Taxichauffeurs in actie tegen vergunningenbeleid Verkeerschaos valt mee dankzij vakantie agenda Tienduizenden toeristen op Schouwen-Duiveland Gevangenisdirecteuren voor privatisering FNV voorziet fellere staking in metaalsector 60 jaar getrouwd en 5 jaar verkering Blokkades in Rotterdam en Den Haag j^iouaia v., r- ->j 'ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 uit Düsseldorf, de heer T. kwam bij de politie met de me dedeling dat getracht werd zijn auto te stelen vanaf de Nieuwe Havenweg te Brouwershaven. Dat lukte de dieven niet, maar uit de auto werd wel een koel- aggregaat ter waarde van 1700 Dm gestolen. Via de bewakingsdienst van het vakantiepark Aqua Delta in Bruinisse werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ge meld dat drie verdachte perso nen rond de geparkeerde auto's bij het park liepen. De politie kon hun op heterdaad betrap pen bij het inbreken in auto's. Het waren I. K., B. en S. allen uit Rotterdam. Op het moment dat ze werden betrapt waren zij bezig met het zesde voertuig, een van hun had een zak bij zich met daarin vijf autoradio- cassettespelers. Verder stalen zij CD's, zonnebrillen en kle ding uit de auto's. De inbrekers werden ingesloten in het poli tiebureau te Zierikzee. Een dag later werd aan de Ha- geweg te Bruinisse toch weer een auto opengebroken. Het was het voertuig van de heer G. uit Meschede. De dieven gingen er met kleding, een radiocas- settespeler en een zonnebril ter waarde van 1900 Dm vandoor. Van de auto van C. uit Wupper- tal werden surfartikelen ter waarde van 1400 Dm gestolen. De auto stond aan de Brou- wersdam bij Scharendijke. Uit de vrachtauto van de heer B. uit Zierikzee werd een radio- cassettespeler gestolen. De auto stond aan de Schel- destraat. De heer H. uit Zierik zee was ook niet blij. Uit zijn auto die geparkeerd stond aan de Mantelmeeuwstraat werd de autotelefoon gestolen. In de nacht van vrijdag op za terdag onstond brand in de per sonenauto van de heer J. K. uit Bruinisse. Het voertuig stond geparkeerd aan de Beurs straat. De brand ontstond ver moedelijk als gevolg van kortsluiting. De brandweer van Bruinisse bluste het vuur, het schadebedrag is niet be kend. Ook de Zierikzeese brandweer moest uitrukken. Op tweede Paasdag ontstond brand in een opslagplaats van oud papier bij de OBS Theo Thijssen in Zierikzee. De brandweer van Duiveland kwam zondag in de namiddag in actie op de Oosterschelde. Met hun speciale reddingsboot haalden enkele brandweerlie den twee duikers van het water die nabij de Zuidbout te Ouwerkerk in moeilijkheden waren gekomen. Zij lagen on geveer een kilometer van de kant en konden vanwege de sterke stroming in het water de wal niet meer bereiken. Nadat andere watertoeristen de nood signalen van het tweetal op merkten kon de brandweer worden gewaarschuwd die di rect in actie kwam. Voor zover bekend heeft het tweetal geen letsel overgehouden aan het avontuur. Op Eerste Paasdag vond een aanrijding plaats op de krui sing Stoofweg/Lage Zoom te Renesse. De heer Van de P. uit Middenschouwen wilde met zijn personenauto vanaf de Stoof weg de Lage Zoom inrij den. Op het moment dat hij af sloeg werd hij ingehaald door een motorfiets bestuurd door V. de V. uit Zierikzee. Er ont stond een aanrijding waarbij beide voertuigen zo zwaar wer den beschadigd dat ze moesten worden weggesleept en de mo torrijder zijn voet kneusde. Economischer en efficiënter met middelen- omspringen HILVERSUM - Gevangenissen in Nederland zouden van het ministerie van justitie een algemeen budget moeten krijgen dat door de leiding van die inrichtin gen naar eigen inzicht moet kunnen worden besteedt. Volledige privatisering van de gevangenis sen in Nederland is daarbij zeker niet uitgesloten. Dat zei de nieuwe voorzitter van de Vereniging van Gevan genisdirecteuren, mr. C.M. Boey, zondagmorgen voor de IKON-radio. Boey denkt dat eenmaal geprivatiseerde ge vangenissen „tot resultaat kunnen hebben dat er economi scher en efficiënter met de be schikbare middelen wordt om gesprongen." Een en ander moet volgens Boey echter wel ingebed worden in een aantal controle-mechanismes op het beleid van de directeuren van geprivatiseerde gevangenis sen. Detentie Hij denkt daarbij onder meer aan de kwaliteit van de deten tie. Volgens Boey moet en kan in zo'n situatie worden voorko men dat gedetineerden vanwe ge economische overwegingen 24 uur per dag op hun cel wor den gehouden en er niet meer aan hulpverlening wordt ge daan. Ook ten aanzien van de positie van het personeel in de inrichtingen moeten in zo'n si tuatie garanties gelden ten aanzien van inkomen en mede zeggenschap over de arbeids voorwaarden. Boey denkt daarbij aan een belangrijke rol voor de dienstencommissies in de inrichtingen. De Coornhert Liga reageerde zondagmorgen voor de IKON-radio zeer kri tisch op de ideeën van Boey. Deze vereniging van juristen vindt dat het gevangeniswezen een zo essentiële overheidstaak is dat die niet uit handen mag worden gegeven. Ook het argu ment van eventuele kostenbe sparingen acht de Coornhert Liga, gelet op ervaringen in het buitenland, niet geldig. Voor zitter mr. P. Wiewei van de Coornhert Liga: „Zo'n 90 pro cent van alle kosten in het ge vangeniswezen hebben te ma ken met de gebouwen en het personeel. Daar zit nauwelijks ruimte om te besparen. De ove rige 10 procent betreft de voor zieningen en faciliteiten voor de gedetineerden. Als daarin wordt gesneden, kan dat bete kenen dat de gedetineerde ook in zijn rechtspositie wordt ge raakt." Het ministerie van justitie heeft begin dit jaar de commissie-Ottens ingesteld die onderzoek moet doen naar de verzelfstandiging van het gevangeniswezen. TILBURG - De politie van Til burg heeft maandag een 22- jarige inwoner van die stad aangehouden in verband met de dood vrijdag van een 27- jarige man. Diens verkoolde li chaam werd vrijdagochtend aangetroffen in een geheel uit gebrande bestelbus op een par keerterrein in Tilburg-west. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 april 07.40 158 01.25 -155 19.50 132 13.40 -134 23 april 08.20 146 02.00 -155 20.20 120 14.20 -126 ROOMPOT BUITEN 22 april 06.05 161 00 00 -152 18.25 131 12.25 -130 23 april 06.50 144 00.50 -148 19.10 116 13.15 -119 BRUINISSE 22 april 07.50 165 01.20 -164 19.50 141 13.40 -143 23 april 08.25 155 01.55 -162 20.30 131 14.20 -134 WEMELDINGE 22 april 07.45 164 01.20 -161 19.50 139 13.45 -139 23 april 08.20 153 02.00 -160 20.25 127 14.25 -131 DEN BOSCH - Het Vlaamse theatergezelschap Theater Theater geeft in mei zes voor stellingen van „The Lover" van Harold Pinter. De Nederlandse premiere is op 1 mei in Den Bosch. Daarna zijn er nog voor stellingen in Eindhoven, Dor drecht, Groningen, Heerlen en Breda. De regie is in handen van Pol Dehert. „The Lover" wordt gespeeld door Jappe Claes en Carina van der Sande. AMSTERDAM - De Industrie bond FNV heeft dinsdagoch tend meer dan 25 bedrijven in de metaalnijverheid opgeroe pen tot een 24-uursstaking, zo heeft woordvoerder Siecker van het landelijk actiecentrum in Amsterdam bekendge maakt. De Industriebond ver wacht dat de actiebereidheid groot zal zijn, gezien de respons die de 24-uursstaking in de metaal twee weken gele den had. De staking is bedoeld om de werkgevers in de metaal te be wegen af te zien van hun voor nemen om vrije dagen van zie ke werknemers in te houden, zodra blijkt dat het ziektever zuim niet op een andere manier met 2 procent kan worden te ruggebracht. Volgens Siecker heeft een onderzoek onder 73 bedrijven in de metaalsector evenwel aangetoond dat het ziekteverzuim daar vooral wordt veroorzaakt door de mar nier van leidinggeven en de ar beidsvoorwaarden. Volgens de Industriebond telt de metaal tussen de 25 en 30.000 bedrij ven en bedrijfjes. Siecker zegt dat de stakingsoproep geldt voor 24 uur, maar dat het be drijven vrij staat de actie woensdag te verlengen. „Verge leken met onze vorige staking sactie zal die van vandaag wor den verbreed en zullen de ac ties feller worden. Dat bete kent dat wij verwachten dat er meer bedrijven aan de oproep gehoor zullen geven en er meer werknemers mee zullen doen", zegt Siecker. Volgens de FNV- woordvoerder zal het zwaarte punt van de acties in Zeeland, Gelderland en Rotterdam ko men te liggen. DREISCHOR-We hebben ook nog vijf jaar verkering gehad", vertelde de 85-jarige heer W. F. Bes- ling uit Dreischor. Op Tweede Paasdag, 20 april, waren hij en zijn 81jarige echtgenote J. H. Besling- van Asten 60 jaar getrouwd. Dat werd afgelopen zaterdag gevierd met een receptie en een feest in café-restaurant De Drie Schapen in Dreischor. Het echtpaar Besling is afkomstig uit Den Haag waar de heer Besling chef-bode was bij de rechtbank. Negen jaar geleden verhuisden zij naar Drei schor. ,,Wij kenden Schouwen-Duiveland omdat we vroeger altijd kampeerden in Renesse of Scha rendijke". Het feit dat twee van hun kinderen in Zierikzee woonden speelde ook een belangrijke rol voor de stap om vanuit Den Haag naar Dreischor te verhuizen. Het diamanten echtpaar heeft er tot nu toe geen spijt van gehad. Het bevalt hun prima in het ringdorp. Zij doen samen de huis houding en werken in de tuin achter hun huis. Ook maken ze graag uitstapjes met de auto. Beide diamanten echtelieden zijn nog goed gezond. Ze hebben vijf kinderen en 14 kleinkinderen. Die kwamen zaterdag allemaal naar Dreischor om het bijzondere huwelijksjubileum in familiekring te vieren. (Foto: Joop van Houdt). Geluk bij een ongeluk DEN HAAG - De verkeerssituatie rondom Den Haag is volgens de Algemene Verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen (AVD) nog niet chaotisch. „Het verkeersaanbod is gelukig wat minder dankzij de paasvakantie. Eigenlijk een geluk bij een ongeluk", aldus een woordvoerder. Automobilisten uit de richting Delft/Rotterdam met bestem ming Den Haag rijden deze stad via de Hoornbrug binnen. Hierdoor is er vanaf Delft- Noord langzaamrijdend ver keer en af en toe stilstaand ver keer. Op de A12 staat vanaf Zoetermeer een file van 5 kilo meter in de richting van de door de taxichauffeurs afgeslo ten Utrechtse Baan. Volgens de woordvoerder van de AVD heb ben actievoerders daar nu ook enkele afritten geblokkeerd. Op de eveneens afgesloten N44, Amsterdam-Wassenaar staat 4 kilometer file. De Haagse politie spreek voor alsnog van een „iets drukkere situatie" op de enige vrije toe gangsweg naar het centrum van Den Haag, de Rijswijkse- weg. „Het is daar nog geen cha os", aldus een woordvoerder. De situatie rondom de blokka des van de actievoerende taxi chauffeurs bij het Provincie huis, de Utrechtse Baan en de N44 is rustig. Doodtij: 26 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Naar schatting meer dan 160 taxi chauffeurs hebben maandagavond en in de nacht van maandag op dinsdag blokkades uitgevoerd in Rotterdam en Den Haag. In beide steden zijn toe gangswegen tijdelijk afgesloten. De actie ver plaatste zich dinsdagochtend naar Den Haag, waar onder meer de Utrechtse Baan, de N44 en de Zuid- hollandlaan bij het Provinciehuis zijn afgesloten. De taxichauffeurs protesteren tegen het vergunnin genbeleid van de provincie Zuid-Holland. Om om streeks kwart voor negen is de Mobiele Eenheid op getreden tegen de blokkades en kon kort daarna de Utrechtse Baan weer worden opengesteld. Bij het ingrijpen van de ME te gen de blokkade van het kruis punt Zuidhollandlaan-Boslaan omstreeks kwart voor negen zijn 13 arrestaties verricht. Ook zouden enkele voertuigen in beslag zijn genomen. Of er schermutselingen zijn geweest tussen ME en actievoerders is nog onduidelijk. De blokkade op de Zuidhollandlaan bij het provinciehuis is onder druk van het ME-optreden opgehe ven. Taxichauffeurs zijn naar het Rijkswijkseplein getrok ken en hebben daar de wegen afgesloten. Teveel vergunningen Volgens de chauffeurs geeft de provincie teveel vergunningen uit. Afgelopen vrijdag heeft provinciale staten van Zuid- Holland besloten geen stop in te voeren. De actie ontstond na een spontane vergadering door Haagse en Rotterdamse chauf feurs in Rotterdam. De bijeen komst werd door zo'n honderd mensen bezocht. Op de verhitte vergadering werd besloten dat er in Rotterdam dinsdagmid dag met blokkades zou worden begonnen. Vervolgens zou woensdag Den Haag worden afgesloten, zo was aanvanke lijk de bedoeling. Maar nadat ongeveer 50 tot 100 Amster damse taxichauffeurs in een stoet naar Rotterdam togen om hun collega's steun te betuigen, ontaardde de bijeenkomst maandagavond al in acties. Het protest is tevens gericht te gen de invoering van de trein taxi in Rotterdam. Oeververbindingen 's Avonds en 's nachts vonden her en der blokkades plaats. Het verkeer op en rond het Rot terdamse Hofplein en de Cool- singel werd lamgelegd. Vervol gens waren de oeververbindin gen het mikpunt. De Maastun nel, de Willemsbrug en de Van Brienenoordbrug zijn beurte lings tijdelijk afgesloten ge weest. De stremming rondom het Rochussenplein bij de Maastunnel duurde het langst, tot ongeveer drie uur 's nachts. Twee chauffeurs werden gear resteerd wegens verkeersonvei- lig gedrag, maar kort daarop vrijgelaten. Een gesprek tus sen het actiecomité en de poli tie leidde tot de wederzijdse af spraak de zaak niet te laten escaleren. Vervolgens trokken na drie uur 's nachts zo'n 150 chauffeurs in konvooi naar Den Haag. Daar werden diver se toegangswegen, zoals de Utrechse Baan en de N44 bij Wassenaar afgesloten. Ook de Zuidhollandlaan bij het Pro vinciehuis werd geblokkeerd. Volgens een bekendmaking die de afgelopen dagen is ver spreid onder de chauffeurs wil len ze met de actie bereiken dat de provincie de uitgifte van nieuwe vergunningen een maand uitstelt. In die maand willen de actievoerders een bedrijfs vergunninghouders vergadering uitroepen. Ook is de oprichting aangekon digd van een taxibond voor on dernemers in de grote steden, „Het Argument" genaamd. Het actiecomité heeft laten we ten in heel Nederland actie te willen gaan voeren. Geen verkeerschaos De blokkades in Den Haag hebben dinsdagochtend niet tot grote verkeerschaos geleid. Volgens een woordvoerder van de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Drieber gen is dit te danken aan de paasvakantie. „Het verkeers aanbod is minder dan nor maal. Eigenlijk een geluk bij een ongeluk." Rond 9 uur meldde de AVD files op de A12 (Zoetermeer-Den Haag), A13 (Delft-Den Haag) en de N44 (Amsterdam-Wassenaar). Op dé enige nog vrije toegangsweg naar Den Haag-centrum, de Rijswijkseweg, was het vol gens de Haagse politie „druk ker dan normaal, maar niet chaotisch". door Mare Legendre AtS j£ VU UiM vieft&xvw'K jou t£Uï UifJP.oUQSf jij U'U «AM léükr UiVOf!,.. T/m 25 april Burgh-Haamstede Expositie keramiek in Bewaer- schole. Van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met vrijdag 1 mei Bruinisse Tentoonstelling Luister- en Braille bibliotheek. De Zaete. Openingsuren bibliotheek. Dinsdag 21 april Burgh-Haamstede Vergadering commissie wel zijn. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo-avond in feestzaal 't Op stapje bij bungalowpark Den Osse. 19.30 uur. Woensdag 22 april Zierikzee Bijeenkomst CPB. Zaal Gere formeerde kerk. 19.45 uur. Donderdag 23 april Scharendijke Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Oosterland Bijeenkomst NBvP. Oosterhof. 19.30 uur. Vrijdag 24 april Zierikzee Soloprogramma Harrie Jek kers: „Het gelijk van de koffie- tent". (kleinkunst-cabaret). Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 25 april Zierikzee Kunstproject lichtregistraties. Noordhavenpoort. Van 07.00 tot 19.00 uur. Renesse Spullen ophalen voor rommel markt. Vanaf 09.00 uur. Uitvoering Nederlands Her vormd Kerkkoor. Jacobus- kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Rode Kruis wandeltocht. Start: Ring in Dreischor. 13.30 uur. Inschrijven vanaf 12.45 uur. Zonnemaire Opening gerestaureerde molen De Korenbloem. Veerdijk. 10.00 uur. Ouwerkerk Oud papier ophalen. In de kern. Vanaf 9.30 uur. Maandag 27 april Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 28 april Zierikzee Bekendmaking winnaar zee reis met Eendracht. Stadhuis. 16.30 uur. Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 29 april Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Commissievergadering inter nationale uitwisselingen in stadhuis. 16.30 uur. Commissievergadering ver keer in trouwzaal van stad huis. 19.30 uur. Donderdag 30 april Zierikzee Ars Musica, jubileum uitvoe ring met medewerking van Vol ta, historisch dansensemble. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Vrijdag 1 mei Zierikzee Balletuitvoering. Concertzaal. 19.30 uur. Zaterdag 2 mei Zierikzee Zeeuws Zangersmanifest. Con certzaal. 12.45 uur. Maandag 4 mei Renesse Herdenking Tweede Wereld oorlog. Dorpshuis. 19.30 uur. (Hierna kranslegging bij ver- zetsmunoment aan Oude Mool- weg). Dinsdag 5 mei Zierikzee Verkoping handwerken Wel fare Rode Kruis. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 6 mei Zierikzee Openbare accordeonles. Lichtboei. 19.00 uur. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2