Na jaar van voorbereiden: werk- integratie-project snel van start Swing it Out '92 festijn: dans en muziek, maar vooral plezier Sr DW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo intermeubel r f 1.995,- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2+2Vz Drie instellingen in de bres om verstandelijk gehandicapten aan werk te helpen Opening van molen Sporthal Onderdak afgeladen met mensen Uitmarkt met rommel markt en playbacken dé krant van schouwen - du weiand! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 22 APRIL 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Div. stoffen. Wisselbare hoes. Aktieprijs zitsbank Prijs geldig tot 30 april Haringvlietplein 4 - Zierikzee MIDDELHARNIS - Na ruim een jaar van voorberei dingen en overleg gaat het dan binnenkort gebeuren. In Middelharnis gaat een werkintegratie-project voor verstandelijk gehandicapten van start. Dit pro ject met de naam Arbeid voor Bewoners, heeft als doel om deze mensen die tot nu toe alleen hun verzet met knutselen en beschermd werk krijgen serieus aan betaald werk te helpen in de maatschappij. In Rotterdam, Assen en Limburg is een dergelijk pro ject al met succes van start gegaan. Een goede reden om ook in Middelharnis de handen uit de mouwen te steken. Ruim twaalf jaar geleden was het voor iedereen een besloten zaak: verstandelijk gehandi capten moest men niet te veel belasten en alleen laten knut selen of op beschermde plaat sen werk laten verrichten. Der gelijke zaken werden omschre ven als ontspanningstherapie. Wat men zich toen niet reali seerde is dat de verstandelijk gehandicapten zelf helemaal niet tevreden waren met deze situatie. Velen van hen uitten hun bezwaren. Toen werd het plan opgevat om te gaan kijken of er geen werk voor hen was; buiten de beschermde omge ving van het internaat, dagver blijf of sociale werkplaats. Instellingen Ook op het internaat van Her- nesseroord werd meer en meer de roep om arbeid gehoord. De laatste jaren zijn de opvattin gen van de instellingen ook veranderd en daarom ging men serieus nadenken over de mo gelijkheden om de bewoners van Hernesseroord aan betaald werk buiten het internaat te helpen. Hiervoor werd speciaal iemand aangetrokken die de mogelijkheden op Goeree- Overflakkee en omgeving voor het starten van een werkinte gratie-project moest gaan be kijken. Hernesseroord kreeg subsidie voor het onderzoek van het Eu ropees Sociaal Fonds die Hen- nie van Rijn aanstelde als pro ject coördinator. Zij kwam in contact met nog twee instellin gen in Middelharnis die beide al met gelijke plannen rondlie pen, maar tot uitvoer ervan nog niet waren gekomen. Be sloten werd om de handen daarom ineen te slaan en geza menlijk te kijken waar de mo gelijkheden en ook de proble men liggen van het project. Dit vond ruim een jaar geleden plaats. Intussen hebben zich diverse positieve ontwikkelin gen voltrokken en hoopt men binnen niet al te lange tijd de eerste bedrijven te gaan bena deren. Dan rijst de vraag: wat houdt nu precies een dergelijk project in? Hennie van Rijn: ,,De bewo ners willen graag serieus geno men worden. En voor hen is se rieus genomen worden ook echt werken; hetzij in een win kel als vakkenvuller, als sjou wer bij een bouwbedrijf of voor klusjes bij welk bedrijf dan ook. Want wie werkt wordt geaccepteerd, zo luidt hun me ning". Ook Herbert van Gé- merden, groepsleider van dag verblijf D'n Duyt heeft seinen opgevangen van bewoners. Eén van de bewoners is intussen al actief aan het werk. Deze jon gen werkt bij Bouwbedrijf Es- selink in Middelharnis. „Als je ziet hoe positief hij daar wordt opgevangen door het overige personeel, dan weet je dat dat in andere bedrijven ook mogelijk moet zijn. Hij doet van. alles. Van de schuren opruimen tot het sorteren van stenen en het laden en lossen van vrachtwagens met de hef truck. Hij is ook ontzettend gek op zijn werk, heel erg ge motiveerd. Wanneer hij heeft moeten overwerken is hij al leen maar gelukkig, want dat betekent dat hij langer heeft mogen werken met de hef truck", zo vertelt Van Gemer- den. Benaderen Door contacten met de gemeen te via wethouder van sociale zaken A. Tiggelman en het Ar- beidsburo in Middelharnis heeft Hennie van Rijn intussen al zo'n 1500 namen vergaard van bedrijven en non-profit- instellingen die in aanmerking komen om verstandelijk ge handicapten aan betaald werk te helpen. „Bedrijven hoeven niet bang te zijn dat ze veel werk kwijt zijn aan het inwer ken van deze mensen omdat wij zelf voor de eerste begelei ding zorgen. Daarnaast moeten de mensen die in aanmerking willen komen voorVerken bij bedrijven eerst een soort test doen. Aan de hand daarvan wordt gekeken of.zij echt in aanmerking komen voor dat werken. We weten dat zij vaak bepaalde sterke voorkeuren en interesses hebben. Daar kun nen we dan mee aan de gang om te kijken waar zo iemand zou kunnen werken. Zelf zor gen we ervoor dat de tewerkge stelde personen het werk dat ze gaan doen ook écht kunnen. We willen niet dat ze half werk afleveren dat de werkgever nog eens moet overdoen. Dan heeft het voor beiden weinig zin", al dus Hennie van Rijn. De project coördinator gaat eerst de diverse bedrijven langs om te vragen of ze be langstelling hebben om deze mensen aan het werk te hel pen. Wanneer ze eerst nog hun bedenkingen hebben kan er ook door middel van stage plaatsen gewerkt worden. Dat houdt in d$it de verstandelijk gehandicapte zijn capaciteiten eerst laat zien en daarna een vacature kan opvullen die evenredig naar produktie wordt betaald. „We willen zo gaan werken dat de mensen aan het einde van de week ook een tastbaar bewijs van hun werk krijgen in de vorm van een 'loonzakje' Zowel Van Gemerden als Van Rijn zeggen duidelijk dat er van de werkge vers geen gunsten worden ver wacht. „We bieden een gemoti veerde werknenjer die ook als zodanig behandeld wil wor den. Dus we willen niet dat er iemand wordt aangenomen die niets te doen krijgt. Dat is voor de persoon in kwestie ook niet leuk. Daar zullen we ook echt op letten". Een tweede punt waar Hennie van Rijn en Her- bert van Gemerden voor zullen waken is het misbruik maken van de verstandelijk gehandi capten. „Die kans bestaat na tuurlijk ook nog. Maar door goed selecteren van de bedrij ven en het regelmatig controle ren nadat de mensen aan het werk zijn, proberen we dat te yoorkor£§p".. Voorbeelden Om het project niet helemaal zonder ervaringen te starten zijn er ook al enkele mensen van Hernesseroord aan het werk. Zo is er een bewoonster die werkt in het kinderdagver blijf van Middelharnis als kin deroppas. Ook zijn er vier be woners van het internaat die gezamenlijk het onderhoud van de parken van Hernesser oord op zich hebben genomen. Project-coördinator Hennie van Rijn. (Foto: Joop van Houdt). Voor één van hen is dit werk zo opmonterend dat het gebruik van medicijnen voor de nacht rust 'intussen is gestopt. Het werk van deze vier, bestaande uit snoeien, schuren en lakken van banken en tafels buiten, wieden en tegels leggen, vult een vacature op die voorheen werd uitbesteed. Daarnaast werkt ook een be woner in een supermarkt waar hij vakken vult en magazijn werkzaamheden verricht. Her nesseroord, D'n Duyt en de so ciale werkplaats hopen dat de verstandelijk gehandicapten uit deze regio met dit project eindelijk krijgen wat ze wil len: waardering voor wat ze doen. „Deze mensen hebben net als iedereen, jij en ik, nor male gedachten, een normaal gevoelsleven en de normale wens om serieus genomen te worden". Voor meer informatie over of aanmelding voor dit startende project kan men bellen naar Hennie van Rijn. Het telefoon nummer is 01870-83888 toestel 701. LONDEN - De Britse artiest Benny Hill, die met zijn humor in de hele wereld bekendheid verwierf, is maandag dood aangetroffen in zijn huis in een westelijke buitenwijk van Lon den. ZONNEMAIRE - Op zaterdag 25 april wordt de pas gerestau reerde molen De Korenbloem in Zonnemaire feestelijk ge opend. De opening wordt verricht door de oud-molenaar van De Korenbloem, de heer D. A. Rijstenbil en de heer C. de Munnik, voorheen lid van de gemeenteraad van Brouwers haven en voormalig molenma ker. De ontvangst van de genodig den vindt plaats vanaf 10.00 uur op het terrein van de molen langs de Veerdijk, waarna de opening volgt. Hierna wordt er de gelegenheid geboden de ge restaureerde molen te bezichti gen. Advertentie ZIERIKZEE - Afgelopen zaterdag werd in sporthal Onderdak een groots dansfestijn gehouden. Swing it Out '92. Een evenement dat heel wat organisatie vroeg, maar wat uiteindelijk honderden mensen een onvergetelijke avond bezorgde. Niet alleen het aan wezige publiek, maar evenzo de deelnemers. Zij oe fenden weken om dit spektakel tot iets groots te ma ken. Een opzet waar ze, kijkend naar de reacties van het publiek, prima in zijn geslaagd. Weken van voorbereiden werd zaterdagavond met een bomvol Onderdak beloond. Honderden mensen kwamen een kijkje he men bij het evenement dat van te voren als bijna onmogelijk was bestempeld. Het was in ie der geval een unieke avond voor Schouwen-Duiveland. De organiserende partijen waren Dans- en Balletschool Kramer, Majorettenvereniging Mini Stars Zierikzee en Delta Sport Jazz. Het idee ontstond nadat de Ministars bij de dansschool een dergelijke avond hadden gehouden, maar dan voor hen zelf alleen. Zij wilden graag een groter evenement organise ren, maar wisten niet hoe dit aan te pakken. Het idee werd daarna opgepakt door de eige naar van de Zierikzeese dans school: Onno Kramer. Hij zocht contact met Delta Sport Jazz en ook hier was het nodige enthousiasme en zo gingen de drie partijen aan de slag om te zien of het daadwerkelijk ver wezenlijkt kon worden. Lokatie Nadat besloten was om geza menlijk zo'n groot dansfestijn te houden moest eerst worden gezocht naar een goede lokatie die, uiteindelijk werd gevon den in Sporthal Onderdak in Zierikzee. Een juiste keuze, zo vlaggen verzorgde; Majorette- en Twirlgroep The Flushing Feet uit Vlissingen en Dizzy Feet uit Goes en absolute top per was het optreden dat werd verzorgd door de Nederlandse kampioenen Rolstoeldansen. Deze titel hebben zij zaterdag middag behaald tijdens de kampioenschappen die in Box meer waren gehouden. Dit op treden werd dan ook met een grandioos applaus ontvangen. Tijdens deze avond is ook een bleek zaterdag, want de zaal was afgeladen. Honderden ver wachtingsvolle menspn vonden de weg naar het sportcomplex, maar niet om te sporten, maar om te genieten van een dans festijn. Er werd begonnen met een gezamenlijk nummer waarmee alle 250 deelnemers aan het publiek werden voor gesteld. Deze verschenen allen op een 250 vierkante meter grote dans vloer die speciaal voor deze avond was aangelegd. Gedu rende de avond traden deze mensen allemaal minstens één keer op. En hoewel er door de zenuwen wel eens een twirl- stok viel of een verkeerde stap werd gezet deed dat niets af aan de reacties van het publiek die alles met evenveel enthou siasme ontvingen. Er is duidelijk veel aandacht besteed aan de presentatie van alle optredens. Leuke kos tuums en een afwisselend pro gramma; verveling heeft de avond niet gekend. Twirling, jazz dansen, vrije stijl dansen, klassiek dansen en ballet. En alles door groepen van diverse leeftijden. Zo kreeg iedereen de kans te zien wat er allemaal te doen valt bij de organiseren de groepen. Ook waren er en kele gastoptredens. Zo was daar de Colorguard van Rust Roest die een optreden met Niet alleen majoretien, twirling, jazz, klassiek en vrije stijl dan sen kon worden bewonderd tijdens het Siving it Out '92 evene ment, ook de balletgroep van Kramer dansschool liet het een en ander zien. (Foto: Joop van Houdt). loterij gehouden waarvan de opbrengst wordt gebruikt voor het uitbouwen van de moge lijkheden van deze vorm van dansen. En dat was niet het enige 'goede doel' waar deze avond aan werd gedacht. Ook wordt geld dat deze avond bijeen is gebracht gebruikt voor het dierenasiel in Zierik zee. Dit is bestemd voor de aan schaf van een hogedrukspuit, onder meer voor het reinigen van de kennels. Geslaagd Hoe afgezaagd het ook mag klinken: Swing it Out '92 is een geslaagd evenement. Aan het eind van alle optredens kwa men de deelnemers nog eens op het podium om nu zonder zenu wen, maar met een brede glim lach alle applaus in ontvangst te nemen. En niet alleen voor hen waren het de nodige span nende uurtjes vermaak ge weest. Ook de achtergrondme dewerkers konden weer opge lucht adem halen; het zat erop. Niet meer letten op het op tijd aan en uit gaan van de lichten en lichteffecten en geen zorgen meer om voldoende andere ef fecten op de dansvloer door ge-i neratoren (hoewel deze af en toe wel érg actief waren) en muziek. Het zat erop. Alle spanningen werden daarna weggewerkt tijdens het vrije dansen op muziek van een spe ciaal aanwezige muziekband. Waarna ook het publiek, aan gemoedigd door de optredens van die avond, met de voetjes van de vloer mocht. WASHINGTON - De ruimte-te lescoop Hubble heeft in een ver verwijderd sterrenstelsel de heetste ster ontdekt die ooit is waargenomen. Dat hebben Amerikaanse deskundigen maandag verklaard. De ster in het sterrenstelsel de Grote Ma- gelhaese Wolk is 33 maal heter dan de Zon. De temperatuur van de ster, die aangeduid wordt met de „NGC 2440- kern", bedraagt 200.000 graden Celsius, zo zei Sally Heap, een astrofysica van het Ameri kaanse Ruimtevaartbureau NASA. TERNEUZEN - Minister J. Al ders van milieu heeft dinsdag officieel het bedrijf Verstrae- ten en Verbrugge Milieubeheer BV (VVM) in Terneuzen ge opend. VVM is in Nederland het eerste bedrijf met een inte grale vergunning in het kader van de Wet Chemische Afval stoffen met betrekking tot het inzamelen, bewaren, be- en ver werken van zowel scheepsafval als afval afkomstig van landac- tiviteiten. ZIERIKZEE - In het kader van het twintigjarig bestaan van de Stichting Brogum wordt za terdag 16 mei in en rond het Brogum-onderkomen een Uit markt inet kinderrommel markt en mini-playbackshow gehouden. Kinderen tot en met twaalf jaar die voor een keer in de huid van hun favoriete artiest willen kruipen kunnen zich voor deze playbackshow opge ven. De imitatie-sterren en ve detten moeten zelf voor een CD of cassette zorgen. Schmink- mogelijkheden zijn aanwezig. Hoe goed de jeugdige sterren het doen wordt beoordeeld door een deskundige jury die voor de verschillende prijswin naars aardige prijzen in voor raad heeft. Voor iedere deelne mer is er bovendien een blij vende herinnering. Voorafgaande aan deze mini- playbackshow kunnen de kin deren (en hun verzorgers) naar hartelust rommelen tijdens de kinderrommelmarkt. Het fes fijn wordt's middags afgeslo ten met een pannekoeken- smulfestijn. Voor deelname aan de mini-playbackshow en de kinderrommelmarkt kun nen kinderen zich tot 1 mei op geven bij Stichting Jeugd, tele foon 01110-13566 (alleen 's och tends) of bij Stichting Brogum, Postbus 95. 4300 AB Zierikzee. Advertentie FOTO KLAAR Fl Lffy KL UUR] terwijl'U ww fotografie video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement k f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. 1 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12. 4300 V8 Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1