Vermindering recreatief autoverkeer niet gehaald Uiteenlopende meningen over terrassen in de binnenstad Middengedeelte Sirjansland krijgt een nieuw aanzien Paaseieren voor bus passagiers Nieuwer- kerker krijgt 1000 gulden boete Vier illegale recreanten Dronken Duitser Geen subsidie voor zomerbusproject Uitgebreide discussie binnen Zierikzeese middenstandscommissie DONDERDAG 16 APRIL 1992 NR 25138 ZIERIKZEE - De bus passagiers die woens dagmorgen om 07.30 uur in kou en wind op het ZWN-busstation te Zie rikzee op de bus wacht ten kregen daar tot hun grote verrassing een paasei van medewerk sters van de ver voersmaatschappij ZWN. Volgens ZWN-woord- voerder J. R. Nienhuis ging het om een ludieke actie waarmee de ver voersmaatschappij pro beert het ongemak te vergoeden dat buspassa giers gehad kunnen heb ben tijdens de treinsta king vorige week. „De bussen waren toen zo vol dat de passagiers die stonden te wachten er soms niet meer bij kon den en bij de halte moes ten blijven staan". Be halve op het busstation in Zierikzee werden ook paaseieren uitgedeeld op het station in Goes. MIDDELBURG - Geheel con form de eis heeft dinsdag de politierechter in Middelburg de 41-jarige A. P. V. uit Nieu- werkerk veroordeeld tot een boete van duizend gulden en een voorwaardelijke rijontzeg ging van zes maanden wegens rjjden onder invloed. De Nieuwerkerker was na een drukke dag met zijn tankwa gen bij een café in Borsele ge- stopt om daar een bakje koffie te drinken. Vervolgens volgden er vijf borrels en stapte hij weer achter het stuur. Een stop teken van de politie maakte een eind aan de rit en een ademanalyse wees 590 micro gram, dat is 1.34 promille uit. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag trof de politie in Zierikzee in totaal vier groepjes illegale recrean ten aan. Alle vakantievierders stonden met een camper of caravan bin nen de bebouwde kom van de stad. Zij werden aangetroffen bij een speciale controle op il legaal kamperen. Zoals bekend mag men op Schouwen-Duive- land alleen op campings over nachten met camper, caravan oi tent. Tegen de illegale recrean ten werd proces-verbaal opge maakt. ZIERIKZEE - In de nacht var dinsdag op woensdag hield d< politie do heer B. uit het Duit j se Bottrop aan. De man bleek j een auto te besturen terwijl hi veel te veel alcohol had ge dronken. De man werd aangehouden tijH dens een surveillance. Uit d|||| test met het ademanalyse-apM paraat op het politiebureau t Zierikzee bleek dat hij zoveci_ alcohol in zijn bloed had da hem een proces-verbaal mcH een boete van 400 gulden wen'H opgelegd. SCHARENDIJKE - Het college van de gemeente Middenschouwen stelt aan haar raad voor om voor 1992 geen subsidie te verlenen aan het zomerbuspro ject waarmee vorig jaar zomer is gestart. Als moti vatie voor dit advies wordt onder meer gegeven dat een vermindering van het recreatief autoverkeer in 1991 niet volledig is gehaald. De aanvraag van subsi die voor het recreatiebuslijnennet 1992 is één van de agendapunten van de raadsvergadering die op don derdag 23 april in het gemeentehuis van Scharendij- ke wordt gehouden. De vergadering begint om 19.30 uur. Een andere afweging voor het uitbrengen van een negatief advies is het feit dat een aantal lokaties waar recreanten zich concentreren, in 1992 niet wordt aangedaan. Zo zal de zo merbus, in tegenstelling tot vo rig jaar, niet meer de recreatie- bedrijven in Ellemeet, Port Zé- lande en camping Duin en Strand bezoeken. Een wijzi ging die een grote rol heeft ge speeld bij de negatieve beoor deling van het subsidieverzoek zoals dat door gedeputeerde staten is ingediend. Ander agendapunt is de stem ming over het amendement dat de CDA-fractie in de raadsver gadering van vorige maand heeft ingediend. De christen democraten stellen voor om in het handhavingsbeleid ge noemd in de notitie kampeer- beleid geen onderscheid te ma ken tussen kleine, middelgrote ën grote overtredingen. De grens hiertussen is volgens het CDA zeer moeilijk vast te stel len. In het BUGM-jaarverslag 1991 blikt de gemeente terug op de activiteiten die er het vorig jaar zijn uitgevoerd op het ge bied van milieu. De bijdrage die de gemeente van het minis terie van VROM ontvangt voor de uitbreiding van het aantal krachten voor de uitvoering van de milieutaken, blijkt niet toereikend. Om voor 1995 een adequaat niveau te halen voor de aanpak van milieutaken en daarmee dus in aanmerking te blijven komen voor de BUGM- bijdrage moet er volgend jaar nog meer tijd, en dus geld, wor den gestoken in de aanpak van milieuproblematiek. Met na me de Hinderwet en de ge meentelijke lozings verorde ning dienen meer aandacht te krijgen. Daarnaast wordt in 1992 de actie Thnkslag uitge voerd; de verwijdering danwel het milieu-onschadelijk maken van een aantal ondergrondse olietanks. Nadat er in 1990 en 1991 door een uitbreiding van het personeel op het gemeente huis en een verandering in pri oriteitsstelling meer tijd is vrijgekomen voor het milieu, laat de capaciteit van het per soneel een uitbreiding van het aantal uren voor milieutaken in 1992 niet toe. Er is geen geld om een extra mankracht in te schakelen of om werk uit te besteden. Voor een kleine ge meente als Middenschouwen is het daarom erg moeilijk het ge wenste niveau te bereiken. Ook is het moeilijk om precies weer te geven welke extra tijd en geld er reeds in het milieu is geïnvesteerd. Andere onderwerpen die in de vergadering aan dè orde ko men zijn onder meer het riole ringsbeheersplan, de voorbe reidingsovereenkomst plan Scharendijke West, een voorbe- reidingsbesluit over camping Klaverweide en de aanleg van een speelvoorziening aan de Kamillestraat in Scharendijke. Via een geheel nieuwe bestri ting werd de rijstrook in c Dorpsstraat versmald te gunste van het loopgedeelte cji een aantal parkeerstroken. Ti genover het dorpscafé DakkiJ Bar werd een groenstrook g| realiseerd en naast het terrJj van de uitspanning werd e<| sierpereboom gepland. Ook tl genover de bakker werd naaf de vier bestaande parke<J plaatsen een groenstrook aa gelegd. De sfeer in het dorp is door veranderingen groener en (nc vriendelijker geworden. In m wordt in het dorpshuis in S| jansland een bijeenkomst houden waarbij het dagelij bestuur van de gemeente D vcland met de inwoners v het dorp wil bespreken hoe e en ander bevalt en of er n aanpassingen moeten plaa vinden. teiten op het Havenplein, zoals onder meer de vijf Tberistenda- gen, de Kermis, de Taptoe en de Avondvierdaagse niet nog eens extra veel evenementen op het Havenplein moeten worden ge organiseerd. Dit naar aanlei ding van een verzoek om naast de vijf Tberisten(dins)dagen nog eens drie dagen te reserve ren voor andere evenementen. Het Havenplein mag dan van oudsher al het toneel van aller lei feesten en soms gruwelijke spektakels zijn geweest, het Havenplein vervult daarnaast ook een functie in de verkeers- circulatia Het regelmatig afsluiten van het Havenplein staat volgens het college zeker 's zomers en op zaterdagen dan ook haaks op het verkeersbeleid. Daar te genover staat dat het Haven plein niet alleen een goede en tourage voor dergelijke evene menten is maar ook voorzien is van speciale voorzieningen zo als elektriciteit-aansluitingen en de nabijheid van een open baar toilet. Zaken die op de Ba lie en op het terrein voor de Nieuwe Kerk ontbreken. Legemaate, Van der Wekken en Geleijnse waren op dit punt toch wat voorzichtig. Dat het Havenplein de lokatie bij uit stek is voor evenementen, daar werd niet over getwijfeld, maar om hiervoor nu herhaal delijk het Havenplein te reser veren vonden zij toch niet de meest gewenste oplossing. Naast de activiteiten die zich nu op het Havenplein afspelen zou er in beperkte mate (bij voorbeeld voor drie dagen) nog gelegenheid moeten zijn voor nieuwe en veelal eenmalige op tredens en activiteiten. Daar bij moet nog wel enige speel ruimte overblijven. Monumenten Behalve in de zomermaanden terrassen op het Havenplein draagt ook een mooie verlich ting van de monumenten bij tot een sfeervoller Zierikzee. Daarvoor heeft de Zierikzeese Ondernemers Centrale vorig jaar een aantal voorstellen bij het college ingediend. Globaal gezien speelde de keuze zich af tussen het elke dag verlichten van een monument en het ver- lichten van verschillende mo numenten op koopavond, za terdagavond en bij speciale ge legenheden. Daaraan wil de Zierikzeese Ondernemers Cen trale ook financieel bijdragen. De commissie bleek in hoofd zaak voorstander te zijn van de laatste mogelijkheid: het in de schijnwerpers zetten van mo numenten op donderdag- en zaterdagavond als de duister nis redelijk vroeg invalt en er ook publiek in de stad rond drentelt. In die zomermaanden zou ook de fontein op het Ha venpark eens wat meer moeten spuiten suggereerde Ria Ge luk, hetgeen door verschillen de leden van de commissie werd ondersteund. SIRJANSLAND - Met het begin van de lente heeft ook het Duivelandse dorp Sirjansland een nieuw, meer groen en speels aanzien gekregen. Afgelopen dinsdag werden de werkzaamheden afgerond waar mee het middengedeelte van het dorp, het gebied rondom de oude smidse en de kerk opnieuw werd in gericht. Dat gebeurde in het kader van de laatste fase van het dorps plan, het plan waarmee in de afgelopen jaren een aantal maatregelen wordt getroffen om de leefbaarheid in het dorp te bevorderen. Via de werk zaamheden van de afgelopen twee maanden werd het mid dengedeelte van het dorp ge heel opnieuw bestraat op een manier waarbij de trottoirs verdwenen ten gunste van loopstroken op gelijk niveau In het brede straatgedeelte voor de kerk in Sirjansland kwam een plantsoentje met zitbank. (Foto: van de rijbaan. Dat loopgedëel- Joop van Houdt). te werd door middel van paal tjes afgescheiden van de rijstrook. Voor de kerkingang, in het bre de gedeelte van de Korte Noordstraat, zijn de voormali ge parkeerplaatsen vervangen door een plateau met daarop een plantsoentje en een zit bank. Ook voor de oude smidse waarvan de authentieke gevel intact is gebleven staat een zit bank. Opvallend zijn ook de rijen leilindes die vanaf de La- geweg werden doorgetrokken langs de smidse en de zuidzijde van de kerktuin. houdendheid niet alleen. Met name het CDA-commissielid C. Legemaate toonde zich een dui delijk tegenstander van terras vorming op Schuithaven en Havenplein. Met name het feit dat hiervoor achttien parkeer plaatsen (tijdelijk) zouden moeten sneuvelen achtte hij onaanvaardbaar. De Zierik- zeeënaar blijkt in zijn sas te zijn met de verbeterde parkeer- mogelijkheden op het Haven plein. Om dan nu achttien par keerplaatsen op te offeren voor terrassen, daar wilde de chris tendemocraat dan ook niets van weten. Te vroeg Alleen tijdens Toeristendag en wordt het Havenplein gebruikt als evenemententerreinCompleet met terrassen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Een aantal goed verzorgde terrassen op het Havenplein en de Schuithaven mag dan sfeer- verhogend werken, er zitten toch ook schaduwzij den'aan. Reden waarom de de Zierikzeese commis sie middenstand, toerisme en recreatie, woensdag avond na een jaar weer bijeen, nogal verschillend dacht over de wenselijkheid om 240 m2 van het Ha venplein en de Schuit haven gedurende twee maan den in te richten als terras. De langdurige discussie over wel of geen terrassen op de Schuithaven en het Havenplein was een gevolg van het verzoek van Coördinatie Horeca om een gedeelte van deze centrale lokaties gedurende twee (zo mermaanden in te richten als terras. Hierdoor zou het totaal aantal (betaalde) parkeerplaat sen op het Havenplein - 98 stuks - met achttien worden verminderd,-: terwijlop de Schuithavennegen parkeer plaatsen zouden moeten ver dwijnen, althans tijdelijk. Scepsis Het vurige pleidooi van Ria Geluk (Zierikzee Aktief) om deze twee lokaties tijdelijk een meer verpozend karakter te ge ven kon wethouder midden standszaken L. J. van Gastel niet verleiden om zijn scepsis jegens dit idee te laten varen. Zijns inziens zorgt de herin richting van het Havenplein (inclusief het betaald parke ren) duidelijk voor een betere doorstroming van het verkeer. ..Het werkt volgens de wethou der voortreffelijk. Terrassen inrichten zou daarentegen wei eens een aanval op dit goed functioneren van het heringe richte Havenplein kunnen zijn vreesde hij. Bovendien achtte hij de kans reëel dat in gey§l__ van een warme lente oe twee maanden binnen de kortste ke ren uit zouden lopen naar 4,5 maand (vanaf Pinksteren) en ook het aantal stoelen (240) vond hij gezien het huidige aantal van circa honderd ter rasplaatsen nogal fors. Wel of niet willen Ria Geluk zag het anders; meer als een kwestie van wel of niet willen. „Wil je het dan kan het" meende zij. Steekhouden de argumenten dat het idee on uitvoerbaar is had zij nog niet gehoord. Bovendien attendeer de zij de anderen erop dat de zes terrassen van elk veertig m2 er bepaald anders uit komen te zien. In ieder geval verzorgder en zonder tap en bak- en braa- dapparatuur buiten. Boven dien zouden de horeca ondernemers rond het Haven plein hun terras elke donder dag moeten opbreken om plaats te maken vopr de week markt. De aanvraag voor de terrassen gold dan ook voor zes Parkeerproblemen óp het Ha venplein verwachtte zij niet omdat met name in de zomer maanden meer aan de rand van de stad wórdt geparkeerd. Het - onttrekken van betaalde par keerplaatsen betekent ,voor de gemeente ook niet automatisch een behoorlijke inkomstender ving, bracht E. Romijn (VW) naar voren. Tégen minder par- keeropbrengsten staan immers hogere precario-opbrengsten, waardoor het verschil klein is. Tegenstander Van Gastel stond, in zijn terug- Niet zozeer afwijzend maar meer voorzichtig uitte WD- voorman J. J. Geleijnse zich. Op zich vond dè liberaal terras jes op het Havenplein best wel een aardig idee, alleen vond hij het op dit moment nog te vroeg om dit te realiseren, zeker nu nog niet zo lang geleden een be leid ten aanzien van herinrich ting en betaald parkeren in gang is gezet. Om dan nu al een vijfde van alle parkeerplaat sen op het Havenplein te schrappen vond hij eën niet ge ringe stap. De liberaal wilde dan eigenlijk nog maar even wachten met het terras, temeer omdat zijn suggestie om dan met een terras van 40 m2 (de ruimte dié per horeca-onderne- mer beschikbaar is) te begin nen geen bijval kreeg van de andere commissieleden. Het enige raads- en commissie lid dat die terrasjes wel zag zit ten was D. van der Wekken (PvdA). Dat dit ten koste zou gaan van een aantal parkeer plaatsen vond hij geen onover komelijk bezwaar. Mocht het tijdelijk verdwijnen van par keergelegenheid op de Schuit haven problemen opleveren dan zou hij er geen problemen mee hebben wanneer daar in plaats van negen zes parkeer plaatsen hét veld moeten rui men. In ieder geval wilde de so ciaaldemocraat best weieens de proef op de som nemen met die terrassen in de binnenstad. En mét dit verdeelde advies kunnen burgemeester en wet houders nu verder piekeren over alle voors en tegens van die centrale zitjes. Voelen b en w daar niets voor dan behoeft de raad ook geen voorstel te verwachten maar kan deze de kwestie via een initiatief voorstel aankaarten. Minder tijd had de commissie nodig om vast te stellen dat er naast de gebruikelijke activi-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3