&eeeL Ritzen blijft bij .kaalslag' Staking dreigt in zuivelindustrie Scherpere regels bij bevolkingsonderzoek Mr Pieter van Vollenhoven opent Historama Middelburg Regionale omroepen voortaan ook rampenzender Kampeer terreinen Staats bosbeheer zelfstandig Vrijspraak voor Haam- stedenaar Problemen stammen uit het verleden Acht eeuwen Abdij-geschiedenis in beeld gebracht Korting huursubsidie alleenstaanden van de baan CAO-onderhandelingen vastgelopen URECHT - In de zuivelindustrie (19.000 werk nemers) dreigen vanaf zondagavond stakingen op gcote schaal. Donderdagavond zijn de cao- onderhandeloingen in deze bedrijfstak defini tief vastgelopen. Een van de voornaamste strui kelblokken was de VUT. De werkgevers vinden de VUT veel te duur worden en ze wilden de VUT-leeftijd uiterlijk in januari 1994 verhogen van 59 naar 60 jaar. Maar dat was voor de vak bonden onaanvaardbaar. Ook de loonsverhoging die de werkgevers boden von den de bonden beneden de maat. De werkgevers bonden in een tweejarige cao twee keer een half procent boven op de prijscompensatie. De bonden eisten 1,5 procent bovenop de prijscompensa tie, maar dan in een eenjari ge cao. ,,De werkgevers wis ten van geen wijken. Van onderhandelen was eigen lijk geen sprake," aldus een woordvoerster van de Voe dingsbond FNV. ,,De werk gevers dwingen ons er ge woon toe om acties te gaan voeren," zo voegde een woordvoerder van de door gaans gematigde Industrie- en Voedingsbond CNV daar nog aan toe. Meerderheid Tweede Kamer DEN HAAG - Bij bevolkingsonderzoeken naar ziek ten en afwijkingen die niet te behandelen zijn, wordt een vergunning slechts verleend als bijzonde re omstandigheden daartoe aanleiding geven. Een meerderheid in de Tweede Kamer is donderdag op de laatste dag dat de oude vergaderzaal in gebruik is, akkoord gegaan met dit amendement van het CDA. De CDA-fractie wilde eigenlijk dit soort bevolkingsonderzoe ken wettelijk zonder meer ver bieden m.aar kreeg daarvoor eerder al geen meerderheid. Het wetsontwerp van Simons' stelt regels voor bevolkingson derzoeken. Tbt nu toe ontbre ken die nagenoeg. In het wets voorstel is ook opgenomen dat een vergunning nodig is voor bevolkingsonderzoek waarbij ioniserende straling wordt ge bruikt, onderzoek naar kanker en onderzoeken die een weten schappelijk doel hebben. Ook is een vergunning verplicht als er geen behandeling of preven tie mogelijk is. In een tweede amendement vroeg het CDA dit soort onderzoeken met de nodige waarborgen te omkle den. Ook dit amendement werd donderdag door een meerderheid aangenomen. Kamervoorzitter Deetman, die zich op deze laatste Kamerver gadering schromelijk in zijn telling vergiste, oordeelde het amendement aanvankelijk als verworpen, gezien de onge bruikelijke samenstelling van de voorstemmende fracties: CDA, SGP, GPV, RPF, D66 en Groen Links. Maar na een op merking uit de Kamer dat de tegenstemmers, de PvdA "én de Centrum Democraten samen echt geen meerderheid vor men, moest hij zijn berekening herzien. DEN HAAG - De regionale om roepen in Nederland hebben voortaan de officiële functie en status van rampenzender. Dat is donderdag vastgelegd in een convenant tussen het Rijk en de stichting ROOS, waarin de elf regionale omroepen in Nederland zijn verenigd. Dat heeft het ministerie van bin nenlandse zaken donderdag meegedeeld. Regionale omroepen kunnen volgens het convenant worden ingeschakeld om de bevolking te waarschuwen zodra een cala miteit dreigt of zich heeft voor gedaan. Formeel had tot dus verre alleen minister-president Lubbers het recht om in te bre ken op een radio-uitzending en langs die weg dringende mede delingen aan de bevolking te doen. Het rampen-convenant vormt onderdeel van het pro ject „Voorlichting bij rampen". Daarmee probeert het ministe rie van binnenlandse zaken het publiek te bewegen tot eendui dig handelen in geval van nood. Tb denken valt aan het sluiten van ramen en het luiste ren naar de regionale omroep. Het ministerie verwacht dat deze campagne dit voorjaar in een aantal gemeenten op lo kaal niveau van start gaat. Deugdelijke afspraken over het onderbreken van radio uitzendingen zijn daartoe on ontbeerlijk, stelt het departe ment. DEN BOSCH - Bij de recht bank in Den Bosch is donder dag 3,5 jaar gevangenisstraf geëist tégen een 38-jarige J. van D. (Dijk) uit Oss. De man zou een van de hoofdfiguren zijn in de zogenoemde BTW-caroussel. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11 april 10.20 137 03.55 -148 23.00 104 16.45 -130 12 april 11.45 134 05.15 -145 18.f0 -128 13 april 00.25 108 06.40 -150 13.20 147 19.35 -134 11 april 09.15 131 02.45 -142 21.50 99 15.35. -122 12 april 10.40 128 04.10 -138 22.15 101 17.15 -118 13 april 12.00 140 05.45 -141 18.50 -125 11 april 10.35 148 03.50 -157 23.00 116 16.35 -136 12 april 11.50 146 05.05 -151 18.10 -133 13 april 00.30 117 06.45 -156 13.15 156 19.35 -140 11 april 10.25 144 03.50 -153 23.05 111 16.40 -134 12 april 11.50 142 05.15 -149 18.10 -131 13 april 00.30 115 06.45 -154 13.20 153 19.35 -138 WEMELDINGE Doodtij: 12 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ROTTERDAM - De berging van de Russische kernonderzeeër Komsomolets gaat voorlopig niet door. Reden daarvoor is de economische situatie binnen het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS). DEN HAAG - Staatsbosbeheer wil eind dit jaar stoppen met het beheer van de algemene kampeerterreinen en de kamp huizen. Het bureau Kappel- hoff Consultancy en Manage ment (KCM) heeft opdracht ge kregen na te gaan op welke manier Staatsbosbeheer het beheer kan beëindigen en door anderen kan laten overnemen. Dat heeft het ministerie van landbouw vrijdag meege deeld. Aanleiding voor het onderzoek is de beslissing van de regering in het kader van de Grote Effi ciency Operatie, dat het beheer van de algemene kampeerter reinen en kamphuizen niet meer tot de kerntaken van Staatsbosbeheer wordt gere kend. Staatsbosbeheer zal deze voorzieningen daarom moeten afstoten. Het gaat hierbij om de zeven algemene kampeer terreinen en vier kamphuizen. Staatsbosbeheer geeft de voor keur aan vormen van afstoting waarbij de kampeerterreinen en kamphuizen blijven be staan. Ook moeten de typische kwaliteitskenmerken zoveel mogelijk behouden blijven. Het gaat dan om de relatie met de natuurlijke omgeving, een voudige inrichting, toeristisch karakter en de beleving van bos en natuur als doelstelling. Verder mogen de omringende terreinen, die vaak kwetsbaar zijn, geen negatieve gevolgen ondervinden van de afstoting. Vervolg van pag. 1 dig gewond. Maar voor <je Bru- enaajf.had het allerlei, onder ander financiële gevolgen. „Ik moest een schade van 4000 gul den betalen terwijl ik net mijn huis had verbouwd. Daardoor had ik geen geld meer om ook de boete nog te betalen". Echt medelijden had de kantonrech ter niet. Hij vonniste conform de eis van de offiecier van justitie: 150 gulden boete of drie dagen hechtenis. „Ik was vijf maanden zwanger, dus ik kon moeilijk een bou vier van 35 kilo dragen", aldus mevrouw P. C. R.-K. uit Renes- se. Op 15 maart 1990 parkeerde zij de auto van de zaak van haar echtgenoot voor de deur van de dierenarts aan de Varre- markt te Zierikzee om haar pas geopereerde hond op te halen. In de vijf minuten dat het voer tuig daar stond deed de politie een bekeuring onder de ruit. „Formeel was u fout, maar vanwege de omstandigheden eis ik geen boete", aldus de of ficier van justitie. Kantonrech ter Melens was het daarmee eens. Rijden op een bromfiets waar op geheel geen uitlaat zat kwam A. J. de B. uit Zierikzee op een boete van 80 gulden of twee dagen hechtenis. En een aantal toeristen kreeg een boe te van 180 gulden of vier dagen hechtenis opgelegd vanwege il legaal kamperen. „Een duur nachtje, een hotel is goedko per", aldus de kantonrechter. Hij maakte een uitzondering voor C. J. K. uit het Duitse Kreefelt die via zijn advokaat liet weten dat hij vanwege au topech pas om 02.00 uur aan kwam in Renesse en daar voor een camping tot 07.30 uur stond te wachten voor hij daar terecht kon. „Volgens de wet is het recreatief nachtverblijf, maar gezien de omstandighe den leg ik geen straf op", aldus mr Melens: Schuldig zonder oplegging van straf. DEN HAAG - Minister Bitzen van Onderwijs maakt zijn voorgangers in vorige CDA/VVD-kabinetten geen verwijten voor de huidige situatie in het onder wijs. Met recente opmerkingen die in die richting wijzen heeft hij slechts zijn zorg willen uitspreken over de huidige stand van zaken in het onderwijs. „Maar de huidige problemen stammen wel uit het verleden en daar heb ik verder niets aan te voegen". Ritzen zei dit donderdagavond in de Tweede Kamer in een door de VVD aangevraagd de bat over de kweètie van de sa larisachterstanden in het on derwijs. Ritzen sprak woens dag op een door de onderwijs bonden belegde bijeenkomst in Den Bosch over „tien jaar kaalslag die natuurlijk niet in tien maanden kan worden goedgemaakt". Niet gepast Ondanks aandringen van met name de woordvoerders van CDA en VVD weigerde Ritzen die opmerking terug te nemen. CDA-woordvoerder Tuinstra zei die opmerking „niet gepast te vinden". Maar Tuinstra speelde de zaak uiteindelijk niet hoog op en nam genoegen met de uitleg van Ritzen. Op PvdA en Groen Links na von den overigens ook de woord voerders van andere fracties de door Ritzen in Den Bosch ge maakte opmerkingen te ge makkelijk. Schutte (GPV) ver weet Ritzen een „goedkoop po litiek verhaal" te hebben ge houden dat „het aanzien van de politiek schaadt". Het debat, het laatste in de ou de vergaderzaal, vormde de af sluiting van een politiek rellet je dat eerder deze week speel de. CDA en WD eisten een nieuw en onafhankelijk onder zoek naar de salarisachterstan den van leraren. Een onder zoek van het externe bureau Research en Beleid, dat heeft uitgewezen dat leraren ten op zichte van ambtenaren een ach terstand in beloning hebben van rond de 10 procent, vonden CDA en VDD te beperkt. De PvdA-bewindslieden Ritzen en staatssecretaris Wallage wei gerden hier aan tegemoet te ko men. Zij zagen hierin een blijk van wantrouwen in hun beleid. Ritzen zette de zaak op scherp door aan te kondigen behoefte te hebben aan politiek topbe- raad, wanneer het CDA bleef vasthouden aan die eis. Beantwoording Dat beraad woensdagavond tussen Ritzen en onder anderen de fractievoorzitters van CDA en PvdA, Brinkman en Wölt- gens, had als resultaat dat het CDA alsnog akkoord gaat met beantwoording van Ritzen op alle vragen die de Tweede Ka mer over het loonstructuuron- derzoek van Research en Be leid heeft gesteld. Indien de noodzaak zich voordoet in Rit zen bereid „externe expertise" in te schakelen. Ritzen heeft zich er politiek op vastgelegd dat hij de salarissen van leraren zal verbeteren. Op de manifestatie van de onder wijsbonden in Den Bosch zei hij te rekenen op een bijdrage van het kabinet om de loonach terstand in te lopen. MIDDELBURG - Mr Pieter van Vollenhoven opent woensdag 15 april even voor 12.00 uur het Historama Abdij Middelburg, waarin acht eeuwen geschiedenis van de Abdij van Middelburg en het ontstaan van Walcheren en Middelburg worden belicht aan de hand van videobeelden, levensechte figuren van Norbertijnen, schilderijen, tableaus en vaandels. Het Historama is te vinden in de kelders en crypten van het uit 1150 daterende monumenta le complex dat eeuwenlang als onderkomen diende voor de Norbertijnen, ook wel Withe ren genoemd. Meer dan vier eeuwen bewoppden zij .de Ab dij en brachten zij Middelburg én Walcheren tot grote bloei-. Wereldlijke macht Het tij keerde 'in 1574 toen de troepen van Prins Willem van Oranje Middelburg innamen en de Norbertijnen de stad moesten verlaten. Na die tijd veranderde de Abdij van een religieus centrum in een cen trum van wereldlijke macht. Tot op de dag van vandaag hou den provinciale staten domici lie in de Abdij. Veel van die acht eeuwen ge schiedenis is voor heel wat Ne derlanders een nog dichtgesla gen. boek, waarvan door de komst van het Historama de eerste bladzijden worden om geslagen. Historama is geen museum of tentoonstelling in de gebruikelijke zin des woords, het is evenmin een bio scoop maar meer een audiovi suele presentatie aan de hand waarvan de bezoeker door deze acht eeuwen Abdij-geschiede nis wordt gevoérd. Oog in oog Zo staat de bezoeker in de eeuwenoude crypten onder het Abdijgebouw oog in oog met een paar Norbertijnen, aan schouwt hij van nabij de grote brand van 1492 en het bombar dement op de Abdij van 17 mei 1940. Maakt hij kennis met een gouverneur des konings die doodgemoedereerd een kloos tergang liet slopen omdat z'n rijtuig er anders niet doorkon en met de monumentale restau raties van 1900. Binnen handbereik Die geschiedenis van hoogte en dieptepunten, van allerlei menselijke voorvallen die het bestuderen van geschiedenis zo boeiend maken; dit veelbewo gen verleden van de Middel burgse Abdij komt binnen handbereik van de bezoeker door de historische omgeving (kloostergangenen crypten) waarin Historama is gehuis vest, een videofilm (met Fran se, Duitse en Engelse onderti teling) die in twintig minuten de belangrijkste gebeurtenis sen van acht eeuwen Abdij op een rijtje zet en een verzame ling van tableaus, voorwerpen, tekeningen, kaarten en docu menten. Dit alles wordt hier en daar ondersteund met licht en geluid, die het geheel een extra dimensie geven. Vanaf donderdag 16 april kan het publiek een kijkje nemen in het Historama. Een bezoek aan dit audiovisuele stukje Abdij-geschiedenis duurt een uur tot vijf kwartier. Histora ma is van donderdag 16 april tot 1 november dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur geopend, 's Zondags kan men er tussen 12.00 en 18.00 uyj^een kijkje ne men. Ook is het mogelijk een bezoek aan dit Historama te combineren met een begeleide stadswandeling en een bezoek aan het nabijgelegen Zeeuws Museum. DEN HAAG - De korting op de individuele huursubsidie voor alleenstaanden tot 65 jaar, die staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) per 1 juli wilde doorvoeren, is voor min stens een jaar van de baan. Een amendement van de PvdA hiertoe werd donderdag ge steund door D66, VVD en Groen Links. Samen vormen deze partijen een Kamermeer derheid. Deze gang van zaken leidde tot groot ongenoegen bij het CDA. CDA-woordvoerder Paulis riep PvdA'er De Pree „nadrukke lijk op de problemen in de coa litie niet onnodig te vergroten" en het amendement in te trek ken. De Pree hield voet bij stuk, maar het CDA is niet van plan politieke gevolgen hier aan te verbinden. Heerma wil per 1 juli een reeks bezuinigin gen in de individuele huursub sidie doorvoeren. Dat is nodig om de uitgaven in de hand te houden en om minima te com penseren voor de gestegen hu ren. De bezuinigingsmaatrege len treffen vooral jongeren en alleenstaanden. Jongeren tot 23 jaar krijgen vanaf 1 juli nog slechts huursubsidie als hun huur maximaal 450 gulden per jaar bedraagt. Alleenstaanden tot 65 jaar zouden volgens het voorstel van Heerma een toeslag kwijtraken, die hen ve le tientjes per maand aan huur subsidie zou gaan schelen. De Pree vindt dat de korting voor alleenstaanden best een jaar uitgesteld kan worden. In de tussentijd kan worden beke ken of het te bezuigingen be drag verhaald kan worden op de kostenvergoeding die corpo raties ontvangen voor hun me dewerking aan de huursubsi dieregeling. Het uitstel kost 2,5 miljoen, een bedrag van niks, aldus De Pree. Paulis dacht daar anders over. Hij wees er op dat het tekort kan oplopen tot 16 miljoen in 1996 als er geen dekking wordt ge vonden. Hij betuigde zijn „har telijke steun" aan minister Kok van financiën bij diens strijd tegen het financie ringstekort en drukte de PvdA op het hart geen ongedekte uit gaven te doen. De Pree vond dat Paulis enorm overdreef. Overigens was met het CDA wel te praten geweest over het amendement, als de PvdA had willen meewerken aan een al ternatief bezuinigingsplan. Dat hield in dat een grotere groep jongeren (tot 27 jaar) slechts huursubsidie zou moe ten krijgen over een huur van maximaal 450 gulden. Staats secretaris Heerma voelde even min iets voor het amendement van De Pree. Wel zegde hij toe te zullen onderzoeken of er be zuinigd kan worden op de kostenvergoeding voor corpo raties. door Mare Lesendre Tot 16 april Zierikzee Expositie About Art van Pier- mario Ciani in galerie Galerij; maandag van 14.30 tot 15.30 uur en verder op afspraak. T/m 25 april Burgh-Haamstede Expositie keramiek in Bewaer- schole. Van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 10 april Zierikzee Uitvoering Zeeuwse Muziek school. Concertzaal. 19.30 uur. Lezing Leen Koper voor Schouws.Spel in Vismarkt- complex. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ophalen artikelen voor rom melmarkt. Vanaf 18.00 uur. Oosterland Verkoping en rommelmarkt Handwerkclub. Voorkerk. Van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 11 april Zierikzee Muziekuitvoering Cantare. Grote Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rode Kruis wandeltocht. Start Beatrixschool Weststraat'34b. 13.30 uur. Inschrijven vanaf 12.30 uur. Renesse Toneeluitvoering Op Drift. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Grote bingo in feestzaal 't Op stapje. Bungalowpark, Den Os- se 5. Nieuwerkerk Zangavond. Kerkgebouw Gere formeerde Gemeente. 19.30 uur. Bruinisse Verkoping en oliebollenactie ten bate van De Schutse. Ne derlands Hervormd Vereni gingsgebouw. 10.30 tot 16.00 uur. Maandag 13 april Zierikzee Commissie ro. Stadhuis. 19.00 uur. Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken. In stadhuis. 19.30 uur. Paasconcert Apostolische kerk. Lutherse kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Inleiding Voordelta, mogelijk heden en afwegingen. De Schutse. 20.00 uur. Dinsdag 14 april Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Zonnemaire Bijeenkomst afdeling Noord- gouwe e.o. NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Uitvoering musical Alles Kidts. Oosterhof. 20.00 uur. Woensdag 15 april Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Mini-instuif CJV. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vergadering RSG. Schoolge bouw. 16.00 uur. Vergadering commissie mid denstand, recreatie en toe risme. Stadhuis. 19.30 uur. Donderdag 16 april Zierikzee Thema-middag ANBO in Pa ternoster. 14.00 uur. Verkoping Welfare-afdeling Rode Kruis. Hal Zweedse Rode Kruis. Hal Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. 14.00-20.00 Vrijdag 17 april Zierikzee Bezinningsbijeenkomst Leger des Heils. In De Lichtboei. 19.30 uur. Zaterdag 18 april Zierikzee Snuffelmarkt/boekenmarkt t.b.v. Dierenbescherming. Beu- ze. 10.00-15.00 uur. Mr. Breetvelt speeltuin gaat weer open; paaseieren zoeken. Paashaas is aanwezig. 10.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2