Feestshow Tineke Schouten een humoristische traktatie 'Ontwikkelingswerk moet gaan leven bij Bruenaars' Vijf gemeenten in de regio vieren Boomfeestdag nieuws Concertzaal Zierikzee tot laatste plaats bezet Werk aan de winkel voor honderden schoolkinderen Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Bruinisse timmert stevig aan de weg Horeca moet iets doen aan houding tegenover hun gasten 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE „Waar het vrolijk moet wezen, vragen ze mij. Ik ben er voor om feestjes op te fleuren", zei Bep met het orregel aan het begin van de theatershow Tien maal Tien, woensdagavond in de Concertzaal te Zierikzee. Maar het feestje dat Tineke Schouten het publiek voortschotelde behoefde niet te worden opge fleurd. Bijna drie uur lang wist de Utrechtse cabaretière te boeien en te amuse ren met de typetjes die zij neerzette. Een humoristische traktatie van een jubile rende vakvrouw. De Concertzaal was woensdag avond tot de laatste plaats be zet. Ongeveer 400 mensen had den een kaartje weten te be machtigen voor de voorstelling die zeker tot een van de hoogte punten van het Uit op Schou- wen-Duiveland-seizoen van dit jaar gerekend kan worden. Tineke Schouten live bleek een belevenis te zijn. De cabaretiè re zocht (en vond) contact met het publiek via Bep met het or regel. Een aangeschoten pre sentatrice die de diverse onder delen het 'jubelleumprogram- ma van Ineke van Schouten' aankondigde. De overgang van Bep naar Tineke Schouten zelf verliep zo verrassend snel dat veel mensen uit het publiek er aan twijfelden of het hier wel een en dezelfde persoon betrof. Datrbleek wel degelijk het ge val. De razendsnelle overgan gen van het ene naar het ande re typetje waren kenmerkend voor het hele cabaretprogram ma. Tineke Schouten switchte schijnbaar moeiteloos over van ongecompliceerde humor naar momenten van ontroering, zo als bijvoorbeeld met het lied De eerste schooldag. Daarin vertolkte zij de gevoelens van een moeder die er mee wordt geconfronteerd dat haar kind zich steeds meer van haar losmaakt. Vlak daarvoor nog lag de zaal dubbel bij de conference bloo pers en kwissen waarbij de ca baretière op komisch/cynische wijze laat zien in welke boch ten mensen zich kunnen wrin gen om een winnende homevi deo te maken. „We hebben ons zoontje met zijn fietsje van een heuveltje geduwd nadat we eerst de achterwieltjes hadden losgeschroefd". Schitterend was ook het fla mencolied. Een persiflage op het opgeprikte vermaak dat Spaanse flamengodansers pre senteren voor verwende toe risten. „Kassa, kassa, castan- jetten, zie ons hier nu druk doen. Voor die buitenlandse bekken, staan wij ons hier te verrekken". Een beetje plat was de humor van de conference De 06-lijn waarbij Tineke Schouten een naïeve telefoniste uitbeeldt die werkt voor de triofoon, de in- tiemlijn en de 65-plus lijn. Een van de hoogtepunten van de show was de artiestenparade waarin de cabaretière op soms verbazingwekkende wijze per siflages geeft van artiesten als Kate Bush, Annie Schilder, An- dré Hazes, Gert en Hermien en Tina Turner. Razendsnel wist ze zich te verkleden om vervol gens heel geconcentreerd het lied ten gehoi'e te brengen waarmee de persoonlijkheid van de betreffende artiest tref fend werd uitgebeeld, terwijl er tevens de draak mee werd gestoken. ,,Tina blijft maar turnen, oma ga de VUT in". Blijkbaar beviel de presentatie van Tien maal Tien in Zierik zee niet alleen het publiek, maar ook de cabaretière zelf. ,,Ik trad hier met heel veel ple zier op. Ik merk steeds meer dat het werk wat ik doe geen baan is, maar meer te maken heeft met houden van. Zierik zee is een prachtige stad, ik kom hier zeker terug". Gezien de staande ovatie en de enthou siaste reacties in de zaal is het waarschijnlijk dat de cabare tière ook dan weer kan reke nen op een uitverkochte Con certzaal. ZIERIKZEE - In vijf van de zes gemeenten op Schou- wen-Duiveland wordt woensdag 25 maart Boom feestdag gevierd. Alleen in de gemeente Midden- schouwen wordt dit jaar niets aan het jaarlijkse eve nement gedaan. In de vijf andere gemeenten is het volgende week woensdag werken geblazen. In Bruinisse worden volgende week woensdag 60 eiken ge plant langs de Molenweg. Alle drie basisscholen doen mee. De eerste boom wordt omstreeks 11.10 uur geplant door wethou der W. W. Jumelet. Daaraan voorafgaande worden de kin deren om 10.40 uur ontvangen in het Bruse dorpshuis waar zij toegesproken worden door de wethouder. Zuidwal De lokatie waar bomen geplant worden in de gemeente Brou wershaven is de Zuidwal in Brouwershaven. Alle vijf scho len die de gemeente rijk is ge ven acte de présence en geza- menlijk zullen de schoolkinde ren 24 bomen planten. Het gaat .daarbij om het opvullen van 'gaten' in de beplanting. Twee jaar geleden werd tijdens de Boomfeestdag de toen ge heel kale Zuidwal ingeplant. Door onder meer vandalisme hebben niet alle bomen het ge red. De eerste boom wordt om streeks 9.15 uur geplant door wethouder mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. In de ge meente Westerschouwen' gaan volgende week woensdag ook heel wat bomen de grond in. OBS De Kirreweie plant acht tien iepen en elf eiken aan de Vlasakkers in Haamstede. De leerlingen van CNS Onder de Wieken zijn op dezelfde lokatie' actief. In Serooskerke worden door leerlingen van OBS De Schelphoek vijf essen geplant aan de Oude Zandweg in Se- rooskerke. Dat gebeurt tussen 10.00 en 10.30 uur. Noord welle Leerlingen van OBS De Stove uit Noord welle planten tussen 10.30 en 11.00 uur drie iepen aan het Hoefijzer. Leerlingen van OBS 't Staepel'of tenslotte planten zeven Esdoorns aan de Laone in Renesse. Dat gebeurt tussen 11.00 en 11.30 uur. In de gemeente Duiveland gaat de Boomfeestdag om 9.00 uur van start in Sirjansland. Van daar gaat het naar Oosterland waar leerlingen van OBS De Oosterburcht bomen planten aan Hofplein, Van den Abee- lestraat, Lange Achterweg en Nieuwstraat. Leerlingen van de Ds. J. Bogermanschool plan ten bomen-aan de Weelstraat. Dat gebeurt tussen 10.00 en 10.30 uur. Om 11.00 uur gaan de leerlin gen van OBS De Dobbelsteen op pad. Zij planten bomen in de omgeving van het oude sportveld, aan de Schoolstraat, Poststraat en de Stationsstraat tot de Stolpweg. Leerlingen van de School met de Bijbel planten bomen aan Schoolstraat, Molenstraat en Unastraat. In Zierikzee planten leerlingen van de zes basisscholen en de Beatrixschool een aantal lin den aan de Oosterscheldestraat in de Zierikzeese wijk Poort ambacht 9. De eerste boom wordt om 8.30 uur geplant door burgemeester mr. J. J. P. M. As- Woensdag 25 maart is het weer Boomfeestdag. (Archieffoto). selbergs. Na het planten van de bomen lopen de kinderen een door de werkgroep schoolbio- logie uitgezette wandelroute waarin 17 opdrachten zijn ver werkt. Het thema van deze 36ste Boomfeestdag is 'Bomen en het milieu'. BRUINISSE - „Het moet net zo zijn als een steen die je in het water gooit waardoor de beweging die ont staat zich verspreidt door het water. De problemen in de Derde Wereld moeten gaan leven bij de inwo ners van Bruinisse. Zij moeten met ons mee gaan be wegen". Aan het woord is B. W. Smeenk, voorzitter van de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Bruinisse. De werkgroep is nu ruim een jaar bezig en timmert stevig aan de weg. plaatsen waar water in de grond zit. Vervolgens is naar water geboord en zijn pompen geplaatst. Die pompen werken op zonne-energie. Kostbaar onderhoud Het initiatief tot oprichting van de werkgroep is afkomstig van het college van b en w van Bruinisse. Al snel na de oprich ting, in januari 1991 gingen de werkgroepleden enthousiast aan de slag. Men besloot actie te gaan voeren ten bate van een kinderziekenhuis in Roemenië. Die actie leverde alles bij el kaar een kleine 6000,- op. Meer ervaring Het eerste jaar was voor de werkgroep een soort proefjaar. De doelstelling van de werk groep is het binnen de gemeen te Bruinisse inhoud geven aan ontwikkelingssamenwerking door bewustwording en uiter aard zijn er verschillende ma nieren om die doelstelling in concreto uit te werken. Voorop bleef echter staan dat, zoals Smeenk het uitdrukt, men op straat moet weten wat ontwik kelingssamenwerking in houdt. ,,We hebben nu wat ervaring opgedaan en op die basis wil len we verder bouwen", aldus Smeenk. Allereerst werd een eigen logo ontworpen. Vervol gens werd gezocht naar een nieuw project waarvoor .men aan de slag zou kunnen gaan. ,,We willen snel verder werken en niet zoals elders eerst drie jaar discussiëren", aldus Smeenk. Het water wordt door middel van de pompen naar een hoger gelegen reservoir in de bergen gepompt en vandaaruit over verschillende dorpen verdeeld. ,,Die installatie vergt 50.000 a Plannen 60.000 gulden per jaar". De Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking wil daar haar steentje aan bijdragen. Wat de werkgroep vooral aan- Hij legt uit dat het in feite om meer gaat dan om schoon -en zuiver drinkwater. ,,Nu zijn de. mensen veel tijd kwijt aan het halen van water. Als dat niet meer hoeft hebben ze meer tijd over en dat kan dan weer benut worden voor bijvoorbeeld scholing". Smeenk: „Daarom betekent drinkwater voor hen echt leven". Het logo van de werkgroep. Uiteindelijk viel de keuze op een drinkwaterproject in Haï ti. Smeenk: „Het probleem in Haïti is een gebrek aan zuiver, gezond drinkwater. De organi satie Parole et Action probeert daar wat aan te doen. Dat wil len wij ondersteunen", aldus Smeenk. Hij vertelt dat eerst een studie is verricht naar de spreekt in het project is dat het grootste deel van het werk aan de installaties door de Haïtia- nen zelf wordt gedaan. „Het is een soort hulp op afroep", al dus Smeenk. H. P. Vogel, secre taris van de werkgroep vult aan: „Er wordt echt gekeken naar de behoeften van de men sen zelf". De werkgroep is vastbesloten om alles in het werk te stellen om de Bruse bevolking te over tuigen van nut en noodzaak van het project in Haïti. Er wordt gewerkt aan een com pleet jaarprogramma. Dat pro gramma is nog niet helemaal rond, maar globaal bestaat wel een aardig idee van wat men wil. Een dezer dagen wordt in de hal van het gemeentehuis een foto-expositie over het drinkwaterproject ingericht. Volgende week, woensdag 25 maart wordt in verzorgings huis In 't Opper een informa tie-avond over het project ge houden. Verder zijn er plannen voor het verzorgen van een avondvullende informatie avond in jeugdsoos De Pul. Ook wil men de week van 30 mei tot 5 juni uitroepen tot ac tieweek. Gedacht wordt onder meer aan een fietspuzzeltocht. een kin- derpuzzeitocht en een samen- zangavond rh,et medewerking van het St. Mauritskoor. „Ver der denken wij bijvoorbeeld aan een sponsorloop". De werkgroep wil ook proberen om de Bruse jeugd actief bij het project te betrekken.Ge dacht wordt aan het benaderen van scholen met bijvoorbeeld lesbrieven over. het project. Jongeren De werkgroep bestaat nu uit negen mensen die weer allerlei verschillende situaties verte genwoordigen. Als het aan Smeenk en Vogel ligt komen daar zeker ook jongeren bij die het werk van de werkgroep weer op hun manier naar ande re jongeren toe kunnen verta len. „Wat dat betreft overleg gen we ook met de Stichting Jeugd". Naast het op gang brengen van bwustwording gaat het de werkgroep uiteraard ook om het inzamelen van geld waar mee het drinkwaterproject in Haïti gesteund kan worden. Op de vraag naar welk totaalbe drag men streeft blijven Vogel en Smeenk het antwoord schul dig. Maar men laat wel door schemeren dat het wellicht meer zal worden dan de zesdui zend gulden die men vorig jaar voor het kinderziekenhuis in Roemenië bijeen sprokkelde. DROUWEN - In de jaren ne gentig moeten voor de horeca de service en de gast centraal staan. In de jaren zeventig en tachtig is er in deze sector veel geïnvesteerd. Het personeel moet nu iets doen aan de (te) vaak veel te onverschillige houding tegenover de gasten. Dat heeft de voorzitter van Ho- recaf Nederland, G. van der Veen, donderdag op een infor matiedag over de samenwer king met recreatie en toerisme in Drouwcn (Drenthe) gezegd. ZIERIKZEE Modeshow Wereldwinkel Op initiatief van de Wereld winkel Zierikzee wordt op za terdag 4 april een modeshow gehouden van kleding die is ge maakt van rechtvaardig geïm porteerde handgeweven katoen en zijden stoffen. Het gaat om dames-, heren- en kinderkle ding. De modeshow vindt plaats in het Nederlands Her vormd Kerkcentrum achter de Gasthuiskerk in Zierikzee. (In gang poortje naast de Xenos). Na afloop van de show is de ge toonde kleding en de stoffen per meter te koop. De mode show vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst ANBO Op donderdag 26 maart wordt in het dorpshuis te Renesse een ledenbijeenkomst gehouden van de afdeling Westerschou wen van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond van Oude ren). De agenda omvat een huishoudelijk gedeelte met jaarverslag, financieel verslag en een bestuursverkiezing. Ook wordt de begroting voor volgend jaar vastgesteld. Nota ris Van Eek geeft vervolgens een toelichting op de verande ringen die verband houden met het nieuw Burgerlijk wetboek dat begin januari van kracht werd. De bijeenkomst begint om 14.15 uur en is behalve voor ANBO-leden ook toegankelijk voor andere belangstellenden. ZONNEMAIRE Bijeenkomst NBvP Bijna dertig leden van de afde ling Noordgouwe en omstreken van de NBvP (Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen) kwamen in het dorpshuis te Zonnemaire bij elkaar voor de maandelijkse bijeenkomst. Na een bestuursverkiezing waar bij mevrouw H. van Rijn- Verwijs met algemene stem men werd herkozen, werd aan dacht besteed aan de Zeeuwse klederdracht. Dat gebeurde door mevrouw Nobels uit Goes die was. gekleed in de Schouw- se dracht. Óp boeiende wijze Vèrtelde zijover Zeeuwse1 kle derdrachten en bijpassende sieraden. Een verhaal dat werd ondersteund door een kleine tentoonstelling bestaande uit twaalf klederdrachtpoppen en sieraden uit diverse streken van Zeeland. De leden van de bond maakten gebruik van de gelegenheid om vragen te stel len en mevrouw Nobels kreeg een presentje als dank voor haar presentatie. NIEUWERKERK Ledenvergadering In de kleine zaal van Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk vindt op maandag 23 maart een algemene ledenvergade ring plaats van de Coöperatie ve Vereniging tot Exploitatie van Landbouwwerktuigen. De agenda van de vergadering om vat een huishoudelijk gedeelte met de jaarstukken 1991, het verslag van de financiële com missie en een bestuursverkie zing. Aftredend en herkiesbaar zijn de voorzitter A. J. Romeyn en de secretaris J. J. Folmer. De vergadering begint om 20.00 BRUINISSE Helpt Elkander Op dinsdag 24 maart komt de Hervormde vrouwenvereni ging Helpt Elkander in Brui nisse bijeen voor de jaarverga dering. In verband met het bij zondere karakter van deze avond wordt de leden verzocht om 17.00 uur aanwezig te zijn in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. WOB-avond in In 't Opper De Werkgroep Ontwikkelings- .samenwerking Bruinisse heeft voor woensdag 25 maart 1992 een informatie-avond gepland in het verzorgingshuis In 't Op per. Tijdens deze avond, welke begint om 19.30 uur, zal in een korte dia-serie informatie wor den verstrekt over een aantal drinkwaterprojecten in Haïti. De werkgroep ondersteunt in 1992 een aantal drinkwaterpro jecten welke door Parole et Ac tion, een zusterorganisatie van de bekende stichting Woord en Daad, in Haïti zijn opgezet. De informatie-avond staat onder leiding van de voorzitter van dc werkgroep, de heer B. W. Smeenk. De bijeenkomst waarop iedereen van harte wel kom is. wordt afgewisseld met een muzikaal intermezzo. GOES Positieve Actie Op donderdag 26 maart gaat in Goes het Bureau Positieve Ac tie van start. Het betreft een project waarmee men wil be werkstelligen dat in alle beroe pen en functies evenveel vrou wen als mannen vertegenwoor digd zijn. Zeeuwse bedrijven en instelling kunnen bij het nieuwe bureau advies en on dersteuning krijgen bij het ma ken van een-programma 'posi tieve actie' dat past in de eigen organisatie. Het project werd opgezet op initiatief van Vrouw en Werk Zeeland en het Zeeuws Ontwikkelingsbureau voor Vrouwenemancipatie. Men kreeg hiervoor subsidie van de provincie Zeeland. De officiële openingbijeenkomst van het bureau vindt plaats in de Prins van Oranje vanaf 11.00 uur. MIDDELBURG Vergadering Zeeuwse Sportraad Op dinsdag 24 maart wordt in Middelburg een bestuursverga dering gehouden van de Zeeuwse Sportraad. De agenda is onderverdeeld in algemene zaken zoals gehandicapten sport en sportopleidigen, be leidszaken en berichten en me dedelingen. De bijeenkomst is in de vergaderzaal van de stich ting aan de Dam 31, aanvang 19.30 uur. Verkeersveiligheid Op woensdag 25 maart vindt in Middelburg een vergadering plaats van de verkeersveilig- heidsgroep van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Daarbij wordt onder meer gesproken over de opzet vari een ROVZ-werkplan 1993, het instellen van een werk groep Infrastructuur en het thema 30-kilometer-zones in het perspectief van de jaren '90. De vergadering vindt plaats het gebouw aan Het Groene Woud 1 te Middelburg en begint om 14.00 uur. Lentefeest Op initiatief van de Neder landse Vereniging tot .Integra tie van Homosexualiteit COC Midden Zeeland wordt op za terdag 28 maart in Middelburg weer het jaarlijkse lentefeest gehouden. Dat houdt in dat het COC-pand aan de Eigenhaard- straat 2 te Middelburg wordt versierd in lentesfeer en dat gratis lekkere hapjes worden geserveerd. Tijdens de bijeen komst kunnen homosexuele mensen elkaar ontmoeten, aan vang 21.00 uur. OOSTKAPELLE Ons reewild In het Zeeuws Biologisch Mu seum is tot en met 5 juli een wildtentoonstelling te zien. Helemaal nieuw is deze exposi tie niet, want in 1979 werd reeds de eerste reewildten toonstelling gepresenteerd. Reeds bij deze eerste versie van deze tentoonstelling werd dui delijk dat het thema aanlei ding gaf tot nu en dan felle dis cussies tussen voor- en tegen standers van de wildjacht. Dit jachtaspect maakt als wezen lijk element in het reewildbe- heer deel uit van deze expositie die afbeeldingen, foto's, gewei en en huiden toont van het ^ee, het damehert en het edelhert. Van deze vertegenwoordigers van het roodwild worden ook huiden en geweitakken ge toond. Naast dit meer algeme ne gedeelte wordt ook aan dacht besteed aan het reewild in Zeeland. Met medewerking van de Zeeuwse reewildcom missie en enkele particulieren bevat de tentoonstelling ook een grote hoeveelheid natuur historische attributen. Aan de balie van het museum kunnen verder allerlei boeken over dit onderwerp en speurspelen voor kinderen worden gekocht. De ze reewildexpositie is van dins dag tot en met vrijdag en 's zondags van 10.00 tot 17.00 uur voor het publiek toegankelijk, 's Zaterdags is de tentoonstel ling van 13.30 tot 17.00 uur te bezichtigen DRIEWEGEN Meditatiedag In het dorpje Driewegen op Zuid-Beveland wordt op zater dag 4 april een meditatiedag gehouden. Het betreft een ini tiatief van het Osho Meditatie Centrum dat in deze plaats is gevestigd. De bijeenkomst om vat zowel actieve als passieve meditaties waarbij de nadruk wordt gelegd op visuele oefe ningen. Aanvang 10.15 uur. Be langstellenden kunnen zich op werkdagen tussen 9.00 en 10.00 uur aanmelden via telefoon nummer 01195-5963.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6