Bestuur RSG wil schoolgebouw beveiligen tegen vandalisme 'Politiek en vrouwenbeweging nog steeds op elkaar aangewezen' Idee om rondom schoolplein een hoog hek te plaatsen Geld verspilling Jubileum directeur Rabobank Zierikzee Nieuw distributie gebouw Zeelandia Commissie grond- en pachtzaken Vergadering Wester- schouwse commissie OB Commissie vergadering Verontrei niging Vissershaven Fietsenrek verplaatst Kraan Verhuur Zierikzee Sociale Verzekerings bank begint spreekuur Zierikzee ZIERIKZEESCHEfSB NIEUWSBODE ia Vrouwelijke gedeputeerden geportretteerd in Nieuwsbulletin Zoé VRIJDAG 13 MAART 1992 NR 25119 3 ZIERIKZEE - „Het is eigenlijk verschrikkelijk als je een vriendelijk gebouw zo van de omgeving moet afsluiten. Maar het gaat om een keuze. We moeten wat doen aan ongewenste elementen die na schooltijd bij het schoolgebouw rond hangen en schade aanrichten". De voorzitter van het algemeen bestuur van de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman, J. Groen verdiepte zich tij dens een openbare vergadering, donderdag in het schoolgebouw, met de andere bestuursleden in het probleem vandalisme. Om vandalisme te voorkomen zou een hek rond het schoolplein gezet moeten worden. (Archieffoto). 'Een zeer slechte ontwikke ling' en 'geldverspilling'. Die twee omschrijvingen gebruik te burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee deze week om het plan van de pro vincie om de ambulancedienst bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee te kenschetsen. De provincie wil de drie huidi ge ambulance-standplaatsen op Schouwen-Duiv eland, in Zierikzee, Bruinisse en Haam stede opheffen en in plaats daarvan twee nieuwe ambu lance-standplaatsen creëren in Serooskerke en Nieuwerkerk. Asselbergs trok deze week fel van leer tegen dat plan. Hij stelde dat als de band tussen de ambulancedienst en het zie kenhuis verbroken wordt de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen zal weigeren om nog langer personeel beschik baar te stellen voor de ambu lance. Harde woorden van de Zierikzeese eerste burger, maar het is natuurlijk ook van de gekke dat men drie goed functionerende ambulance diensten op wil heffen en er twee nieuwe voor in de plaats wil stellen waarvan het nog maar de vraag is of men daar personeel voor kan krijgen. Is dat nou die zorgzame samenle ving waar de politiek het al tijd over heeft of is het gewoon blinde bezuinigingsdrift van de provincie? Nu zijn er op drie stategische punten ambulan cediensten waarvan het perso neel altijd klaar staat om uit te rukken. Bij een ongeluk telt elke seconde en als er in de buurt van Bru een ernstig on geluk gebeurt waar blijf je dan als de ambulance uit Nieuwer kerk moet komen terwijl een ambulance uit Bru zelf veel en veel sneller ter plaatse is? En zo zijn er nog veel meer voor beelden te noemen van situa ties waaruit blijkt dat het ronduit onverantwoord is als het aantal ambulancediensten teruggeschroefd zou worden van drie naar twee. En dan hebben we het nog niet eens over de door Asselbergs te recht aangehaalde geldverspil ling. Nee, de provincie doet er het best aan dit onverantwoor de plan zo snel mogelijk daar te stoppen. waar fpet hoort:, niet in de koelkast,'maar' in éen viersterren diepvrieskist. P.K. ZIERIKZEE - De huidige di recteur van de coöperatieve Rabobank Zierikzee en om streken, de heer L. J. C. Wes- sels is dit jaar 25 jaar in dienst van de Rabobankorganisatie. Tbr gelegenheid daarvan wordt op vrijdag 20 maart een jubi leumbijeenkomst gehouden aan boord van het ms Stad Zie rikzee. Tijdens de bijeenkomst wordt het woord gevoerd door de voorzitter van het bestuur van de Rabobank Zierikzee W. den Boer, de burgemeester van Zierikzee mr. J. J. P. M. Assel bergs, de adjunct- regiodirecteur van Rabobank Nederland drs J. A. Diephuis, de heer A. Braber namens de vereniging van directeuren van Rabobanken in de Deltakring en P. A. Wijnen namens de me dewerkers en medewerksters. Vanaf 18.30 uur wordt aan boord van het schip een recep tie gehouden. ZWOLLE - Vandaag, vrijdag 13 maart, wordt in Zwolle de eer ste paal geslagen voor een nieuw distributiegebouw van de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv te Zierikzee. De officiële handeling wordt verricht door een van de perso neelsleden van het depot Zut- phen, mevrouw G. Th Honde- veld. Het nieuwe pand komt aan de Benjamin Franklin- straat te Zwolle en omvat een bedrijfsgebouw met een opper vlakte van 2016 vierkante me ter ten behoeve van de distri butie van bakkerijgrondstof fen. De kosten voor het gebouw bedragen bijna 2,5 miljoen gul den. Naar verwachting wordt het gebouw in juli opgeleverd. ZWOLLE - Voor te hard rijden tijdens de werkzaamheden op de IJsselbrug in Zwolle heeft de politie vorig jaar in de pe riode van april tot november 19,6 miljoen gulden aan boetes uitgeschreven. Uit een toelichting van rector R. Soesman bleek dat men jaarlijks gemiddeld 1000 a 2000 gulden kwijt is aan het repare ren van schade die na school tijd wordt aangebracht door onbekende vandalen. Beklad ding van de buitengevel, be schadiging van de tegels op het schoolplein, de groenstrook langs het plein en de fiet senstalling. Grote overlast wordt ook veroorzaakt door het beklimmen van het dak door vandalen. .Daardoor ont staan beschadigingen die lek kage veroorzaken. Door water overlast via een dergelijke be schadiging van het dak is on langs voor 14.000 gulden scha de aangericht aan houten gym- nastiektoestellen. Die kunnen nu eenmaal, njet tegen water". De rector stelde vast dat het vroeger geen probleem was wanneer kinderen na school tijd behalve in het (gemeente lijke) Hatfieldpark ook op het daaraan grenzende gebied rondom de school vertoefden. „Maar dat kan nu niet meer. Ook bij de bibliotheek wordt regelmatig schade aangericht. Het is een vreselijk moeilijk probleem aan het worden. Daarom is het gewenst preven tieve maatregelen te nemen". Welke maatregelen dat zouden kunnen zijn werd tijdens de vergadering nog niet helemaal duidelijk. Men opperde het idee om een vrij hoge afschei ding in de vorm van een hek rondom de school aan te bren gen. Maar diverse bestuursle den hadden de nodige moeite met dat idee. Voorzitter Groen wees erop dat het aanbrengen van een dergelijke voorziening nog behoorlijk wat kosten met zich kan meebrengen. Geld dat uit het exploitatiebudget van de school zou moeten komen. Besloten werd om in overleg met de dienst gemeentewerken Zierikzee te gaan zoeken naar creatieve oplossingen voor het probleem en de daarbij beho rende kosten op een rijtje te zetten. Stoppende auto's Tijdens een vólgende bestuurs vergadering komt men ook te rug op de situatie in de Haring- vlietstraat en op de smalle toe gangsweg naast het Hatfield park naar de school toe die men als verkeersonveilig er vaart. Het probleem werd naar voren gebracht door de leraren F. Beekman en J. P. Mossel man. Gevaarlijke situaties ont staan doordat ouders met hun auto in de Haringvlietstraat voor de school (waar een stop- verbod geldt) stil gaan staan om hun kinderen uit te laten stappen. Ook de auto's die de aprit naar school toe oprijden en langs dezelfde smalle weg weer terug moeten veroorza ken overlast voor elkaar en de lopende en fietsende scholie ren die daar lopen. De heer Beekman stelde het bestuur voor om aan de ge meente Zierikzee te vragen, de Haringvlietstraat via aanpas singen veiliger te maken en een beter plan te bedenken voor de verkeerscirculatie in het ge bied langs het Hatfieldpark bij de school. Uit een reactie van voorzitter Groen, die tevens wethouder is van de gemeente Zierikzee, bleek dat de gemeente de eer ste jaren zeer waarschijnlijk geen geld beschikbaar heeft voor dergelijke ingrijpende maatregelen. Besloten werd om in de Medezeggenschaps raad van de RSG naar moge lijkheden te zoeken waarmee het probleem met eenvoudige middelen kan worden opge lost. Die worden dan tijdens een volgende vergadering van het algemeen schoolbestuur besproken en vervolgens door gespeeld naar het gemeentebe stuur van Zierikzee, de eige naar van het gebied rondom de school. Daaruit blijkt je loyaliteit aan partijgenoten". Op de vraag of het voor hen makkelijker zou zijn als er meer vrouwen in de politiek gekozen zouden worden ant woorden beide vrouwelijke ge deputeerden verrassend. Me vrouw De Vries-Hommes: „Ik praat met de vrouwen en man nen in de Staten op dezelfde manier over dezelfde politieke onderwerpen". Mevrouw Nederhoed-Zijlstra laat een wat ander geluid ho ren: „Ik investeer veel tijd in de vrouwelijke eigenschappen van mensen. Dat heeft niets met soft gedrag te maken. Inte gendeel, dat kan heel bedrei gend zijn. Als je dan als enige vrouw in je fractie zit is dat niet altijd eenvoudig. Ik zou ook graag meer vrouwelijke ambtenaren willen zien, op ie der niveau. Het lijkt mij ook goed voor het evenwicht als er bij gesprekken met gemeenten of organisaties meer vrouwen om de tafel zouden zitten". Beide gedeputeerden vinden dat vrouwen niet moeten schro men om zich actief in de poli tiek te begeven. Positieve actie is, zo wordt gesteld, noodzake lijk. Mevrouw Nederhoed-Zijl stra: „Als de verdeling tussen mannen en vrouwen beter in evenwicht is worden ook ande re vaardigheden van belang. Dan stel je andere kwaliteits eisen. Dan zou je bijvoorbeeld van een gedeputeerde meer kunnen vragen dan de capaci teit om keihard te onderhande len. Je ziet toch ook in het be drijfsleven dat het manage ment steeds meer aandacht besteedt aan mensen en proces sen". Politieke cultuur Vrouwen komen nog niet in groten getale naar de politiek. In de wandelgangen wordt ge zegd dat dit komt door de poli tieke cultuur. Mevrouw De Vries-Hommes: „De vraag is of je je ónvermijdelijk aan die cultuur moet conformeren om mee te kunnen. Mijn ervaring is dat je die informele wegen heus niet hoeft af te lopen. Het voornaamste is dat je je werk goed doet. Daar kom je volgens mij op de lange duur verder mee". Ook mevrouw Nederhoed-Zijl stra ziet in de politiek zaken die haar minder goed bevallen. „Natuurlijk irriteert het me als er in vergaderingen meer om persoonlijk dan om poli tiek belang herhaling van zet ten plaatsvindt. Ik houd van fair-play en niet van verborgen agenda's. De politieke cultuur mag echter voor een vrouw geen excuus zijn om er dan maar buiten te blijven staan". BURGH-HAAMSTEDE - Op woensdag 18 maart, 19.30 uur, vergadert in het gemeentehuis de commissie grond- en pacht zaken van de gemeente Wester- schouwen. Op de agenda van deze verga dering staat de aan- en verkoop van een aantal stukken grond. Verder wordt het gebruik van een perceel aan de Armhoekse- weg en de invulling van het plan Dijkweg in Serooskerke besproken. De vergadering is openbaar. Het publiek kan de stukken vanaf een half uur voor het begin inzien. BURGH-HAAMSTEbE - Het beheersplan Noordwelle en de reconstructie van de Maire- weg. Dat zijn twee onderwer pen die aan de orde komen tij dens de openbare vergadering van de Westerschouwse advies commissie Algemene Zaken. De commissie komt bijeen op donderdag 19 maart in het gmeentehuis te Haamstede. Op de agenda staan verder bespre kingen over een kleedgebouw aan de Jonge Jan Boei j es weg, verkeersmaatregelen, de tuin van het gemeentehuis, het zo- merbusproject en de prioritei tenlijst 1992. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. SCHARENDIJKE - De com missie voor de bezwaarschrif ten van de gemeente Midden- schouwen vergadert op woens dag 25 maart om 20.00 uur. Plaats van handeling is het ge meentehuis. Op de agenda staat de behan deling van het bezwaarschrift •van deProtestants Christelijke Ouderen Bond afdeling Schou- wen-Duiveland. De bond te kent beroep aan tégen de afwij zing door de gemeenteraad van de aangevraagde subsidie voor 1991 en 1992. Daarnaast wordt het bezwaarschrift van de heer Louwerse tegen de weigering van de afgifte van een bouw vergunning besproken. BRUINISSE - Voor de tweede keer binnen korte tijd heeft het college van b en w van Bruinisse alle havengebrui kers nog eens geattendeerd om zeer zorgvuldig om te gaan met afvalstoffen. De reden van dit herhaalde verzoek is dat onlangs enkele keren olieverontreiniging is ge constateerd. De gebruikers van de Bruse haven worden verwe zen naar de havenontvangstin stallatie die onlangs is geïn stalleerd. B en w spreken hun grote zorg uit omdat het ille gaal lozen van afvalstoffen na delige gevolgen oplevert voor het watermilieu, lévens brengt het lozen directe financiële schade toe aan enkele onderne mers, die in deze haven hun be drijf uitoefenen. ZIERIKZEE - Het fietsenrek op het Havenplein is ver plaatst naar de stoep voor het kantoor van de Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning, eveneens aan het Haven plein. Sinds september '90 zijn twee parkeervakken op het Haven plein als proef ingericht als fietsenstalling, die plaats bood aan 32 rijwielen. Dit rek dat schuin tegenover de Appel markt stond is een eindje ver plaatst en is nu te vinden op de stoep voor de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening aan de zuidzijde van het plein. De gemeente is tot verplaat sing overgegaan omdat de we kelijkse verplaatsing in ver band met de weekmarkt op donderdag nogal omslachtig was. Daarbij komt nog dat het rek op de eerdere lokatie nooit vol stond. Advertentie Telefoon 01110-15909 Verwachting t/m dinsdag 17 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 80% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 6 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 5 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 14 mrt.Zon op 0656, onder 18.42 Maan op 13.13, onder 04.34 15 mrt.Zon op 0653, onder 18.44 Maan op 14.40, onder 05.04 16 mrt.Zon op 0651, onder 18.46 Maan op 16.08, onder 05.28 Volle Maan: 18 mrt. (19.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tot en met zondagmiddag ligt ons land in een koude noord westelijke stroming. Langzaam neemt deze stroming in het week einde in kracht af. De aanstromen de lucht is onstabiel van opbouw. Daardoor kunnen gemakkelijk bui en ontstaan. De bovenlucht is zo koud, dat hagel of sneeuw niet is uitgesloten; zelfs een enkele on- weersklap is niet uitgesloten. Het lijkt er op dat de zwaarste en meeste buien in het noorden van het land zullen vallen. Overdag blijft het kwik rond 6 graden hangen, in de nacht kan het hier en daar wat aanvriezen. Vanaf zondagmidag gaat geleidelijk minder koude lucht naar ons land stromen, maar het blijft wisselvallig. ZIERIKZEE - Met ingang van 2 april houdt de Sociale Verzeke ringsbank elke eerste en derde donderdag van de maand zit ting in het gebouw van het Be lastingkantoor aan het Kerk hof te Zierikzee. De SVB is de instantie die in Zeeland drie volksverzekerin gen uitvoert, de AOW (Algeme ne Ouderdonmswet), de AWW (Algemene Weduwen- en We zenwet) en de AKW (Algemene Kinderbijslagwet). Dat ge beurt in het districtskantoor te Middelburg. Omdat regelma tig blijkt dat mensen van Schouwen-Duiveland vragen hebben over het invullen van formulieren ten behoeve van een van de verzekeringen of an dere informatie willen hebben heeft de SVB besloten hier in de regio spreekuur te gaan houden. Iedereen kan zonder afspraak tussen 10.00 en 12.00 uur op het spreekuur terecht. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans i Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1150 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Om een goed emancipatiebeleid van de grond te krijgen zijn politiek en vrouwenbewe ging nog steeds op elkaar aangewezen. Dat zeggen CDA-gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra en PvdA- gedeputeerde G. de Vries-Hommes in een interview in het provinciaal Nieuwsbulletin van het Zeeuws Ontwikkelingsburo Vrouwenemancipatie, kortweg Zoé. In het bulletin worden beide vrouwelijke gede puteerden ondervraagd over hun motieven om aan politiek te doen en hun visie op de plaats van de vrouw in de politiek. Zowel mevrouw Nederhoed- Zijlstra als mevrouw De Vries- Hommes zijn niet toevallig in de politiek verzeild geraakt. Met een grootvader in de SDAP en later in de communistische partij kon mevrouw De Vries- Hommes moeilijk anders. „De socialistische idealen stonden centraal in mijn opvoeding.- Het was de plicht om op te ko men voor zwakkeren". Op de vraag wat men vindt van het aantal vrouwen in politie ke partijen en vertegenwoordi- ge organen antwoordt me vrouw De Vries-Hommes dat politiek haars inziens een af spiegeling moet zijn van de maatschappij en dat alleen al daarom meer vrouwen in de politiek moeten. Belangrijker dan het getal vindt ze het effect dat een evenwichtiger verde ling kan hebben. Meer begrip „Kijk maar eens naar de voor malige technische scholen en huishoudscholen. Jongens krijgen meer zicht op de ver zorgende vakken, terwijl voor meisjes de techniek veel dich terbij komt", aldus mevrouw De Vries-Hommes. Zij stelt dat dat principe ook in de politiek kan werken. „Vrouwen krijgen meer begrip voor bestuurlijke voetangels en klemmen terwijl mannen gemakkelijker de meer emotionele kant, de emo tionele betrokkenheid met po litieke onderwerpen kunnen gaan erkennen". Mevrouw De Vries-Hommes heeft, zo blijkt uit het inter view, zo haar twijfels over de vraag of de meer emotionele kant van nature bij vrouwen hoort. „Maar feit is wel dat ze ermee opgevoed zijn. In die zin geven vrouwen een andere di mensie aan de politiek". Me vrouw Nederhoed-Zijlstra vult aan: „Dat vind ik echt verve lend, mensen die denken dat ze alles goed kunnen of dat beeld naar de buitenwereld ophou den. Mensen die niet durven fa len en geen hulp durven vra gen". Zij vervolgt: „Als de eigen schappen die nu vrouwelijk en mannelijk worden genoemd ook in de politiek evenwichti ger verdeeld zouden worden ben ik ervan overtuigd dat de politiek een menselijker ge zicht krijgt. Politiek is nu zo extreem gericht op eigen winst, eigen gelijk. Als je be langrijke besluiten voor de be volking moet nemen zou je na afloop gezamenlijk winst moe ten voelen. Misschien zouden burgers dan weer wat meer vertrouwen in de politiek krij gen". Ook mevrouw Nederhoed-Zijl stra komt uit een politiek ac tief nest. Haar vader behoorde tot de Anti-Revolutionairen. „Bij ons thuis werd nooit ge zeurd over de vraag of je een verantwoordelijkheid wel aan kon. Je kreeg een verantwoor delijkheid opgedragen en die nam je dan zo goed mogelijk op je". Ze trekt een vergelijking met haar jeugd, toen ze een dropping moest organiseren. „Ik zie het levêh nog steeds als één grote dropping. Je wordt erin gezet en je komt er zo goed mogelijk door". Mevrouw Nederhoed-Zijlstra was voordat ze gedeputeerde werd actief binnen de dfdeling Zierikzee van het CDA, zat in het provinciaal bestuur van het CDA-Vrouwenberaad en volgde de landelijke kaderscholing binnen het CDA. Aan het Vrou- wenberaad heeft ze bijzonder goede herinneringen. „Het contact met vrouwen is heel es sentieel. Het maakt de drem pels zichtbaar voor vrouwen om in de politiek te gaan. Je kunt elkaar daar stimuleren. Dat doen we nog veel te wei nig". Loyaliteit Mevrouw De Vries-Hommes werd in 1987 gedeputeerde. Me vrouw Nederhoed-Zijlstra kwam nog niet zo lang geleden, in 1990, vóór de keuze te staan of ze de kandidatuur voor gede puteerde wilde aanvaarden. Dat was vlak na de geruchtma kende Zeeuwse belastingaffai re. „Laten we daar eerlijk over zijn, op dat moment ging het in het CDA niet zoals we wilden. Dan ben je er met z'n allen ver antwoordelijk voor om je par tij te steunen waar dat kan. Gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra; Politiek nu extreem ge richt op eigen winst".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3