Politie let extra op het dragen van autogordels BRABER GARDENLEASE Gemeentelijk kampeerbeleid moet problemen voorkomen Opheffing van het sociaal noodfonds voor uw tuin en bedrijfsgroen Oliegeultje Evaluatie van Milieustraat Zangavond Raadsvergadering Middenschouwen ANBO-leden bezoeken Om den Broode In kader van laiïdelijke autogordelcampagne RfJfCSPOO Bijeen komsten Provinciehuis Straofeest Scharendijke Oudere vrouw Werk Ciani .in Galerij DINSDAG 10 MAART 1992 NR 25117 3 Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Zierik- zee is, niet voor de eerste keer, gesproken over het inmiddels beruchte Oliegeultje bij de Stormvloedkering. Delen van de Oosterschelde zijn aange wezen als beschermd natuur monument en het Oliegeultje is taboe geworden voor sche pen. De rijksoverheid wil al leen een uitzondering maken voor hen die hun brood op de Oosterschelde verdienen. Zij krijgen ontheffing. Nou ja, niet allemaal. Rederij Den Breejen uit Zierikzee mag wel vanaf Neeltje Jans met de rondvaartboot Christiaan B. door het Oliegeultje, maar als Den Breejen met de Stad Zie rikzee op pad is is het Olie geultje ineens verboden ge bied. Tegen dat weigeren van de ontheffing is de Zierikzeese reder in beroep gegaan bij Raad van State, maar dat heeft niet mogen baten. Een slechte zaak, zo oordeelde de commis sie gisteravond. Stuk voor stuk gaven de fracties te ken nen dat in hun ogen Den Bree jen ontheffing moet krijgen. Gewezen werd daarbij op het tegenstrijdige in het rijksbe leid. Waarom de Christiaan B wél en de Stad Zierikzee niet? De verdediging dat de rond vaart van de Christiaan B. educatieve doelen dient en de rondvaarten van de Stad Zie rikzee niet klinkt wat zwakjes en heeft ook nog maar weinig bestuurderen op Schouwen- Duiveland kunnen overtuigen. Zoals zo vaak verdiept de rijksoverheid zich echter niet in de plaatselijke politiek en de plaatselijke belangen maar laat zij coute que coute het 'al gemeen belang'prevaleren. En tot nu toe heeft zij dat in dit geval ongestraft kunnen doen onder het mom dat men het beste beentje voorzet om de natuur te beschermen. Maarzo werkt de parlementaire demo cratie nu eenmaal. Je kunt als lagere overheid je eigen koers varen, zolang die maar niet al te veel afwijkt van de koers die al door de hogere overhe den is uitgezet. P.K. NEELTJE JANS - Op donder dag 12 maart, 16.00 uur, wordt aan de gedeputeerden me vrouw G. de Vries en de heer A. Dek het evaluatierapport van de Milieustraat aangebo den. De overhandiging van het verslag met de titel Mi lieustraat Zeeland; het resul taat van een groeiend milieu besef vindt plaats in de depen dance van het voorlichtings centrum op werkeiland Neel tje Jans. In de zomer van 1991 is het pro ject Milieustraat recreatieter reinen Zeeland van start ge gaan. Precies 50 bedrijven heb ben hieraan deelgenomen. Op de bedrijfsterreinen is glas, pa pier, blik en klein chemisch af val afzonderlijk ingezameld en afgevoerd. Het project is opge zet door Recron Zeeland, Ver eniging Afvalstof fenverwijde- ring Zeeland en de provincie. Het bureau Seinpost heeft de evaluatie in een rapport ver werkt. Bij de aanbieding wordt tevens ingegaan op de voortgang van het milieu project. ZIERIKZEE - Op zaterdag 14 maart geven de Christelijk Ge mengde koren Advendo uit Nieuwe-Tonge, Sursum Corda uit Middelburg en Soli Deo Gloria uit Ridderkerk een con cert in de Nederlands Her vormde Kerk in Zierikzee. Al le drie de koren staan onder leiding van Martin Mans. De zang- en samenzangavond be gint om 20.00 uur. De deuren worden om 19.30 uur geopend. Deze avond wordt er gezongen ten bate van de Stichting Ont moeting, een stichting die hulp biedt aan zwervers in de grote steden. Men probeert ze in aan raking te brengen met Gods woord en men biedt ze een tij delijk onderdak aan. De koren brengen ieder apart geestelijke liederen en bekende psalmen ten gehore, maar ook zingen zij gezamenlijk enkele stukken. Bij elkaar treden dan tegelij kertijd 200 zangers op. Op het programma staat ook een sa menzang zodat ook de bezoe kers de gelegenheid krijgen om mee te zingen. De organist Jasper Knape begeleidt het Ridderkerkse koor en organist Janco Beider neemt de overige twee koren voor zijn rekening. Daarnaast levert ook het trom petduo Herman en Henk-Jan Drost een muzikale bijdrage. Dominee Van Stuijvenberg uit Middelburg verzorgt de ope ning en sluiting van de avond. SCHARENDIJKE - Op donderdag 19 maart verga dert de raad van de gemeente Middenschouwen in het gemeentehuis van Scharendijke. De openbare vergadering begint om 19.30 uur. Aan de orde komt onder meer de vaststelling van de Notitie kampeer beleid. Met dit beleid wil de gemeente problemen met de controle en handhaving van kampeervergun- ningen en vrijstellingen die zich in het verleden heb ben voorgedaan, voorkomen. De notitie is tot stand gekomen na overleg met de VEKABO en de RE CRON en op het punt van controle en handhaving is getracht zoveel mogelijk aansluiting te vinden bij het beleid van buurgemeente Westerschouwen. Voor wat betreft de kampeer- mogelijkheden hanteert de no titie de recreatiestructuur schets als uitgangspunt. Hierin staat vermeld waar er in prin cipe wel en geen kampeerter reinen mogen komen. Dit bete kent echter niet dat in de re creatiestructuurschets een vol ledig beleid is uitgestippeld want de controle en handha ving wordt niet verder uitge werkt. Wat deze punten betreft tracht de gemeente eenzelfde lijn te hanteren als Wester schouwen, waar het systeem van controleren zijn vruchten begint af te werpen, om zo doende de recreatie in Midden schouwen in goede banen te lei den. Kwaliteitsverbetering In de notitie wordt eerst be schreven welke drie kampeer terreinen er in de gemeente voorkomen. Dit zijn de regulie re kampeerterreinen met meer dan 15 kampeereenheden, het kamperen bij de boer waar 5 tot 15 eenheden mogen worden geplaatst en het kleinschalig kamperen waar de grens ligt op 5 kampeereenheden. In het nieuwe beleid is opgenomen dat er naast de vaste stand plaatsen, die voor de onderne mer een zekere garantie bieden dat zijn terrein het hele seizoen is volgeboekt, ook genoeg op vang moet zijn geregeld voor de zogenaamde „vakantiekam- peerder". In principe op ieder terrein. Bij verzoeken tot uit breiding wordt met name geke ken of de uitbreiding een kwa liteitsverbetering tot gevolg heeft, met andere woorden „niet meer maar beter". Bij het vaststellen van regels voor uitbreidingsmogelijkhe den moet er uiteraard controle worden uitgevoerd op naleving van de regels. In het hoogsei zoen zal ieder van de 45 kam peerterreinen die de gemeente telt geregeld worden bezocht door een controleur. In het voor- en naseizoen worden de kampeerterreinen gecontro leerd op naleving van de overi ge voorschriften, zo staat te le zen in het hoofdstuk controle van de notitie. Na het seizoen wordt dit nieuwe controlebe leid geëvalueerd en eventueel aangepast. De notitie onderschrijft het be lang dat naast het constateren van overtredingen er ook daad werkelijk wordt opgetreden. Dit optreden kan bestaan uit berispingen of waarschuwin gen, het intrekken van de kam- peervergunning en het daad werkelijk ontruimen van over- standen. Van het optreden van de gemeente moet een preven tieve werking uitgaan richting andere ondernemers. Het kampeerbeleid heeft een aantal financiële gevolgen. Voor het controleren moet een bedrag van 8000 gulden voor de controleur worden uitgetrok ken. De raad wordt voorge steld akkoord te gaan met het nieuwe beleid en de kosten die hieruit voortvloeien. Naast het kampeerbeleid wordt er tijdens de raadsverga dering verder onder meer ge sproken over de vaststelling van het Monumentenbeleid 1992-1998, de vaststelling van het bestemmingsplan Scharen dijke, gedeelte Putmeet III en over het subsidieverzoek van de Stichting Middenschouwen Cultureel voor het organiseren van een eilandelijke muziek dag op zaterdag 25 juni in Scharendijke. Commissievergadering financiën NIEUWERKERK - Doordat aanvragen voortaan ook kunnen worden behandeld en betaald uit de bij zondere bijstand stelt het college van de gemeente Duiveland aan haar commissie financiën en onder wijs voor om tot opheffing van het sociaal nood fonds over te gaan. De vergadering van de commis sie financiën waar dit punt op de agenda is opgeno men is op donderdag 12 maart en begint om 16.30 uur. Per 1 januari van dit jaar is de bijzonder bijstand overgehe veld naar de algemene uitke ring uit het gemeentefonds. Aanvragen die tot deze tijd on der de noemer van het sociaal noodfonds werden ingediend kunnen nu worden betaald uit de'bijzonder bijstand. In feite is hiermee de noodzaak van het noodfonds komen te vervallen en wordt voorgesteld het fonds op te heffen. Bij een onderzoek is gebleken dat de houten constructie van de klokketoren van Sirjans- land in een slechte staat ver keert. Zo slecht dat vervanging dringend noodzakelijk is. De eventuele vernieuwing van de constructie bedraagt ruim 27.000 gulden een bedrag waar voor van de commissie een kre diet wordt gevraagd. Andere punten van de agenda zijn on der meer de vaststelling van de kostprijs van de grond van het nieuw aan te leggen be drijfsterrein bij Nieuwerkerk en een subsidieverzoek van de werkgroep schoolbiologie in verband met de oprichting van een milieu-educatief centrum (MEC). DEN HAAG - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag vernielingen aan gericht aan de landingslichten van de vliegbasis Gilze-Rijen. ZIERIKZEE - De Zierikzeese afdeling van de Nederlandse Bond voor Ouderen heeft voor donderdag 19 maart een thema-middag op het pro gramma staan, waarbij een be zoek wordt gebracht aan het bakkerij-museum Om den Broode. Deelnemers aan dit tripje moeten zich om 13.45 uur verzamelen bij het ANBO-, onderkomen in de Paternoster straat. ZIERIKZEE - „Ongeveer 30 procent van de automobilisten verzuimt op ritten buiten de bebouwde kom om de autogordels om te doen. Binnen de bebouwde kom rijdt zelfs 40 a 50 procent van de autogebruikers zonder de beveiliging van een autogordel", aldus H. Rutgers van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland. In het kader van een landelijke autogordelcampagne letten de mensen van de rijkspolitie in de komende weken extra op het dragen van autogordels. Want het is van groot belang dat automobilisten zichzelf die discipline opleggen. De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland let in de komende weken tijdens haar surveillances extra op het gebruik van autogordels. (Archieffoto). „Mensen vinden het vaak lastig om de gordel te gebrui ken, vooral voor kleine ritjes binnen de bebouwde kom. Men heeft vaak ten onrechte het idee dat er op die korte afstan den weinig of niets kan gebeu ren. Maar het is juist van groot belang dat men te allen tijde is voorbereid op een mogelijke noodstop. Vooral wanneer die leidt tot een frontale of flank botsing kan veel lichamelijk leed worden voorkomen door het dragen van de autogor dels". Om mensen meer bewust te maken van het belang van het dragen van autogordels houdt het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) van maandag 9 maart tot zondag 12 april een autogor delcampagne. Deze campagne sluit aan bij de landelijke auto gordelcampagne van Veilig Verkeer Nederland (WN) en bestaat uit voorlichting en po litietoezicht. Uiteindelijk doel is om het draagpercentage van gordels te verhogen tot 85 pro cent. Een verhoging die een rechtstreekse daling van het aantal verkeersslachtoffers tot gevolg zou hebben. Naar schat ting draagt op dit moment on geveer dertig procent van de automobilisten de autogordel. Belangrijke items die bij de voorlichting naar voren komen zijn de draagplicht die per 1 april ingaat voor inzittenden op de achterbank van een per sonenauto. Als achterin de auto gordels aanwezig zijn is men verplicht deze te dragen. Ook wordt aandacht besteed aan het gebruik van kinderbe- veiligingsmiddelen als kinder zitjes, die het kind optimale bescherming bieden. Met de in voering van het nieuwe RW (Reglement Verkeersregels Ver keerstekens) eind vorig jaar zijn ook bestuurders van be drijfsauto's verplicht gewor den de autogordels te dragen. Tijdens de campagne ontplooit een groot aantal mensen en in stellingen allerlei activiteiten. Zo plaatsen wegbeheerders op verschillende lokaties poster borden en ongeveer tachtig be drijven in Zeeland informeren hun werknemers via posters, een videofilm en foldermateri aal over het belang van het dra gen van gordels. Alle politie korpsen nemen deel aan het project, dus de weggebruikers krijgen veelvuldig te maken met controlds. Op Schouwen- Duiveland gebeurt dat volgens de heer Rutgers vooral via het Gericht Vèrkeers Tbezicht en het Lokaal Tbezichtsplan (LKT); de gebruikelijke sur veillances van de politie. Sinds vorige week speelt men al in op de campagne door aan automo bilisten die men voor controle aanhoudt een folder uit te rei ken waarin wordt gewezen op het belang van het dragen van autogordels. De controle wordt vooral uitgevoerd op de Rijks weg N-59, Weg naar de Val en de dammenroute in de West hoek. Daarnaast gaat het WN- infoteam in samenwerking met de politie in Zeeland meerma len op pad om automobilisten persoonlijk te informeren. De gene die zijn gordel omheeft maakt via een prijsvraag kans op een draagbare CD-speler. Degene die in zijn auto nog geen gordels heeft gemonteerd kan terecht bij ongeveer negen tig BOVAG-garages in Zeeland. Met tien procent korting op het normale tarief worden hier de gordels ingebouwd. De namen en adressen van deze garages worden door het ROVZ via pamfletten en advertenties in huis-aan-huis-bladen bekend gemaakt. Om het effect van de campagne te kunnen evalueren laat het ROVZ metingen uitvoeren. Zo kan getoetst worden of het uit eindelijke doel, het draagper centage van 85 procent, is be reikt. MIDDELBURG - Op woens dag 11 maart staan er in het Provinciehuis Aan de Sint Pie terstraat 42 twee bijeenkom sten gepland. Om 9.00 uur geeft de voorzitter van de Provinciale Stuurgroep Glastuinbouw, gedeputeerde de heer D. J. P. Bruinooge, de laatste stand van zaken weer over de bevindingen van een stuurgroep die heeft gekeken n^ar de mogelijkheden van glastuinbouw in Zeeland, 's Middags om 15.30 uur komen de aandeelhouders van de NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans bijeen in een vergadering. Hierin wordt gesproken over de samenwerking tussen Con sortium Deltapark en de NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans. Verwacht wordt de de aandeelhouders komen met een oordeel over deze overeen komst. Deze vergadering is openbaar. SCHARENDIJKE - In de rij van Schouwse dorpen houdt Scharendijke haar Straofeest komende zaterdag 14 maart. De ruiters en hun versierde paarden worden om 12.00 uur verwacht in de Dorpsstraat. Hier gaat de de jury met nauw keurige blik over tot de keu ring van de paarden en bepaalt zij welk dier het mooist is „aangekleed". Om 12.30 uur vertrekt de ruiterstoet naar het strand voor het wassen van de voeten. Bij het paviljoen de Wijde Wereld van de familie Ketting wordt een stop ge maakt om de paarden op adem te laten komen en zelf een drankje te nuttigen. Intussen wordt er in 'de Dorpsstraat om 12.45 uur ringsteken op de fiets voor de jeugd tot en met 12 jaar gehouden. Voorafgegaan door muziekgezelschap Nut en ont spanning uit Zonnemaire ver trekken de ruiters in colonne vanaf het parkeerterrein bij het sportveldencomplex voor een rondgang door het dorp. Met een korte toespraak ver welkomt burgemeester W. den Boer van Middenschouwen het gezelschap in de Dorpsstraat. Om 15.45 kunnen de ruiters'to nen of zij ook öp een :p"aard' kunnen ringsteken. Na afloop van dit evenement worden de prijzen uitgereikt. De organi satoren verwachten dat zich weer een behoorlijk aantal rui ters aanmeldt. De adressen om zich op te geven als deelnemer zijn: Irenestraat 3, telefoon 01117-2068 en Putmeetweg 6, te lefoon 01117-1525 beide in Scha rendijke. Bij het volksfeest is niet alleen gedacht aan de ou deren. De kinderen die nog te jong zijn om mee te gaan met de straorijders kunnen aan de Platteweg ponyrijden. Hieraan wordt medewerking verleend door manege Groll uit Renesse. ZIERIKZEE - De Werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen- Duiveland houdt op dinsdag middag 17 maart in clubhuis De Lichtboei een themabijeen komst. Centraal staat de posi tie van de „oudere vrouw". De bijeenkomst begint om 13.30 uur en duurt naar verwachting tot ongeveer 16.00 uur. Als speciale gast is uitgeno digd mevrouw Thnnie van Ros sen, contactvrouw van het WOUW, de wijze oude wijven ofwel wijze oudere vrouwen. De WOUW is een landelijk net werk van maatschappij-kriti sche oudere vrouwen, die stre ven naar meer inspraak, in vloed en aanzien van vrouwen in het algemeen en van 50-plus vrouwen in het bijzonder. Mevrouw Van Rossen geeft aan het begin van de bijeenkomst een korte inleiding over de vi deofilm Wijs op weg. Deze dis cussiefilm, waarin gewone huis-tuin-en-keuken vrouwen aan het woord komen, behan delt de thema's inkomen, ge zondheid, ontwikkeling en wo nen toegespitst op de situatie van de oudere en ouder wor dende vrouw. Na de film die ongeveer een half uur duurt en een korte pauze is er gelegen heid nader over het onderwerp te discussiëren en eventueel vragen te stellen. Voor meer in formatie kan gebeld worden naar het secretariaat van de werkgroep, telefoon 01112-2024 of 01110-14284. Advertentie Verwachting t/m zaterdag 14 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 7 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 7 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht noordw. 6 ZON- EN MAANSTANDEN 11 mrt. Zon op 07.02, onder 18.37 Maan op 09.40, onder 02.01 12 mrt. Zon op 07.00, onder 18.39 Maan op 10.39, onder 03.03 Eerste Kwartier: 12 maart (03.36) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen krijgt het weer een onbestendig karakter met veel wind en van tijd tot tijd regen of buien. De eerste van een hele reeks regengebieden passeert van avond en vannacht ons land. Morgen klaart het tijdelijk op, maar morgen avond bereikt een volgend neerslag- gebied ons land. De wind wakkert vanavond aan tot vrij krachtig, aan de kust tot hard. Ook morgen waait het flink. De temperaturen variëren van 6 graden in de komende nacht en 9 graden morgenmiddag. ZIERIKZEE - In Galerij, de ga lerie die ondergebracht is in het gebouw van de regionale scholengemeenschap Profes sor Zeeman in Zierikzee is van maandag 16 maart tot 16 april werk te zien van de Italiaanse kunstenaar Piermario Ciani. Onder het motto About Art worden in Galerij verschillen de werken getoond waarin het woord Art centraal staat. Vol gens de veelzijdige Ciani is Art niet meer dan een woord van drie letters. Ciani, die zowel zeefdrukker als fotograaf, mailartist, computerkunste naar als ontwerper is speelt in zijn werk met het woord Art door er letters en andere bete kenissen aan toe te voegen. Zijn werk sluit aan bij de visu ele poëzie maar is tegelijker tijd ook een provocatie wat be treft de plaats van de kunst in tie wereld van vandaag. Na zijn debuut'in 1981 in Italië expo seerde Ciani verder in New York, Rome, Berlijn, Valencia, Sao Paulo en nu dus ook in Zie rikzee. De expositie About Art is van af maandag 16 maart vier we ken lang (tot 16 april) te zien in galerie Galerij in het schoolge bouw van de RSG aan het Hat- fieldpark. Maandagmiddag tussen 14.30 en 15.30 uur is de expositie voor het publiek te bezichtigen. Ook na telefoni sche afspraak (01112-2017) is een bezoek aan About Art mo gelijk. ZIERIKZEESCHEil NIEUWSBODElü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarièven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3