Taboe op praten over corruptie binnen EG KNOV wil alsnog wettelijk ingrijpen in de Ziektewet Jongerenteam bewaakt winkelcentrum Osdorpplein Twee bij Brielse meer gevonden lijken zijn geïdentificeerd AID neemt tong in beslag Deense vissers Internationale anti-corruptie-conferentie Nieuwe aanklacht tegen ex-Stasi-chef Mielke Brieven aan Reve op de veiling Eerste kievitsei Grootscheeps onderzoek naar gevolgen WO II Bergers maken redders en kustwacht verwijten De Klerk verlaat campagne bijeenkomst in wolk traangas Experiment Amsterdamse politie 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Identiteit derde man nog onzeker OOSTVOORNE - De politie heeft twee van de drie lijken geïdentificeerd die afgelopen vrijdag langs de Brielse Gatdam bij het Zuidhollandse dorpje Oost- voorne werden aangetroffen. Het gaat om twee uit Rotterdam afkomstige mannen met de Turkse natio naliteit. Over de identiteit van de derde man heeft de politie wel een vermoeden, maar nog geen zeker heid. Dit heeft de woordvoerder van de rijkspolitie maandagavond meegedeeld. AMSTERDAM - De Europese Gemeenschap is een ondemocratisch orgaan, doortrokken van fraude en corruptie. In economisch opzicht is de EG overont- wikkeld, in politiek opzicht is het echter blijven ste ken op het niveau van een ontwikkelingsland. Zie daar het ontluisterend beeld dat Lode van Outrive, lid van het Europees Parlement en professor aan de Universiteit van Leuven in België, maandag schetste van de EG. Hij deed dat tijdens de eerste dag van de internationale anti-corruptie conferentie in Krasna- polsky in Amsterdam. De identiteit van de twee man nen kon worden vastgesteld nadat zij in Rotterdam als ver mist waren opgegeven. Aan de hand van hun gebit en verkla ringen van relaties werden de slachtoffers herkend. De poli tie wil in verband met het on derzoek geen mededelingen doen over namen, leeftijden en achtergronden van de mannen. De woordvoerder wil slechts kwijt dat de veronderstelling van een afrekening in het cri minele milieu nog altijd over eind blijft. Het onderzoek van het 25 man sterke recherche- bijstandsteam richt zich nu op het milieu waarin de slachtof fers zich bewogen. Inmiddels is ook komen vast te staan dat de mannen door schoten om het leven zijn gebracht. Volgens de politie is dat niet op de vind plaats gebeurd, maar elders. De lijken werden vrijdagmor gen omstreeks 11.00 uur aan de oever van het Brielse Meer ge vonden door een opzichter van het recreatieschap. De man Hij zal dit voorstellen als mi nister De Vries op korte ter mijn met sociale partners om de tafel gaat zitten om de te leurstellende uitkomsten van de cao-onderhandelingen te be spreken. Werkgevers en werk nemers zouden in de cao's 'vrij willig' positieve en negatieve prikkels opnemen om het ver zuim terug te dringen. Een la gere, niet onmiddellijk ingaan de uitkering zou er voor zorgen dat werknemers zich wel twee maal bedenken, alvorens het bed te houden. Daar is volgens Kamminga, en de cao-uitkom- sten geven hem daarin gelijk, niets van terechtgekomen. Hij deelt de zorg van de ministers De Vries, Kok en ook van pre- DEN HAAG - De Algemene In spectiedienst (AID) van het mi nisterie van landbouw heeft maandag in de haven van Sche- veningen twee Deense vissers betrapt, die probeerden ruim 600 kg tong buiten de vangstre gistratie te houden. De partij tong is in beslag genomen. Tégen één visser is proces verbaal opgemaakt, de ander Datum ZIERIKZEE 11 maart 12 maart ROOMPOT BUITEN 11 maart 12 maart BRUINISSE 11 maart 12 maart WEMELDINGE 11 maart 12 maart kwam af op de rookontwikke ling, die vanonder een boom in de rietkraag vandaan kwam. Daar deed hij vervolgens een lugubere vondst. De politie constateerde dat er drie stoffe lijke overschotten in brand wa ren gestoken. Als gevolg van de verbranding is moeilijk vast te stellen wanneer de mannen om het leven zijn gebracht. Vol gens woordvoerder De Rooij bestaat er vooralsnog geen en kel' verband met de vondst van drie lijken in een woning aan de Portugesestraat in Rotter dam-West. Daar werden zon dag na klachten over stank overlast eveneens de stoffelijke resten van drie mannen gevon den. Na een getuigenoproep stroomde er het afgelopen weekeinde een groot aantal tips binnen bij het recherche bijstandsteam. Volgens de poli tiewoordvoerder zit de gouden tip er niet bij, maar was de in formatie in sommige gevallen wel waardevol voor het onder zoek. mier Lubbers. Het kabinet wil de bijna een miljard gulden binnen halen aan het eind van de kabinetsperiode, via beper king van de uitkering en het wegstrepen van vrije tijd bij ziekte. De WD heeft maandag Kamervragen gesteld over de haalbaarheid daarvan, nu de cao's niets opleveren. Vorig jaar legde het kabinet een zoge noemd parapluie-wetje op ta fel, dat een streep haalde door alle bestaande cao-afspraken. Werknemers moesten dan maar probeyen om de aanvul lingen terug te krijgen; werk gevers konden dan pogingen doen hen daarvoor te laten be talen. Dat zou de kosten moe ten drukken. koos snel het zeegat. De Kust wacht kijkt naar hem uit. De in beslag genomen tong is ver kocht op de Scheveningse af slag. De opbrengst van bijna 10.000 gulden is op een rekening van Justitie gezet. Vorige week be keurde de AID ook al twee Deense vissers. Daarbij werd 1895 kg tong in beslag geno men. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 07.15 155 01.05 -143 19.55 136 13.35 -156 08.15 145 01.50 -142 20.50 121 14.30 -145 06.00 165 12.25 -151 18.30 139 - 07.00 146 00.50 -137 19.45 115 13.30 -138 07.15 168 01.05 -153 19.55 146 13.40 - 166 08.15 155 02.00 -152 21.05 131 14.30 -154 07.15 164 01.05 - 149 19.55 143 13.35 -162 08.20 153 01.55 -147 21.00 128 14.30 -151 BERLIJN - De voormalige chef van de Oostduitse geheime dienst (Stasi) Erich Mielke zal zich ook moeten verantwoor den voor strafbare feiten be gaan tijdens zijn ambtsperio de. Dit is maandag vernomen in justitiële kringen in Ber lijn. De nieuwe aanklacht tegen Mielke heeft betrekking op het leveren van luxe-goederen uit het westen aan Wandlitz, een woonoord voor de elite in de voormalige DDR even buiten Berlijn. Ook moet de 84-jarige zich verantwoorden voor het geven van de opdracht geen aanklachten in te dienen we gens het vervalsen van de uit slagen van de gemeenteraads verkiezingen van 7 mei 1989 en het afluisteren van de telefoon van de Oostduitse oppositie. Het is nog niet bekend wan neer het nieuwe proces tegen Mielke, die gedurende 32 jaar de Stasi leidde en onlangs in de beklaagdenbank een zieke in druk maakte, zal beginnen. LEIDEN - Veilinghuis Bur- gersdijk Niermans in Leiden brengt in mei verschillende collecties brieven aan de au teur Geraré Reve in de ver koop. Het gaat om brieven die onder anderen Simon Carmig- gelt, Renate Rubinstein, Adriaan Roland Holst en Hee- re Heeresma aan Reve hebben geschreven. Er is ook een ver zameling van 481 brieven bij, afkomstig van uitgever Johan Polak. Volgens woordvoerder Steen kamp van het Leids veilinghuis is de laatste collectie de be langrijkste. Volgens de kunst handelaar blijkt er uit hoe een uitgever een schijver verwerft en met hem omgaat. Aanvanke lijk vond Reve onderdak bij uitgeverij Van Oorschot, maar met de uitgave van een bloem lezing begon Polak aan Reve te trekken. Polak bracht daarna enkele boeken van Reve op de markt, maar na verloop van tijd koos de auteur toch voor Elsevier. Volgens Steenkamp zijn de brieven -van Polak aan Reve af en toe zeer persoonlijk getint. Reve's levenspartner Joop Schafthuizen heeft de brieven aan Burgersdijk Niermans aangeboden. De vei ling wordt gehouden op 19, 20 en 21 mei. HINDELOOPEN - In Fries land is maandagmiddag het eerste kievitsei gevonden in een weiland nabij Hindeloo- pen. Het zoeken naar kievitseieren is in Nederland omstreden, maar in Friesland neemt com missaris der koningin Hans Wiegel het ei dinsdagmorgen- vroeg zonder problemen in ont vangst. AMSTERDAM/LEIDEN Tienduizend Nederlanders tus sen 61 en 72 jaar worden de ko mende week benaderd voor een onderzoek naar trauma tisch uitgepakte oorlogserva ringen in Europa en Nederlands-Indië. Het gaat om mensen in Enschede, Arnhem, Eindhoven, Maastricht, Leeu warden, Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. In dit promotie-onderzoek van drs. I. Bramsen wordt samen gewerkt door de Rijksuniversi teit Leiden en de Vrije Univer siteit van Amsterdam. Onder zoeksleider is prof.dr. H. van der Ploeg, hoogleraar bijzon dere psychotraumatologie door oorlog en geweld in Leiden en gewoon hoogleraar medische psychologie in Amsterdam. Tussen 11 en 18 maart ontvan gen de geselecteerden een schriftelijk verzoek om mede werking en een korte vragen lijst over hun ervaringen in de oorlog met Duitsland of Japan en/of tijdens de strijd om de onafhankelijkheid van Indone sië. Ook wordt gevraagd of ze psychische en/of lichamelijke klachten hebben die met de oorlog in verband kunnen wor den gebracht, en of er professi onele hulp aan te pas is geko men. ,,Het bestuur als versterker van corruptie" luidde het the ma van zijn bijdrage. Wie van de aanwezige Europeanen al had gedacht dat corruptie uit sluitend voorkomt in onde rontwikkelde landen of onder totalitaire regimes, verliet aan het einde van de dag met het schaamrood op de kaken de zaal. Fraude Volgens Van Outrive rust er op het gebruik van het woord „corruptie" een taboe binnen de EG. Zowel EG-voorzitter Dankert in zijn rapport van 23 mei 1989 over EG-fraude, als de twaalf ministers van justitie die in 1991 een resolutie over dit onderwerp opstelden, me den het woord angstvallig. Er kan echter geen twijfel over be staan dat het op grote schaal voorkomt, aldus Van Outrive. „De mafia is onder ons." De in gewikkelde EG-wetgeving is volgens het parlementslid een van de factoren die corruptie oproept en bevordert. In plaats van een middel om de algeme ne belangen te beschermen, kan de wet zo worden tot een bron van corruptie en een uiting van ongelijke machts- Het bergingsbedrijf Smit In ternationale heeft dit pro bleem voorgelegd aan het mi nisterie van verkeer en water staat. Een woordvoerder van Smit wees er maandag op dat een watersporter de hulp door een reddingsmaatschappij niet kan verhalen bij zijn verzeke ring. Het hulploon van een ber ger wordt daarentegen bepaald na overleg tussen verzekeraar en berger. Van dat geld kan de berger zijn middelen bekosti gen om goede hulp te bieden, stelt de woordvoerder. Smit vindt verder dat de kustwacht in geval van nood behalve de reddingsboot ook de berger moet waarschuwen. Ondeskundig- Volgens Smit Internationale kan ondeskundig handelen materiële gevolgen voor de wa tersporter en negatieve uitwer- Het patrouilleteam bestaat uit vijf jongens in de leeftijd van 17 en 18 jaar die zelf wegens kleine vergrijpen bekend zijn bij de politie. Bedoeling is dat ze toezicht houden op andere jeugdigen die middenstanders en publiek in het winkelcen trum veel overlast bezorgen. Uitstraling Vier leden van het vaste bewa kingsteam zijn van Marok kaanse afkomst. Het tiener team heeft juist hen geselec teerd uit een grote groep be langstellende jongeren omdat een deel van de overlast door Marokkaanse jeugdigen wordt veroorzaakt. Gehoopt wordt verhoudingen. Hoe meer wet ten er zijn, hoe vaker ze met voeten kunnen worden getre den. De EG-wetgeving is daar een duidelijk voorbeeld van. Volgens Van Outrive waren er op een gegeven moment 30 ver schillende exportvergoedingen voor rijst, afhankelijk van de kwaliteit van het produkt. De verleiding voor de exporteur om te beweren dat zijn rijst van het kwaliteitsprediktaal „16" is, in plaats van „14" om zo doende meer geld op te strij ken is dan wel erg groot. Regelgeving Een ander voorbeeld van com plexe regelgeving die corrupt handelen uitlokt is de wet waarin wordt bepaald dat in voerrechten voor vee van het mannelijk geslacht lager zijn dan die voor vee van het vrou welijk geslacht. De bedoeling was om het fokken van vee van het mannelijk geslacht te sti muleren en zodoende het mel koverschot te verkleinen. Het bleek onmogelijk om de wet te handhaven, want hoe moet een douaneambtenaar aan in stuk ken gehakt, ingevroren en op gestapeld vlees zien van welk geslacht het is?", aldus Van Ou- king op het milieu hebben. Tij dens het zomerseizoen liggen er - per locatie - in Vlissingen, Hoek van Holland en Lelystad vijf tot zes bergingsvaartuigen „op stoom" om in te springen bij noodsituaties. Smit heeft samen met collegabedrijven Wijsmuller en ITC er pok op ge wezen dat professionele ber gers ook internationaal hun materiaal terugtrekken, nu er steeds minder gebruik van wordt gemaakt. De situatie die dan ontstaat kan veel gevaar opleveren, zowel voor milieu als voor mensen. Eenzelfde ge vaar dreigt nu voor de Neder landse plezier-, binnen- en kustvaart, aldus Smit. Inmid dels zitten bergers samen met het ministerie van verkeer en waterstaat in een werkgroep die tot doel heeft de internatio nale scheepvaart en de Neder landse kusten te behoeden voor het wegvallen van de ber- gingsvloot. dat hun uitstraling een positie ve invloed -heeft op hun leeftijd- en cultuurgenoten. Voorlopig wordt het bewa kingsteam alleen ingezet op de koopavond (donderdag) en op zaterdag. Gewapend met mobi lofoons surveilleren de jongens in de openbare ruimten en in de winkels. Ze zijn herkenbaar aan hun donkerblauwe body warmers en sweaters met op schriften van het tienerteam als „Beware, Watch Out". De jongens hebben van het tiener team een opleiding van mini maal acht uur gekregen waarin onder meer hun bevoegdheden werden uitgelegd. Volgens de politiewoordvoerder zijn die beperkt en gaan de aanhou dingsbevoegdheden niet verder trive. Het niet gescheiden zijn van bevoegdheden is eveneens een bron van corruptie. Vol gens de parlementariër is het binnen de EG heel gebruike lijk dat de bevoegdheden om vergunningen en subsidies te verlenen berusten bij dezelfde personen of instanties die op de naleving van de voorwaar den moeten toezien. De on- Europese mentaliteit waar door de lidstaten menen dat fraude met EG-geld minder ernstig is dan andere vormen van witte-boordencriminali- teit, maakt het er niet beter op, vindt de politicus. Het opleg gen van dure celstraffen is niet de juiste manier om degenen te bestraffen die zich schuldig maken aan corruptie, vindt Van Outrive. Het terugbetalen van het onrechtmatig behaalde voordeel, het opleggen van boetes, het niet meer verlenen van opdrachten en publiciteit vindt hij „betere middelen. Maar mocht een ieder al door drongen zijn van de noodzaak corruptie aan te pakken dan blijft er nog één levensgroot probleem over. „Want wat moet je precies onder corruptie ver staan?", was het dillema dat John A. Gardiner van de Uni versiteit van Illinois in Chica go zijn toehoorders voorscho telde. „Wat illegaal is in het ene land is volkomen wettig in een andere natie. Soms kan corrup tie relatief onschadelijk, zelfs gezónd zijn en „legaal" is lang niet altijd een synoniem voor „ethisch". Om het vraagstuk nog gecom pliceerder te maken is de pu blieke opinie zeer aan verande ring onderhevig. Wat tien jaar geleden werd afgekeurd, wordt tegenwoordig volkomen nor maal gevonden. dan die van iedere andere bur ger. Begeleiding Gedurende de surveillance- uren is er permanente begelei ding en ondersteuning van het districtsbureau. Een politie- busje staat paraat bij het win kelcentrum zodat de jongens per mobilofoon incidenten di rect kunnen doorgeven. Voor hun werkzaamheden krijgen de jongens een soort onkosten vergoeding van 240 gulden per maand. Afgelopen zaterdag hebben de jongens hun eerste surveillance gelopen en vol gens de politiewoordvoerder is de dag rustig verlopen en wa ren er geen incidenten. De win keliers juichen het project toe en ook onder jongeren schijnt de proef aan te slaan. Elf ande re jongeren hebben al geïnfor meerd of zij ook in een team konden meedraaien, maar het blijft in de proefperiode bij één team en alléén in dit winkel centrum, aldus de woordvoer der. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Corne- liastichting. Tot en met 28 maart Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen en pastels Mini van Iterson, Bewaerschole. Dagelijks, be halve zondags, van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 10 maart Zierikzee Officiële overdracht nieuwe ambulances. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. 16.30 uur. Startavond plantenwerkgroep Natuur- en Vogelwacht. Vereni gingsgebouw. 19.30 uur. Commissievergadering finan ciën in stadhuis. 19.30 uur. Voorlichtingsavond ouders van leerlingen hoogste groep basis school. RSG Professor Zee man. 20.00 uur. Spruitenavond. Huis van Nas sau. 20.00 uur. Sirjansland Ploeg- en voorjaarswerkde- monstratie met brede banden. Meijer MH Jobsweg. 13.30 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee Krea-club kinderen zes tot twaalf jaar. Buurt- en clubhuis De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst tractorprestaties. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering Oranjever eniging. Hotel Haamstede. 20.00 uur. Scharendijke Inzamelingsactie Stichting Mensen in Nood. De Putmeet. 19.00-20.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee Kerkwerve/ Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier ophalen door WIK. Vanaf 09.30 uur. Scharendijke Straofeest. Dorpsstraat. 12.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Nieuwerkerk Klaverjasfestijn. Dorpshuis. Van 13.30 tot 18.00 uur. Maandag 16 maart Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Dinsdag 17 maart Zierikzee Bijeenkomst Werkgroep Vrouw en Geloof. De Licht boei. 13.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 18 maart Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Tineke Schouten met cabaret- programma Tien maal tien. Concertzaal. 20.00 uur. Doodtij: 14 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 KNOV-voorzitter Kamminga DEN HAAG - Het kabinet moet bij wet verplichte wachtdagen bij ziekte invoeren, alvorens zieke werknemers een uitkering krijgen. Die wettelijke uitkering, van 70 proeent van het loon, mag dan niet langer worden aangevuld tot 100 procent, zoals nu vrijwel overal gebeurt. Dat heeft voorzitter Kam minga van het KNOV, de werkgeversorganisatie in het midden- en kleinbedrijf, maandag in Den Haag gezegd. Redders mogen niet bergen1 ROTTERDAM - Bergers vinden dat redders zich niet moeten bezighouden met het bergen van schepen van watersporters die in nood zijn gekomen. Water sporters maken vaak gebruik van de hulp van red dingboten, die hun hulp tegen een vrijwillige bijdra ge aanbieden. De bergers zijn het daarmee niet eens omdat redders geen professionele bergers zijn. BLOEMFONTEIN - De Zuid- afrikaanse president Frede- reik de Klerk, die zijn land rondreist om blanke kiezers te winnen voor zijn hervor mingspolitiek is maandag avond door extreemrechtse studenten uitgejouwd en ver jaagd van de universiteit in Bloemfontein. In een wolk van traangas verliet hij voortijdig de campus, waar hij studenten wilde oproepen op 17 maart bij het referendum over de hervor mingen „ja" te stemmen. Volgens het Zuidafrikaanse persbureau SAPA werd de gas wolk veroo.rzaakt door een gra naatexplosie in het restaurant waar De Klerk zou spreken. De eetgelegenheid was volgepakt met extreemrechtse studenten die affiches droegen met „Nee" tegen de hervormingen en bij aankomst van de president „verrader" schreeuwden en zijn vertrek eisten. Kort daar op ontplofte de granaat. Lijf wachten duwden de president en zijn vrouw Marike onmid dellijk in een auto die met vlie gende vaart de campus verliet. Bekendmaking winnende logo werkgroep ontwikkelingssa menwerking. Stadhuis. 16.00 uur. Jaarvergadering van ABVA/ KABO. Huis van Nassau. 19.30 uur. Informatie-avond bouwplan nen Manhuisstraat 'in. Vier schaar stadhuis. 20.00 uur. Neeltje Jans Overhandiging evaluatiever slag Milieustraat. Voorlich tingscentrum Delta Expo. 16.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Vergadering adviescommissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 maart Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst Eu rotransplant. Restaurant Mon- dragon. 19.30 uur. Kiekieres tegen Theatersport- groep Groningen. In Concert zaal. 20.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Schouwspelers met blijspel Rijtuig 1880. Oosterhof. 20.00 uur. Zaterdag 14 maart Zierikzee Dansfestijn ten bate van Greenpeace. Dansschool Jan vier. 12.00 tot 24.00 uur. Jaaruitvoering Kunst en Eer in Concertzaal. 20.00 uur. Samenzangavond. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie is een ex periment begonnen waarbij jongeren in het winkel centrum Osdorpplein in Amsterdam-West patrouil leren. Het project, dat duurt tot 15 juni, is een initia tief van het zogenoemde tienerteam van het dis trictsbureau Meer en Vaart en heeft een subsidie van 10.000 gulden gekregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2