Sportcentrum Onderdak krijgt het toegankelijkheidssymbool Reconstructie Maireweg vergt investering van bijna vijf ton Sterke stijging van tekort aan huurwoningen Vijfentwintig procent komt uit pot dorpsuitleg Diefstal Zierikzeese commissie over betaald parkeren Vooral vraag naar servicewoningen Kunstwerk voor werkers in de gezondheidszorg Diefstal van en uit auto's Garage Kerkwerve DONDERDAG 23 APRIL 1992 NR 25141 3 Sporthal Onderdak beschikt nu over een volledig aangepast toilet en een douche die geschikt is voor gebruik door rolstoelers. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Drempels, te smalle deuren waardoor een rolstoeler onherroepelijk vast komt te zitten, 't Zijn slechts enkele van de vele obstakels die een ge handicapte op zijn weg tegenkomt. Met die obsta kels heeft het bestuur én personeel van sportcen trum Onderdak in Zierikzee korte metten gemaakt en met succes v/ant sinds begin april prijkt op de toegangsdeur van dit sportcomplex het internatio nale toegankelijkheidssymbool; een sticker die aan geeft dat het gebouw zonder meer toegankelijk is voor gehandicapten. 't Zijn soms op het oog heel kleine dingetjes die ervoor zor gen dat een gehandicapte nood gedwongen „langs de zijlijn" moet toekijken hoe anderen volop aan het openbare leven deelnemen. Een drempel die te hoog is, een stoep voor de in gang, een paaltje dat in de weg staat of een niet aangepast toi let. Stuk voor stuk zaken die anno 1992 niet meer thuishoren in een gebouw dat voor ieder een toegankelijk moet zijn. Zeker, de gehandicapte die deel wil nemen aan het warmwater- zwemmen op dinsdag kon dat, maar moest daarvoor wel wat moeite doen, geeft bedrijfslei der Marco Reedijk toe. De zwembadlift die in maart vorig jaar in gebruik werd genomen betekende voor veel warmwa ter-zwemmers een hele stap vooruit. Voorbij was nu de tijd dat slecht ter been zijnde .en mindervalide zwemmers door bereidwillige handen te water moesten worden geholpen. Obstakels De komst van deze zwembad- lift, een investering van 15.000 gulden betekende echter niet dat in één klap alle obstakels waren verdwenen. Wat er alle maal nog „aangepakt" moest worden om van het oudere ge deelte van het sportcentrum een voor gehandicapten volle dig toegankelijk complex te maken bleek uit de gesprekken die Reedijk met mevrouw Tim merman-van der Wekken van de Werkgroep Tbegankelijk- heidsbevordering Schouwen- Duiveland, zelf een warmwa ter-zwemster voerde. Haar sug gesties werden door Reedijk opgepikt en aan het bestuur van de Stichting Sportcentrum Onderdak overgebracht. Advies Bij de Zeeuwse Raad voor Ge handicapten werd vervolgens advies gevraagd over wat er in het oude gedeelte van het sportcomplex (het nieuwe ge deelte is gelijk bij de bouw er van al aangepast) precies aan gepast zou moeten worden om het gebouw optimaal toegan kelijk maken. Daarvoor zou den het kleine drempeltje en het paaltje voor de entree moe ten verdwijnen en zou er een voor rolstoelers geschikte toilet- en doucheruimte (dus met steunen, klapstoeltje, spe ciale mengkranen en alarmbel letje) moeten komen en was voor de ingang de aanleg van een speciale invalidenparkeer plaats dringend gewenst. Daar dergelijke bouwkundige hoogstandjes vaak veel geld kosten werd bij de provincie aangeklopt voor subsidie uit een fonds, speciaal bedoeld voor het toegankelijk maken van recreatieve voorzieningen voor gehandicapten. De pro vincie wilde circa 15.000 gul den beschikbaar stellen op voorwaarde dat de aanpassin gen voor 1 januari van dit jaar gerealiseerd zouden zijn. Door deze aanpassingen kan deze ruimte ook prima dienst doen als kleedruimte voor de gehandicapte. Een soortgelijke toiletruimte is ook aan de an dere kant van de kleedhokjes te vinden. Ook hier is de toe gangsdeur breed genoeg voor een rolstoel en ontbreken drempels. Samen met de reeds aanwezige aangepaste toilet- en doucheruimte die zich tus sen de nieuwe en de oude sport hal bevindt beschikt het sport complex nu over drie aange paste toilet- cq doucheruimten. Flink aanpakken Dat betekende voor de bad meesters Henk Vermeule, Ad Bakker en Peter Bek flink aan pakken. Om de kosten te druk ken werden de aanpassingen 'immers in eigen beheer uitge voerd. Een karwei dat de drie heren met ruime doe het zelf ervaring wel was toever trouwd. Vrij gehouden Hoewel alles in krap vier maanden tijd moest worden uitgevoerd mag het resultaat er zijn. Voor de entree verdween het kleine richeltje en vlakbij de toegang werd een invaliden parkeerplaats gecreëerd. Een parkeerplaats die volgens Ree dijk ook bij grote drukte netjes wordt vrijgehouden voor de mindervalide medemens. Bij de toegang tot het zwembad werd de reeds bestaande douche- en toiletruimte, voor zien van steunen, een klapstoeltje, speciale meng kranen en een alarmbelletje. .Symbool De inspanningen in Zierikzee bleven in Middelburg niet on opgemerkt. Nadat alles in kan nen en kruiken was kwam een vertegenwoordiger van de Zeeuwse Raad voor Gehandi capten eens poolshoogte ne men. Zijn bevindingen waren dusdanig dat de Nationale Raad voor Gehandicapten het sportcomplex begin april het internationaal toegankelijk heidssymbool toekende. Daar mee is Onderdak na de voet balkantine op sportpark Den Hogen Blok, Albert Heijn en bibliotheek De Stolpe de vier de lokatie in Zierikzee waar de felblauwe sticker met witte rolstoeler de entree siert. Iets waarmee de Werkgroep Tbe- gankelijkheidsbevordering blij kan zijn. Hoewel het een langzaam proces is worden ge leidelijk aan meer en meer reeds bestaande gebouwen toe- gankelikjk voor rolstoelers en ook in geval van nieuwbouw wordt met die toegankelijk heid rekening gehouden. Dit mede doordat de werkgroep alert blijft voor tekortkomin gen en missers. BURGH-HAAMSTEDE - Als de gemeenteraad ak koord gaat trekt de gemeente Westerschouwen bijna vijf ton uit voor de reconstructie van de Maireweg bij Haamstede. Reconstructie van de weg is bedoeld om de woonomgeving van de aangrenzende Weste- renbanweg en J. J. Boeijesweg te verbeteren. Het voorstel om genoemd bedrag beschikbaar te stellen wordt aan de orde gesteld tijdens de gemeenteraads vergadering van maandag 27 april. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Alles bij elkaar vergt de recon- structie van de Maireweg een bedrag van 498.485,02 gulden. De gemeente hoeft niet dat complete bedrag op tafel te leg gen. Ook de provincie Zeeland doet een duit in het zakje. Een bijdrage van 80.000 gulden is toegezegd. Het college van b en w van Westerschouwen stelt de raad voor vijfentwintig pro cent van de kosten te betalen uit het fonds dorpsuitleg van de gemeente. Randweg Op de agenda van de gemeente raadsvergadering ook het voorstel van het college om ruim drie ton toe te voegen aan de reserve Randweg. In 1980 werd ten behoeve van de aan te leggen Randweg bij Renesse grond aangekocht. Door wijzi ging van het trace is de grond niet langer nodig voor aanleg van de Randweg en kunnen de kosten van aankoop op een an dere post binnen de gemeente begroting worden overgeboekt. In de praktijk komt het er op neer dat de die last dus niet langer op de reserve Randweg drukt waardoor in feite de re serve verhoogd wordt. Hier mee groeit de reserve voor de aanleg van de Randweg tot een miljoen gulden. De kwestie is eerder ter sprake geweest bin nen de commissie financiën van de gemeente Westerschou wen. Deze commissie oordeel de positief over het voorstel. Ook al eerder in discussie was het voorstel van het college om 10.000 gulden uit te trekken voor herstrating van het met betonsteen verharde wegje naar de entree van het gemeen tehuis. Het weggetje raakte bescha digd toen aan reconstructie van de voortuin van het ge meentehuis gewerkt werd. Door gebruik van zwaar mate rieel verzakte het straatje en volgens het college is het nodig dat het volledig herstraat wordt. Zomerbus Op de agenda van de gemeente raadsvergadering verder het voorstel van het college om een bijdrage van 19.000 gulden be schikbaar te stellen voor het Zomerbusproject. „Het project heeft in 1991 niet geheel naar verwachting gefunctioneerd. Dat is echter begrijpelijk om dat tot op heden de zogenaam de flankerende voorzieningen als betaald parkeren, saneren parkeercapaciteit ontbreken", aldus het college in haar toe lichting op het voorstel. Het college breekt een lans voor het project. „Het voortbe staan van het Zomerbusproject wordt in het kader van gewen ning, mentaliteitsbeinvloeding en als onderdeel van een gelei delijke ombuiging naar ver mindering van de mobiliteit van groot belang geacht", al dus het college. Een en ander is eerder al besproken in de com missie openbare werken en fi nanciën. Beide commissies brachten een positief advies uit. Voor werkzaamheden in het kader van het beheersplan Noord Welle vraagt het college de raad een bedrag van 7000 gulden beschikbaar te stellen. Dat geld is nodig voor het rooi en van 17 bomen, het planten van 26 bomen en het snoeien van 38 bomen. De commissies openbare werken en financien voorzagen ook dit college voorstel van een positief ad vies. ZIERIKZEE - In dc nacht van woensdag op donderdag werd in Zierikzee gereedschap ge stolen uit een werkkect. Het ging om de werkkeet die aan het Kerkhof Noordzijde stond. De dieven drongen er binnen en gingen er vandoor met gereedschap ter waarde van 1100 gulden. ZIERIKZEE - In mei is het precies een jaar geleden dat in Zierikzee op verschillende plaatsen parkeer- meters en -automaten verschenen. Dit met het doel om tot een betere doorstroming van het verkeer in de binnenstad te komen. Of dit betaald parkeren aan de verwachtingen voldoet bespreekt de ver- keerscommissie woensdag 29 april tijdens haar ver gadering. Deze vergadering begint om 19.30 uur in de Trouwzaal van het stadhuis. Eind vorig jaar heeft de werk groep betaald parkeren haar bevindingen verwerkt in een rapport dat vervolgens is aan geboden aan het gemeentebe stuur, dat in grote lijnen in kon stemmen met de conclusies en opmerkingen van de werk groep. Naar aanleiding van dit rapport konden Zierikzeeëna- ren tijdens een hoorzitting hierover hun zegje doen. Met name het parkeren voor be langhebbenden leverde nogal wat discussie op. Op grond van de uitlatingen van de werk groep stelt het college van b en w voor om ook voor de Sint Do- musstraat betaald parkeren in te voeren door daar een aantal parkeermeters te plaatsen. Ook vinden burgemeester en wethouders het beter om de maximale toegestane parkeer tijd bij de bemeterde parkeer plaatsen terug te brengen tot een half uur. Bovendien moet het aantal parkeervakken daar zo mogelijk met twee worden vermeerderd en verdient het aanbeveling om ook op de Gasthuisboomgaard, althans op het gedeelte bij Albert Heijn betaald parkeren in te voeren. Hiervoor zou op dit parkeerterrein, waarvan zo druk gebruik wordt gemaakt een parkeerautomaat moeten verrijzen. De Balie zou deels betaalde en deels vrije par keerruimte moeten bieden. Nu moet voor het parkeren daar gedurende enkele maanden worden betaald. Het plan is nu om naast de betaalde parkeer plaatsen ook nog 24 gratis par keerplaatsen in te richten. Dit met het oog op de parkeerbe- hoefte van de omwonenden van de Balie. Aan het invoerenvan parkeren voor belanghebben den wil het college vooralsnog niet beginnen. Malta Behalve de verwikkelingen rond het betaald parkeren be raadt de verkeerscommissie zich ook over de verkeerspro blematiek op de Scheepstim- merdijk en de Calandweg. Een deel van de commissie achtte het indertijd raadzamer om de rijrichting op de Scheepstim- merdijk om te draaien met daarbij een geslotenverklaring voor het vrachtverkeer. Binnen de commissie waren echter ook voorstanders van het niet om draaien van de rijrichting. Ook binnen het college wordt ver deeld gedacht over de meest ge wenste rijrichting op de Scheepstimmerdijk. Een meer derheid wil de huidige rijrich ting handhaven omdat ervan uitgegaan wordt dat de Ca landweg voldoende capaciteit heeft om deze grotere verkeers druk op te vangen. Een min derheid denkt daar anders over en vindt het beter om de rij richting op de Scheepstimmer dijk weer om te draaien zodat de Calandweg qua verkeers druk wat wordt ontlast. Wat diezelfde Calandweg betreft wil het college de huidige snel- heidsremmende voorziening ter hoogte van de Theo Thijs- senschool van vijf meter naar vier meter terug te brengen. ZIERIKZEE - In 1991 is de vraag naar huurwoningen op Schouwen-Duiveland met 20 procent gestegen. Het woningtekort groeide met 25 procent tot 458 huurwoningen. Vooral in Zierikzee, Haamstede, Re- nesse, Burgh en Nieuwerkerk is de spanning op de woningmarkt toegenomen. Deze ontwikkeling heeft zich voortgezet in het eerste kwar taal van 1992, door een verdere toename van het tekort tot ruim 60Ó huurwoningen. Opmerkelijk is daarbij het ef fect van de bouwplannen voor servicewoningen aan de Burg. van Eetenstraat in Nieuwer kerk en aan de Manhuisstraat in Zierikzee. De vraag naar ser vicewoningen nam daardoor in drie maanden sterk toe. Het te kort aan servicewoningen in Nieuwerkerk groeide in deze periode met 12 tot 35 wonin gen. Het tekort aan servicewo ningen in de binnenstad van Zierikzee groeide met 37 tot 82 woningen. Hieruit blijkt dat de servicewoningen beant woorden aan een - deels verbor gen - behoefte. Oorzaken van het herleven van de woningnood in delen van Schouwen-Duiveland zijn: het afnemen van de uitstroom van bewoners naar andere delen van het land. Het toestromen van bewoners van elders we gens toename van de werkgele genheid in vooral de recreatie ve sector. Het zelfstandig gaan wonen van de relatief grote groep jongeren, dat wil zeggen de kinderen van degenen die zijn geboren in de na-oorlogse geboortegolf. Het stagneren van doorstroming naar de koopsector. Echtscheiding bij eigenaren-bewoners, waardoor één of beide partners gaan hu ren. Echtscheiding bij huur ders en verkoop door eigenaar bewoners voor woningen aan recreanten (tweede woningbe- zit). Het woningtekort kan alleen bestreden worden door het ver groten van het bouwprogram ma van Beter Wonen. Daarvoor is echter de medewerking no dig van de provinciale- en rijksoverheid, vooral om met subsidie de huur van nieuw bouwwoningen aanvaardbaar te kunnen houden. In het kader van de Dag van de Verpleging ZIERIKZEE - De waardering voor het werk van alle mensen die op Schouwen-Duiveland in de gezond heidszorg werken, wordt dit jaar tijdens de Dag van de Verpleging tot uiting gebracht via een kunst werk. Het gaat om een ets waarmee de Zierikzeese kunstenares Saskia Eggink op kunstzinni ge wijze de vele activiteiten van de gezondheidszorgmede werkers heeft uitgebeeld. Het kunstwerk wordt op dinsdag 12 mei op symbolische wijze als uiting van waardering aan de gezondheidszorgmedewer kers aangeboden. Dat vindt plaats in het verzorgingshuis De Wieken te Zierikzee. Het initiatief voor het cadeau komt van de Werkgroep Dag van de Verpleging Schouwen- Duiveland. Een organisatiet waarin medewerkers vanuit al-' le zorginstellingen in de regio zich actief bezig houden met do jaarlijkse viering van de Dag van de Verpleging. De zorgin stellingen die aan het evene ment deelnemen zijn de vier verzorgingshuizen op Schou wen-Duiveland: Duinoord in Burgh-Haamstede, In 't Opper in Bruinisse, De Wieken en Borrendamme in Zierikzee. Het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee, het ver pleeghuis Corneliastichting in Zierikzee. Dagverblijf Brug- zicht in Zierikzee, het gezins vervangend tehuis Schouwen- oord in Zierikzee, de Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning Noord-Zeeland in Zierik zee en de kruisvereniging Rondom de Oosterschei de. Verwachting t/m maandag 26 apr. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht zuidwest 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 16 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 apr. Zon op 06.23, onder 20.53 Maan op 03.02, onder 11.52 Laatste Kwartier: 24 apr. (23.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Op de Atlantische Oceaan ten zuiden van IJsland ligt een om vangrijke en diepe depressie die maar weinig van plaats verandert. Storingen die hier omheen trekken brengen boven de Britse Eilanden veel regen maar boven de Noord zee en onze omgeving verliezen ze grotendeels hun activiteit. Tegen de avond breekt.de bewolking en kan de zon zich nog even laten zien. Ook vannacht en morgen wisselen opklaringen en wolkenvelden elkaar af maar regen zal ér uit die bewol king niet vallen. Vannacht daalt het kwik naar zo'n 6 a 7 graden, mor genmiddag lopen de thermometers op naar een graad of 17. In het oos ten en zuidoosten van het land kan daar nog iets bijkomen. RENESSE - Twee Duitse auto mobilisten werden in Renesse de dupe van inbrekers die ac tief waren bij auto's. Van de personenauto van de heer H. uit Wuppertal werd een fietsendrager ter waarde van 450 DM gestolen. Het voertuig stond aan de Hoogenboom- laan. Uit de personenauto van de heer F. uit Wuppertal werd een radiocassettespeler ter waarde van 700 DM gestolen. De auto stond aan de Laone. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3