Commissie unaniem achter voortzetting drugsbeleid I G) TTf 0 pp dichters 'We zijn er helaas nog niet, maar we zijn wel op de goede weg'' <u STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Waarde lozers Mensen irrngffi Nootzakolijkhodon J 1 +-r M> 1 1 WW te 1 DINSDAG 14 APRIL 1992 NR 25137 ZIERIKZEE - Met algemene stemmen schaarde de commissie algemene en bestuurlijke zaken van de gemeente Zierikzee zich gisteravond, maandag, tij dens haar vergadering achter het voorstel van het college van b en w om door te gaan met het gemeen telijk drugsbeleid. ,,Ik zeg hier volmondig ja tegen", aldus VVD-commissielid J. J. Geleijnse. „We zijn er helaas nog niet, maar we zijn wel op de goede weg". Vorig jaar werd in april het of ficiële startsein gegeven voor het gemeentelijk drugsbeleid van de gemeente Zierikzee. Er werd geld uitgetrokken voor de tijdelijke detachering van een zorg-coördinator en trai ning en scholing van de werk groep drugs. Een lokaal drie hoeksoverleg werd op poten ge zet, er werd gewerkt aan de realisering van een gespreks groep met ouders van drugs verslaafden en er werd overleg gepleegd met de lokale horeca. Verder gaan Nu, een jaar na de start, heeft men de resultaten van het pro ject eens op een rijtje gezet. ,,Naar aanleiding van deze eva luatie is de stuurgroep drugs bestrijding in maart dit jaar tot het unanieme standpunt ge komen dat het ten zeerste aan beveling verdient het project in de huidige vorm ook na 1 mei te continueren", aldus het col lege in een toelichting op haar voorstel om verder te gaan met het project.,,De toegepaste me thode blijkt in de praktijk naar behoren te functioneren en ook daadwerkelijk vruch ten af te werpen". Om het pro ject ook in 1992 voort te kun nen zetten is een bedrag van 6000 gulden nodig. ,,We moeten nu niet stoppen", stelde commissievoorszitter burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs. ,,De aanpak van de drugsproblematiek vergt toch een lange termijn-beleid. De commissieleden bleken zich helemaal te kunnen vinden in die visie. PvdA-commissielid D. van der Wekken: ,,Het be sluit dat we vorig jaar hebben genomen is een verstandig be sluit geweest". Hij koppelde daar wel de opmerking aan vast niet de illusie te hebben dat een daadwerkelijk einde van de drugsproblemen al in zicht zou zijn. „Maar het blijft wel een taak van de gemeente lijke overheid". Van der Wekken sprak verder zijn teleurstelling uit over wat hij noemde het gebrek aan be langstelling van de kant van de scholen voor het project. „Dat is mij zwaar tegengevallen", al dus de sociaal-democraat. Hij besloot zijn betoog met de op merking dat het in de visie van zijn fractie goed is om op de in geslagen weg voort te gaan. CDA-woord voerster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal en SGP/ RPF/GPV-commissielid W. F. Sprengelmeijer sloten zich vol ledig aan bij de woorden van Geleijnse en Van der Wekken. Weinig schokkend was de dis cussie tijdens de commissiever gadering over kritiek van de zijde van de PvdA over de ma nier waarop binnen de gemeen te Zierikzee de beleidsvoorbe reiding verloopt. Tijdens de al gemene beschouwingen op de begroting voor 1992 van de ge meente stelde de PvdA dat be leidsbeslissingen vaak worden opgehouden door ambtelijke en bestuurlijk^ procedures. Gesteld werd yerder dat als voorstellen aar\ raad of com missie worden voorgelegd deze voorstellen al zodanig 'voorge kauwd' zijn dat het niet of nau welijks nog mogelijk is veran deringen in deze voorstellen aan te brengen. Commissievoorzitter burge meester Asselbergs stelde al lereerst dat b en w van Zierik zee graag bereid zijn om in alle openheid met de" raad na te gaan in hoeverre procedures kunnen worden aangepast om het proces van beleidsvoorbe reiding eventueel beter te laten verlopen. „Maar als u als raad wilt sturen moet u beginnen met te sturen op hoofdlijnen", voegde Asselbergs daar met een aan toe. „Als het anders moet, moet ook de structuur aangepast worden", aldus As selbergs. „En dan wil ik ook weten wat u als raad van het college verwacht". Van der Wekken reageerde op de woorden van de burgemees ter met de opmerking dat zijn fractie er wat moeite mee heeft om op dit moment al een open discussie over de kwestie te voeren. „Ik zie toch een relatie met het organisatie-onderzoek dat momenteel loopt en ik zou toch liever de uitkomsten van dat onderzoek afwachten". Van der Wekken koppelde daar de opmerking aan vast dat de PvdA in ieder geval toe wil naar een beleid dat meer op hoofdlijnen gericht is. „Ik zou toch liever wat minder com missies willen zien", aldus Van der Wekken. Altijd beter De overige commissieleden hadden daar eigenlijk niet zo bijster veel meer aan toe te voegen. „Het kan natuurlijk altijd beter", aldus CDA- commissielid mevrouw Bij de Vaate-Rozendaal. VVD-woord voerder Geleijnse sloot zich daarbij aan. Ook hij zei liever eerst de uitkomsten van het organisatie-onderzoek af te willen wachten. Burgemeester Asselbergs liet daarop weten dat zijns inziens het organisa tie-onderzoek toch min of meer losstdat van de PvdA-kritiek. „Wat je bijvoorbeeld nu ook wel ziet is dat commissies el kaar tegenspreken. Ik vind dat we nu door moeten en ik vind ook dat er zorgelijk weinig be langstelling onder de burgers is voor de gemeentelijke poli tiek". De kwestie komt een vol gende vergadering terug op de agenda. 0) Zeeuwse taal JLJ Waar is het nu gebleven. Je hoort het niet meer spreken, wi In de straat en op het plein. Hoor je Hollands heel erg fijn. Van ver kwamen ze hier wonen. Onder onze hoge bomen. Zeeuws wilden ze niet leren. Eén enkele ging het proberen. Zeeuwen gingen Hollands praten. Op het plein en in de straten. Daar ben ik het niet mee eens. Daarom praat ik nog plat Zeeuws. Leny van Dongen, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. JAARGANG 2 NO 17 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD en allen die met ons in de noot verhonden zijn. Het laatste lesuur van de dag. Nog even een kopje koffie om mezelf moed in te drinken voor het lesgeven aan een wil de MAVO 3 klas. Bah. Andere collega's liggen allang in hun luie stoel en ik moet nog pro beren een stelletje ongeïnte resseerde MAVO leerlingen be zig te houden. Dacht ik het het niet, ze heb ben niet op me gewacht en zijn uit zichzelf het muzieklokaal ingegaan. Dat is nu al de zo veelste keer! Maar ik zal ze krijgen. 'Wie is hier toch als eerste het lokaal ingegaan?' roep ik. Veel kabaal, maar nee hoor, niemand is natuurlijk als eerste het lokaal ingegaan. Ik maak een einde aan het ru moer door met ongelofelijke gevangenisstraffen te dreigen voor iemand die nu nog z'n mond durft open te doen. Ein delijk wordt het stil. Ik besluit eerst maar door de zure appel heen te bijten. De zure appel heet Beethoven. He laas is de gemiddelde MAVO 3 leerling niet van nature ge neigd Beethoven lief te hebben en ik besluit dan ook om het begin van de Vijfde Symfonie (Tatata-Tom) summier te be handelen. Daarna nog wat zin gen, want dat doen ze weer graag. Het verhaal ging over Beetho ven en zijn wanhoop over het noodlot dat hem zou treffen: doof worden op je achten- twingste, nooit meer muziek kunnen horen. En hoe hij dat noodlot verklankte in een paar tonen (Tatata-Tom) die als hamerslagen neerkomen. Maar ook dat andere thema, dat heel anders van sfeer is. Het stukje muziek dat vertelt dat er wellicht toch een uitweg is, tegen het noodlot in. Die twee melodieën verklanken wat voor strijd Beethoven in wendig streed. Steeds laat ik beide stukjes muziek horen: het stukje 'wanhoop' en het stukje 'hoop' en vertel hoe die later in het stuk met elkaar in strijd geraken. „Zo en nu gaan we nog wat zingen... ,,Als de klas weggaat blijven er een aantal leerlingen achter. Ze willen wat zeggen. Ze zullen wel vragen of er de volgende keer niet eens popmuziek ge draaid kan worden. Maar dat vragen ze niet: 'Meneer, waar om liet u dat stuk niet hele maal horen. U heeft alleen maar stukjes gedraaid. Wilt u het de volgende keer helemaal draaien? De woorden komen als hamerslagen op me neer. Tatatatom. Ik schaam me. Zelf had ik me een noodlot aange praat door les te moeten geven aan die klas. De paar leerlin gen die achter blijven zorgen voor een tweede thema. Maar dat thema had ik die middag zelf niet bedacht. Gegroet NOTENBAERD Ambassadeur van orgelland: Rinus Verhage Middelharnis. 'Berkenhof 8' Hier moet een organist wonen, want het klinkt als een orgelre gister. Zoiets als 'Woudfluit 2'. Rinus doet zelf open en ik bestel mét suiker en mét melk. Vrouw Aleida komt met de jongste telg binnen, ongeveer vier voet lang. Het kind heeft nog niet van papa geleerd dat zelfs orgelpijpen 'baarden' kunnen hebben. In de box is het veiliger. Rinus begint met getallen te goochelen. Hij strooit met tonnen alsof het niets is. Uiteindelijk blijft hij steken bij zes ton. Zoveel moet de restauratie van 'zijn' orgel, het orgel van de Nieuwe Kerk in Zierikzee gaan kosten. En het geld komt er. Uit de ene mouw schudt hij subsidie zus en uit de andere mouw komt gift zo en dus staat niets meer de orgelrestauratie in de weg. Als eerste krijgt het orgel een face-lift. In september zullen de grote frontpijpen na een werkzaam leven na bijna 150 jaar voor een paar maanden naar een kuroord gaan, orgel makerij Verschueren. Tbgelij- kertijd krijgt de hele buiten kant van het orgel een grondi ge opknapbeurt. Als de grote frontpijpen na hun retraite in Het historisch bewijs? Spaanse campings rondom Zierikzee. december terugkomen voor hun vervolgarbeid van min stens nog eens 150 jaar zal de buitenkant van het orgel klaar zijn. Maar dat is slechts make up. Want het gaat om het in wendige van het orgel. Daar moeten we tot 1994 geduld voor hebben, want in dat jaar begint pas de grote inwendige restau ratie. Wat beweegt iemand om orga nist te willen zijn van een kerkorgel zonder kerk. Boven dien kom je bij concerten maar een enkele maal aan de bak of beter: op de bank? Het is voor Rinus Verhage geen probleem. 'Ik vind het heerlijk om de hele restauratie te mogen meema ken, om in de keuken van een orgelbouwer als Verschueren te kunnen kijken. Als de restau ratie klaar is hoop ik zelf een scoort ambassadeur van dit or gel te worden, het orgel be kendheid te geven en de bevol king van Schouwen-Duiveland weer warm te maken voor dit instrument. Rinus Verhage: een ambassadeur van orgel land en in het bijzonder het or gel van Zierikzee. Een instru ment waarop je met een beetje goede wil nog wel de pure Bach-koffie kunt spelen, maar een instrument dat pas gaat le ven als de muziek wat warmer wordt en misschien een beetje zoeter: muziek mét suiker en mét melk. Ober, graag één Mendelssohn alstublieft! De camping van Kloet Na een vrijzinnig zanguurtje was de heer Notenbaerd getui ge van een merkwaardige feno meen. Altijd had hij gedacht dat vrijzinnige mensen aardig en vredelievend zijn. Dit geldt met name voor geestelijke za ken, want de harmonie houdt zelfs bij vrijzinnigen op als het over „de camping van Kloet" gaat. Aan het eind van een emotione le discussie werd de opmerking geplaatst dat het NOOTVER- BAND nog wel iets kon doen aan de „kruidenierspolitiek van bepaalde politieke partij en". Het was een moeilijk geval. Van nature heeft de heer No tenbaerd een gruwel aan kam peren en nog nooit heeft ie mand hem kunnen uitleggen wat er leuk aan is om juist je vakantie in de meest primitie ve en ellendige omstandighe den door te brengen en waarom je juist op dat moment je rust moet zoeken tussen vele ande ren met hun jankende kinde ren, gillende transistorradio's en walgelijke barbecueluchten. Anderzijds staat het woord 'harmonie' hoog in het vaandel van de Stichting het Nootver- band. Vandaar dat het weten schappelijk bureau na een langdurige vergadering met het volgende compromis voorstel kwam. Vanzelfspre kend steken hedendaagse Kip Caravans niet fraai af tegen een historische stadswal, tenzij we de camping juist aanpassen aan het historische stadsbeeld. Want ook in vroegere tijden hebben er rondom de grachten van Zierikzee campings gestaan. Het bewijs vond ons wetenschappelijk bureau op een kopergravure uit het werk van Hogenberg, voorstellende het beleg van Zierikzee door de Spanjaarden. Daar zien we de tenten van de vijand duidelijk rondom Zie rikzee afgebeeld. Diverse vreemde volkeren. Vlamingen, Spanjaarden, hebben met hun tentenkampen rondom Zierik zee gelegen om Zierikzee met de grond gelijk te maken. De naam 'Kloet' herinnert daar nog aan. Hij betekent volgens het woordenboek 'een zijhout aan een springstok of vaar boom", waarmee de vijanden de gevaarlijke gracht wilden oversteken. Vandaar ons voorstel: een his torische camping met tenten in middeleeuws model, veel wap perende vaandels en... de re gels der krijgstucht. Bij de in gang twee hellebaardiers en in de kamer van Kloet worden de regels der krijgstucht metter daad toegepast: een schand paal voor iemand die met een dronken kop de Weststraat in loopt, lijfstraffen voor iemand die er met een Zierikzees meis je vandaar is gegaan en eeuwi ge verbanning voor iemand die het waagt om een twintigste eeuwse radio aan te zetten. De enige muziek is muziek van ve dels en schalmeien en hartver scheurende doedelzakken. Een dergelijke camping is volgens het Nootverband historisch verantwoord. Daar wil zelfs dr. de Vin op. Het historisch bewijs! Spaanse campings rondom Zierikzee. Begin van de ontmaskering De laatste keer konden we geen prijs voor de puzzel uitrei ken omdat de winnaar zichzelf in muzikale nevelen had ge huld. Deze week gaf mr. of mrs. X opnieuw een reactie... U daagt mij uit, mezelf be kend te maken om zo uit be geerte de platenbon binnen te krijgen en om dat te voorko men ben ik al van schrijfmate riaal veranderd...' De onbeken de denkt dat niemand ooit zal weten wie de winnaar van de puzzel was. Tbch geeft hij een aanwijzing. Ik zijn muzikale opschrift ontdekte ons weten schappelijk bureau de titel Geach?e Hee? Notenbaerd! Tben wisten we het geheime te ken voor de letter T. Het gevolg is dat we nu in ieder geval het slot van het muziekgeheim- schrift kunnen lezen, namelijk ..Anneke A. Cats. Nu nog het begin: ?B?? ?AA? E. ANNEKE A CATS. Wie helpt? Sarie Marais De Zuidafrikaanse puzzel deed het goed. 'Al deze mooie liedjes leerden we op school. Heel veel jaartjes geleden. (Jannie Schil- peroord). 'Een leuke puzzel voor 60-ers (mevrouw N. Prince uit Serooskerke). De antwoorden waren: Mooirivier-Transvaal- Doringboom-Bobbejaan- Gertjie-By die owelandse pad- Boereman. De platenbon gaat naar niet-60 -er (wat een raar woord!) Mevr. A. A. Visscher- Danser, Nieuwe Haven 87, Zie rikzee. Gefeliciteerd Annie! Disney-puzzel U had het natuurlijk nog niet gehoord, gelezen of gezien. Maar enkele dagen geleden opende Euro Disney haar poor ten. Helaas ging deze primeur aan Zierikzee voorbij, want het Nootverband had nog wel een mooi plekje geweten bij het Eerste Weegje. De direktie van het immense amusementspark schreef een speciale brief aan het Nootverband met de vraag of ook deze stichting aandacht wil besteden aan deze opening, dit vanwege het pedagogisch en psychologisch belang van een ongestoorde ontwikkeling van onze kinderen. Vandaar voor jong en oud: een speciale muzikale Disney-puzzle! U ziet de namen van een paar bekende figuren uit Disney land: Pluto, de Grote Boze Wolf, Kwik-Kwek en Kwak en Mickey Mouse. Daarbij ziet u het begin van vier bekende Ne derlandse kinderliedjes. Met een beetje fantasie kan elk liedje slaan op een van de vier Disney-figuren. Boven elk mu ziekstukje staan een paar cij fers. De cijfers 1 en 4 stellen bijvoorbeeld de letters P en T van het woord 'Pluto' voor. Zoek bij elk wijsje de bijbeho rende Disneyfiguren. Schrijf AA 7 1 1 ..-1 1. Ay "HrV de letters op, gooi ze door el kaar en u vindt de naam van een muziekinstrument. Schrijf dat instrument op een kaartje en stuur dat binnen een week naar: Stichting Het Nootver band, Jannewekken 9, Zierik zee. Iedereen mag meedoen, be halve Guus Geluk. Over muziek en mysterie Het bestuur kreeg een reactie van de 'geheimzinnige Zierik- zeeënaar', wiens naam vefstopt was in de puzzel van enkele we ken geleden. De naam was A. van Hese, muziekminnaar en bekend fietsoloog. Hij schrijft dat hij eigenlijk nooit in kran ten reageert maar deze keer maakt hij een uitzondering. Waarom? Als groot muzielliefhebber luister ik, passief dus, vaak naar radio-uitzendingen en o.a. elke zondagmorgen naar EO's Groot Nieuws. Met vaak prach tige massale koorzang. Dat massale boeit mij zeer. In dat zelfde programma zit als vast item een overdenking. Zo ook op die zondagmorgen begin fe bruari met als predikant ds. Van Ommen. Het begint met psalm 139 uit het Liedboek: Heer, die mij ziet zoals ik ben... Een prachtige diepzinnige tekst die tot nadenken stemt. Aan het einde van de preek komt hij tot een slotsom waar van de tekst luidt: 'De mens is een mysterie voor de ander en een raadsel voor zichzelf'. Dus over geheimzinnig gesproken. Misschien een aardige voor 'slotnoten'. Veel succes met het Nootverband. A. VAN HESE Over ons ei'e pad 'Wy zul aan u gedink in de tyd dat ons trouw, Wy sal ons ei'e pad dan kry ook door mee werk van Jou' (Dick Schilpe- roord of....? Over Marian Marian van Staalen heeft in derdaad familie in Dreischor wonen! (C. M. van Staalen-de Rijke). Weekje Wenen Bijna had onze hoofdredacteur deze zomer een gratis weekje Wenen meegemaakt, was hij ontvangen in het Wiener Rat- haus en had hij zich de Wiener melange en de Wiener Schnit zel heerlijk laten smaken. Maar helaas, het gaat niet door. De stad Wenen betaalt dan wel een leuk reisje voor dirigenten maar zij moeten dan wel hun koor zo gek zien te krijgen om in december een reis naar We nen te maken en dus heel wat Oostenrijkse schillingen uit te geven om de Weense hotels vol te laten stromen. Maar het koorbestuur zag het niet zitten. En hoe onze hoofdredacteur ook wees op de kans om 'één van onze beroemde kerken' te komen zingen, het maakte geen indruk. Want, zei het be stuur, we krijgen steeds meer van deze uitnodigingen om buitenlandse reisjes te maken ten bate van toerismebevorde- ring. Maar in de praktijk zijn ze peperduur en dan zijn na het zingen van Wiener blut: Wiener blut. Dus geen gratis weekje Wenen deze zomer. Het is om te wenen. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5