uw mm m scmuwmumim BS ANBO-Zierikzee huiverig voor automatisch hogere contributie 1 Patiënten van Rode Kruis Ziekenhuis krijgen hun maaltijden nu uit Goes 0 r i- ZIERIKZEESCHE MEUWSBODE ÜH Keuze om zo efficiënt en goedkoop mogelijk te werken Geen stoel meer vrij tijdens jaarvergadering in Huis van Nassau zoc 5 Fietser botst tegen stilstaande fietser Inbraak horeca gelegenheid Diefstal Diefstal CV-ketel Inbraak dé krant van schouwen - duiveland! 3 2.10 B.BUQ^ oelbv-> o,G> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 APRIL 1992 1486 JAARGANG NR 25130 communicatie WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Geauloreiseerd Siemens-dealer Telefooncentrales lot 384 aansluitingen 24- uurs service door geheel Nederland Eigen inbouwslalion voor auloteleloon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad Bedrijfstelefoonlnstallatles Digitale hotelcentrales Dlrkaland, Portable autotelefoon Nljvertialdawag 5 Autotelefoon Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon 01877 - 3733 Schiedam, De Gheynstraat 2 010 - 4625355 WÊmaÊËmmmtÊÊBm De aankomst van de auto met de warme maaltijden uit Goes. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Postelein, savooïekool of rode bietensalade? Kerrie-rundefscliijf (pnter om giM,e -hoeveeihe- of varkenslever? Met vleesjus of met zoet/zure jus? Gekookte aardappelen, aardappelpuree of rijst? Sinds woensdag kunnen de patiënten in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee dagelijks via kruisjes op een keuzeformu lier aangeven wat ze de volgende dag willen eten. Een verandering die het ge volg is van het feit dat de brood en de warme maaltijden niet meer worden be reid in de grote keuken van het ziekenhuis maar drie keer per dag worden aan gevoerd vanuit de centrale keuken van het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. Een verandering die volgens de beheerster van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis mevrouw L. Verrijzer-van Laere het gevolg is van een keuze om zo efficiënt en goedkoop mogelijk te werken. Zoals bekend vormt het Zweed- se Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee samen met het Oos terschelde Ziekenhuis in Goes één stichting; de stichting Oosterscheldeziekenhuizen. Een organisatie met een (be perkt) budget voor beide zie kenhuizen samen. Volgens me vrouw Verrijzer hebben bere keningen uitgewezen dat de verbouwing en modernisering die nodig zou zijn om de 25 jaar oude keuken van het Zierikzee- se ziekenhuis op hetzelfde voorzieningenpeil te brengen als die in Goes enkele honderd duizenden guldens zou kosten. Veel meer dan het dagelijks vervoeren van maaltijden van uit de centrale keuken van het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes naar Zierikzee. ,,De capaciteit van de keuken in Goes is zodanig dat het geen enkel probleem oplevert om daar dagelijks zo'n vijftig a zestig maaltijden extra te be reiden. Landelijk zie je steeds vaker dat ziekenhuizen er toe over gaan om de maaltijden ge zamenlijk te bereiden. De rijksoverheid geeft zelfs geen toestemming meer om bij de bouw van een nieuwe zorgin stelling met minder dan hon derd bedden een grote keuken te realiseren. Het is veel effi- den voedsel op één plaats te be reiden en vervolgens te vervoe ren naar de diverse instellin gen. Men heeft minder perso neel nodig, er is maar één vet- vangput en de technische dienst hoeft maar één keuken te onderhouden". Vorig jaar in mei/juni heeft men gedurende vier weken op proef de maaltijden vanuit het ziekenhuis in Goes naar Zie rikzee gebracht. Dagelijks werd aan de patiënten via een enquêteformulier gevraagd wat zij van het eten vonden. ,,De reacties waren heel posi tief. Er waren slechts twee klachten van mensen die het jammer vonden dat de soep ge lijk met de rest van de warme maaltijd werd geserveerd. Het was hier altijd gewoonte om de soep om elf uur 's morgens rond te delen, een uur voor de aardappelen, groenten en vlees. De overige patiënten wa ren heel positief omdat ze een keuze konden maken uit diver se soorten eten". Als gevolg van die proef werd door de directie van de stich ting Oosterscheldeziekenhui zen definitief besloten de grote keuken in het ziekenhuis te Zierikzee te sluiten en de maal- tijdvoorziening vanuit Goes te laten plaatsvinden. Er werd een speciale auto aangeschaft waarmee de maaltijden tijdens het vervoer via een computer op de juiste temperatuur wor den gehouden. Volgens me vrouw Verrijzer kan een file op de weg in de zomermaanden er dan ook hoogstens voor zorgen dat het eten wat later in Zierik zee arriveert. ,,Maar het is dan niet verpieterd, de kwaliteit blijft goed". Zij vertelde dat men mogelijke files zoveel mo gelijk zal vermijden door te rij den op tijden van de ZWN- bussen. „Daar wordt rekening mee gehouden bij het openen van de bruggen over de sluis bij Katseveer en de Zeeland- brug". Het sectorhoofd voeding van de stichting Oosterscheldezie kenhuizen, M. Rinkhout ver telde dat de beide personeelsle den, die tot nu toe een full-time baan hadden in de grote keu ken in het Zierikzeese zieken huis, te werk zijn gesteld in het ziekenhuis in Goes. Verder werd in de keuken gewerkt door uitzendkrachten en men sen uit het ziekenhuis die al leen tijdens 'spitsuren' in de keuken hielpen. De nieuwe wijze van maaltijdvoorziening heeft dus geen ontslagen tot ge volg gehad. Wel is een extra kracht in dienst genomen voor het vervoer van de maaltijden dat dagelijks drie keer plaats vindt. De vrijkomende ruimte in de centrale keuken van het ziekenhuis in Zierikzee zal naar verwachting worden ge bruikt als ketelhuis, als kan toorruimte voor de piketka mers of als stalling voor de ma terialen van de schoonmaak dienst. Daarover moet nog een definitieve beslissing worden genomen. De personeelsleden van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis die vroeger via het cafeta ria ook maaltijden gebruikten die in de keuken van het zie kenhuis werden klaarge maakt, kunnen nu terecht in het personeelsrestaurant van het naastgelegen verpleeghuis Corneliastichting dat nog wel een eigen keuken heeft waar de maaltijden worden gebruikt. „Vooral het personeel moet nog wennen aan de nieuwe rege ling. Zij zijn snel bang dat het ziekenhuis zijn zelfstandigheid verliest. Maar daar is geen sprake van. Dit is een keuze voor efficiënt werken. We zijn nu eenmaal een stichting met het ziekenhuis in Goes en daar mee moet rekening worden ge houden", aldus mevrouw Ver rijzer." ZIERIKZEE - Het verhogen van de contributie mag geen automatisme zijn waardoor ouderen elk jaar opnieuw meer geld moeten betalen voor hun ANBO- lidmaatschap. Veruit de meeste leden van de Zierik zeese afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen toonden zich daar dinsdagmiddag tij dens de voorjaarsvergadering duidelijk voorstander van. Het voorstel van het hoofdbe stuur van de ANBO om de con tributie jaarlijks aan de hand van de prijsindex te verhogen stuitte op nogal wat bezwaren. Dit omdat het elk jaar automa tisch zou moeten gebeuren. De meeste leden zagen daar even als voorzitter H. Asma en G. Hommersen geen heil in. Ook al bezorgt een hogere contribu tie meer inkomsten voor de af delingen, het automatisch ver hogen van de contributie stuit te op de nodige kritiek. Dat er aan een contributieverhoging voor 1993 (80 cent voor een al leenstaande en 1,20 gulden voor een echtpaar) niet te ont komen valt, daarvoor bestond nog wel begrip, maar elk jaar opnieuw een verhoging, dat ging de meesten toch wat te ver. Prijsstijgingen Slechts twee Van de aanwezi gen hadden geen bezwaar te gen zo'n automatische jaarlijk se verhoging. Elke organisatie krijgt immers te maken met prijsstijgingen en binnen de vakbeweging is zo'n jaarlijkse bijstelling van de contributie een gewone zaak, merkte een van de twee op. Bezwaar had ANBO-lid J. van den Noord te gen het feit dat het lidmaat schap voor een alleenstaande twee tientjes bedraagt en dat voor een echtpaar dertig gul den. Een contributie van vijf tien gulden voor een alleen staande achtte Van den Noord een rechtvaardiger bedrag. Ge zien de kosten achtte voorzitter Asma dit idee echter niet haal baar. Betuttelend Ook het voorstel van het ANBO-hoofdbestuur om over te gaan tot een centrale leden administratie kwam aan de or de. Nu wordt deze administra tie belangeloos gedaan door de ANBO-voorzitter H. Asma: Geen voorstander van contributie verhoging. (Archieffoto). penningmeester en secretaris. Als het hoofdbestuur deze taak overneemt dan zullen daar wel kosten mee zijn gemoeid was de vrees. Bovendien vonden de leden dit voorstel nogal betut telend overkomen. Zeker voor een goedlopende afdeling als Zierikzee is zoiets niet nodig en is het eigenlijk min of meer een ontkenning van wat door deze afdeling wordt gedaan. Niet ingaan op dit voorstel luidde dan ook het oordeel van de senioren. Plan Simons Het kon niet anders of ook het plan Simons (het plan voor een basisverzekering voor ieder een) kwam dinsdagmiddag ter sprake. Voorzitter H. Asma die deze middag als voorzitter werd herkozen maakte er in zijn korte openingstoespraak melding van. Het plan mag dan door velen worden gekraakt, het uitgangspunt - een ver plichte basisverzekering voor iedereen met een breed samen gesteld basispakket - is goed. Veranderingen in de zorgsector zijn volgens Asma immers bit tere noodzaak. Waarom die veranderingen noodzakelijk zijn illustreerde de ANBO-voorman met enkele voorbeelden. Zo kan een direc tie van een verzorgingshuis een advies van de indicatiecom missie soms naast zich neerleg gen - een ongezonde zaak vol gens Asma - en is een kleine zelfstandige nog altijd de dupe van het feit dat hij vanwege de wet niet bij het ziekenfonds te recht kan. Daarom moet men noodgedwongen gebruik ma ken van een vaak duurdere vervolg pagina 2 Zeg mij wat gij eet en ik zal u zeggen wie gij zijt. Brillat-Savarin Wolkenvelden HET WEER Vannacht minimumtemp. ±3 gra den en kleine kans op vorst aan de grond. Overdag half tot zwaar bewolkt en mogelijk een bui. Mid- dagtemp. ±9 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, tussen zuidwest en noordwest. Winkeliers tonen geen bezwaar tegen openstelling winkels op f TWEEDE WONINGEN Een toename van het aantal tweede woningen zou ook in Westerschouwen problemen opleveren. BESTRATINGEN In Oosterland zijn bestratingswerkzaamheden ten be hoeve van nieuwe hoofdontsluitingsroute begonnen. ATLETIEK Delta Sport reikt bekers van verdienste en prestatie uit aan twee leden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Op de kruising Grachtweg/Caustraat te Zie rikzee vond woensdagmiddag een aanrijding plaats tussen twee fietsers. Het ongeluk gebeurde om on geveer 13.20 uur toen de heer C. uit Zierikzee met zijn fiets over de Grachtweg fietste in de rich ting van de Scheepstimmer- dijk. Hij keek achterom omdat hij dacht dat iemand hem riep en botste daardoor op me vrouw B. uit Zierikzee die met haar fiets aan de rechterzijde van de Grachtweg stond te wachten. Mevrouw B. kwam hierdoor ten val en werd per apbulance overgebracht naar het ziekenhuis voor onderzoek. BURGH-HAAMSTEDE - Tus- sen dinsdagnacht en woens dagmiddag werd ingebroken in een horecagelegenheid aan de Hogeweg te Haamstede. De dieven kwamen het pand binnen door middel van braak. Zij namen ongeveer 2000 gul den aan contant geld mee. De benadeelde is de heer B. uit Bergen op Zoom. SEROOSKERKE - In de nacht van zondag op maandag werd nabij Serooskerke een vissers boot met bijbehorende trailer gestolen. Het vaartuig is van de heer B. uit Sint Michielsgestel. De waarde van de boot plus trailer bedraagt 9500 gulden. Het vaartuig werd gestolen tussen zondagmorgen 10.00 uur en maandagmorgen 7.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Tus sen dinsdagmiddag en woens dagmorgen werd uit een in aanbouw zijnde woning in Haamstede een centrale ver warmingsketel gestolen. De diefstal werd gepleegd uit een woning aan de Seringen- laan. De gestolen ketel is zo'n 3000 gulden waard. De bena deelde is de firma B. uit Stel lendam. SCHARENDIJKE - Dinsdag middag werd ingebroken in een auto van een Duitse toerist die geparkeerd stond aan de Brouwersdam te Scharendijke. De dieven gingen er vandoor met twee slaapzakken, twee sporttassen met inhoud, een tent, een walkman, vier paar schoenen, twee jassen en een trainingspak. De benadeelde is de heer S. uit Kirschdaun. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr... adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ~i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1