DE HOEVE AAN DE LINGE ANBO-leden krijgen uitleg over bouw Manhuisstraat Diamanten echtpaar Van der Maas Kantine van Bruse jeugdherberg De Stoof- polder gemoderniseerd Openlucht concert Provinciaal informatie centrum Week van de Winkel Bruinisse Vergadering Bruse commissie bedrijfsleven Vergadering Brouwse advies commissie az Bedrijfs- contact- functionaris PvdA-statenfractie over de Brouwersdam 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE - Ze werden beiden in Oosterland geboren, groeiden er op en gingen er naar dezelfde lagere school. Op een april 1932 traden zij in dat dorp in het huwelijk. Gisteren, woensdag, was het echtpaar C. van der Maas en M. A. van der Maas-Verhoek precies zestig jaar getrouwd. Een gebeur tenis die voor feestelijkheden zorgde in het Bruse verzorgingshuis In 't Opper, want daar wonen de 79-jarige heer Van der Maas en zijn 80-jarige echtgenote sinds twee jaar. Daarvoor woonden en werkten zij een heel leven in Oosterland. De heer Van der Maas was bijna zijn hele leven werkzaam als landarbeider en mevrouw Van der Maas zorgde voor het huishouden en de vier kinderen die het echtpaar kreeg. Daar kwamen in de loop der jaren nog zes kleinkinderen en een achterkleinkind bij. Het diamanten huwelijk werd woensdag in familiekring gevierd. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De familie Van der Vlist van jeugd herberg De Stoofpolder in Bruinisse heeft onlangs voor een groot aantal belangstellenden een open huis gehouden. De houten kantine werd vergroot en volledig door een stenen gebouw vervangen, zodat 275 personen in de moderne zaal een zitplaats kun nen vinden. Hoogtepunt tijdens het ongedwongen samenzijn was het optreden van het Bruse vissers koor. De houten barakken in De Stoofpolder van Bruinisse wer den na de ramp in 1953 ge plaatst. Vanaf die tijd werd on derdak geboden aan militaire hulpverleners, Hongaarse vluchtelingen ^rknex^ep die waren betrokken bij de rea lisering van de Deltawerken. De Stoofpolder heeft sinds haar bestaan als jeugdherberg een bekende naam opgebouwd. Het'hele seizoen van pril in de lente tot laat in de herfst vin den veel trekkende vakantie- vierders de weg naar de jeugd herberg. Met name veel groe pen scholieren die een bezoek aan Zeeland brengen overnach ten in de houten barakken. Voor het komende seizoen staan tien groepen van 54 tot 88 personen uit Tsjechoslowakije op de rol. Maar ook waterspor ters komen in de zomermaan den in groten getale naar de jeugdherberg aan het Nieuw- landje. Goedkoper overnachten is praktisch onmogelijk. Een overnachting met ontbijt kost voor leden amper 20 gulden per persoon. Om de verbouw te realiseren moest het bestem mingsplan worden aangepast. De gemeenteraad van Bruinis se heeft hiervoor haar mede werking gegeven. Omdat d,e ge- bpuwen pal tegen dg dijk staan opgesteld' is groenlicht van het -waterschap onontbeerlijk. Van der Vlist heeft goede moed dat het komende najaar de ver nieuwing van de overige ge bouwen kan beginnen. Tijdens de opening van de ver nieuwde kantine kwam het on langs opgerichte Bruse Vissers koor onverwacht op de .prop pen. Met een speciaal lied, ge componeerd op de opening door voorzitter Jaap Huizer, zongen zij van waardering over de spontane gratis beschikbaar gestelde oefenruimte door ei genaar Van der Vlist. Het vele bis, bis uit de zaal werd be loond met bekende zee mansliedjes. Na het informele optreden meldden zich vier nieuwe leden aan, zodat het le denaantal zes weken na de oprichting tot 48 personen is opgelopen. BRUINISSE - Afgelopen dins dagavond vond aan de boorden van een voormalige eendevij ver in Bruinisse een optreden van het Visserskoor plaats. Een bekende mosselkweker uit het vissersdorp vierde op deze datum zijn 25-jarige hu welijksdag. Het totaal verraste bruidspaar werd onverwacht op een vier tal liederen getrakteerd. Met het onaangekondigde bezoek hoopten de zangers de jubilaris warm te maken om zich bij het koor als kiokkeluider aan te melden. Met veel belangstel ling wordt zijn besluit afge wacht. Na een serenade over Ketelbinkje werden de zangers uitgenodigd voor het 'smeren ■van deketel.l MIDDELBURG - Vanaf van daag (donderdag 2 april) wor den bij het informatiecentrum van de Provincie aan de Abdij te Middelburg geen plastic tas jes meer gebruikt. In het kader van het milieu ge bruikt men voortaan linnen tasjes met de opdruk Per jaar 65 miljoen plastic tassen in Zeeland, dat moet minder. De eerste exemplaren werden door gedeputeerde ing A. M. Dek overhandigt aan leerlingen van groep acht van de algemene bijzondere basisschool in Mid delburg. Door MIEN VAN 'T SANT 178 Ik wil u nu ook vertellen waarom ik dit al les niet aan oom Willem toevertrouw. U zult er stellig van opkijken. Het zal opnieuw een slag in uw gezicht betekenen. Oom Wil lem houdt van moeder. Of moet ik zeggen van Dien 't Hart, de weduwe van zijn over leden broer? Hoe ik het weet? Mag ik daar over zwijgen? Het is te teer, te eerlijk ook van zijn kant om er verder over te praten. Misschien weet hij het zelf niet eens dèt het zo is. Maar onbewust heeft hij het aan mij verraden. Door zijn blik, door de manier waarop hij over moeder sprak: streng, maar ook altijd vergoelijkend. Ik geloof zelfs dat voor zover ze tot een zuivere liefde ik be doel een zonder eigenbaat in staat is, ze die alleen voor hem zou opbrengen. Waar om? Misschien omdat ze toch weer Dien de Jong wil worden. Of en wat ik haast nog meer denk ze echt weer tot het dorp zal behoren. Er een van ons zal blijven. U denkt nu natuurlijk: heeft hij daaraan zo veel woorden vuil gemaakt om me op een nette manier aan mijn verstand te brengen dat ik het veld maar moet ruimen? Ik zweer echter dat het dat niet is. Zonder mijn brief zouden moeder en u toch uit elkaar gaan. Waarschijnlijk op een voor u heel wat on aangenamer manier. Ik zou nu al haast dur ven vragen: mag ik als u weg bent uw adres hebben en mag ik uw vriendschap dan be houden? Eerlijk alleen uw vriendschap. Wat ik aan liefde voel, is alleen voor oom Willem. Tben ik bewust begon te leven, is hij altijd een vader voor me geweest. Hij be greep me, hij wist me op te vangen, als moe der me weer blauw geërgerd had. Ik heb, nu ik de beschikking over mijn geld heb en daarin naar mijn moeder aard en het maar al te graag laat rollen, misschien nog meer zijn vaderlijk vermaan en zijn sterke hand nodig. Reina heeft helemaal de aard van haar va der. Ze is zuinig, ze .is rechtvaardig, maar ze is ook hard. Leo is mij niet bepaald sympa thiek, maar ik begrijp nu dat moeder en ik toch dankbaar moeten zijn dat Reina een dergelijke natuur getrouwd heeft. Ik hoop voor haar kinderen dat ze een beetje mense lijker zullen worden dan hun ouders zijn. Oom Fred, ik heb misschien nog wel meer losgelaten dan oorspronkelijk mijn bedoe ling was. Vergeef het me maar! Ik begrijp dat u me niet zult antwoorden, althans voorlopig niet. Maar ik hoop vurig en dat meen ik dat ik u later nog vaak mag ont moeten. Naar ik hoop in voor u gelukkiger omstandigheden dan ik nu meegemaakt heb. Van moeder of van oom Willem hoor ik wel hoe alles verder zal gaan. Ik maak het best, maar ik kan mijn draai niet goed vin den. Mijn vrihden weten dat ik goed bij kas ben en dat is funest voor me. Het is laf en getuigt van weinig ruggegraat. Het erfdeel dat moeder me meegaf, vrees ik. Sterkte, oom Fred! Wees desnoods voor één keer maar eens geen steedse heer, maar sla met uw vuist op de tafel dat de kopjes er af rollen. Tbt ziens! wil ik ondanks alles wat ik op papier gesmeten heb toch zeggen. Uw vriend Arie\ Het blijft lang stil, als oom Willem de brief heeft teruggegeven en die weer in Freds bin nenzak is verdwenen. Zó stil dat het Fred opvalt hoe onregelmatig de zware klok in de hal tikt. Er glijdt een zenuwachtig lachje over zijn gezicht. Nog nooit heeft hij zich in zo'n moeilijk parket gevoeld als op dit ogenblik. 'Ik schenk eerst nog koffie'. De stem van Willem, zo vreemd ijl, laat hem direct ver moeden dat de ander wat bedenktijd wil hebben. Of heeft Arie's brief ook hem in een moeilijk parket gebracht? Hij zou er geen antwoord op weten. Willem de Jong schuift zijn stoel wat meer naar het raam, zodat hij nog beter over het water kan kijken. Dan komt er ook iets van een lach in zijn ogen. 'Daar zitten we dan, Fred', zegt hij haast weer gewoon. 'Arie's brief moet wel gemaakt hebben dat je me als een onderkruiper zou gaan beschouwen. Want het is nog waar ook wat de jongen schrijft'. (wordt vervolgd) GRONINGEN - Justitie in Gro ningen heeft besloten burge meester K. Weide van Haren te vervolgen. Hij wordt er van verdacht te zijn doorgereden na het veroorzaken van een aanrijding op dinsdagavond 10 maart in Groningen. Voor het rijden onder invloed wordt hij niet gedagvaard. Dat heeft per sofficier van justitie mr. M.H. Geerds woensdagavond be kend gemaakt. BRUINISSE - De leden van de Ondernemersvereniging Brui nisse nemen actief deel aan de Week van de Winkel, een lan delijke actieweek waarin het werken en Ieren in de winkel centraal staat. De actieweek vindt plaats in de week van 6 tot en met elf april. In het kader van de actie wordt door de leden van de Onderne mersvereniging Bruinisse een groot aantal plastic tassen rondgedeeld met daarop het lo go van de campagne; een vrien delijk lachende boodschappen tas. Twens worden de plaatse lijke winkeliers en hun winkel personeel op woensdag 8 april, de Dag van het winkelperso neel, getrakteerd op een gebak je bij de koffie. De Week van de Winkel is onderdeel van de campagne die het Hoofdbe drijfschap Detailhandel voert om het imago van de detailhan del te verbeteren. BRUINISSE - Het ruimtelijk- functioneel ontwikkelingsper spectief, het plan waarin de mogelijkheden waarop Brui nisse zich zou kunnen ontwik kelen op een rijtje zijn gezet, komt op maandag 6 april op nieuw aan de orde tijdens een openbare vergadering van de adviescommissie bedrijfsle- De commissie komt om 19.30 uur bijeen in het Bruse ge meentehuis: Op de agenda staat verder een aantal huis houdelijke punten en een rond vraag. Ze kan door iedere be langstellende worden bijge woond. BROUWERSHAVEN - De vaststelling van algemene en bijzondere verkoopvoorwaar den voor bouwgrond en een subsidieverzoek ten behoeve van een recreatielijnennet. Dat zijn enkele onderwerpen die ter sprake komen tijdens de openbare vergadering van de Brouwse adviescommissie algemene zaken. De commissie vergadert op maandag 6 april in het stadhuis te Brouwersha ven. De vergadering kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden ge volgd. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Per 1 april is de heer drs. K. B. van den Berg in dienst getreden als bedrijfs- contactfunctionaris bij de Stichting Stimulering Zeeland Noord. Hiervoor was Van den Berg werkzaam als marketing- en PR-medewerker bij de Ne derlandse Spoorwegen in Rot terdam. Op basis van het in 1990 gepre senteerde rapport over de ont wikkelingsmogelijkheden van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland en een nieuwe in ventarisatie zal Van den Berg eind april het algemeen be stuur van de stichting een plan van aanpak voorstellen. In dit plan zal moeten worden aangegeven hoe de doelstellin gen van de stichting gereali seerd kunnen worden. De stichting wil de werkgelegen- heidsstructuur op Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland verbeteren door bedrijfsvesti gingen in de regio te bevorde ren en de economische struc tuur te versterken. Van den Berg zal activiteiten voor de korte termijn voorstel- len en daarnaast met ideeën j komen voor zowel het acquisi tie- en promotiebeleid gericht I op nieuwe bedrijfsvestigingen als ook voor beleid voor de ge vestigde ondernemers. De bedrijfscontactfunctionaris I houdt kantoor in het pand van het arbeidsbureau aan de Oude I Haven in Zierikzec. Vrijdag 3 april NEDERLAND 1* 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Tekenfilmfestival. 16.24 uur Service salon, geva rieerd middagprogramma. 17.29 uur Ereprijs 17, familie programma. 17.58 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.27 uur De Spaanse Costa's landinwaarts, serie reisrepor tages. 18.52 uur De roze panter, teken filmserie. 19.03 uur A different world, co medyserie. 19.31 uur Cosbyshow, comedy serie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Rondom tien, thema tisch praatprogramma. 21.13 uur Cheers, comedyserie. 21.44 uur Ted a tête met, Téd de Braak in gesprek met Peter Fa- ber. 22.29 uur Nederland-Japen, vier eeuwen kunst, 2-delige do cumentaire. Afl. 1: De schoon heid van de leegte. 23.08 uur The commish, Ameri kaanse politieserie. 23.58 uur Miniatuur, beeldend verhaal rond het thema gebro ken en geheeld. 00.06 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal 16.09 uur Fantasie in de ban van de werkelijkheid, serie over kunst door de eeuwen heen in Nederland. Afl. 2. 16.34 uur Derrick, Duitse mis daadserie. 17.37 uur Gewoon met vakan tie, 6-delige vakantiewijzer voor lichamelijk gehandicap ten. Afl. 3: Frankrijk. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 18.47 uur Bassie en Adriaan en de geheimzinnige opdracht, kinderserie. 19.24 uur Tros Hollywood bou levard, magazine over de we reld van de film. 19.59 uur De leukste thuis. 20.32 uur De tv dokter, medi sche tips met Ferdinand Zwaan. 20.34 uur April TROS film- maand: Overboard, speelfilm uit 1987. 22.27 uur Eye of the needie, speelfilm uit 1981. 00.10 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje boompje beestje, afl. 43. 09.30 uur Jodendom, afl. 4. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 24. 11.00 uur Schooltv-Weekjour- naal, afl. 25. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis. 19.00 uur Desmond's, serie. Afl.: De zon breekt door. 19.25 uur Turquoise, 8-delig reisverslag op zoek naar de ba kermat van de Turkse volken. Afl. 1: Van Istanbul naar Tehe ran. 19.50 uur Uitzending van de politieke partijen. Vandaag: CD. 20.00 uur Journaal. 20.37 uur In naam der wet, re constructie van de gebeurtenis sen rond de dood van de kraker hans Kok. 21.41 uur 100 Meesterwerken, serie kunstbeschouwing. Afl.: Zonder titel, van George Grosz. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sportjournaal 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. Met om 23.00 uur het wekelijkse gesprek met de minister-president. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 14.30 uur uur Europese verha len. Afl. 4: Kirsti, het koeie- meisje (2e graad B.O.). 15.00 uur Fysica: Klassieke mechanica. Afl. 2: Statische elektriciteit. 16.00 uur The bic combo, Ame rikaanse speelfilm uit 1955 van Joseph H. Lewis. 17.30 uur Er was eens Ameri ka, Franse tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 93. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 395 18.35 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Sledge Hammer, Amerikaanse comedyserie. 20.25 uur Baraka, spelpro- gramma waarin drie teams om een wereldreis spelen. 21.40 uur Matlock, Amerikaan se misdaadserie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur De vleespotten van Europa, 8-delige Engelse reeks. Afl. 6. 23.45 uur Coda, Marleen de Crée leest voor uit eigen werk. Vandaag: Liefhebben. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Klassieke mechani ca. Afl. 4: Capaciteit en poten tieel (Fysica voor het S.Ö.). 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.35 uur Kijk uit! 20.40 uur Magische wereld, 10- delige serie over de rol en in vloed van magie en rituelen in het dagelijks leven van mensen over de hele wereld. 21.30 uur Journaal en Sport. 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine met als vaste rubrieken onder meer de kunstagenda en een duik in het archief. 22.20 uur Concert. Gitaarcon certo (Lento en Poco allegro), van Mark Verhaegen, uitge voerd door Yves Storms en het BRTN-Filharmonisch Orkest o.l.v. Fernand Terby. ZIERIKZEE - Wat kunnen ouderen verwachten van de nog te bouwen 39 tot 40 voor ouderenbewoning ge schikte woningen in de Manhuisstraat? Op die vraag gaven wethouder P. de Rijke (openbare werken en milieu) en ing Ph. H. van Doorne, directeur van Be ter Wonen dinsdagmiddag bij de jaarvergadering van de ANBO-Zierikzee tekst en uitleg. Wat het allemaal gaat kosten om op de plaats van de oude HBS zo'n veertig aanpasbare woningen te bouwen illustreer de wethouder P. de Rijke met een rekensommetje van alle kosten. Alles bij elkaar geno men kost nieuwbouw op deze plaats 1,2 miljoen gulden. Daarvan komt 350.000 gulden voor rekening van woning bouwvereniging Beter Wonen zodat voor de gemeente Zierik- zee een bedrag van 877.000 gul den resteert. Een bedrag dat verschillende ouderen deed zuchten: zoveel geld voor het bouwen van nieuwe woningen. Op grond van die bedragen vroeg een van de aanwezigen maar eens voorzichtig naar de huur van die nieuwe woningen. Als het aan hem lag dan zou den ze ze maar in de polder moeten bouwen als het in de stad allemaal zo duur wordt. Waarom dat niet gewenst is zet te directeur ing Ph. H. van Doorne van Beter Wonen nog eens uiteen. In het kader van het streven om ouderen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen in de oude vertrouwde omgeving worden voor ouderenbewoning geschikte (aanpasbare) wonin gen nauwelijks meer aan de buitenkant van de stad ge bouwd. Die zelfstandigheid van ouderen wordt immers me de bepaald door de aanwezig heid van voorzieningen zoals winkels, postkantoor etc. Ouderenhuisvesting houdt vol gens Van Doorne ook meer in dan aangepaste woning. Ook de mogelijkheid voor het ont moeten van anderen hoort hierbij. Wonen met ontmoe ten" aldus de directeur van Be ter Wonen. Aan die ontmoe tingsfunctie is in het ontwerp voor het Manhuiscomplex ge dacht in de vorm van een ont moetingsruimte die in de vroe gere kazerne (het huidige on derkomen van de pv Zierick) zal worden ingericht. Galerij Via een overdekte galerij zal die ruimte, die bovendien wordt voorzien van een winter tuin, bereikbaar zijn. Alleen de bewoners van een woning aan de Manhuisstraat zullen via hun voordeur naar de ruim te moeten. In het complex zul len vier verschillende typen woningen worden gebouwd die niet al te groot zijn. Alle woningen hebben mini maal een (ruime) woonkamer, een slaapkamer, een reserve kamer en uiteraard badkamer en toilet. Ongeveer de helft vande woningen krijgt een bal kon op het zuiden. De wonin gen die aan de straatzijde gren zen krijgen eveneens een bal kon dat evenwel aan de andere zijde van de galerij komt te lig- SCHARENDIJKE - Ter afslui ting van een werkbezoek no digt de PvdA-statenfractie le den en belangstellenden uit voor een gesprek over de Brou wersdam, op vrijdag 10 april van 17.00-18.00 uur in dorps huis De Putmcet in Scharen- dijke. Ontwikkelingen op en bij de Brouwersdam zijn onderwerp van gesprek. De PvdA-staten fractie wil graag weten wat de meningen zijn over saneren of uitbreiden van verblijfsrecrea- tie, voorzieningen voor dagre creatie, de verkeersontwikke- ling, watersport op de Greve- lingen, de voordelta, natuur- en milieu-aspecten, enzovoort. Het werkbezoek van de PvdA- statenfractie staat de hele dag in het teken van de Brouwers dam. Op het programma staat een gesprek met leden van de colleges van b en w van Mid- denschouwen en Westerschou- wen en een bezoek aan het Gre- velingenschap. gen. Dit omdat een balkon aan de straatzijde niet mogelijk is. Wie graag een frisse neus haalt kan gebruik maken van de twee gemeenschappelijke tui nen die achter het complex ko men te liggen. Voor dit alles wordt (bij opleve ring) een huur gevraagd die va rieert tussen de zeshonderd en zeshonderdvijftig gulden. Goedkoper bouwen (met de zelfde kwaliteit) is volgens Van Doorne onmogelijk. Bij deze huurprijs komen dan nog ener giekosten en servicekosten die op zijn hoogst honderd vijf en- twintig gulden per maand zul len bedragen. Wordt dat een een te grote financiële last dan kan huursubsidie die last wat verlichten. Blijven zitten Niet iedereen was daarvan ech ter zo overtuigd. Onduidelijk heid over de toekomst van de huursubsidie of de vrees dat er voor het levensonderhoud te weinig over zal blijven deden verschillende ouderen opmer ken dat ze dan maar op hun ou de stekkie blijven. Ook ge westelijk ANBO-voorzitter Van Wezel, afkomstig uit de bouwwereld uitte hierover zijn bezorgdheid. Voor iemand met een AOW-tje of een klein pensi oentje wordt het toch wel een kostbare zaak. Tégenover die huurkosten staat dat het complex aan de Man huisstraat een aantal facilitei ten biedt zoals de aanwezig heid van een parttime conciër ge, een ontmoetingsruimte en een logeerkamer voor het on derbrengen van familieleden die een nachtje over komen. Een belangrijk aspect bij deze woonvorm voor ouderen is, zo merkte Van Doorne zeer expli ciet op, de wederzijdse dienst baarheid. Dit maakt het moge lijk om te volstaan met een part-time conciërge. Wat de toewijzing van deze wo ningen betreft zullen Zierik- zeeënaren en Schouwen-Duive- landers die voor zorg- ofdienst- verlening regelmatig in Zierik- zee moeten zijn voorgaan bo ven senioren die geen sociale binding met de regio hebben. Hoewel de bouwtekeningen nog niet meer zijn dan een schets verwacht Van Doorne nog dit jaar te kunnen begin nen met de bouwwerkzaamhe den. Loopt alles volgens plan dan zal het complex waar schijnlijk in september/okto ber '93 gereed zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4