Oridag Zeeland '92 Nieuwe uitzichttoren voor reddingsbrigade Lichte mineurstemming tijdens jaarvergadering Vissersbelang Eerlijk verdeling bij uitgifte percelen Kennis centrum fruitteelt Nut en Uitspanning krijgt subsidie van Anjerfonds DINSDAG 10 MAART 1992 NR 25117 5 BRUINISSE - De mosselwereld verkeerde het afge lopen jaar in een bijzonder onrustig vaarwater. De kwekers kregen het jongste seizoen meer met storm, soms oplopend tot orkaankracht, dan met stil weer van doen. Afgelopen vrijdagavond werd een en an der tijdens de jaarvergadering van Algemeen Vis sersbelang in Bruinisse onder de aandacht van de vele aanwezigen gebracht. Voorzitter W. Okkerse realiseerde zich tijdens zijn jaarrede dat na dit laat ste turbulente jaar waarin de hele mosselsector op zijn kop kwam te staan een periode is ingeluid waar in steeds meer het vermoden groeit dat een gedeelte van de mosselbedrijven op korte termijn gedoemd zal 2ijn te verdwijnen. Het feit dat de afgelopen twee seizoenen veel bedrijven met negatieve resultaten werden geconfronteerd, sommige kwe kers hebben sinds twee jaar geen mosselen op de veiling aangevoerd, baart de voorzit ter veel zorgen. Hij noemde het jammer dat niet alle bedrijven naar evenredigheid hebben kunnen meeprofiteren. On danks extreem hoge mossel- prijzen, is er geen juichstem ming te constateren onder de kwekers. Intussen is ook geble ken dat de afzet als gevolg van deze hoge prijzen is gedaald. Geen verbod De voorzitter betreurde dat de overheid in het voorjaar geen verbod heeft ingesteld tegen het handmatig rapen van mos selen. Omdat diezeUde over heid wel gehoor gaf aan de op roep om voor de vogels wat eten over te laten werkte men niet mee wanneer de schamele resten mosselen op het ooste lijk Wad door allerlei beunha zen werden weggeschraapt. Okkerse constateerde terug te kunnen zien op een rustige ge reglementeerde mosselzaad visserij in het najaar. Het be drijfsleven erkende gelukkig de noodzaak voor het indienen van een goed visplan wat on danks wat schoonheidsfoutjes goéd verliep. In dit verband sprak hij over een over het paard getilde Waddenclub die roet in het eten wilde gooien door de uitgifte van zaadvis vergunningen voor de Raad van State aan te vechten. Tbt genoegen van de kwekers wa ren de argumenten van die Waddenclub zo stelde Okkerse niet steekhoudend genoeg om de Raad van State te overtui gen dat een loopje werd geno men met het recht. ,,En dat al lemaal dankzij een goed inge diend visplan", zo benadrukte de Bruse voorzitter. Okkerse spuide ook zijn grie ven over een sluiting van het oostelijk Wad voor de mossel zaadvisserij. ,,Dit slaat ge woon nergen op want in de meeste gevallen gaat dit zaad door natuurlijke oorzaken ver loren. Stormen en ijsgang zijn hiervan meestal de oorzaak". Hij bepleitte om deze reden dan ook voor openstelling van het oostelijk Wad voor een mosselzaad visserij Greglementeerd zaadvissen Wat het visplan voor de zaad visserij in het komende voor jaar betreft, liet de voorzitter weten dat de sector nog niet he lemaal op een lijn zit. In het visplan spelen namelijk veel factoren mee, die een regeling waarin de meeste Vruse kwe kers zich kunnen vinden uiter mate bemoeilijken. De over heid stelt zich in de ogen van voorzitter Okkerse te passief op. Zij verzoekt de organisaties een visplan samen te stellen en laat vervolgens diezelfde orga nisaties verder in de kou staan door hen totaal geen rugdek king te verschaffen. Volgende week start het Rijks Instituut voor Visserij-onderzoek (RI- VO) met een onderzoek naar de aanwezigheid van mosselzaad in de Waddenzee. Okkerse kaartte in zijn rede ook de import van mosselen aan. „Omdat een bedrijf zich niet kan permitteren dat haar bedrijfsmiddelen doelloos in de haven liggen zijn verschil lende bedrijven overgegaan tot de aankoop van dure half wasmossels uit Duitsland. Op de Zeeuwse percelen werden tot nu toe in dit seizoen onge veer 230.000 tonnen half wasmosselen uit het biiiten- land uitgezaaid. Volgens de voorzitter kan deze kweekme- thode met geïmporteerde dure mossels in de toekomst niet al tijd door blijven gaan. Tijdens het uiteenzetten van het wel en wee van de Bruse kwekers stelde de voorzitter het mosselkwekersberoep uit te mogen oefenen bij de gratie van eb en vloed. Hij meende dat de sector zich nu op de ken tering van het getij bevindt. „Er zijn machten en krachten in ons land die het liefst zien dat onze bedrijfstak met een daverende ebstroom binnen de kortste keren op de schroot hoop verzeild raakt. Om dit tij te keren riep hij zijn hoorders toe dat de sector alleen met succes kan vechten door schou der aan schouder te staan. De Ivoorzitter kon moeilijk om de aanwezigheid van de eidereen- den in de Waddenzee heen. De vraatzucht van deze eenden is volgens Okkerse een factor waar in een normaal serizoen mee geleeft kon worden. Hij sprak van milieufanatici die meenden in het „troebele" wa ter van de mosselschaarste te moeten vissen. Miliemannen Okkerse schreef de grootste schade die de mosselsector was toegebracht toe aan de in zijn ogen ongenuanceerde kreten van deze lieden. „Zij zijn er voor verantwoordelijk dat de mosselwereld aan de schand paal is genageld. Mosselvissers hebben niet met stofzuigers ge vist, oude mosselruggen opge vist en zeegras veldjes ver nield". In dit licht vroeg de voorzitter zijn leden af, of het eerlijk zou zijn om een be drijfstak te laten bloeden voor zaken waar ze part nog deel aan heeft. Beter zou zijn dat overheid en politiek meer aan dacht aan deze problematiek zou schenken. Zij moeten vol gens Okkerse steekhoudender zijn dan wat hij omschreef als, kreten van vogelaars en mi lieufanatici. Als enig licht puntje voorzag de voorzitter dat de milieumannen de laat ste tijd een beetje gas terug ne men. Okkerse: „Voorbijgaande aan alle onzin die door hen al is uitgekraamt zijn zij geneigd om nu mee te denken voor een algeheel beheer van natuur waarden en visserij. Somber gestemd toonde de voorzitter zich over het gerucht dat door hem in de wandelgangen was vernomen om in de toekomst de prcelen bij inschrijving te verdelen. Dit systeem noemde hij op z'n zachts verderfelijk en speelt de grote buitenlandse voedselketens en visgiganten in de kaart. Aan het slot van zijn jaarrede stak de voorzitter op de hem ei gen wijze het gemeentebestuur en met name burgemeester Vo gelaar een pluim op de hoed. „Na de kritische noten die ik in deze rede verwerkte aan het adres van de zogenaamde vo gelvrienden wil ik voor een Vo gelaar een uitzondering ma ken. Onze burgemeester heeft samen met het gemeentebe stuur het afgelopen jaar ver schillende keren van zich laten horen. Hij werpt zich op als een bestuurder die bereidt is zijn nek uit te steken voor onze vis sers. Hij richtte zich ook met onze problemen tot de minister en beijverde zich om contacten te leggen met de directie Visse rijen. Hij pareerde zelfs een nonchalante spreker tijdens een discussie-avond tussen na tuurbeschermers en vissers en hij nam het initiatief voor een platform van drie Zeeuwse vis serijburgemeesters. (Zij trek ken gezamenlijk in de richting van Den Haag om de belangen van de visserij te behartigen). Wij hebben in hem een burge meester bij wie onze zaak ook ter harte gaat", stelde hij tot slot tevreden vast. KAPELLE - Om de drie jaar wordt er in Zeeland een Regio nale Oridag gehouden voor de leden van de Origami Sociëteit Nederland (OSN). Op zaterdag 21 maart is hét weer zover. Dan wordt in De Vroone ih Kapelle de Oridag Zeeland '92 gehou den. Van 13.00 tot 16.00 uur is dit evenement toegankelijk voor het publiek. De organisa toren verwachten gezien de be langstelling van drie jaar gele den ook dit jaar een overstel pend aantal bezoekers. Origami is een papiervouw- kunst uit Japan die vooral na de oorlog aan populariteit heeft gewonnen. In 1983 werd om de belangstelling voor deze kunstvorm te bundelen de OSN opgericht. Inmiddels heb ben zich bij deze sociëteit al 7000 leden aangesloten. Be langrijkste activiteiten van de landelijke organisatie zijn het aanbieden van cursussen, het geven van advies en de aan vraag van materiaal. Ook houdt zij regionale oridagen waaronder dus binnenkort de bijeenkomst in' Zeeland. Origamisten Tijdens de Oridag Zeeland '92 volgen de deelnemers 's och tends verschillende workshops in borduren op papier, Chiyo- gami-sieraden, kartonnage en patchwork met papier. Na het middaguur gaan de deuren open voor het publiek. Ook voor hen valt er van alles te be leven. Uit een speciaal voor de ze dag uitgegeven boekje, in clusief origamipapier, worden met elkaar leuke lente- en paasmodellen gevouwen. De modellen in dit boekje zijn me rendeels ontwerpen of varia ties van Zeeuwse origamisten. Het ori-team is aanwezig om de aanwezigen met raad en daad bij te staan. Het materiaalde pot van de sociëteit neemt van uit Noord-Nederland de gehele collectie aan materiaal mee, zo dat men zich volledig op de hoogte kan brengen van de laatste nieuwtjes die er te krij gen zijn op het gebied van Ori gami en aanverwante creatieve kunstuitingen. Demonstraties Niet alleen het origami komt aan bod. De hele dag worden er demonstraties gegeven en kan er informatie worden verkre gen over allerlei kunstvormen. Zo wordt onder meer het Ja panse Bonsai gedemonstreerd, de kunst om een boom of struik op een zodanige wijze te kweken en te snoeien dat "hij gaat lijken op een volwassen boom, groeiend in een platte schaal met een artistieke im pressie van de natuur als eind bedoeling. Emiko Kaman geeft een demonstratie van sumi-e, de Japanse waterinkt- schilderkunst. Het publiek kan tevens kennismaken met het geometrische vormen, het zodanig rillen £n vouwen van wit papier dat erdriedimensio- nale objecten ontstaan die soms wel metershoog zijn. Strijklicht Doordat er bij deze expositie strijklicht wordt gebruikt ont plooit zich een wereld van fas- cinerende vormen. Naast deze creatieve uitingen kan men ook meer te weten ko men over het maken van pop pen van papiertouw en het kar tonnage: het vervaardigen van allerlei spullen van karton dat hierna wordt beplakt met stof of papier. Ook de kalligrafie, het westerse „schoonschrij ven" komt aan bod. OOSTERLAND - Afgelopen zomer hebben vandalen op het strandje van Ouwerkerk een houten rek, dat is bevestigd op.de opslagruimte voor de reddingsboot van de reddingsbrigade en dat dienst doet als uitzichttoren, gesloopt. Waarschijnlijk is dit hout door de daders ter verhoging van de feestvreugde gebruikt voor de aanleg van een kampvuur. De schade die de reddingsbrigade echter door het vandalisme heeft opgelopen gaf minder aanleiding tot een feest, want deze bedroeg ruim 1100 gulden. Omdat de reddingsbrigade zelf niet over voldoende financiële middelen beschikt, de vrijwilligersorganisatie heeft alleen inkomsten uit de (lage) contributie en is verder afhankelijk van giften, is de gemeente Duiveland om een bijdrage in de kosten gevraagd. In het kader van het vandalisme-registratieproject is besloten de helft van de kosten voor de bouw van een nieuw ijze ren hek te vergoeden. Het resterende bedrag heeft de gemeente bijgelegd. Het nieuwe rek is demon tabel zodat het na gedane arbeid aan het einde van de zomerdag kan worden opgeslagen in de grote ijzeren container waar ook de boot wordt geherbergd. Omdat de huidige reddingsboot hard aan vervanging toe is, start de brigade binnenkort met een grote sponsoractie voor de aanschaf van een nieuwe boot. Bedrijven worden aangeschreven of zij het project middels een donatie willen meefi- nancieren. In zwembad Onderdak in Zierikzee wordt daarnaast een zwemsponsoractie gehouden. Ieder lid zoekt één of meerdere sponsors die een klein bedrag betalen voor elk baantje dat het lid weet af te leggen. Met het geld dat de brigade inmiddels mondjesmaat heeft weten te sparen en de inkomsten uit de sponsoractie hoopt men genoeg geld bij elkaar te krijgen om een nieuwe reddings boot aan te schaffen. De aanschafprijs bedraagt ongeveer 30.000 gulden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuw-Loos- drecht: H. O. Molenaar te Put- tershoek; te Heemstede (toez.): J. Smit, legerpredikant te See- dorf (Duitsland); tot predikant voor buitengewone werkzaam heden (pastoraat gemeente Duisburg-Ruhrort (Duitsland). Bedankt voor Woudenberg (toez.): A. Visser te Putten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Naaldwijk: drs. ing. G. Venhuizen te Heerhugo- waard. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Elspeet en te Vrie- zenveen: J. Roos te Chilliwack. ZIERIKZEE - Zo'n 150 fruitte lers gaven gehoor aan de op roep om één van de drie informatie-avonden van Cebe- co-Zuidwest bij te wonen. Het bedrijf had voor haar leden en relaties een vergassende bood schap in petto: binnenkort wordt er deelgenomen aan het landelijke coöperatieve ken niscentrum voor de fruitteelt. Verkoopleider Tbn van der Meer lichtte het een en ander, toe. „De teeltbegeleiding in de fruitteelt wordt verder geïn tensiveerd, nu besloten is aan het kenniscentrum deel te ne men", zo zei hij. Bij dit geza menlijk initiatief van de Cebeco-coöperaties krijgt Jan van Mourik, een fruitspecia- list, een spilfunctie. Als een spin in het web gaat hij zich be zighouden met het vergaren van ervaringen en informatie. Deze schat aan kennis wordt vervolgens beschikbaar ge steld aan de Zuidwestelijke te ler. Naast de dagelijkse bege leiding van Jan Maas, fruitspe- cialist bij Cebeco-Zuidwest, kan de teler ook iedere dag de actualiteiten in het fruit vol gen via AGROTEL/Erbetel. Bovendien krijgen de bijeen komsten in het winterseizoen een vervolg tijdens het groei seizoen. Tbn van der Meer onderbouwde het belang van de samenwer king. „De markt vraagt om mi lieubewust geteeld fruit. De ei sen die de consument stelt aan het produkt moeten omgezet worden in praktisch uitvoerba re maatregelen. Hier is echter heel veel kennis voor nodig. Deze ontwikkeling in de fruit teelt is de belangrijkste drijf veer voor onze krachtenbunde ling", aldus de verkoopleider. Hij vervolgt: „In 1991 hebben we al ervaren wat een gedegen aanpak in voorlichting voor onze omzet in fruit doet. Voor de aanschaf van nieuwe instrumenten en uniformen ZONNEMAIRE - Het muziekgezelschap Nut en Uit spanning uit Zonnemaire krijgt van het Anjerfonds Zeeland 6.500 gulden. Het betreft een subsidie voor de aanschaf van nieuwe instrumenten en uniformen. Het grootste gedeelte van het bedrag, 5000 gulden, is be stemd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. In ver band met de groei van het aan tal leden van de muziekvereni ging is 1500 gulden bestemd voor de aanschaf van unifor men. De harmonie van Nut en Uitspanning telt momenteel 48 leden en de drumband 15 le den. Tbvens zijn er zes leerlin gen in opleiding. Een gedeelte van het benodig de geld voor de aanschaf van nieuwe instrumenten werd reeds bijeengebracht via een rommelmarkt en verloting die de muziekvereniging in 1991 organiseerde. Door de beslis sing van het Anjerfonds om 6.500 gulden subsidie te geven kunnen de diverse plannen nu ook worden uitgevoerd. Het bestuur en de leden van de mu ziekvereniging lieten weten zeer verheugd te zijn over de toezegging van het Anjerfonds. ZIERIKZEE Tractorprestaties Op initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland wordt op woensdag 11 maart een bijeen komst gehouden waarbij de prestaties van tractoren cen traal staan. De avond vindt plaats in het Huis van Nassau te Zierikzee en begint om 20.00 uur. Ing. A. Remijn van de Dienst Landbouw Voorlichting spreekt over het onderwerp. Leger des Heils Op zondag 15 maart houdt het Leger des Heils in haar gebouw aan de Poststraat 37 een sa menkomst. Deze bijeenkomst is voor iedereen vrij toeganke lijk en begint om 10.00 uur. Het samenzijn wordt voorgegaan door commissioner en me vrouw C. A. Verwaal. Zij zijn de voormalige leiders van het Leger des Heils in Nederland en hebben zich na hun pensi oengerechtigde leeftijd geves tigd in Arnhem. CBTB-vergadering Op donderdag 19 maart, om 19.30 uur, houdt de CBTB West- Nederland een algemene le denvergadering in het Huis van Nassau. De landinrichting waar delen van Schouwen- Duiveland binnenkort moge lijk mee te maken krijgen, vormt het hoofdonderwerp van de vergadering. Aangezien er binnen de landinrichting een aantal variaties bestaat en de overeenkomst niet altijd is ge baseerd op vrijwilligheid ver wacht de CBTB veel vragen. Om enige helderheid in de ma terie te krijgen is de heer ir De Koe uitgenodigd. Hij is secre taris planologie van de CBTB West Nederland. De CBTB vindt het belangrijk dat de le den kennis komen nemen van de ontwikkelingen want: „wel licht binnen afzienbare tijd wordt hier uw oordeel over ge vraagd". Na de discussie over landinrichting komt de her structurering van de CBTB aan de orde. Modeshows met diner Op initiatief van de Zierikzee- se modezaak Patty Mónard wordt de nieuwe voorjaars- en zomercollectie op vrijdag 27 en zaterdag 26 maart gepresen teerd via modeshows met di ner. De evenementen vinden plaats in café Caribe in Port Zélande (vrijdag) en in de Con certzaal te Zierikzee (zater dag). Aan de shows wordt ook meegewerkt door Lingerie Di ane, Verton Schoenen, Coen Honig optiek en Pandora kap salon. De nieuwe collectie wordt gepresenteerd tussen de gerechten door. De Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt zorgt voor een muzikaal inter mezzo tussendoor. Hij wordt op blokfluit begeleid door zijn dochter. Op beide plaatsen kan het publiek vanaf 19.00 uur te recht terwijl het programma om 19.30 uur begint. De show wordt gepresenteerd door la dyspeaker Wil van Son en Maarten Bruynes zorgt voor de muzikale begeleiding. Kaarten kunnen worden gereserveerd bij de deelnemende bedrijven. VIB-cursus Op initiatief van de FNV- Zeeland wordt in Zierikzee een zogeheten VIB-cursus gehou den. Het gaat om een basiscur sus voor vrouwen die meer wil len weten van de vakbeweging. Daarnaast komen de kansen van vrouwen op de arbeids markt aan de orde. De cursus vindt plaats op 8, 15 en 29 april in het FNV-gebouw aan de Pa ter Nosterstraat te Zierikzee. Van 19.30 tot 22.00 uur. SCHARENDIJKE Oliebollen bij strao Traditiegetrouw houdt de kerkvoogdij van de Hervorm de Gemeente Elkerzee/Scha- rendijke op zaterdag 14 maart tijdens het straofeest weer haar jaarlijkse oliebollenactie. De opbrengst van de actie wordt besteed aan de bestrij ding van de financiële tekorten waar de kerkvoogdij mee kampt. De prijs die de koper betaalt voor een zak oliebollen bedraagt 3,50. Vanaf ongeveer 09.00 uur gaat een aantal vrij willigers op pad om de oliebol len huis-aan-huis te koop aan te bieden. De kwaliteit is ge waarborgd, want op dit punt heeft de kerk een reputatie hoog te houden. ZONNEMAIRE Oud papier ophalen Op initiatief van de harmonie- vereniging Nut en Uitspanning wordt op zaterdag 14 maart oud papier opgehaald in de kern Zonnemaire. Leden van de muziekvereniging beginnen om 9.30 uur rond te rijden om het oude papier en karton op te halen. Aan de inwoners van het dorp wordt verzocht het papier voor die tijd gebundeld aan de stoeprand gereed te zetten. GOES KAPASI Vrijgezel zijn kan ook gezellig vrij betekenen. Op zaterdag 14 maart houdt Vriendenkring KAPASI weer een gezellige avond voor alleenstaanden die de leeftijd van 45 jaar nog niet zijn gepasseerd. De vrijgezelle- navond wordt gehouden in het wijkcentrum De Spinne in Goes en begint om 21.30 uur. Voor meer informatie kan ge beld worden met 01102-42709 of 0110-9259. MIDDELBURG Zeeuws Orkest In de maand maart maakt Het Zeeuws Orkest een kleine toer- nee door de provincie. Zij be zoekt hierbij op dinsdag 17 maart de Grote Kerk in Goes, op donderdag 19 maart de Sint Jacobskerk in Vlissingen en op vrijdag 20 maart de Concert zaal van Middelburg. De drie concerten die hier worden ge houden beginnen alle om 20.00 uur. Het concert dat tenslotte op 21 maart wordt gehouden in de Grote Kerk in Tbrneuzen heeft als aanvangstijd 20.15 uur. Op het programma staat het werk van drie grote compo nisten. Zo wordt van Haydn de Symphonie no 16 gespeeld. Daarnaast wordt het pianocon cert no 4 van Beethoven en de Symphonie no 2 van Brahms ten gehore gebracht. Als gast- dirigent van het orkest is de heer Roelof van Driesten, chef' dirigent van het .Nederlands Balletorkest, uitgehodigd. De internationaal bekende Brazi liaanse pianiste Eliane Rodri- gues, die momenteel woonach tig is in België, neemt de piano- soli voor haar rekening. Oost-Europese markt Op dinsdag 24 maart houdt de NIVE, de Nederlandse Vereni ging voor Management, in het Arnevillë Hotel in Middelburg een bijeenkomst met als onder werp Nederlandse onderne mingen en de Oost-Europese markt. De aanvang van deze bijeenkomst is om 18.30 uur. Een inleiding wordt gegeven door de heer H. A. M. Cliteur, directeur van de Nicolaas Wit- sen Stichting in Amsterdam. Hij heeft onderzoek verricht naar de volkshuisvesting en is betrokken geweest bij de con sultancy en bij management training in Centraal-Europa. Hij vertelt over zijn waarne mingen en ervaringen en gaat in op de verschillen van onder nemen. Daarnaast behandelt hij de mogelijkheden en me thoden voor Nederlandse on dernemingen om de handelsbe trekkingen met de landen in Centraal-Europa te verbeteren. De heer A. Sojakka, general manager van Elopak OY in Tbrneuzen, is de tweede spre ker. Hij geeft uitleg over het profiel van zijn bedrijf, de pro- dukten en de ervaringen in de betrekkingen met Russische bedrijven. Nijverheid en handel Op initiatief van het departe ment Zeeland van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel vindt op donderdag 26 maart in Middelburg een lunchbijeenkomst plaats waar bij aandacht wordt besteed aan het onderwerp accountantsbe- roep over de grenzen heen. Het onderwerp wordt behandeld door Chief Executive KPMG drs J. A. Steenmeijer. De bij eenkomst vindt plaats in de Schouwburg Molenwater 99 en begint om 12.00 uur. Nadere in formatie via telefoonnummer 01180-24750. Financieel management Op initiatief van de Kamer van Koophandel wordt op 30 maart maart een training gehouden waarbij het financieel manage ment voor de toeristisch- recreatieve sector centraal staat. De training maakt de on dernemers in deze branche wegwijs in de wereld van de fi nanciële informatie. De onder nemer leert daardoor om te gaan met de basisbegrippen en basishandelingen van het fi nancieel management. Tijdens de training wordt aandacht be steed aan bedrijfseconomische kengetallen, het opstellen van een begroting, investeren en fi nancieren en een winst- en ver liesrekening. De bijeenkomst duurt van 9.30 tot 17.30 uur. Be langstellenden kunnen zich aanmelden via telefoonnum mer 01180-73500.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5