Kiekieres wint eerste slag tegen het noorden Reünie voor de voormalige bewoners van Ouwerkerk Archief professor Zeeman ontdekt bij boedelveiling 'welbeschouwd' Op zaterdag 23 mei in Dorpshuis Waardevolle documenten tussen oude rommel Verschuiving- Laatste verandering aan De Omloop Verande ringen bij PTT Post Open avond HBO-V Henri Dunant bezoekt Bruse haven ZIERIKZEESCHEPjï NIEUWSBODE Bi 4 DINSDAG 3 MAART 1992 NR 25113 3 OUWERKERK - Onder auspiciën van de plaatselijke Culturele Vereniging wordt op zaterdag 23 mei in Ouwerkerk een grote reünie gehouden voor alle voormalige bewoners van deze Duivelandse kleine kern. Doel van dit festijn is zoveel mogelijk mensen bijeen te brengen, die ooit, lang of kort geleden, op Ouwerkerk woonden. Mensen, die op dit dorp zijn geboren en getogen, doch la ter naar elders vertrokken, maar ook allochtonen, die gedurende een langere of kortere periode op Ouwerkerk hebben gewoond. Na het verdwijnen van de school onderging de Ring een reconstructie inclusief een opknapbeurt van de muziektent. ZIERIKZEE - Een simpel telefoontje met verstrek kende gevolgen. De theoretisch fysicus en weten schapshistoricus dr Anne Kox zal die Amsterdamse notaris die hem attendeerde op een aantal documen ten wel altijd dankbaar blijven. Die „schrijfsels" bleken een haast volledig archief van de van oor sprong Schouwen-Duivelandse natuurkundige pro fessor Zeeman te vormen. Waar is de tijd dat je nog zon der gevaar voor eigen leven kon leren fietsen op de weg tussen Renesse en Zierikzee en dat je de eigenaar van zo'n beetje elke auto die langsreed kende en derhalve ook groet te? Dat is inderdaad al een poosje geleden, maar minder lang dan men zou denken. Het was een tijd waarin het bezit ten van en rijden in een auto alleen weggelegd was voor de notabelen. Jan met de Pet kon niet meer dan ietwat afgunstig toezien hoe de notaris langs- zoefde. De auto is intusen ge meengoed geworden en een niet meer weg te denken ver voermiddel. Tevens een ver voermiddel dat steeds vaker in opspraak raakt. Overal in de regio beginnen mensen te klagen over overlast door het autoverkeer. Zo ook de bewo ners van de Schelpweg in Elle- meet. Zij beginnen schoon ge noeg te krijgen van het ver keer dat volgens hen veel te hard langs hun huizen rijdt. En zij vermoeden dat de an ders zo rustige Schelpweg nu als sluiproute gebruikt wordt om de van de nodige verkeers- remmende maatregelen voor ziene Elkerzeeseweeg in Elle- meet en Eikerzee te vermij den. Hetgeen in zou houden dat het probleem niet opge lost, maar slechts verschoven wordt. Het bewijst tevens dat automobilisten een hekel heb ben aan belemmeringen op hun pad en liever omrijden als dat inhoudt dat ze 'door' kun nen rijden. Veel automobi listen hebben nog steeds het idee dat zij 'King of the road' zijn en meer rechten op het wegdek hebben dan andere weggebruikers als fietsers en bromfietsers. Niets is minder waar, maar het gevoel van de automobilist lijkt hardnek kig. Wellicht wordt het tijd dat fietsers en bromfietsers in opstand te komen en hun rech ten op de weg opeisen. P.K. ZIERIKZEE - Morgen, woens dag 4 maart, beleeft het beel dende kunstproject De Om loop langs de autoweg Goes- Zierikzee zijn laatste verande ring. Op die dag gaat beeldend kun stenaar Hans de Win het laat ste blok van de 60 blokken tel lende muur verplaatsen. Door deze handeling wordt de op 4 januari ingezette draaiing vol tooid. De op zich onveranderde vorm van de muur, het was een halve cirkel en dat is het nog steeds, heeft een geheel andere uitstraling gekregen. De geslo tenheid van de muur in de eer ste weken lijkt in niets op de openheid die op dit moment de muur kenmerkt. De vlamvor- mige messing uiteinden van de halve cirkel staan op vier maart pal naar het westen en weerspiegelen de avondzon. Het einde van de dag betekent het einde van De Omloop. Op 5 en 6 maart wordt de muur weer gedemonteerd en weggehaald. ZIERIKZEE - Ten gevolge van een reorganisatie bij de PTT- Post worden er met ingang van maandag 16 maart enkele ver anderingen doorgevoerd. Vanaf die datum worden brief- pakjes van maandag tot en met vrijdag tweemaal aangeboden. Op zaterdagen wordt dat een maal gedaan. Als de PTT- medewerker tweemaal tever geefs een pakje heeft -afgele verd aan huis kan dit worden afgehaald aan het PTT Post- voorsorteercentrum aan het Haringvlietplein. De mogelijk heid om dit op het postkantoor af te halen komt hiermee te vervallen. Een andere verandering be treft het lichten van de brieven bus. Deze lichting wordt op zondag van 23.00 uur ver vroegd naar 21.30 uur. Alleen voor het voorsorteercentrum aan het Haringvlietplein blijft het tijdstip van 23.00 uur ge handhaafd. Van maandag tot en met vrijdag blijven de buslichtingstijden ongewij zigd. DEN HAAG - De Stichting Na tuur en Milieu en het gewest Gooi cn Vechtstreek hebben maandag bij de Raad van State bezwaar gemaakt tegen het weghalen en storten van ruim twee miljoen kubieke meter baggerslib in onder meer IJs- selmeer en Markermeer. Pieter Zeeman die in 1865 werd geboren woonde jarenlang in Zonnemaire, waar een gevel steen nog steeds aan die perio de herinnert. Al op vroege leef tijd ontpopte Zeeman zich als fervent natuuronderzoeker. Zo deed hij vanaf het dak van het kippenhok onderzoekingen. Zeeman, die in zijn latere leven een pand aan de Stadhouders kade bewoonde was niet alleen een bescheiden en zachtmoedig mens, hij was ook iemand die slecht afstand van allerlei za ken kon doen. Hotelrekenin gen, treinkaartjes en andere voor het oog onbelangrijke za- De rode rozen én de natte spon zen vlogen vrijdagavond in de Concertzaal regelmatig in het rond. Het publiek gaf daarmee uiting aan zijn bijval en afkeu ring voor presentator Gerard Hezik, de spelers, de rechters en pianist Steven Vis. Tijdens het selectiespel vertelden vier spelers gezamenlijk een ver haal dat vanuit het publiek kwam met de titel 501. Hetgeen door de spelers ten onrechte als een pikante 06-lijn werd opge vat. Karretje Verder speelde Kiekieres een geïmproviseerde scène met een slechte afloop, waarin het kar retje van de postbode wegrijdt. In een ultieme poging het kar retje te redden verongelukken zowel de postbode als een gla zenwasser en een putjesschep per. De Noordsterren kregen van het publiek voor hun dro merige scène de titel het roze wolkje. De theatersporters uit Leeuwarden speelden een ont roerende scene waarvoor zowel het publiek als de rechters veel waardering hadden. Tv programma's Na de pauze was er een ver anderende scène waarin ken bewaarde hij zorgvuldig. Een eigenschap die zijn Jan Zeeman blijkbaar ook bezat. Tben iemand ooit enige orde in het met bewaarselen vol gestouwde pand wilde schep pen zorgde zoon Jan ervoor dat alles wat overdag als vuil op de stoep werd gezet 's avonds weer .even zo vrolijk naar binnen werd gesjouwd, meldt het blad Iota van de Stichting voor Pu blieksvoorlichting over Weten schap en Tfechniek. Achteraf gezien mag Neder land zich daar gelukkig om prijzen. Een jaar of twee gele- Kiekieres-spelers op verzoek van het publiek een viertal te levisieprogramma's presen- den toen een notaris de boedel van Zeeman junior onder zijn hoede kreeg ontwaarde de no taris daarin enkele paperassen dieihij aan een andere beroem de natuurkundige, Lorentz toe schreef. Collegediktaten Daarnaast bevatte de verzame ling ook een aantal aanteke ningen over wetenschappelijke experimenten zoals waarne mingen en berekeningen en overdrukjes van publicaties. En tot grote vreugde van Kox bevonden zich tussen dit alles ook verschillende collegedik taten, onder meer uit de Zee mans eigen studententijd maar ook die van Lorentz. Deze vondst - een goudmijn zo wordt het in Iota genoemd - wierp bovendien ook een wat ander licht op de persoon van de Schouwen-Duivelandse ge leerde die samen met Lorentz teerden. „Tutti Frutti, Doet ie 't of doet ie 't niet, Het leven gaat door en Lingo" werden in de Concertzaal nog eens „dun netjes" overgedaan. Het Friese team koos vervolgens voor het spelen van een sprookje. Vol gens opdracht werd dit Sneeuwwitje dat van begin tot eind werd uitgevoerd. Het initiatief voor deze reünie komt van de dames R. Kuyper- Vijverberg en T. Stoutjesdijk- Wilbrink. Zij spelen daarmee in op signalen vanuit de bevol king, die (het voorbeeld van Nieuwerkerk volgend) een der gelijk gebeuren ook eens op Ouwerkerk georganiseerd wil de zien. De dames Kuyper en Stoutjesdijk klopten bij de Culturele Vereniging aan met het verzoek dit initiatief te adopteren. Het bestuur van de Culturele Vereniging reageer de positief en besloot tot vor ming van een speciale Reünie commissie. Reünie-commissie Door gebruikmaking van de kontakten via familie, vrien den en kennissen ter plekke of eldrs in Zeeland hoopt men zo veel mogelijk voormalige Ou- werkerkers te bereiken. Het is de bedoeling, dat degenen, die van deze reünie-plannen verne men, zelf kontakt leggen met oud-Ouwerkerkers en dat ze vervolgens de reünie-commis sie laten weten of die betrefen- de voormalige dorpsbewoners inderdaad aanwezig zullen zijn op de reünie op zaterdag 23 mei. Vernieuwingen De kern Ouwerkerk heeft de laatste jaren nogal wat ontwik kelingen doorgemaakt. Zo ver dween de school op de Ring om vervangen te worden voor een fraai nieuw gebouw aan de Ha- neweg. Vervolgens 'onderging de Ring een reconstructie, in clusief een opknapbeurt van de muziektent. De nieuwbouw wijk breidde zich aanzienlijk uit. Het kerkhof werd vergroot en gerenoveerd. De diverse ga ten in de gevelrijen werden ver vangen door nieuwbouw en sinds kort natuurlijk: er ver in 1902 de Nobelprijs kreeg. Al tijd is aangenomen dat Zeeman een bescheiden een zachtmoe dig en bescheiden mens was. Dat was hij ook, maar daar naast was hij ook een .ambi tieuze man die recht op zijn doel afging. Al in een vroeg stadium drong hij aan op het verkrijgen van een eigen labo ratorium waarover hij volledi ge zeggenschap zou moeten krijgen. Fonds Deze belangrijke ontdekking had bovendien nog een staart je. Het leverde dr Kox nog een contact op met de enige nog in leven zijnde dochter van pro fessor Zeeman. Zij was het-die een behoorlijk geldbedrag voor de oprichting van een Stichting Pieter Zeeman Fonds beschikbaar stelde. Een fonds dat de geschiedschrijving van de wetenschap in het algemeen en de geschiedschrijving van de natuurkunde in het bijzon der zou moeten bevorderen. In middels is dankzij dit fonds een aantal activiteiten ont plooid zoals onder andere de inventarisatie van het archief, die bijna is voltooid. Ook is uit dit fonds een subsidie ver strekt aan de natuurkünde- bibliotheek van de Amster damse Universiteit. De rechters vonden de zeven dwergen, fabuleus gespeeld door een speler, niet zo geloof waardig en uiteindelijk resul teerde het stuk Sneeuwwitje in een lading natte sponzen van uit het publiek. De wedstrijd eindigde tenslotte met het spe len van de schriftelijke harte- wensen van het publiek, zoals onder andere het krijgen van een kind en goede tijden, slech te tijden. Na deze eerste onver winning voltrekt de volgende slag tegen het Noorden zich op vrijdag 13 maart. Dan komt de theatersportgroep uit Gronin gen naar de Zierikzeese Con certzaal, aanvang 20.00 uur. rees een fraai nieuw dorpshuis achter de monumentale trapge vel aan de Ring. Reden genoeg dus om al -die voormalige be woners eens op de hoogte te stellen van al die nieuwe ont wikkelingen. Maar.... het be langrijkste van zo'n reünie blijven natuurlijk de onderlin ge ontmoetingen met de vroe gere en huidige bewoners. Programma Het programma voor de reünie loopt van 13.00 tot 17.00 uur. De reünisten komen bijeen in het dorpshuis. Daar wordt het pro gramma geopend met een kort concert door muziekvereniging Nieuw Leven. Vervolgens wor den er dia's getoond door me vrouw L. E. M. Veltman-Hack. Daarna kunnen in groepen de school en de kerk worden be zocht. In beide gebouwen zul len foto's worden tentoon gesteld. Tussentijds biedt het programma volop gelegenheid voor informele contacten. Om streeks 16.00 uur worden de reünisten terug verwacht in het dorpshuis voor de vertoning van een film over Ouwerkerk uit 1966. De middag zal worden afgerond met liedjes van vroe ger. Tegemoetkoming in de kosten Deelname aan de reünie is gra tis. Wel zal in het dorpshuis een collectebus wordeen geplaatst met de bedoeling, dat de bezoe kers daar een vrijwillige bij drage in deponeren als tege moetkoming in de kosten voor de Culturele Vereniging. Voor aanmelding of eventuele vra gen over deze reünie op zater dag 23 mei kan men terecht bij: Adrie Harinck, tel. 01114-2882, Riet Kuyper, tel. 01110-12233 of bij Christel Steutel, tel. 01114- 2596. Een telefoontje naar de weten schapshistoricus en theore tisch fysicus dr Anne Kox luid de het begin in van een waarde volle ontdekking. Tbt op dat moment werd aangenomen dat een Zeeman-archief nooit heeft bestaan dan wel verloren zou zijn gegaan. Dat laatste zou een gevolg zijn geweest van een familieruzie, waarbij zoon Jan alles wat zijn vader had be waard, met de vuilnis meegaf. Wat Kox bij. aankomst bij het vroegere- woonhuis ivanr. de?e natuurkundige aantrof over trof zijn stoutste verwachtin gen. Niet enkele zaken die zoon Jan Zeeman vergeten was op te ruimen, maar een nagenoeg volledig archief was bij de boe delinspectie boven water geko men. Een archief met maar liefst 12.000 brieven, waaron der ook enkele systematische kladjes, persoonlijke epistels en meer zakelijke brieven aan vakgenoten over theoretische en/of experimentele achter gronden. Het allerbelangrijkste is ech ter geweest het instellen van een bijzondere leerstoel Ge schiedenis van de Moderne Fy sica. Een leerstoel die met in gang van 1993 elk j aar geduren de zes maanden dpor een ande re geleerde zal worden bezet. VLISSINGEN - De sector Ho ger Gezondheidszorg Onder wijs van de Hogeschool Zee land houdt vrijdag 13 maart open huis. Dit gebeurt tussen 19.30 en 21.30 uur in het nieuwe gebouw van de HBO-Verpleegkunde aan de Edisonweg in Vlissin- gen. Behalve verschillende de monstraties wordt er ook een diaklankbeeld vertoond waar in de verschillende beroepsvel den van de verpleegkundige en de opleiding tot verpleegkun dige worden belicht. De HBO- V opleiding duurt vier jaar waarbij met name in het derde en vierde leerjaar veel plaats is ingeruimd voor de praktijk. Daarnaast bestaat de moge lijkheid tot het volgen van deze opleiding in deeltijd. Deze deeltijd-opleiding is toeganke lijk voor verpleegkundigen én voor niet verpleegkundigen. De arbeidskansen na het vol gen van een HBO-V opleiding zijn goed. De meeste gediplo meerden hadden al een baan nog voordat ze afgestudeerd waren. ROSMALEN In Autotron Rosmalen wordt op zaterdag 4 en zondag 5 april het Autotron Merkenclub Weekend gehou den. In Nederland zijn onge veer 150 merkenclubs actief: verenigingen van eigenaren met een bepaald (bijzonder) ty pe auto of motor. De clubs mo gen elk maximaal twee auto's of motoren naar het weekend afvaardigen. Autotron houdt het evenement ter ere van zijn 20-jarig bestaan maar wil er te gelijk een jaarlijks terugke rend gebeuren van maken. Verwachting t/m zaterdag 7 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.lemp. 14 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuidwest 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 mrt. Zon op 07.18, onder 18.25 Maan op 06.50, onder 18.45 5 mrt. Zon op 07.16, onder 18.26 Maan op 07.04, onder 19.56 Nieuwe Maan: 4 maart (14.22) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur blijft deze week ruim boven het gemiddelde. Woensdag wordt het een graad of 12. De dagen daarna komen er nog een paar graden bij. Of het ook zo warm wordt als eind vorige week is nog de vraag. De overheersende windrich ting blijft namelijk zuidwestelijk en voor warm weer is in deze tijd van het jaar een zuidenwind een noodzake lijke voorwaarde. Bovendien wordt de zon nogal eens gehinderd door bewolking. Bewolking waaruit het overigens deze week vrijwel niet zal regenen. LEIDEN - Gezondheidszorg is een term die de lading niet dekt omdat de zorg vaak ver te zoeken is. De Leidse hoogle raar in de klinische psycholo gie prof. dr. R. Diekstra zegt dit in het blad van de medische faculteit. BRUINISSE - Het motorpas- sagierschip Henri Dunant van het Nederlandse Rode Kruis bezoekt (morgen) woensdag 4 maart de haven van Bruinisse. Het hospitaalschip maakt deze week de eerste reis van het nieuwe seizoen 1992. De passa giers zijn afkomstig uit de af deling Utrecht. Maandagmor gen zijn de gasten in Utrecht aan boord gegaan voor een dag tocht naap Moerdijk. Vandaag (dinsdag)'voert de reis naar de haven van Antwerpen waar wordt overnacht. Op de terug tocht meert het witte passa giersschip af in de Bruse ha ven. Bij goede weersomstan digheden zullen een twaalftal vrijwilligsters van de Welfare van het Rode Kruis Bruinisse een rondje door de dorpskom maken. De Rode Kruis afde ling Duiveland neemt het avondprogramma voor haar re kening. Voor de passagiers op vrijdagavond in Utrecht van boord gaan, wordt in een haven van Dordrecht de nacht doorge bracht. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal t 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11-30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarièven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Kiekieres-spelers en Noordsterren samen in een autoscène. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse theater sportgroep Kiekieres heeft een overwinning be haald op hun tegenspelers, de Noordsterren uit Leeuwarden. Deze zege behaalde Kiekieres in een thuiswedstrijd in de Zierikzeese Concertzaal. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3