'Liefst zouden we 30.000 paar ogen en oren hebben' 'Ik denk dat het een verplichting is waar we niet onderuit kunnen' VOORKOMING MISDRIJVEN Scharendijkenaar pleegt 53 inbraken Politie start experiment afwezigheidsregistratie Een zaak van de politie én u. Vakantie Commissie middenstand, recreatie en toerisme Herdenking Inbraak in vier grote winkels Bekeurd voor rijden onder invloed Binnenbrand in stacaravan Vergadering RSG Commissie achter volledige subsidiëring peuterspeelzaalwerk Zierikzee VRIJDAG 10 APRIL 1992 NR 25135 3 ZIERIKZEE - „Is uw huis tijdelijk onbewoond? Be denk dan dat inbrekers niet met vakantie zijn". Met dat zinnetje begint de begeleidende tekst van de af- wezigheidsregistratiekaart. De rijkspolitie Schou- wen-Duiveland start deze zomer in Zierikzee met een experiment waarbij mensen die op vakantie gaan de politie daarvan in kennis stellen. De politie op haar beurt houdt dan een oogje in het zeil. De be wuste tijdelijk onbewoonde woning wordt zoveel mogelijk opgenomen in het surveillancepatroon. Vooral oudere inwoners van Schouwen-Duiveland zullen zich de tijd herinneren dat al leen de zeer wantrouwigen on der ons de buitendeur op slot deden. Het was de gewoonste zaak van de wereld dat je zo bij de buur binnen kon lopen. Je riep eenvoudigweg 'volluk' en werd er niet geantwoord dan wist je dat men niet thuis was. Zo ging dat vroeger, maar de tijden veranderen. Wie nu de deur van het slot laat vraagt om problemen. Toch zijn er nog steeds mensen die het dievengilde inviteren door in geval van vakantie een vriendelijk bedoeld briefje op de voordeur bevestigen om de melkboer ter wille te zijn of om onverwachte bezoekers te laten weten dat men niet thuis is. Helaas behoren inbrekers ook tot de categorie onver wachte, zij het eveneens onge wenste, bezoekers. En waar vroeger de sociale controle in een straat misschien weieens wat te ver ging laat die sociale controle nu soms weer te wen sen over. Ook komt het, zo zegt de politie, nog maar al te vaak voor dat mensen iets ver dachts zien maar de politie niet bellen omdat ze die niet lastig willen vallen. In de re gel belt men dan de volgende dag, maar dan is het vaak te laat en is het onheil reeds ge schied. De politie wil nu gaan experimenteren met wat men noemt 'afwezigheidsregistra tie'. In het kort gezegd wil dat zeggen dat wie op vakantie gaat dat doorgeeft aan de poli tie. De politie houdt dan, voor zover het in te bouwen is in de surveillance, een oogje op het tijdelijk leegstaande pand. Liefst zou men zien dat niet al leen zij, maar ook de buurtbe woners een oogje in het zeil houden. Het belang van een dergelijk experiment moet niet te licht opgevat worden. Bij wie weieens ingebroken is behoeft dat geen nader betoog. Zij weten hoe het voelt. Zij kennen het gevoel van onvei ligheid dat je bekruipt als de privacy op een dergelijke ern stige manier geschonden wordt. Want wat gestolen wordt is vaak vervangbaar, maar het is het angstgevoel dat diepere sporen trekt. P.K. ZIERIKZEE - Op woensdag 15 april vergadert in het stadhuis de commissie middenstand, re creatie en toerisme van de ge meente Zierikzee. De vergade ring begint om 19.30 uur. De discussie over het gebruik van het Havenplein vormt één van de hoofdbestanddelen van deze vergadering. Allereerst wordt het verzoek van de Coör dinatie Horeca behandeld om gedurende twee maanden in het zomerseizoen een gedeelte van het Havenplein in te rich ten als horeca-terras. Omdat dit plein in hoofdzaak wordt gebruikt als parkeerterrein en daarnaast wordt ingezet voor het houden van evenementen wil het college dit verzoek zorgvuldig in overweging ne men en zij vraagt daarom het advies van de commissie. Het afsluiten van het Havenplein voor evenementen wordt bo vendien nog eens doorgelicht. Vooral omdat dit haaks staat op het te voeren verkeersbeleid van de gemeente. Met name op zaterdagen in het hoogseizoen levert de sluiting van het plein problemen op. Onlangs heeft het college be sloten om de beleidsnotitie venten standplaatsenvergun ningen te actualiseren. Hierbij is bepaald dat het aantal loka- ties voor het innemen van een standplaats of voor te venten gehandhaafd blijft op drie. De lokatie Gasthuisboomgaard dient op de middellange ter mijn door een zogenaamde uit sterfclausule vervangen te worden door de lokatie Mossel boomgaard. Dit in verband met de parkeerdruk op het par keerterrein Gasthuisboom gaard. Voor de lokaties De Brauwstraat en Gasthuis boomgaard, op termijn dus Mosselboomgaard, moeten Hinderwetplichtige activitei ten in de toekomst worden uit gesloten. In de verkoopwagens kunnen geen voorzieningen worden aangebracht die de overlast door bak- en braadac- tiviteiten kunnen opvangen. Naast bovengenoemde onder werpen wordt verder gespro ken over het voorstel van de ZOC een aantal monumenten in de schijnwerpers te plaatsen en komt het meerjarenperspec tief 1993-1996 aan de orde. Volgens plaatsvervangend groepscommandant G. J. Werff komt het nog steeds voor dat als mensen op vakantie gaan zij ten gerieve van de melkboer of onverwachte bezoek een briefje op voordeur of venster bevestigen met- de mededeling dat zij tijdelijk afwezig zijn. Inbrekers maken dankbaar ge- PvdA-commissielid M. R. de Jong-van Loo: 'We kunnen ons niet permitteren peuterspeel werk verloren te laten gaan'. Binnen het nieuwe beleid van de stichting is echter gekozen voor het subsidiëren van die projecten welke meer aan de doelstelling van het Leger des Heils beantwoorden. Naar aan leiding van die beslissing schreven oudercommissie, ou ders en leidsters van de peuter speelzalen Kwibus en Harle kijn een brief aan de leden van de commissiewelzijn. In die brief vraagt men aandacht voor de problemen die voor het peuterspeelzaalwerk ontstaan door het afhaken van de stich ting Leger des Heils welzijns- en gezondheidszorg. Basisvoorziening In de brief wijst men de com missie erop dat het peu- bruik van dergelijke medede lingen. Tips Onder het motto 'Beter voorko men dan genezen' werkt de po litie al geruime tijd met fol ders waarin mensen allerlei terspeelzaalwerk door de ge meente gezien wordt als een basisvoorziening. Daarom verzoeken wij u zodanig te ad viseren dat het voortbestaan van onze peuterspeelzalen ge garandeerd wordt", aldus de brief. Commissievoorzitter wethouder J. Groen legde in een korte toelichting op de kwestie uit dat er beslist geen sprake is van onwil van de kant van het Leger des Heils. „Maar men heeft het geld sim pelweg nodig voor andere werksoorten", aldus Groen. Mevrouw De Jong reageerde als eerste op de woorden van Groen. ,,Ik denk dat we ons niet kunnen permitteren om het peuterspeelzaalwerk in Zierikzee verloren te laten gaan. De gemeente hoort hier gewoon voor te zorgen". VVD-commissielid mevrouw J. Bos sloot zich aan bij de woor den van mevrouw De Jong. ,,Mijn fractie staat hier posi tief tegenover. Ik denk dat we zeker in de begroting voor 1993 hier geld voor uit moeten trek ken". W. de Oude (CDA) liet weten dat ook zijn fractie geheel ach ter het peuterspeelzaalwerk staat en koppelde daar de op merking aan vast dat de ge meente de daaraan verbonden financiële consequenties moet trekken. .Alleen ben ik bang dat we voor wat betreft 1992 niet veel meer kunnen doen", aldus de christen-democraat. Commissielid H. Asma hield het kort en bondig. ,,Een vol mondig ja". Commissievoorzitter Groen concludeerde daarop dat de commissie unaniem zegt dat de tips aan de hand worden ge daan om diefstal te voorko men. zo wordt bijvoorbeeld geadviseerd om geen kostbaar heden te 'etaleren'. Evenmin is het slim om de plantenbakken uit de vensterbank te halen of de overgordijnen te sluiten. Uiteraard is het zaak om als men op vakantie gaat deuren en ramen goed af te sluiten. Het kan ook geen kwaad om het hangen sluitwerk en de slo ten van buitendeuren even na te zien. Op slot doen van bin nendeuren is volgens de politie niet raadzaam. Mochten dieven er ondanks voorzorgsmaatre gelen toch in slagen een wo ning binnen te dringen dan is een binnendeur vrij makkelijk te forceren en dat levert alleen nog maar meer schade op. Verder is het raadzaam om ie mand die de planten water geeft en de dieren verzorgt ook te vragen regelmatig de brie venbus te legen. Uitpuilende brievenbussen zijn voor inbre kers een verkapte uitnodiging om een huis met een ongewenst bezoek te vereren. Degene die de brievenbus leegt dient dan wel de ingekomen post op een plaats'te leggen die niet van buitenaf zichtbaar is. Ogen en oren De politie raadt vakantiegan gers ook aan buren op de hoog te te stellen van vakantieplan nen. „Veiligheidszorg is een zaak die de politie niet alleen aankan", aldus Werff. .„Liefst zouden we hier natuurlijk 30.000 paar ogen en oren heb ben". Volgens Werff komt het nog maar al te vaak voor dat mensen die iets verdachts zien de politie niet alarmeren om dat ze hen 'niet lastig willen vallen'. Werff: „Daar moeten we echt vanaf. Het is beter als de poli tie eens een keer voor niets komt dan dat de mensen ons niet waarschuwen als er on raad is". Hij stelt dat elke bur ger in principe gerechtigd is om een verdacht personage in de kraag te vatten en vast te houden tot de politie arriveert. „Maar dat neemt niet weg dat gemeente het peuterspeelzaal werk in Zierikzee voor de volle honderd procent dient te subsi diëren. Vervolgens legde hij aan de commissie de vraag voor hoe men voor wat betreft 1992 de peuterspeelzalen de helpende hand moet bieden. In totaal is een bedrag van ruim 10.000 gulden nodig. Ruim vierduizend gulden voor perso neelskosten en een kleine zes mille voor materiaalkosten. Alle commissieleden konden zich vinden in het voorstel om in ieder geval de personeels kosten op tafel te leggen. Voor wat betreft de materiaalkosten liet WD-vertegenwoordigster J. Bos weten daar niet zoveel heil in te zien. „Dat is een zaak waar men in de eigen begroting in moet voorzien", aldus me vrouw Bos. Verder kwam tijdens de com missievergadering aan de orde het verzoek om subsidie van de Initiatiefgroep Vrouwenruim- Begin april werd L. V. in zijn woonplaats aangehouden van wege een reeks inbraken die hij had gepleegd op Schouwen- Duiveland, Ouddorp en Gel- dermalsen. Tévens werden drie inwoners uit Geldermalsen aangehouden die eveneens bij de inbraken betrokken bleken te zijn en van diefstal afkom stige goederen hadden geheeld. De drie verdachten werden in verband met het onderzoek van de politie in verzekerde be mensen te allen tijde de politie moeten waarschuwen". Inbrekers zijn, zp stelt Werff, vaak hondsbrutaal en deinzen er bijvoorbeeld niet voor terug om op klaarlichte dag een huis binnen te dringen. „Als de buurt dan een oogje in het zeil houdt kan veel onheil voorko men worden", aldus Werff. „Je moet niet vergeten dat inbraak in een huis veel ingrijpender is voor de slachtoffers dan de meeste mensen denken. Het ge voel van veiligheid wordt zwaar aangetast". Registratiekaart Deze zomer wil de rijkspolitie Schouwen-Duiveland in Zie rikzee experimenteren met de afwezigheidsregistratie. Het systeem werkt als volgt. Wie op vakantie gaat vult een spe ciale kaart in waarop een aan tal gegevens wordt ingevuld. Naast de periode waarin men op vakantie is dient men de naam van een contactpersoon vermelden waar de politie bij terecht kan bij onraad. Verder kan men op de kaart merk en type van de auto en het kente ken van de auto invullen. Als het even kan wil de politie ook graag weten waar de vakantie- vierder in kwestie te bereiken is. De gegevens op de kaart wor den ingevoerd in' een kaart systeem. Aan de hand daarvan worden tijdens surveillance een stop gemaakt bij tijdelijk leegstaande huizen om te kij ken of alles nog in orde is. Ziet men iets verdacht, dan wordt ingegrepen. Na afloop van de controle gaat er een kaartje in de bus om te laten weten dat men daadwerkelijk langs is ge weest en om de bewoner van het pand in kwestie te wijzen op eventuele manco's in de voorzorgsmaatregelen. Voorlopig wordt het experi ment beperkt tot de gemeente Zierikzee. Werff: „Volgend jaar zomer gaan we bekijken of het project succesvol is geweest en aan de hand van de uitkomsten van die evaluatie wordt be paald of we doorgaan met het experiment en of we eventueel overgaan tot uitbreiding". te. De initiatiefgroep wil een gemeentelijke bijdrage in de kosten van het beheren en. ex ploiteren van een ruimte die gebruikt kan worden door vrouwen-organisaties en vrou wengroepen. Uiteindelijk doel is om genoemde groepen te sti muleren tot het ontplooien van activiteiten gericht op vrou wenemancipatie. Na enige dis cussie sprak de commissie zich unaniem uit voor toekenning van de gevraagde subsidie. Op de agenda van de commis sievergadering stond verder de concept-nota Vrijwilligers- werkbeleid en subsidie-crite ria. De commissie kwam echter niet tot een eensluidend advies over de nota. Na enige discus sie werd besloten om de nota in een volgende vergadering van de commissie welzijn wederom aan de orde te stellen. Voor die tijd wil men de mening van vrijwilligers zelf over de nota optekenen. waring gesteld, maar zijn in middels weer op vrije voeten. L. V. werd afgelopen woensdag voorgeleid aan de rechtercom missaris te Middelburg en ver volgens in bewaring gesteld. Uit het politieonderzoek bleek dat de vier mannen betrokken waren bij 53 inbraken en dief stallen. Ze pleegden 34 inbra ken in auto's en vrachtauto's en 18 inbraken in winkels, bedrij ven en woningen. Verder werd een auto gestolen. RENESSE - Op maandag 4 mei worden bij het verzetsmonu- ment aan de Oude Moolweg in Renesse de mensen herdacht die in de Tweede Wereldoorlog zijn gesneuveld. Namens de ge meentebesturen van Brou wershaven, Westerschouwen en Zierikzee en het voormalig Verzet Zeeland wordt bij het monument een krans gelegd. Om 20.00 uur wordt twee mi nuten stilte in acht genomen. Leden van de muziekvereni ging Luctor et Emergo brengen bij de herdenking koraalmu- ziek ten gehore. Na de twee mi nuten stilte wordt gezamenlijk het eerste couplet van het Wil helmus gezongen. Daarna volgt een stille rondgang langs de graven. In het kader van het project Adopteer een monument zullen ook leerlingen van basisschool 't Staepel'of uit Renesse een krans bij het monument leg gen. Degenen die de herden king willen bijwonen worden op 4 mei om 19.30 uur uitgeno digd in het dorpshuis van Re nesse aan de Zeeanemoonweg 1. Na afloop van de plechtig heid is er in hetzelfde dorps huis een gelegenheid tot ont moeting. ZAANDAM - Door een ongeval in Zaandam zijn donderdag avond drie mensen, een vader, een moeder en hun 5-jarige zoon, om het leven gekomen. Een 3-jarig dochtertje van het gezin raakte zwaargewond. Dat heeft de politie van Zaan dam bekendgemaakt. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in gebroken in vier grotere win kels in de binnenstad van Zie rikzee. De dieven kwamen de winkels binnen door middel van braak en zochten naar geld. Wat pre cies ontvreemd is was vrijdag morgen nog niet bekend. WESTENSCHOUWEN- Don derdag werd N. van den B. uit de gemeente Westerschouwen aangehouden en bekeurd van wege het besturen van een auto terwijl hij onder invloed van alcohol verkeerde. De man werd door de politie voor een controle aangehouden bij Westenschouwen. Uit nader onderzoek met het ademanaly seapparaat in het politiebu reau te Zierikzee bleek dat hij 2,7 promille alcohol in zijn bloed had. De politie nam zijn rijbewijs in beslag en maakte proces-verbaal op. BRUINISSE - Donderdagmid dag omstreeks 13.00 uur werd de brandweer van Bruinisse opgeroepen voor een caravan- brand op caravanpark Onze Hoeve. Door oververhitting van de gasgeiser, raakte tijdens schoonmaakwerkzaamheden de zijwand van een stacaravan in brand. Kordaat ingrijpen van de eigenares voorkwam de ondergang van het aardig uit ziende vrijetijdsvertrek. Het Bruse brandweerkorps dat met elf spuitgasten binnen enkele minuten ter plaatse kwam be hoefde niet in actie te komen. Uit het onderzoek bleek verder dat een van de verdachten bij een inbraak in een woning te Scharendijke een brand had veroorzaakt waarbij de gehele woning uitbrandde. Tévens bleek dat een aantal mensen dat slachtoffer werd van de ac tiviteiten van de groep inbre kers bij de politie geen aangif te heelt gedaan van de bij hen gepleegde diefstallen. Daar door kon een aantal gestolen goederen die de politie aantrof niet worden herleid. De artike len waarbij dat wel kon wer den inmiddels terug gegeven aan de rechtmatige eigenaren. UTRECHT - In Utrecht wordt van 6 tot en met 8 juni het Na tionale Acrobatiekfestival ge houden. Het festival wordt Tweede Pinksterdag 's mid dags in theater Tivoli afgeslo ten met een acrobatiekshow die voor iedereen toegankelijk is. Er worden circa 400 deelne mers verwacht, aldus de orga nisatoren. Het evenement wordt dit jaar voor de zesde keer gehouden. Verwachting t/m dinsdag 14 april WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuidw. 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht west 5 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 apr.Zon op 06.51, onder 20.31 Maan op 13.22, onder 04.05 12 apr.Zon op 06.49, onder 20.32 Maan op 14.46, onder 04.31 13 apr.Zon op 06.47, onder 20.34 Maan op 16.10, onder 04.52 Volle Maan: 17 apr. (06.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven onze omgeving neemt geleide lijk in betekenis af, maar bepaalt vannacht en op zaterdag nog ons weer. Daardoor is het de komende nacht vrijwel windstil. Bij een helde re hemel kan het dan opnieuw tot rond 2 graden afkoelen. Aan de grond wordt plaatselijk wat vorst ver wacht. Ook vormen zich in de na nacht en vroege ochtend enkele mistbanken. Zaterdag is het nog overwegend zonnig. Bij weinig wind loopt het kwik landinwaarts tot rond 18 graden op. Aan de kust gaat de wind in de loop van de dag uit zee waaien. Daar wordt het niet warmer dan zo.n graad of 12. Zondag drin gen oceaanstoringen ook tot over onze omgeving op. Dp westelijke wind en de bewolking nemen dan toe, maar veel regen wordt dan nog niet verwacht. Na het weekeinde worden af en toe buien verwacht en wordt het nog wat kouder. AMSTERDAM - De stichting Anti Discriminatie Overleg heeft donderdag het program ma „Tussen Fes en Veghel" van Eveline van Dijck uit de serie YOY bekroond met de Media- prijs 1992. YOY is een serie van de Humanistische Omroep Stichting. ZIERIKZEE - Het algemeen de Regionale Scholengemeenschap Prof Zeeman vergadert op woens dag 15 april. De vergadering wordt gehouden in het school gebouw aan het Hatfieldpark en begint om 16.00 uur. De agenda van deze vergade ring vermeldt onder meer de begroting voor de aanleg van een beveilingsinstallatie. Het financiële overzicht van het eerste kwartaal van 1991 wordt doorgenomen evenals de con cept-begroting voor volgend jaar. Daarnaast komt een ver zoek tot het ontslag van de heer dr J. A. Brandenbarg aan de or de. 2IERIKZEESCHEO NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na f7.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 47,50 Bij autom. afschr. 1 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Als het aan de commissie welzijn van de gemeente Zierikzee ligt gaat de gemeente Zierik zee voortaan het peuterspeelzaalwerk in de gemeen te voor de volle honderd procent subsidiëren. „Ik denk dat het een verplichting is waar we als gemeen te niet onderuit kunnen", aldus'PvdA-commissielid M. R. de Jong-van Loo. Nu wordt het peuterspeel zaalwerk in Zierikzee door de gemeente voor 70 pro cent gesubsidieerd. Het resterende gedeelte wordt betaald door de Stichting Leger des Heils welzijns- en gezondheidszorg. Totale schade ongeveer 200.000 gulden SCHARENDIJKE - Uit onderzoek van de politie is gebleken dat L. V. Uit Scharendijke, die begin april werd aangehouden in verband met een reeks inbra ken', samen met drie inwoners uit Geldermalsen was betrokken bij 53 inbraken en diefstallen. De totale schade die daarbij werd aangericht bedraagt onge veer 200.000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3