ZWN-persfunctionaris Nienhuis: kandidaat voor de NVJ-persprijs „Dit voorstel past niet in het tot nn toe gevoerde beleid" UW KRAUT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Om als voorlichter goed te kunnen functioneren moet organisatie het belang van voorlichting inzien Dorpsgemeenschappen ongelukkig met intrekking van vestigingsbijdrage 3 O O 4 5 9 Ketting botsing bij Serooskerke Vier auto's open gebroken Illegale kampeerders bekeurt Politie houdt drie vandalen aan I-; dé krant van schouwen -duiveland! j GEBOORTEKAARTJES? RIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 APRIL 1992 148e JAARGANG NR 25141 WAARIN OPGENOMEN DE ZIER1KZEESCHE COURANT 1797-1889 ZWN-voorlichter Nienhuis: Organisatie moet belang voorlich ter inzien(Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Je hebt voorlichters en voorlichters. Wie regelmatig met deze „wandelende informatie bronnen" te maken heeft weet dat uit ervaring. De ene voorlichter ziet het als z'n taak om alles wat fin nen zijn organisatie krom is recht te praten, terwijl de ander meer belang hecht aan een eerlijke en dui delijke kijk op zaken. J. R. Nienhuis, hoofd algeme ne zaken en (pers)voorlichter van het Streekver- voersbedrijf ZWN behoort onmiskenbaar tot de laat ste categorie. Daarom ook is hij dit jaar kandidaat voor de prix d' orange; een persprijs van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Journa listen (NVJ) die zaterdag 25 april in Middelburg wordt uitgereikt. Elk jaar kennen de Zeeuwse le den van de NVJ twee persprij zen toe aan diegenen die zich in hun contacten met de pers of wel van hun beste zijde ofwel van hun slechtste kant hebben laten zien. Wie liever niet thuis geeft als de pers zich aandient komt in aanmerking voor de azijnzure prix de citron. Wie daarentegen geen verstopper tje voor de pers wil spelen en eerlijke informatie geeft maakt aanspraak op de prix d'orange. Plezieriger situatie Hoofd algemene zaken J. R. Nienhuis van het Streek ver voersbedrijf Zuidwest-Neder land is samen met de persvoor lichter van de gemeentepolitie Goes, A. L. Aerts en voorzitter A. Verbree van het CDA-Zee- land dit jaar genomineerd voor deze prix d'orange en daarmee verkeren deze drie in een aan merkelijk plezieriger situatie dan K. Overdam (organisator Straatfestival Vlissingen), bur gemeester H. W. Hietkamp van Hulst en J. Huijgen, hoofd openbaar ministerie in Zee land. Dit drietal komt gezien hun stroeve contacten en bot singen met de pers in aanmer king voor de prix de citron. Verrassend Dat Nienhuis door een aantal Zeeuwse journalisten genomi neerd is voor deze prix d'oran ge heeft hem niet alleen ver eerd maar ook een beetje ver rast. Tot dusverre was de ZWN- functionaris uit Zierikzee im mers niet op de hoogte van het bestaan van zo'n Zeeuwse pers prijs en had hij van het bestaan ervan af geweten, dan nog zou z'n kandidaatstelling hem heb ben overvallen. Public-rela tions en voorlichting is, zo zegt hijniet meer dan zijn werk als hoofd algemene zaken. De pers te woord staan, zelf persberich ten schrijven en de ZWN- medewerkers via Zuidwest Nieuws informeren over de laatste ontwikkelingen binnen hun organisatie, dit alles neemt gemiddeld niet meer dan een dag per week in beslag schat Nienhuis voorzichtig in. Andere werkzaamheden Daarnaast heeft hij als hoofd van dienst nog tal van andere werkzaamheden. Een eentonig klerkenbestaan is Nienhuis dan ook onbekend. Hoewel Nienhuis dus geen full time voorlichter is, pakt hij dat geven van voorlichting zeer professioneel aan. De motiva tie bij zijn kandidaatstelling voor de prix d'orange laat daar geen twijfel over bestaan. Vol gens de voordracht kenmerken zijn contacten met de pers zich door ,,een soepele, nuchtere en correcte manier van informe ren" en ook is hij te allen tijde bereikbaar en bereid om zaken na te vragen en uit te zoeken. Hiermee doet Nienhuis recht aan het belang van openbaar vervoer voor een breed pu bliek. Nooit tevergeefs Dit is niets teveel gezegd voor een man bij wie journalisten in hun honger naar nieuws nooit tevergeefs zullen aankloppen. Bovendien is Nienhuis het pro totype van een voorlichter die er niets voor voelt om de min der leuke zaken te verbloemen of om informatie achter te hou den. Dat immers strookt niet met zijn opvattingen over goe de voorlichting. Sterker nog, het tast de reputatie van een voorlichter aan vindt hij. Eerlijk Een van de belangrijkste voor waarden voor een goede voor lichting is om altijd eerlijk te zijn naar de pers toe. Een prin cipe dat hij tijdens een drie daagse cursus oy- T Derscontac ten goed in zijrforen 'heeft ge knoopt en nog altijd staat dat principe hoog in het vaandel van de ZWN-functionaris die grif toegeeft dat er voorlichters zijn die de zaken soms mooier voorstellen dan ze in werke lijkheid zijn. Dit streven om zo eerlijk en duidelijk mogelijk tekst en uitleg te geven over de ontwik kelingen binnen zijn organisa tie leidt er weieens toe dat Nienhuis ruiterlijk toegeeft het antwoord schuldig te moe ten blijven. In zo'n situatie is het beter om de zaak na te chec ken dan om onjuiste of onvolle dige informatie geven vindt hij, want zoiets is slecht voor je naam als voorlichter. Daar naast is het ook de plicht van een voorlichter om de informa tie tijdig door te spelen naar de pers. De media zijn immers niet gebaat met meldingen van gebeurtenissen of ontwikke lingen die alweer voorbij zijn. Beeldvorming Wil de journalist vooral nieuws en voor de lezers inte ressante informatie, voor de voorlichter gaat het er in eerste instantie om om zijn organisa tie zo positief mogelijk in de publiciteit te brengen. Dit im pliceert overigens niet dat al leen goed nieuws in de open baarheid mag komen. Slecht nieuws hou je toch niet binnen vier muren. Breng je die min der leuke informatie op de juiste manier naar buiten dan heb je er als voorlichter nog enige invloed op hoe en wan neer dit nieuws bekend wordt. Geef je als'voorlichter in derge lijke gevallen een eerlijk ant woord op kritische vragen en verstrek je hierbij ook de nodi ge achtergrondinformatie dan versterkt ook dit de positieve beeldvorming van de organisa tie. Dit komt erop neer dat er zakelijk en met respect wordt geschreven over de organisatie. Dit laatste werkt bovendien ook motiverend voor de mede werkers van de ZWN. Organisatie Hoe goed een voorlichter ook mag zijn, in zijn eentje is hij toch niet in staat om zijn func tie naar behoren te vervullen. Alles hangt immers af van het belang dat zijn organisatie hecht aan een goede voorlich ting. Krijgt hij onvoldoende bewegingsvrijheid of te weinig informatie toegespeeld dan kan hij niet veel presteren. De nominatie voor de prix d'oran ge beschouwt Nienhuis dan ook als een compliment aan het adres van „zijn" streekver- voersbedrijf. Evenals zoveel andere organi saties heeft deze zich zeker de laatste jaren ontwikkeld van een naar buiten toe redelijk ge sloten onderneming naar een bedrijf dat belang hecht aan een goede presentatie naar bui ten toe. Iets waaraan de huidi ge directeur drs G. J. M. Koele- mij volgens Nienhuis aanzien lijk heeft bijgedragen. Hier door krijgt Nienhuis als pers voorlichter alle speelruimte en die benut hij ook. Want dankzij de media kan de ZWN commu niceren met de reizigers en dat zijn er nogal wat: gemiddeld meer dan 70.000 mensen maken gebruik van de ZWN-bussen. Het feit dat hij nu kans maakt op de NVJ-persprijs is voor Nienhuis dan ook een teken dat die commuziicatie met de reizigers ook in de ogen van journalisten voldoet. NOORDWELLE/SEROOSKERKE - De woordvoer ders van de dorpsgemeenschappen van Noordwelle en Serooskerke zijn niet gelukkig met het voorstel van het college om de bijdrage die nieuwe inwoners van hun dorp tot nu toe ontvingen, vanaf 1 januari 1993 in te trekken. „Dit advies past niet in het ge meentelijk beleid dat de laatste jaren is gevoerd in zake de verbetering van de leefbaarheid van kleine kernen", aldus de heer A. J. Coomans van de dorps gemeenschap Serooskerke. Een ander voorstel om ook mensen die geen directe binding hebben met Schouwen-Duiveland het recht te geven om grond te kopen, wordt daarentegen van harte toegejuicht. Coomans: „Bij ons is iedereen, dus ook van buiten het eiland, van harte welkom, vooral de jonge gezin nen". Aangezien hijzelf de afgelopen tijd in de lappenmand heeft ge zeten, is de heer Coomans nog niets bekend over het genoem de voorstel. In eerste instaptie reageert hij echter afwijzend op de voornemens. Zijn erva ring is namelijk dat er wél re delijk goed gebruik van de re geling is gemaakt. (Het toeval wil zelfs dat ook hij tot die groep personen behoort). bruik van de regeling is ge maakt, het de gemeente ook weinig heeft gekost. Dus-waar om zou je dan overgaan tot af schaffing", zo luidt zijn ï-edena- tie. De heer J. Geluk deelt, na mens de dorpsgemeenschap Noordwelle, in grote lijnen de ze mening. Hij gelooft echter niet dat de gemeente ineens van zijn principes afstapt wan neer het gaat om de leefbaar heid van de kleine kernen. Hij denkt en hoopt dat de gemeen te met een alternatief komt. „Je zou daarbij bijvoorbeeld kunnen denken aan het goed koper maken van bouwgrond", oppert hij. Het besluit dat de raad in de vergadering van 16 maart jongstleden nam om de ver eiste binding met de regio Schouwen-Duiveland bij aan koop van grond te laten verval len, wordt positief ontvangen. Door dit gewijzigde beleid kunnen ook ménsen van bui tenaf zich in Noordwelle en Se rooskerke vestigen. Een goede vervolg pagina 2 Om te stimuleren dat meer wo ningzoekenden zich in kleine kernen als Serooskerke en Noordwelle zouden vestigen, besloot de raad van de gemeen te Westerschouwen in juni 1988 om nieuw ingezetenen een soort vestigingspremie te ver lenen. Deze bonus bedraagt 750 gulden per gezinslid met een maximum van 3000 gulden. Volgens de gemeentebestuur ders leert de ervaring echter dat er maar weinig gebruik van deze regeling is gemaakt. Vandaar dat het college in de eerstkomende gemeenteraads vergadering (maandag 27 april, red.) de raad voorstelt om de vestigingsbijdrage in te trek ken. „Natuurlijk moet je alles in de juiste verhouding zien. Het gaat om geringe aantallen ge zinnen die zich hier vestigen. Deze zijn echter wel belangrijk voor een kleine gemeenschap als de onze. Daarbij komt dat indien er inderdaad weinig ge- Kleine kernen als Noordwelle en Serooskerke.zijn het, met of zonder vestigingspremie, waard om te wonen. (Archieffoto). Handel zo, dat het een beloning verdient, maar verlang er niet naar. Beets Af en toe zon HET WEER Af en toe zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 3 a 4. SPORTCENTRUM Door aanleg voorzieningen voor gehandicapten krijgt sportcentrum Onderdak toegankelijkheidssymbool. KUNSTGRAS Nog geen duidelijkheid over kunstgrasveld voor Hoc keyclub Schouwen-Duiveland. ^1 BIG S Jeugdsoos Big krijgt toestemming voor omvorming naar jongerencentrum. SCHOOLVOETBAL Basisschool De Dobbelsteen uit Nieuwerkerk prolon geert titel na 5-0 winst in finale. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SEROOSKERKE - Op de Se- rooskerkseweg, de provinciale weg tussen Zierikzee en Haam stede, vond dinsdagmiddag een kettingbotsing plaats waarbij drie personenauto's waren betrokken. De aanrijding vond y\; ats om ongeveer .16.15 uur in een file van auto's voor het verkeers licht. De heer K. uit Goes kon niet meer tijdig remmen en botste daardoor achterop de auto van zijn voorganger, de heer R. uit het Duitse Solin gen. De Duitse auto schoot door de klap naar voren tegen de auto van de heer H. uit Dor drecht. Twee voertuigen wer den daarbij zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden weggesleept. Desondanks werd geen van de inzittenden gewond. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag werden aan de Jonge Jan Boei- jesweg te Haamstede vier auto's opengebroken. Uit alle voertuigen werden de radio-cassettespelers gestolen. De totale schade is niet be kend. RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de politie bij een speciale contro le vier keer proces-verbaal uit geschreven vanwege recrean ten die illegaal kampeerden. Dat wil zeggen dat ze hun cara van of 'camper op een parkeer plaats of in een natuurgebied hadden gezet en daar over nachtten. Op Schouwen-Dui veland is dat niet toegestaan. Men mag alleen op campings verblijven. De toeristen kre gen elk een boete van 150 gul den. BRUINISSE - Dankzij een tip van een oplettende burger uit Bruinisse kon de politie in de nacht van dinsdag op woens dag drie jongeren aanhouden die zich schuldig maakten aan vandalisme. Het ging om B. uit Ulvenhout en G. en V., beiden uit Breda. Zij vernielden in Bruinisse di verse auto-antennes. Na te zijn verhoord in het politiebureau te Zierikzee bekenden de jon gens de vernielingen die zij aanrichtten. Zij werden vervol gens overgedragen aan hun ou ders. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement k f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. h f 45,— jaarabonnement k f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. k f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1