ZEKERHEID IS GEWOON TE KOOP IN MIDDELBURG WW 'Filosoferen over kabinet zonder CDA is overdreven' PvdA-kader akkoord met Rottenberg*/ Vreeman en ontslag medewerkers Algemene Zeeuwse Consortium wil 35 miljoen investeren in themapark Neeltje Jans Provincies openen jacht op papierpulp Meisjes niet dwingen techniek te studeren WD-fractieleider Bolkestein: Greenpeace protesteert tegen schip met nucleaire lading Ziekte verzuim onder leerkrachten lager beroeps onderwijs hoogst Geen barrières voor duo-voorzitterschap 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. Met onder meer NMB/Postbank en Heineken BV MIDDELBURG - Vier maatschappijen, waaronder de Internationale Nederlanden Groep (NMB/Post bank) en Heineken BV, zijn bereid 35 miljoen gulden te investeren in een themapark op het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemon- ding. De twee andere investeerders zijn Ingenieurs- en Adviesbureau DHV Beheer en Exploitatiemaat schappij Pijler-66."Dit is woensdag tijdens een aan deelhoudersvergadering van de NV Beheermaat schappij Neeltje Jans bekendgemaakt. De vier bedrijven hebben zich verenigd in het consortium Deltapark. Het consortium wil 25 miljoen gulden lenen. De rest zal als risicodragend ver mogen worden ingebracht. Deltapark begint met een haal baarheidsstudie die naar schatting een kwart miljoen gulden zal gaan kosten. Over een half jaar wordt definitief besloten of het park gereali seerd wordt. Voorzitter G. de Vries-Hommes van de Be- heersmaatschappij Neeltje Jans zei woensdag nadrukke lijk dat het gaat om een laatste poging een project op het voor malig werkeiland voor de Del tawerken te realiseren. In de afgelopen jaren zijn al diverse ideeën voor projecten uitge werkt en in verband met finan ciering weer van tafel verdwe nen. Het themapark moet een educatief karakter krijgen waarbij jong en oud op een speelse wijze kunnen omgaan met ecologische, technologi sche en natuurlijke verschijn selen. In de Exploitatiemaat schappij Pijler 66 zijn onder meer vertegenwoordigd Heine ken, Shell, Zeedierenpark Har derwijk en Philips. DÉN HAAG - Ondanks ver scherpte bewaking zijn er op nieuw vernielingen aangericht op de vliegbasis Deelen. Lucht- machtpersoneel ontdekte woensdagavond dat de kabels van zes landingslichten op het terrein vernield waren. In het hek om het terrein was een gat geknipt. De verantwoordelijk heid voor de vernielingen is nog niet opgeëist. Dit heeft een defensiewoordvoerder donder dag bekendgemaakt. HILVERSUM - Het Theater van het Oosten heeft Marga Minco gevraagd een toneelbe werking te maken van haar ro man „Een leeg huis". Vrijdag gaat het stuk in première. NOS-Laat (Ned.3, 22.30) laat op die dag de schrijfster en regis seur Leonard Frank aan het woord over de totstandkoming van het toneelstuk. Verder in NOS-Laat uitgebreid aandacht voor het PvdA-congres in Nij megen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 14 maart 10.55 125 04.20 -130 23.45 107 17.15 -127 15 maan 12.30 140 05.55 -137 18.45 -132 16 maart 01.10 125 07.15 -151 13.45 158 19.55 -138 14 maart 09.50 119 03.25 -122 22.40 101 16.10 -119 15 maart 11.10 134 04.55 -130 23.50 119 17.40 -125 16 maart 12.10 157 06.05 -145 18.30 -133 14 maart 11.00 137 04.15 -136 23.45 118 17.10 -132 15 maart 12.25 149 06.00 -144 18.45 -139 16 maart 01.05 132 07.15 -159 14.05 166 19.55 - 146 14 maart 11.00 133 04.15 -134 23.45 114 17.15 -131 15 maart 12.30 146 05.55 - 141 18.45 -137 16 maart 01.10 130 07.15 -156 13.55 164 19.55 -143 Doodtij: 14 maart Actuele informatie Over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De provincies hebben de jacht geopend op het gebruik van papierpulp in de landbouw. Ze accepteren niet langer dat de pulp, afkom stig van de Limburgse papier producent Scott Page, door de boeren als meststof wordt ge bruikt. De papierpulp vervuilt volgens de provincies het mi lieu. Aanleiding voor de beslissing is de uitspraak van de econo mische politierechter in Leeu warden vorige week dat pa pierpulp ggeen grondstof is, maar een afvalstof. Volgens de Afvalstoffenwet mag het der halve niet worden gestort op landbouwgrond. Daarbij wer den drie boeren veroordeeld tot 3.000 gulden boete. Tbt nu toe was het gebruik van papierpulp wel toegestaan vol gens de Meststoffenwet, mits daarvoor ontheffing was ver leend door het Rijks-Kwali teitsinstituut voor Land- en tuinbouwprodukten (Rikilt) in Wageningen. De diverse pro vincies hebben nu dankzij de rechterlijke uitspraak de mo gelijkheid papierpulp te we ren. Papierpulp is een kalkrij- ke meststof die kan worden ge bruikt om de bodemstructuur van landbouwgrond te verbete ren. De pulp van Page bevat echter echter ook zink, chloor en koper en mogelijk ook ande re verontreinigingen afkom stig van drukinkt. Het gerech telijk laboratorium onder zoekt momenteel de samenstel ling van papierpulp dat in Bra bant bij een boer op het land ligt. EINDHOVEN - Het is niet goed om meisjes te bewegen hoe dan ook techniek te gaan studeren. In het verleden ge beurde dat wel. Campagnes om meer meisjes te interesse ren voor een technische studie hebben waarschijnlijk daar door niet het beoogde effect gehad. Dat betoogde" drsr A£ Maes, directeur algemeen tech nologiebeleid van het ministe rie van economische zaken, donderdag op de Technische Universiteit Eindhoven. Het ministerie heeft daarom gekozen voor een andere aan pak. In de basisschoolleeftijd moet meisjes duidelijk worden gemaakt dat techniek leuk is. „Vervolgens moet meisjes op latere leeftijd worden voorge houden dat een technische stu die ook voor hen een mogelijk heid is", aldus Maes. Al enkele jaren wordt op allerlei manie ren geprobeerd om meisjes te interesseren voor een techni sche opleiding. Dat is nodig omdat Nederland snel meer aandacht moet besteden aan een verdere ontwikkeling van de technologie. „De groei van de economie is voor 40 procent terug te voeren tot de factor technologie. Nederland scoort op dat vlak internationaal ech ter middelmatig", aldus Maes. Er zijn volgens hem allerlei signalen die duidelijk maken dat de belangstelling voor techniek niet erg groot is. Maes sprak op de TUE bij de presen tatie van een folder van de Eindhovense universiteit waarin geprobeerd wordt het abstracte beeld dat meisjes vaak hebben van techniek te doorbreken. DEN HAAG - VVD-fractieleider Bolkestein vindt het overdreven aan te nemen dat een kabinet zonder het CDA leidt tot een heel ander politiek klimaat en beleid. Bolkestein liet donderdag tijdens een debat tussen de fractieleiders van de VVD, D66 en Groen Links blijken dat de vorming van een kabinet zon der het CDA voor hem bij de eerstvolgende formatie niet hoog op de lijst staat. Bolkestein vocht de stelling van zijn D66-collega Van Mier- lo aan dat het machtsmonopo lie van het CDA schadelijk is voor het democratisch proces, de „vernieuwingscapaciteit" van het beleid en de geloof waardigheid van de oppositie. Bolkestein vond de tegenstel ling tussen kabinetten met en zonder het CDA, die volgens hem in de tegenstelling van Van Mierlo besloten lag, nogal gekunsteld. Partijpolitiek De VVD-fractieleider zei dat het te voeren beleid bij de vor ming van een kabinet zwaarder moet wegen dan partijpolitie ke belangen. „Een kabinet dat uit rancune is geboren, zal on der een ongelukkig gesternte verder gaan". Bolkestein be streed dat er met het CDA geen vernieuwend beleid zou zijn te voeren. Het „no-nonsense" ka binet Lubbers I bewijst vol gens hem het tegendeel. Overi gens denkt Bolkestein dat rela tief kleinere partijen als de WD en D66 nu nog zijn, niet zoveel beter zouden worden be handeld door een grotere PvdA dan door het CDA. Van Mierlo schetste-de cirkelgang die de overige partijen moeten gaan in een bestel dat wordt gedomi neerd door het CDA. Er wordt op hoge toon oppositie ge voerd, „genadiglijk" nodigt het CDA hen uit aan te schui ven aan de regeringstafel, waarna zij op lage toon mogen meeregeren, wat weer tot zo veel spanningen leidt dat de co- alitiep.artner uiteindelijk weer in de oppositie belandt. Van Mierlo noemde die gang van zaken een onvolledig ele ment in het functioneren van de democratie. In alle democra tieën kan de kiezer de zittende macht wegsturen, in Neder land blijft die voor een deel al tijd zitten. De oppositie kan volgens Van Mierlo met zo nu en dan een tegenbegrotinkje niet veel meer doen dan de kie zer voor te spiegelen „dat we het alternatief zijn". „Maar in wezen belazeren we de kluit". Weinig: heil Van Mierlo verwacht van de nieuwe PvdA-voorzitter Rot tenberg ook al weinig heil als het er om gaat dit systeem te doorbreken. „Hij luidt de ver nieuwing van zijn partij in met de oudste boodschap die ik ken: we kunnen beter met het CDA blijven regeren". Fractie leider Beckers van Groen Links (de partij die het debat organiseerde) hield een plei dooi voor verbanning van de technocraat uit de voorste rijen van de politiek. Daarvoor in de plaats moeten mensen komen die „voelen, ruiken en zien wat er aan de hand is". De techno craten zijn volgens Beckers on derling inwisselbaar, waar door partijen steeds meer op elkaar gaan lijken. Van Mierlo wijt die ontwikkeling voor een deel ook aan de fractiediscipli ne die in alle partijen heerst. Bolkestein vindt dat er niks mis is met de specialisatie in de politiek. Een tweedeling tussen politici en technocraten noemde hij kunstmatig. Wat de kiezer vervreemdt van de poli tiek is volgens hem het gebrek aan een duidelijke confronta tie van heldere standpunten. AMSTERDAM - Greenpeace Nederland heeft in brieven aan de burgremeester van Amsterdam en de ministers van defensie, volkshuisvesting:, ruimtelijke ordening en buitenlandse zaken, geprotesteerd tegen de komst van het Britse vliegdekschip HMS Ark Royal naar de Amster damse haven. Volgens de milieuorganisatie ver voert het oorlogsschip nucleaire dieptebom men en loopt het vrijdagochtend de haven bin nenlopen. De HMS Ark Royal zal deel nemen aan de NAVO-oefe- ning „Thamwork", die afge lopen vrijdag van start is gegaan. De oefening wordt gehouden in de wateren van de Noordzee tot aan de At lantische kust van Noorwe gen. In de brieven heeft Greenpeace gevraagd de HMS Ark Royal de toegang tot de Amsterdamse haven te ontzeggen, „vanwege de grote risico's die verbonden zijn aan een eventueel onge luk met het schip". Volgens een woordvoerster van de organisatie zijn de brieven tot dusver echter onbeant woord gebleven. Ieder jaar gebeuren er ge middeld vijf ongelukken met vliegdekschepen, aldus Greenpeace. Het grootste gevaar is brand, waardoor nucleaire bommen zouden kunnen ontploffen. „Om dit te voorkomen, zou de brandweer het vuur binnen vier minuten onder controle moeten hebben." Greenpea ce wijst erop dat de gemeen te Amsterdam zich in 1984 heeft uitgesproken tegen het binnen de gemeente grenzen brengen van kern wapens aan boord van sche pen. „Een logische stap zou daarom zijn de Ark Royal niet in Amsterdam - noch in Nederland - toe te laten", al dus Greenpeace. De komst van de Ark Royal is een woordvoerster van de ge meente niet bekend, even min als de protestbrief van Greenpeace. Volgens de woordvoerster is de kwestie eerste en vooral een zaak van het ministerie van buitenlandse zaken. „Van tijd tot tijd doet zich een situatie als deze voor. Het grote probleem daarbij is dat wij nooit weten of schepen een nucleaire la ding hebben, want als ze die al hebben, zeggen ze het niet." De woordvoerster beaamt dat Amsterdam zich tegen de aanwezigheid van kern wapens binnen de gemeen- tegreznen heeft uitgespro ken. De woordvoerster van Greenpeace heeft verklaard dat de organisatie verder geen actie tegen de aanwe zigheid van de Ark Royal zal ondernemen. DEN HAAG - Leerkrachten in het lager beroepsonderwijs (lbo) zijn vaker ziek dan leer krachten in andere onderwijs soorten. Het lbo kende in het schooljaar '90/'91 een ziekte percentage van 9,6. Ook het basisonderwijs scoort met een ziekteverzuim van 8,3 procent boven het gemiddelde van 7,7 procent in het gehele onder wijs. Dat blijkt uit onderzoek van het Leids Instituut voor So ciaal Wetenschappelijk Onder zoek (LlSWO) van de Rijksuni versiteit Leiden naar het ziek teverzuim in het onderwijs in het schooljaar 1990/1991. Het laagste ziekteverzuim werd aangetroffen in het middel baar beroepsonderwijs: 5,8 procent. Ook het hoger be roepsonderwijs (6,8 procent) en het algemeen voortgezet onder wijs (7,2 procent) zaten onder het gemiddelde. Het ziektever zuim in het speciaal onderwijs zat met 7,7 procent op het lan delijk gemiddelde. Minister Ritzen liet de Tweede Kamer in januari al weten dat het gemid delde ziekteverzuim in het on derwijs vorig schooljaar met 7,7 procent hoger was dan ooit. „Een zeer verontrustende ont wikkeling", aldus de bewinds man, die met onder meer de in voering van bedrijfsgezond heidszorg in het onderwijs daar iets aan wil doen. NIJMEGEN - De Partijraad van de PvdA heeft don derdag in Nijmegen geen barrières opgeworpen te gen een betaald duo-voorzitterschap van de kandi daten Rottenberg en Vreeman. De vertegenwoordi gers van de PvdA-gewesten gingen ook akkoord met het ontslag van elf van de veertig medewerkers van het partijbureau in Amsterdam. Tevens besloot de partijraad zich op voorstel van het partijbestuur op te heffen. Het congres van de PvdA - af vaardiging van zevenhonderd afdelingen - kiest vrijdag een nieuwe voorzitter. Kandidaat Rottenberg wordt de meeste kans toegedicht op die post, die vorig jaar vrij kwam nadat Ma rianne Sint was afgetreden. Rottenberg wil echter Vreeman als betaald vice-voorzitter (135.000 gulden per jaar) naast zich. De partij verkeert in gro te financiële problemen. Zij wil daarom elf medewerkers elders aan een baan zien te hel pen. Vanuit de zaal klonk don derdagavond slechts lauwe kri tiek op deze combinatie van be zuinigen en uitbreiden van de betaalde bestuursfuncties. Onkostenvergoeding De voorzitter van de Rooie Vrouwen, Ineke van Dijk, ver liest haar betaalde bestuurs functie. Zij moet het voortaan met een onkostenvergoeding doen. Tbnzij zij vrijdag tot voorzitter van de partij wordt gekozen, want ook zij is kandi daat voor die functie. De partijraad van de PvdA heeft vrijdagavond tevens be sloten zichzelf bij te zetten in het allengs voller rakende mu seum van de sociaal-democra tie in Nederland. Als het con gres zaterdag akkoord gaat met het opheffen van de partij raad, wil die partijraad zich zelf niet meer terugzien, zo is donderdagavond unaniem be sloten. Met opheffing van zich zelf volgt de partijraad het ad vies van de vernieuwingscom- missie-Van Kemenade die heeft voorgesteld een streep te halen door het algemeen als waak hond van de socialistische fa milie beschouwde partijraad, op weg naar een overzichtelij ker partij-opbouw. De taken van de nu afgeschafte partijraad (doorgaans circa 120 leden) worden overgenomen door een uitgebreid partij bestuur en een vaker dan nu (eens in de twee jaar) bijeenko mend partijcongres. De partij raad werd „gelichaamd" door gewestelijke bestuurders en plaatselijke partijprominen ten en verwierf gaandeweg meer en meer de betiteling „het radicale smaldeel van de PvdA, anders geheten de par ti jbaronnen". De representati viteit van de leden van de par tijraad zorgde bij de gewone le den en de kiezers voor steeds meer gefronste wenkbrauwen. Onmiskenbaar wapenfeit van de PvdA-partijraad in de ge schiedenis is het veto tegen de vorming van het tweede kabinet-Den Uyl in 1977. Op 25 oktober dat jaar sprak de par tijraad middels de zowel ver maarde als beruchte en ver guisde motie-Reckman zich uit tegen de zetelverdeling 7-7-2, die PvdA-onderhandelaar Van Thijn met CDA-collega Van Agt na maandenlang hangen en wurgen was overeengekomen voor respectievelijk PvdA, CDA en D66. Die motie wordt als het grote kwaad gezien dat het tweede kabinet-Den Uyl er ondanks alle beloften van die zijde nimmer is gekomen, in weerwil van de afgetekende verkiezingsoverwinning voor de PvdA toen van liefst 10 ze tels naar 53. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Corne- liastichting. Tot en met 28 maart Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen en pastels Mini van Iterson, Bewaerschole. Dagelijks, be halve zondags, van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 13 maart Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst Eu rotransplant. Restaurant Mon- dragon. 19.30 uur. Kiekieres tegen Theatersport- groep Groningen. In Concert zaal. 20.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Schouwspelers met blijspel Rijtuig 1880. Oosterhof. 20.00 uur. Zaterdag 14 maart Zierikzee Dansfestijn ten bate van Greenpeace. Dansschool Jan vier. 12.00 tot 24.00 uur. Jaaruitvoering Kunst en Eer in Concertzaal. 20.00 uur. Samenzangavond. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Kerkwerve/ Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier ophalen door WIK. Vanaf 09.30 uur. Scharendijke Oliebollenactie bij strao. Huis- aan-huis. 09.00 uur. Straofeest. Dorpsstraat. 12.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden Private Eye. Big S. Vanaf 20.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Dreischor Actie oud-papier muziekver eniging Crescendo. Polder 08.30 uur, dorp 09.00 uur. Nieuwerkerk Klaverjasfestijn. Dorpshuis. Van 13.30 tot 18.00 uur. Maandag 16 maart Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Maandag 16 maart tot 16 april Zierikzee Expositie About Art van Rei- mario Aani in galerie Galerij; maandag van 14.30 tot 15.30 uur en verder op afspraak. Dinsdag 17 maart Zierikzee Bijeenkomst Werkgroep Vrouw en Geloof. De Licht boei. 13.30 uur. Kerkwerve Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Soosmïddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 18 maart Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Tineke Schouten met cabaret programma Tien maal tien. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie grond en pachtzaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 19 maart Zierikzee Themabijeenkomst PCOB over servicewoningencomplexen. Driehoek. 14.00 uur. Ledenvergadering CBTB. Huis van Nassau. 19.30 uur. Informatiebijeenkomst be taald parkeren in Vierschaar stadhuis. 20.00 uur. ANBO-bezoek aan Om den Broode; 13.45 uur bij Paternos terstraat. Scharendijke Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinissc Ledenvergadering Rode Kruis. Dorpshuis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2