Zomertijd komt eraan Fusie Westerschouwse VVV's krijgt steeds vaster vorm Bouwkunde-leerlingen Scholengemeenschap maken speelwerktuig voor een camping Uitdaging Concert en expositie Vergadering Stad en Lande Twee torentjes met hangbrug die door het water loopt Samen zoeken naar nieuwe uitdagingen Vergadering Zierikzeese Ondernemers Centrale Van ei tot vogel Leen Koper te gast bij Schouws. Spel Bijeenkomst over de Voordelta Valuta wisselaar bij Rabo bank Schouwen VRIJDAG 27 MAART 1992 NR 25127 3 De blik op de toekomst richten en zoeken naar nieuwe uitda gingen, dat is de taak waar de VVV's Burgh-Haamstede en Renesse voor staan. Gister avond, donderdag, werd zowel in Burgh-Haamstede als in Re- nesse gesproken over een mo gelijke fusie tussen de beide VVV's. Een samengaan dat on ontkoombaar lijkt. Een sa mengaan ook dat in de toe komst ongetwijfeld nog voor de nodige discussies over aller lei onderdelen van een derge lijke fusie zal zorgen. De leden zowel als het bestuur van bei de VW's lijken doordrongen van het feit dat een samengaan een noodzaak is. Wie een aan tal jaren geleden een fusie tus sen de VVV's had voorgesteld zou wellicht niet helemaal se rieus zijn genomen, maar nu ligt het, gelukkig, heel anders. Bij iedere fusie, ieder samen gaan van bedrijven of instan ties, komt onvermijdelijk het begrip 'zelfstandigheidom de hoek kijken. Vaak is men bang het eigen gezicht, het eigen ka rakter, te verliezen. Uiteinde lijk moet men dan vaak toch eieren voor het geld kiezen en mogelijke geschilpunten uit het verleden laten rusten. Een goede samenwerking kan al leen dan van de grond komen als beide zich gelijk behandeld voelen. De besturen van de VW's in kwestie staan nu voor de niet gemakkelijke taak ervoor te zorgen dat nie mand een vervelend gevoel krijgt over de fusie. Geen een voudige taak, maar wel een heel belangrijke. Het gebeurt nog maar al te vaak dat niet uitgesproken irritaties op ter mijn tot problemen kunnen leiden. Hoe pijnlijk het soms ook mag zijn, je kunt er beter over praten als het nog slechts om irritaties gaat dan dat je een irritatie uit laat groeien tot een probleem dat dan weer een splijtzwam kan worden. En dat laatste moet tot elke prijs voorkomen worden. De VVV's zijn tenslotte dienst baar aan het publiek en pas als iedereen het overal over eens is krijg je een werksfeer waar in iedereen kan zeggen wat hem of haar dwars zit. En dat kan alleen maar ten goede ko men aan de voor Westerschou- wen o zo belangrijke klant, de recreant. P.K. ZIERIKZEE - Op maandag avond 30 maart vanaf 20.00 uur wordt in de aula van de Rijks scholengemeenschap Profes sor Zeeman het openbaar ten tamen muziek gehouden. Op dezelfde avond en ook in de au la is er een expositie van werk stukken. Deze tentoonstelling is vanaf 19.00 uur geopend. Het concert wordt gegeven door leerlingen van 5 HAVO en maakt onderdeel uit van het eindexamen muziek. De lei ding van de muziekuitvoering is in handen van de heer A. de Wolf. Muzikale medewerking wordt verder verleend door de Wolverine Wobblers, de school- band. De expositie bestaat uit werk stukken die zijn gemaakt door eindexamenkandidaten van 5 HAVO handvaardigheid. Voor beide evenementen zijn belang stellenden van harte welkom. ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande Sehouwen- Duiveland heeft voor vrijdag 3 april een vergadering belegd. Deze voorjaarsvergadering wordt vanaf 19.30 uur in de Concertzaal (Zierikzee) gehou den. Voor déze vergadering heeft Stad en Lande de directeur van de Vereniging Dorp, Stad en Platteland, F. B. van den Mei- racker en restauratie-architect J. Walraad als sprekers uitge nodigd. Na de pauze zullen zij nader ingaan op het onderwerp Monumenten, Welstand en Ruimtelijke kwaliteit. Voor de pauze worden verschil lende huishoudelijke zaken be handeld, zoals het jaarverslag en de rekening over 1991. Ook de kascommissie, waarvoor nog een lid moet worden be noemd zal verslag doen van haar bevindingen. Het bestuur van Stad en Lande ondergaat ook een kleine wijziging. Vol gens de statuten zijn H. Doele- man Hzn (voorzitter) en me vrouw M. J. Overbeeke-Sacré aftredend. De heer Doeleman stelt zich herkiesbaar terwijl als opvolgster van mevrouw Overbeeke gedacht wordt aan mevrouw C. W. Deurloo uit Burgh-Haamstede. Tijdens de ze avond bestaat ook de moge lijkheid om in de pauze uitga ven van Stad en Lande te ko pen. ZIERIKZEE - Er kwam een vrachtwagen aan te pas om de onderdelen te vervoe ren van een werkstuk dat werd vervaardigd door 12 leerlingen van de vierde klas bouwkunde van de Scholengemeenschap Sehouwen-Duiveland. Het betrof een houten speelwerktuig bestaande uit twee torentjes waartussen een hang brug wordt bevestigd die door een waterplas loopt. Een bouwwerk waar kinde ren veel plezier aan kunnen beleven en dat men dan ook meestal aantrèft in speeltuinen. Het exemplaar dat in de Scho lengemeenschap Sehouwen- Duiveland werd gemaakt werd gisteren (donderdag) naar Cad- zand in Zeeuws-Vlaanderen vervoerd waar de diverse on derdelen van het speelwerk tuig vandaag in elkaar worden gezet door de twaalf bouwkun- de-leerlingen. Volgens hun le raar de heer A. Kieboom, werkt het vervaardigen van werkstukken die in de prak tijk echt gebruikt worden zeer stimulerend op de leerlingen. ,,Ze beschouwen zo'n opdracht veel meer als hun eigen werk, hun eigen verantwoordelijk heid als een werkstuk waar ze 'alleen' maar een cijfer voor krijgen". Dat merkte de heer Kieboom onder meer omdat de vierde klassei's protesteerden toen de leraar enkele derde klassers gaten lieten boren in 'hun' werkstuk. „Dat mocht pas nadat ik had uitgelegd dat gaten boren niet zulk verant woordelijk werk is als wat zij zelf aan het werkstuk doen". De opdracht voor het vervaar digen van het speelwerktuig werd door de Zeeuws-Vlaamse campingeigenaar in eerste in stantie aan een Vlissingse MTS-er gegeven. Maar van- daaruit werd de opdracht door gespeeld naar de bouwkunde- afdeling van de Scholenge meenschap Sehouwen-Duive land. ,/Iben wij aan de op dracht begonnen was alleen het hout dat er voor gebruikt werd glad geschaafd", aldus de heer Kieboom. Gedurende de maanden janua ri, februari en de eerste helft van maart werd wekelijks ge durende zes lesuren in de klas aan het speelwerktuig ge werkt. Zo ontstonden de onder delen voor twee houten toren tjes waarvan de een via een trap is te beklimmen en de an der via een loopplank. De hangbrug die daartussen hoort werd gemaakt van ronde paal tjes met kettingen. Tbr gelegen heid van de open dag voor nieuwe leerlingen en hun ou ders in februari werd een ge deelte van het werkstuk in het bouwstellokaal in elkaar ge zet. „Tben konden we gelijk uitproberen of het allemaal in elkaar paste". Dat bleek het geval te zijn, zo dat men vanmorgen vol goede moed naar Cadzand kon ver trekken om het speelwerktuig definitief te plaatsen. Het is volgens de heer Kieboom de bedoeling dat de leerlingen bouwkunde van de Scholenge meenschap veel vaker dergelij ke praktijkopdrachten gaan uitvoeren. „We hopen op op drachten van bedrijven en par ticulieren". De eerste is inmid dels al weer binnen. Na de gro te vakantie gaan de bouwkun- deleerlingen een speeldorp voor een camping in Renesse vervaardigen; een groep hou ten huisjes van verschillende afmetingen en met verschillen de niveaus. BURGH-HAAMSTEDE/RENESSE - Het toekom stig samengaan van VVV-Renesse en VVV-Burgh- Haamstede begint steeds vastere vormen aan te ne men. Gisteravond, donderdag, werden, tegelijker tijd, de leden van beide VVV's door hun bestuur op de hoogte gebracht van de stand van zaken. In een gezamenlijke verklaring riepen voorzitters D. Mooi- jaart (Burgh-Haamstede) en J. Janse (Renesse) hun leden op het samengaan te steunen. „Terugkijken hoe goed het vroeger was heeft weinig zin", aldus de verklaring. „De blik op de toekomst gericht, samen met de beide VW's in onze ge meente zoeken naar nieuwe uitdagingen", aldus de verkla ring van beide voorzitters. Van uit de leden kwam tijdens de vergaderingen de wens om zo goed mogelijk op.de hoogte te worden gehouden. Meer kwaliteit In de najaarsvergaderingen '91 van de WV's Renesse en Burgh-Haamstede hebben de respectievelijke besturen een aanzet gegeven met betrekking tot de mogelijke samenwer king van de twee VW's binnen de gemeente Westerschouwen. In december 1991 schaarde een meerderheid van de leden van beide VW's zich achter het voorstel VW-formatie '92. Globaal ging het in dat voor stel om meer kwaliteit en een uniforme service naar de con sument toe. Verder werd het voornemen om de zaken op een meer professionele manier aan te pakken geuit. Ook werd een onderzoek gestart naar de ei sen die volgens de nieuwe nor men aan VW-kantoren gesteld worden en de vraag of de kan toren in Burgh-Haamstede en Renesse aan die eisen voldoen. Een van de eisen is het voldoen aan de algemene voorwaarde aangaande het aantal WV's per gemeente. In de gemeente Westerschouwen is in verband met de nieuwe, strengere, nor men nog maar plaats voor één VW-orgariisatie. Tijdens be stuursvergaderingen in janau- ri dit jaar werd door de bestu ren van beide VW's besloten een zogenaamde fusiecommis sie in te stellen. „Duidelijk heid naar de leden en grote zorgvuldigheid bij de onder handelingen is een eerste ver eiste", aldus de gezamenlijke verklaring. Overleg Inmiddels is overleg gepleegd met notaris Klaassen uit Zie rikzee over zaken als de rechts vorm, het uitwerken van ver schillende keuzemodellen, een concept voor nieuwe, gezamen lijke statuten, en een huishou delijk reglement. Ook aan de orde zijn geweest de fiscale ge volgen bij een mogelijke fusie. Het is de bedoeling dat in de komende tijd een en ander ver der uitgewerkt wordt. Op het gebied van de rechtspositie en de functies van de VW-mede- werkers in de toekomst heeft de commissie besloten zich te laten bijstaan door een externe deskundige. Ook wordt verder onderzocht hoe het in de toe komst moet met de contributie. Ook verder overleg tussen VW's, ondernemersverenigin gen en recreatie-ondernemers staat op het programma. In principe zullen beide vereni gingen de A-status aanvragen. DEN HAAG - Diverse Neder landse banken zijn voor enkele miljoenen guldens benadeeld door een fraude met consump tieve kredieten. Een woord voerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) heeft dit vrijdag bevestigd. MAASTRICHT - De donder dagavond begonnen staking onder gedetineerden in de pe nitentiaire inrichting Overma- ze in Maastricht duurt voort. LEIDEN - Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden organ- seert op 2 en 3 mei een thema weekend over de klassieke Olympische Spelen, zoals ze in het oude Griekenland plaats hadden. Naast culturele activi teiten als lezingen en rondlei dingen staat er een klassieke vijfkamp op het programma. ZIERIKZEE- pé leden van de Zierikzeese Ondernemers Cen trale komen dinsdag 31 piaart in vergadering bijeen in Mon- dragon. Deze voorjaarsverga dering begint om 20.00 uur. In deze vergadering worden on der meer mededelingen gedaan over zaken als de week van de winkel die van 6 tot en met 11 april wordt gehouden, de be voorrading in Zierikzee, de Tberistendagen en andere zo- meractiviteiten. Op de mede delingenlij st komt verder ook de horeca-differentiatie en de openstelling op vier (extra) zondagen voor. Voorgesteld wordt om op tweede paasdag, Koninginnedag, Hemelvaarts dag en tweede pinksterdag de winkel open te houden. Deze horeca-differentiatie zal in de toekomst volgens het ZOC-bestuur een beperking van de bedrijfsvoering beteke-, nen omdat dit een classificatie van de bestemming van een horeca-pand geeft waardoor de mogelijkheden om het pand een andere functie te geven worden beperkt. De horeca heeft zich in deze materie ver diept en heeft inmiddels een te genvoorstel bij de gemeente in gediend. Behalve deze mededelingen komen ook de activiteiten van Zierikzee Aktief van het afge lopen jaar, de ledenwerving door de ZOC en de mei-actie voor 1992 aan de orde. Voorts wordt stilgestaan bij de finan ciële stand van zaken van de ZOC en wordt informatie gege ven over het Koninklijk Onder nemers Verbond. Een viertal gastsprekers zal de aanwezigen verder informeren over ver schillende aspecten van het de- tailhandelsonderwijs. i'-i r -Si.- I- LX. ZIERIKZEE - 't Is nog een geluk dat de meesten zondag uit kunnen slapen, maar anders zou het maar een knap kort nachtje zijn als de klok dit weekeinde (zaterdagnacht) met het oog op de zomertijd om 02.00 uur een uur vooruit wordt gezet. Dat ene uurtje ver schil vraagt van sommigen weliswaar de nodige aanpassing van het bioritme, maar het voordeel ervan is dat het overdag langer licht is. (Foto: Joop van Houdt). ASSEN - De firma Reproscan BV uit Meppel moet de produk- tie en verspreiding van strop dassen waarop het schilderij Tulips '90 van Jan Cremer staat afgebeeld met onmiddel lijke ingang staken. Bovendien moet het bedrijf zorgen dat tus senhandelaren en fabrikant al le dassen bij Cremer afleveren. Voor iedere stropdas die in de handel blijft moet Reproscan een dwangsom aan de ontwer per betalen. DEN HAAG - Een 54-jarige vrouw heeft donderdag haar 55-jarige Haagse echtgenoot ernstig mishandeld in hun wo ning aan de Bontekoekade. De vrouw kwam zich 's morgens bij de politie melden met de mededeling dat ze haar man zou hebben doodgeslagen. Zo ernstig bleek het niet. BRUINISSE - Vrijdag 3 april wordt in recreatie-oord De Stoofpolder in Bruinisse een filmvoorstelling gehouden over het thema Van ei tot vo gel. De organisatie van deze avond, die om 20.00 uur begint, is in handen van vogelvereni ging De Nachtegaal. Tijdens de pauze wordt een verloting gehouden. Van ei tot vogel is verfilmd uit een boek van 28 hoofdstukken. Het boek behandelt de periode vanaf een tentoonstelling via de kweek naar de volgende show. In een stukje animatie film wordt getoond welke rol de hypofose speelt, als de vo gels in broedconditie komen. Wat moeten vogels eten om ze voor een bepaalde tijd in top conditie te krijgen en wat moet bijvoorbeeld de keuze zijn voor broedhokken en nestmateri- aal. Waar en hoe bevruchting tot stand komt zal verder in de film te zien zijn. Tévens komt de hele ontwikkeling van het ei binnen het vogellichaam aan de orde. Via een paartje grasparkieten en kanaries, die op hun nest zitten kan precies bekeken worden wat onder en boven de vleugels plaats vindt. Tussen embrio en kuiken kun nen zich tal van problemen voordoen die op eenvoudige wijze opgelost kunnen worden. Ook wordt voorzichtig ge tracht om de jongen van zebra- vinken, kanaries, grasparkie ten en grote parkieten te gaan voeren. Lukt dit niet. dan kan worden bezien hoe papegaaien en kaketoes grootgebracht worden. Tfenslotte worden „toppers" getoond. Als rode draad door deze film loopt al les wat met het ei te maken heeft. Er zijn veel vogels ge bruikt, zoals kanaries, zebra- vinken, grasparkieten, agapor- niden, grote parkieten en dui- ZIERIKZEE - Het cultureel platform Schouws. Spel heeft fotograaf Leen Koper uitgeno digd voor een donateursavond. Deze avond wordt vrijdag 10 april in het Vismarktcomplex gehouden. Aanvang: 20.00 uur. Leen Koper is werkzaam als fo tograaf in Zierikzee. Naast zijn beroepsmatige foto's beoefent hij ook de vrije fotografie, waarmee hij zijn eigen wereld kan creëren. Leen Koper zal tij dens deze bijeenkomst zijn vi sie geven op het maken van kunst in de fotografie. Hierbij zal hij enkele criteria toelich ten waaraan in zijn visie moet worden voldaan alvorens er sprake is van kunst. Nog altijd zijn er mensen die betwijfelen of fotografie tot kunst mag worden gerekend. Koper zal uitleggen dat de wereld der kunsten wat ruimer is dan men op 't eerste gezicht aanneemt. BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van de vereniging Vrienden van Westerschouwen wordt op maandag 13 april in Haamstede een bijeenkomst gehouden met als thema De Voordelta, mogelijkheden en afwegingen. Het onderwerp wordt ingeleid door inspecteur bij de Vereni-, ging tot Behoud van Natuur monumenten Zuidwest Neder land, Ir J. W. A. van Rijn van Alkemade. De Voordelta is het natuurgebied dat onder in vloed van de Deltawerken aan het ontstaan is voor de Neder landse Zuidwestkust. Een stel sel van zandplaten en slibban- ken dat van de zee voor de Zuidhollandse en Zeeuwse del ta een natuurontwikkelingsge bied maakt. De bijeenkomst vindt plaats in De Schutse te Haamstede en kan door iedere belangstellende worden bijge woond. Aanvang 20.00 uur. Verwachting t/m dinsdag 31 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 5 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 mrt.Zon op 06.23, onder 19.07 Maan op 04.02, onder 13.06 29 mrt.Zon op 07.21, onder 20.08 Maan op 05.23, onder 15.14 30 mrt.Zon op 07.18, onder 20.10 Maan op 05.40, onder 16.23 Nieuwe Maan: 3 apr. (07.01) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft aan de koude kant. Meer dan een graad of 10 wordt het de komende dagerï niet. Zaterdag voert een gure noord westenwind buien naar ons land, buien waaruit met name in de noor delijke provincies naast regen ook wat witte neerslag kan vallen. In de nacht van zaterdag op zondag komt het in het binnenland waarschijnlijk tot nachtvorst. Begin volgende week geven zuidwestenwinden aanlei ding tot bewolkt en regenachtig weer. April kan met wat meer zon beginnen, maar echte lentetempe- raturen zijn er nog niet direct te ver wachten. DEN HAAG - Driehonderd benzinepomphouders zullen helemaal stoppen met de ver koop van tijdschriften, als de verkoop van week- en maand bladen na de reguliere slui tingstijd verboden blijft. Dit beweerde de Nederlandse Or ganisatie van Tijdschrift Uit gevers (NOTU) donderdag in kort geding in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. RENESSE - Op woensdag 8 april wordt bij het kantoor' tie- nesse van de Rabo-b'ank Schouwen aan de Zeeane- moonweg een valuta-wisselaar in gebruik gesteld. Het betreft een elektronisch apparaat dat zonder tussen komst van derden bankbiljet ten uit het ene land omwisselt in valuta van het andere land. De valutawisselaar in Renesse is geschikt voor het wisselen van Duitse marken en Belgi sche francs in guldens. Het ap paraat is in de buitenmuur van de bank geplaatst zodat men er 24 uur per dag terecht kan. Het betreft de eerste valutawisse laar op Sehouwen-Duiveland. ZIERIKZEESCHEfil NIEUWSBODE Bal Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11X30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3