Amsterdamse controleurs ontmaskeren zwartrijders m Utrecht krijgt ook museumboot Doorbraak voor Center Pares in België met recreatiepark Olievlek na aanvaring groter dan verwacht WEE nu [ENST DEURLOO1 Verbruik bestrijdings middelen in kassen kan een stuk lager 'EG-inwoners hebben ook recht op onder- wijs-vergoedingen' Branden slootkanten funest voor vlinders Met handcomputer ter grootte van rekenmachine Dow Chemical onderzoekt oorzaak nierkanker werknemers In het Maasland Alcohol campagne werpt vruchten af 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geen gevaar voor kust Walcheren DEN HAAG - De olievervuiling als gevolg van een aanvaring woensdagochtend voor de Belgische kust is veel groter dan was verwacht. Ongeveer 70 kilo meter uit de kust van Walcheren drijven twee grote vlekken van samen 70 a 100 ton olie. Maar volgens een woordvoerster van het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag is er geen gevaar voor de kust van Walcheren. AMSTERDAM - Controleurs van het Gemeentever voerbedrijf (GVB) nemen zo mogelijk nog vóór de zomer een proef met een draagbaar computertje, met behulp waarvan zij zwartrijders die een valse naam opgeven ter plekke kunnen ontmaskeren. Het apparaatje, voorlopig de „Adresproever" gedoopt, is zo groot als een zakrekenmachientje en voorzien van een accu eh een ,,CD-speIer" met een omvangrijk ge heugen. Weersvoorspellingen op lange- re termijn geven wel een toene mende windkracht aan. Met het oog hierop zet Nederland donderdagmiddag een tweede oliebestrijdingsvaartuig in. De Smal Agt is donderdagochtend al samen met twee Belgische oliebestrij dings vaartuigen be gonnen met het ruimen van de olie. Als alles meezit is de ver vuiling in de loop van vrijdag weg, verwacht de woord voerster van het ministerie. Bankgarantie Beide bij de aanvaring betrok ken schepen, de ,,Long Lin" uit China en de „Cast Muskox" uit De Museumboot Amsterdam biedt toeristen een route door de Amsterdamse grachten met zeven verschillende op- en uit- stapplaatsen in de omgeving van de hoofdstedelijke musea. Na gesprekken met het college van burgemeester en wethou ders van Utrecht is besloten ook een museumboot door de Utrechtse grachten te laten va ren. Volgens de woordvoerder van Lovers zal binnenkort een aantal „milieuvriendelijke" boten worden aangeschaft. Het LEI onderzocht 80 glas tuinbouwbedrijven, gespecia liseerd in de teelt van tomaten, komkommers, paprika's, chry santen en gerbera's. Bij de groenteteelt wordt al op grote schaal gebruik gemaakt van biologische bestrijdingsmidde len. Bij de teelt van bloemen worden echter nog vrijwel uit sluitend chemische middelen gebruikt. Biologisch De biologische middelen zijn echter lang niet altijd effectief, aldus het LEI. Komkommerte lers zien zich vaak gedwongen naar chemische middelen te grijpen om plagen de baas te de Bahama's, liggen dertig ki lometer uit de kust van Zee- brugge voor anker. Rijkswater staat eist van de rederij van de „Long Lin" een bankgarantie (een flexibel bedrag tussen de tien en twintig miljoen gulden) alvorens het schip naar de ha ven van Vlissingen vaart. Een andere voorwaarde is dat het schip geen olie meer verliest. De kustwacht heeft toegezegd de „Long Lin" naar Vlissingen te zullen begeleiden. Duikers zijn bezig het gat in het Chine se schip provisorisch te dich ten. De „Cast Muskox" heeft aangegeven terug te willen va ren naar de Belgische haven Zeebrugge. Over een half jaar wil Lovers in Utrecht starten met de rond vaarten. Donderdag werd ook bekendgemaakt dat de mu seumboot Amsterdam en de stichting Museum jaarkaart gaan samenwerken. Museum- jaarkaarthouders krijgen voortaan 5 gulden korting op de Amsterdamse museumboot. De stichting Museumjaarkaart telt 2,3 miljoen kaarthouders die voor 4 gulden een jaar gra tis 400 Nederlandse musea kunnen bezoeken. blijven. Uit het onderzoek van het LEI blijkt dat het gebruik van chemsiche bestrijdings middelen momenteel anders ligt dan tot nu toe werd aange nomen. Zo gebruikt de kom kommerteelt meer en de chry santenteelt minder dan ge dacht. Uit het onderzoek blijkt verder dat tuinders die hun voedingswater opnieuw ge bruiken door middel van recir culatiesystemen lagere op brengsten boeken dan hun col-1 lega's die het voedingswater in de sloot lozen. Het LEI wijt dit aan de beperkte ervaringen die tot nu toe met recirculatie zijn opgedaan. Het instituut" ver wacht dat de resultaten na ver loop van tijd zullen verbeteren. DEN HAAG - De Haagse poli tie heeft donderdag acht perso nal computers, negen modems en tienduizend diskettes in be slag genomen van eigenaren van een bulletin board in Amersfoort en Woudenberg. De eigenaren worden ervan Verdacht tegen betaling com putergebruikers de mogelijk heid te hebben gegeven illegaal auteursrechtelijke software programma's van het bulletin board te kopiëren, het zoge noemde down-loaden. TERNEUZEN - Dow Chemical in Terneuzen onderzoekt een mogelijk verband tussen de produktie van polystyreen en een bepaalde vorm van nier kanker. Aanleiding hiertoe zijn vier gevallen van het zoge naamde Adeno-carcinoom. Dat is een zich langzaam ontwik kelende kwaadaardige vorm van nierkanker, die is aange troffen bij enkele (voormalige) werknemers van genoemde af deling in de afgelopen jaren. Er worden onder anderen drie honderd (voormalige) werkne mers van de betreffende pro- duktieafdeling door middel van een scanner onderzocht. Een woordvoerder van het Ifer- neuzense bedrijf heeft dit don derdag bevestigd. In 1989 en 1990 werden bij de medische dienst van Dow twee gevallen van deze vorm van nierkanker bij werknemers gerapporteerd. Een onderzoek door het bedrijf in 1990 leverde geen relatie op tussen werk en ziekte. Op 25 fe bruari van dit jaar werd bij de medische dienst van het be drijf nogmaals melding ge maakt van een werknemer met genoemde ziekte. Het bedrijf besliste toen dat een her nieuwd onderzoek zou plaats vinden. Een dag later werd nog een geval van nierkanker be kend. Het ging hier om een man die voorheen in de polystyreen-produktie werkte en eind 1991 voor nierkanker was geopereerd. Verband De vier werknemers variëren in leeftijd van 49 tot 55 jaar en werkten vijf tot 28 jaar in de polystyreenfabriek. Specia listen van de Dow Chemical Company willen nu door mid del van een epidemiologisch onderzoek bekijken of er ver band bestaat tussen deze vorm van kanker, de werkomgeving of andere factoren. Het onder zoek is doorgesproken met de arbeidsinspectie. Polystyreen is een plasticsoort die wordt gebruikt voor de produktie van diverse gebruiksvoorwer pen. Dow heeft in Europa zes polystyreenf abrieken. Daar naast produceren ook andere bedrijven dit soort plastic. Vol gens de woordvoerder van Dow is er in deze fabrieken nooit aanleiding geweest een relatie met nierkanker te vermoeden. De betrokken medewerkers zijn inmiddels van het geplan de onderzoek op de hoogte ge steld. Het bedrijf hoopt dat de resultaten van het onderzoek binnen drie maanden bekend zullen zijn. Het bungalowpark moet klaar voor gebruik zijn in de zomner van 1994 en zal zich uitstrek ken over een grintgroeve en drie mijnsteenbergen. Met de overeenstemming heeft de raad van bestuur van Center Pares een doorbraak bereikt voor een nieüwe vestiging in België. In 1989 onstonden grote bezwa ren van milieuactivisten tegen de voorgenomen bouw van een recreatiepark in Het Maas land, omdat daarmee te diep zou worden ingegrepen in de unieke ecologie van Belgisch Limburg. De Vlaamse minister van Ruimtelijke Ordening, Louis Waltniel, sprak eind 1989 tenslotte zijn veto uit tegen de nieuwbouw. Milieu Directeur Philipsen zegt dat Center Pares met het nieuwe Dit meldt het jongste nummer van GVB-personeelsblad Con tact. De kaartcontroleur kan op de handterminal de door de zwartrijder opgegeven postco de en huisnummer intikken. Het beeldschermpje laat ver volgens de straatnaam en de naam van de bewoner zien, zo als deze in het telefoonboek staan geregistreerd. Indien een en ander geheel uit de duim ge zogen blijkt, geeft de computer de melding „niet bestaand". De eenvoudig te bedienen Het college werd door een Francaise gevraagd uitspraak te doen over het conflict dat zij had met het ministerie. Dat weigerde haar een vergoeding voor de les- en collegegelden De stichting wil dat er maatre gelen worden; genomen tegen deze vorm vah landschapsbe heer. Zo zouden gemeenten in hun algemene politie verorde ning een verbod op het afbran den van bermën en slootkanten kunnen opnemen. Het afbran den gebeurt meestal in de win ter bij droog weer. Het wordt gezien als een goedkope en ge makelij ke manier om planten groei te verwijderen. Vaak ook zijn het jongeren die vuurtje stoken. Voor de eieren, poppen en rupsen van vlinders zijn de- plan tegemoetkomt aan de be zwaren van de milieubewe ging. Philipsen: „We hebben gekozen voor een andere loka- tie in Het Maasland. Dit alter natief is ons voorgesteld door de politieke partijen. Het plan bestaat uit twee fasen, waarbij alle betrokkenen zich hebben gebonden aan enkele „opschor tende voorwaarden". Als de eerste fase per 1 september van dit jaar is afgerond, en waar voor een uitlooptermijn van zes maanden is overeengeko men, dan kan de werkelijke bouw van start gaan. Volgens plan moet het park medio 1994 klaar zijn voor gebruik." Derde vestiging Het nieuwe recreatiegebied van Center Pares in Het Maas land zou de derde vestiging van het bedrijf in België beteke nen. Het Maaslandpark moet. Adresproever heeft een draad loze verbinding met een centra le computer. In Amsterdam gaan tien a twaalf kaartcontro- leurs binnen afzienbare tijd met het apparaat de straat op, aldus Contact. De percentages zwartrijders in de hoofdstad bedragen dertig bij de metro, twintig bij de tram en twee bij de bus. Het computerproject vloeit voort uit een experiment waarbij kaartcontroleurs de beschikking hadden over een draagbare telefoon. Opgegeven personalia konden aldus wor- omdat zij geen verblijfsvergun ning had. Het college deed geen uitspraak maar legde de zaak voor aan het Europese Hof. Dat stelde dat als Neder land de Francaise vergoedin- ze branden funest. Ook andere kleine diersoorten die in en tussen de planten en strooisel- laag overwinteren gaan dood. Daarnaast verdwijnen veel plantensoorten en krijgen diepwortelende planten de overhand. De Vlinderstichting vindt daarom dat er beter ge maaid kan worden om de be groeiing kort te houden. Nog beter is het wanneer in de win ter sommige stukken onge- maaid blijven staan, aldus de stichting. uit 80 hectaren water gaan be staan, 60 hectaren bos en 110 hectaren voor circa 700 bunga lows. DaC laatste deel is op dit moment nog niet begroeid. Landschapsarchitecten van Center Pares zullen dit gebied gaan cultiveren, ondermeer door het te beplanten met 1,2 miljoen bomen. Het recreatie park is volgens directeur Phi lipsen uniek in zijn opzet, om dat het voor een deel wordt aangelegd in een grintgroeve, die thans nog wordt geëxploi teerd. Drie mijnsteenbergen, restanten van de Kempense Steenkoolmijnen, zullen even eens worden gecultiveerd. De hoogste top is circa 100 meter hoog. Volgens Center Pares is deze operatie in ecologisch en milieutechnisch opzicht uniek. Er wordt namelijk ook een moerasgebied aangelegd, waar 350 soorten inheemse zoetwate ren moerasplanten worden ge- den doorgegeven naar een kan toormedewerker, die deze con troleerde op een terminal die was aangesloten op de compu ter van het bevolkingsregister. „Uit de proef bleek dat veel meer mensen dan zelfs de meest doorgewinterde contro leur vermoedde een verkeerde achternaam opgaven", aldus het personeelsblad. Het GVB heeft nu permanente beschik king over twee van dergelijke telefoons. De controleurs die er gebruik van maken verrassen zwartrijders bij onverwachte stops tussen de haltes, zodat de oplettenden onder hen een ont snappingsmogelijkheid wordt ontnomen. Een woordvoerder van het GVB zegt dat vrijdag tijdens een vergadering van openbaar vervoersbedrijven de moge lijkheden voor een introductie van het computersysteem op landelijke schaal zullen wor den besproken. gen zou weigeren, ons land zich schuldig zou maken aan discri minatie. Volgens een woord voerder van het ministerie ligt de zaak nu weer bij het college. „Om hoeveel geld het gaat is ons onbekend. In ieder geval geen kapitalen.' Terugkeer Het hof deed ook uitspraak in de vraag van het college of kin deren van in Nederland leven de buitenlanders bij terugkeer naar hun geboorteland voor sommige studies (medicijnen, dierenarts, arichitectuur) ook een studiefinanciering dienen te krijgen. Volgens het hof moet dat. „Maar dat wisten wij al", aldus de woordvoerder van Onderwijs. „In een eerder ge val, dat in Duitsland speelde, deed het hof een soortgelijke uitspraak. De minister heeft daarop al de regels aangepast •en de betreffende studente vijf jaar lang studiefinanciering uitbetaald." AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft de afgelopen drie maanden vanaf de feest dagen tot en met carnaval veertien alcohol-acties gehou den. De voorlichting en contro les werden op diverse plaatsen en op uiteenlopende tijdstip pen gehouden. In totaal onder gingen 5.674 bestuurders een blaastest. Er werden 119 op de bon gezet (twee procent). De zwaarste overtreder had een promillage van 2,3. De acties hadden niet tot doel zoveel mogelijk bonnen uit te delen. De campagne was vooral ook gericht op voorlichting. Expres werden de controles daarom ook op tijdstippen ge houden waarop mensen door gaans niet zoveel hebben ge dronken. plant. De Europese Gemeen schap en de Vlaamse Executie ve steken samen een bedrag van circa 14 miljoen gulden in de ontwikkeling van dit nieu we natuurgebied. Clausules De betrokken partners zijn en kele clausules overeengeko men. Voordat de werkelijk bouw van de bungalows begint moeten alle vergunningen zijn verstrekt, de financiële tege moetkoming van 14 miljoen gulden zijn betaald aan Center Pares, en het terrein verder vol doende bouwrijp zijn ge maakt. Met de investering voor het totale project is volgens een verklaring van de raad van be stuur van Center Pares circa 5 miljard Bfr. (275 miljoen gul den) gemoeid. Het bungalow park zal jaarlijks aan circa 300.000 bezoekers onderdak bieden. In het park zullen on geveer 800 mensen werk vin den. Center Pares heeft zich verplicht 90 procent van het personeel te werven in de on- middelijke omgeving. Belgisch Limburg kampt volgens direc teur Philipsen met een wer kloosheidspercentage van 17. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Come- liastichting. Tot en met 28 maart Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen en pastels Mini van Iterson, Bewaerschole. Dagelijks, be halve zondags, van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 6 maart Zierikzee Vergadering Vereniging van Beroepsaalvissers. Huis van Nassau. 10.30 uur. Dienst in kader Wereldgebeds dag. Lutherse kerk. 19.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw Deestraat. 19.30 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Komedie Lusten en lasten. Concertzaal. 20.00 uur. Concert Forbidden Fruit. Bro- gum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Open dag werkhondenvereni ging Schouwen-Duiveland. Van 19.00 tot 21.00 uur aan de Hogezoom. Ellemeet Strao-feest. Dorpsplein. 12.30 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier sportver eniging Brouwershaven. 09.30 uur. Noordgouwe Jaaruitvoering Con Amore. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Ruil/verkoopbeurs vogels. Jeugdherberg Stoofpolder. 10.00 tot 12.00 uur. Maandag 9 maart Zierikzee Commissievergadering in stad huis. 19.30 uur. Witlofexcursie. Landbouwbe drijf Van der Sluis, Boereweg 12. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Spreekbeurt de heer Dijkstal, Tweede Kamerlid WD. De Schutse. 20.30 uur. Dinsdag 10 maart Zierikzee Startavond plantenwerkgroep Natuur- en Vogelwacht. Vereni gingsgebouw. 19.30 uur. Commissievergadering finan ciën in stadhuis. 19.30 uur. Voorlichtingsavond ouders van leerlingen hoogste groep basis school. RSG Professor Zee man. 20.00 uur. Spruitenavond. Huis van Nas sau. 20.00 uur. I Woensdag 11 maart Burgh-Haamstede Ledenvergadering Oranjever eniging. Hotel Haamstede. 20.00 uur. Scharendijke Inzamelingsactie Stichting Mensen in Nood. De Putmeet. 19.00-20.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee Krea-club kinderen zes tot twaalf jaar. Buurt- en clubhuis De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bekendmaking winnende logo werkgroep ontwikkelingssa menwerking. Stadhuis. 16.00 uur. Jaarvergadering van ABVA/ KABO. Huis van Nassau. 19.30 uur. Informatie-avond bouwplan nen Manhuisstraat in Vier schaar stadhuis. 20.00 uur. Nicuwerkerk Vergadering adviescommissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 maart Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst Eu rotransplant. Restaurant Mon- dragon. 19.30 uur. Kiekieres tegen Theatersport- groep Groningen. In Concert zaal. 20.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Schouwspelers met blijspel Rijtuig 1880. Oosterhof. 20.00 uur. Advertentie IPtIMF INSTALLATIEBEDRIJF DEN HAAG - De gemeente Utrecht krijgt in navol ging van Amsterdam een museumboot. Dit heeft een woordvoerder van rederij Lovers die in de hoofdstad de boottochten exploiteert, donderdag bekendge maakt in Den Haag tijdens een persconferentie van het Nederlands Bureau voor Toerisme. DEN HAAG - Het verbruik van bestrijdingsmidde len kan op veel bedrijven in de glastuinbouw nog aanzienlijk worden teruggedrongen. Dit blijkt uit een studie van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI). Sommige tuinders gebruiken drie tot zes keer zoveel als hun collega's met vergelijkbare bedrijven. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v, NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stam 7 maart 05.20 165 11.30 -164 17.45 164 23.25 -135 8 maart 05.50 161 11.55 -161 18.15 157 23.50 -136 9 maart 06.19 158 12.15 -160 18.35 150 7 maart 03.40 175 09.55 -162 15.50 177 22.00 -135 8 maart 04.05 174 10.25 -160 16.25 172 22.25 -136 9 maart 04.35 174 10.55 -159 17.00 167 23.05 -140 7 maart 05.50 174 11.25 -172 18.05 174 23.35 - 144 8 maart 05.45 165 11.50 -170 18.15 163 - 9 maart 05.50 169 00.00 -145 18.20 160 12.20 -170 7 maart 05.30 171 11.25 -169 17.50 172 23.30 -141 8 maart 05.55 166 11.50 -167 18.15 163 23.55 -141 9 maart 06.05 165 12.20 -166 18.30 158 - WEMELDINGE Doodtij: 14 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MAASMECHELEN - De raad van bestuur van Center Pares NV heeft woensdag overeenstemming bereikt met de gemeente Maasmechelen en de milieubewe ging in België over een plan voor een bungalowpark in Het Maasland. Dat heeft de financieel-directeur van Center Pares in België, E. Philipsen, donderdag avond bekend gemaakt. Het gaat om een recreatiepark van 250 hectaren bij Eis- den in Belgisch Limburg. Europees hof van justitie: BRUSSEL/DEN HAAG - Inwoners van de Europese Gemeenschap die in Nederland onderwijs volgen, hebben net als Nederlanders recht op vergoeding van les- en collegegelden, ongeacht of zij een ver blijfsvergunning hebben. Het Europese Hof van Justitie heeft dat bepaald in een door het College van Beroep Studiefinanciering voorgelegde zaak. Dit heeft hét ministerie van onderwijs en weten schappen donderdag bevestigd. Volgens Vlinderstichting WAGENINGEN - Het afbranden van slootkanten, bermen en dijken om overdadige plantengroei op te ruimen is funest voor vlinders. Dat zegt de Vlin derstichting in Wageningen in een folder aan alle ge meenten, waterschappen en recreatieschappen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2