De deur van huize Hop staat open voor Francisca en Michel Jaaruitvoering Kunst en Eer zaterdag 14 maart Zomerbusproject Zeeland wordt dit jaar uitgebreid Zomerkleding- en speelgoedbeurs Commissie financiën Startavond van plantenwerkgroep autoschade? de kortste weg naar herstel KORT AUTOSCHADE Ca rtog rafie-ex posit i e bij Delta Expo 140% K0ïl r^nop'o-^' Stichting Europa Kinderhulp zoekt met spoed gastouders Jongeren avond in jeugdsoos Big S te Haamstede Nieuwe cursus yoga voor beginners LL. A WOENSDAG 4 MAART 1992 Voortaan rijdt de Zomerbus ook op Goeree-Overflakkee. Straks ook op Goeree-Overflakkee ZIERIKZEE - Het zomerbusproject zoals dat vorig zomerseizoen in Zeeland draaide, wordt dit jaar uit gebreid naar het Zuidhollandse eiland Goeree- Overflakkee. Een woordvoerder van het streekver voer Zuidwest-Nederland (ZWN) heeft dit donder dag bevestigd. De doelstelling van het project, vermindering van de milieu vervuiling, is in 1991 nog niet gehaald. Het bureau Research voor Beleid BV uit Leiden schat in een evaluatierapport weliswaar het aantal bespaar de autokilometers op 100.000, maar daar tegenover staat dat de zomerbussen 274.000 kilo meter aflegden. De gebruikers groep bestaat met name uit jongeren die geen auto hebben danwel geen auto kunnen rij den. Activiteiten Uit het onderzoek van het Leidse bureau blijkt dat 25.000 mensen dankzij de zomerbus sen activiteiten hebben onder nomen, die zonder deze ver- voersmogelijkheid achterwege zouden zijn gebleven. Het zo merbusproject dat in 1991 be gon is een initiatief van twee busmaatschappijen en wordt financieel ondersteund door de overheid. In de maanden juli en augustus reed een groot aan tal bussen langs de hele Zeeuw se kust van campings en bun galowparken naar het strand en allerlei toeristische attrac ties. Het beoogde het autoge bruik in het recreatieverkeer af te remmen en daarnaast een bijdrage te leveren aan het toe ristisch recreatief produkt van Zeeland. Gezien de passagiers bezetting in Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar het project voor het tweede jaar draait, ver wachten de initiatiefnemers ook in de rest van Zeeland een grotere toeloop op de zomerbus dan in het eerste seizoen. De provincie Zuid-Holland heeft volgens de ZWN-woordvoerder inmiddels 80.000 gulden voor de zomerbus beschikbaar ge steld, verdeeld over 1991 en 1992. In het komend hoogsei zoen zal de zomerbus ook hier toeristen van en naar het strand brengen. BRUINISSE - Op woensdag 4 maart komen de leden van de commissie financiën van de ge meente Bruinisse in het ge meentehuis bijeen voor een vergadering. Aanvang van de ze openbare vergadering is om 19.30 uur. Aangezien er nog nooit een be roep is gedaan op het sociale noodfonds van de gemeente overweegt het college om aan dit geld een nieuwe bestem ming te geven. Hierbij kan ge dacht worden aan de instelling van een cultureel noodfonds of een kwijtscheldingsfonds van belastingen. Naast de bestemming van het sociale noodfonds wordt de commissie tevens advies ge vraagd over het voorstel voor de aanleg van een voetpad langs de Hageweg. Naast deze verkeersveilige looproute voor recreanten wil het college op de Hageweg tevens verkeers- remmende voorzieningen aan brengen. Tbr advies wordt de commissie ook het meerjaren programma dorps- en stadsver nieuwing voorgelegd. In dit programma zijn de verschillen de geplande activiteiten voor de komende vijf jaar verwerkt. Zo is er in het plan onder meer jaarlijks een bedrag van 35.000 gulden gereserveerd voor de verbetering van de particuliere woningen in Bruinisse. Gezondheid In samenwerking met de GGD Zeeland zijn de mogelijkheden in beeld gebracht om te komen tot een bedrijfsgezondheids- pakket voor het personeel. In de begroting 1992 is hiervoor de raming van personeelskeu- ringen verhoogd naar 5000 gul den. De GGD heeft inmiddels een prijsopgaaf voor het pak ket opgesteld. De commissie wordt gevraagd haar mening te geven over het aangaan van een overeenkomst met de GGD. Naast bovengenoemde punten komt verder onder meer de in vulling van een banenpool plaats bij de VW, het bezoek van twee hoogaarzen tijdens de Bruniversails 1992 en een even tuele kledingtoelage voor het buitendienstpersoneel aan de orde. Dinsdag 10 maart ZIERIKZEE - De Planten werkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land houdt in haar gebouw aan de Maarstraat op dinsdag 10 maart haar jaarlijkse starta vond. Op deze avond worden de excursies voor het nieuwe seizoen vastgesteld. Daar naast wordt er aandacht ge schonken aan het Floron- onderzoek dat in 1989 in sa menwerking met het Rijksher barium in Leiden is gestart. De bijeenkomst begint om 19.30 Doel van dit Floron-onderzoek is om inzicht te verkrijgen in voor- of achteruitgang van be paalde plantensoorten. Heel Nederland wordt gedurende vijf jaar onderzocht op 105 soorten. Aan de situatie waar in deze planten verkeren wordt een zekere indicatiewaarde voor de toestand van het mi lieu toegekend. Iedereen die in teresse heeft voor wilde flora kan aan dit onderzoek deelne men. Om te kunnen werken met amateurs is de lijst met planten zo samengesteld dat vergissingen vrijwel worden uitgesloten. De plantenwerk groep is op zoek naar vrijwilli gers die aan het Floron-onder zoek op Schouwen-Duiveland willen meewerken. Iedere belangstellende is daar om van harte welkom op 10 maart de startavond bij te wo nen. Meer informatie kan ver kregen worden bij Corrie de Vos, 01110-13680. RENESSE - Dat kleine manneke of vrouwke uit de oude en vervallen arbeiderswijken van vervuilde in dustriesteden, hun leeftijdsgenootje dat in armoede of in anderszins moeilijke gezinsomstandigheden moet opgroeien of het grut dat de kindertehuizen be volkt. Zij allen hebben een vakantie elders hard no dig om eens even op adem te komen. Dat gebeurt in een aantal gevallen ook dankzij de bereidheid van vele gezinnen om drie weken lang zo'n koter in huis te nemen. Dit na bemiddeling door de Stichting Eu ropa Kinderhulp. Ook op Schouwen-Duiveland heeft deze stichting gastouders, onder andere in Re- nesse, waar het echtpaar Hop zich dit jaar voor de vierde keer als gastouder heeft opgegeven. Een goed vakantie-adres vin den voor deze kansarme kinde ren uit Nederland, Frankijk, Duitsland, Engeland, Noord- Ierland, Oostenrijk en sinds kort ook uit Tsjecho-Slowakije een goed vakantie-adres vin den doet de Stichting Europa Kinderhulp al sinds haar oprichting in maart 1961. Vanaf dat moment heeft deze stich ting voor ruim zestigduizend kinderen, voor wie een onbe zorgde kindertijd niet is weg gelegd, een vakantie bij Neder landse gastouders verzorgd. Vakantie-logeetje Eén van die gezinnen die jaar lijks hun deur wijd openzetten voor zo'n vakantielogeetje is de familie Hop uit Renesse. Een maal toen de drie dochters uit huis gingen vond Joke Hop het toch eigenlijk wel een beetje stilletjes. Door toedoen van een vriendin maakte zij kennis met het werk van de Stichting Europa Kinderhulp en toen in de regionale pers oproepen voor gastouders verschenen meldde het echtpaar Hop zich in 1988 aan als gastgezin. Met het strand bij wijze van spre ken naast de deur en voldoende tijd en aandacht beschikbaar zou huize Hop toch wel voldoen als vakantie-adres, vermoedde het echtpaar. Die rol van gastouder was hen niet overigens niet geheel vreemd, want eer4er reeds hadden ze via de gereformeer de kerk een kansarm Amster dammertje te logeren gehad. Ze wisten dus wel ongeveer wat ze konden verwachten. Ook de medewerkers van de Stichting Europa Kinderhulp die na hun aanmelding op be zoek kwamen om een indruk te krijgen van de gezinssituatie en de motieven van de gastou ders, in spé gaven op dit punt duidelijke en vooral ook eerlij ke informatie. Dit om eventue le teleurstellingen te voorko men. Neus stoten Wie met hooggestemde idealen het gastouderschap begint kan immers weieens z'n neus sto ten. De kinderen die in aan merking komen voor een der gelijke vakantie hebben im mers op jeugdige leeftijd al ,,een heel leven achter de rug". Het zijn kinderen die in ver pauperde woonkazernes in ar moede opgroeien of die weinig weet hebben van een hecht ge zinsleven. De achtergronden van het kind blijven overigens onbekend voor het gastgezin. Voorheen kreeg deze heel summiere in formatie over de leefomstan digheden van zijn vakantie gast, maar doordat in verschil lende landen wetten ter be scherming van de privacy van kracht zijn geworden is die in formatie minimaal en beperkt deze zich tot zaken als wat het kind wel en niet eet. Meer informatie over het gastouderschap geeft ook de voorpraatavond, tijdens welke beginnende gastouders hun licht op kunnen steken bij de medewerkers van de stichting en meer geroutineerde gastou ders, die in de praktijk de no dige ervaring hebben opge daan met wat kan en wat niet kan. Ook daar wordt duidelijk gemaakt dat het gastouder schap naast veel voldoening ook weieens moeilijke momen ten geeft omdat het kind bij voorbeeld een „verstokte bed- plasser"blijkt te zijn of eran- dere gedragsnormen op na houdt. Meegevallen Voor het echtpaar Hop is het tot nu toe allemaal erg meege vallen. Misschien omdat het echtpaar duidelijk gekozen heeft voor Nederlandse kinde ren. Dit om in ieder geval goed te kunnen communiceren met de kinderen. Iets dat met de schoolkennis van bijvoorbeeld Frans toch weieens een pro bleem kan zijn. Vanaf het moment dat het echt paar Hop zich in 1988 als gastouder opgaf heeft het tot nu toe steeds andere vakantie kinderen te logeren gehad. Jo ke Hop herinnert zich heel goed toen zij en haar man voor 't eerst als gastouder naar Goes reden om daar hun twee vakan tiekoters uit Limburg - een broertje en een zusje van 5 en 7 jaar van de bus te halen. Twee hele lieve kinderen met witte snoetjes, die van het echtpaar best nog eens terug hadden mo gen komen. Het mocht niet zo zijn, want het tweetal werd in een pleeg gezin geplaatst en kwam daar door niet meer in aanmerking voor een vakantie van de Stich ting Europa Kinderhulp. Hun plaatsje bij de familie Hop werd in 1990 dan ook ingeno men door een wat ouder stel, een jongen en een meisje van 11 en 13 jaar. Eveneens uit Lim burg. Dit jaar hoopt Joke Hop dat haar vakantiekinderen van vo rig jaar, Francisca en Michel uit Venlo opnieuw naar Renes se zullen komen om daar weer even op adem te komen en te genieten van het gezonde Zeeuwse buitenleven en de warmte van een hecht gezinsle ven, waarin voor de kinderen alle aandacht is en waarin ook regelmaat is. Want ook dat laatste is erg belangrijk. Gewoonste zaken Om de kinderen drie leuke va kantieweken te bezorgen is het niet nodig om met hen van pretpark naar pretpark te ra cen. De gewoonste zaken, zoals een strandwandeling, een eind je fietsen of boodschappen doen en vooral ook samen een spelletje doen blijken al een hele belevenis te zijn voor deze kinderen, waarvan sommigen de zee nooit eerder hebben ge zien. Drie weken een kind of in het geval van het echtpaar Hop twee kinderen te logeren heb ben betekent voor de gastou ders vaak lange dagen maken. Joke Hop ontkent niet dat het gastouderschap veel inzet en energie vraagt. Zeker als de kinderen vroeg uit de veren ZIERIKZEE - Ook dit jaar weer presenteert de koninklijke harmonie Kunst en Eer zich weer aan het publiek met een jaaruitvoering in de Zierikzeese Concertzaal. Deze muziekuitvoering, die gesponsord wordt door Albert Heijn is gepland voor zaterdag 14 maart en de aanvang ervan is 20.00 uur. De ouverture van deze avond, waarvoor zestien nummers zijn uitgekozen, bestaat traditiege trouw uit het Zeeuwse Volkslied, waarna het harmoniekorps onder leiding van Gerard Jordans nog een drietal nummers speelt waaronder de song of freedom van Jan de Haan. Daarna richten alle ogen zich op het leerlingen-ensemble onder leiding van Adrie de Vos. Dit ensemble van ontlui kende musici speelt vier nummers waaronder een toepasselijke Juniorenmars van Johan Wichers. Het gedeelte na de pauze wordt verzorgd door het tamboerkorps (onder leiding van Cor Struijk) en het harmoniekorps. Beide zullen zowel afzonderlijk als gezamenlijk enkele muzikale noten kra ken. Voordat gezamenlijke optreden is de keuze op de Posthorn-march van Wim Laseroms gevallen en geheel actueel besluit de harmonie deze jaarlijkse muziekuitvoering met muziek uit les Miséra- bles naar een arrangement van Warren Barker. Als lady speaker treedt Saskia Eggink-du Burck op. Ze zal bij de muzieknummers tekst en uitleg geven. zijn en al om acht uur 's mor gens aandringen om een spelle tje te spelen. „Als gastouders moet je boven dien flexibel zijn en niet bang zijn van een beetje rommel' vindt zij. En ook al kun je in drie weken tijd het kind niet (her)opvoeden, je mag best dui delijk stellen wat wel en niet kan in het gastgezin. Stel je geen grenzen dan nemen de kinderen het heft wel in han den. Opbellen Tijdens die drie weken staat het gastgezin er overigens niet alleen voor Eens per week belt een medewerker van de Stichting op om te horen of al les goed verloopt en blijkt dat het echt niet klikt tussen gastouders en gastkind dan kan een ander vakantie-adres worden gezocht of keert het kind indien het niet echt an ders kan voortijdig terug naar huis. Het echtpaar Hop zijn hier op Schouwen-Duiveland niet de enige gastouders van de Stich ting Europa Kinderhulp, want ook elders in de regio wordt in de vakantieperiode een bed ex tra opgemaakt voor de vakan ti el ogée. Er zijn echter veel te weinig gastadressen om deze groep kansarme kinderen een onbezorgde vakantie van drie weken te bezorgen, waarin ze even afstand kunnen' nemen van alle dagelijkse beslomme ringen. Wie meer wil weten over de haken en ogen van het gastouderschap kan hiervoor contact opnemen met Herman en Lilian Lossie, telefoon 01140- 14907 of met Marleen Rijkse, telefoon 01102- 44102.. BURGH-HAAMSTEDE - Van af woensdag 4 maart wordt in jeugdsoos Big S. aan het Slui- pad te Haamstede elke woens dagavond een jongerenavond gehouden voor de jeugd van twaalf tot en met 15 jaar. De avond duurt van 19.00 tot 21.00 uur en er worden weke lijks verschillende activiteiten gehouden. Activiteiten als dis coavonden met top-40 muziek, speelfilms en tafeltennis. Ook bestaat de mogelijkheid dat de jongeren af en toe zelf platen draaien en een discjockey ver kiezing organiseren, Er wordt geen alcohol geschonken, wel zijn er frisdranken en andere consumpties te koop. Het be stuur van Big S heeft het ini tiatief voor de jongerenavon den genomen omdat voor de jeugd van 12 tot 15 jaar weinig te doen is. De toegang is gratis. KERKWERVE - Het Centrum voor Yoga Rishi Cultuur start in april weer met een nieuwe cursus voor beginners volgens de Rishi cultuur. Tot eind april kan men zich hiervoor opgeven via nummer 01110-14028. Volgens Bharathi Devi is Yoga niet een oosters pad maar een universeel pad dat de mens moet voeren naar de harmonie met de natuur. Het centrum sti muleert iedereen die hieraan wil werken. Yoga is een trai ning om aan jezelf te werken. Als het weer het toelaat kan dat in de buitenlucht gebeuren. Behalve het stimuleren van de yogabeoefening streeft het cen trum naar groei en bloei in alle aspecten van het leven. Dit door gebruik te maken van de ervaringen van de Rishis, de Zieners. Wie in harmonie is met de natuur ervaart de vol heid van het leven zelf. Yoga is een levensweg voor de beoefenaren ervan. Iedereen neemt in zich op wat in haar/zijn vermogen is. Het cen trum wil hierbij stimulerend optreden. Voor de nieuwe cur sus kan men zich tot april opge ven. Advertentie Banmnklaan 8 4301 NN Zierikzee Tel 01110-13551 Het eerste dameselftal, uitkomende in de derde klasse A, is on langs geheel in het nieuw gestoken door Van de Ruijt Ingeniers- buro. (Foto: Joop van Houdt). Onlangs is het jeugdelftal van sportvereniging DFS (Door Fusie Sterk) voorzien van nieuwe shirtjes en broekjes. De gulle gift is afkomstig van de plaatselijke drogisterij Kik. (Foto: Joop van Houdt). Het volleybalteam, opererend in de recreatiecompetitie onder de naam Braber Groenvoorziening, heeft nieuwe sportkleding ont vangen van haar sponsor Europatuin Braber uit Renesse. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Op za terdag 21 maart wordt in het gebouw van de peuterspeel zaal te Brouwershaven, De Blokkendoos een zomerkle ding- en speelgoedbeurs ge houden. Het evenement duurt van 9.30 tot 11.30 uur. Er wordt schone en hele twee dehands zomerkleding voor volwassenen en kinderen ver handeld, maar ook fietsjes, re genkleding, babygebruiksarti kelen, boeken, laarzen, gym pen en rollerskates. Al deze ar tikelen worden ter verkoop aangeboden tegen een prijs die door de verkoper is bepaald. Hierbij komt een toeslag van tien procent die bestemd is voor de stichting Peuterspeel zaal De Blokkendoos. Ook de koper betaalt tien procent toeslag bovenop het aankoop bedrag. Behalve zelf koopjes halen kan iedereen dus ook zijn overbodige spullen te koop aanbieden via de beurs. Het aanbieden van goederen kan plaatsvinden op vrijdag 20 maart van 13.15 tot 14.15 uur en van 19.30 tot 20.30 uur. De spul len'moeten met een prijs erop worden ingeleverd en men krijgt een kledingnummer. .Na dere informatie via het 'txQel foonnummer 01119-1743. NEELTJE JANS - In het kader van het programma van wis selexposities is bij de Delta Expo de tentoonstelling Carto grafie ingericht. Deze exposi tie zal daar het gehele jaar te zien zijn. Deze expositie wil een indruk Advertentie WARENHUIS Rencasg i Dooi sleeiJs „nat- Konlo^eds/'„_lUPl schoenen l dingsreK geven van de vele en Vaak kleurrijke vormen en toepas singen van kaarten. Het groot ste gedeelte ervan is afkomstig uit de collectie van samenstel ler Paul Mijksenaar. Kaarten stimuleren de fantasie, zodat het mogelijk is om aan de hand van deze kaarten ontdekkings reizen te maken zonder dat men daarvoor zijn huis moet verlaten. Het riskante daarvan is dat de werkelijkheid altijd anders is. Het uitzicht kan minder mooi zijn, de bergpas minder indrukwekkend enz. enz. Kaarten zijn getekende voor stellingen van een geografische ruimte, het zijn dan ook visue le hulpmiddelen om de ruimte lijke relatie tussen de verschil lende werelddelen aanschou welijk te maken en om bepaal de gegevens te analyseren of te berekenen. Omdat elke carto graaf zijn eigen voorwaarden stelt is het aantal toepasssin- gen bijna onuitputtelijk. WARBNHUIS Renew AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam wil het Neder lands Instituut voor de Vorm geving gedurende vier jaar een extra bijdrage bieden van 150.000 gulden voor de inrich ting van het nieuw op te rich ten instituut.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3