Aanpassingen van beide partijen noodzakelijk Verdeelde meningen over aanleg tweede camping bij Zierikzee 0 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND v TROUWPLANNEN? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE h'xL 8 - vab 9 Tweede Kamerlid Dijkstal over asielzoekersbeleid Burgemeester Asselbergs: Op termijn veel spijt van krijgen Inbraak winkel Inbraak in auto's Valse brand melding drukkerij lakenman ochtman bv 3 LANDELIJKE CAMPAGNE 3 MIDDENSCHOUWEN 5 VERGADERING VISSERSBELANG 7 SCHAATSEN Archeologisch onderzoek kost Zierikzee centjes I— dé krant van schouwen -duiveland! j ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 MAART 1992 148e JAARGANG NR 25117 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BURGH-HAAMSTEDE - De VVD afdeling Wester- schouwen had gisteravond, maandag, een prominent politicus naar haar gemeente gehaald om een inlei ding te houden over het asielzoekersbeleid. Een on derwerp dat gezien de mogelijke komst van asielzoe kers naar de gemeente zeer actueel is en de gemoede ren bij de bevolking al geruime tijd bezighoudt. De heer H. F. Dijkstal, Tweede Kamerlid voor de VVD en vice-voorzitter van deze partij, verwoordt de me ning van de landelijke VVD. „In Nederland moet er een klimaat worden gecreëerd waarbij partijen met elkaar in gesprek raken. De vluchtelingen moet ge leerd worden dat ze zich aanpassen en de Nederland se bevolking moet zich met hart en hoofd openstel len voor de vaak schrijnende omstandigheden waar in sommige vluchtelingen zich bevinden". door een aantal oorzaken zoals het niet beheersen van taal door de buitenlanders, de slechte scholing en de hoge werkloosheid onder allochto nen niet altijd vlekkeloos ver loopt. Bij de asielzoekers is het beleid erop gericht dat nadat de bui tenlanders één maand in een opvangcentra hebben doorge bracht, wordt bepaald of ze mogen blijven. Is dit het geval dan worden ze overgebracht naar een asielzoekerscentrum en krijgen ze de status van po litiek vluchteling. De branden de vraag is nu waar deze centra moeten komen. Het Tweede Kamerlid constateert dat zoals bij ieder besluit waar voor be woners of groepen onder hen nadelen aan zitten verbonden er hierbij menselijke reacties los komen als: „wanneer het maar niet bij mij is". In de ste in zijn inleiding gaat de heer Dijkstal eerst in op de geschie denis die vooraf is gegaan aan het probleem waar de Neder landse samenleving zich nu voor geplaatst ziet: de opvang en integratie van 850.000 tot 900.000 buitenlanders in een klein land als het onze. Om eco nomische redenen zijn deze buitenlanders in de jaren vijf tig en zestig buitenlanders naar Nederland gehaald om het werk te doen waar de Ne derlanders hun neus voor op haalden. Ibtdat de problemen met de werkloosheid hardnek kiger werden en de illusie dat de buitenlanders wel weer zou den terugkeren, werd doorbro ken. Stijging Nadat hij verder heeft uitge- wijd over het minderheden- en immigrantenbeleid van de re gering en de mening van de WD komt de heer Dijkstal op het probleem van de asielzoe kers. Asielzoekers die naar ver wachting in grotere getale rich ting ons land zullen komen. „Het verschil tussen arme en rijke landen is niet op te los sen. Steeds' grotere groepen mensen zullen op zoek gaan naar een beter bestaan", zo zegt hij. Hij doelt daarbij niet al leen op mensen uit de ontwik kelingslanden, maar ook op die uit de Oostbloklanden en de Onafhankelijke Staten van het Gemenebest. Een complice rende factor daarbij is het af breken van de grenzen in Euro pa waardoor de migratiedruk op de West-Europese landen nog groter zal worden. Naar de mening van de VVD moet de massa-migratie wor den tegengegaan. Bij het op vangen van de stroom buiten landers moet er in haar optiek hard worden opgetreden tegen de illegaliteit en moeten, hoe wel het onderscheid moeilijk te maken valt, alleen politieke en niet de economische vluch telingen, worden toegelaten. Deze politieke vluchtelingen die bij terugkeer in hun land vervolgd zouden worden van wege hun mening moeten in onze samenleving worden op genomen, aldus de spreker. De WD ziet integratie in dit ver band als een tweezijdig proces waarbij iedereen -zich moet aanpassen en waar voor beide partijen ruimte moet worden geschept om in harmonie met elkaar te leven. Integratie die H. F. Dijkstal: „Geen discriminatie, respect en een nuchtere kijk op de problemen". (Foto: Joop van Houdt). den waar al veel buitenlanders zitten zijn er geen gebouwen meer voor de opvang, dus is de overheid aangekomen bij de kleinere gemeenten als Wester- schouwen waar deze accommo daties nog wel voorhanden zijn. De reden waarom hij deze avond is uitgenodigd. Hij sluit het eerste gedeelte van de avond af met de sleutelwoor den van de VVD bij deze kwes tie: geen discriminatie, respect voor elk individu en een nuch tere kijk op de problemen. ,,Op bestuurlijk niveau moeten er op grond van argumenten beslissingen worden genomen en hieraan moet men zich con sequent houden". Ervaringen Hierna is het de beurt aan het publiek. Een toehoorder vraagt de heer Dijkstal hoe an dere asielzoekerscentra in Ne derland functioneren, met an dere woorden wat de ervarin gen hier zijn. De heer Dijkstal adviseert de bestuurders van Westerschouwen eens te kijken in Leersum waar een asielzoe kerscentrum is gevestigd. Uit eigen ervaring weet hij dat dit soort bezoeken schrijnende beelden oplevert. ,,Als je hier een gezin met vier kinderen uit Somalië aantreft die al hun be zittingen hebben achtergelaten en nu moeten wonen in een ka mer van vier bij vier, dan weet je dat er heel wat gebeurd moet zijn bij deze mensen. Als je dan je gevoel laat spreken zeg je dat je dit soort mensen op moet vangen. Nuchterheid is echter gewenst want je schept hier mee een precedent voor andere groepen vluchtelingen. Maar het echte slachtoffer is met alle respect niet de bevolking van Westerschouwen maar de vluchteling zelf". Al met al wordt geconcludeerd dat de gemeente Westerschou wen de komende weken be langrijke beslissingen staat te wachten. Hij dringt er op aan dat de bestuurders en bevol king van Westerschouwen de zaken overwogen en nuchter op een rijtje moeten zetten. Wat betreft de aantalten vluchtelin gen die in de gemeente moeten worden opgevangen vindt hij dat in eigen kring een juiste schaal moet worden bepaald. Daarnaast komt het aan op res pect voor elkaar en een kwestie van geven en nemen", besluit hij. ZIERIKZEE - „Met het ingaan op dit verzoek wordt het beleid dat we indertijd hebben vastgesteld met één pennestreek weggevaagd. Ik vind dat een uiterst vreemde gang van zaken". Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs reageerde ver baasd en wat geïrriteerd op de mening van de commissieleden J. J. Geleijnse (VVD) en C. Legemaate (CDA). Zij pleitten voor de aanleg van een tweede cam ping bij Zierikzee. Een plan van de heer M. Kloet om op zijn terrein tussen de Laan van Saint Hilaire en het Eerste Weegje een vier hectare groot gebied in te richten als kampeerterrein voor 80 a 100 staanplaatsen. Het idee werd maandagavond in het stadhuis besproken tij dens de openbare vergadering van de adviescommissie ruim telijke ordening en industrie. Daarbij bleek dat de meningen over het plan net zo verdeeld lagen als binnen het Zierikzee- se college van b en w. Evenals de wethouders P. de Rijke (CDA) en L. J. van Gastel (WD) waren hun partijgeno ten binnen de commissie voor het plan terwijl wethouder J. Groen (PvdA) evenals de com missieleden M. R. de Jong-van Loo (PvdA) en W. F. Sprengel- meijer (SGP/RPF) het realise ren van een tweede camping bij Zierikzee niet zagen zitten. Opbreken Sprengelmeijer omschreef het idee als 'gelegenheidsplanolo- gie'. „Vorig jaar nog hebben we als gemeenteraad het plan Poort Ambacht Zuid vastge steld. Daar paste geen camping in en die mening ben ik nog steeds toegedaan. Een kam peerterrein op die plaats ligt midden in Zierikzee. Dat zal ons later opbreken", aldus het commissielid die ook nog her innerde aan het feit dat Zee land 'vol' is. „Dit kan niet, dit is geen be leid. We hebben een plan ge maakt voor dat gebied en koud een jaar later zouden we daar al van afwijken door te over wegen om er een camping aan toe te voegen", aldus mevrouw De Jong-van Loo (PvdA). De heer Legemaate (CDA) liet echter een heel ander geluid horen. „We hebben de kam- peernota van de gemeente bestudeerd en zijn daarbij tot de conclusie gekomen dat er behoefte is aan nog een cam ping bij Zierikzee". Hij bena drukte dat het gebied tegen over het Eerste Weegje een groen gebied kan blijven. „Als je over de Havendijk loopt en je ziet dat gebied daar liggen dan kom je tot de con clusie dat het mogelijk moet zijn om daarin een camping te realiseren", aldus J. J. Geleijn se (WD). Hij benadrukte dat daarbij wel enkele voorwaar den in acht moeten worden ge nomen. Zo zou het kampeerter rein omzoomd moeten worden met een laag groen van enkele meters dik en zouden er geen seizoenplaatsen en vaste staan plaatsen mogen worden ver huurd. „Tberistisch kamperen bij Zierikzee moet mogelijk zijn". Ondanks de kritische kantte keningen van de burgemeester bleven de CDA- en WD-com- missieleden ook in tweede in stantie bij hun positief advies ten aanzien van het plan voor de aanleg van de camping. Daardoor werd een verdeeld advies uitgebracht: twee stem men positief en twee stemmen negatief. Doorgetrokken naar de verhoudingen binnen de ge meenteraad houdt dat in dat er een meerderheid van één stem zou zijn voor de aanleg van een camping aan het Eerste Weegje. Of de raadsfracties inderdaad zo stemmen blijkt tijdens de eerstvolgende gemeenteraads vergadering wanneer defini tief over de kwestie wordt be slist. Monumenten verordening Wel eens waren de leden van de adviescommissie het over de wenselijkheid van een gemeen telijke monumentenlijst. Een stuk waarin de beeldbepalen de panden en een selectie van de jongere bouwkunst worden opgetekend. Op die manier wordt het mogelijk deze huizen en objecten beter te bescher men zodat ze worden bewaard voor het nageslacht. In het ka der van de decentralisatie van de monumentenzorg; het over hevelen van rijkstaken naar de gemeente adviseerde de com missie ook het instellen van een monimentenverordening en een monumentencommissie. Belangrijk Een groep deskundigen die het college van b en w adviseert over het beleid inzake de mo numenten in de stad. „Het is voor Zierikzee belangrijk dat dit gebeurt", aldus de heer Le gemaate en ook de andere com missieleden lieten zich in der gelijke bewoordingen uit. On der meer omdat uit een toelich ting van monumentenambte naar H. Goedebuure bleek dat de rijksoverheid over enkele jaren het hebben van een mo numentenverordening en mo numentencommissie verplicht zal stellen. „Op een totale investering van 1,1 miljoen is 50.000 gulden nog een beperkt bedrag", aldus de heer Legemaate. Met hem was de hele commissie van mening dat de gemeente Zierikzee dat bedrag moet bijdragen aan de restauratie van het orgel in de Grote Kerk. De eigenaar van de kerk, de stichting Oude Zeeuwse Kerken, kwam dat be drag tekort op de begroting voor de restauratie van de kerk. Positief was de commissie ook ten aanzien van de strijd van de heer T. den Breejen uit Zie rikzee. Hij probeert van de Rijksoverheid vergunning te krijgen om met de rondvaart boot Stad Zierikzee door het 'Oliegeultje in de Oosterschel- de te mogen varen. In het kader van een nieuwe juridische pro cedure vroeg de staatssecreta ris van landbouw, natuurbe heer en visserij het gemeente bestuur van Zierikzee over het verzoek van Den Breejen te ad viseren. „Het is nooit aange toond dat de rondvaarten hin der zouden opleveren voor de zeehonden in de Oosterschel- de", aldus Geleijnse. Verder werd door de commissieleden aangevoerd dat het inconse quent is om de sportvissers en rondvaartboot Chrisfiaan B wel toestemming te geven door het Oliegeultje te varen en de Stad Zierikzee niet. De discus sie resulteerde in een unaniem positief advies. ZIERIKZEE - Tussen zaterdag en maandag werd ingebroken in een winkel in de Verre- nieuwstraat te Zierikzee. Uit de winkel werd een porte monnee met daarin een onbe kend bedrag ontvreemd. De to tale schade door braak is nog niet bekend. De benadeelde is mevrouw T. uit de gemeente Brouwershaven. BURGH-HAAMSTEDE Maandagmiddag werden aan de Strandweg te Nieuw- Haamstede twee personenau to's opengebroken. De dief was kennelijk uit op nieuwe kleding want uit de auto van de heer B. uit het Duitse Dortmund werd een spijkerjas gestolen en uit de auto van de heer H. uit Haam stede een leren jas en een spij kerbroek. De diefstallen von den plaats tussen 13.00 en 17.00 uur. BRUINISSE - Vanmorgen (dinsdag) om 3.40 uur werd het brandweerkorps van Bruinis- se met een valse melding ge confronteerd. Na de alarme ring rukte een ploeg van 14 brandweerlieden binnen enke le minuten uit naar de Dorps weg voor brand in een woning van de familie P. Op het betreffende perceel constateerden de Bruse vuur- bestrijders een vrijstaande wo ning waarvan de bewoners in diepe rust verkeerden. Een on derzoek wordt ingesteld naar de daderis) van deze miserabe le melding. Laten EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 wij hopen wat wij willen, maar dragen wat wij krijgen. Cicero Meer wind HET WEER Vannacht regen. Overdag perio den met zon, in de ochtend een bui. In de namiddag of avond toe nemende bewolking gevolgd door regen. Minimumtemp. ±6 graden. Middagtemp. ±9 graden. Wind west tot zuidwest, vrij krachtig, 5. Politie houdt verscherpte controle op het dragen van autogordels. Nieuwe notitie kampeerbeleid moet problemen uit het verleden voorkomen. Lichte mineurstemming over de toekomst van bedrij ven in de mosselsector. Leon van der Wielen zorgt met derde plaats op 1500 meter voor historische prestatie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Op een drietal plaatsen in Zierikzee wil de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek (ROB) archeologisch onderzoek verrich ten. Een deel van de kosten hiervoor komt ten laste van de gemeente. Dit krediet is een van de agenda punten voor de vergadering van de commissie open bare werken en milieu van woensdag 18 maart. Deze vergadering wordt gehouden in het stadhuis (raad zaal) en begint om 19.00 uur. De Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) wil bodemonderzoek verrichten in de Manhuis straat, de Balie en het Kerkhof ZZ. Het betreft hier een klein schalig verkennend onderzoek dat tijdens de rioleringswerk zaamheden moet worden uitge voerd. De totale kosten van dit onderzoek worden geraamd op 11.700 gulden, waarvan de rijksdienst de helft zal betalen. Een kwart zal door de provin cie worden betaald, zodat voor de gemeente Zierikzee een be drag van 2925 gulden resteert. Dit bedrag willen b en w uit de pot voor onvoorziene uitgaven halen. Andere punten die woensdag avond aan de orde komen zijn de vervanging van de vloedpa- len in de handels- en jachtha ven en het verbeteren van de afzuiginstallatie van de schil derswerkplaats in de Lange Nobelstraat. Uit een onder zoek van de Gemeenschappe lijke Gezondheidsdienst Zee land is naar voren gekomen dat het afzuigsysteem moet wor den verbeterd. B en w willen dit op korte termijn doen. Het verbeteren van dit afzuig systeem gaat de gemeente 2695,88 kosten. Advertentie Voor: sanitair gas- en waterleiding KOHSTBUKTEURS -I- INSTALLATEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee aan Telefoon 01110-12647 SSir Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Q jaarabonnement f 179,— O jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l Dhr./mevr. adres postcode:plaats:.. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1