3 m JaYatTë? uw mm van schouwen-duiveland 326# Milieustraat levert bijdrage aan milieu en het bewustzijn 'De actiebereidheid in Zeeland is zeer gering' 0 1 r 5öiïli ZIERIKZEESCHE S NIEUWSBODE Èf LIFE DESIGN Evaluatie rapport Milieustraat Jubilarissen gehuldigd tijdens jaarvergadering AbvaKabo-Zierikzee 11 Bedrijfsuit- breidingen in Zierikzee dé krant van schouwen-duiveland! ^JodelbbJS" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 13 MAART 1992 148e JAARGANG NR 25119 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 grafische vormgeving en reclame Telefoon 01110 20001 Telefax 01110 20003 De Milieustraat; het resultaat van een groeiend milieubesef. NEELTJE JANS - Gisteren, donderdag, werd aan ge deputeerde de heer A. Dek het rapport Illieustraat Zeeland; het resultaat van een groeiend milieubesef overhandigd. Hierin staan de resultaten van het pro ject Milieustraat waaraan 50 recreatiebedrijven in Zeeland hebben deelgenomen. Op elk van deze be drijven zijn containers geplaatst voor het geschei den inzamelen van afval. Uit de resultaten van het onderzoek dat is uitgevoerd door het bureau Sein post blijkt het initiatief zowel naar de mening van de ondernemer als van de gast succesvol. De heer A. Dek concludeert dan ook dat ,,de Milieustraat een bijdrage heeft geleverd aan het milieu, maar wat minstens zo belangrijk is, ook aan het milieube wustzijn". Begin 1991 hebben de recreatie- ondernemers (Recron) het voor touw genomen voor het opzet ten van de Milieustraat. Aan leiding hiertoe was de stijgen de behoefte van de gasten het afval gescheiden in te leveren. Bijkomend motief was de ver betering van het imago van Zeeland naar een open, schone en groene provincie. De provin cie en de Vereniging Afvalstof- fenverwijdering Zeeland beslo ten in te haken bij het initia tief. fioor de hoge kosten die gepaard gaan met het geschei den inzamelen van afval werd een startsubsidie verleend van 25% in de investeringskosten, die worden geschat op 10.000 gulden. Hiermee werd getracht zoveel mogelijk ondernemers warm te krijgen voor het pro ject. Om deze reden waren ook dë ministeries van VROM en economische zaken en de pro vincie bereid een subsidie te geven. Vijftig ondernemers wilden meewerken en bij hen op de terreinen werden drie fel gekleurde containers geplaatst voor inzameling van glas, pa pier en blik. In een box kon klein chemisch afval (kca) wor den achtergelaten. Daarnaast ontvingen de ondernemers een pakket met vier ansichtkaar ten met informatie over de Mi lieustraat om aan de gasten uit te reiken. Bovendien konden zij posters ove^ dit project op hun bedrijf ophangen. Effecten Om te bekijken wat het effect is geweest van de Milieustraat op de inzameling van afval en in hoeverre de bijbehorende campagne van invloed is ge weest op de promotie van Zee land als recreatiegebied is er een onderzoek uitgevoerd door het bureau Seinpost. Hierin zijn drie groepen die betrok ken zijn geweest geïnterviewd en geënquêteerd, waarbij aan iedere groep verschillende vra gen zijn gesteld. De drie partij en zijn de ondernemers, de gas ten en de afvalverwijderende en -verwerkende bedrijven. De antwoorden verschaften in zicht in het effect van de Mi lieustraat en de knelpunten en kinderziekten die werden te gengekomen. Uit de evaluatie blijkt dat zo wel de ondernemers als de toe risten het project als een succes betitelen. Het overgrote deel van de recreanten heeft ge bruik gemaakt van de inzamel- faciliteiten. Als één van de knelpunten is naar voren geko men dat de milieubox hierbij wat is achtergebleven. Dit is voor een deel te verklaren door het feit dat de box niet in de Milieustraat is opgenomen. Op grote terreinen is de grote af stand naar de Milieustraat een probleem gebleken. Bemoedi gend is dat 75% van de perso nen die in een tent verbleven gebruik hebben gemaakt van de Milieustraat en bij mensen met een caravan of bungalow lag dit percentage zelfs rond de tachtig procent. Het meest is gebruik gemaakt van de glas container. Meer dan 60% van de ondervraagden is ervan over tuigd dat de Milieustraat het imago van Zeeland als vakan- tiegebied verbetert. Uit het cij fermateriaal van 41 van de 50 campings blijkt dat de glasbol len 380 keer werden geleegd, blikbollen 320 keer en de pa- pierbollen 330 keer. Alles bij elkaar betekent dit dat er in de maanden juli tot en met half oktober 2500 kubieke meter is ingezameld. Geen slecht resul taat, in ogenschouw genomen dat sommige ondernemingen de containers pas later in het seizoen hadden geplaatst. Toekomst Natuurlijk was er het eerste jaar dat er zo massaal gebruik is gemaakt van de gescheiden inzameling ook sprake van en kele negatieve kanttekenin gen. Het belangrijkste knel punt deed zich voor, zo blijkt uit het rapport, bij de inzame ling. Het afsluiten van een sei zoenscontract, zodat niet meer bij iedere lediging betaald hoeft te worden, zou een moge lijke oplossing van dit pro bleem kunnen zijn. Voor het komende jaar wordt de aanbe veling om ook over te gaan tot het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval be keken. Recreatie-ondernemers die vo rig jaar op hun terrein nog geen containers hebben ge plaatst worden alsnog in staat gesteld om te participeren in het project. Aan hen kan echter geen startsubsidie worden ver leend. Wel ontvangen ze het promotiemateriaal. De uitbrei ding van het aantal onderne mers dat deelneemt, een verbe tering van de inzameling en het verschaffen van extra voorlich tingsmateriaal staat voor het komende jaar centraal. Het project Milieustraat wordt in ieder geval gecontinueerd. ZIERIKZEE - /.Solidariteit was vroeger de kreet waar het land op dreef. Alleen bereik je niets en met z'n allen sta je sterk. Tegenwoordig is de solidariteit ver te zoeken". Dat zei C. K. Prooy, voorzitter van de afdeling Zierikzee van de AbvaKabo, gisteren, don- derdag, in zijn voorwoord tijdens de jaarvergade ring van de afdeling in Zierikzee. Tijdens de verga dering werden zes jubilarissen gehuldigd. geschiedenis van de AbvaKabo en de ups en downs die men door heeft gemaakt en de ver anderingen die de maatschap pij in zestig jaar heeft onder gaan. Mevrouw Born spitste haar verhaal toe op de twee AbvaKabo-leden die hun vak bond zestig jaar lang trouw zijn gebleven. ,,Ik heb daar grote bewondering voor. Het is niet niks om zo lang bij een vereniging te blijven", aldus de districtsbestuurder. Zij bena drukte het belang van een goed ledental voor een vakbond. „Zonder leden zijn wij niet meer dan een lege huls". Na die woorden ging mevrouw Born over tot het opspelden van de FNV-insignes. Mevrouw H. M. de Haan uit Zierikzee en de heer C. W. Kommer, beiden uit Zierikzee, kregen de ver sierselen behorende bij het 25- jarig lidmaatschap. Voor het 40-jarig lidmaatschap werd geeërd J. van der Wielen uit Noordgouwe terwijl J. Schoo- nen uit Zierikzee in het zonne tje 'werd gezet vanwege zijn 50- jarig lidmaatschap. M. W. Cas- hoek uit Zierikzee, G. Flik- weert uit Zonnemaire tenslotte kregen de versierselen beho rende bij het 60-jarig lidmaat schap. Prooy ging in zijn openings woord kort in op de geschiede nis van de vakbeweging en con stateerde dat er in zestig jaar tijd veel veranderd is. Over le den heeft, zo stelde Prooy, de AbvaKabo niet te klagen. Lan delijk gezien groeit het leden tal van de vakbond. Motieven Prooy zei in zijn toespraak te twijfelen aan de juistheid van de motieven van hen die zich opgeven als lid. „Vroeger werd je lid van een vakbond omdat je samen sterker stond. Maar ik heb het idee dat mensen nu lid worden van een vakbond uit eigenbelang. Het kan aan de kleinschaligheid liggen of aan de mentaliteit, maar de ac tiebereidheid is zeer gering". Prooy koppelde daar de con clusie aan vast dat de vakbewe ging, en dus ook dé AbvaKabo, zeker nog niet op de lauweren mag gaan rusten. Hij noemde de strijd voor betere arbeids omstandigheden als een van de belangrijkste strijdpunten. „Er wordt maar een gedeelte van de onderhandelingsruimte werkelijk benut", aldus Prooy. Hij stelde dat in de toekomst ook gepraat zal moeten worden over de vraag of de afdeling Zierikzee van de AbvaKabo zelfstandig voort blijft bestaan dan wel op zal gaan in een gro ter verband. „Daar moeten we op korte termijn over discus siëren en ik hoop dat er een he leboel leden over mee willen praten". Grote bewondering: Vervolgens werden de FNV- insignes uitgereikt aan zes trouwe leden van de AbvaKa bo. Wegens omstandigheden moesten negen andere jubila rissen verstek laten gaan. Dis trictsbestuurder E. Bom sprak de jubilarissen kort toe. Aller eerst schetste ze in het kort de De AbvaKabo-jubilarissen op een rijtje. (Foto: Joop van Houdt). Nooit is de natuur met de wijsheid in strijd. luvenalis 14 Winterse buien HET WEER Wisselend bewolkt en vooral in het noorden winterse buien, moge lijk met onweer en zware windsto ten. Minimumtemp. ±2 graden. Middagtemp.±6 graden. Wind uit west tot noordwest, kracht 5 6, aan de kust stormachtig, 8. ELKAAR NODIG Politiek en vrouwenbeweging hebben elkaar nog steeds nodig. LOGO Logo van Jos van Anraad voor Werkgroep Ontwikke lingssamenwerking wint eerste prijs. MODESHOWS Met een drietal shows toonde modehuis Holty de nieu we voorjaars- en zomermode. PRESENTATIE Vier Zierikzeese sportploegen dingen naar de titel sportploeg van het jaar. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee heeft in de Zuidhoek een aantal vierkante meters industriegrond verkocht aan transportbedrijf C. van der Wekken en metaalhandel Groenleer. Aan het transport bedrijf is 2145 vierkante meter verkocht, terwijl de metaal- handel 1143 vierkante meter heeft gekocht. Door deze ver koop is de gemeente Zierikzee 175.000 gulden rijker gewor den. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten in koper en zink naar: KOHSTRUKTEURS INSTALLATEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ■ZIEKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S1GR0EPSVERV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK ZIERIKZEE, TELEFOON 0111016888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~i naam Dhr./mevr.. adres postcode: plaats:.. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CCS Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1