Bankdirecteur Wessels: een kwart eeuw bij de RABO-bank 'Recht van de sterkste' motto foto-expositie Anti Vivisectie streeknieuws Vivisectie Zilveren jubilaris niet wars van hard en veel werken We zijn tegen dierproeven maar blijven wel met beide benen op de grond Rode Kruis jubileum wandeltocht Zeeland- hallen uitgebreid Roging inbraak Bröuws bedrijf DINSDAG 17 MAART 1992 NR 25121 3 Dieren. Voor sommige schrij vers een bron van inspiratie, voor veel mensen onmisbare levenspartners en voor veel wetenschappers nog steeds niet meer dan 'onderzoeksma teriaal'. In bibliotheek De Schutse is momenteel een foto expositie over vivisectie te zien. Geen expositie die je voor je lol gaat bekijken, maar wel een tentoonstelling die je nog eens met de neus op de fei ten drukt. En die feiten zijn nog steeds gruwelijk genoeg om je druk over te maken. Ui- teraardj:itten er onder de ex perimenten ook proeven waar van het resultaat zeer heil zaam kan zijn voor de mens heid en misschien zelfs wel voor het dierenrijk, maar er worden ook volslagen onzinni ge en onnodige proeven met dieren gedaan. Proeven waar bij dieren pijn en angst moeten doorstaan, enkel en alleen om de nieuwsgierigheid van we tenschappers naar het functio neren van wat voor ledematen of zintuigen dan ook te bevre digen. Gelukkig, zo conclu deert de Anti Vivisectie Stich ting, is er ook onder weten schappers het besef dat men dieren niet meer dan strikt noodzakelijk\noet ge- of zo u wilt misbruiken. Er worden nieuwe onderzoeksmethoden ontwikkeld en er bestaat cos metica, een voor wat betreft dierproeven berucht produkt, die tot stand gekomen zijn zon der dat daar dieren voor heb ben hoeven te lijden. Shampoo kan ook getest worden zonder gebruik te maken van konij nen die het in de ogen gewre ven krijgen. En er zijn andere manieren om erachter te ko men of een nieuwe crème al dan niet huidirritaties kan veroorzaken. Kortom: er wordt aan gewerkt, maar nog steeds worden er alleen al in Nederland jaarlijks een mil joen dieren opgeofferd aan de wetenschap. En dat zijn er nog steeds een heleboel teveel. P. K. ZIERIKZEE Oliebollenactie In het weekend van 27 en 28 maart houdt het Leger des Heils uit Zierikzee haar jaar lijkse oliebollenactie. De op brengst is bestemd voor het Portugalproject van de Leger des Heils jongerengroep. Het geld wordt gebruikt voor de fi nanciering van een werkva kantie in en rond de Portugese stad Oporto. De jongerengroep wil het Leger des Heils in Oporto helpen bij diverse acti viteiten. De oliebollen worden per zak aan de deur verkocht. Men kan ze ook kopen in het buurt- en clubhuis De Licht boei of bestellen via telefoon nummer 01110-17483. Eurotransplant Tijdens de maandelijkse bij eenkomst van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen werd aandacht besteed ahn Eu rotransplant te Leiden. De bij eenkomst werd bezocht door vele belangstellenden. De heer J. de Boer die als arts bij Euro transplant werkt liet door mid del van dia's en film zien op welke wijze deze non profit or ganisatie werkt als bemidde laar bij transplantaties en do norwerving. Eurotransplant bestaat dit jaar 25 jaar. Na de pauze werd ruimschoots ge bruik gemaakt van de moge lijkheid om over het onder werp te discussieren. VLISSINGEN Koninklijke Militaire Kapel Op vrijdag 3 april treedt de Ko ninklijke Militaire Kapel op in de Sint Jacobskerk te Vlissin- gen. De opbrengst van het con cert is bestemd voor restaura tie van de Sint Jacobskerk. De KMK werd in 1829 opgericht door koning Willem III en kreeg bijna vijftig jaar later het predikaat koninklijk. De kapel geeft acte de présence tij dens Prinsjesdag, staatsbezoe ken en militaire plechtighe den. De KMK wordt door des kundigen gezien als een van de beste harmonie-orkesten in Ne derland en andere landen. Het muziekgezelschap wordt ge leid door Pierre Kuijpers. Het concert in de Sint Jacobskerk begint om 20.00 uur. Belang stellenden kunnen vanaf 26 maart kaarten verkrijgen via de VVV Vlissingen. Bankdirecteur L. J. C. Wessels. (Foto: Joop vjin Houdt). ZIERIKZEE - Een harde werker die nooit bang is ge weest voor een overuurtje meer of minder. Een man ook die afgaande op zijn loopbaan zeker niet vastge roest is op een en dezelfde werkplaats. Een vlotte prater bovendien die geanimeerd over zijn ervarin gen als bankman kan praten. Dat is RABO-bankdi- recteur L. J. C. Wessels uit Zierikzee, deze maand precies vijfentwintig jaar lid van de RABO-familie ten voeten uit. Dat de jonge Flakkeeënaar ooit nog eens in de wereld van het bankwezen verzeild zou ra ken lag niet direct voor de hand. Als zoon van een bakker lag het meer in de lijn der ver wachting dat hij zijn vader in de bakkerij op zou volgen. Het lot besliste echter anders. Door onvoorziene familie-omstan digheden kon die opvolging niet doorgaan en moest Wessels uitkijken naar een andere ma nier om in zijn bestaan te^voor- zien. Hoewel hij als schooljon gen droomde van een bestaan als varensgezels of leraar licha melijke opvoeding werd het uiteindelijk een baantje als jongste bediende bij de Neder landse Handel-maatschappij (de voorloper van de huidige AMRO/ABN-bank) in Middel- harnis. Daar maakte hij in fe bruari 1955 zijn entree in de bankwereld. Voor een (net tosalaris van nog geen zeven tig gulden per maand, herin nert hij zich. Hij had het er best naar zijn zin, vooral in de vakantieperio- de wanneer hij de wisselloper mocht vervangen. Dat beteken de drie dagen lang met een So lex over 't eiland toeren om overal geld op te halen. Met be dragen van gemiddeld zo'n veertigduizend gulden ,,op zak" reed Wessels dan weer ge woon op z'n brommertje terug naar Middelharnis. Een in deze tijd haast ondenkbare situatie, waarom hü nu genoeglijk moet grinniken.'"'' Studie De jonge Wessels wilde echter hogerop, dus kwamen in de avonduren de studieboeken op tafel en moest ook de vrije za terdag er aan geloven. Voor het SPD-diploma moest Wessels naar Rotterdam terecht en dat betekende elke zaterdagmor gen om tien uur vertrekken om 's avonds rond negenen weer thuis te komen. Die studie ijver wierp z'n vruchten af. Na eerst het praktijkdiploma boekhouden te hebben behaald volgden in de loop der jaren achtereenvolgens de diploma's MBA, SPD I en TI, een tweetal verzekeringsdiploma's en en kele vakstudies bij het NIBE - het Nederlands Instituut voor het bank- en verzekeringswe zen. - Inmiddels had Wessels in 1959 het bankwezen verlaten. Maar niet voorgoed, zo bleek, want acht jaar later en mét het diplo ma SPD I op zak keerde hij toch weer terug naar de bank wereld. Een brief die hij op ei gen initiatief aan de Centrale Bank in Utrecht (nu RABO- bank Nederland) schreef lever de hem een aardige baan in Breskens op. Daar moest Wes sels - toen nog geen dertig jaar oud - een nieuw bankfiliaal -van de grond-tallen,'dat als,bij-' kantoor van de bank in Bier vliet zou fungeren. Een hele uitdaging was dat, geeft hij achteraf toe. Wessels en zijn gezin beleefden daar in Breskens een heerlijke tijd, waaraan in 1975 een einde kwam. De kans om als adjunct directeur van de bank Bier vliet /Breskens daar nog een trapje hogerop te klimmen was bijna nihil. Wilde hij alsnog een promotie dan zou hij die el ders moeten zoeken. Het werd uiteindelijk de Betu we, waar hij begin maart 1975 werd benoemd aals directeur van de bank Kesteren/Opheus- den, een bank met 17 man per soneel en een omzet van zeven tig miljoen gulden, 't Was daar evenals in Zeeuws Vlaanderen wel even wennen, zeker wat het taalgebruik betreft. Zo ver baasde Wessels zich er ooit over waarom iemand „geld in huis wilde halen". Daarmee gaf de betrokkene aan een hypotheek te wensen en niet zoals Wessels dacht voornemens was om zijn spaarcentjes thuis te bewaren. Zierikzee Zeeland bleef echter trekken en toen hier in Zierikzee de di recteursfunctie vrij kwam (de toenmalige directeur A. Boo- gert ging met de vut) werd er in huize Wessels flink gediscus sieerd over een mogelijk nieu- we( verhuizing naar Zierikzee. Wetende dat het met het klim men der jaren steeds moeilij ker zou worden om hogerop te komen besloot Wessels toch nog maar eens een kansje te wagen. Met succes want in juli 1983 werd hij als de opvolger van directeur Boogert aange wezen. Afwisselend Een plaats die hij nu nog altijd met plezier inneemt. „Als di recteur heb je een afwisselende baan, omdat je leidinggevend, organisatorisch, beleidsmatig en ook representatief bezig bent" omschrijft de jubileren de bankdirecteur zijn functie. Niet alleen deze variatie maar ook alle ontwikkelingen die zich de laatste jaren binnen het bankwezen hebben voorge daan - en dat zijn er nogal wat - zorgen voor een dynamische werkomgeving. De automatisering waarmee in 1970 werd gestart en die nog steeds voortschrijdt, de komst van de geldautomaten en de niet te stuiten opmars van het plastic geld, de fusies tussen bank- 'en' verzekeringswezen én plaatséliijke banken, dit alles maakt van het bankwezen een wereld die volop in beweging De huidige omstandigheden waarin bankemployé's werken zijn dan ook nauwelijks meer te vergelijken met 1967 toen Wessels zijn rentree in de bank wereld maakte. In die tijd moest er nog veel rekenwerk worden verricht. Inmiddels heeft de computer, die begin '80 bij veel plaatselijke banken verscheen, deze taken groten deels overgenomen, maar nog steeds is het eind van het auto matiseringsproces niet in zicht. Inventarisatie In Zierikzee is de RABO-bank nu pas begonen met een inven tarisatie van het automatise ringsproces. Hoewel de compu ter het kas- en giroverkeer re gistreert, worden alle moge lijkheden voor het verkrijgen van informatie nog niet opti maal benut omdat de beschik bare informatie nog niet met elkaar kan worden gekoppeld. Geldautomaat Een belangrijke ontwikkeling ook die bij het publiek duide lijk Is aangeslagen is de komst van de geldautomaat geweest. Begin 1987, krap tien maanden na de heropening van de totaal vernieuwde RABO-bank aan het Havenpark werd ook deze voorzien van zo'n apparaat. De animo voor het „flappen tap pen" overtrof de verwachtin gen van Wessels in alle opzich ten. Niet na één jaar, zoals aan genomen was, maar al na drie maanden werd via deze geld automaat een aantal van drie duizend mutaties per maand geregistreerd. Deze ontwikkelingen die even als 'de schaalvergroting nog volop aan de gang zijn, bren gen herhaaldelijk leven in de brouwerij en zorgen ervoor dat Wessels zich na al die jaren als directeur nog geen dag behoeft te vervelen. En dat is voor een iemand die er graag flink te genaan gaat en die niet bang is om werkweken van meer dan veertig uur te maken een hele geruststelling. Die tomeloze werklust waardoor Wessels soms meer op de bank dan thuis was heeft hij naar zijn zeggen inmiddels een beetje in getoomd. De tijd dat hij ver diept in zijn werk vergat om de kinderen naar bed te sturen is echt voorbij. Niet alleen omdat die kinderen nu volwassen zijn maar ook omdat de bijna 55- jarige Wessels zich terdege rea liseert dat er naast het werk ook andere belangrijke zaken zijn, zoals bij Voorbeeld tuinie ren en klussen in huis. Werkjes die voor hem ontspanning zijn. Receptie - Het feit dat Wessels deze maahd1 'preéies 25 jaaf'&eeicult- maakt van de RABO-familie gaat niet onopgemerkt voorbij, ïfer gelegenheid van dit zilve ren jubileum wordt vrijdag 20 maart een speciale bijeen komst en een receptie aan boord van de Stad Zierikzee (bij 't Luitje) gehouden. Na een bijeenkomst voor genodigden die om 14.00 uur begint is er tussen 16.30 en 18.30 uur gele genheid om de jubilaris en zijn familie te feliciteren. BURGH-HAAMSTEDE - „In Nederland worden nu per jaar een miljoen dierproeven gedaan. Dat is al minder dan vroeger, maar het blijft natuurlijk toch een heel groot aantal". Aan het woord is J. van Eljk van de Anti Vivisectie Stichting. Tot en met 6 april is, voor het eerst in Zeeland, de foto-expositie Het recht van de sterkste te zien en wel in bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede. De Anti Vivisectie Stichting is een non-profit organisatie die zich richt op de bestrijding van dierproeven. Ook wil men pro beren een discussie over deze kwestie op gang te brengen. In de ogen van de stichting is het hoog tijd dat het onderwerp in een brede kring gaat leven. Een van de middelen om dat doel te bereiken is de foto-expositie. Alternatieven De Anti Vivisectie Stichting timmert al een aantal jaren aan de weg in Nederland en mede dankzij hun inspannin gen is het aantal dierproeven al teruggebracht. „In feite moe ten we onszelf overbodig ma ken", aldus Van Eijk. Hij stelt dat er voor dierproeven vaak goede alternatieven voorhan den zijn. Niet alleen de wetenschapper, maar vooral ook de consument kan helpen bij het terugdrin gen van het aantal dierproe ven. Voor cosmetica bijvoor beeld worden veel proefdieren gebruikt maar er is vandaag de dag een vrij uitgebreid assorti ment cosmetica-artikelen die ontwikkeld zijn zonder dat daarvoor dierproeven werden gedaan. Bij de Anti Vivisectie Stichting is een gids voor dier vriendelijke cosmetica ver krijgbaar. De stichting weigert een proef dier te zien als ondergeschikt aan de mens. Zij trekt zich het lot aan van proefdieren die vaak nodeloos veel pijn en angst moeten doorstaan. Daar bij blijft men, zo benadrukt Van Eijk, wel met beide benen op de grond staan. „Wij zijn te gen dierproeven, maar we dis tantiëren ons van acties van het dierenbevrijdingsfront. Dat gaat ons weer net iets te ver". Terugdringen Wel is de stichting ervan over tuigd dat het aantal dierproe ven sterk teruggedrongen kan worden. Er bestaan, zo stelt men, alternatieven en die moe ten beter benut worden. De stichting probeert niet alleen de wetenschappers, maar ook de consument daarvan bewust te maken. Daarom werd ook gekozen voor het exposeren in een bibliotheek. „De drempel is laag, er komen veel mensen", aldus Van Eijk. Het is niet de bedoeling om mensen te choqueren met de soms gruwelijke foto's. „Maar je toont natuurlijk wel een stukje ellende en het is goed dat de mensen dat zien", aldus Van Eijk. „Mensen gaan dan toch nadenken over bijvoor beeld die diervriendelijke cos metica. We proberen onze boodschap zo positief mogelijk te verpakken". Anderhalf jaar geleden is in Zeeland een werkgroep Zee land en omstreken van de grond getild. Zij zijn vast van Ratten in een inhalatieapparaat waar ze gedurende enige tijd gedwongen worden schadelijke gas sen in te ademen. (Foto: Anti Vivisectie Stichting). plan om in de toekomst nog meer van zich te laten horen. „We kunnen ook best nog wat vrijwilligers gebruiken", aldus Marja de Koning van de werk groep. Zij maakt van de gele genheid gebruik om te waar schuwen tegen de straatver koop van kaarten waarvan de opbrengst aangewend zou wor den in de strijd tegen vivisec tie. „Dat heeft niets met de An ti Vivisectie Stichting te ma ken. Dat is puur commercieel", aldus De Koning. Wie meer in formatie wil over het werk van de stichting of zich op wil ge ven als lid kan bij haar terecht (01110-17170). De foto-expositie is van 6 april tot eh met 4 mei te zien in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee en van 4 tot en met 25 mei in bibliotheek De Zaete in Bruinisse. BURGH-HAAMSTEDE - Za terdag 11 april wordt in de Schouwse Westhoek een wan deltocht gehouden in het ka der van het 125-jarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis. De start van de wandeltocht, naar keuze over acht dan wel 16 kilometer, staat gepland om 13.30 uur vanaf de Beatrix- school aan de Weststraat in Burgh-Haamstede. Inschrijven kan vanaf 12.30 uur. Voor meer informatie: Marjan Brink (01115-3824). DELFT - In de Korenbeurs in Delft wordt zaterdag 21 maart het Anti-Racisme Festival ge houden. Een verscheidenheid aan culturen zal door middel van bands, theateracts en stands zichzelf presenteren. Uitsmijter van de dag is het op treden van de multi-culturele band East Meets West. Het festival begint om 13.00 uur c duurt tot 18.30 uur. Verwachting t/m zaterdag 21 mrt. WEERSVOORUItZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 18 mrt. Zon op 06.46, onder 18.49 Maan op 19.00, onder 06.08 19 mrt. Zon op 06.44, onder 18.51 Maan op 20.24, onder 06.27 Volle Maan: 18 maart (19.18) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen. De middagtemperatuur ligt rond de 10 graden, maar tijdens het weekeinde wordt deze weer wat lager. Morgen begint de dag nog re delijk. Vannacht kan zich een mist bank vormen, maar deze lost in de ochtend snel op en dan laat de zon zich nog even zien. In de middag neemt de bewolking verder toe en gaat er wat regen vallen. De middag- temperatuur wordt een graad of 11. De zuidwestenwind draait later naar west en is matig, langs de kust af en toe krachtig. GOES - Het tentoonstellings- en evenementencomplex De Zeelandhallen is uitgebreid met een tweede tentoonstel ling. De 29e Zeeuwse Horeca Beurs wordt het eerste evene ment dat het volledige ten toonstellingscomplex zal be nutten. Voorafgaande aan de Horeca Beurs wordt de tweede ten toonstellingshal van de Zee landhallen maandag 23 maart officieel geopend. De opening staat gepland voor 13.00 uur en wordt verricht door ing. W. G. van de Re§ ioco-burgemeester van Goes/ -£5st:\ -\v ter' BROUWERSHAVEN - In de nacht van zondag op maandag werd geprobeerd in te breken in een bedrijf aan de Markt te Brouwershaven. Voor zover tot nu toe kon wor den nagegaan werd daarbij niets gestolen. Maar de in braak veroorzaakte wel de no dige schade. De inbraak vond plaats tussen 02.00 en 02.15 uur en de benadeelde is mevrouw O. uit Brouwershaven. ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODEÜÖ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. 1 45,00 Per jaar 1 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. (nlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarièven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusièf 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3