke wijze een ander probleem kan worden opgelost, namelijk de door zwaar vrachtverkeer veroor zaakte trillingen. Die doen, al dus bewoners van Maasniel, aan nieuwe aardschokken den ken en veroorzaken veel schrik onder de bevolking, Aangezien heel wat bewoners van het door de aardbeving geteisterde ge bied nog psychische gevolgen blijken te ondervinden van de recente gebeurtenissen, is een speciaal meldpunt ingericht voor mensen met mentale pro blemen. Zij kunnen 24 uur per dag een speciaal nummer van het maatschappelijk dienstbe toon bellen. Gezien het bedrag aan giften van circa 25 miljoen gulden waarover het Nationaal Rampenfonds thans beschikt, hebben de zeven woningvereni gingen in Roermond besloten geen beroep op dit fonds te ECHT - Ruim vijf tig medewer kers van het tijdelijk in een voormalig klooster met schoolgebouw gevestigde asielzoekerscentrum in Echt, maken zich zorgen over hun werkgelegenheid na 1 juni, wannneer het centrum in Echt wordt opgeheven. De werkne mers hebben donderdag een beroep gedaan op het provin ciebestuur van Limburg om te zorgen voor vervangende werkgelegenheid. Wanneer het centrum in Echt niet meer bestaat, is in Lim burg nog maar één tehuis voor asielzoekers over; in het voor malig klooster te Spaubeek. Volgens de verontruste mede werkers van het centrum in Echt, zijn nu in andere provin cies reeds meer dan twee op- vangoorden aanwezig. Daarom hebben zij er bij de commissa ris van de koningin in Limburg op aangedrongen om het minis terie 'van wvc aan te sporen om vooral in Limburg nieuwe cen tra voor asielzoekers te vesti gen. Datum ZIERIKZEE 25 april 26 april 27 april ROOMPOT BUITEN 25 april 26 april 27 april BRUINISSE 25 april 26 april 27 april WEMELDINGE 25 april 26 april 27 april doen voor hun geleden schade van zeker vijf miljoen gulden. Over enige tijd zullen zij daar over het ministerie van volks huisvesting benaderen. Wel hebben zij hun huurders aange raden om geconstateerde scha des in de woningen aan te mel den voor vergoedingen uit het Rampenfonds. DEN HAAG - Een aantal gemeenten in Nederland wil de gedupeerden van de aardbeving in Lim burg financieel te hulp komen. De gemeente raad van Nijkerk heeft donderdag besloten twee kwartjes per inwo ner, in totaal 13.000 gul den, te schenken aan het Nationaal Rampen fonds. Burgemeester en wet houders van de gemeente Woerden hebben de raad voorgesteld een kwartje per inwoner, ongeveer 9.000 gulden, te schen ken aan de gedupeerden. De gemeenteraad zal er woensdag een besluit over nemen. Burgemees ter Van Zwieten van Woerden zegt geen reden te hebben eraan te twij felen dat de raad' het voorstel van b en w zal aanvaarden. Gebaar Volgens Van Zwieten is het voorstel een gebaar om te laten zien dat de gemeenten in de Rand stad niet, zoals wel wordt beweerd, Limburg in de steek laten. Zowel Nijkerk als Woerden hebben de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) ge vraagd de overige ge meenten in Nederland op te wekken hetzelfde te doen. Een woordvoer der van de VNG zegt het doel van de actie zeer sympathiek te vinden, maar het ligt volgens hem niet op de weg van de VNG de gemeenten hiertoe aan te sporen. „Wij zullen in ons blad bekendheid geven aan de besluiten van deze ge meenten. Het oordeel er over laten we aan de ge meenten zelf over. De VNG stelt zich altijd te rughoudend op bij der gelijke rondzend- moties", aldus de woord voerder. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 09.50 114 03.40 - 146 22.05 90 16.10 - 112 11.05 106 04.45 - 141 23.35 87 17.25 - 111 12.25 114 05.55 - 142 18.40 - 118 09.00 105 03.15 136 21.10 83 15.40 - 103 10.20 96 04.10 - 133 23.00 78 16.45 - 104 11.40 106 05.15 - 135 17.40 - 110 09.55 125 03.50 - 151 22.05 100 16.25 - 118 11.10 112 04.55 - 148 23.45 90 17.25 - 119 12.45 124 06.00 - 149 18.35 - 124 09.55 121 03.45 - 149 22.05 96 16.20 - 116 11.10 110 04.50 - 145 23.35 90 17.30 - 116 12.35 120 06.00 - 147 18.40 - 122 Het dreigement van Coelho hielp. Op 19 april had hij opeens stroom. „Het is toch weer gelukt", stelt Coelho. „Maar laat ik het afkloppen, want eigenljk lukt het altijd wel, al is het vaak op het laat ste moment." Imago Het is niet de eerste keer dat Coelho, die de tentoonstelling in opdracht van de Rijksdienst Beeldende Kunst samenstelde, IMAGO tentoonstelt. De pre mière was in 1989 op de KunstRAI in Amsterdam. Daarna maakte IMAGO een tournee langs een aantal Euro pese landen. Na Sevilla,- dat wil zeggen, over zes maanden, is de presentatie onder meer te zien in Australië en Japan. Coelho had al eerder proble men bij het opzetten van de video-presentatie. „Budapest was erg", vertelt hij. „Daar on dervonden we zeer veel proble men bij de inrichting. .Maar hier in Sevilla is de situatie nog hopelozer. Het is hier zo ontzettend bureaucratisch. Niemand neemt ergens verant woordelijkheid voor, waardoor het bijna niet mogelijk is goed te werken." Coelho had vanaf het begin weinig vertrouwen in de werkwijze van de Spanjaar den. Al na de eerste bespreking besloot hij dat hij uitsluitend wilde werken met Nederlan ders. De EXPO-organisatie was daar niet zo blij mee, ver telt hij, want de wereldten toonstelling moest werkgele; genheid creëren'voor de Span jaarden. De organisatie was ook hiet zo gelukkig met het feit dat de tentoonstelling al in een aantal andere landen te zien was ge weest. „Ze wilden primeurs op hun terrein. Geen herhalingen van andere tentoonstellingen". Tijdens de zes maanden dat de LEIDEN - De schrijfster Marie Kessels moet voor haar roman Boa (1991) de Van der Hoogt- prijs 1992 krijgen. Dat vindt de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in Leiden, die haar op de jaarvergadering op 23 mei zal voordragen. ROERMOND - De in Roer mond gelegerde militairen hebben donderdagavond af scheid genomen van de burge rij en omgekeerd. Het garni zoen is meer dan vier in Roer mond gevestigd geweest en gaat als eerste van tien kazer nes in Nederland dicht in het kader van de verminderde defensie-inspanningen nu de dreiging uit Oost-Europa is weggevallen. Personeel van de kazernekeu ken deelde zesduizend porties snert uit aan de burgers en op de markt verzorgden de laatste bewoners van de Ernst Casi- mirkazerne een défilé met mu zikale opluistering van de Ko ninklijke Militaire Kapel en van de gezamenlijke harmo nieën en fanfares uit Roer mond. MAASTRICHT - Het bedrijfs leven in Limburg, verenigd in de Sociaal Economische Ad vies Raad, is tegen de ophef fing van het Limburgs Symfo nie Orkest en Opera Zuid. „We beschouwen deze culturele voorzieningen als een belang rijke informele vesti gingsplaatsfactor", aldus het bedrijfsleven in een brief aan minister D'Ancona van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur. Als het kabinet akkoord gaat, presenteert ze maandag haar Kunstenplan. Daaruit moet blijken of de vrees voor opheffing gegrond is. Wereldtentoonstelling duurt, zal Coelho niet zelf in Sevilla zijn om mogelijke problemen op te lossen. De tentoonstelling controleert hij vanuit Amster dam, via een telefoonlijn. Thuis ziet hij via de computer of alle installaties werken. In geval van nood kan hij contact opnemen met iemand die spe ciaal door hem is geïnstrueerd. Niet alleen Coelho ondervond problemen van de bureaucrati sche structuur van de EXPO. Ook de Nederlandse kunste naar Karei Goudsblom kan er van meepraten. Goudsblom is één van de twaalf Europese kunstenaars die namens Ne derland vlakbij het klooster op het EXPO-terrein een kunst werk mocht plaatsen. Zijn bij drage bestaat uit een grote bronzen zon, waarop zijn ge zicht staat afgebeeld. Een rood verlichte pijl draait om de zon rond.. „Traffic Light for Sevil la" heet het werk. De Spaanse organisatie had de titel niet goed overgenomen, en maakte er „Traffic Light in Sevilla" van. Een titel met een geheel andere betekenis. Een simpel papiertje met de juiste tekst moest de schade herstellen, al dus Goudsblom. Problemen Ook Goudsblom kreeg proble men toen hij stroom wilde heb ben om de rode pijl op het kunstwerk te verlichten. Da gen is hij er mee bezig geweest. De avond vóór de opening brandde de pijl eindelijk. Naast het probleem van de stroom was er ook n°ë het pro bleem van het gras, waar de Amsterdamse kunstenaar mee te maken had. Het gras onder het kunstwerk was namelijk zo gehavend dat de Nederlander zeurde om herstel. Uiteinde lijk heeft hij zich er maar bij neergelegd dat het er niet goed uitziet, zegt hij gelaten, „Je zit Recreatie-ondernemers langs de oevers van het meer boycot ten de maatregel. Ze weigeren de stickers te verkopen die als betaalbewijs gelden en ver spreiden folders waarin zij uit leg geven over hun onvrede met de inningswijze. De belastin gopbrengst is bestemd voor be heer en onderhoud van voorzie ningen als steigers, oevers, toi letten en opslag en verwijde ring van afval. Niet betalen De overkoepelende organisa ties vinden het niet terecht dat iedere watersporter op het meer moet betalen. Ze hebben hun leden geadviseerd om niet aan de verplichting te voldoen wanneer ze geen gebruik ma ken van genoemde voorzienin gen. Volgens de organisaties zijn controle en handhaving van de maatregel verder moei lijk en kostbaar. Campingeige naar G.J. Brinkman, tevens se cretaris van de Recron Zeeland zei het bovendien niet terecht te vinden dat voor grote boten eenzelfde bedrag moet worden betaald als voor bij voorbeeld een surfplank. Evenals F. Jib- ben van het KNWV wees hij op het gevaar dat ook in andere watersportgebicden eenzelfde maatregel kan worden inge voerd. „Het recreatieschap pest nu de watersporter door dat tientje. Straks moeten ze op de Grevelingen nog een tien tje betalen en op de Ooster- schelde weer. Dan komt er geen sterveling meer naar Zeeland", aldus Brinkman. jezelf maar nodeloos boos te maken en het helpt toch niet." Dat de stroomvoorziening een groot probleem vormde, onder vond ook het Nederlandse pa viljoen. Pas twee weken voor de opening konden de Neder landers van de bouwstroom overschakelen op „gewone" stroom. Dat betekende bij voorbeeld dat pas op het laat ste moment kon worden geëx perimenteerd met het systeem van de desert cooling, aldus Henri Remmers van Reco Pro ductions, het bureau dat ver antwoordelijk is voor de bouw van het paviljoen. Twee sterren Het desert cooling systeem, een alternatief voor airconditi- on, houdt in dat de tempera tuur binnen in het paviljoen la ger wordt doordat er langs de buitenkant van het paviljoen water naar beneden stroomt. De temperatuur moet een graad of zeven dalen. Het Ne derlands paviljoen is inmid dels door een Spaanse jury be loond met twee sterren. Dat is niet de hoogste onderscheiding die een land kan krijgen (drie sterren), maar onacceptabel is het ook niet. Luxemburg moet het bij voorbeeld zonder ster stellen, terwijl onze zuiderbu ren er één kregen. De late levering van de stroom houdt onder meer verband met een ruzie tussen de Andalusi- sche gemeente Sevilla en de or ganisatoren van de EXPO, ver telt Remmers. Het terrein van de EXPO is eigendom van de gemeente Sevilla, maar voor de bouw van de paviljoens heeft het gemeentebestuur tot dusver geen vergunningen ver strekt. „Dat werkt indirect door op de paviljoens", aldus Remmers. Kort voor de ope ning circuleerden zelfs geruch ten dat de Wereldtentoonstel ling helemaal niet kon worden geopend, omdat de vergunnin gen ontbraken. Het gerucht bleek gelukkig niet op waar heid te berusten. In tegenstel ling tot de uitbundige viering van de officiële opening door de Spaanse koning-Juan Carlos I, was de opening van het Ne derlandse paviljoen sober; met champagne en blokjes kaas. Artistiek directeur van de Stichting Holland-Sevilla, Ar thur van Schendel zag geen re den om er een grootse happe- Het Recreatieschap Veerse Meer voerde de maatregel op 1 april in. Directeur A. Hoefkens van het recreatieschap zei tij dens een bijeenkomst donder dag in Kamperland te verwach ten toch jaarlijks 50.000 stic kers van- éen tientje, of voor Het belangrijkste doel van de ze reorganisatie is dat alle VW's in de toekomst hetzelf de dienstenpakket kunnen aanbieden. De consument moet bij ieder kantoor terecht kun nen voor informatie over toe ristische en recreatieve moge lijkheden in Nederland. Nu kan dat alleen bij een aantal grote kantoren. Het merendeel van de VW's heeft vooral een regionale functie. Volgend jaar verdwijnt het onderscheid tus sen regionale en lokale kanto ning van te maken. Het pavil joen gaat open en meer niet, zegt hij. Kaasmeisjes De broodjes kaas, die voor een bedrag van zes gulden zullen worden verkocht, zijn er nog niet, want de kaasmeisjes moe ten eerst een tweedaagse kassa-cursus volgen. Dat laat ste wekt grote hilariteit omdat de aanwezige kassa volgens de gebruiksaanwijzing binnen tien minuten te bedienen valt. Vorens A. Roovers van het Ne derlands Zuivelbureau wilden de Spaanse organisatoren in eerste instantie zelfs dat de kaasmeisjes voorafgaand aan de officiële opening een cursus hygiëne zouden volgen. Het Zuivelbureau zou de kosten daarvan moeten betalen. Een en ander ging uiteindelijk niet door. Niet alleen de Nederlan ders ergeren zich wild aan de Spaanse bureaucratie. Ook de Spanjaarden klagen. Zo vertelt restauranthouder Javier, dat het hem de nodige moeite heeft gekost om zijn restaurant La Rioja, te kunnen exploiteren. „Na veel gedoe is het gelukt, vertelt hij. Javier is op weg om brood te halen. „Ook daarvoor moet ik gigantisch veel formu lieren invullen." Verrassingen Niet alleen de deelnemers aan de tentoonstelling ondervin den moeilijkheden van de EXPO-organisatie. Ook de or ganisatie zelf ziet zich voor ver rassingen geplaatst. Emilio Cassinello, algemeen commis saris van de Expo, vertelt over het voornemen van Bolivia om 12 kilo cocaïnebladeren in te voeren. Dat land had bedacht dat het aardig zou zijn de be zoeker van de Wereldten toonstelling de mogeljkheid te bieden op de plantenbladeren te kauwen, een gebruik dat in de hoofdstad' niet ongewoon schijnt te zijn. De presentatie van deze produkten op de We reldtentoonstelling ging de EXPO echter te ver Bovendien is de invoer van cocaïneblade ren in Spanje niet toegestaan. Besloten werd uiteindelijk, al dus Cassinello, dat de 12 kilo wel mocht worden ingevoerd, maar op ceremonele wijze zou worden verbrand. Dat moet Bolivia geluk brengen. kort verblijf 7,50 gulden, te kunnen slijten. Dit zou netto 300.000 gulden opbrengen. Dit geld is volgens het schap nodig omdat de rijksbijdragen steeds verder teruglopen. Hoefkens voerde donderdag aan dat be wust voor de meest laagdrem pelige methode is gekozen. Burgemeester E. J. Hoogendijk-Van Duijn van Kortgene zei donderdag weinig waardering voor de actie van de recreatie-ondernemers te hebben. „De mensen moeten nu een halve dag zoeken naar een plaats waar ze de sticker kunnen kopen". ren en de WV i-vestigingen waar informatie over heel Ne derland wordt gegeven. Voor 1 mei moeten alle 440 vestigin gen aangeven hoe zij aan de nieuwe eisen gaan voldoen. De kleinere kantoren moeten voor die tijd samenwerking- safspraken hebben gemaakt met de grotere VW's. De ANW heeft volgens voorzitter P. van Zeil nog geen duidelijk beeld of en hoeveel kantoren bij de reorganisatie verdwij nen. Burgh-Haamstede Expositie keramiek in Bewaer- schole. Van maandag tot en met zaterdag tfan 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met vrijdag 1 mei Bruinisse Tentoonstelling Luister- en Braille bibliotheek. De Zaete. Openingsuren bibliotheek. Vrijdag 24 april Zierikzee Soloprogramma Harrie Jek kers: „Het gelijk van de koffie- tent". (kleinkunst-cabaret). Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Afgifte oud papier. Gebouw Salem. Van 18.30-20.30 uur. Zaterdag 25 april Zierikzee Kunstproject lichtregistraties. Noordhavenpoort. Van 07.00 tot 19.00 uur. Nationaal museumweekend. Maritiem Museum. 10.00-17.00 uur. Europese roterijbij eenkomst. Mondragon. Vanaf 10.30 uur. Renesse Spullen ophalen voor rommel markt. Vanaf 09.00 uur. Uitvoering Nederlands Her vormd Kerkkoor. Jacobus- kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Rode Kruis wandeltocht. Start: Ring in Dreischor. 13.30 uur. Inschrijven vanaf 12.45 uur. Zonnemaire Opening gerestaureerde molen De Korenbloem. Veerdijk. 10.00 uur. Solistenconcours Nut en Uit spanning. Dorpshuis. 14.00 uur. Ouwerkerk Oud papier ophalen. In de kern. Vanaf 9.30 uur. Zondag 26 april Zierikzee Nationaal museumweekend. Maritiem Museum. 12.00-17.00 uur. Interkerkelijke dienst met ver standelijke gehandicapten. Ge reformeerde kerk. 16.00 uur. Maandag 27 april Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Schrijfbij eenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. 6 Brouwershaven Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Bij fam. Van der Linden (Baalpapenweg 2). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 28 april Zierikzee Algemene ledenvergadering senioren CNV. Gereformeerde kerk. 14.00 uur. Bekendmaking winnaar zee reis met Eendracht. Stadhuis. 16.30 uur. Commissievergadering cultuur in stadhuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening. Gemeente huis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Bij fam. Murphy (Dr. Wortmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Hoorzitting ontwerpplan Stolpweg. Gemeentehuis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Doodtij: 26 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP KAMPERLAND - De heffing van recreatiebelasting in de vorm van het zogenaamde Veerse Meer-tientje is een onredelijke maatregel en zal uitdraaien op een fiasco. Deze opvatting heeft het Koninklijk Neder lands Waterschapsverbond (KNWV), mede namens ANWB, Hiswa en Recron (Recreatie Ondernemers Nederland) aan het Recreatieschap Veerse Meer ken baar gemaakt. Nog dit jaar maatregelen nemen AMERSFOORT - De 440 vestigingen van de VVV in Nederland moeten nog dit jaar maatregelen nemen om de kwaliteit van hun dienstverlening te vergro ten. De speciale toetsingscommissie van de overkoe pelende organisatie, de Algemene Nederlandse Ver eniging van VW's (ANW), bepaalt vervolgens wel ke vestigingen de officiële erkenning voor 1993 ver dienen. Dit heeft ANW-voorzitter P. H. van Zeil donderdag in Amersfoort bekendgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2