Kok en Rottenberg willen een nieuw elan in de PvdA Nederlandse reddings honden naar Turkije Olie op strand nog gevolg van aanvaring voor Belgische kust 'Minder Kamerleden maakt de politiek een stuk spannender' Zeventig procent Nederlanders tegen nog meer immigranten Straofeest in Scharendijke PvdA moet weer sprankelende partij worden' Zwartrijder door trein overreden Dnjestr- republiek in Moldavië roept noodtoestand uit Irak ziet niet af van produktie vernieti gingswapens Volgens NIPO-enquête: 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op zoek naar overlevenden DEN HAAG - Tien reddingshonden en begeleiders van de Stichting Inzet Reddingshond Nederland (SIN) vertrekken maandagmiddag rond één uur van af Schiphol richting Turkije om daar te helpen bij het zoeken naar overlevenden van de aardbeving. Een woordvoerster van de stichting heeft dat maan dagochtend bekend gemaakt. De honden en hun begeleiders reizen via Istanboel en Ankara naar het getroffen Erzincan. Daar zullen zij contact opne men met leden van Artsen zon der Grenzen om te horen waar zij het beste kunnen worden in gezet. De honden zijn van ver schillende rassen en speciaal getraind. De SIN komt in actie op verzoek van de Turkse am bassade in Nederland. Het Ne derlandse ministerie van bui tenlandse zaken heeft 25.000 gulden beschikbaar gesteld om de kosten van de operatie te dekken. De SIN is opgericht om de activiteiten van diverse eigenaars van reddingshonden te coördineren. De woord voerster van de stichting noem de het „jammer" dat deson danks veel tijd verloren is ge gaan met het organiseren van de reis. Maar ze verwachtte dat toch veel nuttig werk kan wor den verricht. „De Turkse ambassade kwam met het verzoek maar zei geen geld te hebben om de hulp te fi nancieren. Uiteindelijk heeft het ministerie geld beschik baar gesteld maar dat duurde natuurlijk even", aldus de woordvoerster. Tussen Chinees en Russisch schip DEN HAAG - De olie die in de nacht van vrijdag op zaterdag is aangespoeld op de stranden tussen Mon ster en Noordwijk, is vrijwel zeker afkomstig van het Chinese schip Long Lin, dat op 4 maart voor Zee- brugge in aanvaring kwam met de bulkcarrier Cast Muskox. Analyse van de de op het strand genomen monsters door het Rijksinstituut Zuivering Afval water in Lelystad heeft uitgewezen dat er geen ver schillen van betekenis zijn met de monsters die kort na de aanvaring voor de Belgische kust genomen zijn. Dit heeft een woordvoerster van Verkeer en Wa terstaat zondagmiddag meegedeeld. Na de aanvaring voor de Belgi sche kust liet Verkeer en Water staat weten dat er geen gevaar was dat er olie zou aanspoelen op de Nederlandse kust. Veel van de olie is toen opgeruimd. Deskundigen verwachtten dat de restanten langs.4e.Neder-, landse Tcust zouden drijven. Twee -schoonmaakploegen van in totaal twintig man met spe ciale reinigingsmachines heb ben zondag olie van de stran den verwijderd. Een ploeg werkte vanuit het noorden en een vanuit het zuiden. De werkzaamheden zullen maan dagochtend hervat worden. De woordvoerster verwacht dat het opruimen dinsdag klaar zal zijn. Er zijn maar weinig vo gels gevonden die met olie besmeurd zijn. In de loop van de middag waren het er nog niet veel meer dan tien, aldus de woordvoerster. Mogelijk heeft dat te maken met de har de wind. De vervuiling op de stranden werd zaterdagoch tend door een wandelaar ont dekt. Vervolg van pag. 1 „Ik heb toen gezegd dat met dat fraaie weer het seizoen weer begonnen was, maar wat dat betreft hebben we nu een kleine terugslag. Maar toch be tekent dit straó-feest in Scha rendijke ook weer een nieuw begin. De burgemeester stelde dat dat nieuwe begin niet alleen op gaat voor de inwoners van Scharendijke, maar ook voor de mensen die het dorp met een bezoek vereren. Scharendijke, zo stelde de burgemeester, is klaar voor dat nieuwe seizoen. De Dorpsstraat heeft een com pleet nieuw gezicht gekregen door de nieuwe bestrating, de lei-lindes en de 'Scharendijke- naartjes' die moeten voorko men dat auto's op de stoep ge parkeerd worden. „Ik hoop dat onze gasten hier ook aange naam mogen verblijven", aldus Den Boer. Uit handen van strao-comité- voorzitter Hubregtse kreeg Den Boer het traditionele strao-gebak, de schröösel, aan geboden waarna het officiële startsein voor het ringsteken te paard kon worden gegeven. Hubregtse zei desgevraagd met voldoening terug te kijken op het strao-feest. „Er waren wel niet zoveel deelnemers, maar er waren wel meer ruiters uit het eigen dorp die meededen en dat vind ik een gunstige ont wikkeling. Ik heb goede hoop dat er in de toekomst toch weer wat meer ruiters aan het strao feest in Scharendijke mee zul len doen". Uitslagen Voor wat betreft het versieren van paarden scoorde B. Ravia het hoogst. Op de tweede plaats eindigde J. Ketting. De derde plaats was voor M. Rot teveel. Het ringsteken te paard werd op overtuigende wijze ge wonnen door O. Verwest. J. Ketting, ook al tweede bij de versierde paarden, wist ook bij het ringsteken te paard beslag te leggen op de tweede plaats. Op de derde plaats eindigde B. Ravia. Volgende week wordt in Serooskerke het straofeest ge vierd. DEN BOSCH - De stichting Mensen in Nood in Den Bosch heeft 100.000 gulden beschik baar gesteld voor de slachtof fers van de aardbeving in Tur kije. De stichting heeft dat maandag bekendgemaakt. De partnerorganisatie in Turkije, de Anatolian Development Foundation, is ondertussen druk bezig met het verlenen van hulp. Onder andere dekens zijn naar het getroffen gebied gestuurd. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 maart 02.15 141 08.20 -161 14.50 171 20.45 -139 ROOMPOT BUITEN 17 maart 00.40 142 06.50 -160 12.55 176 19.15 -139 BRUINISSE 17 maart 02.35 149 Oil 5 -169 15.10 182 20.45 -148 WEMELDINGE 17 maart 02.25 147 08.20 - 167 15.00 178 20.45 -145 Springtij 20 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 NIJMEGEN - Als het aan PvdA-partijleider Kok en de nieuwbakken voorzitter Rottenberg ligt zal de PvdA weer een sprankelende partij worden, waarin het politieke debat bruist, de ideeën opborrelen en waarnaar de weggelopen kiezers weer in groten ge tale zullen terugkeren. Na de peptalk van Rotten berg vrijdagmiddag, had ook de toespraak van Kok zaterdag aan het einde van het congres een hoog „kop op"-gehalte. „We beginnen een avontuur", zei Rottenberg vrijdag. Kok, aan het einde van het congres: „De uitdaging is groot. Ik voel de spanning." Rottenberg be riep zich op verwantschap met beroemde namen uit het verle den van de sociaal-democratie, die „werden gedreven door de droom, de verbeelding zo u wilt". Na afloop van het congres, dat voor een flink deel geken merkt werd door het sluiten van de rijen binnen de PvdA, leek het ook Kok goed er nog eens stevig tegenaan te gaan. „Volle zalen, debat, spranke ling, enthousiasme, kortom: hoge verwachtingen. Die gaan we nu dus waarmaken en dat kunnen we alleen maar sa men." De band met de kiezer moet weer hersteld worden, vinden beiden. Rottenberg: „Ik zou het van de daken wil len schreeuwen: Partij van de Arbeid leg nu, meer dan ooit, in gewoon Nederlands uit wat we willen, wat we bereikt heb ben en voor wie." Hullie daar Kok een dag later over de bur gers die zich in de steek gelaten voelen door „hullie daar, in Den Haag": „En die mensen hebben niet altijd ongelijk. We moeten weer bruggen slaan, overtuigen. En soms ook rond uit zeggen dat burgers of politi ci onzin verkopen door een op telsom van dingen te willen en te verlangen die met geen mo gelijkheid allemaal tegelijk kunnen." De PvdA moet nu al le kracht, energie en creativi teit steken in een sterkere sociaal-democratie morgen, al dus Kok. „Het herstel van de PvdA staat mede in het licht van de relatie tussen politiek en samenleving. Leiding geven aan de PvdA is via het kabinet, via de Kamer en via de partij politiek en samenleving op het goede spoor helpen zetten." In het meer concrete deel van zijn toespraak nodigde Kok werk gevers en werknemers uit met voorstellen te komen gericht op het beheersen van de ar beidskosten en het stimuleren van de werkgelegenheid. Al leen in een dergelijk kader is- Kok bereid zich in te spannen voor een „beperkte en gerichte lastenverlichting Lastenverlichting- Voor het geven van lastenver lichting alleen maar in de hoop dat dat matigend zal werken op de looneisen voelt Kok niets. Als minister van finan ciën kondigde Kok aan dat er in de begroting voor volgend jaar nog minstens voor „enige miljarden guldens" aan bezui nigingen gevonden moeten worden. Die bezuinigingen ko men bovenop hetgeen al werd afgesproken in de Tussenba lans. Het congres toonde zich zater dag eigenzinniger dan de eer ste dag van het PvdA-congres, toen de verkiezing van het duo Rottenberg-Vl-eeman en de bespreking van de resolutie over de verzorgingsstaat vooral in het teken stond van het sluit-de-rijen. Zo verzette het congres zich tegen het voorstel om de programma's van PvdA, D66 en Groen Links te gaan vergelijken als mogelijke aan zet tot verdere samenwerking. De PvdA moet eerst zelf maar eens orde op zaken stellen en men noemde het voorstel ver der „thans niet geloofwaardig en strategisch onjuist". Met het afschaffen van de partijraad ging het congres zonder proble men akkoord, maar de omvor ming van het huidige partij congres naar een kleiner forum dat losser van de afdelingen opereert ging te ver. Het verzet op dit punt was een fikse te genvaller voor het partij bestuur, die bij monde van par tijsecretaris Beek de hervor ming van het congres „de crux" uit de resolutie over de vernieuwing van de par tijstructuur noemde. Het par tijbestuur wil af van congres sen waarop de afgevaardigden al met vele tientallen voorstel len komen aanzetten die ze van hun afdeling hebben meege kregen. De afdelingen vonden het juist onverteerbaar dat men in de toekomst vaak geen eigen afgevaardigde meer naar het congres zou kunnen sturen en dat men bovendien de greep op de landelijke politiek kwijt zou raken. Blokkade Voorlopig zal er op het punt van het congres dan ook niet al te veel veranderen. Kok impro viseerde in zijn slottoepraak nog wel even over de blokkade die het congres in deze kwestie had opgeworpen. Hij vindt dat in ieder geval de komende tijd nog maar eens gekeken moet worden naar de technische kanten van de besluitvorming op de congressen. Ook Kok voelt niet veel meer voor con gressen met 5500 amendemen ten op een verkiezingspro gramma, zoals in 1989. Het par tijbestuur kreeg zaterdag wel zijn zin bij zijn voorstel de sa menstelling van de kandida tenlijst voor de Tweede Kamer veel meer centraal vast te stel len dan momenteel het geval is. In het verleden was het soms moeilijk om door het partij bestuur zeer capabel geachte kandidaten ergens gekandi deerd te krijgen, omdat men in de gewesten de voorkeur gaf aan lokale grootheden. De hui dige minister Pronk is zo'n voorbeeld van iemand met wie geleurd moest worden. Voort aan komt er per regio nog maar één gewestelijke kandidaat op de lijst en wel op de tweede plaats na de lijsttrekker. Trots Een hoewel het vernieuwing alom was op de twee Nijmeeg se congresdagen en men zich daar ook trots voor op de borst sloeg, werden twee symbolen uit het verleden met tederheid gekoesterd. Het aloude PvdA- logo van de roos in de vuist mag niet worden afgeschaft, zo bleek een overgrote meerder heid van het congres nog steeds te vinden. Vorig jaar werd dat al uitgesproken en het congres toonde zich dan ook verstoord over het wegblijven van dit symbool. En aan het eind van het congres werd opnieuw de Internationale gezongen, al werd daar door sommigen wel wat lacherig en gegeneerd over gedaan. HILVERSUM - NCRV's Hier en Nu heeft maandag (16 maart) een eigen reportage vanuit" hét door een zware I aardbeving getroffen rampge- bi^d in'Turicije., TILBURG - Een 16-jarige jon gen uit Rijen is zondagavond op NS-Station Tilburg-West om het leven gekomen, nadat hij even eerder door de conduc teur was betrapt op zwartrij den. Dit heeft de Tilburgse po litie maandag meegedeeld. De jongen was in de trein tus sen Tilburg en zijn woonplaats gesommeerd een kaartje te ko pen of op het eerstvolgende sta tion uit te stappen. Even na 20.00 uur verliet hij op Station Tilburg-West de trein aan de verkeerde kant en stapte op de rails. Daar werd hij aangere den door een trein die op volle snelheid uit de richting Breda kwam. MOSKOU - De leiders van de separatistische Dnjestr-repu- bliek in Moldavië hebben maandag de noodtoestand uit geroepen. Zij reageerden hier mee op het ultimatum van de Moldavische regering die zon dag geëist had dat de Russi sche nationalisten in de Dnjestr-republiek binnen 48 uur hun wapens inleveren. Het ultimatum kwam nadat afge lopen weekeinde bij ongere geldheden tussen etnische Roemenen en etnische Russen negen doden waren gevallen. De president van de Dnjestr- republiek, Igor Smirnoff, maakte de noodtoestand be kend. Een woordvoerder van het Moldavische ministerie van binnenlandse zaken gaf aan dat de uitzonderingstoe stand inhoudt dat demonstra ties in de zelfverklaarde repu bliek worden beperkt en bur gers en auto's strenger werden gecontroleerd. De twee belang rijkste bevolkingsgroepen in Moldavië leven al meer dan een jaar op gespannen voet met el kaar. De Russen in de voorma lige Sovjetrepubliek keren zich tegen het streven van etnische Roemenen, Moldavië te vereni gen met Roemenië. Oud WD-topman Wiegel: r DEN HAAG - De Nederlandse politiek is niet span nend of boeiend en de belangstelling ervoor ebt weg. Door nu het aantal Kamerleden terug te brengen van 150 naar 100 zou deze situatie een stuk kunnen verbeteren. Dit idee lanceerde oud-VVD-topman Wiegel zondag voor de NCRV-radio. Wiegel stelde verder dat de le den van de Tweede Kamer weer meer maatschappelijk actief moeten worden. De huidige Commissaris van de Koningin in Friesland zit met zijn opvat ting op dezelfde lijn als CDA- fractieleider Brinkman. Deze maakte zich onlangs sterk voor meer maatschappelijke bij baantjes voor kamerleden om meer „feeling" met het volk en dus de achterban te houden. Oud-VVD-leider Wiegel maak te eveneens duidelijk dat hij niet staat te trappelen om zijn rentree te maken in de Haagse politieke arena. Vorig jaar nog maakte Wiegel er geen geheim van dat in zijn beste avondo verpeinzingen een vice- premierschap onder diezelfde Brinkman een niet onaanlok kelijk perspectief zou kunnen zijn. Wiegel heeft destijds als minis ter van binnenlandse zaken in het kabinet-Van Agt I diezelfde Brinkman gekoesterd door een promotie van Brinkman in een topfunctie op dat departement van binnenlandse zaken. Wie gel voorzag verder dat het suc ces van D66 in de opiniepeilin gen een aflopende zaak zal zijn. Hij hoopte voorts op een herstel voor de Partij van de Arbeid, omdat volgens hem „een krachtige sociaal democratische beweging nood zakelijk is in onze democratie". NIEUWEGEIN - In verband met de moord op haar echtge noot heeft de politie de 33- jarige M. A. uit Nieuwegein aangehouden, zo heeft een woordvoerder van de Nieuwe- geinse politie maandagochtend bevestigd. WASHINGTON - Irak zal niet afzien van zijn recht om mas savernietigingswapens te ver vaardigen. Dat heeft de Iraak- se vice-premier Taeq Aziz maandag verklaard in een vraaggesprek met de Ameri kaanse krant Washington Post. De bewindsman deed zijn uitlating enkele dagen na dat de VN-Veiligheidsraad Baghdad veroordeelde voor het niet naleven van de VN- resoluties inzake de vernieti ging van de Iraakse nucleaire, biologische en chemische wa pens. Aziz wees vorige week de be schuldigingen van de Raad van de hand en stelde dat Baghdad bereid was om de resoluties volledig na te leven. Groot- Brittannië en de Verenigde Staten waarschuwden Irak met militair ingrijpen als het zich weigerachtig blijft opstellen. Op de vraag van de Post of Irak afziet van zijn aspiraties op nu cleair, biologisch en chemisch wapengebied antwoordde Aziz met een duidelijk „nee". „Maar ik ben bereid om een verklaring af te leggen waarin naar voren komt dat wij de re soluties willen naleven", zo voegde hij eraan toe. HILVERSUM - Ruim 70 procent van de Nederlan ders vindt dat er in ons land genoeg, of zelfs teveel, mensen uit minderheidsgroeperingen wonen. Slechts 20 procent vindt dat er ruimte is voor meer immigranten. Dit blijkt uit een enquête die het NI PO op 12 maart heeft gehouden in opdracht van AVRO's Radio Journaal en waarvan de resultaten zondag voor de AVRO-radio bekendgemaakt wer den. De onderzoekers noemen het opvallend dat Nederlanders bij wie mensen uit minderheids groeperingen in de buurt wo nen, zich toleranter opstellen dan Nederlanders bij wie dat niet het geval is. Zo zegt 27 pro cent van de Nederlanders uit een buurt waar ook minder heidsgroeperingen wonen dat er in ons land nog wel plaats is voor meer immigranten, ter wijl dat maar geldt voor 14 pro cent van de Nederlanders bij wie geen minderheidsgroepe ringen in de buurt wonen. Van de ondervraagden vindt 63 procent dat immigranten zich in veel opzichten moeten aan passen aan onze gewoonten en gebruiken en 77 procent vindt dat immigranten die in ons land willen blijven, verplicht moeten worden de Nederland se taal te leren. Bijna de helft van de ondervraagden vindt de Nederlandse overheid immi gratie moet belemmeren. Van de vijftig-plussers en de VVD- ers is meer dan de helft voor stander van dergelijke belem merende maatregelen. 70 pro cent vindt dat mohammedaan se ouders in de gelegenheid moeten zijn hun kinderen naar een moslim-school te sturen. 59 procent is van mening dat de mohammedaanse godsdienst geen bedreiging vormt voor on ze cultuur, 34 procent verwacht dat dat op termijn wel het ge val zal zijn. Huidskleur Uit de onderzoeksresultaten blijkt verder dat 84 procent van de ondervraagden vindt dat er in Nederland gediscrimi neerd wordt naar ras, geloof of huidskleur. Dat percentage ligt iets lager dan in juli 1988 (87) toen het NIPO dat ook onder zocht. Nu verwacht 72 procent van de ondervraagden dat in ons land dezelfde ontwikkelin gen met betrekking tot rassen discriminatie, vreemdelingen haat en opkomend fascisme te verwachten zijn als in ons om ringende landen. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Corne- liastichting. Tot en met 28 maart Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen en pastels Mini van Iterson, Bewaerschole. Dagelijks, be halve zondags, van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 16 maart Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Maandag 16 maart tot 16 april Zierikzee Expositie About Art van Rei- mario Aani in galerie Galerij; maandag van 14.30 tot 15.30 uur en verder op afspraak. Dinsdag 17 maart Zierikzee Bijeenkomst Werkgroep Vrouw en Geloof. De Licht boei. 13.30 uur. Kerkwerve Dreischor Bijeenkomst NBvP. Doips- huis. 20.00 uur. Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 18 maart Zierikzee Goed Nieuws Club voor kinde ren 6 tot 12 jaar. De Lichtboei. 14.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Tineke Schouten met cabaret- programma Tien maal tien. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie grond en pachtzaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 19 maart Zierikzee Themabijeenkomst PCOB over servicewoningencomplexen. Driehoek. 14.00 uur. Ledenvergadering CBTB. 'Huis van Nassau. 19.30 uur. Informatiebijeenkomst be taald parkeren in Vierschaar stadhuis. 20.00 uur. ANBO-bezoek aan Om den Broode; 13.45 uur bij Paternos terstraat. Neeltje Jans Opening expositie Kartografie. Ir. J. W. Tbpshuis. 15.45 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie AZ. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Ledenvergadering Rode Kruis. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 20 maart Zierikzee Receptie jubileum L. J. C. Wes- sels. Ms. Stad Zierikzee. Vanaf 18.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. Ge meentehuis. 14.00 uur. Zaterdag 21 maart Serooskerke Straofeest. Op de Dorpsring. Vanaf 12.00 uur. Welfare afdeling Schou wen/Westhoek houdt verko ping tijdens Strao. Dorpshuis. 13.00-16.00 uur. Tbneeluitvoering Bonbons in luxe verpakking. Dorpshuis. 19.30 uur. Brouwershaven Zomerkleding- en speelgoed beurs. Blokkendoos. 9.30 tot 11.30 uur. Feestavond ASV Brouwersha ven. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Bruinisse Verkiezing discjockey van de Pul 1992. Jeugdsoos De Pul. Vanaf 19.30 uur. Woensdag 25 maart Burgh-Haamstede Bijeenkomst over sociale ver nieuwing. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 26 maart Zierikzee Afdelingsavond Diabetes Ver eniging Nederland. Huis van Nassau. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2