Brouws echtpaar Etteger zestig" jaar samen T=F Imp g Iëü ESSPÏS nieuws STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Waarde lezers Monson in noot NotonkrakëF Nootzakolijkhodon Slotnoten DINSDAG 3 MAART 1992 NR 25113 5 flttfei V BROUWERSHAVEN - „We hadden een dergelijk feest to taal niet verwacht, eigenlijk wilden we het zelf heel be scheiden houden". Gisteren, maandag, vierden de heer en mevrouw Etteger het feit dat zij al 60 jaar met elkaar ge trouwd zijn. Aan de voorzitter van de bewonerscommissie van de Poortershof, het woon zorgcentrum in Brouwersha ven waar het echtpaar woont, hadden zij een envelop met wat geld gegeven om het heug lijke feit op bescheiden wijze met koffie en gebak te vieren. Wat er uiteindelijk die ochtend gebeurde, overtrof de stoutste verwachtingen. De recreatie zaal van het centrum was met slingers versierd. De bewo nerscommissie verrastte het echtpaar met een mooi bloemstuk. Ook de gemeente was vertegenwoordigd. De burgemeester van de gemeente Brouwershaven de heer L. N. Labruyère moest zich wegens drukke werkzaamheden he laas verontschuldigen, maar de loco-burgemeester de heer J. K. Goemans nam de hon neurs waar. De heer Etteger ontving van de gemeente een stropdas met het wapen van Brouwershaven, zijn vrouw kreeg een fraaie sjaal aangebo den. Nog meer hoogwaardig heidsbekleders feliciteerden het echtpaar met deze mijl paal. Hare Majesteit Koningin Beatrix stuurde via de post haar gelukwensen, evenals de Commissaris van de Koningin van de provincie Zeeland. BROUWERSHAVEN Feestavond De sportvereniging Brouwers haven viert op zaterdag 21 maart in het Tbnnenmagazijn haar jaarlijkse feestavond. Traditiegetrouw hebben de ei gen leden voor een gezellige in vulling gezorgd. Zij voeren het toneelstuk met de titel Een Griekse tragedie op. Het ,,een ondeugende blijspel" in drie bedrijven is geschreven door Ria de Looze-Lafeber. In de pauze tussen het tweede en der de bedrijf wordt er verloting gehouden waarbij er voor de bezoekers mooie prijzen zijn te winnen. Na afloop van de feestavond, die om 20.00 uur begint, is er zoals gewoonlijk weer een bal na. OOSTERLAND NBvP De dames van de Duivelandse afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwamen bijeen in de Oosterhof in Oosterland voor een thema avond over aromatherapie. Daarvoor was mevrouw Hille- brand-Danieux uit Zonnemai- re uitgenodigd. Mevrouw Hil- lebrand vertelde op boeiende wijze over etherische olieën. Kruiden- en bloemenolie wer- den al in de oudheid gebruikt voor cosmetica, balseming en om de enorme stank, veroor zaakt door de pest. Ook tegen woordig zijn geurverdrijvers erg in trek. Bovenal belangrijk is de geneeskrachtige werking van al die kruiden die voor in- en uitwendig gebruik geschikt zijn. Uitgebreidere informatie hierover is te vinden in boekjes en stencils, verkrijgbaar bij mevrouw Hillebrand. Deze leerzame avond werd door de presidente afgesloten. BRUINISSE Schaatsen in de Uithof De schaats(t)ers in Bruinisse kunnen dit winterseizoen hun hobby nog een keer uitoefenen. De organisatoren van ijsclub Nooit Gedacht zijn van mening dat de ijsbaan aan de Del tastraat dit seizoen niet meer geveegd behoeft te worden. Daarom wordt bij voldoende deelname op woensdagmiddag 18 maart een busreis naar de Uithof in Den Haag georgani seerd. De toegang tot de kunstijsbaan wordt door de ijs- club betaald. Aanmeldingen voor deze trip naar de Uithof bij secretaris Paul van der Kamp, Meekrapstraat 26 voor 7 maart 1992. JAARGANG 2 NO 14 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD en allen die met ons in de noot verbonden zijn. Hij is erg muzikaal. Hij heeft het in de vingers". Maar.... als je nu geen vingers hebt, of be ter: als je niet alle vingers hebt? Een voorbeeld is de pianist Cor dëGroot. Tijdens een pè- riodè^in zijn leven kon de be roemde pianist alleen zijn lin kerhand gebruiken. Toch blijkt deze handicap onver wacht tot een vruchtbare pe riode te leiden: zelf schrijft hij Variations Imaginaires voor piano-linkerhand, terwijl tien Nederlandse componisten voor hem een pianostuk voor de linkerhand schreven. De brugklasleerlingen moes ten een opdracht vervullen. Ie dereen moest een opgegeven eenvoudig wijsje spelen op een piano, een xylofoon, een mondorgel, een keyboard of een weetikwaaropofoon. Het was een heel simpel eenstem mig melodietje. Maar je mocht er meer van maken, een voor spelletje, een tweede stem, een variatie... Toen was John aan de beurt. Hij heeft maar een volledige hand, de rechterhand. Over de andere hand trekt hij meestal zijn trui om die vreemde hand met nagenoeg geen vingers maar te verstoppen. John gaat achter de electrische piano zit ten. Iedereen kan hem zien. En tot verbazing van de klasgeno ten trekt hij de trui bij zijn lin kerhand omhoog en begint te spelen. Met de rechterhand de melodie en op een ongelooflij ke manier goochelt hij zo met zijn linkerhand dat er toch steeds een begeleiding van twee tonen kan klinken. De klas barstte uit in gejuich. En ik deelde zomaar een tien uit. Het zijn de drie letters M: men sen, muziek en mogelijkheden. Maar ook met minder moge lijkheden gebeuren er soms dingen waar je stil van wordt. Gegroet vanuit London. NOTENBAERD Wim Timmermans. (Foto: Joop van Houdt). Mensen mogen illusies hebben 'Man, nou moet je es even ko men luisteren. Zo'n klein toet- senbordje. Hier: automatisch pedaal voor de oudere mensen. En een geluidje? Hoor mar... een roerfluitje... hier een vier- voetje... tweevoetje... prestant- je. En wil je wat romantischer? Daar gaat-ie.. Boven de star ren'. Twee strijkende orgelre gisters aangevuld met een tre mulant alsmede de nodige sep tiemakkoorden scheppen een sfeer van ruisende palmen. Aan het woord is Wim Timmer mans die namens de firma Arie A. Keijzer de nieuwe zaak in de Kerkstraat te Bruinisse leidt. Met een ongekend enthousias me vertelt hij over de nieuwste ontwikkelingen in de electro- nica. En die ontwikkelingen gaan hard. Je moet als klassiek musicus wel een struisvogel zijn om dat niet te erkennen. De electrische orgels, piano's, de keyboards. Steeds meer gaan ze een bepaalde klank- perfectie benaderen. 'Hot news' heeft Wim Timmemans voor me. Binnenkort komt er een revolutionair orgeltype op de markt. De Ahlborn. 'Vij fentwintigduizend gulden, me neer. Maar mooi!!.... mooi!' En wat denk je van de orgelmo dules die de Japanners maken. Voor een klein bedrag koop je het orgel van de Sint Bavo op de huisorgel, of het orgel van de Nicolaikerk in Utrecht of van de Grote Kerk in Breda. En bovendien kun je een regis ter dat je niet mooi vindt naar eigen smaak een nieuwe klank geven. En man, wat denk je van het muziekonderwijs. Nieuwe ontwikkelingen. Orgelleraren spelen het werk voor en je hoort de leraar thuis voorspe len terwijl het er helemaal niet Er is echter een nadeel en dat zal altijd zo blijven, hoe fraai en echt de klank ook wordt. Al tijd zal deze via een luidspre ker te horen zijn. Dat geeft Wim eerlijk toe. Maar ook de luidsprekers worden steeds be ter. 'Natuurlijk. Een pijporgel is echter. Maar iedereen kan toch thuis geen pijporgel gaan aanschaffen? Tbegegeven: met de electronica schep je een illu sie. Maar mag je daar geen ple zier in hebben? Muziek is zijn werk en zijn hobby. Met even groot enthousiasme als waar mee hij orgels verkoopt leidt Wim Timmermans twee jonge renkoren: Het CJ koor in Nieuwerkerk en het koor In Tbuch. Samen vormen ze een groepje van meer dan 100 jon geren die enthousiast met el kaar bezig zijn. En waar vind je dat tegenwoordig nog? 1 n- Lfi- Muzikaal boggelen Om diverse redenen waren de inzendingen dit keer verras send. Leuk dat we weer een aantal nieuwe namen als Nootverband-lezers kunnen noteren. Maar ook de oplossin gen waren verrassend. Natuur lijk waren een aantal muziek instrumenten al in de boggle 'gestopt', maar wie schetst onze verbazing toen we veel meer muziektermen terugkregen dan we erin gestopt hadden. Zes stopten we erin en wat von den de puzzelaars? Piano, pia nola, harp, hoorn, hobo, viool, bas, as, la, rap, viola, violon, enz. enz. Meer dan het dubble aantal! Namen als A en B tel den niet mee. Een opmerking van de winnaar van de vorige keer Peter St ra ij er over de merkwaardige noot zal aanlei- Bij de volgende melodieën zijn de namen van een aantal mi nisters verborgen. De vraag is: wie zijn deze ministers. Let op: een mol voor de noot E wordt es en klinkt als de letter... Het gaat alleen om de namen van de noten. De stokken en de vlaggen die nen om u in de war te brengen. Zoek de letters op en vul de na men aan. Stuur uw oplossing binnen week na verschijning aan ons secretariaat Jannewek- ken 9. Motto: AHer guten Dinge. (Anton Webern) A E B E a Lmngtame Klavier J.(V r 'r Ir h» h» l pHney* A B A B O E G AD S C H B E G (Arnold Schön b e r g 'x**' verhltngen Us»en) Car-naam-val in muziek Omdat het Noot verband er zo wel voor peinzende zielen als voor toeterende feestneuzen is, leek het ons aardig om van daag een klassiek muzikaal licht op het begrip carnaval te laten schijnen. We kennen na tuurlijk allemaal het 'Carna val der dieren' van de compo nist Saint Saëns waarin een bpnte stoet van dieren langs ons oor voorbijtrekt: de leeuw, de zwaan, de ezel en de pianist Een andere componist die een werk schreef dat 'Carna val' heet is Robert Schumann. Het zijn twintig bonte pia nostukjes die gecomponeerd zijn in een breideloze fantasie. Samen vormen ze ongetwijfeld een hoogtepunt in de pianomu ziek van Schumann. Al die twintig stukjes zijn op vier tonen gebouwd: de a, de es, de c en de h (de Duitse aan duiding voor de noot b). Het zijn letters uit de naam S(es)CHumAnn die tevens de naam zijn van een muzieknoot. Tegelijkertijd vormen ze sa men de naam van het Oostduit- se stadje Asch. In Asch woonde de mooie Ernestine von Fric- ken aan wie het hele 'Carnaval' is opgedragen. Al bladeren in het leven van Schumann kwam ik van de borrelnoten van het carnaval op het onderwerp 'namen in de muziek'. Want had Schumann niet eens meer namen van men sen in muziek verwerkt? In 1830 ontstonden zijn Abegg- variaties, genoemd naar zijn jeugdliefde. Meta Abegg. Veel componisten hebben ge goocheld met namen in mu ren Bach's muzikale handteke ning. (Diverse componisten. Ook Schumann, schreven later variaties over de naam Bach). Er zijn nog veel voorbeelden te geven. Tbevallig kreeg ik deze week van een lezer een boekje waarin een prachtig voorbeeld staat van namen in de muziek. In het Kammerkonzert (voor piano, viool en dertien blaasin strumenten) van Alban Berg Tcomt een muzikaa^motto voor dat symbolische is voor de mu zikale vriendschap tusse de drie componisten Arnold Schonberg, Anton Webern en Alban Berg. De letters uit hun namen die tevens notennamen zijn vormen drie motiefjes die aan het begin van dit werk klinken, een werk dat overi gens nog meer geheiemen heeft... getallensymboliek. Maar daarover praten we wel een keer na het carnaval. ding zijn voor een speciaal arti kel in de komende aflevering. De meeste woorden vond C. v. d. Sluis, Wandeling 4 Zierikzee. U krijgt de bon spoedig toe gestuurd. Gefeliciteerd! Muzikale ministers De nieuwe opgave gaat over na men in de muziek. Puzzelaars moeten enkele noten kunnen lezen om uit deze puzzel te ko men. Zoals we in deze afleve ring zagen hebben veel compo nisten namen van mensen als thema voor tyun muziek ge bruikt. Vandaag nemen we de methode van de notennamen uit iemands naam halen en de ze in een bepaald ritme zetten. De melodie van de naam No- tEnBAErD zou de volgende no ten opleverende b a e d' De ove rige letters moet men in ge dachten aanvullen. Deze week ontvingen we naar aanleiding van het artikel over 'Ik was een jongeling' een reac tie van niemand minder dan de heer H. Uil, streekarchivaris. Waarde heer Notebaerd, In het afgelopen nummer van uw rubriek in de ZN zag ik een vraag tot mij gericht: zijn de psalmen van De Hubert ook in Zierikzee in de kerk gezongen? Het antwoord kan kort zijn: nee Zo u wilt nog iets langer: neen. Ik zou er nog van kunnen maken: neen, voor zover mij bekend. Maar dan houdt het echt wel op. De Huberts psalm berijming heeft niet de kerke lijke goedkeuring verkregen en dat is de belangrijkste re den dat deze niet in de kerken gezongen zijn. Ik veroorloof mij uw wetenschappelikjk bu reau nog op het volgende attent te maken. In het artikel wordt opgemerkt dat De Hubert 'als eerste in Nederland een nieuwe berijming van de psalmen (heeft) uitgegeven. Dat is niet geheel correct. In 1951 was in Middelburg de herziene Psalm berijming van Philips Marnix van St. Aldegonde verschenen. Deze beleefde in 1617 te Leiden een derde herziene druk. Ik merk op, en daarmee hef ik graag het Zierikzeese vaandel weer omhoog, dat de andere door u genoemde berijmer van het 'Eigen geschrift Davids' naar algemeen wordt aangeno men, een Zierikzeeënaar was. Mr. Abraham van der Meer (1582-1632) was rector van de Latijnse school te Zierikzee van 1610 tot zijn overlijden. Met vriendelijke groet, H. Uil, streekarchivaris. Commentaar van het weten schappelijk bureau. a. Ons bureau is zeer verblijd met uw reactie. b. Uw correctie omtrent de Marnix berijming is op zichzelf juist. Ons bureau stelde echter dat De Hubert's berijming de eerste berijming was die uit onvrede met Datheen een alter natief wilde vormen. Het is de vraag of Marnix berijming een reactie was op die van Da theen. Zelf heeft hij dit altijd ontkend. c. Belangrijker is uw opmer king omtrent de goedkeuring van de kerkelijke vergadering. Uit diverse voorredenen van in de 17e verschijnende nieuwe berijmingen lezen we dat het wellicht toch een gewoonte was om in de kerken ook niet ker kelijk goedgekeurde berijmin gen tegelijkertijd met die van Datheen te zingen. Dr. Jan Roelof Luth stelt in zijn uitgebreide proefschrift over de geschiedenis van de ge meentezang (1986) 'dat met enig recht vermoed mag worden dat het tegelijkertijd zingen uit verschillende berijmingen geen onbekend verschijnsel is geweest voor de kerkgangers in de 17e en 18e eeuw'. Vandaar de vraag: gebeurde dit ook in Zierikzee? d. Uw laatste opmerking was geheel nieuw voor ons bureau. In zekere zin is 'Ik was een jon geling' toch een Zierikzees lied! Veel dank. e. Wilt u in uw archieven niet de naam Notebaerd, maar No- tenbaerti opnemen? Kunst en Eer wil een nieuwe ruimte Het Noot verband is de ze week op zoek geweest en heeft ook enige ruimtes gevon den waar Kunst en Eer naar hartelust kan muciseren. Al leen... de naam zal wel moeten worden veranderd. Deurloo Modezaak: Kunst en Kleer; Restaurant Mondragon: Kunst /en Sfeer; Keuken van Mondra gon: Kluts en Smeer; Vier schaar Stadhuis: Kunst en Re geer; Trouwzaal Stadhuis: Kust en Noteer; Leegstaande Garage: Kunst en Smeer; Schoenhandel Verton: Kunst en Leer; Praxis: Klus en Pro beer; Café de Suikerbiet: Klank en Drank; Kantine W Zierikzee: Kunst en Degradeer; ofwel: Goed... of je Bloedt!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5