Laatste fase voor project Voorlichting aan Ouderen Private Eye in BIG S Video-opame van Kerkwervenaar in televisieprogramma De Leukste Thuis Politie signaleert 46 snelheidsovertreders 'We liggen zelf nog steeds dubbel als we het filmpje zien Boekje toont rechten en plichten van patiënten Na inventarisatie-onderzoek en enquête volgt nu voorlichtingsplan Aanrijding Meelstraat Zierikzee Diefstal cv-ketels Auto in de sloot bij Dreischor Diefstal gereed schappen Jongens bezoeken politie met gestolen auto Gift voor Brouwse hulpdienst Cursussen Kamer van Koophandel Gestalt en bio- energetica DONDERDAG 12 MAART 1992 NR 25118 C. Berrevoets uit Kerkwerve maakte een home-video die door de Tros werd geselecteerd voor het televisieprogramma De Leukste Thuist (Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - „Ferrie was vroeger zo'n heel klein mannetje met van die korte beentjes. Als we hem daarmee op dat filmpje zo hard zien rennen liggen we steeds weer opnieuw dubbel van het lachen". Het stukje video-film dat de afge lopen vijf jaar bij de familie Berrevoets in Kerkwerve al voor veel plezier zorg de, wordt op vrijdag 3 april via het Tros-televisieprogramma De Leukste Thuis uitgezonden ter vermaak van heel Nederland. Een gebeurtenis waarover R. Berrevoets-Moerkerke en haar 18-jarige dochtêr Ciska verrast en enthousiast zijn. „Het is al lemaal ontzettend leuk om mee te maken. We hadden nooit ge dacht dat het zo zou uitpakken. Dat we zoüden worden uitge nodigd om naar Hilversum te komen om de opnames van het televisieprogramma bij te wo nen". In de brief van de Tros- televisie staat het zwart op wit. 'De door u ingezonden homevi deo wordt uitgezonden in de twaalfde aflevering van De Leukste Thuis op 3 april. Bo vendien behoort uw video tot de categorie genomineerde vi deo's die in aantnerking komen voor een prijs die in iedere uit zending wordt uitgeloofd'. De video-opname werd door de heer des huizes, C. Berrevoets gemaakt in 1987, het jaar waar in in het gezin een video camera werd aangeschaft. „Wij waren op vakantie in een bun galowpark in Limburg en het regende iedere dag. Tussen de buien door waren Ciska en Fer rie, die toen vijf jaar was, aan het voetballen op het weggetje voor de bungalow. Ferrie legde de bal neer om er een flinke trap tegen te geven en liep toen zover achteruit om een aanloop te kunnen nemen dat hij hele maal uit het zicht verdween door een bocht in de weg. Hij kwam toen met zijn korte beentjes heel hard aanrennen, maar schopte naast de bal en viel op zijn achterste. Het is niet goed na te vertellen, alleen op de video zie je hoe grappig het is". De heer Berrevoets legde het hele gebeuren vast zonder dat zijn kinderen daar op letten. „Hij was de hele tijd aan het filmen, wij waren dat gewend", aldus Ciska. Tblkens wanneer de familie Berrevoets naar te levisieprogramma's als De Leukste Thuis of America's Funniest Home Video's keek kwam hun eigen funnie video ter sprake en werd overwogen of men hem zou opsturen. „Daar is nooit wat van geko men tot mijn man eind vorig jaar een speciaal snoertje kocht waarmee hij kon kopië ren. Tben heeft hij dat gedeelte uit de vakantiefilm op een apart bandje gezet en hebben we het opgestuurd". Al na een week reageerde de Tros met de mededeling dat de inzending in behandeling was genomen en kortgeleden viel in de Vroonstraat te Kerkwer ve de brief in de bus waarin werd gemeld dat het filmpje was genomineerd. Mevrouw Berrevoets gaat er desondanks niet van uit dat men wellicht een prijs kan wihnen. „Daar reken ik helemaal niet op. Ik vind het al mooi genoeg dat we zijn uitgenodigd om de opna men van de televisie uitzending bij te wonen. Zoiets maak je maar één keer mee. Dat is hartstikke leuk". GOES - De Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland heeft een boekje uitgegeven waarin patiënten bij klachten over of problemen met vertegenwoordigers uit de gezondheidsszorg hun rechten kunnen terug vinden. Door de grote ervaring waarover de vereni ging beschikt met betrekking tot de behandeling van klachten, geeft het boekje op veel vragen een antwoord. ,,TJ heeft klachten over de gezondheids zorg? Wat zijn uw rechten?" is een boekje dat tot stand is gekomen met behulp van provinciale subsi die. Veel mensen worden soms overdonderd en durven bij de arts geen vragen te stellen in geval van onduidelijkheden. In het boekje wordt onder meer -uitgelegd wat een patiënt kan doen als de arts niet bereid is om medische informatie te ge ven. Hiertoe is hij namelijk verplicht. „Een arts moet u, in begrijpelijke taal, informatie geven over uw ziekte, de behan delingsmogelijkheden, de me dicijnen, hun eventuele bijwer kingen en wat er precies met u gaat gebeuren. Deze informa tie heeft u nodig om toestem ming voor een bepaalde hande ling te geven", zo begint het eerste hoofdstuk van het nieu- wë 24 pagina's tellende boekje.' In de laatste hoofdstukken van het boekje wordt de lezer weg wijs gemaakt in de tuchtrecht spraak van het medisch tucht college en wordt er ook verwe zen, naar de burgerlijk rechter of strafrechter. Vaak komt het echter niet zo ver en betreft het gevallen die tussen patiënt en de behandelend arts zijn op te lossen. Ook wordt ingegaan op het begrip vrije artsenkeuze, een recht waar iedere patiënt gebruik van kan maken. Uiter aard wordt niet aanbevolen om bij ieder wissewasje van arts te veranderen maar er kunnen zich gevallen voordoen waarbij een verandering wel degelijk positieve invloeden heeft. Niet alleen de vertrouwensrelatie 'met de arts kan hierbij een rol spelen, maar ook praktische zaken als de afstand van de woonplaats I;o1? een arts. Zo worden in het hele boekje tips gegeven, zaken gesigna leerd en adviezen verstrekt wat een patiënt in een bepaald probleemgeval kan doen. Blijft 'de patiënt na het lezen van de uitgebreide informatie nog met vragen zitten dan kan hij of zij ook langskomen op het spreekuur van de vereniging. Deze wordt tussen 11.30 en 12.30 uur op iedere maandag ochtend in het Sociaal centrum aan de Frans den Hollander laan in Goes gehouden. Het boekje is telefonisch aan te vragen bij L. Boekhoff, tele foon 01100-23464. ZIERIKZEE - De uitkomsten van een enquête onder zo'n driehonderdvijftig ouderen op Schouwen-Dui- veland lieten aan duidelijkheid niets te wensen over: meer voorlichting over gezondheid^ zorgverle ning en andere voorzieningen voor senioren zou geen slechte zaak zijn. Met deze resultaten in het achter hoofd zijn Janet Kleis en Saskia Lunter, beiden stu derend aan de Landbouwuniversiteit Wageningen nu begonnen met het opstellen van een voorlich tingsplan. Dit voorlichtingsplan vormt de afronding van het project voorlichting aan ouderen op Schou- wen-Duiveland. Elke zichzelf respecterende or ganisatie beschikt tegenwoor dig wel over een eigen folder of brochure met daarin allerlei handige informatie over de or ganisatie. Voorlichting genoeg dus, zo lijkt het op 't eerste ge zicht. Maar toch in de prak tijk blijkt dat nog weieens te gen te vallen met die voorlich ting. Door de veelheid aan in formatie raakt men het spoor bijster. Maar ook gebeurt het dat de boodschap niet over komt omdat deze niet of onvol doende is afgestemd op de be hoeften van de doelgroep. Niet bereikt Deze tekortkoming constateer de het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen-Duive- land al in 1989. Binnen dit overlegorgaan waarin vijftien hulpverlenende instanties en zorginstellingen in de regio zijn vertegenwoordigd, be stond namelijk het vermoeden dat veel van de voorlichting aan ouderen hen niet bereikt. Puur en alleen omdat deze voorlichting niet voldoende op de doelgroep is afgestemd. Om hierin verandering te bren gen schakelde het Intra- en Ex tramuraal Zorgoverleg de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland (GGD) in. Samen met de Landbouwuni versiteit Wageningen moest de ze speciaal voor Schouwen- Duiveland een voorlich tingsproject voor ouderen op zetten. Een landelijk gezien uniek project waarvoor de pro vincie dertigduizend gulden beschikbaar heeft gesteld en dat uiteindelijk bij moet dra gen aan het langer zelfstandig kunnen blijven van ouderen door onder meer een efficiën ter gebruik van voorzieningen door ouderen. Om tot een efficiënte voorlich ting aan ouderen te komen werd eerst eens nagegaan wat de zorg- en dienstverlenende instellingen en organisaties momenteel aan voorlichting doen en wat daarbij voorop staat. Na deze inventarisatie richtte het onderzoek, dat door GGD-functionaris Bert Ge- leijnse wordt gecoördineerd, zich op de ouderen voor wie de ze voorlichting is bestemd. Enquête Om inzicht te krijgen in hun wensen en verlangens op het gebied van informatie-over dracht werden vanaf april vo rig jaar zo'n driehonderdvijf tig senioren tussen de 55 en 85 jaar geënquêteerd. De onder zoeksresultaten, keurig ver werkt in een rapport, on derstreepten datgene wat bin nen het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg werd vermoed: de huidige voorlichting is voor verbetering en uitbreiding vat baar. Meer dan de helft van de ondervraagde senioren bleek immers behoefte te hebben aan meer informatie over gezond heid en voorzieningen voor ou deren. Voorlichtingsplan Aan de hand van de gegevens uit het inventarisatierapport en de enquête en met aanvul lende gegevens uit andere on derzoeken en literatuur gaan Janet Kleis en Saskia Lunter zich nu richten op de laatste etappe van dit project: het opstellen van een voorlich tingsplan, dat een thematische opzet krijgt. Dit betekent dat er rond een bepaald thema ver schillende voorlichtingsactivi teiten opgezet zullen worden. ZIERIKZEE - Woensdagmor gen vond op de kruising Meel- straat/Kinderstraat een aan rijding plaats waarbij een be stelauto en een vrachtauto licht werden beschadigd. De aanrijding vond plaats om ongeveer 9.30 uur toen de heer P. uit de gemeente Midden- schouwen met een vrachtauto vanuit de Kinderstraat de Meelstraat wilde indraaien. De vrachtauto reed daarbij tegen een bestelauto van de heer J. uit do gemeente Duiveland die stond geparkeerd in de Meel straat. De vrachtauto liep daarbij lichte lakschade op aan de linkervoorzijde terwijl de geparkeerd staande bestelauto aan de linkerachterzijde werd beschadigd. ZIERIKZEE - Uit een aantal in aanbouw zijnde woningen in Zierikzee werden drie centrale verwarmingsketels gestolen. De diefstal vond plaats tussen dinsdag 17.00 uur en woensdag 10.00 uur. Onbekenden dron gen in aanbouw zijnde wonin gen aan de Nunnenplaat te Zie rikzee binnen en namen drie cv-ketels mee. De waarde daar van bedraagt 9000 gulden. De benadeelde is de heer S. uit Vlissingen. DREISCHOR - Dinsdagavond is mevrouw K. uit de gemeente Brouwershaven met een perso nenauto in een sloot langs de Kruisweg nabij Dreischor ge reden. Het betrof een eenzijdig onge val dat plaatsvond om onge veer 19.00 uur. De automobi liste reed vanaf Zonnemaire in de richting Dreischor over de Kruisweg. Zij raakte met de rechterwielen van de auto in de berm van de polderweg, stuur de tegen en verloor vervolgens de macht over het stuur. Hier door kwam de auto opnieuw in de wegberm terecht en reed vervolgens in de sloot. Volgens de politie was het wegdek ten tijde van het ongeluk glad door de regen. DEN OSSE - In de nacht van dinsdag op woensdag werden in Den Osse bij Brouwersha ven gereedschappen gestolen ter waarde van 2100 gulden. Het betrof een acculader, een klopboormachine en een boor machine die eigendom zijn van een bedrijf dat aan het werk is aan de Christoffellaan in Den Osse. De gereedschappen wa ren opgeborgen in een contai ner die door de dieven werd opengebroken. De benadeelde is de heer R. uit Sint Laurens. SEROOSKERKE/BURGH- HAAMSTEDE - Tijdens een snelheidscontrole heeft de po litie dinsdag 46 weggebruikers aangehouden die de maximum snelheid overtraden. De controle werd uitgevoerd met behulp van radarappara- tuur. Van 8.00 tot 9.00 uur stond men langs de Serooskerkse- weg, de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede £er hoogte van het BP-benzinesta- tion. Een weggedeelte waar men niet harder mag rijden dan 80 kilometer per uur. Van de 219 weggebruikers die pas seerden overschreden er 27 die maximum snelheid. Het hardst reed een automobilist die met een vaart van 117 kilometer per uur voorbij kwam. Van 8.05 tot 8.55 uur stond de politie langs de Kraaijenstein- weg nabij Haamstede, een lo- katie waar eveneens een maxi mum snelheid van 80 kilome ter per uur geldt. Er passeer den 201 voertuigen waarvan er 19 te hard reden. De hoogst ge meten snelheid was 119 kilome ter per uur. De snelheidsover treders die minder dan 30 kilo meter te hard reden krijgen binnen enkele weken een proces-verbaal met bijbehoren de accept-giro voor betaling van de boete thuisgestuurd. Degenen die meer dan 30 kilo meter te hard reden krijgen te zijner tijd een oproep om zich voor de rechter te verantwoor den voor hun gedrag. ZIERIKZEE - De politie hield dinsdag in Zierikzee twee jeugdige autodieven aan. Het waren de 18-jarige L. en de 17- jarige J., beiden zonder vaste woon- of verblijfplaats. De jongens kwamen met een in het Gelderse Silvorde gestolen auto naar het politiebureau te Zierikzee gereden om daar spullen op te halen die waren achtergebleven bij een eerdere arrestatie enkele weken gele den. Toen werden zij opgepakt wegens diefstal van een auto. De politie ontdekte dat de jon gens op bezoek kwamen met een auto die zij weer hadden gestolen. Zij werden gear resteerd en overgebracht naar Silvorde in verband met onder zoek naar meerdere inbraken aldaar. BROUWERSHAVEN - De vrij willigers van de Stichting Vrij willige Hulpdienst Brouwers haven zijn in hun nopjes door de giften van het Juliana Wel- zijns Fonds en de Stichting Be vordering Gezondheids- en Maatschappelijke Zorg Schou- wen-Duiveland voor de warme maaltijdvoorziening in Brou wershaven en Middenschou- Het Juliana Welzijns Fonds geeft jaarlijks ruim twintig miljoen aan projecten op maat schappelijk gebied. Daaronder valt dit jaar ook een gift van ten hoogste maximaal 4500 gul den aan de Stichting Vrijwilli ge Hulpdienst in Brouwersha ven. Met dit bedrag wil de stichting maaltijddozen voor Thfeltje Dek Je aanschaffen. Ook de Stichting Bevordering Gezondheids- en Maatschappe lijke Zorg Schouwen- Duiveland heeft hiervoor een bedrag van 5000 gulden be schikbaar gesteld. AMSTERDAM - In het Konink lijk Theater Carré in Amster dam gaat op 17 april de eigen tijdse musical „MOVE!" in pre mière. MIDDELBURG - Een cursus personeelsmanagement, een workshop over het zaken doen met het Verre Oosten en een se minar EG overheidsopdrach ten. Dit is slechts een greep uit het totale voorlichtings- en cursussenprogramma dat de Kamer van Koophandel heeft vastgesteld voor het jaar 1992. In het kader van de week van de winkel wordt er op 6 april in samenwerking met de provin ciale opleidingscommissie een seminar gehouden met als the ma de preventie van winkel diefstallen. Verder komt er een uitgebreid programma op het gebied van inkoop. Op finan cieel terrein biedt de Kamer eind maart een tweetal cursus sen aan. Een algemene cursus financieel inzicht gericht op al le branches en een cursus fi nancieel management speciaal gericht op de toeristfechrecrea- tieve sector. Op 2 juni kunnen geïnteresseerden een thema dag bijwonen over het onder werp: het uitbouwen of afbou wen van mijn BV. Voor elke bijeenkomst stuurt de Kamer van Koophandel een selectieve mailing aan de di verse doelgroepen. In de Ka merkrant wordt er iedere maand een overzicht van de cursussen en andere activitei ten gegeven. Voor vragen: Ka mer van Koophandel, telefoon 01180-73500. MIDDELBURG - In de biblio theek te Middelburg wordt op donderdag 26 maart een lezing gehouden over gestalt en bio- energetica. Daarbij wordt in formatie-overdracht afgewis seld met eenvoudige bio- energetische oefeningen. De lezing wordt gepresenteerd door gestalt- en lichaamsthe rapeute Angèle Nederlof en begint om 20.00 uur. Inmiddels wordt druk gewerkt aan het analyseren en vergelij ken van de verzamelde gege vens. Daarbij gaan de onder zoeksters na welk voorlich tings- en pr-beleid de organisa ties, gemeenten en instellingen op Schouwen-Duiveland heb ben. Daarnaast wordt aan de hand van gegevens uit litera tuur of ander onderzoek ook nagegaan welke voorlich tingsmethoden er zijn. Op grond van deze inventarisa tie wordt dan april een ont- werp-voorlichtingsplan opge zet waarin doel, doelgroep, voorlichtingsmethoden, in houd van de voorlichting en de organisatie van de voorlichting nauwkeurig worden omschre ven. Uiteraard ontbreken in dit ontwerpplan ook de kosten van de verschillende voorlich tingsactiviteiten niet en ook zal het plan voorzien zijn van een aantal aanbevelingen wat betreft de publiciteit rond en begeleiding van de uitvoering van het voorlichtingsplan. Dit voorlopige voorlich tingsplan zal als alles volgens plan verloopt in mei aan ver schillende instellingen, organi saties en gemeenten worden voorgelegd om na te gaan wat de haalbaarheid van het plan is en om tot concrete afspraken te komen over de uitvoering. Op grond van de conclusies en op merkingen zal dan uiteindelijk het uiteindelijke voorlich tingsplan worden geschreven en worden voorgelegd aan het Intra- en Extramuraal Zorgo verleg. Daarna volgt eind juni de officiële presentatie van dit voorlichtingsplan. BURGH-HAAMSTEDE - Degenen die uit hun dak willen gaan, een hoop lol willen trappen en daar naast willen genieten van een.stukje onvervalste rock-muziek kunnen zaterdag 14 maart vanaf 20.00 uur terecht in jeugdsoos BIG S. Dan staat namelijk een optreden gepland van de band Private Eye. Zij zal borg staan voor de bovengenoemde geneugten des levens. Private Eye is afkomstig uit de regio Duin- en Bollenstreek en in de huidige bezetting wordt er reeds een jaar of drie opgetre den. Het repertoire van de groep bestaat voor het grootste deel uit covers, zij het aangevuld met eigen produkties. Bij de keuze van de nummers is vooral gekeken naar de live-sfeer die een num mer uitstraalt. Hiervoor is een greep gedaan uit de recente hitlijsten, maar ook uit de galerie der klassiekers kan het publiek een paar onvervalste krakers verwachten. Zo worden onder meer num mers gespeeld van U2, Simple Minds, Bryan Adams, INXS, The Rolling Stones en vele anderen. Private Eye kent de volgende bezetting: Gerard van Duin (toetsen en zang), Jan den Hollander (drums). Henk Binnendijk (bas) en Dave van Duin (gitaar).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5