'Wie zijn best doet kan bij Albert Heijn carrière maken' Veel belangstelling voor open dagen op bedrijven UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo intermeubel Goedbloed Autoverhuur Avis Autoverhuur Zierikzee r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f 1.995,- Werken in een winkel; zo gek nog niet Schrijvers gezocht! Vijf agrarische bedrijven zetten deuren open Musical Alles kidts in Oosterhof van eeveien reizen GRATIS Studenten proberen imago winkelwerk te verbeteren I F< t-- L dé krant van schouwen - duiveland! K NIEUWSBODE EXTRA Div. stoffen. Wisselbare hoes. Aktieprijs 2+2V2 zitsbank Prijs geldig tot 30 april Haringvlietplein 4 - Zierikzee WOENSDAG 8 APRIL 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND De vier leerlingen van het Delta College die de taak hebben het werken in een winkel te promoten. Van links naar rechts: Lau rens van de LindeJack de Jonge, Pieter Bandsma en Michel Ver meulen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Sinds maandag wordt in het hele land De Week van de Winkel gehouden. Dit is een initia tief van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Ook in Zierikzee wordt hier tijdens deze week door enke le zaken aan meegedaan. Bedoeling van deze week is om mensen te interesseren voor werken in de detail handel. En in de tweede plaats worden de mensen die al in de detailhandel werkzaam zijn eens flink verwend. Zo ook de medewerkers van Albert Heijn. Maandag begonnen de feeste lijkheden. Leden van de ZOC 'verrasten' de werknemers met een gebakje. Ook intern wer den de medewerkers van de AH verwend. Bedrijfsleider G. Henning overhandigde hen als 'blijk van waardering' een magnetron die gebruikt gaat worden in de kantine. Daar naast is het vandaag, woens dag, dag van het personeel. In de middagpauze kregen de me dewerkers een warme maaltijd aangeboden. Actieweek ,,Het winkelbedrijf heeft ver rassend veel leuke en afwisse lende banen voor jongeren en (herintredende) vrouwen. Wie meteen aan de slag wil, kan bijna overal terecht. Maar ook voor wie carrière wil maken en door wil leren zijn er talloze mogelijkheden"; dit zijn woor den van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Zij is van me ning dat het werken in de de tailhandel ten onrechte onder gewaardeerd wordt en wil hier aan met het motto:'De winkel, daar maak je de mooiste din gen mee' verandering in bren gen. Drie mensen die al hebben gekozen voor de detailhandel zijn Rinus Maljaars, Wim van der Wal en Pieter Bandsma. Al len op hun eigen manier. Alle drie zijn ze werkzaam bij Albert Heijn in Zierikzee. Ri nus Maljaars is momenteel in opleiding voor assistent afde lingsmanager. Hoewel hij een opleiding volgde die eigenlijk meer een baan op kantoor met zich mee bracht koos hij er toch voor om in de detailhandel te gaan. ,,In 1990 haalde ik mijn diploma MEAO voor vijf vak ken. Ik had stage gelopen in een winkel en dat was me heel goed bevallen. In september '90 ben ik hét bij Albert Heijn gaan proberen en nu zit ik in opleiding voor assistent afde lingsmanager", zo vertelt Mal jaars. Net als iedereen die bij het Albert Heijn concern gaat werken startte Rinus als Ver koper 1; wat zoiets betekent als 'leerling-verkoper'. Meestal is dat maar van korte duur en gaat hij of zij dan, over naar Verkoper 2; 'volleerd' verko per. Vanaf dat moment is er flink gelet op Rinus. Er is gekeken hoe zijn gedrag tegenover de klanten is en hoe hij zich redt uit moeilijke situaties. Sinds het begin van dit jaar is hij be zig om zich op te werken tot as sistent afdelingsmanager. Dat heeft niet met opwerken alleen te maken, maar ook met een opleiding die zes maanden duurt. De taak van de assistent is het vervangen van de afdelingsma nager als deze ziek is of op va kantie gaat. Daarnaast geeft hij of zij ook leiding aan mede werkers. De cursus is er om uit te vinden of Rinus Maljaars in derdaad de capaciteiten bezit die Albert Heijn in zijn perso neel zoekt. In de zes maanden van opleiding wordt gewerkt aan de uitstraling van de as sistent, woi'dt gekeken wat wel en wat niet goed is aan het ge drag en worden in details de zwakke plekken uitgespit. Ook Wim van der Wal hoopt as sistent afdelingsmanager te worden en daarna, net als de anderen, op te klimmen tot de hoogste carrière-mogelijkheid bij Albert Heijn, filiaalchef an nex bedrijfsleider. Voordat dat zover is moeten er nog cursus sen gevolgd worden voor afde lingchef, assistent bedrijfslei der tot 'bedrijfsleider. Wim kwam bij Albert Heijn via het arbeidsbureau. Hoewel hij in Goes woont reist hij elke werk dag met het openbaar vervoer naar en van zijn werk. Een hele opgave, maar volgens Van der Wal is zijn enthousiasme voor dit werk de reden dat hij dit nog steeds doet. Hoewel hij- voorheen vier jaar ervaring op deed in een winkel, waarvan één jaar als leidinggevende, be gon ook hij als Verkoper 1, en is intussen Verkoper 2. ,,Er zijn mogelijkheden genoeg binnen dit bedrijf, maar je moet er wel hard voor werken. Je moet in zet tonen, door je goed te ge dragen tegenover klanten en door je flexibel te tonen tegen over collega's en chef.- Tot op ze kere hoogte uiteraard, maar die grens moet je zelf bepalen. En bij de'één ligt die grens wat hoger dan de ander", aldus Ri nus Maljaars enigszins verde digend over deze gang van za ken. Wie wil kan in de detailhandel gaan werken, tenminste dat houdt Hoofdbedrijfschap De tailhandel iedereen voor. Toch worden er wel degelijk eisen gesteld qua opleiding; ook bij AH. De meeste medewerkers van dit concern hebben een op leiding op MDS-, MBO-, HAVO- of MEAO-niveau. Zeker voor de kaderfuncties worden deze opleidingen als minimum ge steld. Wie met 'minder' binnen komt kan ook wel opklimmen, maar de weg is langer. Men kan natuurlijk ook kiezen voor een steviger basis alvo- rends in de detailhandel te gaan werken. Iemand die koos voor deze weg is Pieter Bandsma. Hij zit op het Delta College in Middelburg. Hier worden hem de meeste zaken van de detailhandel al bijge bracht. Om het geleerde al in de praktijk uit te voeren werkt Pieter twintig uur per week bij Albert Heijn in Zierikzee. Bandsma is tevens tijdens De Week van de Winkel bezig met een school opdracht die hij sa men met drie mede-leerlingen zal uitvoeren. Hoofddoel van die opdracht is proberen men sen van het vooroordeel over werken in een winkel af te hel pen. Geen gemakkelijke taak, maar wel een uitdaging. Bandsma ziet het echter hele maal zitten. „Mensen hebben een heel ver keerd beeld van werken in een supermarkt. Ze kijken daarbij vooral minachtend naar het vakkenvullen. Maar er is veel meer". Ook Rinus Maljaars is het hier mee eens: „Het is enorm afwisselend en het is leuk om met zoveel verschillen de mensen om te gaan. Ik moet dan ook bekennen .dat ik blij ben dat ik heb gekozen voor een baan in de detail-handel. Want een baan op kantoor was tóch niets voor mij geweest". DEVENTER - Onder de titel „Rokerscoupe" exposeert voor de eerste keer in Nederland de Franse kunstenaar en pijpen maker Gerard Prugnaud in ga lerie Kunst en Keramiek te De venter. HAARLEM - Een collectie klein drukwerk, reclame affiches, raambiljetten, kalen ders, ex-librissen en een unieke verzameling film-affiches uit de jaren '20 tot en met '40 zijn tot en met 26 april te zien in de vishal aan de Grote Markt in Haarlem. De onlangs ontdekte verzameling is van de grafische vormgever Frans Bosen (1891- 1949) en het is zeer zeldzaam dat een dergelijke collectie ge bruiksdrukwerk de tand des tijds zo ongeschonden heeft doorstaan. SCHOUWEN-DUIVE LAND - De redactie van de Nieuwsbode Extra is op zoek naar mensen die houden van schrijven. Niet het schrijven zoals dat gebeurt in een brief, maar schrijven zoals dat gebeurt in de krant. We zijn op zoek naar en thousiaste hulpverslag gevers. Hulp-verslaggevers gaan voor de redactie naar di verse evenementen die in een bepaald gebied plaats vinden; in dit ge val op Schouwen-Duive- land. Dat zijn onder meer culturele evene menten als toneel, mu ziek, theater, film en ex posities. Maar ook op po litiek (gemeenteraads vergaderingen) en sport gebied zijn we op zoek naar mensen die daar voor ons over willen schrijven. Het gaat hierbij niet om een full-time bezigheid, maar wie denkt wel wat tijd vrij te kunnen ma ken en houdt van ge noemde evenementen kan schrijven of nadere informatie aanvragen. Het is geen noodzaak er varing te hebben op het gebied van de verslagge ving; aldoende leert men. Rijbewijs is niet noodzakelijk, maar wel handig. Reacties graag naar Nieuwsbode Extra, ter attentie van Lianne Kooiman. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Het telefoonnummer is 01110- 16551. toestel 225. Na 18.00 uur is het 01110- 12868. SCHOUWEN-DUIVELAND - Een vijftal agrarische bedrijven op Schouwen-Duiveland zette zaterdag haar deuren open voor het publiek. Een uitnodiging waar door velen gebruik van werd gemaakt. Zo kon den de bezoekers onder meer een tulpenbroeierij, een witlofkwekerij, een aardbeienkwekerij, een fre siakwekerij en een melkveehouderij/zuivelproduk- tiebedrijf bezoeken. Daags daarvoor was er ook al een feest op het gebied van de fruitteelt. Dit vond plaats bij de familie C. van de Velde uit Zierikzee. Deze fruitteler open de vrijdag onder belangstel ling van familie en vrienden een geheel nieuwe kas. In deze kas, die een halve hectare land in beslag neemt gaat Van de Velde op bijzondere wijze aard beien kweken. Hier staan de aardbeien namelijk niet net als in zijn tunnelkas in veenbaal- tjes, maar hangen ze op in em mers, zogenaamde hangcul- tuur. Verbetering Hoewel het hard werken is ge weest voor de familie Van de Velde en tevens een stevige in vestering heeft C. M. van de Velde er alle vertrouwen in dat het wat zal worden. „Deze nieuwe methode werkt veel ef fectiever en is een hele verbete ring. Ten eerste kunnen de plukkers beter bij de aardbei en als de potten hangen en je kunt er ook tussendoor rijden met. karretjes waardoor je snel ler en efficiënter kunt wer ken". In de gloednieuwe kassen hangen zo'n 10.000 potten met aardbeienplanten, al volop in knop. „Zodra het warmer wordt zullen ze gaan bloeien. Ik verwacht zo rond de eerste week van mei de eerste aard beien te kunnen plukken", ver telt Van de Velde. Met deze nieuwe hangcultuur kan worden gerekend op een 2,5 en 3 kilo aardbeien per vier kante meter in het voorjaar en nog eens vier kilo per vierkan te meter in het najaar. De gehe le kas wordt met de computer bestuurd wat bewatering en be mesting betreft, eveneens een uniek iets, wat Van de Velde ook in zijn tunnelkas toepast. De nieuwe kas werd op uitge breide wijze ingewijd. De vijf kinderen van het echtpaar Van de Velde hielpen hier allemaal aan mee. De drie dochters, Marjolein, Sandra en Cindy, hesen drie vlaggen en de beide zoons, Mark en Kees openden een doos waaruit ballonnen kwamen waaien. De aanstaan de schoonzoon van de familie, Martin, opende tegelijkertijd de deur van de nieuwe kas. Kom in de Kas Tijdens Kom in de Kas bezoch ten .zo'n vijfhonderd belang stellenden de kassen van de fa milie uit Zierikzee. Met ver schillende medewerkers wer den rondleidingen gegeven over het bedrijf en haar werk wijze. Ook bij J. Boot in Kerk- werve kon men een kijkje ne men bij zijn tulpenbroeierij. Doordat het zo'n mooie dag weer was mocht ook hij enkele honderden mensen verwelko men. Het was de eerste keer dat Boot meedeed. Hij had dit jaar tevens de organisatie op 'zich' genomen en dit was hem uit reacties van de overige deel nemers van deze Kom in de Kas uiterst goed afgegaan. Bezoe kers van zijn bedrijf kregen een rondleiding over het be drijf door de kassen en op de plaats van de verwerking van de tulpen. Hoewel het Boot goed is bevallen zegt hij eerst te moeten overleggen met de anderen om te zien of het een jaarlijks terugkomend initia tief gaat worden. „Misschien is het om de belangstelling te be houden beter om maar eens in de twee jaar zoiets te organise ren". Ook bij L. de Kok uit Kerkwer- ve kon publiek zich vergapen aan een agrarisch bedrijf; dit keer een witlofteler. Meer dan driehonderd mensen brachten een bezoek. Tijdens een rond leiding werd hen de gehele gang van zaken uitgelegd. Wit lof is een tweejarig produkt en er viel heel wat over te vertel len, over de wortels, de bewa ring, de teelt, over de trekkerij, de diverse installaties die voor het oogsten van dit zachte pro dukt nodig zijn. Zes man sterk zorgde voor de nodige uitleg en rondleidingen. De bezoekers bestonden uit een gemengd ge- zeldschap, jong, ouder en oud wisselde elkaar af. De negenja rige dochter van het echtpaar De Kok was bezig met het ver pakken van de witlof en werd daarbij af en toe geholpen door bezoekende leeftijdsgenoten. Fresia's Bij het echtpaar Remeeus in Ouwerkerk kon men de fresia teelt van dichtbij bekijken. vervolg pagina 3 Advertentie De nieuwe aardbeienkas van de familie Van de Velde werd op feestelijke wijze geopend. (Foto: Ma rijke Folkertsma). INWONERS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND met bet geheel vernieuwde tuincentrum aan de Hogezoom 100 te Renesse. Tevens wensen wij de families Hanse en Bolle veel succes toe. Medewerkers Franchise Organisatie OOSTERLAND - Alles kidts. Dat is de titel van de musical die op dinsdag 14 april door leerlingen van groep acht van de OBS Oosterburcht uit Oos- terland wordt opgevoerd. De voorstelling vindt plaats in dorpshuis de Oosterhof en be gint om 20.00 uur. Advertentie nrnm reisburo van oeveren UMw Dam 3. tel. 01110-15036/12319 Nu reeds van uw vakantie GENIETEN Dat kan 5 dagen „op zicht" VIDEO-band van diverse po pulaire bestemmingen, zoals: Aruba, Curagao, Flori da, Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote/Fuertaventura, Mallorca, Benidorm, Algar- ve, Uoret de Mar... enz. Advertentie ZIERIKZEE - In het Albert Heijn filiaal in de Lange Nobelstraat in Zierikzee worden nog tot en met zaterdag allerlei activiteiten gehouden. Dit in verband met De Week van de Winkel die sinds maandag wordt gehouden. In deze AH- zaak wordt door vier studenten van het Delta College uit Middelburg tevens een speciale op dracht uitgevoerd. Zij moeten tijdens deze week proberen om het imago van werken in de detailhandel te verbeteren. Een opdracht waar vol overgave aan wordt gewerkt. De vier studenten van deze middelbare handelsonderne- mingschool zijn Pieter Bandsma, Jack de Jonge, Laurens van de Linden en Michel Vermeulen. Het is hun taak orn mensen die de Albert Heijn bezoeken duidelijk te maken dat er wel degelijk toekomstmogelijkheden zijn in deze branche. Dit gebeurt niet op een agressieve benaderings- wijze, maar door de klanten de kans te geven eens een kijk je te nemen achter de schermen van het grote concern. Er zijn rondleidingen door het bedrijf en er mag een kijkje ge nomen worden bij de vijf verschillende afdelingen van Al- bert Heijn in Zierikzee. Dit zijn de afdelingen: slagerij, houdbare kruidenierswaren, vers zelfbediening, vers be diening en de kassa's. De vier studenten staan tevens met een stand in de zaak waar geïnteresseerden informatie over het werk in de de tailhandel kunnen verkrijgen. Uiteraard over het werken bij Albert Heijn, maar ook over het werken in een winkel in het algemeen. Ook wordt er informatie gegeven over de verschillende opleidingsmogelijkheden die er bestaan. Of werken én leren, of eerst leren en dan werken. Er zijn moge lijkheden te over. De rondleidingen door de zaak voeren de bezoekers door de hele winkel, ook in het magazijn, het kantoor en de kantine mag gekeken worden. De rondleiding eindigt in de kantine en daar wordt een video gedraaid over het werken bij dit bedrijf. Wie niet aan een rondleiding wil deelnemen, maar toch informatie wil hebben hoeft alleen maar om zich heen te kijken. Wanneer in het gezichtsveld een medewerker van AH verschijnt met een t-shirt met daarop de letter I van in formatie en de tekst 'vraag mij hoe leuk het hier is', kan ook hier vragen stellen over het werken in de detailhandel. Advertentie wordt m.i.v. 10 april 1992 Telefoon 01110-17902 Advertentie FOTO KLAAR m KL Cöur] ,r,;u winkelt' X W -4- -11- TJ m w f i! _T 4-j- BI iïi T; f- "1 I V M i _j fotografie video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE -. DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. ja, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3d Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. SU Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1