Komst asielzoekerscentrum een grote stap dichterbij 1 bezorg(st)er UWKRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND „Ik denk meer aan de veiligheid van mijn kind dan die van mezelf" 0 OPROEP! Dreischor ■=1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f Tientallen bekeuringen in kader van autogordel-campagne Concept-overeenkomst met WVC positief ontvangen 9 BILJARTEN Vijf illegale recreanten Diefstal auto Duitse toeriste dé krant van schouwen - Huiveland! y 32 Id 0 32.I0 IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijfstelefooninstallaties Digitale hotelcentrales Portable autotelefoon Autotelefoon Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon Dirksland, Nijverheidsweg 5 01877-3733 Geautoreiseerd Siemens-dealer Telefooncentrales tot 384 aansluitingen 24-uurs service door geheel Nederland Eigen inbouwstation voor autotelefoon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad Schiedam, De Gheynstraat 2 010 - 4625355 DONDERDAG 16 APRIL 1992 148e JAARGANG NR 25138 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Waarom draagt u uw autogordel niet?" Controle bij Oosterland. (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND - Het driejarig kind op de achterbank zit keurig in een autogor del, maar zelf heeft de automobiliste uit Bruinisse geen autogordel om. „Ik denk eerder aan de veiligheid van mijn kind, dan aan die van mezelf", ant woordt ze na enig nadenken aarzelend op de vraag waarom ze zonder autogor dels om rondrijdt. De Bruse was een van de vele tientallen weggebruikers die dinsdagmiddag op de Rijksweg N-59 tussen Zierikzee en Bruinisse werden aan- gehoudèn in het kader van een speciale controle die was gericht op het gebruik van autogordels. De meeste van hen kregen daarbij een boete van 50 gul den opgelegd omdat ze de auto gordel niet aan hadden op het moment dat een van de twee motorpolitieagenten, die aan de actie deelnamen, hen som meerden achter hem aan te rij den naar Oosterland. Daar stonden op het parkeerterrein bij de weegbrug en de Pleister plaats vijf politieagenten ge reed om de auto's die werden 'aangevoerd' te controleren. Wanneer de autopapieren niet in orde waren, maar door de motoragent al op de weg was geconstateerd dat men de auto gordels niet om had was aan een boete niet te ontkomen. „We hebben een tijdlang ge waarschuwd, maar die grens is nu overschreden. Nu gaan we schrijven wanneer we iemand zonder gordel om in de auto zien rijden. De mensen zijn op allerlei manieren geïnfor meerd over het belang en de verplichting om autogordels te dragen", aldus verkeersdes- kundige van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland S. W. H. van Tol. De politieagenten die de aangehouden automobi listen te woord stonden ver blikten of verbloosden dan ook niet bij verklaringen als 'Ik vergeet ze altijd om te doen'. 'Autogordels zijn gevaarlijk als je bij een ongeluk te water raakt' of 'Ik kan me wel schrap zetten als er wat gebeurt'. „Ruim 99 procent van de auto mobilisten weet dat men de gordels om moet. Voor het grootste deel van hen is dat ook een vaste gewoonte geworden. Maar ruim een kwart van de weggebruikers rijdt nog regel matig rond zonder gordel", al dus Van Jbl. Speciaal voor hen werd de afgelopen zes weken een autogordelcampagne ge voerd. Langs de wegen werden borden geplaatst met de tekst 'In de gordels of in de kreukels' en er werd extra gecontroleerd. Op Schouwen-Duiveland zeven keer, vooral op de uitvalswe gen rondom Zierikzee. „Daarbij signaleerden we vrij veel weggebruikers zonder au togordels, waarschijnlijk om dat mensen toch nog steeds ge neigd zijn om de gordels bij kleine ritten niet om te doen". In totaal werden ruim 30 be keuringen uitgedeeld bij de controles rondom Zierikzee. Tijdens de controle die dins dagmiddag plaats vond op de Rijksweg N-59 kwamen er nog 38 bij. Het was een speciale in spectie omdat er aan werd mee gewerkt door Veilig Verkeer Nederland (WN). Twee mede werksters van de landelijke or ganisatie deelden informatie materiaal uit aan de automobi listen die werden aangehou den. Daarbij werden de weggebrui kers die hun autogordels wel om hadden voorzien van een kaart waarop ze een disk-man konden winnen. De automobi listen die zonder gordels reden kregen een folder over de geva ren die dergelijk gedrag met zich meebrengt. Verder kreeg iedere aangehouden wegge bruiker informatie over de au togordelactie in Zeeland. En over de wet Mulder waarmee de regels bij het betalen van een boete opnieuw zijn be paald. De wet ging in op een april. Voor een aantal automobi listen kon dat de bittere pil van de boete van 50 gulden niet ver gulden. „Bent u het er niet mee eens meneer"? vroeg motor agent J. Bakker van de Ver- keersgroep Middelburg aan een boos kijkende automobi list. „Dat ben ik nooit als ik moet betalen", aldus de man. „Maar met het feit dat wij vaststellen dat u geen gordel draagt" drong de motoragent aan. „Ja, dat is zo", rpoest de man toegeven. Bij een Bredase chauffeur in een bestelbusje was het iets minder simpel. „Ik heb geen gordels in mijn auto, dus kan ik ze ook niet aandoen", stelde hij laconiek vast. Nadat de controlerende politieagent navraag had ge daan bij collega's moest hij be kennen dat het klopte dat het dragen van gordels in een bestelbus van minder dan 3500 kilo nog niet verplicht is. „Het is een beetje raar, maar er zijn regels die we met zijn allen toch niet snappen". Volgens politieman Van Tol was de autogordelcampagne die tot en met 14 april duurde geen eenmalige actie. „We blij ven bekeuren op het niet dra gen van de autogordel wanneer we dat tijdens surveillances zien. En volgend jaar komt er zeer waarschijnlijk weer een actie waarbij het publiek extra op het belang van het dragen van autogordels wordt geatten deerd". BURGH-HAAMSTEDE - De komst van een moge lijk asielzoekerscentrum heeft de gemoederen in de gemeente Westerschouwen al maanden beziggehou den. Inmiddels heeft de gemeente een concept overeenkomst gesloten met het ministerie van WVC, waarin een aantal afspraken op het gebied van het aantal asielzoekers, de voorwaarden voor vestiging, de openbare orde, de gezondheidszorg en het welzijn en financiën zijn vastgelegd. De verbintenis werd gisteren, woensdag, ter commentaar voorgelegd aan de leden van de commissie algemene en bestuurlijke zaken. Nadat ieder lid nog enkele onduidelijkheden had zien opgehelderd en wat toevoegingen waren ge maakt, werd unaniem ingestemd met de inhoud. De komst van het asielzoekerscentrum in De Burght is daarmee een grote stap dichterbij gekomen. onderkende hij ook de belang rijke rol die de gemeente hierin heeft. Over het aantal van 275 asiel zoekers dat, zo bleek bij de in formatiebijeenkomst en uit de ingezonden brieven, bij een deel van de bevolking bezwa ren opriep, zei de heer Hoor weg, dat er geen andere keuze was. Bij een lager aantal zou het ministerie namelijk niet zorgen voor deskundige bege leiding en een toereikende per sonele bezetting. De instelling van een overlegcommissie waarin de gemeente, de politie, de directie van het centrum en een drietal omwonenden zijn vertegenwoordigd, kon ieders goedkeuring dragen. Zeker omdat uit navraag bij andere gemeenten, die al langer erva ring met een asielzoekerscen trum hebben, een dergelijke commissie goed bleek te func tioneren. Tbch riep de conceptovereen komst ook een aantal vragen op. De heer Hoorweg vond het te voorbarig om nu reeds een artikel op te nemen waarin wordt gesproken over een ver lenging van het contract nadat Kwam het door de belangrijke voetbalwedstrijden die Neder landse clubs moesten spelen of doordat de bevolking van de gemeente Westerschouwen reeds heeft ingestemd met of berust in de komst van een asielzoekerscentrum naar de gemeente? Niemand kon het goede antwoord geven, maar feit was wel dat de publieke tribune gisteravond akelig leeg bleef. Slechts een handvol in woners had de moeite genomen de vergadering, waarin toch een belangrijke en gevoelige kwestie aan de orde kwam, met een bezoek te vereren. CDA-fractievoorzitter de heer A. J. Padmos hoopte niet dat het lag aan de, naar zijn me ning, te late verzending van het persbericht waardoor het pu bliek pas in een laat stadium kon worden ingelicht over de belangrijke bijeenkomst. „We moeten in deze kwestie vooral openheid en voorlichting be trachten naar de burgerij", ver klaarde hij, „zeker nu het er op aankomt". Ook de heer C. A. Hoorweg, fractievoorzitter van de WD vond de informatieverschaf fing aan de bevolking een be langrijk punt. Niet alleen vóór de opening van het centrum, maar ook daarna. Voor voor lichting en PR, zo beantwoord de burgemeester H. Tees de vragen die werden gesteld over dit onderwerp, is de directeur van het nieuwe centrum ver antwoordelijk, maar uiteraard De Burght: het toekomstig opvangcentrum van asielzoekers. (Archieffoto). vier jaar is verstreken. „In de cember hebben we de bevol king toegezegd het contract voor vijf jaar aan te zullen gaan, dus moeten we nog niet vooruitlopen". De burgemees ter verklaarde deze voorwaar de te hebben opgenomen om er zeker van te zijn dat als WVC de overeenkomst wil verlengen zij dit ook tijdig laat weten. „Na vijf jaar moet er sowieso een nieuwe overeenkomst wor den opgesteld", zo stelde hij Hoorweg gerust. Waarborgen Samen met collega Padmos van het CDA wilde de heer Hoorweg ook dat er waarbor gen in het contract zouden wor den ingebouwd in geval dat het ministerie geld aan de gemeen te verschuldigd is. Ervaringen met betalingen van gemaakte kosten of van schadevergoedin gen door hogere overheden zijn namelijk slecht. De burge meester antwoordde hierop dat betalingen binnen twee maan den moeten geschieden. Ge beurt dit niet dan kan het mi nisterie worden gewezen op de afgesloten overeenkomst. Za ken die niet in de overeen komst zijn opgenomen en waar later toch onoplosbare me ningsverschillen over ont staan, moeten net als bij ande re privaatpersonen voor de rechter worden uitgevochten. De heer Padmos vond het ont breken van een regeling bij ge schillen het belangrijkste ge mis in de overeenkomst. De gezondheidszorg was een ander thema waar de commis sie meer duidelijkheid over wilde hebben. Zeker nu de huisartsen in Westerschouwen hebben verklaard geen ruimte te hebben om asielzoekers in de praktijk op te nemen. Een vervolg pagina 2 Humaniteit is de bloem der beschaving. C. Gerhardt Koude nacht HET WEER Vannacht opklaringen, minimum- temp. ±3 graden aan zee. Over dag perioden met zon, in de avond verder toenemende bewol king gevolgd door regen. Middag- temp. ±10 graden. Zwakke tot ma tige noordwestenwind, kracht 3. BINNENSTAD Uiteenlopende meningen in commissie middenstand over terrassen in de binnenstad. ZOMERBUS College van Middenschouwen wil voor 1992 geen subsidie verlenen aan het zomerbusproject. GELUIDSSCHERM De plaatsing van een geluidsscherm op de Bruse dijk lijkt onontkoombaar. Zierikzeeënaar Richard de Bruin overtuigend kam pioen in eerste klas bandstoten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCHARENDIJKE/RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag werden tijdens een controle op illegale recreatie door de politie vijf bekeurin gen uitgeschreven. Tijdens de controle trof men in de gemeenten Middenschou wen en Westerschouwen vijf keer een groep recreanten aan die hun tent, camper of caravan op een parkeerterrein of in de vrije natuur hadden neergezet en daar overnachtten. Zoals be kend is dat in Zeeland alleen toegestaan op campings. BRUINISSE - Tussen maan dagmiddag 16.30 uur en dins dagmorgen 10.30 uur werd aan de Hoogerwerfsweg te Brui nisse een personenauto ter waarde van ruim 30.000 gulden gestolen. Het betrof het voertuig van een Duitse toeriste, mevrouw Z. uit Dortmund, een groene metallic Mercedes 300 D. Het kenteken van de auto is DOJD-933. Ie dereen die het voertuig ergens signaleert wordt verzocht con tact op te nemen met de politie, telefoon 01110-14055. Advertentie De Zierikzeesche Nieuwsbode vraagt met spoed, voor 4 middagen per week een: voor Wij bieden een goed bezorgloon en een prima onkosten vergoeding. Heb je interesse bel dan: 01110-16551 of 01110-17314 (tot 20.00 uur). Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. k I 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. èt f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~i naam Dhr./mevr. adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I~: I l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1