Vreugde, plezier én tranen Tijdens Zierikzeese Sportverkiezing 1991 MAANDAG 16 MAART 1992 NR 25120 9 ZIERIKZEE - Sportief Zierikzee is zaterdag jongstleden wederom geheel tot ontlading gekomen. De opnieuw massaal in sporthal Onderdak verzamelde sporters en sportsters waren weer tot het uiterste gespannen. Wie viel deze keer de eer te beurt om sportman/vrouw of -ploeg van het jaar te worden? Tijdens een tweeëneenhalf uur durend sportgala werd op de gebruikelijke manier me.t zang, show, dans en demonstratie toegewerkt naar een waardige apotheose. Een hoogtepunt welke uitmondde in veel vreugde, plezier, zélfs tranen, maar ook te leurstelling en ontgoocheling. Vreugde bij Leon van der Wielen die tot sportman van 1991 werd gekozen. En waterlanders bij pa Geert van der Wielen. Plezier bij het eerste herenteam van HV Delta Sport dat haar titel sportploeg van het jaar prolongeerde. Maar ontgoocheling bij het derde hockeyteam van HSD dat een podiumplaats aan haar neus voorhij zag gaan. Hoewel menig Zierikzeese sporter zaterdag weer de weg naar de Oosterscheldehal van sportcentrum Onderdak had gevonden, was de interesse voor deze 27e Sportverkiezing beduidend minder. Kwamen een drietal jaren geleden nog zo'n 700 personen naar het jaar lijkse sportgala, zaterdag wer den maximaal 500 geïnteres seerden geteld. Na de pauze kwam zelfs een gedeelte niet meer terug, waardoor de finale door naar schatting 400 belang stellenden werd uitgezeten. Stil Hierdoor, maar ook door het ontbreken van ondersteunende muzikale noten, werd het soms akelig stil in de zaal. Daar waar in eerdere afleveringen een orkestje nog het nodige le ven in de brouwerij bracht, en voor een aanstekelijk 'Thialf- sfeertjé* wist te zorgen, 1 ont- bralc 'het bij de Sportverkie zing 1991 aan dit alles. Jammer aan de ene kant, maar daaren tegen moet sportend Zierikzee zich gelukkig prijzen dat er so wieso nog een dergelijk evene ment van formaat doorgang kon vinden. Bezuinigingswoede bij de ge meente had er bijna voor ge zorgd dat de jaarlijkse gemeen telijke Sportverkiezing het veld had moeten ruimen. Bijna was de sport door de politiek getackeld. Dankzij persoonlij ke inmenging van burgemees ter mr. J. J. P. M. Asselbergs, die ook zaterdag weer de huldi ging van de sportman en sport ploeg voor zijn rekening nam, is de grootste sporthappening van de Schouwse monumen- tenstad gespaard gebleven. „Zoiets prachtigs mag toch niet verdwijnen", was de burgerva der de mening toegedaan. Want ondanks de mindere pu blieke belangstelling en ietwat tegenvallende ambiance, kre gen de aanwezigen wederom een uniek gala-avondje voorge schoteld. Het organiserend co mité, bestaande uit het drietal Wim Evertse, Kees Verkerke en Lydia Mol, had weer een fan tastisch programma in elkaar gesleuteld. „We hebben daar voor dit jaar maar één keer hoeven te vergaderen. Alles gaat volgens een draaiboek", probeert Verkerke de eenvoud ervan uit te drukken. Geslaagd Reden voor burgemeester As selbergs om tijdens de bekend making van de sportman/ vrouw en -ploeg te spreken over een 'geslaagde avond'. „Het niveau neemt elk jaar weer toe. Maar we moeten ons realiseren dat zoiets alleen kan omdat honderden ingezetenen bezig zijn met hun sport". Hierna ging hij over tot afkon diging van de sportploeg van het jaar 1991. Op de derde plaats 'eindigde het juniorenteam van korfbal vereniging All-Ready, dat dit jaar haar vijfentwintig-jarig bestaan viert. Het jeugdige team kreeg van de Zierikzeese Sportraad 91 punten toebe deeld. Zij dankten hun nomi natie aan het bèhaalde veld- kampioenschap vorig jaar. De tweede prijs ging naar de kleinste deelnemende 'ploeg', te weten het herendubbel van badmintonvereniging Zierik- Blij verrast wordt motorcrosser Erik van der Wekken de fraaie trofee in handen gedrukt, welke behoort bij de aanmoedigingsprijs van de gemeente Zierikzee. Sportman van het jaar 1991, Leon van der Wielen, wordt door een dolblije pa Geert in de armen gesloten. Links moeder Botterweg en rechts de nummer twee Paul de Graaf. Niet verwacht Op de tweede plaats eindigde tafeltennisser Paul de Graaf, met 90 punten. Na vijf nomina ties en een eerdere behaalde derde en tweede plaats, maak te hij zaterdag andermaal aan spraak op de zilveren medaille. Iets wat hij totaal niet ver wacht had. „Tben ik ineens mijn naam hoorde sloeg mijn hart een keer over", zegt De Graaf desgevraagd, terwijl hij opnieuw met zijn linkerhand naar de borst grijpt. „Ik vond zee. Het tweetal Sander Me- lieste en de wegens win tersportvakantie afwezige Hanco de Vos verzamelde 117 punten. Absoluut de meeste stemmen kreeg het eerste herenteam van handbalvereniging Delta Sport. De zo succesvolle koplo per van de eerste divisie B kreeg van de 25 stemgerechtig den maar liefst 161 punten toe gestopt. De wegens een bijzon der sportprestatie genomineer de handballers gingen evenals vorig jaar wederom geheel uit hun dak. Zij prolongeerden hun titel. Gedesillusioneerd Gedesillusioneerd en moppe rend verlieten op dit moment de spelers van het derde HSD- hockeyteam reeds de zaal. Als slechte verliezers konden zij de verdere huldiging en blijd schap op het podium midden in de sporthal klaarblijkelijk niet meer aan. Gezien het feit dat de studentenploeg vorig jaar voor de derde keer in de zelfde formatie kampioen werd, waren de verwachtingen hoog gespannen met betrek king tot een podiumplaats. De uitslag van de Sportverkiezing van de gemeente Zierikzee is echter elk jaar opnieuw een open boek. Niemand-heeft ooit nog een juiste voorspelling kunnen doen. Ook zaterdag verbaasde de Sportraad menig Zierikzeeënaar. Nadat de drie sportploegen hun plaatsje op de tribune had den ingenomen, nam de eerste burger opnieuw plaats achter de microfoon. Nu werden de vlinders in de magen van de ge nomineerde individuele spor ters behoorlijk actief. Wie van de zes mocht straks naar huis met de gigantische wisselbeker van de gemeente Zierikzee. Een trofee waarin de sporter van het jaar zijn naam ziet ge graveerd. Jouw naam tussen al die 26 andere sportieve kopstukken. Diep in hun hart wilden ze dat allemaal wel. Echter maar ééntje kwam er voor in aanmerking. Zoals te doen gebruikelijk be gon burgemeester Asselbergs ook nu weer met het naar vo ren roepen van de nummer drie. „Dat is iemand die hier ver vandaan is, namelijk hele maal in Amerika". Dat kón derhalve niemand anders zijn dan de turnster Nynke Botter weg. Zij kreeg 88 punten. Zo wel moeder, vader als broer Botterweg kwamen naar voren om de prijs voor hun zo succes vol gezinslid in ontvangst te nemen. Tijdens de video voordracht eerder op de avond had Nynke Botterweg overi gens telefonisch medegedeeld dat ze definitief met turnen is gestopt. „Ik ben nu aan het vol leyballen, en ga straks in Ne derland misschien wel op zoek naar nog een andere sport", vertelde ze uit het verre Ameri ka aan interviewer Wim Evert - het al leuk genomineerd te zijn en had geen enkele verwach ting vanavond. Dus toen ik toch werd opgeroepen voelde ik me heel raar", klinkt het emotioneel. Zeker zo emotioneel was de te Zierikzee (en verre omstreken) 'wereldberoemde' Geert van der Wielen. Nadat de burgerva der bekend had gemaakt dat Leon van der Wielen tot sport man van 1991 was uitverkoren, was pa Van der Wielen de eer ste die zijn zoon ermee felici teerde. Na de huldiging liet Van der Wielen senior zijn tra nen vrijelijk de loop. Zijn 23- jarige zoon had 111 punten ver gaard vanwege zijn puike pres-' taties vorig jaar op de smalle ijzers. Hoewel de gemeentelijke Sportverkiezing meestentijds verrassende winnaars tevoor schijn brengt, was een ieder het erover eens dat niemand minder dan schaatsenrijder Le on van der Wielen dit eerbe toon toekwam. „Ik vind het zo leuk voor Leon", was het eerste wat vader Geert van der Wie len door zijn tranen heen kon uitbrengen. Hij had het er dui delijk moeilijk mee. Feestvarken Het feestvarken zelf, liet gela ten alle felicitaties en geluk wensen over zich heenkomen. Zo'n enorme belangstelling voor zijn persoontje had hij nog nimmer meegemaakt. „Het is een hele waardering en ook stimulans voor me". Zo blij als zijn vader voor hem was, vond Leon van der Wielen het leuk dat pa Van der Wielen eer der op de avond de Sportraad penning overhandigd had ge kregen. „Maar ook mijn moe der steunt mij veel, en zou ook nog een prijs moeten krijgen", meefit de nieuwe sportman van het jaar. Leon van der Wielen, die vorig jaar als lid van de gewestelijke selectie één van zijn beste sei zoenen kende, denkt zijn pres taties komend schaatsseizoen overigens nog verder te kunnen uitbouwen. „Ik kan nog veel beter, vooral op de middenlan ge afstand. Vorig jaar ben ik ineens allergisch geworden en kon zodoende niet goed trai nen. Nu ben ik daar groten deels vanaf en kan weer meer én gemakkelijker trainen. Daarom heb ik veel vertrou wen in het komende seizoen", aldus de stralende machine bankwerker. De in mei zestig jaar wordende Geert van der Wielen had eer der op de avond uit handen van wethouder van sportzaken, L. J. van Gastel, de Sportraad penning gekregen. In het 'jury rapport' stond onder meer dat hij in aanmerking kwam voor de penning vanwege het zijn hele leven al actief zijn bij sporten waarbij met name de benen moeten worden ge bruikt. „Hij heeft menig voetje in beweging gezet. Ze hebben dat voor me becijferd en men kwam uit op 120.000 voeten", bracht Van Gastel de toehoor ders op de hoogte. Weemoed Als (mede)org^nisator .van,- de Avondvierdaagse, wielerron- des, schaatswedstrijden op na tuurijs en skeelerwedstrijden, heeft Van der Wielen altijd in dienst van de sport gestaan. Verder was hij in de loop der tijd ook nog wielrentrainer, voetbalscheidsrechter en trainer. „De Sportraadpenning dit jaar gaat naar iemand die hem zeer zeker verdiend heeft", besloot de wethouder. „Het roept een beetje weemoed op, als je dat allemaal hoort. Maar ik hoop toch nog enige ja ren bij het schaatsen en de Avondvierdaagse betrokken te blijven. Als je er maar plezier in blijft houden", reageert Geert van der Wielen verge noegd. Tijdens de Sportverkiezing 1991 waren weer heel wat prij zen te vergeven. Naast de be noeming van sportman en sportploeg en uitreiking van de Sportraadpenning werd nog een inwoner in de bloemetjes gezet. Net nadat wethouder Van Gastel het sportgala voor geopend had verklaard kon hij de eerste sporter in de spot lights halen, ten behoeve van de aanmoedigingsprijs. Na en kele bedekte aanwijzingen, waaruit bleek dat de sportman in kwestie opmerkelijk presteert, werd motorcrosser Erik van der Wekken naar vo ren geroepen. „Ik ben hiernaartoe gelokt door mijn vriendin", vertelt de 25-jarige crosser desgevraagd, daarbij opzijkijkend naar zijn metgezel Lianne van der Waal uit Goes. Van der Wekken was dientengevolge geheel verrast met zijn prijs. „Toen het ver haaltje werd verteld kreeg ik al zo'n idee. En toen ik mijn broer aankeek, en die ging la chen, wist ik bijna zeker dat het over mij ging", glimlacht hij. Zangduo De manifestatie werd verder nog opgeluisterd door een op treden van het muzikale zang duo Prins en Hogerheide. Ver schillende afdelingen van gym nastiekvereniging Delta Sport brachten een eenvoudige, maar aantrekkelijke demonstratie voor het voetlicht. Een op komst met brandende kaarsen aan het einde van hun optre den, en de vorming van de Olympische ringen, onder steund met het liedje 'Barcelo na' (onder andere gezongen door de onlangs aan Aids over leden Queen-zanger Freddy Mercury), zorgden wederom voor een indrukwekkend ein de. Een boks-demonstratie be- hoorde~ eveneens tot deze ge meentelijke Sportverkiezing. Hierin kwam onbedoeld zelfs een stukje humor voor. De com mentator uit Vlissingen bracht op monotone wijze het publiek op de hoogte. Zijn droge op merkingen tussendoor, en stre ven om zoveel mogelijk woor den te zeggen tussen twee ademhalingen, werkte op de lachspieren van menigeen. Tijdens de marathon-huldiging kwamen deze keer 110 sporters, wegens behaalde kampioen schappen, in aanmerking voor de medaille. Dit jaar waren door sportend Zierikzee maar liefst negen Nederlandse titels in de wacht gesleept en 25 Zeeuwse cq. districtskampi oenschappen. Een absoluut re cord. Hoe zal dat volgend jaar zijn? De datum voor het gala is inmiddels alweer bekend, na melijk zaterdag 13 maart 1993. Tbkst: Ben Hameeteman. Foto's: Joop van Houdt. Als dank voor de vele werkzaamheden voor sportend Zierikzee ontvangt Geert van der Wielen (r), uit handen van wethouder L. J. van Gastel, de Sportraadpenning van de gemeente. De vooraanstaande Bert Nuijens heft het 'clublied' van HV Delta Sport aan, dat voor de tweede keer in successie sportploeg van het jaar werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 9