(On)gehoord Winkelpersoneel wordt verwend met taart 'Het is me nog nooit gelukt om met die boot hard te varen' Brabander weigert motorboot te laten registreren Slavenkas verloot zeereis onder Zierikzeese jongeren Expositie Marja de Lange deurloo mode VRIJDAG 10 APRIL 1992 NR 25135 5 ZIERIKZEE/BRUINISSE - Als blijk van waardering voor de inzet bij hun dagelijkse werk werd het personeel van een aantal win kels in Zierikzee en Bruinisse verwend met gebak. Dat gebeurde in het kader van de Week van de Winkel, een landelijke actie die deze week op initiatief van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel wordt gehouden om de banen in de detailhandel te promoten. In Zierikzee was het de heer M. J. van de Klooster van de ZOC (Zierikzeese Ondernemers Centrale) die de taak op zich nam om in de diverse winkels een taart te overhandigen. Op de foto is de heer Van der Klooster in een Doe-het-zelf centrum in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Die boot krijg ik niet aan het planeren. Het is me nog nooit ge lukt om er harder dan 13,8 kilometer per uur mee te varen". J. P. W. van B. uit het Brabantse U denhout hield voet bij stuk donderdag tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee. Zijn 30 pk Orka was geen snelle motorboot en hoef de dus ook niet als zodanig te worden geregistreerd bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. In juli 1990 werd de Brabander tijdens een vistocht op de Oos- terschelde door de Rijkspolitie te Water bekeurd omdat die re gistratie niet had plaatsgevon den. Volgens de wet worden bo ten die harder kunnen varen dan 16 kilometer per uur aan gemerkt als snelle motorbpten en moeten worden geregi streerd. Tijdens een eerdere zitting van het kantongerecht hield de kantonrechter de zaak aan om bij deskundigen na te kunnen gaan wat de snelheid is die een Orka kan halen. „Volgens het Orka-testcentrum zorgt een pk voor een kilometer snelheid", aldus de kantonrechter. Maar de folders die de heer Van B. meebracht gaven weer een an der beeld. Mede door de verontwaardi ging en de overtuigingskracht van de brabander besloot de of ficier van justitie schuldig zon der oplegging van straf te ei sen. Maar zelfs daarmee ging Van B. niet accoord. „Het is een principekwestie. Daarom wil ik in hoger beroep of cassatie". Omdat dat niet kan bij een der gelijk vonnis legde de kanton rechter hem een boete van 5 gulden op. DE LEZER AAN HET WOORD ZIERIKZEE - 'Een camping aan 't Eerste Weegje, ik heb het gehoord. Op zo'n mooi groen plekje, 't is ongehoord". Dat zijn de eerste regels van een gedicht dat 'een wandelaar' instuurde naar aanleiding van de stelling: Het Eerste Weegje in Zierikzee'is een goede plaats voor een camping, niemand heeft er daar last van'. Msiar deze wandelaar bleek met zijn mening tot een minderheid te behoren. De meeste brieven die in het kader van de rubriek (On)gehoord bij de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode binnenkwamen waren positief ten aanzien van de vestiging van een camping tussen de Laan van Sint Hilaire en het Eerste Weegje. „Een camping op loop-afstand voorkomt auto-overlast en door deze camping wordt het toeristisch aanbod gespreid", schrijft C. Volker uit Zierikzee. „Kloet kennende, maakt hij er iets moois van dat een aanwinst zal zijn voor Zierikzee", aldus M. van Leeuwen uit Zierikzee. Er kwam zelfs een brief binnen uit Hilva- renbeek waar oud-Zierikzeeënaar A. Matthijsse woont. Hij bezoekt nog regel matig Zierikzee en het wel en wee van de stad ligt hem na aan het hart. Graag wil ik melden dat ik het eens ben met de stelling dat het Eerste Weegje in Zierikzee een goede plaats is voor een cam ping, schrijft hij. „Het is een prachtige lokatie voor een ruim opgezette, rustige cam ping en er is ook duidelijk be hoefte aan zo'n voorziening. Zierikzee, als monumenten- stad, lokt met zijn beleid de toerist hierheen en is dan mijn inziens ook verplicht die men sen een goed en betaalbaar ver blijf aan te bieden. In het Eer ste Weegje wordt nu een prach tige oplossing aangeboden., De realisatie van deze camping op deze lokatie werkt naar twee kanten positief. De onderne mer kan blijven bestaan én de toerist wordt een aangenaam verblijf in Zierikzee aangebo den. Niemand zal er last van hebben, daarvan ben ik over tuigd. Ik zie alleen voordelen, zowel voor de betreffende on dernemer, de overige midden stand in Zierikzee, de toeristen en de bevolking. Iedereen kan blijven genieten van dit stukje verantwoord opgezette na tuur". Evenemen tenterrein aan de Hoofd poortstraat is verwerpelijker Ook L. Mol-Sipman uit Zierik zee ziet vooral voordelen in het plan. „Er zullen altijd mensen zijn die last hebben van een camping en er zijn altijd betere plaatsen te bedenken. Het ge zicht op Zierikzee zal er anders door worden, maar of het ook minder wordt? Rond een cam ping staat altijd wel groen want kampeerders willen een beetje uit de wind zitten. Maar die bosjes zijn toch geen be zwaar? Als bij het Eerste Weeg je een boomgaard was stonden er ook bomen, dat kan toch best"? Mevrouw Mol is wel van mening dat aan de camping be paalde voorwaarden verbon den moeten zijn. „Allerlei bouwsels rond stacaravans zou in de winter inderdaad geen gezicht zijn. Maar wanneer de camping uitsluitend van een april tot een oktober bevolkt mag zijn en het in de winter weer een graslandje is met bos jes eromheen verandert het ge zicht op Zierikzee niet zoveel". De Zierikzeese is van mening dat de geluidshinder niet gro ter zal zijn dan wat nu veroor zaakt wordt door de wa tersporttoeristen op de sche pen in de haven. „Het is veelal een rustig publiek dat zo'n camping kiest". Ook vindt ze dat de toeristen- stroom naar Zierikzee door de camping niet noemenswaardig zal stijgen. Mevrouw Mol schrijft veel ongeruster te zijn over de plannen om net onder het Bolwerk aan de Hoofd poortstraat een evenemen ten/parkeerterrein te creëren. „Dat lijkt mij meer gezichts- vervuilend en meer hinder ge ven. Om dat terrein zullen geen bomen of struiken staan. Het wordt een kale vlakte die in de zomer wordt gestoffeerd met stukken blikkerend blik en tij dens de kermis met attracties. Mijns inziens is een dergelijk plan meer verwerpelijk dan een camping een eindje ver der". Als jongelui 's avonds de stad intrekken kan het rumoerig worden Mevrouw Wijsman uit Zierik zee liet telefonisch weten het niet eens te zijn met de stelling. „In de binnenstad mag niets en dan krijg je wel zo'n veld met gekleurde tenten net buiten de stad". Ze tekende daar meteen bij aan dat dat bezwaar mis schien ondervangen kan wor den door het planten van bo men aan de rand van de cam ping. Maar ze heeft meer be zwaren. Mevrouw Wijsman woont in de Weststraat, de doorgaande route naar het Eer ste Weegje. Zij is bang dat een camping aan het Eerste Weegje haar en haar mede-straatbewo ners overlast zal bezorgen. „Als er jongelui op die cam ping staan zullen ze toch 's avonds de stad intrekken. Ik denk dat het toch wel eens ru moerig zou kunnen worden". De heer H. Volkeri uit Zierik zee schrijft het van harte eens te zijn met de stelling dat nie mand last zal hebben van de camping. „Het is een complete ring van recreatief aanbod: parkeerterrein-j achthaven-f a- miliecamping-kinderboerde- rij. Het is ook een feit dat er behoefte is aan zo'n voorzie ning in een monumentenstad als Zierikzee met zijn vele be zoekers. Een rustige camping, zoals deze is gepland, zal mijns inziens niemand overlast be zorgen. Temeer daar door de korte loopafstand naar het cen trum de binnenstad ver schoond zal blijven van auto's. Deze camping is een aanwinst voor Zierikzee én voor de Zie rikzeese middenstand". Kloet kennende maakt hij er iets moois van Ook M. van Leeuwen uit Zie rikzee is het helemaal eens met de plannen. „Kloet kennende maakt hij er iets moois van dat een aanwinst zal zijn voor Zie rikzee. Bovendien is de aanleg van deze familiecamping met veel groen een garantie dat de ze strook rond Zierikzee ook inderdaad groen zal blijven. Dat past geheel in de struc tuurschets van dit buitenge bied. Ik zou niet weten wie er last van de camping zou kun nen hebben. En bovendien wat is het alternatief als de plan nen van Kloet niet gerealiseerd zouden mogen worden? Woon bestemming? Parkeerterrein? Verpaupering? Nee, geef ons maar een rustige groene cam ping". aldus de brief van de heer Van Leeuwen. M. K. Muller en M. P. Muiler van de Berg uit Zierikzee den ken daar heel anders over. „Met de stelling zijn wij het to taal oneens. Wij denken wel de gelijk last te krijgen van een camping aan 't Eerste Weegje. wij wonen in de Weststraat. We verwachten overlast van vooral jonge/jeugdige campinggasten die na een avondje stappen in Zierikzee door onze straat rich ting camping gaan. Door het parkeerprobleem in onze buurt staat onze auto in de West straat geparkeerd. Vaak zijn auto's het doelwit van vanda len! Verder zal een camping met honderd staanplaatsen het gezicht van Zierikzee niet ver fraaien", aldus het echtpaar. Gun een land bouwer die zoekt naar be houd van zijn bedrijf een kans „Ik ben van mening dat het Eerste Weegje in Zierikzee een goede plaats is voor een familie-camping. Niemand zal daar last van hebben", schrijft A. P. den Reijer uit Zierikzee. Voor zijn mening voert hij de volgende redenen aan. „Als te genargument werd gebruikt juist op die lokatie geen cam ping in verband met het stads- silhouet. Waarom eigenlijk? Als er een verantwoorde groen- aanplant plaatsvindt zal men nauwelijks iets merken van de aanwezigheid van de camping. Zoals aan de plannen is te zien wordt de camping erg ruim op gezet. Waarom zou de betref fende ondernemer kiezen voor deze oplossing? We weten allen dat de agrarische sector onder zware druk staat. Zeker in de kleinere bedrijven is nog nau welijks enig rendement te be halen. Als men ondernemer wil blijven zoekt men naar an dere mogelijkheden en hier werd een goed alternatief be dacht. Wat zal er op die lokatie gebeuren wanneer, om welke reden dan ook, het betreffende bedrijf verdwijnt? Misschien wordt het wel een parkeerter rein! Dat zou zeker geen leuk vooruitzicht zijn, kostbaar bo vendien voor de stad. De beste garantie voor het behoud van het groen in dit stukje Zierik zee is juist de exploitatie van de geplande camping. Mijn me ning is dus gun een landbou wer die zoekt naar behoud van zijn bedrijf, zij het in een ande re vorm, een kans". Beloning voor ondernemer schap waar aan zo dringend behoefte is Als ondernemer kan ook C. Volker uit Zierikzee zich hele maal vinden in de stelling. In zijn brief voert hij daarvoor kort en krachtig de volgende redenen aan. „Een camping in Zierikzee is een aanwinst voor de stedelijke middenstand. Een camping op loopafstand van de binnenstad voorkomt autooverlast. Door deze cam ping wordt het toeristisch aan bod gespreid. Mooie beplan ting, dus een garantie voor een blijvende groene strook rond Zierikzee. De realisatie van de ze camping zou een beloning zijn voor ondernemerschap waaraan zo dringend behoefte is in Zierikzee. Dus een cam ping aan het Eerste Weegje prima! Rust en stilte wordt nu ver stoord. Hoe kunnen ze dat toestaan, zijn ze gestoord Een tegenstander van het plan uitte zijn onvrede met het plan onder het pseudoniem 'Wande laar' met een gedicht: „Een camping aan het Eerste Weegje - ik heb het gehoord. Op zo'n mooi groen plekje - 't is onge hoord. De rust en de stilte - wordt nu verstoord. Hoe kun nen ze dat toestaan - zijn ze gestoord? Blijven de klachten van Zierikzeeënaren - onge hoord. Worden de wensen van stadgenoten - niet gehoord? Dat heerlijke ommetje Eerste Weegje, Havendijk - wordt ver stoord. Voor toeristen doen ze alles - is dat zo het behoort"? Duidelijk is ook de mening van A. Bin uit Zierikzee. Maar dan in zijn kritiek op de mening van Stad en Lande, de vereni ging die zich verzet tegen de vestiging van een camping aan het Eerste Weegje. „Stad en Lande noemt de aan staande camping een verkrach ting van het Zierikzeese aange zicht en zegt in een persverslag dat het zichtbaar blijven van het silhouet van Zierikzee moet behouden blijven. Je moet toch maar durven! Want dat te willen beweren is al he lemaal een opgeklopte reden om zo'n camping te weren. Als je thans door het Eerste Weegje loopt, kijk je tegen de hoge be planting op de stadswal (die na de ramp extra is verhoogd). Met name in de zomer zie je daardoor alleen de hoogste punten van het silhouet van Zierikzee. De camping die een stuk lager ligt kan daar onmo gelijk verandering in aanbren gen. Een camping met een toch betrekkelijk lage beplanting, maar zelfs met een hogere be planting blijft altijd beneden het groen van de stadswallen. Ze ligt daar als het ware tegen aan gevleid! En zoals het be plantingsplan van de camping al aangeeft: van caravans en tenten is straks niets te zien. Ook vanaf de havendijk gezien (ik heb het persoonlijk nage gaan) blijft de bovengrens van de camping beneden de huidi ge beplanting. Trouwens, voor de ramp staken alleen de bo venste spitsjes van bijvoor beeld de Nobelpoort boven het 'lommer' uit. Wat dat betreft kunnen we zeker nog wel wat meer lommer in Zierikzee ge bruiken. Overigens: als je op de havendijk staat en ja ziet daar in gedachten die groene camping liggen, kijk dan alsje blieft niet naar links. Want van die grauwe steenmassa die je dan in 'Borrendamme' (Poort- ambacht, red.) ziet liggen krijg je zeker kippevel". De zaak van J. de G. uit Tholen werd aangehouden om de ach tergrondgegevens nader uit te kunnen zoeken. Als schipper van het motortankschip Verbo 6 werd hij op de Oosterschelde voor de kust van de gemeente Duiveland door de rijkspolitie te water aangehouden omdat de watertanks van het schip ge vuld waren terwijl de koffer- dam niet leeg was. Uit een toe lichting van zijn werkgever J. V. bleek dat het bedrijf met medeweten van de Scheep vaartinspectie in de water tanks een vaste ballast van zes kub beton aanbracht. „Omdat het ondanks een goedgekeurde installatie niet mogelijk is om de watertanks helemaal leeg te maken". Vaktaal waarover de officier van justitie zich nader gaat informeren. „Er is in ieder geval nog recht spraak". Dat was de tevreden conclusie van C. A. van H. uit Serooskerke. Hij een van de vijf mensen die zich moesten verantwoorden voor het in be zit hebben van een onverzeker de auto en de enige die daarbij schuldig werd verklaard zon der oplegging van straf. Het ging om een te restaureren auto die de heer Van H. op op eigen terrein bij zijn woning had staan. In verband met auto's voor verjaardagsvisite ver plaatste hij zijn voertuig wat meer naar de rand. Tfe ver bleek later. Uit metingen van het ka daster om de definitieve erfaf- scheiding te bepalen bleek dat de auto gedeeltelijk op ge meentegrond stond, en dus ver zekerd moest zijn. „Domme pech, uw bedoelingen waren goed", aldus mr Melens. A. M. uit Zonnemaire kwam er heel wat minder goed af. Hij kreeg een boete van 750 gulden of 15 dagen hechtenis. Maar het was dan ook voor de derde keer dat hij voor moest komen van wege onverzekerd rijden. „Ad ministratieve verwarring in mijn papiertjes. Ik heb de fout gemaakt om de verzekering op een verkeerde auto te laten staan", aldus de Zonnemaire- naar. Maar zowel de officier van justitie als de kantonrech ter hadden geen enkel begrip voor zijn slordigheid. Ook C. van T. uit Zierikzee kreeg een fikse boete van 600 gulden of 12 dagen vanwege on verzekerd met een auto rijden. Zij verklaring dat de auto was verzekerd als vervangend voer tuig voor de kapotte auto van een vriend deed mr De Lange af als 'het achteraf dichtspijke ren van een illegale situatie'. Een constructie die strafrechte lijk niet opgaat. Onverzekerd H. J. H. uit Zierikzee kreeg 400 gulden boete of 8 dagen hechte nis omdat zijn auto ongebruikt maar ook onverzekerd op de parkeerstrook voor zijn huis stond. „Ik wist niet dat dat niet mocht". En L. C. L. uit Zie rikzee vertelde zo'n ingewik keld verhaal dat de officier van justitie dat nader wilde uitzoe ken. De onverzekerde auto waarin hij werd aangehouden zou zijn aangeschaft door het bestuur van de kinderboerde rij De Punt. Drie verschillende mensen zouden respectievelijk wegenbelasting en verzekering betalen en de auto op naam hebben staan. Volgens de gege- vensvan de Rijksdienst voor het wegverkeer zou het voer tuig in december 1990 niet ver zekerd zijn. „Maar dat is abso luut altijd het geval geweest. Absoluut", hield de heer L. vol. De kantonrechter komt tijdens een latere zitting op de zaak te rug. ZIERIKZEE - De Slavenkas Zierikzee verloot dit jaar onder Zierikzeese jong-eren van 16 tot en met 26 jaar weer een gratis zeereis met het zeezeilschip de Eendracht. Ook jongeren die elders wonen of studeren, maar wiens ou ders nog in Zierikzee wonen kunnen aan de verloting deel nemen. Van de deelnemers wordt gevraagd de namen van diverse scheepstypes bij de juiste afbeelding van schepen te plaatsen. Verder dienen zij een slagzin af te maken die be gint met de woorden Oude schepen in Zierikzee De deelnameformulieren wor den afgedrukt in de diverse re gionale dagbladen. De inzen dingen moeten voor 21 april worden ingeleverd bij de secre taris van de Slavenkas, A. A. Gunst, Schouwenbank 116, 4301 ZS Zierikzee. Tijdens een bijeenkomst op 28 april in de trouwzaal van het stadhuis te Zierikzee wordt de winnaar bekend gemaakt. Van hem of haar wordt verwacht dat hij of zij een verslag schrijft van de zeereis en dat inlevert bij de Slavenkas. MIDDELBURG - Van 18 april tot en met 13 juni exposeert Marja de Lange uit Brouwers haven in Galerie Het Gouden Briefke in Middelburg. Haar opleiding volgde Marja aan de Academie voor Schone Kunsten in Sint Niklaas (Bel gië) en de Vrije Akademie in Rotterdam. Ze is lid van de Zeeuwse Kunstkring. Eerder exposeerde zij haar werk reeds in Middelburg, Burgh- Haamstede, Renesse, Zierik zee, Hulst, Rotterdam, Oosten de en in Kampen. Verder han gen haar schilderijen in Cana da, de Verenigde Staten, Israël, Finland, Noorwegen, Italië, Duitsland en België. Over haar werk zegt ze zelf: „Het beeld is niet de werke lijkheid. In ieder beeld leeft een gedachte, een betekenis, een suggestie, een symbool en een herinnering. Als dat beeld vermengd wordt met het inner lijke van degene die het ziet, kan het schilderij een plaats worden voor wie erin wil wo nen". In samenwerking met Aarnoud Jobsen verscheen van haar het boekje „Leeftocht" waarin 15 kleurreproducties van schilderijen, geïnspireerd door de psalmen, zijn opgeno men. Door uitgeverij Aurora zijn twaalf kunstkaarten met afbeeldingen van schilderijen uitgegeven. „Het Gouden Briefke is ge opend op maandagen van 13.00-18.00 uur, van dinsdag tot vrijdag van 10.00-18.00 uur en op zaterdag 10.00-17.00 uur. Advertentie MOL 5-7 - ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12890

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5