Dansen om het regenwoud en de walvis te redden Toneelvereniging Schouwspelers oogst succes met Rijtuig 2114 VVN- verkeersproef Bekeuringen voor dronken automobilisten Automobilist gewond bij eenzijdig ongeval Twee auto's total loss bij aanrijding Aanrijding op kruising Zonnemaire Vakbeweging in beeld ook in Zierikzee Diefstal personen auto j, ^Ideurlc Tivaalf-urige dansmarathon brengt 8000 gulden op 'We wilden gewoon eens wat anders MAANDAG 16 MAART 1992 NR 25120 WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 6 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 mrt. Zon op 06.49, onder 18.48 Maan op 17.34, onder 05.49 Volle Maan: 18 mrt. (19.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zachte en vochtige lucht dringt nu vanaf de Britse eilanden naar onze omgeving op. De voorste begrenzing daarvan bereikt van avond Zeeland. In de loop van de nacht stroomt de vochtige lucht over het hele land uit. Het binnendringen daarvan gaat gepaard met wat re gen of motregen. Morgen overdag wordt geen neerslag verwacht, maar er blijft wel veel bewolking hangen. Mogelijk komt aan de kust ook mist voor. Vanavond daalt het kwik nog tot rond 6 graden, op dins dagmiddag loopt de temperatuur uiteen van 9 graden aan zee, tot 14 graden hier en daar in het zuiden. UTRECHT - Bij schoenenfa briek Anita in Giessen is maandagochtend een wilde staking uitgebroken. Volgens een woordvoerder van de Industrie- en voedingsbond CNV ligt het bedrijf, dat 275 werknemers telt, plat. Het con flict draait om het beoorde lingssysteem dat de directie volgens het personeel verkeerd toepast. De directie van.de fa briek weigert elk commentaar. ZIERIKZEE - De door Veilig Verkeer Nederland samenge stelde schriftelijke verkeers- proef voor het basisonderwijs wordt dit jaar gehouden op donderdag 9 april. De nieuwe verkeersproef be staat uit zeven thema's van elk vijf vragen. Jn de thema's staat het voetgangers- en fietsersgè- drag van kinderen in een be- 1-paalde Vérkeersomgeving cen traal. Vorig jaar deden in Ne derland 180.000 leerlingen uit groep zeven van de basisschool aan de WN-verkeersproef, het vroegere verkeersexamen mee, waaronder een aantal op Schouwen-Duiveland. In aan sluiting daarop deden leerlin gen van 3000 scholen mee aan de praktische verkeersproef. Dat was ook het geval in Brui- nisse wéiar scholen uit Bruinis- se en de gemeente Duiveland .deelnamen aan de praktische proef. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland maakte proces-verbaal op tegen de he ren Van der C. uit de gemeente Duiveland en Van D. uit Brou wershaven. Zij bleken een voertuig te besturen terwijl zij veel te veel alcohol hadden ge bruikt. De politie ontdekte dat tijdens een rijdende alcoholcontrole die vrijdagmiddag en avond werd gehouden in de omgeving van horecagelegenheden en za terdagmiddag bij de uitvalswe gen nabij de aanlegplaatsen van sportvisboten. Van der C. bleek zoveel alcohol te hebben gebruikt dat hem een boete van 400 gulden werd opgelegd. Ook tegen Van D. werd proces verbaal opgemaakt. Beiden kregen tevens een tijdelijk rij verbod opgelegd waardoor zij lopend huiswaarts moesten ke ren. KERKWERVE - De brandweer van Middenschouwen moest er aan te pas komen om de heer V. uit Middenschouwen uit zijn personenauto te bevrijden. V. raakte in zijn voertuig be kneld door een eenzijdig onge luk dat zaterdagavond plaats vond op de Zwaardweg in de polder nabij Kerkwerve. Het ongeluk gebeurde om on geveer 21.00 uur toen V. de macht over het stuur kwijt raakte toen de rechterwielen van zijn auto in de berm langs de polderweg terecht kwamen. Via een stuurcortectie raakte hij met zijn auto in de andere wegberm en vervolgens in de naast de polderweg gelegen sloot. De bestuurder raakte daarbij beklemd in zijn voer tuig. Nadat hij door de brand weer was bevrijd werd hij op genomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Daar werd op verzoek van de .Rijkspolitie ook een bloed proef afgenomen in verband met alcoholgebruik van V. Zijn auto, werd door een takelbe- drijf uit de sloot gehaald en be hoorlijk beschadigd afgevoerd. A .i r.'Dïoo eb NOORDGOUWE - Zaterdag morgen reed mevrouw P. uit Brouwershaven met haar per sonenauto achterop een voor haar rijdende auto. Het. onge luk gebeurde op de Klooster- weg tussen Noordgouwe en Schuddebeurs. De bestuurster P. werd verrast doordat de voor haar rijdende auto bestuurd door S. uit Zie rikzee afremde om linksaf de Sint Joostweg in te rijden en stopte om voorrang te geven aan tegemoet komend verkeer. De Brouwse automobiliste kon haar voertuig niet meer tijdig tot stilstand brengen. Zij botste achterop de auto van de S. De klap kwam zo hard aan dat beide auto's total loss moesten worden weggesleept door een takelauto. Geen van de inzittenden werd gewond. Het ongeluk gebeurde om on geveer 11.00 uur. ZONNEMAIRE - Zaterdag middag om ongeveer 13.00 uur vond op de kruising Zuid- weg/Stapelsweg bij Zonne maire een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's zwaar werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen C. S. uit Brouwershaven met een personenauto komende vanuit de Stapelweg de Zuidweg wil de oversteken om in de richting Dreischor te rijden. De be stuurder verklaarde daarbij niet te hebben gezien dat over de Zuidweg voorrangsweg een auto kwam aanrijden. Het voertuig werd bestuurd door de heer Van L. uit Uithoorn. C. S. zou verzuimd hebben hem voorrang te geven. Er onstond een aanrijding waarbij beide voertuigen zwaar werden be schadigd. Geen van de inzitten den liep noemenswaardige ver wondingen op. Niemand wil herkend worden door de koetsier van rijtuig 2114. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertfjden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11-30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentletarlèven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Advertentie ZIERIKZEE - Zierikzee is een van de plaatsen waar dit jaar de cursus Vakbeweging in beeld wordt gegeven. Deze door de FNV georganiseerde cursus wordt steeds op woens dag gegeven en wel op 8, 15 en 29 april en 6, 13 en 20 mei. Deze VIB-cursus, zoals deze ge makshalve wordt genoemd besteedt zeker niet alleen aan dacht aan de rol van de vakbe weging. Haast nog belangrij ker zijn de kansen en mogelijk heden van vrouwen op de ar beidsmarkt. Gedurende de zes bijeenkomsten in de Pater noster in Zierikzee komen dan ook heel wat onderwerpen aan de orde. Tijdens de eerste drie bijeen komsten die een meer alge meen karakter hebben wordt ingegaan op zaken als betaald en onbetaald werk en de rech ten en plichten van vrouwen daarbij. Ook de financiële en rechtspositionele positie wordt hierbij belicht, evenals zaken als automatisering en flexibili sering op de inhoud van het werk. Gedurende de laatste drie bij eenkomsten verplaatst de aan dacht zich naar het thema posi tieverbetering en vakbonds werk. Hieibij worden maatre gelen belicht die de combinatie van betaald en onbetaald werk bevorderen. Zo wordt gespro ken over arbeidstijdverkor ting, kinderopvang en positie ve actie. Een vakbondsvrouw zal een en ander vanuit haar persoonlijke situatie toelich ten en tevens ingaan op de acti viteiten van vrouwen in de vakbeweging. De zes bijeen komsten in de Paternoster be ginnen steeds om 19.30 uur. Wie meer informatie over deze VIB- cursus wil of wie zich als deel nemer hiervoor wil opgeven kan bellen naar FNV-districts- bestuurder Corry Damen, tele foon 01180-25655. ZIERIKZEE - Tussen zaterdag avond en zondagmiddag werd aan de Hoofdpoortetraat te Zierikzee een personenauto van ongeveer drie jaar oud ont vreemd. Het betrof de grijze Peugeot 309 GTI S6 van de heer E. uit Zierikzee. Het kenteken van de gestolen auto is TP-67-BD. De Rijkspolitie Schouwen-Duive land verzoekt iedereen die het voertuig ergens signaleert con tact op te nemen. Tfelefoon 0111014055. De regie van het stuk was in handen van gast-regisseur Co- ra Neele uit Ouwerkerk. ,,Ik werd gevraagd en het leek mij wel leuk om het eens te probe ren. Normaal gesproken sta ik zelf op het toneel", aldus de re gisseur. Zij kan bogen op enige regie-ervaring maar meer nog op toneelervaring. ,,Als je dit doet krijg je wel meer waarde ring voor de regisseur". Het stuk wordt binnenkort opge voerd in verschillende bejaar dencentra op Schouwen-Duive land. Hun inspanningen, zo bleek vrijdagavond in De Oosterhof, wierpen vruchten af. Het pu bliek moest duidelijk even wennen aan het stuk maar gaandeweg begon men zich in te leven in het verhaal en groei den de spelers ook in hun spel. Het verhaal van rijtuig 2114 is vrij gecompliceerd, zoals zo vaak in blijspelen. Feitelijk speelt het rijtuig een hoofdrol. De vrouw des huizes, Herman- ce, (Betty van 't Hof) heeft een verhouding met meneer Er- nest, een huisvriend (Wilfred van der Veer). In rijtuig 2114 hebben ze samen een romantisch tochtje ge maakt en het hoeft geen betoog dat zij niet willen dat iemand anders dan zijzelf van hun ro mantische escapade op de hoogte te zijn. De koetsier van de koets heeft de overspeligen echter gezien en probeert hen te chanteren. Dat leidt weer tot allerlei verwikkelingen waar ook een echtpaar uit de Elzas, Krampach (Jan de Bil) en Lis- beth (Sonja Moerman) een voorname rol in speelt. Het voorstel van de jarige Marjavel om een ritje in een koets te ma ken roept dan ook gemengde gevoelens op, zeker als blijkt dat het uitgerekend rijtuig 2114 is ontdek de ontelbare woonoplossingen bij... DEURLOO IMTEPvMEUBEl W Haringvlietplein Haringvlietplein 4. Zierikzee, tel. 01110-12946 Twaalf uur achter elkaar werd er enthousiast gedanst voor Greenpeace. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - 'Red het regenwoud met een rock 'n roll, red de walvis met een wals'. Onder dit motto werd afgelopen zaterdag twaalf uur achter elkaar ge danst op de vloer van dansschool Janvier in Zierikzee. Over twee weken vindt eenzelfde evenement plaats bij de Zierikzeese Dans- en Balletschool Kramer. Dat alles in het kader van een landelijke actie van de Nederlandse Bond van Dansleraren ten bate van de milieu-organisatie Greenpeace. In totaal doen 130 dansscholen in Nederland door middel van een dansmarathon mee aan de actie. Dat het dansen van de foxtrot, Weense Wals, passodoble, cha cha cha, rock 'n roll het nodige geld kan opbrengen bleek za terdag bij dansschool Janvier waar zo'n 8000 gulden bij el kaar werd gebracht. Dat ge beurde. door middel van spon soring van de vele tientallen le^lingen van de dansschool die zich voor het evenement in zetten. Bedrijven, familie en kennis sen hadden zich tevoren bereid verklaard voor elke dans die een leerling uitvoerde een be drag te betalen dat varieerde van een dubbeltje tot een gul den. Vol enthousiasme werd onder leiding van de danslera ren Martijn Janvier en Marleen Aertssen door grote groepen leerlingen van de school de ene na de andere dans uitgevoerd.. Na afloop van een dans liep men telkens naar een aantal 'juryleden' om weer een stem peltje te laten zetten op de kaart waarmee de totale score werd bijgehouden. Sommige danslustigen waren zo fanatiek dat zij vele uren achter elkaar op de dansvloer door bleven gaan. Enkelen hielden het zelfs gedurende'de gehele twaalf uur durende dansmarathon vol. Dat hield in dat zich zaterdag tussen 12.00 en 24.00 uur steeds dansende paren op de dansvloer bevon den, hetgeen de opzet van het evenement was. Elk uur werd door middel van een sirene-achtig geluid aange geven dat weer een gedeelte van de marathon was verstre ken. Want hoewel dansen ple zier is voor twee kan het na en kele uren afzien voor twee wor den. Daarom warezj. naast de darisyloer allerlei yoojziepin-. gen gecreëerd. EHBÖ-mensen stonden gereed met verkoelen de zalfjes voor de voeten. An dere vrijwilligers zorgden voor soep, broodjes, friet en nasi. Etenswaren waarvan de grond stoffen ook weer door diverse sponsorende bedrijven be schikbaar werden gesteld. Een gedeelte van de opbréngst van de verkoop van de etens waren was eveneens bestemd voor Greenpeace. Verder stond bij de' ingang van de danszaal een bus waarin bezoekers een gift konden doen voor de milieu-organisatie Greenpeace en enkele leerlingen van de dansschool maakten tekenin gen die werden verkocht ten bate van het goede doel. Een bedrijf stelde een prijs be schikbaar voor de leerling die de meeste dansen uitvoerde en de Bond van Dansleraren stel de een prijs beschikbaar voor degene die met zijn of haar dansen het meeste geld bijeen bracht. Die djjns^r of. dansster mag een tochtmaken met het actieschip van Greenpeace, de Rainbow Warrior. Wie dat is blijkt pas wanneer het evene ment bij alle deelnemende dansscholen in Nederland heeft plaatsgevonden. Bij de meeste was dat in het afgelo pen weekend. Op zaterdag 28 maart wordt bij Dans- en Bal letschool Kramer gedurende twaalf uur gedanst voor Green peace. OOSTERLAND - 'Het is deze keer iets duidelijk an ders, en daar hebben we bewust voor gekozen'. Aan het woord is P. Bekedam, voorzitter van toneelver eniging De Schouwspelers. Vrijdag vertolkte hij in een goed bezette Oosterhof in Oosterland één van de hoofdrollen in het blijspel Rijtuig 2114. Dit kostuumstuk speelt zich af in Parijs rond het jaar 1900 en handelt over de merkwaardige gebeurtenis sen bij de welgestelde familie Marjavel. De toneel uitvoering trok naar schatting 130 toeschouwers naar het Oosterlandse dorpshuis. Tferwijl de grote zaal van de Oosterhof langzaam maar ze ker volstroomt wordt in de kleedkamers nog druk ge werkt. De laatste voorberei dingen worden getroffen en Be kedam, die de rol van heer des huizes Marjavel vertolkt, wordt geschminkt. ,,Ja, het kost wel meer werk, zo'n kostuumstuk", vertelt Beke dam. Hij krijgt een gedistin geerde grijze knevel opgeplakt en langzaam maar zeker wordt hij getransformeerd in de stati ge, in stemmig zwart geklede Marjavel. Zelfwerkzaamheid Toen in oktober vorig jaar de knoop werd doorgehakt en men koos voor het spelen van een kostuumstuk tijdens de jaaruitvoering is men hard aan het werk gegaan. ,,De kos tuums zijn allemaal zelfge maakt. Daar heeft Janny Geel hoed heel wat werk aan ge had", aldus Bekedam. De com plete groep Schouwspelers te kende ook voor het goed ver zorgde decor. Verzorgd In het oog springend was vrij dag de aandacht voor detail. Als Marjavel een krant leest is het ook een Franse krant en zo wel de kleding als het decor zag er goed verzorgd uit. Het gaat goed, zo stelt Bekedam, goed met De Schouwspelers. De toneelvereniging timmert nu zo'n vier jaar aan de weg en de groep tonelisten bestaat nu uit ongeveer 15 mensen. ,,Ze komen van het hele eiland", al dus voorzitter Bekedam. Vorig jaar deed men voor het eerst mee aan een eenakter festival en dat is de tonelisten goed bevallen. ,,We zijn heel ac tief bezig", aldus Bekedam. ,,We willen dit jaar ook weer meedoen aan het eenakterfest- vival en we hebben ook plan nen om met een avondvullende voorstelling te komen. Op de vraag waaom gekozen werd voor een kostuumstuk ant woordt hij; „We wilden gewoon eens iets anders. Voor ons is het een gok hoe het publiek erop zal reageren". Bekedam toonde zich zeer in zijn nopjes met de goede opkomst vrijdag in De Oosterhof. „Vorig jaar waren er heel weinig, maar toen was het ook heel slecht weer. Sneeuw en ijzel".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3