Klokkestoel op kerk Sirjansland moet worden uitgevoerd in staal „Seizoensverlenging en tijdige reserveringen staan centraal" Rode Kruis-colonnecommandant Bontekoe feestelijk uitgezwaaid Garage Kerkwerye Werkplan 1992 Stichting Streek VW en Promotie Schouwen-Duiveland Huidige houten klokkestoel in minder dan 15 jaar helemaal rot 'Nu hebben jullie me toch mooi te pakken gehad Vijver krijgt opknapbeurt :oo Oplichters actief in Oosterland DONDERDAG 12 MAART 1992 NR 25118 3 Verwachting t/m maandag 16 mrl ZIERIKZEESCHEfH NIEUWSBODE ÏS» Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentletarièven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 SIRJANSLAND - „Op het eerste gezicht ziet alles er nog keurig uit. De klok kestoel staat nog goed in de verf, maar wanneer je hem van dichtbij gaat bekij ken en er met een schroevedraaier in prikt blijkt dat het hout daaronder hele maal zacht en rot is". Ook voor de Duivelandse gemeenteambtenaar A. Flik- weert kwam het als een volkomen verrassing dat de houten klokkestoel op de kerk van de Hervormde gemeente te Sirjansland binnen vijftien jaar helemaal slecht geworden bleek te zijn. Om de klokketoren te vervangen is een bedrag no dig van bijna 27.500 gulden. Het is volgens de heer Flikweert de bedoeling om de klokkestoel van dat geld opnieuw te realiseren in gegalvaniseerd staal. Een materiaalkeuze waarmee volgens de gemeenteambte naar een soortgelijke onaange name verrassing in de toe komst kan worden voorkomen. Gegalvaniseerd staal is na tuurlijk veel duurzamer dan hout. Het is de verwachting dat een klokkestoel van dat mate riaal gedurende de verdere le vensduur van het kerkje zal meegaan". Het kerkje van de Hervormde gemeente in Sirjansland werd gebouwd in 1959 nadat het vroegere kerkgebouw door de Watersnoodramp geheel verlo ren ging. De kerk zelf is eigen dom van de Hervormde ge meente, maar de gemeente Dui- veland is eigenaar van de toren op een kerkgebouw. Een gang van zaken die van oudsher nog gebruikelijk is in vele gemeen ten in Nederland. Vroeger werd de toren immers gebruik^ als uitkijkpost, als mogelijk heid om dreigend gevaar tijdig te signaleren. De toren op de kerk in Sirjansland zou daar voor niet zoveel soelaas hebben geboden. Ze bestaat uit een klokkestoel die direct op het dak van de kerk staat. Maar ze wordt door de gemeente Duive- land ook gebruikt bij begrafe nissen en als huis voor het uur werk waarop de inwoners van Sirjansland de tijd kunnen af lezen. De klokkestoel werd tijdens de bouw van het kerkgebouw in 1959 gerealiseerd en bijna 20 jaar later, in 1977 volledig ver vangen omdat het hout slecht was geworden. Volgens de heer Flikweert moet men bij die vervanging gebruik hebben ge maakt van een zachte hout soort, want minder dan 15 jaar later blijkt de klokkestoel op nieuw aan vervanging toe te zijn. „Waarschijnlijk heeft men de zaak door onterechte zuinig heid op een verkeerde manier vervangen". Controle De aftakeling van het hout werd bij toeval ontdekt door de man die regelmatig het uur werk in de klokkestoel contro leert. „Die heeft ofts er op geat tendeerd. Normaal gesproken controleren we zelf de constructies in de gemeente die wat ouder worden. Maar we hadden het idee dat de klokke toren in Sirjansland nog tot de jongere bouwwerken in de ge meente behoorde", aldus de heer Flikweert. Wanneer de Duivelandse ge meenteraad er mee akkoord gaat wordt de klokkestoel bin nenkort opnieuw uitgevoerd in staal. Volgens de heer Flik weert hoeft dat niet van in vloed te zijn op het uiterlijk van het object. „Staal is ook te verkrijgen in vierkante vor men. En het wordt wit geschil derd zodat de klokkestoel er precies zo uit komt te zien als wanneer hij van hout is ge maakt". Als het plan door de raad wordt geaccepteerd kun nen de werkzaamheden voor het vernieuwen van de klok kestoel naar verwachting in de zomer beginnen. De klokkestoel op de kerk van Sirjansland ziet er aan de bui tenzijde nog goed uit. maar het hout waarvan hij is gemaakt is rot. (Foto: Joop van Houdt). WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht west 7 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 6 graden Windkracht noordw. 5 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 0 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 mrt. Zon op 06.58, onder 18.41 Maan op 1151, onder 0354 Volle Maan: 18 mrt. (19.18) HET WEEROVERZICHT RENESSE - De Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duiveland heeft haar plannen voor dit jaar bekend gemaakt. De heer D. S. Kooman, pen ningmeester van het orgaan, geeft een toelichting op het werkplan dat is opgesteld voor 1992. „Belang rijkste uitgangspunten zijn het streven naar sei zoensverlenging en het attenderen van toeristen op de noodzaak om tijdig te reserveren". Wat betreft de deelname aan beurzen komt de nadruk dit jaar te liggen op de regionale in plaats van de landelijke beurzen. De Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duive land is een samenwerkingsver band dat vorig jaar maart is opgericht en waarin zowel de zes gemeenten als de zeven VW's van het eiland zijn ver tegenwoordigd. Zoals de naam al aangeeft streeft de stichting in haar doelstelling naar het promoten van Schouwen- Duiveland als totaalgebied, dus zowel de kust als het ach terland. Vandaar ook dat alle gemeenten en VW-kantoren in dit orgaan financieel en be stuurlijk participeren. Om ge richt aan haar doelstelling te werken heeft de stichting aan het einde van het vorige zomer seizoen een beleid voor 1992 op gesteld. Produktontwikkeling In het kader van verdere uit breiding en verbetering van het produkt Schouwen- Duiveland wordt de laatste hand gelegd aan de realisatie van een Cultuur-Historische Route. Een toeristische route die voert langs monumenten, musea, molens en dergelijke die zich op het eiland bevin den. Voor Pasen geeft de stich ting, in een oplage van 30.000, een boekje uit met de beschrij ving van de acht routes die zijn samengesteld. Deze routes zijn aan elkaar gekoppeld en de ANWB draagt zorg voor èe be wegwijzering. Ook Tholen en Sint Philipsland zijn in de rou tes opgenomen. Daarnaast wil de stichting de totstandkoming van een aantal fietsarrangementen bevorde ren. Voor professionalisering van de stichting heeft de pro vincie voor een periode van drie jaar een subsidie toege zegd van 10.000 gulden per jaar. Of de nieuw aan te trekken kracht via deelopdrachten of part-time aan de slag gaat moet nog nader worden beke ken. Duidelijk is wel dat hij/zij zich bijvoorbeeld kan gaan bezighouden met het op starten van zaken als de fiets arrangementen. Door boven staande activiteiten moet dui delijk worden dat een bezoek en verblijf aan Schouwen- Duiveland niet alleen interes sant.is in de zomer, maar zeker ook in de lente en herfst. Daar bij wordt beoogd dat toeristen niet alleen het strand en het bos bezoeken, maar ook het achterland in trekken. Ook in de promotie krijgt het wijzen van de toerist op de mo gelijkheden buiten het hoog seizoen prioriteit. Daarnaast wordt de mensen nadrukkelijk geadviseerd om vooraf te reser veren. Om de toerist uit eigen land en het buitenland voor een vakantie op Schouwen- Duiveland te interesseren geeft de stichting een wervende vier talige folder eti een toeristen- kaart uit. Voor de toerist die inmiddels al is gearriveerd en vragen heeft over de ver blijfsmogelijkheden of wat al gemene informatie over het ei land wil hebben liggen er vier aparte vakantiegidsen gereed. Om de informatie op ae speci fieke doelgroep te richten is er, in tegenstelling tot andere ja ren toen alle informatie in één gids stond, nu een onderverde ling gemaakt in de Bungalow- gids, Kampeergids, Hotelgids en Infogids. Naast de adverten ties in Duitse en Belgische bla den worden, tevens in het ka der van seizoensverlenging, in regionale bladen in Oost- en Noord-Nederland wervende advertenties geplaatst. Door de vakantiespreiding hebben de mensen in deze gebieden of vroeg of laat zomer- en bouw vakvakantie. Wat betreft de promotie op beurzen ligt de na druk op regionale beurzen om dat het publiek deze wat ge richter voor informatie be zoekt dan de bezoekers van landelijke beurzen. Wel is in middels of wordt met een zelf standige unit deelgenomen aan de Vakantiebeurs in Utrecht en de Campingbeurs in Essen, Duitsland. Bij andere beurzen ligt het materiaal in de stand van de PVW. De dubbeldeksbus is bij evene menten en beurzen waar hij staat een grote trekpleister. Be neden in de bus kan.de bezoe ker algemene informatie ver krijgen. In het bovenste gedeel te wordt reclame gegeven voor de sponsors die de bus bekosti gen. De komende maanden is de bus te vinden op één van de vier Gran Dorado-parken in Nederland in verband met een Engels thema dat op de parken centraal staat. Van de videofilm die in 1988 is gemaakt zijn inmiddels 5000 exemplaren verkocht. De ver koop van de film wordt ook dit jaar voortgezet waarbij naast de VW-kantoren ook andere verkooppunten als bijvoor beeld benzinestations zijn op genomen. Via de band hoopt de stichting het publiek te interes seren voor de regio en tegelij kertijd het beeld van Schou wen-Duiveland verder uit te dragen. De dubbeldekker is een grote trekpleister op evenementen en beurzen. Hil Bontekoe en zijn 'plaatsvervanger'. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De steunpilaar van de afdeling. Zo werd Hil Bontekoe, plaatsvervangend commandant van de Rode Kruis-colonne Bruinisse dinsdag om schreven door colonnevertegenwoordigster Riet van Meurs. De vrijwilligers van de Rode Kruis-colonne verrasten Bontekoe met een feestelijk programma ter ere van zijn afscheid. Bontekoe zelf was er zich dins dagavond niet van bewust dat hij weldra geëerd zou worden. Zoals gewoonlijk verzorgde hij in het oude gemeentehuis, sinds een paar jaar het onder komen van de Bruse Rode Kruis-colonne, een cursüs voor de Rode Kruis-vrijwilligers. Tótdat Riet van Meurs de les kwam onderbreken Evenbeeld Na een kort inleidend woord vertelde zij dat onder de vrij willigers onder het motto 'Wie wil, geeft voor Hil' een inzame ling'was gehoud'eh' om èen pas send afscheidscadeau voor de scheidend commandant te ko pen. 'Wat een gedoe, voor Bon- tekoe', merkte een van de cur sisten, geheel in stijl, op. Onverstoorbaar vervolgde Riet van Meurs haar verhaal. Zij prees de inzet van Bontekoe, maar koppelde daar wel met een de opmerking aan vast dat nu hij afscheid neemt als com mandant dat wel inhoudt dat hij zijn blauwe pak zal moeten inleveren. Om de pijn wat te verzachten had de colonne een passend cadeau in elkaar ge zet. Op een teken van Riet van Meurs werd een in Rode Kruis- blauw gestoken pop haar bin nen gebracht. Hilariteit alom. Vooral als Bontekoe alert rea geert en de pop op schoot neemt. Daarmee was echter de kous nog niet af. Namens de Rode Kruis-Kolonne kreeg Bontekoe verschillende acces soires voor bij zijn video recorder. Bontekoe liet het eerbetoon ge laten over zich heen komen. „Jongens, dit was niet nodig geweest. Jullie weten toch dat ik dit werk altijd met veel lief de heb gedaan", aldus de ver raste Bontekoe. „Ik weet ver der niet wat ik nog moet zeg gen". Geen probleem voor de Bruse Rode Kruis-vrijwilligers. Tter- wijl Bontekoe nog ijverig bezig was met het uitpakken van.zijn cadeau was een aantal leden van de colonne zich in een aan grenzende ruimte al aan het verkleden ter ere van het door Kees Hoogerwerf herschreven Smurfenlied. In een korte toespraak richtte ook Peter Beije het woord nog tot Bontekoe. Hij roemde diens capaciteiten als plaatsvervan gend colonnecommandant én instructeur. „Je was voor ons een prima instructeur. Onder jouw leiding zijn we drie keer eerste geworden bij provinciale Rode Kruis-wedstrijden en werden we vijfde bij landelijke wedstrijden", aldus Beije. Sterkere ploegen Beije stelde dat Bruinisse on der leiding van Bontekoe tegen sterkere ploegen gespeeld heeft en daarvan gewonnen. „Dankzij jou als instructeur lukte het", aldus Beije. Bonte koe heeft zich in totaal 13 jaar ingezet voor de Rode Kruis- colónne Bruinisse. rand van de vijver een zithoek- je met twee banken en een pa pierbak aangelegd. Ook het aanbrengen van een (vis)stei- gertje maakt deel uit van het plan. De aanleg van een fon tein met onderwaterverlich ting moet zorgen voor de fraaie effecten. Voor het natuurlijk karakter worden er tenslotte vissen en waterplanten in de vijver uitgezet. De totale kos ten voor de inrichting en recon structie van. de vijver komen neer op ruim 22.000 gulden. Ko ninginnedag wordt nog altijd als einddatum vóór de tot standkoming van de vernieuw de vijver, nagestreefd. SCHARENDIJKE - De vijver voor het gemeentehuis in Scharendijke krijgt, als de raad hier in de vergadering van donderdag 19 maart mee instemt, een grote opknap beurt. Dit is nodig omdat de vijver lek is en in de huidige staat geen florissante aanblik, biedt. Tijdens de begrotingsbehande ling van vorig jaar ging de raad akkoord met het voorstel om de brandvijver oo te knappen. De gemeente begon hierna snel met het opvragen van offertes bij een aantal bedrijyen, om dat zij de reconstructie graag voor Koninginnedag gereed wilde hebben. Door de vertra ging en het uiteindelijk uitblij ven van één van de offertes heeft een en ander langer ge duurd dan gepland. In het plan dat- tijdens de raadsvergadering aan de leden wordt voorgelegd, wordt'uitge gaan van de reparatie vah het beton en het opnieuw water dicht maken van de vijver. Daarnaast wordt er aan de DEN HAAG - Bij de directie Noordzee van Rijkswaterstaat zijn circa duizend bezwaar schriften met totaal 25.000 handtekeningen ingediend te gen het voornemen van de Alk- maarse stichting Cargo, 20.000 broden aan. de zee te offeren. Dat heeft woordvoerster M. Schelvis van Rijkswaterstaat meegedeeld. 1 DE BILT - Het blijft de komende da gen aanhoudend wisselvallig weer. Ook staat er af en toe veel wind. Morgen, vrijdag, lijkt het weer veel op dat vandaag. Het wordt een natte en winderige dag. Aan de kust is de westelijke wind stormachtig, in het noordelijk kustgebied mogelijk storm en boven land komen zware windstoten voor. De middagtempe- ratuur wordt een graad of 8. In het weekeinde draait de wind naar het noordwesten en dan stroomt tijdelijk koude en onstabiele lucht met maartse buien binnen, 's Nachts ligt het kwik dan dichtbij nul. OOSTERLAND - De afgelopen dagen zijn enkele oudere men sen uit Oosterland de dupe ge worden van een oude messen slijperstruc. Door enkele figuren die langs de deuren gingen werden schandalig hoge prijzen ge vraagd voor het slijpen van en kele messen. De mensen be taalden dat geld doordat zij werden overbluft door de mes senslijpers. De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland waar schuwt voor dergelijke praktij ken. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3