Onderzoek mogelijkheid van parkeergarage Manhuisstraat O 3r IIW KRAKT VAK SCHOUWEK-DUIVELAKD Buurtbewoners willen oude bomen in schooltuin Manhuisstraat behouden r I i ZIERIKZEESCHE J NIEUWSBODE Wansink: „De laatste vleugelnootboom die in Zierikzee staat W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV) Oosterlander overleden door een arbeidsongeval Inbraken in auto's Vier snelheids overtreders dé krant van schouwen -duiveland! j DONDERDAG 19 MAART 1992 148e JAARGANG NR 25122 «v V-' De heer Wansink: ,,Deze vleugelnoot is de enige die nog in Zierikzee staat". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Het is een heel bijzondere boom, de enige vleugelnoot die nog in Zierikzee staat. Hij krijgt nooit knoppen maar gelijk blaadjes en hij bloeit met lange trossen kleine gevleugelde nootjes". De 57-jarige heer G. Wansink weet al les van de oude bomen die in de schooltuin achter het vroegere schoolgebouw aan de Manhuisstraat staan. Het schoolgebouw dat binnen enkele maanden wordt gesloopt ten behoeve van de bouw van een service-woningencomplex voor ouderen. De heer Wansink vindt het niet erg dat het ongeveer 90 jaar oude bouw werk gaat verdwijnen. „Zo mooi is het nu ook weer niet". Maar wel maakt hij zich zorgen over de vijf bomen die in de schooltuin achter het schoolgebouw staan; een grote eik, een vleugelnoot en drie lindebomen. Tijdens een informatie-avond in het stadhuis te Zierikzee, waarbij mensen van de wo ningbouwvereniging Beter Wo nen en de gemeente Zierikzee aan omwonenden lieten zien hoe het service-woningencom plex eruit kan komen zien, kwam de heer Wansink tot de ontdekking dat de bomen in de schooltuin gevaar lopen. „Uit de tekeningen van de architect blijkt dat wat nu schoolplein is tuin moet worden en dat de plaats waar nu de schooltuin met zijn oude bomen ligt is in getekend als plein". Een plan ning die de Zierikzeeënaar, die al veertig jaar bij de plantsoe nendienst van de gemeente Zie rikzee werkt, aan het hart gaat. „Ik ben een plantsoenenman en daardoor werk ik al heel lang in die tuin". Gezien de grote waarde die tegenwoordig wordt toegekend aan bomen lijkt het de heer Wansink niet terecht wanneer de bomen in de schooltuin over enkele maanden gelijk met het school gebouw tegen de vlaktè zouden gaan. „Volgende week is het Boomfeestdag. Daarbij maken de gemeentebestuurders altijd zoveel propaganda voor groen en tegelijkertijd zouden ze hier in de Manhuisstraat vijf vol wassen, gezonde bomen laten weghalen". En dat terwijl het volgens de Zierikzeeënaar he lemaal niet nodig is. „Ik ben geen architect maar het lijkt me toch veel logischer om het tuingedeelte van het servicewoningen-complex te plannen in het gebied dat nu ook al groen is. Dan kunnen die vijf bomen behouden blij- ven. Voor de bejaarden die in die huizen komen wonen is het ook veel gezelliger wanneer ze vanuit zo'n nieuw gebouw te gen wat mooie oude bomen kunnen kijken". Volgens de heer Wansink zou het omwisse len van plein en tuin in het bouwplan heel eenvoudig kun nen worden gerealiseerd door de toegangsweg naar de achter zijde van het woningencom plex te plannen op de plaats waar ook nu de toegang tot de achterzijde van het schoolge- bouw_ is: naast de achterzijde van het postkantoor. Op de bouwtekening is de toegangs weg gepland naast de voorma lige militaire kazerne, het ge bouw naast de school waarin nu nog de postduivenvereni ging Zierick is gevestigd. De heer Wansink is geboren en getogen in Zierikzee en woont al bijna 25 jaar in een woning tegenover het schoolgebouw aan de Manhuisstraat. Ruim veertig jaar geleden, toen hij bij de plantsoenendienst kwam werken, kwam hij voor het eerst in het groengebied 'achter het schoolgebouw. „Daar was toen een kwekerij van de gemeente waar struiken en bomen werden geteeld voor de gemeentelijke plantsoe nen". Naast de kwekerij lag de schooltuin en de heer Wansink weet nog dat zijn toenmalige en inmiddels overleden chef, de heer Van de Schelde daar en kele eikeltjes in de grond stop te. „Daaruit ontstond een boom die ik in de loop van de jaren zelf heb opgekweekt door hem steeds bij te snoeien en te verzorgen". Naast die persoonlijke band met de eikeboom heeft de heer Wansink ook veel respect voor de andere bomen in de school tuin. De vleugelnoot is volgens hem de enig overgebleven boom van die soort in Zierik zee. „Vroeger stond er ook een vleugelnoot op de oude be graafplaats, maar die is verlo- ren gegaan bij de Watersnood ramp". Omdat de schooltuin vrij hoog ligt was het een van de weinige plaatsen in Zierik zee die droog bleven tijdens de Watersnoodramp in 1953. Daar- door zijn ook de lindebomen in de schooltuin behoorlijk oud en verder staat er een wilde kers die de heer Wansink na aan het hart ligt. En hem niet alleen. Uit reac ties is gebleken dat een groot deel van de bewoners van de omliggende straten, Wevers- hoek, Pieterseliestraat en Man huisstraat het omzagen van de bomen niet ziet zitten. „We wachten eerst de definitieve bouwtekeningen af. Als daar uit nog steeds blijkt dat men de huidige schooltuin wil slo pen ten behoeve van een plein gaan we aan de gemeente vra gen of het anders kan. We gaan zeker ook naar de vergadering van de welstandscommissie die een advies moet uitbrengen over de plannen". Behalve over de mogelijke sloop van de bomen, maken de omwonenden zich volgens de heer Wansink ook zorgen over de hoogte van het servicewo- ningencomplex. „Het plan is om het gebouw aan de voorzij de, aan de Manhuisstraat drie hoog te maken. Dat is op zich niet hoger dan het schoolge bouw nu is, maar het service- woningencomplex komt dich ter bij de straat te staan. Als rooilijn houdt men de hoek van de oude kazerne (gebouw Zie rick) aan. We zijn bang dat we daardoor minder privacy heb ben en dat de lichtinval in de kamer anders wordt doordat de gevels van het service- woningencomplex in het voor- en najaar het zonlicht tegen houden". Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise von Heyking ZIERIKZEE - Sprengelmeijer, morgen sta je in de krant met je parkeergarage". Dat stond voor wet houder P. de Rijke woensdagavond tijdens de com missievergadering openbare werken en milieu als een paal boven water. Om dat met zekerheid te kun nen voorspellen verried niet zozeer een journalistie ke neus gezien het revolutionaire idee van W. F. Sprengelmeijer (SGP/GPV/RPF) om eens te denken aan een parkeergarage in de Manhuisstraat. Sprengelmeijer lanceerde dit logisch onderzoek door de ideetje op het moment dat ge- Rijksdienst voor het Oudheid- sproken werd over een bedrag kundig Bodemonderzoek. Dit van 2925 gulden dat Zierikzee onderzoek wordt onder meer moet betalen voor een archeo- uitgevoerd na de sloop van het oude schoolcomplex met het doel historisch materiaal aan de oppervlakte (te brengen ter ondersteuning van de stelling dat Zierikzee op enkele dicht bijeengelegen terpen is ge bouwd. De totale kosten voor dit onderzoek, waarbij ook on derzoek op de Balie en het Kerkhof ZZ wordt gedaan, be dragen 11.700 gulden. Leuk Naar aanleiding van opmer kingen tijdens de hoorzitting over de bouwplannen voor de Manhuisstraat herhaalde W. F. Sprengelmeijer: Onder- Sprengelmeijer nog maar eens zoek naar haalbadrheid par- zijn suggestie om de haalbaar- keergarage onder nieuw com- heid van een parkeergarage on- plex aan Manhuisstraat". der het nieuwe complex te on derzoeken. Een idee dat hij eer der in de commissie ruimtelij ke ordening en industrie had geventileerd en dat volgens hem een bijdrage zou kunnen leveren aan het „van de straat halen van auto's". Op zich vond wethouder De Rijke het wel een aardig idee. De haalbaarheid ervan schatte hij echter niet hoog in. De kos ten van zo'n parkeergarage plus het feit dat de plannen voor de nieuwbouw al in een vergevorderd stadium verke ren maakt dat uitvoering van het idee van Sprengelmeijer niet reëel is. Iets waarmee ook de liberaal J. J. Geleijnse het duidelijk eens was. Gezien de financiële haalbaarheid ervan vond hij het onderzoeken van de mogelijkheid van een par keergarage daar „verspilde energie". Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal vond Sprengelmeij- ers idee zonder meer goed maar merkte op dat het over vijf, zes jaar weieens zo zou kunnen zijn dat er helemaal geen auto's meer in de binnen stad mogen rijden. Uit de hand Bij de dienst gemeentewerken verdienen de medewerkers nu hun brood in het zweet huns aanschijns. Na het vertrek van de directeur gemeentewerken, D. D. J. van der Poel is de werk druk daar volgens de wethou der publieke werken behoor lijk opgelopen. „Als het op de ze manier doorgaat loopt het echt uit de hand" voorspelde De Rijke wat benauwd, toen commissielid G. Brand (PvdA) hem vroeg of er een ambtenaar is die de milieutechnische as pecten van de aanschaf van al lerlei attributen in de gaten houdt. Dit naar aanleiding van een verzoek van een tweetal brief schrijvers aan de gemeente Zie rikzee om zich aan te sluiten bij een Klimaatverbond, dat het gebruik van hardhout door de gemeenten zonder meer uit sluit. Met name de PvdA-er Brand voelde daar wel wat voor. Het niet ingaan op dit verzoek betekende zijns in ziens het laten liggen van een kans om een beetje meer schot in een gemeentelijk milieube leid te krijgen. Ook mevrouw Bij de Vaate-Ro- zendaal dacht in die richting. Wat het beperken van het ge bruik van hardhout betreft merkte zij op dat het vinden van alternatieven hiervoor niet altijd eenvoudig is, maar dat er weieens gemakkelijk wordt ge- Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal: ,,Er wordt soms te makkelijk gezegd dat iets moeilijk is". zegd dat er geen andere moge lijkheden zijn. Bovendien gaat het hier om het behoud van het tropisch regenwoud, terwijl hardhout niet alleen uit deze „longen van moedertje aarde" afkomstig is. Geleijnse, Sprengelmeijer en ook De Rijke voelden er niets voor om tot het Klimaatver bond toe te treden omdat dit vergaande beperkingen met zich meebrengt. Weliswaar ble ken zij het gebruik van hard hout waar mogelijk te willen vermijden, maar om zich nu al vast te leggen op een volledige boycot van hardhout ging hen toch te ver. De gemeente kan ook zonder toetreding zijn best doen om zo min mogelijk hardhout te ge bruiken. Daarin is volgens Ge leijnse nog wel verbetering mo gelijk want naar aanleiding van een paar nieuwe hardhou ten banken aan de Wandeling had de liberaal het idee dat de gemeente op dit punt wel meer kan doen dan nu het geval is. vervolg pagina 2 Bewolkt en regen HET WEER Veel bewolking en af en toe wat regen. Minimumtemperatuur om streeks 6, middagtemperatuur on geveer 12 graden. Wind uit zuid west tot west, matig, rond kracht 4, langs de kust en op het IJssel- meer meest krachtig, 6. Q 3 HONDENPOEP c Morgen, vrijdag, voeren twee basisscholen in Haam O stede actie tegen de hondenpoep. 4 ETAGE Er bestaan plannen om het VW-kantoor in Renesse SS uit te breiden met een etage. 5 MANHUISSTRAAT Bijna geschiedenis. Nog even en het RSG-gebouw aan de Manhuisstraat is niet meer. 9 BILJARTEN Biljarter M. Capelle toonde onlangs zijn suprematie in de lage driekamp. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De 45-jarige J. M. de Jonge uit Ooster- land is woensdagmorgen in Zierikzee om het leven gekomen bij een arbeidsongeval. Het ongeluk gebeurde op de parkeerplaats aan het 's-Heer Lauwendorp te Zierikzee om ongeveer 07.30 uur. De Ooster lander was daar bezig om met behulp van een kraan zand te -laden op een vrachtauto van zijn werkgever. Tijdens deze werkzaamheden is door een nog onbekende oor zaak de kraan met de laadbak tegen het slachtoffer aangesla gen. Hij werd daardoor tegen de vrachtauto gedrukt en over leed ter plaatse aan de gevol gen van deze beknelling. De Zierikzeesp brandweer die uit- ELLEMEET/SCHARENDIJ- KE - In de nacht van maandag op dinsdag werden in Ellemeet en Scharendijke in totaal acht auto's opengebroken. Daarbij werden autóradio/cas- settespelers, een portofoon met oplaadset en antenne en een ac cu gestolen. Tevens werd van een auto de band lek gestoken. De schade door diefstal en braak bedraagt vele duizenden guldens. rukte om het slachtoffer te hel pen kon niets meer doen. De Ttechnische Recherche van de rijkspolitie 'en de Arbeids inspectie stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het on geval: BRUINISSE/NIEUWER- KERK/ZIERIKZEE - Bij een snelheidscontrole met behulp van radarapparatuur heeft de politie vier bestuurders gere gistreerd die te hard reden. De controle vond plaats langs de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee, de Stolpweg in Nieu- werkerk en de Dorpsweg in Bruinisse, allemaal lokaties waar een snelheidslimiet van 50 kilometer per uur geldt. In totaal werden enkele honder den voertuigen gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheden waren 69, 76 en 79 kilometer per uur. De overtreders krijgen binnen enkele weken een proces-verbaal in de bus met bijbehorende accept-giro voor betaling van de boete. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45. jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. k f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: f-' Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ■=i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1