'Milieu-risico's binnen zekere grenzen moeten we accepteren' Golden Earring in Goes VVD wil voor iedere mini- camping maximum van 15 kampeereenheden Jazz- en tapdance in Zierikzee Nieuwe VVN-cursus Veilig- Brommen Initiatiefvoorstel WD-fractie Westerschouwen: Vluchte lingen vinden onderdak op terrein oktoberfeste Reuma consulent biedt patiënt prettiger leven 1 Hoogleraar bodemkunde, professor dr. F. de Haan: MAANDAG 16 MAART 1992 NR 25120 5 BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan de fractie van de VVD in de gemeente Westerschouwen ligt krijgt iedere kampeerboer in die gemeente toestemming tot het plaatsen van maximaal 15 kampeereenhe den. De fractie komt vanavond, maandagavond, met een initiatiefvoorstel naar de gemeenteraad. Voor gesteld wordt om het aantal plaatsen voor wat be treft het kamperen bij de boer te regelen via het voor het gebied in kwestie geldende bestemmings plan. Volgens de WD-fractie is er nu sprake van on gelijkheid onder de kampeerboeren in de gemeente Westerschouwen. Opus One presenteert in de Concertzaal in Zierikzee een voor stelling die is gebaseerd op de fabels en vertellingen van de schrijver RocLld Dahl. ZIERIKZEE - Visions and voices from a storyteller. Zo heet de voorstelling die op vrijdag 27 maart in de Concertzaal te Zierikzee wordt gepresenteerd door het gezelschap Opus One. „Sommigen hebben vergun ning/ontheffing/vrijstelling voor 15 eenheden, anderen voor 10 en weer anderen voor een daartussen gelegen aantal. Deze ongelijkheid is al jaren een doorn in het oog van de on dertekenaars van dit initiatief voorstel", aldus de voltallige WD-fractie in haar toelichting op het initiatiefvoorstel. Onbehoorlijk Voor de kampeerboeren geldt Nederlands en internationaal milieubeleid is in toenemende mate gebaseerd op risicobena dering en het ontwikkelen van risicostrategieën. Waartoe dat kan leiden, schetst professor De Haan aan de hand van bo- demecotoxicologie en de fos- faatproblematiek Van een aantal bodemdieren is uit laboratoriumgegevens be kend welke stoffen giftig zijn. Aan de hand daarvan wordt een methode gezocht om een verantwoorde schatting te kun nen maken van die concentra ties van stoffen, waarbij een schadelijk effect optreedt bin nen ecosystemen. Uiteindelijk wordt bepaald hoeveel er van een stof in de bodem voor mag komen, als je 95% van de dier soorten wilt beschermen. Voor cadmium bijvoorbeeld De titel van het concert is de zelfde als die van de nieuwe CD van de popgroep. Zij kwamen er mee op de derde plaats van de diverse hitlijsten. Golden Earring is een Haagse rock- nu nog de kampeerwet en die gaat uit van een maximum van 10 eenheden. Men wacht al ja ren op de nieuwe Wet op de Openluchtrecreatie maar vol gens pessimisten kan het nog wel jaren duren eer die wet er komt en anderen twijfelen er zelfs aan of de nieuwe wet er wel zal komen. De WD-fractie binnen de gemeenteraad van Westerschouwen vind het zo schrijft de fractie in haar toe lichting, onbehoorlijk dat de kampeerboeren nog steeds geen duidelijkheid hebben om komt dat neer op 0,16 micro gram per gram grond. Maar, zegt De Haan, de referentie waarde van cadmium in na tuurgebieden is door de neer slag van cadmium uit de at mosfeer vaak al 0,8 microgram per gram grond. Dat lijkt mis schien helemaal niet zo veront rustend, maar het betekent wel dat in dat geval slechts 85% van de diersoorten beschermd wordt. Beleidskeuze die in zo'n geval onzekerheden willen compen seren, kunnen gemakkelijk lei den, waarschuwt De Haan, tot de ontwikkeling van een kwa liteitsbeoordelingskader, waarin een opeenstapeling van veiligheidsfactoren tot irreële waarden voert, die zelfs in de niet door de mens beïnvloede situatie, dus van nature, wor- groep die al meer dan 30 jaar populair is en vele hits scoorde. Het concert in Goes omvat an derhalf uur muziek waarbij onder meer de grootste succes sen als Twilight zone, when the trent hun toekomstmogelijk heden. Gesteld wordt dat men op verschillende bestuurlijke niveau's eerder al een uitbrei ding naar 15 kampeereenheden in het vooruitzicht heeft ge steld. Met andere woorden; de WD vindt dat de kampeerboe ren een worst wordt voorge houden terwijl er in werkeljk- heid niets aan hun vooruitzich ten veranderd. Als het aan de WD ligt komt daar nog voor het nieuwe zomerseizoen ver andering in. Volgens de libera len zal door het aannemen van het VVD-voorstel het aanral kampeereenheden groeien met ongeveer 70. ,,Op een totaal van 12.000 kampeereenheden in de gemeente is dat niet echt substantieel te noemen", aldus de fractie. Men tekent daar meteen bij aan dat aan de agrarische be drijven strenge eisen worden gesteld met betrekking tot mi lieu, hygiene, landschappelijke inpassing. ,,En de boerenerven zijn niet gelegen in of in de na bijheid van natuurgebieden. den overschreden. Niettemin is de beleidskeuze voor een be schermingsniveau van 95% op wetenschappelijke gronden verdedigbaar, aldus De Haan. Een ander probleem dat onder zoekers en beleidsmakers zor gen baart, betreft het gedrag van fosfaat in de bodem. Hoe wel de bodem een zeer grote hoeveelheid fosfaat - een van de hoofdvoedingselementen voor gewassen - kan opnemen, is er een grens. Op een gegeven moment raakt de bodem verza digd en ontstaat het gevaar van 'doorslag' naar diepere bodem lagen en van uitspoeling naar grondwater waardoor het op pervlaktewater bedreigd wordt. Chemische tijdbom In een groot deel van Neder land is het al zover. Aan de Landbouwuniversiteit is een model ontwikkeld, dat be schrijft volgens welke mecha nismen fosfaat zich gedraagt: een gedeelte wordt vastgelegd en een deel verspreidt zich. In laboratoriumsituaties gepft dit model uitstekende informa tie over fosfaat verplaatsing. Maar op veldschaal blijkt wa terstroming een» belangrijke rol te spelen. Onder bepaalde omstandigheden kan het als nog 'aan de haal' gaan. Ook na het stoppen van de overdose ring van fosfaat. Professor De Haan: 'Op die manier fungeert lady smiles en Radar Love wor den gepresenteerd. Ook het nieuwe repertoire van de pop groep komt aan de orde. Het concert vindt plaats in de Zee landhallen en begint om 22.00 uur. Vanaf 20.15 uur spelen the Juke Joints in het voorpro gramma. Kaarten voor het con cert zijn onder meer te koop bij Delta Discs aan de Mol. Tenslotte heerst in onze ge meenten terecht een conse quent en consentieus controle beleid zodat 15 ook 15 is en geen 16". Om uitbreiding van het aantal plaatsen voor het kamperen bij de boer mogelijk te maken stelt de WD-fractie voor over te gaan tot herzie ning van verschillende bestem mingsplannen. Artikel 19 Agrarische bedrijven zouden in de ogen van de WD-fractie niet alleen een agrarische maar ook verblijfsrecreatieve be stemming moeten krijgen. Een wijziging van een bestem mingsplan is een procedure die nogal wat tijd in beslag neemt en zolang wil de WD-fractie binnen de gemeenteraad van Westerschouwen niet wachten. De raad wordt voorgesteld om middels een artikel 19- procedure vooruit te lopen op die bestemmingsplanwijzigin gen. Flinke haast De WD heeft, zoals aan aan gestipt, flinke haast. Liefst zou men zien dat vanavond het voorstel aangenomen wordt en men in de gemeenteraadsver gadering van april al aanvra gen voor uitbreiding van 10 naar 15 kampeereenheden in behandeling nemen. De ge meenteraadsvergadering van avond wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. het fosfaat als een chemische tijdbom'. Of het fosfaat zich wel of niet verder door de bo dem verplaatst, heeft te maken met het bodemtype en wat zich nog meer (aan metalen e.d.) in de bodem bevindt. Het heeft dan ook geen zin aan de hand van gemiddelen te bepalen wanneer er gevaar voor fos faatuitspoeling ontstaat. Een dijk, zo stelt De Haan, wordt immers ook niet ontworpen voor gemiddelde waterstan den, maar om de kans op cala miteiten bij hoogste standen te beperken. Hoewel er inmiddels voldoen de en harde informatie be schikbaar is over wat ons te wachten staat als ingrijpende maatregelen voor de bescher ming van het milieu achterwe ge blijven, aldus De Haan, laat de besluitvorming zeer te wen sen over. Althans als het gaat om de fosfaatproblematiek. Aanvankelijk werd de opper vlakte aan fosfaatverzadigde gronden geschat op driehon derdduizend hectare. Dat werd bestuurlijk onaanvaardbaar geacht omdat daardoor het mineralenoverschot te sterk zou toenemen". Mineralenoverschot Een misvatting, want bij gelij ke produktie blijft het minera lenoverschot bij dezelfde aan vaardbare afzetmogelijkheden milieuhygiënisch gezien na tuurlijk gelijk. Voorgesteld werd om zestigduizend hectare fosfaatverzadigde gronden aan te wijzen en in eerste instantie aandacht te besteden aan re gio's die afwateren op ecolo gisch kwetsbare gebieden. Wat tot nieuwe problemen leidt: aanwijzing van deze gebieden moet nu plaatsvinden op lan delijk niveau; grondeigenaren of grondgebruikers kunnen een beroep doen op een schade vergoedingsregeling en de Wet Bodembescherming blijkt voor verwarring te zorgen van wege verschillende regels voor bodem en grondwater ener zijds en oppervlaktewater an derzijds. Misschien, oppert De Haan, worden deze problemen wel op uiterst eenvoudige wij ze opgelost, doordat de hele re geling fosfaatverzadigde gron den in het slop raakt. Tussen landelijk milieubeheer met zijn aanvankelijke com- partimentsgewijze aanpak (bodem-water-lucht) en de mi- lieugygiëne aan de Landbouw universiteit bestaat enige over eenkomst, vindt De Haan. 'Maar inmiddels hebben wij geleerd dat milieu als een een heid moet worden gezien, waarbij de fysieke comparti menten lucht-water-bodem on scheidbaar zijn en dat, willen maatregelen ter verbetering enig effect sorteren, sociologi sche, economische en juridi sche aspecten sterk de aan dacht eisen'. Professor De Haan pleit dan ook voor het expliciteit noe men van het aandachtsveld mi lieu in de omschrijving van de kerntaak van de Landbouw universiteit. 'Maar versterking van de bestuurlijke organisa ties rond het aandachtsveld milieu vereist een reorganisa tie van de totale Landbouwuni versiteit'. MÜNCHEN - Heiligschennis, noemen de inheemse Beieren het. Door de toevloed van asielzoekers ziet München zich genoodzaakt hen onder te brengen in een kamp op het terrein van de Oktoberfeste, het jaarlijkse bierfestijn van Beieren. Een verzameling con tainers biedt onderdak aan 150 buitenlanders, die door een gammel hekwerk beschermd worden tegen eventuele aan vallen van neo-nazi's. „Dit is gewijde grond voor Bei eren", raast een gepensioneer de, zwaaiend met zijn wan delstok. De man is oud genoeg om in Hitiers leger te hebben gevochten. „Ik wil dat iedereen die niet in Duitsland thuis hoort ophoepelt. Wij moeten hogere belastingen betalen om hen te voeden. Als ze tegen sep tember niet weg zijn, krijgen ze de bierdrinkers op hun dak." Het gebeurt vaak dat de buitenlanders door Duitsers worden uitgebouwd, klaagt een jonge Liberiaan. „Ik vind het hier maar niks. Zodra het in mijn land rustiger is geworden ga ik terug." Asielzoekers uit Bangladesh zijn geschokt over het menu in het kamp: var kensvlees, zo Beiers als bier, maar taboe voor de vrome moslem. „We eten geen Duits voedsel omdat het niet goed voor ons is", aldus een Ben gaal. „Maar we krijgen niet ge- jnoeg zakgeld om zelf maaltij den te kopen." Voor de Benga len komt het grootste gevaar echter van hun eigen landgeno ten die al in München zijn ge vestigd en de vluchtelingen af persen, aldus de politie. Deze week werd een kampbewoner door vier Bengalen neergesto ken en in elkaar getrapt, klaar blijkelijk omdat hij weigerde beschermingsgeld te betalen. De man ligt met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis. UTRECHT - Een speciale reu maconsulent, als aanspreek punt, verhoogt de kwaliteit van leven van de reumapa tiënt. Dat concludeert de facul teit geneeskunde van de Uni versiteit Utrecht maandag na een studie over het functione ren van dergelijke consulenten in Groningen. Een reumapatiënt heeft meest al pijn en is vaak stijf en moe. Het lichaam functioneert niet meer zoals het moet. Veel pa tiënten zitten dan ook met een negatief zelfbeeld. Hoewel ze veel te maken krijgen met er gotherapeuten, huisvestingbu reaus, medische diensten en uitkeringsinstanties, weten ze de weg daarnaar vaak niet te vinden. Een reumaconsulent kan de patiënt dan juist wél de weg wijzen en van advies die nen. Maar de consulent is ook van nut voor de huisarts, wijk verpleging en reumatoloog, al dus de onderzoekers. Staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) krijgt woensdag het rap port „Reumaconsulenten in Nederland" aangeboden. Het verslag gaat vergezeld van een invoeringsplan Opus One is een jazz- en tap dance ensemble dat vier jaar geleden ontstond als een en thousiast initiatief en inmid dels niet mèer weg is te denken uit de Nederlandse dans- en theaterwereld. Behalve het présenteren van klassieke dans, jazz- en tapdans wordt door het gezelschap gezongen en staat het vertellen van een verhaal centraal. Een theater vorm die nauwe verwantschap vertoont met de Amerikaanse Bij de cursus is door Krist Ketel in opdracht van WN het computerprogramma Veilig Brommen ontwikkeld. Het kan zowel in de cursus als los daarvan in de thuissituatie ge bruikt worden. De laatste jaren groeit onder jongeren de belangstelling voor het vrijwillig volgen van een bromfietscursus. Het raakt ingeburgerd, zou je kunnen zeggen, onder meer door mond- tot-mond reclame. Stimulering vindt ook plaats door inspan ningen van de plaatselijke af delingen van VVN, door de ROV's en door gemeentebestu ren. Daarnaast is er een toene mende belangstelling van ver zekeringsmaatschappijen. Zo geeft een maatschappij een eenmalige premiekorting van 25% aan bromfietsers die ge slaagd zijn voor het bromfiets certificaat van WN. In deze geheel nieuw opgezette dansmusical en die zich richt op een breed familiepubliek. De voorstelling in de Concert zaal is gebaseerd op een aantal fabels en vertellingen van de onlangs overleden Engelse schrijver Roald Dahl. Zijn ab surde en griezelige verhalen die getuigen van een schokken de originaliteit vormen de ba sis voor Visions and voices from a storyteller. Aanvang 20.00 uur. bromfietscursus, die gegeven wordt door daartoe bijge schoolde rij-instructeurs, ligt de nadruk in eerste instantie op het verbeteren van de ver keersveiligheid en in tweede instantie op het verminderen van de schadelijke milieu effecten door onoordeelkundig gebruik van de bromfiets. In het cursistenboek is op voor jonge bromfietsers aantrekke lijke wijze de leerstof beschre ven, die bestaat uit de onderde len 'Aanschaf en onderhoud van de bromfiets', 'Ritvoorbe- reiding', 'Rijtechnische basis vaardigheden'. 'Het verkeer in' en 'Maar... je bent niet alleen'. Deelnemers die met goed ge volg de cursustoetsen hebben afgelegd, krijgen het WN- bromfietscertificaat. Veilig Brommen is in de eerste plaats bestemd voor de jonge brom fietser vanaf 16 jaar, ook bijna 16 jarigen kunnen tot de cursus worden toegelaten. ZIERIKZEE - Op initiatief van Cebeco Agritech is een nieuwe voermengwagen met frees op de markt gebracht. Het gaat om een zelfrijdende snijmengwagen die is uitgerust met een sterke mo tor. Het apparaat kan alle mogelijke voersoorten laden zoals maïskuil, bieten, aardappelvezels en bierborstel. AGM ontworp enkele jaren geleden al een voermengwagen waarbij men overging van het horizontale naar het verticale mengsysteem. Een systeem dat de mogelijkheid biedt ieder pro- dukt (ook grote graspakken) te verwerken tot een fijn en homogeen mengsel. De nieuwe voermeng wagen is ook uitgerust met dit systeem. Het apparaat is goed wendbaar terwijl het zicht vanuit de bestuurdersstoel zo optimaal is dat alle werkzaamheden van laden tot doseren van daaruit kun nen worden geregeld. De voermengwagen wordt op de markt gebracht in acht verschillende types. ZIERIKZEE - Om mensen, dieren en planten te be schermen tegen milieuproblemen zijn maatregelen nodig. Maar waar baseer je die op? Onderzoekers weten niet alles, kunnen niet eens alle benodigde ge gevens verzamelen. Hoe voorkom je als beleidsma ker dat je irreële eisen stelt, dat je veel strenger bent dan moeder natuur zelf of dat je juist verkijkt op ge middelde veiligheidsgrenzen? En hoe valt te voorko men dat ondanks .voldoende informatie en kennis om een probleem aan te pakken, dit door tegen gestelde belangen toch niet gebeurt? Dat zijn vragen waarop professor dr. F. A. M. de Haan, hoogleraar bodemhygiëne en bodemverontreiniging op ingaat in de rede die hij uitspreekt ter gelegenheid van de 74ste Dies Natalis van de Landbouw universiteit. GOES - Bloody Buccaneers tour, zo heet het concert van de popgroep Golden Earring dat op zaterdag 28 maart plaatsvindt in Goes. ZIERIKZEE - Veilig Brommen is een nieuwe cursus van Veilig Verkeer Nederland. Het gaat om een boek voor cursisten, uitgevoerd in vierkleurendruk en een uitgebreide losbladige handleiding voor de do- cent/rij-instructeur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5