Auto in Amsterdam moet minder benzeen uitstoten Bodemonderzoek moet stuk beter PvdA stemt in met bezoek Zuid-Afrika Lubbers en Van den Broek in augustus naar Zuid-Afrika Gemeente Arnemuiden verbiedt kunstvliegen Rotterdamse kunststichting wil meer geld Geen dader gevonden van olielozing bij Zeeland Denen brengen llegaal tong aan land Benzine en diesel woensdag goedkoper Conclusie rapport Milieudienst Amsterdam: Weekend voor kinderen van „foute ouders" Ministerie onderwijs wil weten wat op basisschool gebeurt Oproep aan politiek om mee te doen aan manifestatie tegen racisme Voor organisatie filmfestival I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Eerder uitgesteld DEN HAAG - Premier Lubbers, vice-premier Kok en minister Van den Broek van buitenlandse zaken zul len op 10 en 11 augustus een bezoek brengen aan Zuid-Afrika. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst maandag bekendgemaakt. Het bezoek had oorspronkelijk in februari moeten plaatsvin den, maar is uitgesteld nadat het ANC, de grootste Zuidafri- kaanse anti-apartheidsbewe ging, had laten weten het be zoek prematuur te vinden. Het ANC beschouwde een bezoek op dit niveau als een legitima tie van het blanke minder heidsbewind van president De Klerk. Het ANC had laten we ten premier Lubbers niet te zullen ontvangen. Volgens de mededeling van de Rijksvoorlichtingsdienst heb ben nadere contacten, vol gend op de door de regering in Davos gevoerde gesprekken met debetrokken partijen", ge resulteerd in het vaststellen van het officiële bezoek op 10 en 11 augustus. Eind januari hebben Lubbers, Van den Broek en Kok in Davos ge sprekken gevoerd met de Zuid- afrikaanse president De Klerk en met ANC-leider Mandela. Mandela zou daar te kennen hebben gegeven het zeer op prijs te stellen als vice-premier Kok toegevoegd zou worden aan de delegatie. Oorspronke lijk waren alleen Lubbers en Van den Broek uitgenodigd door president De Klerk. Voorwaarde Mandela maakte in Davos aan vice-premier Kok duidelijk dat het ANC niet langer vasthield aah de voorwaarde dat het be zoek pas kon plaatsvinden na dat er een overgangsregering met het ANC gevormd zou zijn. Het ANC kon ook instemmen met een bezoek op het moment dat er een onomkeerbare toe zegging was dat die overgangs regering er zou komen. Die toe zegging is inmiddels door pre sident De Klerk gedaan. Over het programma van het bezoek aan Zuid-Afrika wordt nog overleg gevoerd, aldus de Rij ksvoorlicht ingsdienst Ook ANC akkoord DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft geen enkel probleem met het voorgenomen be zoek van premier Lubbers, vice-premier Kok en mi nister van den Broek van buitenlandse zaken op 10 en 11 augustus aan Zuid-Afrika. Belangrijke overwe ging daarbij is voor de PvdA dat het ANC met de vastgestelde datum instemt. Het PvdA-Kamerlid Valk zei dinsdagmorgen dat zijn fractie het ook prettig vindt dat vice- premier Kok deel uitmaakt van de delegatie in verband met de goéde band die hij heeft met ANC-voorman Mandela. Valk tekent naast zijn instem ming met het bezoek wel aan dat zijn fractie grote twijfels heeft over het doorgaan van het bezoek, indien de blanke Zuid- afrikanen zich bij het komende referendum in meerderheid te gen de hervormingsplannen van president De Klerk zouden keten. Als De Klerk als'gevolg daarvan aftreedt, is het zeer de vraag of een bezoek nog wel zinvol kan zijn, aldus Valk. Van de CDA-fractie in de Tweede Kamer was niemand beschik baar voor een reactie. Wegens klachten geluidsoverlast ARNEMUIDEN - Het gemeentebestuur van Arne muiden heeft de komende internationale kampioen schappen kunstvliegen op vliegveld midden- Zeeland verboden. Aanleiding waren volgens burge meester Visser klachten over geluidsoverlast tijdens de editie van vorig jaar. De organisator, Aeroclub Zeeland, heeft in een reactie aangekondigd een Arob-procedure te beginnen om het vierdaagse eve nement in augustus alsnog door te laten gaan. De kampioenschappen stunt- vliegen vonden tot twee jaar geleden op vliegveld Lelystad plaats. Door drukte is in 1991 uitgeweken naar midden- Zeeland. Volgens burgemeester Visser resulteerde dat in 15 for mele klachten en veel monde linge reacties over geluidsover last. Motorgegier Visser: ,,Het opstijgen van de vliegtuigen en hun capriolen gaat met veel motorgegier ge paard. Voor een uurtje is dat aardig maar niet vier dagen lang. Voor de vele recreanten aan het Veerse Meer en de in woners van het Lewedorp en Arnemuiden is dat niet om aan te horen." Bestuurslid Lemstra van de organiserende Aeroclub Zeeland heeft er weinig begrip voor dat het gemeentebestuur het in zijn open beperkt aantal klachten zwaarder laat wegen dan het plezier dat de 6.000 toe schouwers vorig jaar aan het spektakel beleefden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 5 maart 03.40 154 09.45 -159 16.05 163 21.50 -132 6 maart 04.10 161 10.20 - 163 16.35 167 22.20 -135 5 maart 02.15 156 08.25 -158 14.25 171 20.30 - 133 6 maart 02.40 166 08.55 -162 14.55 177 21.00 -136 5 maart 03.55 166 09.40 - 168 16.15 177 21.50 -142 6 maart 04.35 173 10.15 -172 16.55 181 22.25 -145 5 maart 03.45 162 09.45 - 164 16.10 173 21.55 -138 6 maart 04.25 169 10.20 -169 16.45 177 22.25 -141 WEMELDINGE Springtij 6 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ROTTERDAM - Fans van popster Prince kunnen hun idool eerder bewonderen dan aanvankelijk de bedoeling was: concertpromotor Mojo in Rotterdam heeft dinsdag be kend gemaakt dat Prince zijn Europese toernee in Nederland zal beginnen met twee extra concerten op 26 en 27 mei in sportpaleis Ahoy'. WAALWIJK - Bij een brand in een woning in Waalwijk is in de nacht van zondag op maan dag een man om het leven ge komen. De politie gaat ervan uit dat het de 59-jarige bewo ner betreft. Zekerheid daarom trent heeft de politie echter niet omdat het stoffelijk over schot dermate is verbrand dat normale herkenning onmoge lijk is. DRIEBERGEN - Het justitieel onderzoek naar het schip dat begin februari voor de Bel gisch/Zeeuwse kust een aan zienlijke hoeveelheid olie ille gaal heeft geloost, heeft voor alsnog geen resultaat opgele verd. Dat heeft een woordvoer der van het Justitieel Opspo ringsteam Milieudelicten Noordzee (JOMN) maandag meegedeeld. Het team heeft na het natrek ken van in totaal 523 scheeps- bewegingen 43 schepen aange merkt als potentieel lozer. On derzoek van de genomen olie monsters heeft echter geen sluitend bewijs opgeleverd. Wel is het onderzoeksteam ge bleken dat er overeenkomsten bestaan tussen de lozing voor de Zeeuwse kust en die bij Texel en Zandvoort. Die consta tering heeft echter niet geleid tot vervolging. SCHEVENINGEN - De Alge mene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij heeft maandag in de Scheveningse visafslag 1.895 kilogram tong in beslag genomen. De tong was aan land gebracht door twee Deense ketters. De Deen se schippers hadden ieder 100 kilogram tong officieel als vangst opgegeven. De AID heeft tegen hen proces-verbaal opgemaakt. De AID vond de illegaal aan land gebrachte tong in het kistenhok van de afslag, ter- wijl een losploeg bezig was met het sorteren van de vis. De tong, 1,160 kilo van de ene kot ter, 735' kilo van de andere, is gewoon verkocht. De op brengst, een kleine 28.000 gul den, gaat, in ieder geval voorlo-^ pig, naar de schatkist. ROTTERDAM - Benzine wordt woensdag 1 cent en diesel 2,4 cent per liter goedkoper. De zelftank-adviesprijs wordt dan voor super gelood 1,97 gul den, voor super plus loodvrij 1,85 gulden en voor euro lood vrij 1,81 gulden per liter. Diesel wordt 112,4 cent per li ter. Dit heeft marktleider Shell maandag bekendgemaakt. De prijverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de inter nationale produktnoteringen omgerekend in guldens, aldus Shell. Bij de prijsverlaging van diesel is rekening gehou den met het vervallen van de wintertoeslag. AMSTERDAM - Om het benzeengehalte in de Am sterdamse binnenstad in 2000 onder het toelaatbare maximum te laten dalen, moet het autoverkeer in sommige straten en verkeersaders aanzienlijk ver minderen. Tot die conclusie komt de Milieudienst van Amsterdam in een rapport dat is opgesteld ten behoeve van de discussie over verkeer en veryoer in de hoofdstad. De Milieudienst van Amster- dam adviseert onder meer om in 4,2 kilometer straat het aan tal rijdende auto's met 25 tot 50 procent te verminderen. In nog eens 13,5 kilometer straat zou het autoverkeer met zo'n 25 procent moeten afnemen. In de Mr. Treublaan zou dat maar liefst 60 procent moeten zijn, op de Stadhouderskade 55 pro cent en op de De Ruyterkade 42 procent. De genoemde percen tages hebben betrekking op het benzeengehalte dat werd gemeten in 1987. Maatstaf De uitstoot van benzeen wordt volgens de opsteller van het rapport, F. Nauta, de belang rijkste maatstaf om de lucht vervuiling aan te duiden. Als het autoverkeer in Amsterdam gelijk zou blijven aan het ni veau van 1987 wordt - mits alle auto's zijn uitgerust met een katalysator - de grenswaarde voor koolmonoxide nergens meer overschreden. De hoe veelheid stikstofdioxide komt dan vrijwel nergens meer bo ven de vastgestelde norm. De Milieudienst heeft het jaar 2000 als peildatum genomen, omdat naar verwachting de meeste auto's dan zullen zijn voorzien van een katalysator. Als er dan toch nog auto's zon der een uitlaatgasfilter rijden, is een nog grotere afname van het verkeer nodig dan in het rapport wordt aanbevolen. De onderzoeker vreest dat dat het geval zal zijn, doordat het modale inkomen in Amster dam zal dalen. De kwaliteit van het wagenpark zal daar door afnemen, voorziet hij. Het rapport geeft overigens geen antwoord op de vraag in hoe verre korte autoritten van in vloed zijn op de werking van een katalysator. Als de intensi teit van het verkeer tussen 1987 en 2000 verder zou toenemen - en daar wijzen recente peilin gen op - dan is volgens Nauta een navenant grotere daling van het autoverkeer nodig. Tbl- lingen van de Gemeentelijke Dienst Ruimtelijke Ordening geven aan dat van 1988 tot 1991 het spitsverkeer in de Amster damse tunnels met 50 procent is toegenomen. Voorspellingen van de Rijks Planologische Dienst wijzen eveneens op een toename van het autoverkeer in Nederland tussen 1987 en 2000. Het wegverkeer zou ten opzich te van 1986 nu al met 9 procent moet dalen, om te voldoen aan de doelstelling van het Natio naal Milieubeleidsplan. Volgens ondersoek Vrom DEN HAAG - De rapportages over bodemonderzoe ken die worden verricht voordat kan worden begon nen met bouwprojekten, moeten worden verbeterd. Er worden nog onvoldoende bodem- en grond monsters genomen. Historische gegevens over een bouwlokatie worden onvoldoende onderzocht. Dit blijkt uit een onderzoek in de provincie Utrecht dat is uit gevoerd in opdracht van het ministerie van VROM. Doel van het onderzoek was na te gaan hoe het staat met de kwa liteit van de zogenoemde „schone grondverklaring". Het ministerie verengt een derge lijke verklaring bij de dtan- vraag van subsidie voor wo- ningbouwprojekten. Het kijkt alleen of zo'n verklaring er is. De inhoud komt voor verant woordelijkheid van de gemeen ten. Uit het onderzoek is geble ken dat gemeenten soms een verklaring afgeven op basis van oude bodemonderzoekrap porten die de huidige toets der kritiek niet kunnen doorstaan. Verder vindt bodemonderzoek vaak te laat plaats, aldus het ministerie. De gemeenten blij ken ook niet op één lijn te zit ten waar het de beoordeling van de kwaliteit van de bodem betreft. De regionale inspecties Milieuhygiëne en Volkshuis vesting hebben de minister van. VROM aanbevolen de gemeen ten- duidelijker aari te geven hoe zij de geschiktheid van de bodem voor woningbouw moe ten beoordelen. Ook zal uit de verklaring duidelijk moeten blijken wanneer een eventueel noodzakelijke bodemsanering klaar zal zijn. De gemeenten moeten in een eerder stadium van het ontwikkelen van plan nen bodemonderzoek laten verrichten. DRIEBERGEN - De Werk groep Herkenning organiseert 25 en 26 april een weekend voor „kinderen van foute ou ders". Het gaat om mensen die na 1927 geboren zijn en het nog steeds moeilijk hebben met het feit dat hun ouders in de Tweede Wereldoorlog aan de kant van de bezetter stonden. Tijdens het weekend kunnen deze mensen elkaar ontmoeten en ervaringen uitwisselen. Op zondagochtend is ereen lezing van prof. D. de Levita, bijzon der hoogleraar in de transgene- rationele oorlogsgevolgen. Het weekend wordt gehouden in het conferentiecentrum „Kerk en Wereld" in Driebergen. ZOETERMEER - Hoe goed, hoe slecht of hoe matig leren kinderen op de basisschool le zen, rekenen en schrijven? Wat voor prestaties leveren de scholieren eigenlijk en hoe functioneren de leerkrachten? Op deze en andere vragen wil het ministerie van onderwijs antwoord krijgen door een commissie daar zo'n twee jaar op te laten studeren. De Tweede Kamer, die met kro kusvakantie is, heeft maandag het onderzoeksplan van die commissie Evaluatie Basison derwijs ontvangen. Het minis terie heeft de commissie vorig jaar ingesteld. DEN HAAG - McDonald's dient de reclamezuil langs de rijksweg A-27 (Utrecht-Breda) bij Zederik weg te halen. Het hamburgerconcern heeft de strijd tegen de provincie over deze acht meter hoge zuil verlo ren. AMSTERDAM - Het „Comité 21 maart" roept alle politieke partijen, met uitzondering van de Centrum Democraten, op deel te nemen aan de landelij ke manifestatie tegen racisme en vreemdelingenhaat, ..Ne derland bekent kleur", op 21 maart in Amsterdam. Dat heeft het comité, waarin vak beweging, levensbeschouwelij ke organisaties en organisaties van minderheden zijn vere nigd, maandag bekend ge maakt. De manifestatie zal plaatsvin den op de internationale dag tegen het racisme die de Ver enigde Naties hebben uitgeroe pen. Naast de landelijke mani festatie in Amsterdam, die zich voorlopig nog beperkt tot een demonstratieve optocht van de Dam naar het Museumplein, zullen in diverse steden activi teiten plaatsvinden. Op 12 maart wordt bovendien gestart met een handtekeningenactie, waarin de Nederlandse bevol king gevraagd wordt „kleur te bekennen" tegen de vreemde lingenhaat. Volgens de vice- voorzitter van de FNV K. Adel- mund, moet de manifestatie voorkomen dat racisme een blijvend verschijnsel wordt in Nederland. „Wij pleiten voor een ander klimaat; voor een be ter leven, niet alleen voor de minderheden, maar ook voor autochtonen in de oude stads wijken." Het comité wil de ten dens tegengaan waarbij men sen zich afkeren van de poli tiek en op zoek gaan naar een zondebok voor al hun proble men. De organisatie hoopt dan ook alle politieke partijen te interesseren voor de manifesta tie. „Ze moeten ophouden met het gekissebis over het minder hedenbeleid", aldus een woordvoerder van de organisa tie. ROTTERDAM - De Rotterdamse Kunststichting (RKS) wil dat minister D'Ancona van cultuur haar bijdrage aan het Filmfestival Rotterdam met 400.000 gulden verhoogt. Dat blijkt uit het advies dat de RKS heeft uitgebracht voor het Kunstenplan 1993-1996. De kunststichting vindt dat het festival een internationale uitstraling heeft en adviseert daarom de subsidieverhouding tussen Rijk en gemeente te wij zigen. Bovendien heeft de mi nister zelf film aangewezen als beleidsprioriteit. Nu betaalt Rotterdam 60 procent van de totale overheidssubsidie en WVC de resterende 40 procent. De RKS wil dat omdraaien zonder dat Rotterdam haar bij drage vermindert. Per saldo betaalt het Rijk dan vier ton meer. De RKS heeft haar advies te vens benut om nog eens te be pleiten dat het Rijk meer geld uittrekt voor opera in Rotter dam. De Maasstad wordt zowel wat de spreiding als de toewij zing van geld betreft stiefmoe derlijk bedeeld door WVC, zo luidt het verwijt van de kunststichting. Zij roept D'An cona dan ook nogmaals op om één miljoen gulden te steken in het operaproduktieplan dat de Rotterdamse Schouwburg sa men met het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest heeft ont wikkeld. Dat bedrag staat ove rigens los van de advisering over het Kunstenplan, aldus RKS-directeur A. de Jonge maandag in een toelichting op het advies. In het kader van dat plan adviseert de RKS tot ondersteuning van de opera plannen van Studio's Onafhan kelijk Tbneel. Het RKS-advies heeft betrekking op instellin gen en festivals die zowel door het Rijk als de gemeente wor den gesubsidieerd. Rotterdam spendeert ruim twintig mil joen gulden per jaar aan deze kunstuitingen. In het advies van de kunststichting is ervan uitgegaan dat dat bedrag ge lijk blijft. Vijftien miljoen Het Rijk spekt de Rotterdamse aktiviteiten jaarlijks met vijf tien miljoen gulden. Dat be drag staat in geen verhouding tot de bijdrage van 100 miljoen gulden die Amsterdam jaar lijks ontvangt, zo meent de kunststichting. Het advies van de RKS handelt in totaal over dertien kunstinstellingen. Daarvan heeft de kunststich ting „de pols opgenomen", al dus De Jonge De meeste kunstinstellingen leveren -een enkele kritische noot daargelaten- volgens hem goe de kwaliteit. Dat geldt onder meer voor Poetry Internatio nal, het Rotterdams Philhar- monisch Orkest en het Ro- Theater. Slecht te spreken is de RKS over het niveau van Stu dio Al Porto (dans). De Rotter damse politiek spreekt zich over ruim een week uit over het advies van haar ambtenaren. Het Rotterdamse advies weegt waar het de Maasstad betreft even zwaar als dat van de (lan delijke) Raad voor de Kunst. Die adviseert dinsdag over het Kunstenplan. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Corne- liastichting. Tot en met 28 maart Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen en pastels Mini van Iterson, Bewaerschole. Dagelijks, be halve zondags, van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 3 maart Zierikzee Verkoping handwerken Wel fare Rode Kruis. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Bruinisse Commissie openbare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 4 maart Zierikzee Mini-instuif CJV Samen Ver der, kinderen vier tot en met zeven jaar. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Jaarvergadering UW. UW- gebouw. 17.30 uur. Noordgouwe Thema-avond landbouwvereni- gingen Dreischor, Zierikzee en Zonnemaire/Noordgouwe in restaurant Van der Weij de. 20.00 uur. Bruinisse Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Donderdag 5 maart Bruinisse Ruilavond postzegelvereniging G. J. Peelen in Ned. Herv. Ver enigingsgebouw. Vanaf 9.00 uur voor jeugdleden. Vanaf 20.00 uur voor andere leden. Vergadering adviescommissie abz. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 6 maart Zierikzee Vergadering Vereniging van Beroepsaalvissers. Huis van Nassau. 10.30 uur. Gebedsdienst. Wereldgebeds dag. Lutherse kerk. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw Deestraat. 19.30 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Komedie Lusten en lasten. Concertzaal. 20.00 uur. Concert Forbidden Fruit. Bro- gum. 22.00 uur. Ellemeet Strao-feest. Dorpsplein. 12.30 uur. Noordgouwe Jaaruitvoering Con Amore. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Oud papier actie. Gebouw Sa lem, Molenstraat, Van 9.30 tot 11.30 uur. Bruinisse Ruil/verkoopbeurs vogels. Jeugdherberg Stoof polder. 10.00 tot 12.00 uur. Dinsdag 10 maart Zierikzee Startavond plantenwerkgroep Natuur- en Vogelwacht. Vereni gingsgebouw. 19.30 uur. Voorlichtingsavond ouders van leerlingen hoogste groep basis school. RSG Professor Zee man. 20.00 uur. Woensdag 11 maart Burgh-Haamstede Ledenvergadering Oranjever eniging. Hotel Haamstede. 20.00 uur. Scharendijke Inzamelingsactie Stichting Mensen in Nood. De Putmeet. 19.00-20.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee Krea-club kinderen zes tot twaalf jaar. Buurt- en clubhuis De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bekendmaking winnende logo werkgroep ontwikkelingssa menwerking. Stadhuis. 16.00 uur. Vrijdag 13 maart Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst Eu rotransplant. Restaurant Mon- dragon. 19.30 uur. Oosterland Jaaruitvoering Schouwspelers met blijspel Rijtuig 1880. Oosterhof. 20.00 uur. Zaterdag 14 maart Zierikzee Dansfestijn ten bate van Greenpeace. Dansschool Jan vier. 12.00 tot 24.00 uur. ■■■■Mi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2