Boekenweek brengt 't prachtig rijk van Insulinde dichterbij Tineke Schouten in Zierikzee Belangstelling Boekenweek groeit nog steeds ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE Blaastraining Het Kruiswerk houdt dit voor jaar een cursus voor vrouwen die ongewild urine verliezen. De cursus, een blaastraining, is geschikt voor vrouwen met lichte tot matige klachten. Op woensdag 8 april wordt er vrij blijvend informatie gegeven over deze cursus. De informatie-avond begint om 20.00 uur in het wijkgebouw aan het Jannewekken 10. De toegang is gratis. Urine- incontinentie, zoals het ver schijnsel ook genoemd wordt, is een behoorlijk probleem. Een kwart van de vrouwen tus sen de 35 en 85 jaar heeft er last van. Voor Schouwen-Duive- land komt dat omgerekend neer op 1000 vrouwen. Sommi ge verliezen slechts enkele druppels, anderen moeten da gelijks een luier dragen. Door deze klachten wordt de vrouw vaak in de bewegingsvrijheid beperkt doordat er bij het sporten of winkelen geen toi letten in de buurt zijn. De so ciale gevolgen zijn vaak niet mis. Veel vrouwen schamen zich, zijn bang ,,naar urine te ruiken", en vermijden daarom zoveel mogelijk contacten. In acht bijeenkomsten van elk twee uur krijgen de deelne mers aan de blaastraining in formatie over incontinentie en worden oefeningen gedaan om spieren te trainen en daarmee het probleem te voorkomen. De leiding is in handen van fy siotherapeute mevrouw L. de Ronde. Voor de blaastraining die op woensdagavonden wordt gegeven kan men zich opgeven op de informatie bijeenkomst of bellen met me vrouw I. Hoogerheide, 01112- 1653, wijkziekenverzorgende, vrijdag van 13.30-14.00 uur. Ook kan contact worden opge nomen met mevrouw C. Burgel van de provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis. 01100- 49217, van maandag tot en met vrijdag van 08.00-12.00 uur. SEROOSKERKE Hengstenhouders Voor de veertiende keer pre senteren de Zeeuwse en Bra bantse hengstenhouders dit voorjaar, voordat het deksei- zoen begint, gezamenlijk hun hengsten aan het publiek. Op donderdag 19 maart gebeurt dit in manege de Eendracht aan de Rijkebuurtweg 8 in Se- rooskerke, Walcheren. Aan vang is om 19.30 uur. De coördi natie is in handen van de twee fokdistricten van de KWPN in Zeeland. Van de hengsten die worden gedemonstreerd zijn er enkele nationaal bekend. Van deze dieren mag dan ook ver wacht worden dat zij een posi tieve invloed hebben op de fok kerij en daarmee op de kwali teit van de Zeeuwse paarden- en ponystapel. Tijdens de shows wordt er deskundige toelichting gegeven zodat een bezoek niet alleen voor fok kers, maar ook voor andere geïnteresseerden de moeite waard is. DREISCHOR Oud papier Leden van de muziekvereni ging Crescendo halen op zater dag 14 maart het oud papier op in de kern Dreischor. Aan de in woners wordt vriendelijk ver zocht het oud papier en karton goed verpakt langs de kant van de weg gereed te zetten. De hui zen en boerderijen in het bui tengebied worden vanaf 08.30 uur bezocht. In het dorp zelf wordt de actie om 09.00 uur ge start.' NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordgouwe komt op dinsdag 17 maart om 20.00 uur in het dorpshuis van Dreischor bijeen voor de maandelijkse vergade ring. Eerst wordt er deze bij eenkomst een nieuw bestuurs lid voorgesteld te weten me vrouw H. van Rijn-Verwijs, die zich spontaan voor deze functie heeft aangemeld. Daarna wordt het woord gegeven aan de heer en mevrouw Nobels uit Goes die de aanwezigen wat meer zal vertellen over de Zeeuwse klederdracht en de bijpassende sieraden, een stuk je folklore dat langzaamaan aan het verdwijnen is. NOORDGOUWE Misverstand over drumband Con Amore Uit het artikel over de jaaruit voering van Con Amore van af gelopen maandag kon mis schien de indruk worden ge wekt dat mevrouw Kuypers ook de leiding heeft over de jeugdige drumband. De bege leiding is echter in handen van de heer R. Dikhooff. Wel heeft mevrouw Kuypers de kinderen de grondbeginselen in de mu ziek bijgebracht. GOES Toekomst van verpleeghuis In het Goese verpleeghuis Tbr Valcke wordt dinsdag 24 maart een conferentie gehouden met als thema: de toekomst van het verpleeghuis. De directe aan leiding hiertoe is het feit dat het ruim 25 jaar oude verpleeg huis toe is aan modernisering. Intern wordt er gewerkt aan een bouwplan om het verpleeg huis de komende 25 jaar goed te laten functioneren. Het opti maal aanpassen van Tbr Valcke aan de meest moderne opvat tingen zal zo'n 12 tot 20 miljoen gulden kosten. De resultaten van de conferentie worden meegenomen in het toekomst plan van Ter Valcke. Vandaar dat als titel is gekozen voor Van Verpleeghuismodel naar Model Verpleeghuis. Momen teel wordt het instituut ver pleeghuis geconfronteerd met een aantal belangrijke vragen als: moet er een keus worden gemaakt voor bepaalde doel groepen? Een ander punt dat moet worden meegenomen in de toekomstplannen is de pri vacy van patiënten. Veel oude re verpleeghuizen hebben even als Ter Valcke een nogal „zie kenhuisachtige" indeling ter wijl de roep om meer privacy steeds luider wordt. De vraag is nu hoe aanpassingen be kostigd moeten worden en hoe ver er gegaan kan worden, een complete verbouwing of wat minder drastische aanpassin gen? Vier inleiders uit de pro vinciale gezondheidszorg ge ven vanuit verschillende in valshoeken hun visie op de toe komst van het verpleeghuis. Ook de heer dr A. G. W. J. Lan- sink, Tweede Kamerlid van het CDA en vice-voorzitter van de commissie Volksgezondheid geeft zijn mening over deze kwestie. Na de inleidingen is er volop gelegenheid voor een dis cussie tussen het forum en de zaal. De conferentie begint om 18.45 uur in zaal De Ark van Ter Valcke. Voor inlichtingen en deelname, telefoon 01100- 40000. MIDDELBURG Projectmanagement Het studiecentrum van de Open Universiteit heeft prof dr P. M. Storm bereid gevonden om een lezing te houden over het onderwerp Projectmatig werken en projectmanage ment. Tijdens de lezing komen drie hoofdonderwerpen aan bod. Tbn eerste worden de ken merken weergegeven van pro jectmatig werken en wanneer men deze manier van (sa men) werken toepast. Vervol gens worden de essenties van projectmanagement en de toe passing in de praktijk hiervan behandeld. Tbt slot wordt na gegaan daarom het projectma tig werken in de theorie zo makkelijk lijkt en in de prak tijk zo moeilijk blijkt te zijn. De drie onderwerpen worden toegelicht door praktijkvoor beelden. Daarbij komen zowel gewone (dagelijkse) als buiten gewone (spectaculaire) en ook succesvolle en falende projec ten aan bod. Tijdens de lezing wordt de aanpak van één pro ject geïllustreerd met een vi deofilm. De lezing wordt ge houden op maandag 23 maart om 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 in Middel burg. Bij de informatiebalie van de bibliotheek, maar ook bij het studiecentrum van de Open Universiteit kunnen gra tis kaarten worden afgehaald. Sociale zekerheid De toekomst van de sociale ze kerheid staat centraal tijdens een voorlichtingsbijeenkomst die wordt georganiseerd door de FNV-Zeeland. Het onder werp wordt toegelicht door FNVbeleidsmedewerker Mari- us Oosterom. De bijeenkomst vindt plaats in hotel Arneville en begint om 20.00 uur. Op ini tiatief van de FNV wordt ook een project over vakbondsrech ten georganiseerd. Daarvoor worden vanaf 2 aprfl wekelijks op donderdagavond bijeen komsten gehouden in Goes en Middelburg. Tijdens het pro ject verdiept men zich in de po sitie van mensen in de derde wereld die in weinig comforta bele omstandigheden proberen hun elementaire burgerrechten te realiseren. ARNHEM - Een gekantelde vrachtwagen, geladen met paardemest, heeft donderdag morgen voor een kilometers lange file gezorgd op de A-50 bij Arnhem. Het rijk van Insulinde krijgt veel aandacht tijdens de boekenweek. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De gordel van Smaragd of 't prachtig rijk van Insulinde. Deze welluidende namen moeten bij veel Nederlanders herinneringen oproepen aan uitgestrekte sawa's en plantages, rustige kampongs, en ondoordringbare wouden. Een, stukje Nederland dat sinds 1949 plaats moest maken voor de republik Indonesia, maar dat nog altijd in het geheugen van velen staat gegrift. Die herinneringen worden deze en volgende week nog versterkt doordat de Boeken week dit jaar geheel in het teken staat van Indone sië. '-1 Menigeen zal de keuze van de Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek om Indonesië als thema voor de Boekenweek te nemen een schot in de roos vinden. In donesië - voor velen nog altijd Nederlands-Indië mag dan geo grafisch gezien hier ver van daan zijn - voor veel Nederlan ders is het vertrouwd gebied. Ze hebben er een onbezorgde jeugd gehad, ze hebben er ge werkt of zo men wil het Neder landse gezag gediend in de woelige jaren waarin de kolo nie zich uiteindelijk losmaakte van het moederland. Band Al met al zijn er zo'n honderd duizend Nederlanders die nog steeds een band hebben met het prachtig rijk van Insulinde, zoals Multatuli het zo beeldend omschreef. Voor velen ook is deze archipel met zijn talloze eilanden een reisbestemming die een diepe indruk heeft ach ter gelaten. Wat dat betreft is het thema van deze 57e boeken week - een actieweek bedoeld om het Nederlandse boek te promoten al bij voorbaat een succes. Theo Spinnewijn (mede-eigenaar) en Marco van Oeveren (bedrijfsleider) van boekhandel Herman de Vries in Zierikzee twijfelen daar geen moment over. Alle genres Temeer omdat binnen dit the ma nagenoeg alle literaire gen res aan bod komen. Romans, poëzie, reisverhalen en -gidsen, populair-wetenschappelijke werken over het land en zijn bevolking. Het valt allemaal binnen 't prachtig rijk van In sulinde. Een rijk waarin met ontzag of soms ook wel met minachting werd gesproken over de geheimzinnige stille krachten. Een rijk ook waarop het kolonialisme een duidelijk; stempel heeft gedrukt en waar-V binnen de Japanse overheer-' sing bij veel Nederlanders die pe wonden heeft geslagen, wonden die nog lang niet zijn geheeld. Klassiekers Literatuur over Indonesië is voor velen overbrekelijk ver bonden met schrijvers als Mul tatuli met z'n onsterfelijke Max Havelaar, Couperus, Du Perron en Hella Haasse met haar Oeroeg. Klassiekers die jaar in jaar uit op de litera tuurlijsten van middelbare scholieren prijken. Een aantal van deze niet meer weg te den ken werken uit de Nederlandse literatuur is met het oog op de ze Boekenweek opnieuw her drukt. Ot en Sien Dat geldt ook voor de „schooli dylle" Ot en Sien, het illustere tweetal waardoor menigeen in zijn jonge jaren heeft leren le zen. De belevenissen van Ot en Sien in Nederlandsch Oost- Indië zijn door uitgeverij Luitingh-Sijthoff op velerlei verzoek herdrukt en opnieuw op de markt gebracht. Een dubbele portie nostalgie dus. Daarnaast heeft deze Boeken week ook gezorgd voor een aantal herdrukken van meer moderne literaire werken, zo als bij voorbeeld Nathan Sid van Adriaan van Dis. Een Boe kenweek - bedoeld als promo tie van het Nederlandse boek - is echter de gelegenheid bij uit stek om nieuwe boeken op de markt te brengen. De heren van de thee van Hella Haasse is zo'n nieuwkomer die indruk heeft gemaakt. In dit histori sche verhaal met een snufje fic tie wordt het koloniale sy steem belicht. Tijd vooruit Dat doet ook Madeion Székely- Lulo^s, een schrijfster die in de jaren dertig grote bekendheid kreeg met haar boek Rubber maar die daarna in de vergetel heid raakte. Met het oog op de ze Boekenweek is nu een her druk van het complete boek ge schreven en kan het publiek opnieuw kennis maken met de bevindingen van een vrouw die haar tijd ver vooruit was door- 1 dat ze de schaduwkanten van het Nederlandse kolonialisme \aan de kaak stelde. In die tijd in koloniale kringen niet ge past. Japanse bezetting Het ligt voor de hand dat ook de Japanse bezetting met zijn mensonterende kampen menig auteur heeft geïnspireerd tot het schrijven van een boek. Met een schier eindeloze reeks titels wordt deze zo vaak verge ten oorlog onder aandacht van het leespubliek gebracht. Een opmerkelijk nieuw werk in de ze categorie Indonesië-boeken is Rudy Kousbroeks Oostin- disch Kampsyndroom. Samen met de literaire geestes kinderen van auteurs als Aya Zikken, Margaretha Ferguson, Marion Bloem, Ivan Wolffers, Bep Vuyk en de voor velen nog onbekende schrijver A. Al berts zorgen Kousbroek en al die eerder genoemde auteurs voor een gevarieerd Boeken week-thema dat zonder meer uitnodigt tot een aangename portie speur- en snuffelwerk langs de boekenrekken van de boekhande). Geheel volgens de spelregels van deze Boekenweek is er voor deze speurders ook dit jaar weer een speciaal Boeken weekgeschenk. Een geste die volgens Spinnewijn en Van Oe veren nog altijd mensen trekt. Wie deze en volgende week voor (minimaal) 19,50 boeken koopt krijgt het boekje Weer- borstels van A. F. Th. van der 'Heijden als aardigheidje erbij. Dit boekje dat eigenlijk aan sluit bij zijn levenswerk Tande loze Tijd heeft inmiddels al de nodige kritiek gehad. Volgens deze en gene zou het voor het grote publiek te filosofisch zijn. Van Oeveren en Spinnewijn de len die kritiek niet. Zeker, het werk van deze auteur is niet eenvoudig, maar in vergelij king met het boekje van Cees Nooteboom vorig jaar is het ze ker niet onaardig. Dit 94 pagina's tellende boekje is overigens niet het enige ex traatje van deze Boekenweek. Voor het luttele bedrag van 4,95 verkopen de boekhan dels deze dagen ook het boekje Twee jaargetijden minder van A. Alberts en ook het gebrui kelijke foldermateriaal ont breekt in deze campagne ter promotie van het Nederlandse boek niet. Boekhandel De Vries, maar ook AKO en Bruna hebben in verband met deze Boekenweek een speciale fol der met allerlei titels rond het Boekenweek-thema. Boekhandel De Vries heeft bo vendien nog een extraatje. In het kader van 'de Boekenweek brengt ook het Christelijk Lek- tuur Kontakt een speciale uit gave op de markt. Dit omdat deze organisatie het gezien zijn christelijke achtergrond niet altijd eens is met de keuze van het Boekenweekgeschenk. De ze keer heeft het Christelijk Lektuur Kontakt het oog laten vallen op het boekje Klapper- melk en Kinderkoffie, twee werelden, één God van Joke Verweerd. Dit boekje is bij De Vries voor 3,75 gulden te koop. Deze extraatjes en alle publici teit rond de Boekenweek moe ten ertoe bijdragen dat de Ne derlander eens wat vaker de boekhandel binnenstapt. Blijkbaar gebeurt dat tijdens de jaarlijkse Boekenweek al, want nog steeds neemt de be langstelling hiervoor toe. Zo worden dit jaar 538.000 exem plaren van het boekenweekge schenk gedrukt en dat is bedui dend meer dan het aantal exemplaren van vorig jaar. ZIERIKZEE - Tien maal tien is de titel van hel theaterprogramma dat de cabaretière Tineke Schou ten maakte naar aanleiding van het feit dat zij tien jaar op de planken slaat. Tineke Schouten viert haar jubileum ook in Zierikzee. Onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland presenteert Tine ke Schouten op woensdag 18 maart haar show in de Concertzaal te Zierikzee. De cabaretière was maandenlang bezig met het schrijven van teksten en het componeren van liedjes voor Tien maal tien. Inhoudelijk is zij er in geslaagd een sterk programma te schrijven. Zij geeft parodieën op ar tiesten als Kate Bush, Gert Hermien, Annie Schilder en Tina Turner. De cabaretière heeft de hele show door een speciale gast die geregeld haar opwachting maakt. Het wordt een ouderwetse avond vol grappen en grollen die worden afgewisseld door enkele intermezzo's waarin Tineke Schouten laat zien dat zij vocaal ook nog altijd goed uit de voeten kan. De cabaretière wordt op piano en key boards begeleid door Jean Louis van Dam. Fred van Opzeland neemt het slagwerk, percussie en keyboards voor zijn rekening. De voorstelling in de Concertzaal begint om 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6