'Dit is onze boom hé Maartje' 4 i A t DONDEROAG 26 MAART 1992 NR 25126 Eerst nog de toespraak van de burgemeester. Kinderen van de OBS Schelphoek in Seroos- kerke. De leerlingen van de Jan Wou ter van den Doelschool in Zie- rikzee brachten een eigen 'boom" mee die volhing met handjes met teksten voor een schoon milieu. SCHOUWEN-DUIVELAND - „Dat is onze boom hè Maart je, de eerste bij bet buskot je". Dat zei een scho liere uit Brouwershaven nadat ze woensdagmorgen samen met haar vriendinnetje en met hulp van wet houder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter en R. Geus van de stichting Landschapsverzorging Zeeland een lindeboom plantte op de Zuidwal te Brouwershaven. Een opmerking waaruit bleek dat de betrokkenheid bij de bonien die zij plantten bij veel kinderen ver der gaat dan de bezigheden op Boomfeestdag alleen. Enkele honderden basisschoolleerlingen op Schou- wen-Duiveland namen gisteren, woensdag, deel aan de 36e Nationale Boomfeestdag. In totaal plantten zij bijna 200 nieuwe bomen en verwijderden in vier kernen het zwerfvuil uit plantsoenen en van straten. De wijze waarop dat plaats vindt werd ook beschreven in het boekje waarin de Werk groep Schoolbiologie van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland een stadswandeling aangaf. Die werd na afloop van hun plant- werkzaamheden door de scho lieren gelopen onder leiding van twee vrijwilligsters van de werkgroep. werden door leerlingen van de plaatselijke basisscholen bij de Vlasakkers 18 iepen ge plant, aan de Oude Zandweg te Serooskerke vijf essen, aan het Hoefijzer in Noordwelle drie iepen en aan de Laone te Re- nesse zeven esdoorns. Omdat in de gemeente Duive- land vorig jaar november al een 'vervroegde boomfeestdag' werd gehouden (toen de school kinderen in Nieuwerkerk de nieuwe bomen rondom de vij ver aanplantten) was er nu geen lokatie beschikbaar waar bomen konden worden neerge zet. Daarom werd de boom feestdag in de vier kernen van Duiveland (Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Oosterland en Sir- jansland) gebruikt voor een grondige schoonmaakbeurt. De leerlingen van de diverse basisscholen raapten enkele tientallen vuilniszakken vol zwerfvuil uit de plantsoenen en van de straten in hun dorp. ,,In Nederland komt jaarlijks 25 miljoen kilo zwerfvuil op straat terecht. Dat is 2 a 3 kilo per inwoner", hield burge meester A. Bergshoeff hun voor. Hij ging samen met de wethouders C. Flikweert en W. P. Stouten naar alle dorpen om de kinderen een handje te hel pen. In Bruinisse w^rd met groot enthousiasme een rij van 60 moseiken langs de Molenweg geplant. Burgemeester A. Vo gelaar dacht niet aan zijn ele gante zwarte schoenen en schepte ijverig met de ruim 70 leerlingen van de drie Bruse basisscholen mee. Ook consu lent Natuur- en Milieu M. Wiersma kwam naar Bruinisse om daar de Boomfeestdag mee te maken. Voorafgaand aan de plantactiviteiten werden de kinderen in het dorpshuis toe gesproken door wethouder W. W. Jumelet. Hij vertelde dat de populieren die na de Waters noodramp langs de Dorpsweg werden geplant versleten wa ren. „Deze eiken kunnen wel 200 a 300 jaar oud worden". Foto's: Joop van Houdt TekstMarijke Vael Plantwerkzaamheden op de Zuidwal in Brouwershaven. Rennen om zoveel mogelijk zwerfvuil uit de plantsoenen en van straat op te ruimen. In Ouwerkerk werd tijdens de Boomfeest dag een schoonmaakactie gehouden. De burgemeester van Bruinisse, A. Vogelaar plantte net zo ijve rig als de kinderen zelf. Dat gebeurde in vijf van de zes gemeenten op Schouwen-Dui veland, alleen in Middenschou- wen was dit jaar geen lokatie beschikbaar waar bomen kon den worden aangeplant. Het enthousiasme voor de Boom feestdag bleek bij de jeugd op Schouwen-Duiveland nog on verminderd aanwezig, On danks het miezerige en kille weer schepten zij vol ijver de grond in de plantgaten die door de diverse buitendiensten ge meentewerken waren voorge graven. Sommige leerlingen deden nog meer. Zo brachten de leerlingen van groep acht van de Jan Wouter van den Doel school uit Zierikzee een eigen 'boom' mee; een grote, op straat; gevonden tak die zij vol hingen met papieren handjes met teksten. 'Wij helpen de na tuur een handje'. 'Wij helpen nieuwe bomen zodat er meer komen'. Samen met de leerlingen van nog zes andere basisscholen uit Zierikzee plantten zij in de loop van de ochtend aan weers zijden van de Oosterschel- destraat in Zierikzee 70 linde bomen (tilia cordata). Bomen die de straat over tien twintig jaar het aanzien van een poort moeten geven doordat de boomkruinen over de straat heen naar elkaar toe neigen. „De toekomstige bewoners van deze nieuwe wijk kunnen dan genieten van een prachtige lin delaan", aldus de burgemees ter van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs, Samen met wet houder P. de Rijke plantte hij onder het toeziend oog van de kinderen de eerste boom. In de een korte toespraak wees de burgemeester hun er op dat in Zierikzee niet zoveel bomen staan. „Dat komt door de grondstructuur en het klimaat dat we hier hebben en door de Watersnoodramp in 1953 waar bij veel bomen verloren gin gen. Sindsdien proberen we met pijn en moeite de nodige bomen terug te krijgen". Hij attendeerde de kinderen op het probleem van de tropische re genwouden. „Iedere dag ver dwijnen op aarde meer bomen dan er bij komen. Tferwijl bo men heel belangrijk zijn omdat ze zuurstof maken en koolzuur gas uit de lucht halen". Tferwijl men in Zierikzee school voor school in actie kwam om telkens tien lindebo men te planten, kwamen de leerlingen van alle basisscho len in de gemeente Brouwers haven tegelijkertijd bijeen in het kader van Boomfeestdag. Met een bus werden zij vanuit de scholen in Dreischor, Noord- gouwe en Zonnemaire naar de Zuidwal te Brouwershaven ge bracht, waar de leerlingen uit die kern al stonden te wachten met hun schoppen. Zij werden toegesproken door de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loscha- coff-de Kanter en de heer R. Geus van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland. „Vroeger toen ik klein was be stond Boomfeestdag nog niet. Er waren wel bomen, maar die hadden het minder moeilijk dan tegenwoordig. Dat komt omdat er nu veel meer mensen en auto's zijn. De bomen lijden daarvan", aldus de wethouder. Ze riep de kinderen op om de pas geplante bomen in de gaten te houden. Dit omdat de afge lopen twee jaar aan de Zuidwal een aantal jonge bomen door vandalisme werd vernield. De 24 linden die door de kinderen werden aangeplant dienen om de gaten te vullen die door dit vandalisme en door afgestor ven bomen ontstonden. In de gemeente Westerschou- wen werden op vier verschil lende plaatsen in totaal 44 bo men geplant. Op de lokatie Vlasakkers in Haamstede was de grond zo nat en modderig dat het planten van elf eiken enkele uren moest worden uit gesteld omdat de dienst ge meentewerken het raadzaam vond om eerst drainage aan te brengen in de grond rondom de bomen. „Andersj gaan ze dood". Na een aanmoediging van burgemeester H. Tees die op alle lokaties aanwezig was A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5