m De honden hoeven de binnenstad van niet weg uit Zierikzee Dorp Noordgouwe heeft weer een levensmiddelenwinkel Vergadering commissie az Bru's beleid Uit reacties op de stelling in (on)gehoord blijkt: Dankzij subsidie gemeente Brouwershaven VRIJDAG 6 MAART 1992 NR 25115 3 Verwachting t/m dinsdag 10 maart ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar 1 179,00 Bij autom, afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarièven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 mrt. Zon op 07.12, onder 18.30 Maan op 07.37, onder 22.21 8 mrt.Zon op 07.09, onder 18.32 Maan op 07.57, onder 23.36 9 mrt.Zon op 07.07, onder 1834 Maan op 08.22, onder Eerste Kwartier: 12 mrt. (03.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Achter een koufront, dat de afgelopen nacht met rond 5 mm regen passeerde, stroomde vanaf de Noordzee frissere lucht het land binnen. Hierin komen flinke opkla ringen voor. Door uitstraling en bij weinig wind daalt de temperatuur de komende nacht tot een graad of 3; Aan de grond kan het plaatselijk wat vriezen. Morgen is de wind zuidelijk en neemt tot matig toe. Bij flinke zonnige perioden stijgt het kwik op zaterdagmiddag tot rond 14 graden. Zaterdagavond nadert een nieuw Oceaanfront onze westkust. Op de nadering daarvan gaat het dan later op de avond in het westen regenen. ARNHEM - Het Gelders Or kest, het Limburgs Symphonic Orkest, Het Brabants Orkest en het Noord Nederlands Or kest verwijten de Raad voor de Kunst een „rekenfout" van minstens zeventien miljoen gulden te hebben gemaakt ten nadele van de regionale mu ziekgezelschappen. Dat heb ben de orkestdirecteuren don derdagavond tijdens een pers conferentie in Arnhem gezegd, naar aanleiding van het dins dag aan minister D'Ancona (Cultuur) uitgebrachte Advies Kunstenplan.. NIEUWERKERK - Enkele vrijsteiïingsprocedüres 'arti- Jcel-lft in-verband met -bouw plannen en de grondprijs van de kavels bouwgrond in plan Leeuwenburg 2. Dat zijn dp-jpnderwerpen die aan de ordenamen tijdens een openbare vergadering van de Duivelandsb adviescommissie Algemene'Zaken. Men spreekt ook over de regio-vorming volkshuisvesting. Dé vergade ring vindt plaats op donderdag 12 maart in het gemeentehuis te Nieüwerkerk en begint om 19.30 uur. Iedere belangstellen de kan de bijeenkomst vanaf de publieke tribune volgen. Bruinisse gaat, zei het heel voorzichtig, toe naar een ver- dee ontwikkeling van de re creatie. Men hanteert, evenals veel andere regio-gemeenten, het credo dat men het aller eerst in kwaliteit en niet in kwantiteit dient te zoeken. Bruinisse verkeert wat dat be treft in de gelukkige omstan digheid dat men kan leren van andermans fouten. In andere recreatiegebieden hebben bestuurderen niet tijdig onder kend dat recreatie als die vrij wel ongebreideld mag ontwik kelen op den duur vervelende bijverschijnselen oproept en het kost nu veel geld en moeite om die negatieve bijverschijn selen te bestrijden en het re creatiegebied aantrekkelijk te houden. Het is derhalve te recht dat Bruinisse de recrea tie niet als kip met gouden ei erenbeziet maar heel nuchter de voorrang blijft geven aan datgene wat het karakter van het dorp bepaalt; visserij en landbouw. Bruenaars zijn ei genwijszo wordt maar al te vaak gezegd maar in dit geval is dat zeker geen verkeerde ei genschap. Sceptici zullen wel licht beweren dat Bruinisse in de toekomst ook zal zwichten voor 'het grote geld', maar ik waag dat ten sterkste te be twijfelen. Hetgeen overigens niet wegneemt dat Bruinisse met een aantal toch niet al te licht op te vatten problemen worstelt. Ook in Bruinisse doet zich het feit voor dat men sen beginnen te klagen over een gebrek aan verkeersveilig heid en in de vissershaven kampt, men al jaren met een gebrek aan ruimte. Dat laatste is een probleem dat zich niet zo makkelijk op laat lossen. De enige remedie is daadwerke lijk uitbreiding van de ruimte. Met herschikking van de be schikbare ruimte kan wel wat gewonnen wordenmaar echt substantieel zal dat niet zijn. En er zal toch echt iets moeten gebeuren om de toekomst van de al veel geplaagde be drijfstak niet nog onzekerder te maken. In. het verleden heeft Bru echter bewezen dat men ook ingewikkelde proble men op weet te lossen. Dat daarvoor dan soms flink in de buidel getast moet worden is onvermijdelijk. Maar de Brue naars zijn eigenwijs genoeg om ook voor de genoemde proble men een oplossing te vinden. Hopelijk voordat de proble men echt buitensporige pro porties aan gaan nemen. P.K. ten hondeneigenaren ook aan spreken op hun verantwoorde lijkheid". „Het is een probleem en dat zal het waarschijnlijk ook blij ven", aldus de heer J. G. Jon ker. Hij voelt wel wat voor de stelling dat honden uit de bin nenstad geweerd moeten wor den, maar heeft daar toch ook twijfels over. „Van de honden heb ik geen last, wel van de uit werpselen. Maar je kunt ie mand niet voorschrijven om geen hond te hebben, ook al veroorzaakt dat toch de nodige overlast. Als de hondeneigena ren altijd naar het Slingerbos gingen om hun huisdier uit te laten was het niet zo erg. Maar vaak laten mensen hun hond 's avonds in de binnenstad uit. Als je dan 's morgens naar bui ten stapt ligt de hele straat vol poep. Misschien zouden men sen toch een hondenpoepschep je mee moeten nemen als zij hun dier uitlaten. Maar ik weet niet of dat zou helpen. Het blijft gewoon een probleem". Voor de heer M. J. van de Hou ten hoeven de honden niet uit de binnenstad weg. „Maar wel pleit ik er voor dat de gemeen te maatregelen moet némen en strenger moet optreden, des noods met boetes om de viezig heid die door hondenbezitters overal op straten wordt achter gelaten terug te dringen. Als je weet dat iedereen de mond vol heeft over het milieu gaan we op dit gebied achteruit. Je kunt bijna nergens meer lopen of je struikelt over een hoop", de heer van de Houten eindigt zijn schriftelijke reactie met een oproep. „Ik wil aan de hon denbezitters vragen: Ruim je achtergelaten poep op. Dan blijft de stad schoon en ergert niemand zich meer". Voor de 12-jarige Mario van Dongen is het probleem sim pel. „Het ligt aan de baas, niet aan de hond. Wij hebben ook een hond, een bobtail. Die la ten we altijd uit aan de Wande ling en zijn uitwerpselen lig gen nooit op straat maar altijd in de bosjes. Als we geen tijd hebben om hem uit te laten poept hij in de kennel achter ons huis en dan ruimen we dat op. Als alle mensen dat zouden doen zou het hele probleem niet meer bestaan, of alleen nog een klein beetje. Ik weet wat het is, want ik heb heb pas nog met mijn schoenen in de poep getrapt, zo erg dat ik an dere aan moest doen". publiek de winkel in. „We heb ben de laatste weken vreselijk hard gewerkt om er een beetje leuke winkel van te maken en ik hoop dat iedereen er heel veel van zal genietèn", zei Hans Baris tot zijn dorpsgenoten. Mevrouw Loschacoff om schreef 5 maart 1992 als een he le belangrijke dag. „Niet al leen voor het echtpaar Baris, maar voor heel Noordgouwe. Zij herinnerde aan het afscheid dat in januari werd genomen van het echtpaar Wagenmaker dat toen na meer dan vijftig jaar de bakkerij én bijbehoren de winkel sloot. ,/Iben zat Noordgouwe zonder levens middelenwinkel. Dat was niet leuk en iedereen dacht wat zal dat worden", aldus wethouder Loschacoff. Zij vertelde dat het gemeentebestuur dat zag aan komen en daarom een verorde ning aannam die het mogelijk maakt de laatste levensmidde lenwinkel in een dorp via sub sidie van de gemeente in stand te houden. „Een winkel is heel erg belangrijk voor de leef baarheid in een klein dorp. Niet alleen omdat men daar door de dagelijkse boodschap pen in de directe omgeving kan kopen, maar ook omdat de dorpsbewoners elkaar in een winkel kunnen ontmoeten". De nieuwe winkel is zo inge richt dat zij het midden houdt tussen een kleine supermarkt en een ouderwetse dorpswin kel. Er staan ouderwetse stop flessen met snoepgoed, Droste cacaoblikken en echte Berkel weegschalen. Maar er is ook een kaashoek waar men verse kaas kan laten snijden, een groenteafdeling waar men ver se groenten kan kopen die van de biologische kwekerij Zuid- bos in Noordgouwe komen en natuurlijk een broodafdeling. Daar wordt dagelijks vers brood verkocht dat wordt aan geleverd door de BB-bakkerij uit Zierikzee. Nummer 11 heeft met zijn mooie'oude gevel waarin oud- Hollandse tegeltjes zijn ver werkt en deuren en deuren en ramen met tussenspijlen ook aan de buitenkant de sfeer van een echte dorps winkel. „Ik hoop dat de mensen hier voor de gezelligheid naar toe zullen komèn", aldus Hans Baris, die daartoe de eerste aanzet gaf door na de opening voor ieder- eén koffie te schenken. De eer ste dag was de winkel geopend tot 21.00 uur 's avonds. Voort aan kan iedereen aan de Dr Wortmanstraat 11 terecht voor zijn dagelijkse ^Öód'sch'êtpp'eh Over enige tijd wordt de uit slag van de ballonnen wedstrijd bekend gemaakt. Het kind wiens ballon het ver ste kwam krijgt een walkman en als tweede en derde prijs is 20 meter drop beschikbaar. pél hebben zodat ze los kunnen lopen. Of aan een hele lange lijn. Op die manier komt de poep niet op de paden terecht maar tussen de bosjes waar niemand er last van heeft. Het is een samenspel van hond en mens waarbij honden de ruim te moeten krijgen om hun be hoefte op de juiste plek te kun nen doen". poep moet trouwens wél in de goot en zo mogelijk direct door het baasje opgeruimd". „De hond is het oudste huis dier dat er is en dat moet zo blijven", aldus de heer J. W. F. Loubert. Hij wijst er op dat ie- NOORDGOUWE - 'Als de waar is goed van stuk en schappelijk van prijs. Zij z'ons dagelijks tot drank en spijs. Deze tekst uit de Noordgouwse bijbel werd namens de inwoners van het dorp aangeboden aan Hans Baris, de eigenaar van de nieuwe levensmiddelenwinkel die donderdagmorgen in Noorgouwe werd ge opend. Een tekst waaruit de winkelier hoop kan putten voor de toekomst. Want al kwam de nieuwe winkel tot stand met behulp van een startsubsidie van de gemeente Brouwershaven, zij kan alleen blijven bestaan wanneer de inwoners van het 726 inwoners tellende Noordgouwe bereid zijn hun dagelijkse boodschappen in het eigen dorp te kopen. Gezien de reacties van de belangstellenden die bij de opening aanwezig waren lijkt die bereidheid te bestaan. Na het in koor tellen tot elf gingen de ballonnen de lucht in. De dorpswinkel nummer elf was geopend. Rechts: wethouder Loschacoff. (Foto: Joop van Houdt). „Ik heb het wel gemist dat we de afgelopen twee maanden geen boodschappen konden krijgen in het dorp. Ikbembjijj dat dat we nu weer iedere dag vers brood hebben", aldus een Noordgouwse. De instemming met het initiatief van het echt paar Baris om na het sluiten van de bakkerij Wagenmaker in januari een nieuwe levens middelenwinkel op te starten, werd geuit in het aanbieden van vele bossen bloemen en an dere attenties. Enkele tiental len inwoners van het dorp kwa men donderdagmorgen naar de pittoreske ring van Noordgou we om in het voorjaarszonnetje de feestelijke opening van de winkel doord,e^ Brouwse wet-, houder S.C.J.Bl Loschacóff-De Kan ter mee te maken, Het zag daar al snel blauw van ballonnetjes met de tekst Nummer 11 die door de kinde ren van het dorp werden vast gehouden. Zij deden mee aan een ballonwedstrijd ,,vy;a§^mee de opening van de nieuwe win kel een feit werd. Nadat ieder een onder leiding van de wet houder luidkeels tot elf had ge teld gingen de tientallen bal lonnen de lucht in en mocht het ZIERIKZEE - De honden weren uit de binnenstad van Zierikzee. Dat gaat veel mensen iets te ver. Wel vindt men dat het gedrag van de hondeneigenaren aange past zou moeten worden. ,,Ik denk dat de bazen afgericht moeten worden in- plaats van de honden", zei mevrouw Padmos in een telefonische reactie op de stelling die twee weken geleden in de Zierikzeesche Nieuwsbode werd gepubli ceerd onder het kopje (on)gehoord. En de heer D. C. Berrevoets is van mening dat er gelijk maar een hele grote schoonmaak gehouden moet worden als men zou besluiten de honden uit de binnenstad te weren. ,,Dan ook de spugende oude mannetjes, de punkers, de drugsverslaafden, de asbak leeggooiende automobi listen en de naar aftershave walmende dames". Hieronder volgt een bloemle zing van de reacties die binnenkwamen naar aanleiding van de stelling: 'Net als in Vlissingen moeten ze ook in Zierikzee honden uit de binnenstad weren'. Mevrouw Goedegebure uit Zie rikzee was een van de mensen wier haren te berge rezen bij het lezen van de stelling. „Hon den weren uit het centrum, daar ben ik vierkant tegen. Ma^r ik zou wel graag willen dat het verplicht werd om je hond aan te lijnen in het cen trum. Ik word samen met mijn hond heel vaak aangevallen door loslopende honden en dat is best beangstigend". Me vrouw Goedebuure vindt ook dat honden niet op straat zou den moeten poepen in het cen trum. „Laat de mensen net als wij doen bij onze hond: de poep opruimen met een schepje en een plastiek zakje of anders de hond uitlaten in het Slinger- bos". „Honden uit de binnenstad. Dat is volgens mij een te ver gaande maatregel". Dat schrijft A. Stoutjesdijk. „Niet de hond is de schuldige, maar de begeleider of begeleidster moet nodig (her)opgevoed wor den. Verplicht hun door middel van een forse boete om de uit werpselen op te ruimen". A. Stoutjesdijk is verder van me ning dat het ook preventief zou werken wanneer de mensen op straat de moeite zouden nemen om hondeneigenaren aan te spreken. „Laten wij, als we zien dat een hond op straat poept de begeleider of bege leidster wijzen op zijn of haar hondse gedrag". De heer S. Janse zegt dat al di verse keren gedaan te hebben. „Maar dan kijken ze je aan en zeggen waar bemoei je je mee". De heer Janse is het daarom, wel eens met de stelling hon den weren uit de binnenstad. „„Al die poep op straat is een zeer onfris gezicht. Als ik de deur uitstap wordt ik direct ge confronteerd met al die bolus sen, terwijl ik zelf niet eens een hond heb". De heer Janse vindt dat hondeneigenaren vaak niet genoeg moeite doen om hun hond op de juiste ma nier uit te laten. „Ze doen 's avonds de deur open en sturen het beest even naar buiten om zijn behoefte te doen. Eigenlijk zouden ze samen met de hond wat verder moeten lopen zodat het dier in het Slingerbos zijn behoefte kan doen. Omdat dat zo vaak niet gebeurd zou ik graag willen dat er wat werd gedaan aan de overlast van honden in de binnenstad". Ook de heer D. C. Berrevoets omschrijft het schoon maken van het centrum van Zierikzee als een goed idee. Maar hij wil nog veel verder gaan. „Behalve de hondenpoep uit het centrum dan ook de spugende oude mannetjes, dc punkers, de drugsverslaafden, de asbak leeggooiende automobilisten, de naar aftershave walmende dames en zeker de toeristenda- gen, de markt en de kermis en wie weet ook nog de buitenlan ders. Als alle hondenbezitters zelf ook het centrum, en de daar gevestigde winkels, links laten liggen dan zal het wel een schone boel worden. Honden der levend organisme dat op aarde leeft ontlasting heeft. „Een hond kan, het nu eenmaal niet op de pot doen, die moet zijn ontlasting- buiten kwijt en dat doet hij van nature het liefste op de aarde". Het ligt volgens de heef Loubert aan de domheid van een hondenbezit- tèr wanneer een hond daar niet de gelegenheid voor krijgt. „Een hond poept alleen op een harde ondergrond, op plaveisel wanneer hij niet anders kan". In het Slingerbos is volgens de heer Loubert voldoende moge lijkheid om een hond zijn ont lasting op een natuurlijke wij ze te laten doen. „In de grond of op het gras zijn de uitwerp selen zo verteerd en weer opge nomen in de natuur. Maar dan moeten de hondeneigenaren hun dieren wel goed onder ap- Voor mevrouw M. Krijger is het allemaal niet zo belang rijk. „Ik heb er helemaal geen last van dat er af en toe wat hondenpoep op straat ligt. Dat moeten die beesten zelf weten. Wat mij betreft hoeft er niets te veranderen. De honden hoeven niet uit de binnenstad. Alles mag blijven zoals het is". Mevrouw Padmos uit de Zie- rikzeese wijk Malta ergert zich groen en geel aan de honden poep in haar voortuintje. „Maar de honden kunnen er zelf niets aan doen. Ik denk dat de bazen afgericht moeten wor den inplaats van de honden, want het is smerig hoor al die hóndendrollen". Mevrouw Pad mos vindt het een taak van de gemeente Zierikzee om te zor gen voor uitlaatplaatsen voor honden. „En de gemente moe- Straatveger Piet de Haan heeft steeds meer werk aan het opruimen van uitwerpselen op het pla veisel. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3