Geluidsscherm op Bruse dijk lijkt onontkoombaar Is aanleg kunstgrasveld nog altijd de hoogste prioriteit? Palmpasenoptocht in regen en wind Zinkende boot weer vlot Kantoor van de VVV krijgt opknapbeurt Lang gewacht, en niet stil gezwegen Harrie Jekkers in Concertzaal Ondanks protesten bewoners Steinstraat DONDERDAG 16 APRIL 1992 NR 25138 5 ZIERIKZEE - Het VVV-kantoor aan het Havenpark in Zierikzee wordt verbouwd. Nadat eerdere plan nen om het kantoor te verhuizen naar een lokatie buiten het centrum op bezwaren stuitten bij een meerderheid van de leden, is besloten tot een op knapbeurt van het kantoor. Op de komende algeme ne ledenvergadering op dinsdag 19 mei wordt de le den het plan voor verbouwing met het daaraan ge koppelde financiële plaatje voorgelegd. AMSTERDAM - In het Kleine Zoogdierenhuis van de Am sterdamse dierentuin Artis zijn t/m 26 april ruim 250 handbeschilderde eieren te be zichtigen. De expositie heet „Versierde eieren". In het Broedmachinehuis van Artis is vanaf Goede Vrijdag dagelijks te zien hoe kuikens zich uit de eischaal bevrijden. ZIERIKZEE - Lang gewacht, zeker niet stil gezwegen. AI lang niet meer verwacht en uit eindelijk dan toch gekregen. Na ruim een jaar heeft de ge meente Zierikzee nu toch ein delijk het rapport thuis ge stuurd gekregen waarin een aantal studenten van de Hoge school Breda hun bevindingen over Zierikzee als recreatief toeristisch centrum hebben sa mengevat. Naar aanleiding van een vraag van VVV-voorzitter E. Romijn maakte wethouder L. J. van Gastel woensdagavond tijdens de vergadering van de commis sie middenstand, recreatie en toerisme bekend dat het rap port nu eindelijk aangekomen was. Na lang wachten en regel matig vragen hoe het er nu mee stond is het rapport nu af, na dat een eerste opzet eerder werd afgekeurd. Voordat het definitieve exemplaar gereed was is er van de zijde van de ge meente nogal wat druk uitge oefend op de samenstellers van dit onderzoeksrapport. „Een hele slechte zaak en bo vendien ook betreurenswaar dig voor de school om zo te functioneren" vatte Van Gastel alle vertragingen rond dit recreatief-toeristisch rapport samen. Nu het rapport dan. ten langen leste Zierikzee heeft be reikt zal dit verslag tijdens een extra vergadering van de mid denstandscommissie worden behandeld. Dit gebeurt op kor te termijn. De huidige ruimte waarin het personeel van het VVV-kantoor haar klanten moet ontvangen voldoet niet aan de eisen die de ANW aan een kantoor als de VVV-Zierikzee stelt. In de zo merperiode, wanneer de VW veelvuldig door toeristen wordt bezocht, blijkt met na me de ruimte waarin de klan ten ontvangen en geholpen moeten worden te klein. Daar naast is de balie hard aan ver vanging toe en zorgt de smalle entree voor allerlei ongemak ken. Aangezien de leden in de alge mene ledenvergadering van ok tober van het vorige jaar de mening te kennen gaven dat in een oud monumentenstadje als Zierikzee, het VW-kantoor in het centrum gehuisvest moest zijn, werd eerst hier gezocht naar een geschikte lokatie. Een goed onderkomen werd niet ge vonden of bleek te duur waar door in feite de mogelijkheid tot verbouwing als alternatief overbleef. Tbt de ledenvergadering op 19 mei aanstaande kan nog geen verdere duidelijkheid worden verschaft welke aanpassingen het kantoor aan het Havenpark precies zal ondergaan en de kosten die een verbouwing met zich mee zal brengen. Voorzit ter de heer E. Romijn: „Nadat enkele eerder gemaakte plan nen tijdens een bestuursverga dering zijn afgewezen omdat de kosten te hoog zouden wor den, is het bestuur van de VW- Zierikzee bezig met het uitwer ken van een nieuw en goedko per voorstel". Aangezien dit voorstel nog niet is besproken en goedgekeurd door het be stuur moeten de leden nog even geduld opbrengen. Tijdens de algemene ledenvergadering die op 19 mei wordt gehouden, zal meer duidelijkheid worden .verschaft in de verbouwings plannen. ZIERIKZEE - De voormalige zanger van Het Klein Orkest, Harrie Jekkers treedt op vrij dag 24 april op in de Concert zaal te Zierikzee en niet in het jongerencentrum Brogum zo als in de krant van dinsdag 14 april in de kop van de aankon diging stond vermeld. Harrie Jekkers presenteert zijn tweede theaterprogramma dat de titel Het gelijk van de koffietent mee kreeg. De klein kunstenaar luistert daarbij in een ouderwetse Haagse koffie tent naar de vaste klanten die van achter een bakkie koffie moeiteloos problemen oplos sen zoals het voetbalvanda lisme, de woningnood en de op vang van Duitse Trabantvluch- telingen. Ook hoort hij hoe in tien seconden tijd het gat in de ozonlaag wordt dichtgepraat en komt hij te weten dat je aids krijgt van bijen. De voorstel ling in de Concertzaal begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Staat het kunstgrasveld nog altijd nummer een op het verlanglijstje (prioriteitenlijst je) van de Zierikzeese sportcommissie of moet het kunstgrasveld pas op de plaats maken voor andere wensen? Het antwoord op deze vraag moet de verga dering van deze commissie geven. Deze vergadering wordt woensdag 22 april vanaf 20.00 uur in het stad huis gehouden. Hockeyclub Schouwen-Duive- land - HSD - is een van de wei nige zo niet de enige club in Zuidwest-Nederland die nog op „gewoon" gras speelt. Ge zien het feit dat het in de toe komst weieens zo zou kunnen zijn dat competitiewedstrijden alleen nog op kunstgras afge werkt mogen worden en gelet op alle voordelen die zo'n kunstgrasveld met zich mee brengt (onder meer minder on derhoud) ijvert de hockeyclub al een paar jaar voor de aanleg van een kunstgrasveld. De totale kosten daarvan - on geveer zes ton - behoeven niet alleen door de gemeente Zie rikzee te worden opgehoest. De club zelf is inmiddels druk doende met het vergaren van een gedeelte van het bedrag en ook de andere Schouwen-Dui- velandse gemeenten - HSD is immers een regionale club - hebben inmiddels een verzoek van het HSD-bestuur om een financiële bijdrage. Wat de reactie is op dit verzoek blijkt woensdag. Ook moet de sportcommissie tijdens deze bijeenkomst aan geven of het kunstgrasveld nog steeds nummer een op het ver langlijstje van de commissie staat. Vorig jaar vonden de commissieleden immers dat de aanleg van een kunstgras veld, waarvoor van de gemeente een bedrag van drie ton wordt ge vraagd, de hoogste prioriteit moest krijgen. Op de tweede plaats van deze prioriteitenlijst werd toen de aankoop en verbouwing van het gymnastieklokaal van Del ta Sport in de Mulockstraat ge plaatst. Inmiddels heeft ook tafeltennisvereniging Scaldina bij de gemeente aan de bel ge trokken. De tafeltennissers willen in hun onderkomen graag een invalidentoilet rai- son 18.100 gulden) en een schei dingswand in de wasruimte 17.200 gulden). De leden van de sportcommissie moeten nu aangeven wat in het Meerjaren perspectief '93 tot en met '96 moet worden opgenomen. OUWERKERK - De weergoden weigerden mee te werken aan de juiste Paassfeer, maar desondanks gingen de acht kinderen van groep twee van de openbare basisschool in Ouwerkerk woensdagmorgen dapper op weg met hun palmpaasstokken. Samen vormden zij een kleurige palmpasenoptocht die langs de woningen ging waar mensen wonen van 80 jaar en ouder. Bij elk huis van een hoogbe jaarde werd gestopt om het palmpasenlied te zingen en de ouderen een bloem en een palmpasenbroodje aan te bieden. Het gaat om een traditie die in Ouwerkerk al heel veel jaren in ere wordt gehouden. De palmpasenoptocht werd geleid door groepsleidster C. Boekhout. (Foto: Joop vanjioudt). ZONNEMAIRE - De Brouwse brandweer moest woensdagmiddag in actie komen vanwege een mo torjacht dat in de haven van Bommenede nabij Zonnemaire aan het zinken was. De zinkende boot werd tijdens een surveillance opgemerkt door de Rijkspolitie te water. Zij klemden het motorjacht tussen hun eigen boot en de steiger tot de brandweer arriveerde. Die pompte met behulp van een losse pomp en een zuigslang zoveel water uit het motorjacht dat het weer hoger op het water kwam te liggen. Vervolgens werd de boot met behulp van een zware lijn naar het eind van de haven gesleept en daar op het droge getrokken. Dat alles gebeurde om ongeveer 17.30 uur. Toen was nog niet bekend van wie het zinkende motorjacht was. Volgens de commandant van het korps Brou wershaven, M. de Boer ontstond de lekkage via de uitlaat van het motorjacht waarop geen slang zat. Daardoor kon door de golfslag steeds wat meer water het schip binnenlopen. Het korps Drei- schor van de Brouwse brandweer was ook ter plaatse maar hoefde geen bijstand te verlenen. (Foto: Joop van Houdt). waarschijnlijk zo goedkoop mogelijk zouden worden aan geschaft", zo voorspelde hij. Steinstraatbewoner H. Hoo- gerheide gaf burgemeester Vo gelaar na zijn verhaal een dik ke pluim op zijn hoed. De ma nier waarop de burgemeester de plannen lanceerde waren volgens hem pico bello. Tfen- minste wat de wet op de geluid hinder betreft. Met het oog op de burgers zag hij het allemaal anders. Uit hoofde van zijn beroep consta teerde Hoogerheide tot zijn grote teleurstelling met steeds meer 'zegeningen' van de groe ne kant opgezadeld te raken. Tot op zekere hoogte toonde hij zich bereid mee te kunnen gaan met deze wensen. Maar deze voorstellen gingen in zijn ogen duidelijk te hoog. Hij wees de voorzitter er nog eens met na druk op dat de, Bruse burgers nog nooit initiatieven hebben ondernomen om het geluid vanachter de dijk te beperken. Hoogerheide: „Wij voelen ons helemaal niet door het geluid bedreigd. Alleen het navolgen van de letter van de wet, duwt dit scherm door onze strot." Hij adviseerde het benodigde kapitaal voor dit scherm vast te zetten bij een .bank en tot ge bruik over te gaan als het echt nodig wordt. De burgemeester noemde een reservering van de nodige gel den geen onzinnige gedachte, maar verklaarde niet alleen met de letter maar ook met de geest van de wet van doen te hebben. Vogelaar durfde het beslist niet aan deze subsidie te laten schieten en uitte ervan overtuigd te zijn het totaal ge meentebestuur achter zich te vinden. De strijd om het voort bestaan van de buitendijkse bedrijven staat immers op de tocht. Zondagse stilte Ondanks verschillende vragen uit de hoek van de omwonen den werden geen nieuwe perspectieven aangedragen. Onverteerbaar noemden de be woners de onzinnige metingen ter hoogte van de dakgoten van hun huizen. Enkele reacties: „Wij wonen niet in de dakgoot. Waarom wordt het geluid niet in onze huiskamers opgeme ten." Meerdere Bruenaars vroegen zich hardop af waar voor een gemeentebestuur ei genlijk moet functioneren. Een gemeenteraad met de rug tegen de muur zetten is toch eigen lijk niet reëel, zo klonk door de raadzaal. Totaal geen begrip kon worden opgebracht voor die, 'vreem den' die komen vertellen waar mee de buitendijk van Bruinis- se moet worden 'versierd'. Me vrouw Van den Berg-Muller verzuchtte tenslotte: „Nu ho ren we tenminste nog een paar klappen op de werf. Binnen kort zal het elke dag net zo stil als op zondag zijn." De bewoners van de Steinstraat lieten al eerder weten niet op een geluidsscherm te zitten wachten. (Archieffoto). Vogelaar stelde met nadruk dat alles in het werk was ge steld om het scherm visueel en maatschappelijk zo aanvaard baar mogelijk te houden. Hij somde vervolgens verschillen de door het gemeentebestuur gestelde prioriteiten op waar aan het scherm moet voldoen: Het scherm moet esthetisch niet negatief zijn. De kwaliteit van de geluidswal moet goed en deugdelijk zijn. Het uitzicht op het water moet voor groot en klein behouden blijven. En tenslotte een niet onbelangrijk item. Plaatsing van een scherm mag de gemeente totaal geen cent kosten. Hij tekende verder aan dat het voortbestaan van de buiten dijkse bedrijven niet in gevaar mag komen. Vogelaar legde uit: „Het gemeentebestuur durft het niet aan om een fors stuk werkgelegenheid binnen onze gemeente op het spel te gaan zetten. We menen nu in goed overleg met de provincie en het ministerie van VROM goed zaken te hebben gedaan voor epn duurzaam scherm, waarvoor 100 procent van de kosten wordt vergoed." De Bruse burgemeester legde vervolgens uit dat van de 250 meter die momenteel wordt voorgesteld, sowieso aan 80 meter scherm op voorhand niet te ontkomen is. Scheepswerf Van Duivendijk moet namelijk sinds de vernieuwing van zijn scheepswerf aan alle eisen van de wet op de geluidshinder vol doen. De burgemeester meende huiverig te zijn deze verplich tingen door de ondernemers zelf te laten aanbrengen. „Niet ondenkbeeldig is het dan dat esthetisch onaanvaardbare si tuaties zullen ontstaan, die BRUINISSE - De kogel is door de kerk. Het ooste lijk deel van Bru zal, als de gemeenteraad haar fiat heeft gegeven, worden 'verrijkt' met een geluidswal op de buitendijk. De gemeentebestuurders zullen beslist geen nee durven zeggen tegen de plannen van de provincie en het ministerie van VROM. Burge meester A. Vogelaar: „Vergeet u niet. Wij staan met onze rug tegen de muur. Dit geluidsscherm wat het gemeentebestuur nu voor ogen heeft, is visueel het meest aanvaardbaar." En wat het onderhoud van het 1,50 meter hoge scherm betreft geen nood, aldus de aanwezige scheepswerfdirecteur Piet Padmos. „Daar heeft onze havenmeester wellicht nog wel een gaatje voor." Deze week was het in de raad zaal van Bruinisse voor de be woners van de Steinstraat, die in groten getale aanwezig wa ren, een kwestie van pikken en slikken, het complete gemeen tebestuur inclusief de zoge naamde lawaaimakers, (direc ties en werknemers van de scheepswerven), lieten blijken door de overheid in een hoek te worden gedrukt die ook zij niet hebben opgezocht. In tegen stelling tot andere situaties in de praktijk waarbij regelmatig vrij snel van overlast wordt ge sproken, vinden de bewoners van de Steinstraat het dage lijks geluid van snerpende slijptollen en beukende scheepshamers allemaal bij de buurt horen. Volgens- hen wordt geen onaanvaardbare overlast door de internationale bekende scheepswerven gepro duceerd. Scheepswerf-direc teur Piet Padmos van de gelijk namige scheepswerf benadruk te wat allemaal moet worden gedaan om de werkgelegen heid voor de bedrijven in Brui nisse overeind te houden. Half Europa moet daarvoor worden afgestroopt om te zoeken naar nieuwe klanten. Bru tegen Na de handtekeningenactie in 1990 tegen de komst van een ge luidswal in het kader van de geluidssanering was er volgens burgemeester Vogelaar veel stof tot spreken over deze zaak "onder de Bruenaars gepas seerd. Vogelaar; „Als gemeen tebestuur moeten we echter een keer een streep gaan trek ken. Maar", zo gaf hij met na druk te kennen: „Voordat het zover is krijgt u eèrst de gele genheid uw zegje hierover te doen." Alvorens de Bruse hnrcrorxra- der de betrokkenen gelegen heid gaf om de gedachten over deze maatregel te ventileren deed hij zelf, deze van hoger hand opgelegde verplichting, haarfijn uit de doeken. Hij maakte duidelijk geen andere mogelijkheid te zien, om de plaatsing van het geluids scherm op te schorten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5