Mensen pardon paarden houden van 'n bloemetje 'Visserij moet in kustwateren meer rekening houden met natuur' Voor FNV Schouwen-Duiveland is 1991 bevredigend verlopen Artsen onderkennen moord niet altijd Jaarvergadering vrijdag 20 maart Gevonden voorwerpen Estafette als steun Indianen Jaarverslag Zeeuwse Milieufederatie DONDERDAG 5 MAART 1992 NR 25114 5 ZIERIKZEE - Het afgelopen jaar is er een van turbu lente ontwikkelingen en tegelijkerhtijd ook goede resultaten geweest. Deze constatering is op te maken uit het onlangs verschenen jaarverslag van de FNV Schouwen-Duiveland. Dit jaarverslag is een van de punten die vrijdag 20 maart tijdens de jaarvergade ring in de Paternoster (Zierikzee) aan de orde wordt gesteld. Aanvang 19.30 uur. In het afgelopen jaar is er op internationaal én nationaal ni veau het nodige veranderd. De Golfoorlog, de eenwording van Duitsland en de turbulente ontwikkelingen zijn slechts en kele punten die in het nieuws veelvuldig naar voren kwa men. Landelijk speelden voor al de bezuinigingen van de Tus senbalans en de ingrepen in WAO en ziektewet een promi nente nieuwsrol. Ook op Schouwen-Duiveland gebeurde op vakbondsgebied het een en ander, waarbij de Vakbondsschool en de Oude ren werkgroep eruit springen. Als enige FNV-afdeling in Zee land kan de FNV Schouwen- Duiveland zich gelukkig prij zen met een Vakbondsschool die draait. Weliswaar met een minimum aan deelnemers maar toch! Het werk van het FNV pr-team heeft volgens het jaarverslag eveneens vruchten afgewor pen. Door bij verschillende ma nifestaties met een propagan- dastand aanwezig te zijn kon den 13 leden worden ingeschre ven, waardoor het ledental een groei van 110 leden kende. In het jaarverslag wordt boven dien een pluim gegeven voor de samenwerking van de drie vak centrales FNV, CNV en MHP in de actie tegen de kabinetsplan nen voor ziektewet en WAO. Aan zo'n hechte samenwerking blijkt het echter bijinen FNV- gelederen nog weieens te schor ten. In het jaaroverzicht van de secretaris wordt dan ook ge pleit voor meer steun van de zijde van de bonden voor het algemeen bestuur. In het bij zonder wat de vakbondsschool betreft had het bestuur op wat meer betrokkenheid van de verschillende bonden gehoopt. Een activiteit die afgelopen jaar nogal wat belangstelling trok was de belastingservice. In 1991 maakten 230 FNV leden gebruik ,yan deze service. Een aanmerkelijke toename in ver gelijking met bijvoorbeeld 1986 toen het FNV 125 be lastingformulieren invulde. Wat het komend jaar betreft wijst het, FNV bestuur op het fenomeen van een Verenigd Eu ropa. Het bedrijfsleven heeft zich hierop al grondig voorbe reid maar op het gebied van de werknemersbelangen moet er nog het. nodige worden gere geld oordeelt de Schouwen- Duivelandse FNV. In dit proces van schaalvergroting is het zaak om goede en vooral ook duidelijke afspraken te maken om te voorkomen dat eenzijdi ge maatregelen worden getrof fen. Dit jaarverslag waarin behalve een evaluatie van het algemeen bestuur ook de bevindingen van de verschillende werkgroe pen te vinden zijn wordt vrij dag 20 maart tijdens de jaar vergadering besproken, samen met een aantal andere huishou delijke zaken, zoals onder meer een bestuursverkiezing. Van het drietal D. Jeroense, J. Bal en E. Vos-Meijer dat af treedt hebben Jeroense en Bal zich niet meer verkiesbaar ge steld. Voor hen zullen dus twee plaatsvervangers moeten- wor den gevonden. BRUINISSE G. J. Peelen De Bruse postzegelvereniging G. J. Peelen houdt donderdag 5 maart haar maandelijkse ruil- avond. Deze bijeenkomst wordt zoals altijd in het Neder lands Hervormd Verenigings gebouw gehouden. Om 19.00 uur kunnen de jeugdleden hier terecht. De oudere leden zijn vanaf 20.00 uur welkom. GOES Buro Het Buro Positieve Actie Zee land presenteert zich donder dag 26 maart tijdens een bij eenkomst in de Prins van Oranje in Goes. Rond dit nieu we bureau is een gevarieerd programma opgezet dat om 11.00 uur begint en rond 14.00 uur wordt beëindigd. Het Buro Positieve Actie is een project van Vrouw en Werk Zeeland en het Zeeuwse Ontwikkelings- buro voor Vrouw en Emancipa tie dat tot doel heeft om tot een evenredige vertegenwoordi ging van vrouwen binnen aller lei beroepen te bereiken. Fi nancieel wordt het bureau ge steund dor de provincie. Videoproduktie Onlangs is de videoproduktie Fluoridespoelen op de basis scholen in de provincie Zee land voltooid. Deze videopro duktie wordt dinsdag 7 april gepresenteerd tijdens een bij eenkomst in het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes Deze bij eenkomst wordt om drie uur geopend door de directeur van de GGD in Zeeland, V. A. J. Slenter. Mevrouw dr M. A. Koelen, hoofd van de vakgroep voorlichtingskunde van de landbouwuniversiteit in Wage- ningen zal vervolgens ingaan op het gebruik en het effect van voorlichtingsmaterialen. De video-produktie wordt om streeks 15.50 uur door me vrouw A. J. A. Rozema, tand heelkundig preventief mede werker van de GGD gepresen teerd. Nadat mevrouw C. M. P. M. Jansen, hoofd van de afde ling GVO/PTZ de toekomst perspectieven van de video produktie heeft toegelicht wordt het officiële gedeelte van deze bijeenkomst rond 16.30 uur afgesloten. WOLPHAARTSDIJK Metamorfose Onder de naam Metamorfose tonen vijf beeldend kunste naars van zaterdag 7 maart tot en met 5 april hun werk in ga lerie de Hoekweide (Nazareth 4) in Wolphaartsdijk. Deze vijf kunstenaars zijn José van der Valk, Ton Lamper, Simon Woudwijk, Adriaan Seelen en Edwin van Schravendijk. Zij hebben voor Metamorfose al lerlei ruimtelijke kunstwerken gemaakt zoals hangende con structies van diverse geometri sche vormen, sculpturen en zui len uit wilgentakken, bijeenge houden door een ketting van geëtste metalen plaatjes. Ook foto's waarmee Edwin van Schravendijk een ruimtelijke constructie maakte behoort tot de expositie. Metamorfose is vanaf zaterdag 7 maart tot en met 5 april te zien en wel vrij dags tussen 12.00 en 21.00 uur en 's zaterdags van 12.00 tot 17.00 uur. Buiten deze vaste openingstijden kan men ook na afspraak de galerie bezoe ken. Hiervoor kan men bellen naar 01198-1152. MIDDELBURG Rottenberg te gast Felix Rottenberg, één van de kandidaten voor het voorzit terschap van de PvdA komt woensdag 11 maart voor een spreekbeurt naar Middelburg. Rottenberg is vanaf 20.00 uur te beluisteren in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Hét on derwerp van gesprek zal zijn de toekomst van de PvdA in re latie tot zijn mogelijke voorzit terschap. De spreekbeurt in Middelburg is het laatste op treden van Rottenberg voor het partijcongres dat 13 en 14 maart wordt gehouden. Wien en nog eens Wien Het Middelburgs Musical- en Operette-Gezelschap Groep Pa- pillon maakt er zaterdag 21 maart een echt Wien-gebeuren van. Deze morgen, middag en avond in Wenen zoals het pro gramma heet speelt zich af in de Concert- en Gehoorzaal van Middelburg. Aanvang 20.00 uur. De sfeer waarin deze voor stelling wordt gegeven is nogal informeel, zo zijn er verschil lende zitjes gecreëerd en bren gen solisten en koor zowel ope rettemelodieën als gezellige Weense liedjes. Ook heeft het gezelschap een echte „Wiener Dienstmann" ingehuurd. Zo'n Dienstmann kon je vroeger in Wenen huren als je 'n avondje ging stappen. De Dienstmann zorgde er dan voor dat je na zo'n avondje weer heelhuids thuiskwam, als hij tenminste zelf niet te diep in het glaasje had gekeken. De avond van het Papillongezelschap bestaat uit drie gedeelen en tussendoor is er alle gelegenheid voor het nuttigen van een hapje en een drankje en behalve dat kan men ook genieten van ever greens als Gruss mir mein Wien en de Fruhjahrsparade en de muzikale bijdrage van het Salonorkest onder leiding van Jaap Edel. Nijverheid en handel Op initiatief van het departe ment Zeeland van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel vindt op donderdag 26 maart in Middelburg een lunchbijeenkomst plaats waar bij aandacht wordt besteed aan het onderwerp accountantsbe- roep over de grenzen heen. Het onderwerp wordt behandeld door Chief Executive KPMG drs J. A. Steenmeijer. De bij eenkomst vindt plaats in de Schouwburg Molenwater 99 en begint om 12.00 uur. Nadere in formatie via telefoonnummer 01180-24750. BERGEN OP ZOOM Orgelconcert In de Gertrudiskerk van Ber gen op Zoom bespeelt Bram Beekman zondag 8 maart het orgel. Dit concert begint om 16.00 uur en bevat werken van onder meer Sweelinck, Schu mann en Andriessen. OUDDORP Expositie De Zierikzeese kunstenares Saskia Eggink exposeert tot en met 31 maart in Bezoekerscen trum De Grevelingen bij Oud dorp (Brouwersdam). Naast de ze kunstexpositie is in het Be zoekerscentrum een permanen te tentoonstelling over het Gre- velingenmeer te zien. Het cen trum is van woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur voor het publiek geopend. DEN HAAG De Uithof De ijs vereniging Schuddebeurs maakte dit weekeinde een gla ciaal uitstapje naar de Uithof in Den Haag en ook deze keer was de belangstelling voor dit reisje weer groot. Met maar liefst 49 deelnemers vertrok de bus van Van Oeveren richting Den Haag, waar de schaatslief hebbers rond 11.30 uur arri veerden. De meesten kozen voor de overdekte buitenbaan om hun baantjes te trekken. Dat verliep allemaal voorspoe dig 'want met de drukte op de baan viel het mee. Rond 15.00 uur hadden de schaatsers weer voldoende ondervonden hoe plezierig schaatsen is en ging het gezelschap voldaan huis waarts. In de bus terug bleek iedereen enthousiast te zijn over deze dag die door de inzet van de organisatoren en de bus chauffeur probleemloos ver liep. ZIERIKZEE - In de maand fe bruari werden bij de Rijkspo litie Schouwen-Duiveland de een groot aantal gevonden voorwerpen gebracht. Het betreft een bankpas van de Postbank, een dameshorloge, een kinderhorloge en twee her enhorloges. Een wollen sjaal, een set sportkleding, een paar pantoffels, een rijbewijs, een kinderportemonnaie, zes bos sen met sleutels, een siervelg, twee herenfietsen, vier dames fietsen en een surfplank. Men sen die denken dat hun eigen dom hiérbij kan zijn kunnen contact opnemen met de politie (telefoon 01110-14055 of even langsgaan op het politiebureau te Zierikzee. AMSTERDAM - Het aantal Ne derlanders dat tijdens de win tersport ih de krokusvakantie gewond is geraakt is in verge lijking 'met vorig jaar toegeno men mcl: 11 procent. Het totaal aantal gerepatrieerde Neder landers tijdens de krokusva kantie komt daarmee op ruim 200. Dé hulpverleningsorgani satie SOS International heeft dit woewsdag bekendgemaakt. BURGH-HAAMSTEDE - Zeg het met bloemen. Een edele viervoeter deed dat een dezer dagen op wel heel bijzondere wijze met een paar narcissen tussen zijn staart. Een ludieke uiting om de lente aan te kondigen?. Wie zal 't zeggen, maar in ieder geval trokken die gele lentekoninkjes wel de nodige aandacht, want iedereen maar kijken naar de kont van het paard. (Foto: Marijke Folkertsma). Groningse toxicoloog: GRONINGEN - Artsen in Nederland stellen soms ten onrechte vast dat iemand een natuurlijke dood is gestorven. Ze hebben te weinig kennis om aanwij zingen te zien waaruit ze zouden kunnen afleiden dat er sprake is van een onnatuurlijke doodsoor zaak. Het is daarom dringend nodig dat artsen in hun opleidingen weer cursussen forensische genees kunde volgen. Dat is de geneeskunde die onderzoekt of er mogelijk geweld in het spel is geweest. Dat stelt de Groningse foren sisch toxicoloog dr. D. Uges, verbonden aan het academisch ziekenhuis in Groningen. Uges heeft het intitiatief genomen tot een nieuwe cursus forensi sche geneeskunde voor studen ten geneeskunde in Groningen. De cursus - de enige in Neder land - gaat 30 maart van start. De belangstelling voor de cur sus onder studenten is groot. Volgens Uges was forensische geneeskunde in Nederland vroeger een verplicht onder deel van de opleiding tot arts. Na de oorlog is het vak overal verdwenen uit het studiepak ket. Volgens Uges is het hoog tijd dat medicijnen-studenten het vak weer terug krijgen in hun pakket. „Daardoor wor den ze tijdens de uitoefening van hun beroep ook alerter. Het komt in Nederland vaker voor dan gedacht dat ten on rechte een 'natuurlijke dood' wordt geconstateerd", ver moedt Uges. De studenten in Groningen leren in hun nieuwe cursus ook seksueel geweld en mishandeling binnen het gezin onderkennen. HOUTEN - Minister Kok van financiën vindt dat er nog te weinig sprake is van integratie in het arbeidsproces van al lochtonen. DEN HAAG - Vanuit acht ste den in Nederland zullen zon dag 8 maart ruim 150 hardlo pers een estafette richting Den Haag lopen. De estafette is het startsein voor de campagne- week „Help de Indianen" van 8 tot en met 14 maart die door de NOVIB is opgezet. De NOVIB wil in deze week do nateurs werven om deoor spronkelijke bevolking van Latijns-Amerika te helpen. De estafette is in samenwerking met de atletiekbond KNAU ge organiseerd. Het doel van de lopers is onder andere het lot van de Indianen in Zuid- Amerika onder de aandacht van de Haagse politici te bren gen. ZIERIKZEE - De milieuorganisaties zijn van mening dat in de visserij in de kustwateren meer rekening moet houden met de natuur. In bepaalde gebieden van de Oosterschelde, de Westerschelde en de Voordelta moeten de natuurwaar den zich ongestoord kunnen ontwikkelen. Dat zegt de vereniging Zeeuwse Mi lieu Federatie in haar concept jaarverslag over 1991. De ZMF is van mening dat net buiten deze gebieden niet alles weggevist mag worden. „Dat is niet goed voor de natuur, maar evenmin voor de visserij". Om te voorkomen dat dat gebeurt heeft de ZMF samen met de werkgroep 'Noordzee en de Waddenvereniging een stand punt ingenomen over het visse rijbeleid voor de komende ja ren. Een standpunt dat naar voren is gebracht in verband met de structuurnota zee- en kustvisserij waaraan vorig jaar werd gewerkt door het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Uit het jaarverslag blijkt dat de ZMF, ondanks de gebleken tegenstellingen,'met de visse rijorganisaties in gesprek wil blijven. „Er is meer dat de mi lieuorganisaties en de visserij bindt dat hen scheidt: beiden hebben belang bij een schoon en duurzaam ecosysteem". Ook aan het thema afval besteedde de milieuorganisa tie het afgelopeb" jaar de nodi ge aandacht. Men is daarbij van mening dat de belangstel ling van de overheden en ook van het publiel^ nogal eenzij dig is gericht op gescheiden in zameling en hergebruik van reststoffen. „Daardoor krijgt de afvalpreventie minder aan dacht dan het toekomt". Om de noodzaak van dié afvalpreven tie te benadrukken laat de ZMF een onderhoek uitvoeren door de Wetenschapswinkel Rotterdam naar de mogelijk heden voor afvalpreventie door gemeenten en provincie. Wat betreft de grootschalige berging van baggerspecie (ver vuilde grond uit havens) heeft de ZMF een ander idee dan het provinciaal bestuur van Zee land. Dat wil de vervuilde modder vooral buitendijks of op zandplaten dumpen. Vol gens de milieuorganisatie vol doet berging op land beter aan de kriteria voor isoleren, be heersen en kontroleren. Men is van mening dat in de de Milieu Effect Rapportage (MER) van het provinciaal bestuur nauwe lijks rekening is gehouden met mogelijkheden voor reiniging van baggerspecie. Via een en- quete bij de waterschappen van Zeeland wil men een beeld krijgen van de huidige situatie van de waterbodems in polder en binnenwateren en het beleid van de waterschappen op het gebied van de waterkwaliteit. In opdracht van de ZMF en met subsidi van het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij onderzocht het Bureau Waar denburg de natuurontwikke lingsmogelijkheden in en om de Oosterschelde. Dat resul teerde in het Plan Tureluur, een ambitieus en uitdagend plan dat onder andere voor stelt een aantal gebieden rond om de Oosterschelde te ontpol- deren. Het werd als bouwsteen gebruikt voor de Zeeuwse uit werking van het nationale Na tuurbeleidsplan. De ZNF en de stichting Natuur en Milieu spande zich vorig jaar in om het sluitingsregime van de Stormvloedkering in de Oosterschelde op een peil van 3,25 meter te houden. Rijkswa terstaat stelde voor om het sluitingspeil om waterstaat kundige redenen vast te stellen om 3,00 meter boven NAP. Volgens de ZMF moeten vissers meer rekening houden met de natuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5