Visserijschool hard op zoek naar meer nieuwe leerlingen Straofeest in Serooskerke vindt plaats op 21 maart Lezing Afrikaanse schrijfsters Foto's verwisseld Stalen ros als prijs Reinigingsdienst wil puinbreekinstallatie Uitslag wedstrijd Pryma Drukte van belang bij open dag in Stellendam sTaapq Commissie grond- en pachtzaken Vergadering Wester- schouwse commissie Met keuring versierde fietsen en paarden, ringsteken en een toneeluitvoering Sociale Verzekerings bank begint spreekuur Commissie vergadering Problemen rijbewijs ifesfc? KÊ*m WOENSDAG 18 MAART 1992 5 Er was veel belangstelling voor de moderne technieken die tegenwoordig in de visserij gebruikt worden. Op de voorgrond een stand van Alfa-Laval. (Foto: Joop van Houdt). STELLENDAM - Het aantal jongeren dat kiest voor een zeevaart- of visserij-opleiding neemt schrikba rend af. Tot deze conclusie kwamen ook de oplei dingsscholen. Reden genoeg om te starten met een campagne met het thema: 'Visserij vraagt dringend vakmensen'. Ook het Scheepvaart en Transport Col lege Meester Snijder, (in de volksmond 'de visserij- school van Stellendam') heeft te maken met een da lend aantal leerlingen en nieuwe aanmeldingen. Vandaar dat zij tijdens haar Open Dag, die afgelo pen zaterdag werd gehouden, haar beste beentje voorzette. Een opzet die, kijkend naar de belangstelling die dag, zeker geslaagd genoemd mag wor den. Ruim vijfhonderd belang stellenden brachten een bezoek aan de school die tijdens deze dag kennis konden maken met de verschillende facetten van de visserij. Zowel de opleiding als de moderne vistechnieken van tegenwoordig stQnden op het programma. De visserij- school had hiervoor verschil lenden bedrijven en instanties uitgenodigd. Deze lieten de be zoekers zien dat de tijd van de 'ouderwetse' visserij groten deels historie is. Moderne so- nar-apparatuur is hiervan een bewijs. De Radio Holland Group was er om te laten zien wat er allemaal mogelijk is met die apparatuur. Vakmensen Uit een folder van vijf landelij ke opleidingscolleges blijkt dat deze 'nieuwe tijden' ook nieuwe eisen met zich mee brengt. Namelijk een dringen de vraag om vakmensen. 'Onze schepen varen verder uit dan vroeger en blijven soms langer weg. De exportmarkt is enorm toegenomen en daarmee de vraag naar andere vissoorten en verwerkingsmethoden. In een dergelijk zich snel ontwik kelend beroep is alleen voor vakmensen plaats', zo luidt de conclusie van deze colleges. De vraag naar geschoolde en gedi plomeerde mensen zal de ko mende jarengroot zijn en ook toenemen. Het aantal nieuwe leerlingen dat zich aanmeldt voorziet echter lang niet in de toekomstige vraag; een pro bleem wat de Nederlandse vloot niet ten goede zal komen, zo verwachten de colleges. Ook het Meester Snijder college ziet de toekomst met bezwaard hart tegemoet. Zij heeft na de fusie tot de Stichting Scheep vaart- en Transportonderwijs toch al flink wat aanmeldende leerlingen verloren doordat het onderdeel LBO-kandidaten is afgestoten. Dat betekent dat jongeren die direct na de lagere school door willen stromen naar het visse rij-onderwijs nu eerst een mid delbare opleiding moeten vol gen. Dit kan variëren van een LTS tot een MAVO of hoger. Pas met die opleiding op zak, of een minimumleeftijd van 15 jaar, worden de jongens en mei den toegelaten. Een stap die door de Stellendamse school met weinig enthousiasme is ontvangen. Want hierdoor is het aantal leerlingen dat de school nu nog heeft teruggelo pen tot dertig. En vorig jaar waren er zo weinig aanmeldin gen dat er zelfs geen nieuwe klas gestart kon worden. Door dat er minder leerlingen ko men is er ook minder werk voor leraren en dat betekende dat enkele van hen werden ver plaatst naar andere scholen die deel uitmaken van de stich ting. Een van de leraren die voorlopig nog wel in Stellen dam zal belijven is Henk Re- dert. Dat moet ook wel, want hij geeft hier zeven vakken. Publiciteit Volgens Redert zijn er nog twee redenen waarom het aantal leerlingen in het visserij- onderwijs terugloopt. „Aller eerst weten veel jongeren niet eens dat er zo iets bestaat als een visserij-opleiding. Of in ie der geval weten ze niet alle maal van de mogelijkheden die er zijn in het visserijwezen. Daarbij is er tegenwoordig ook veel negatieve publiciteit over de visserij. Ook, dat trekt na-, tuurlijk geen leerlingen. Wat dat betreft ziet de toekomst van de visserij er niet al te rooskleurig uit", zo verklaart Redert. Om er voor te zorgen dat de opleiding meer bekend heid krijgt onder opleidingzoe- kende jongeren bezoekt de Goereese leraar regelmatig beurzen en bijeenkomsten. Daar brengt hij de opleidingen onder de bekendheid van de jongeren. Tijdens de open dag van afgelo pen zaterdag konden de bezoe kers door de hele school lopen en kijken in de verschillende lokalen waar leerlingen het ge leerde demonstreerden. Enkele van deze leerlingen zijn Jaap van den Berg en Jaco Costerus; zij demonstreerden het fileren. Een techniek die de nodige vaardigheid vereist en natuur lijk ook de nodige kennis van de vissoorten. „Want", zo ver telt Jaco Costerus, „er zijn vis soorten waarvan je maar een deel van het vlees kunt gebrui ken. Bij de steenbolk bijvoor beeld, daarvan wordt maar een deel gebruikt omdat het een erg graatrijke vissoort is. Als je het buikstuk ook zou gebrui ken heb je allemaal graten in je mond". Jaap van den Berg kan alles vertellen over de verschil lende landen van waaruit vis geïmporteerd wordt. Zo kon men vis bewonderen uit de Kaapverdische Eilanden, Is raël en Afrika. Natuurlijk was er ook een tafel met vis en schaaldieren die uit de Stellen damse 'Vismijn' komen. Waar van tong, schar, schol, zand- haai, steenbolk, wijting, gar nalen, oesters, mossels en krab de meest bekende zijn. Twee opleidingen In Stellendam worden twee op leidingen gegeven. Eén korte, tweejarige, opleiding en een uitgebreidere, vierjarige, op leiding. In vaktermen een SW-6 opleiding of een SW 4/5 oplei ding. SW staat voor Stuurman Werktuigbouwkundige. Hoe wel een korte opleiding voor sommige leerlingen erg aan trekkelijk klinkt beperkt dat natuurlijk ook de mogelijkhe den voor de toekomst. Met SW - 6 mag men alleen in de kust- .wateren vissen als schipper of als hoofdwerktuigbouwkundi- ge. Tbrwijl een SW - 4/5 gedi plomeerde op alle visservaar tuigen, waar ook ter wereld mag vissen. Er zijn verschillen de vakken die worden gegeven. Naast Nederlands, Engels, Na tuurkunde en Wiskunde. Daar naast meer beroepgerichte vakken als zeevaartkunde, zee manschap (onder meer ge dragskennis van het schip, ma noeuvreren geleerd in de simu latorruimte van de school en wetskennis), visserijkunde (de vissoorten, verwerkingstech nieken, hygiëne, zeeleven). Henk Redert vertelt dat er heel veel vakken zijn. „Het punt is niet dat het vreselijk moeilijk is, maar vooral dat liet heel erg veel is. En op elk onderdeel is er een pittig examen waar veel gevraagd wordt". Een ander vak is EHBO. „Een vissers schip is als een klein bedrijf. Wanneer men op volle zee is en er een ongeluk gebeurt moet men ook als zelfstandig bedrijf kunnen reageren; eerste hulp moet gegeven kunnen worden totdat verdere hulp het schip bereikt heeft". Inspelend op de kans op ongelukken aan boord was er ook een speciale gast tij dens de open dag; dit waren en kele afgevaardigden van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek. Zij brachten het pro ject Kotter 2000 onder de aan dacht van de bezoekers, waar van velen zelf al in de visserij werkzaam zijn. Dit project laat zien hoe men door aanpassing van bepaalde dingen aan boord van een schip de veiligheid van de opvarenden kan vergroten. Andere gast was het oplei dingsschip Koningin Juliana. Dit schip neemt leerlingen van verschillende visserij scholen mee de zee op om daar het ge leerde in praktijk te brengen. Verder hebben ze onder meer een overlevingsoefening op volle zee. Medewerkers van dit schip gaven de bezoekers een rondleiding. De schepen Go 32 en Go 59 waren ook toeganke lijk voor publiek. Kees Sper ling, eigenaar van de Go32 beantwoorde vragen en de Go 59 verzorgde enkele rondvaar ten. Een gevuld programma tij dens deze open dag. Wie tijd wist vrij te maken om een be zoek te brengen aan de school zal het er vast mee eens zijn dat het 'eeuwig zonde' zou zijn als een school die over zoveel vak kennis beschikt als het Meester Snijder college in Stellendam ten onder zou gaan aan het ge brek aan leerlingen. Veel vis sers van de Goereese- en Bruse vloot hebben hun opleiding ge noten aan deze school en ook zij zijn er van overtuigd dat er niets gaat boven een goede op leiding. Voor meer jnformatie over de opleiding en haar mogelijkhe den kan men terecht in Stellen dam via het adres: Deltahaven 4, 3251 LC Stellendam. Wie di- 'rect wat wil weten kan bellen; het nummer is 01879-1968. Extra bestuursvergadering op vrijdag 27 maart KERKWERVE - Het bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland is van plan om in sa menwerking met het bedrijf Wandel Recycling BV een puinbreekinstallatie te installeren bij de vuil nisstortplaats aan de Hoosjesweg te Serooskerke. Via het apparaat kan grof puin dat bij de vuilnisbelt wordt aangeleverd worden gemalen en/of gebroken. Op die manier is het mogelijk het puin weer opnieuw te gebruiken bijvoor beeld voor de fundering van wegen. Het plan wordt besproken tij dens een extra vergadering van het algemeen bestuur van de reinigingsdienst die op vrijdag 27 maart plaatsvindt in het ge bouw van de reinigingsdienst aan de Ring te Kerkwerve. De puinbreekinstallatie zou geëx ploiteerd gaan worden door het bedrijf Wandel Recycling bv. Verder komen de voorberei- dingskosten centrale com- postering Groente-, Fruit en Tuinafval aan de orde en de voorbereiding van de geschei den inzameling van dit afval in 1993. Ook wordt de jaarreke ning 1990 ter vaststelling aan geboden. De vergadering be gint om 15.00 uur, ZIERIKZEE - Halverwege de middag vond afgelopen zaterdag de prijsuitreiking plaats van een tekenwedstrijd voor kinderen. Deze wedstrijd werd gehouden in het filiaal van Pryma aan de Varremarkt in Zierikzee. Het thema was De Appel; dit in het ka der van de week van de appel. Alle kinderen die meededen had den allemaal al iets gekregen bij het inleveren van hun tekening, namelijk een heerlijke appel. De mooiste tekeningen van de vijf leeftijdsgroepen werden zaterdag in de Pryma beloond met een mooi cadeau. Dit waren in de leeftijdsgroep tot 12 jaar. Nathalie Berrevoets. Zij kreeg een schilderdoos. In de groep tot 10 jaar was Charlotte Postma de winnares, zij kreeg een spaarpot. Tot acht jaar kende Sebastiaan Lokerse als winnaar, wat werd be loond met een muziekauto. Wesley Quist won in de groep tot vijf jaar. hij kreeg een speelgoed raceauto en Lisanne en Iris Kouwen wonnen in de groep 'onder de vijf jaar'. Zij kregen een knuffel beest. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Van avond, woensdag 18 maart, om 19.30 uur, vergadert in het ge meentehuis de commissie grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen. Op de agenda van deze verga dering staat de aan- en verkoop van een aantal stukken grond. Verder wordt het gebruik van een perceel aan de Armhoekse- weg en de invulling van het plan Dijkweg in Serooskerke besproken. De vergadering is openbaar. Het publiek kan de stukken vanaf een half uur voor het begin inzien. BURGH-HAAMSTEDE - Het beheersplan Noordwelle en de reconstructie van de Maire- weg. Dat zijn twee onderwer pen die aan de orde komen tij dens de openbare vergadering van de Westerschouwse advies commissie Algemene Zaken. De commissie komt bijeen op donderdag 19 maart in het gmeentehuis te Haamstede. Op de agenda staan verder bespre kingen over een kleedgebouw aan de Jonge Jan Boeijesweg, verkeersmaatregelen, de tuin van het gemeentehuis, het zo- merbusproject en de prioritei tenlijst 1992. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. ROSMALEN - Op zaterdag 21 en zondag 22 maart vindt in het Autotron te Rosmalen een ruil beurs van auto's plaats. Onder delen maar ook complete auto mobielen zullen verhandeld worden. Men verwacht een aantal historische voertuigen uit de voormalige Oostblok landen. DEN HAAG - De publicist Jan Kees van de Werk heeft maan dag uit handen van minister Pronk voor ontwikkelingssa menwerking dc Dick Scher- penzeelprijs 1992 ontvangep. Hij kreeg de prijs, een bedrag van 5.000 gulden, vanwege zijn publicitaire werk op het ter rein van de cultuur in ontwik kelingslanden. SEROOSKERKE - Op de dag dat officieel de lente begint, 21 maart, wordt dit jaar in Serooskerke het jaarlijkse straofeest gevierd. Het evenement omvat een keuring van versierde paarden en fietsen, ringsteken en een toneeluitvoering door de plaatse lijke toneelgroep Lere lere. De feestelijkheden beginnen om 12.00 uur met een keuring van de fietsen die door leerlin gen van basisschool De Schelp- hoek zijn versierd. De eigena ren van de mooist versierde fietsen mogen hun prijs direct in ontvangst nemen in het dorpshuis. Om 12.30 uur volgt het keuren van de versierde paarden van de straorijders. Zij staan opgesteld voor d'Ou- we Smisse. De paardenstoet vertrekt vervolgens voor zijn traditionele rondgang, het straorijden. Ondertussen wordt op het dorpsplein een wedstrijd ringsteken op de (versierde) fiets gehouden voor kinderen. De stoet met straorijders wordt om ongeveer 14.15 uur terug verwacht en maakt daarbij een feestelijk intocht door het dorp met muzikale begeleiding van de Koninklijke Muziekvereni ging Witte van Haemstede. Het muziekgezelschap presenteert daarna een mini-concert in de kerktuin. Voor de kinderen be staat de mogelijkheid om een rondrit in de paardentram te maken. Nadat de straorijders officieel zijn toegesproken door een ver tegenwoordiger van de ge meente Westerschouwen volgt het ringsteken voor versierde paarden op de dorpsring met aansluitend een prijsuitrei king in het dorpshuis. Daar worden ook gedurende het'ge hele straofeest artikelen ver kocht door de Welfare-afdeling Westhoek van het Nederlandse Rode Kruis. Het avondprogramma is opge bouwd uit toneel, verloting en dans. De plaatselijke toneel club Lere Lere presenteert om 19.30 uur in het dorpshuis een blijspel in drie bedrijven dat de titel Bonbons in luxe ver pakking heeft. Het wordt gere gisseerd door Wouta Kloet. Als gastspeler treedt Jan van de Klooster uit Ellemeet op. Tij dens de pauze vindt een verlo ting plaats en na afloop kan worden gedanst op live mu ziek. Belangstellenden kunnen op zaterdag 21 maart van 10.30 tot 11.30 uur plaatsen bespre ken voor het evenement. Opga ve voor deelname aan het straorijden is mogelijk bij K. Visser aan de Ridderweg 4 te Serooskerke, telefoon 01117- 1593. Met tentoonstelling bijbehorende boeken in bibliotheek BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) en de openbare bibliotheek De Schutse wordt op dinsdag 24 maart in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haam- stede een lezing gehouden over het onderwerp Schrijfsters uit Afrika. Spreekster is mevrouw A. Steglich van het COS-centrum voor Ontwikkelingssamenwer king in Middelburg. Mevrouw Steglich gaat in op de positie van de vrouw in de literatuur, als schrijfster en de omstandig heden waarin zij leeft en werkt. Hierbij richt de spreek ster zich op alle landen in Afri ka. De Wereldwinkel Zierikzee werkt aan de bijeenkomst mee via een verkoopstand met di verse materialen uit Afrika. Geschenkenhuis Goudzwaard biedt boeken van Afrikaanse schrijfsters te koop aan. De le zing wordt door de bibliotheek ondersteund via een tentoon stelling van Afrikaanse boe ken die is te zien van 23 maart tot 3 april tijdens openingstij den van de bibliotheek. De lezing over Afrikaanse schrijfsters kan door iedere be langstellende gratis worden bijgewoond. Aanvang 14.00 ZIERIKZEE - Met ingang van 2 april houdt dc Sociale Verzeke ringsbank elke eerste en derde donderdag van dc maand zit ting in het gebouw van het Be lastingkantoor aan het Kerk hof te Zierikzee. De SVB is dc instantie die in Zeeland drie volksverzekerin gen uitvoert, de AOW (Algeme ne Ouderdomswet), de AWW (Algemene Weduwen- en We zenwet) en de AKW (Algemene Kinderbijslagwet). Dat ge beurt in het districtskantoor te Middelburg. Omdat regelma tig blijkt dat mensen van Schouwen-Duiveland vragen hebben over het invullen van formulieren ten behoeve van een van de verzekeringen of an dere informatie willen hebben heeft de SVB besloten hier in de regio spreekuur te gaan houden. Iedereen kan zonder afspraak tussen 10.00 en 12.00 uur op het spreekuur terecht. ZIERIKZEE - Per abuis zijn in de editie Schouwen- Duiveland van de Nieuwsbode Extra van woensdag 11 maart twee foto's verwisseld. Bij een artikel over cadeau-mode boutique Elise in de Visstraat in Zie rikzee was de foto van kinderkledingwinkel Bam Bam afgedrukt terwijl bij het verhaal over Bam Bam de foto van Boutique Elise geplaatst werd. Dit is het interieur van Cadeau-Mode boutique Elise. (Foto: Joop van Houdt). Voor alle duidelijkheid, en met excuses aan de belanghebben den, hierbij nogmaals de foto's in kwestie. In cadeau-mode boutique Elise kan men terecht voor bijzondere cadeau-artike len. Andere cadeautjes die toch betaalbaar zijn. Dat kunnen fun-artikelen zijn maar bij voorbeeld ook Pierrotpoppen, aparte felicitatiekaartjes, zeepjes en beren. In een ander gedeelte van Elise wordt mo-, dieuze en betaalbare kleding verkocht. Iets heel anders is Kinderkle dingwinkel Bam Bam aan de St. Domusstraat. Eigenaresse mevrouw Smits heeft zich ge- specialiseeerd in de verkoop van kinderkleding in alle ma ten en soorten. Bam Bam is ge vestigd op het adres Sint Do musstraat 46. En dit is de foto met daarop de feestelijkheden bij Bam Bam; kinderkleding. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - De com missie voor de bezwaarschrif ten van de gemeente Midden- schouwen vergadert op woens dag 25 maart om 20.00 uur. Plaats van handeling is het ge meentehuis. Op de agenda staat de behan deling van het bezwaarschrift van de Protestants Christelijke Ouderen Bond afdeling Schou wen-Duiveland. De bond te kent beroep aan tegen de afwij zing door de gemeenteraad van de aangevraagde subsidie voor 1991 en 1992. Daarnaast wordt het bezwaarschrift van de heer Louwerse tegen de weigering van de afgifte van een bouw vergunning besproken. ZIERIKZEE - Op donderdag 26 maart houdt de afdeling Schouwen-Duiveland van de Diabetes Vereniging Neder land (DVN) de jaarlijkse leden vergadering in het Huis van Nassau. Naast een huishoudelijk ge deelte omvat de vergadering een lezing over de diverse as pecten van autorijden door mensen 'met een lichamelijke handicap. Het onderwerp wordt toegelicht door twee des kundigen van het Centraal Bu reau voor Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) te Rijswijk. Be halve leden van de DVN zijn ook andere belangstellenden welkom op de avond. j: OOSTERLAND - Afgelopen vrijdag maakte de Veldmarkt in Oosterland enkele vaste klanten gelukkig met mooie prijzen. Dit in verband met een actie die de supermarkt onder haar klan ten had gehouden. Hoewel de prijswinnaars al wel wisten dat ze iets gewonnen hadden wist men nog niet ivat gewonnen was. Vandaar dat men rond twee uur vol spanning stond te ivachten op de uitreiking. Uiteindelijk werden de volgende mensen ver blijd. De klanten Meeuwse, A van den Broek en M. D. Gouds- ivaard keerden huiswaarts met een heerlijke slagroomtaart. J. Donselaar en A. C. Flikweert kregen een leren voetbal. Een sporttas werd gewonnen door A. Mol en P. A. Otte. Een CD-bon ging naar H. J. Stoutjesdijk en N. C. Boogert-Bal. A. van Pulten won een walkman. \V. Koster werd verrast met een koffiezetap paraat. Drie boodschappenpakketten ter waarde van honderd gulden gingen respectievelijk naar J. Goudswaard. H. de Bruine en A. Ista. A. Visser kreeg de vriezer vol met een half varken. Verrast en sprakeloos was mevrouw O. lJzelenbcrg. Zij kreeg na melijk een magnetron als prijs. W. Bijdevaate. een jonge klant. kreeg een 100-delige cassette mee naar huis. iets waar moeders ook heel gelukkig mee was. Maar iemand die helemaal het toon beeld van verrassing en trots was is mevrouw W. de Rijke- Verhoek. Op die foto neemt zij de eerste prijs in ontvangst; een prachtig stalen ros. Hoewel de fiets op de foto met stang is had de leverancier toegezegd de fiets ook om te willen ruilen in een damesfiets. Een geluk voor deze mevrouw. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5