Lenteweer zorgt voor veel publiek bij tweede Strao De deur van huize Hop staat open voor Francisca en Michel THUIS IH HET LOKALE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 52.L8-3J2.b_9 ONZE AUTO-WASSERETTE FRIST OOK UW AUTO NA EEN [teËsMmibx! ZWAAR WEEKEND HELEMAAL OP Automobielbedrijf „De Nobelpoort" BV Prima verlopen Strao in Burgh-Haamstede Stichting Europa Kinderhulp zoekt met spoed-gastouders O 3 O 4 6 7 Visserij-opziener Abrahamse uitgezwaaid r 1 ii dé krant van schouwen-duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 MAART 1992 148e JAARGANG NR 25112 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Oudeweg 2-6, Zierikzee, tel. 01110-14453 BURGH-HAAMSTEDE - Werd de eerste Strao dit jaar verreden onder gure omstandigheden, de tweede edi tie van dit oeroude Schouwse gebruik - de Strao in Burgh-Haamstede voltrok zich afgelopen zaterdag onder heel wat aangenamer weersomstandigheden Het Straocomité van Burgh-Haamstede kon na afloop dan ook meer dan tevreden zijn: prima lenteweer, een grote belangstelling en een vlekkeloos verlopen tocht door bos, veld en strand. M'n liefje wat wil je nog meer. De Straomiters, begeleid door een vriendelijk zonnetje, op het strand. (Foto; Marijke Folkertsma). Zo'n 52 ruiters en amazones, in leeftijd varierende van onge veer tien tot tachtig jaar had den zich voor deze traditionele tocht naar en langs het strand opgegeven. Onder hen ook good old Mari Geleijnse, de in middels tachtig- jarige inwo ner van Nieuw-Haamstede die altijd present is bij de Strao. Dit jaar reed hij voor de 58e keer mee in de tocht die vol gens de traditie steevast zeven weken voor Pasen wordt verre den. Voorop Als oudste in jaren -een predi kaat dat ook voor zijn 23 jaar oude paard van toepassing is- reed hij samen met Nico Dam- bruin, eveneens een oudgedien de aan het hoofd van de bontge kleurde stoet die ook dit jaar weer werd begeleid door vier leden van het korps der bere den politie uit Wassenaar dat 's zomers in Burgh Haamstede de rijskspolitie op Schouwen- Duiveland assisteert. Vanwege de precaire financiële situatie van vadertje staat leverde het korps een tijdlang slechts twee ruiters, maar dit jaar waren het er weer vier die samen met een sjees de stoet ruiters bege leidde. Voordat de stoet vroeg in de middag richting strand ver trok voor het wassen van de paardevoeten, een ritueel waarvan de oorsprong volgens deskundigen moet worden ge zocht in of de oud Keltische of de Germaanse sacrale gebrui ken, moest een jury bestaande uit M. Bliek, R. van Dijke en H. van der Klooster nog een moeilijke klus klaren door al die met kleurige rozetten ver sierde paarden aan een keuren de blik te onderwerpen. Versierkampioen Er bleek geen twijfel over mo gelijk. 'Angelique Kind bleek deze keer de onbetwiste ver sierkampioen te zijn, gevolgd door Rianne Kloet en Diana van Nieuwenhuizen. Deze da mes kregen hiervoor na afloop van de tocht in hotel Bom een beker uitgereikt door voorzit ter W. Kort van de plaatselijke middenstandsvereniging. Deze vereniging stelt jaarlijks de be kers voor de fraaist versierde paarden cq pony's en de herin neringsrozetten beschikbaar. Na dit spannende intermezzo begon de stoet rond 12.30 uur aan de circa 25 kilometer lange tocht. Een tocht die steevast volgens de oude traditie wordt verreden. Want dat vasthouden aan de oorspronkelijke Strao- rituelen is iets waarvoor het plaatselijke Straocomité waakt. De enige concessie die tot nu toe is gedaan is het ver schuiven van de Strao van de maandag naar de zaterdag. Dit omdat niet iedereen op maan dag vrij kon krijgen om aan de Strao deel te nemen. Geheel volgens de traditie dus vertrok de stoet, waarin ook verschillende leden van het Strao-comité meereden in- de vroege middag vanaf de Ach terweg richting Domaniale bossen. Via een schitterende route waarbij de stoet volgens goed gebruik tegen de zon in reed, bracht de ruiters en ama zones uiteindelijk op het strand,.waar de paardevoeten in het zilte nat werden gerei nigd van eventuele onreinhe den. Iets dat de boeren vroeger deden om de paarden te verlos sen van ,,de krappe", de jeuk of branderigheid waarvan de paarden na een lange periode op stal weieens last hadden. Warme choeola Na deze rituele wassing ver volgde het ruitérgezelschap zijn tocht richting De Punt waar dit jaar Westerschouwens Welvaren aan de beurt was om 'de rijders en rijdsters een drankje aan te bieden. Die in wendige mens werd elders nog eer aan gedaan, want (onder andere) in Burghsluis werd bij het kantoor van de havenmees ter eveneens pas» 00 de plaats gemaakt om onder het genot van een kop warme chocolade melk weer even bij te komen. vervolg pagina 2 RENESSE - Dat kleine manneke of vrouwke uit de oude en vervallen arbeiderswijken van vervuilde in dustriesteden, hun leeftijdsgenootje dat in armoede of in anderszins moeilijke gezinsomstandigheden moet opgroeien of het grut dat de kindertehuizen be volkt. Zij allen hebben een vakantie elders hard no dig om eens even op adem te komen. Dat gebeurt in een aantal gevallen ook dankzij de bereidheid van vele gezinnen om drie weken lang zo'n koter in huis te nemen. Dit na bemiddeling door de Stichting Eu ropa Kinderhulp. Ook op Schouwen-Duiveland heeft deze stichting gastouders, onder andere in Re- nesse, waar het echtpaar Hop zich dit jaar voor de vierde keer als gastouder heeft opgegeven. Een goed vakantie-adres vin den voor deze kansarme kinde ren uit Nederland, Frankijk, Duitsland, Engeland, Noord- Ierland. Oostenrijk en sinds kort ook uit Tsjecho-Slowakije een goed vakantie-adres vin den doet de Stichting Europa Kinderhulp al sinds haar oprichting in maart 1961. Vanaf dat moment heeft deze stich ting voor ruim zestigduizend kinderen, voor wie een onbe zorgde kindertijd niet is weg gelegd, een vakantie bij Neder landse gastouders verzorgd. Vakantie-logeetje Eén van die gezinnen die jaar lijks hun deur wijd openzetten voor zo'n vakantielogeetje is de familie Hop uit Renesse. Een maal toen de drie dochters uit huis gingen vond Joke Hop het toch eigenlijk wel een beetje stilletjes. Door toedoen van een vriendin maakte zij kennis met het werk van de Stichting Europa Kinderhulp en toen in de regionale pers oproepen voor gastouders verschenen meldde het echtpaar Hop zich in 1988 aan als gastgezin. Met het strand bij wijze van spre ken naast de deur en voldoende tijd en aandacht beschikbaar zou huize Hop toch wel voldoen als vakantie-adres, vermoedde het echtpaar. Die rol van gastouder was hen niet overigens niet geheel vreemd, want eerder reeds hadden ze via de gereformeer de kerk een kansarm Amster dammertje te logeren gehad. Ze wisten dus wel ongeveer wat ze konden verwachten. Ook de medewerkers van de Stichting Europa Kinderhulp die na hun aanmelding op be zoek kwamen om een indruk te krijgen van de gezinssituatie en de motieven van de gastou ders in spé gaven op dit punt duidelijke en vooral ook eerlij ke informatie. Dit om eventue- Michel en Francisca; de twee vakantiekinderen van het echtpaar Hop. Ie teleurstellingen te voorko men. Neus stoten Wie met hooggestemde idealen het gastouderschap begint kan immers weieens z'n neus sto ten. De kinderen die in aan merking komen voor een der gelijke vakantie hebben im mers op jeugdige leeftijd al ,,een heel leven achter de rug". Het zijn kinderen die in ver pauperde woonkazernes in ar moede opgroeien of die weinig weet hebben van een hecht ge zinsleven. De achtergronden van het kind blijven overigens onbekend voor het gastgezin. Voorheen kreeg deze heel summiere in formatie over de leefomstan digheden van zijn vakantie gast, maar doordat in verschil lende landen wetten ter be scherming van de privacy van kracht zijn geworden is die in- formatie^minimaal en beperkt deze zich tot zaken als wat het kind wel en niet eet. Meer informatie over het gastouderschap geeft ook de voorpraatavond, tijdens welke beginnende gastouders bun licht op kunnen steken bij de medewerkers van de stichting en meer geroutineerde gastou ders, die in de praktijk de no dige ervaring hebben opge daan met wat kan en wat niet kan. Ook daar wordt duidelijk gemaakt dat het gastouder schap naast veel voldoening ook weieens moeilijke momen ten geeft omdat het kind bij voorbeeld een verstokte bed- plasser"blijkt te zijn of er an dere gedragsnormen op na houdt. Meegevallen Voor het echtpaar Hop is het tot nu toe allemaal erg meege vallen. Misschien omdat het vervolg pagina 2 Het hart van de mens, dat niet getroffen wordt door de lieflijke glim lach van het kind, is nog in slaap. Inayat Khan Later wat zon HET WEER Eerst veel bewolking en mogelijk wat motregen. In de loop van de dag vooral in het noorden zon. Mi nimumtemperatuur ongeveer 5 graden. Middagtemperatuur om streeks 11 graden. Matige, kracht 3 4. VOORLICHTING Alle facetten van het stotteren kregen de aandacht tij dens een voorllchtingsmiddag in Bruinisse. THEATER Première van Zeeuwse balletgroep Dansz trekt mini maal aantal bezoekers. VOETBAL Na uitoverwinning op Heinkenszand neemt WIK kop positie in de eerste klasse over. VOLLEYBAL Damesteam W Kwiek behaalt historische bekerover winning op Intermezzo: 3-2. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's danks het feit dat het in de vis serij altijd niet iedereen naar de zin kan worden gemaakt, sprak hij van goede ervarin gen. Namens de Zeeuwse mos selsector bood Schot een enve loppe met inhoud aan, evenals de heer J. Holstein namens de kokkelsector van Zevibel. De kokkelvoorman deelde de uit latingen van de voorgaande sprekers en uitte eveneens po sitieve woorden over de beman ning van de Kokhaan, het vaar tuig van de Directie Visserijen. Tbt slot was het opziener Abra hamse zelf die het spreek gestoelte beklom. In zijn dank woorden memoreerde hij in vo gelvlucht de veranderingen die plaatsvonden. De open zeear men kregen te maken met ge dempte getijden en afnemende stroomsnelheden. Ondertussen zag hij 42 schelpdierenbedrij- ven van het toneel verdwijnen. Met een blik op de toekomst gericht sprak hij de hoop uit over evenwicht tussen visserij en natuur. Met een verwijzing in de richting van op handen zijnde veranderingen is vol gens hem de visserij niet weg te denken uit de Oosterschelde. ZIERIKZEE/BRUINISSE - Na een periode van bijna 40 jaar op de Zeeuwse stromen te heb ben gebivakkeerd werd gister middag afscheid genomen van de heer L. S. Abrahamse uit Zierikzeei Een groot aantal vertegenwoordigers uit alle ge ledingen van de visserijsector kwam naar restaurant De Gre- velingen om de vertrekkende opziener en zijn vrouw de hand te drukken. Abrahamse maakt gebruik van de VUT- regeling. De directeur van de Directie Visserijen, de heer P. H. Draaisma, stak tijdens een toespraakje de loftrompet uit over de scheidende visserij- ambtenaar. De gigantische ver anderingen op de Zeeuwse stromen tijdens de loopbaan van Abrahamse zijn enorm ge weest. De problematiek die daar allemaal bij kwam, was vanzelf niet minder. Stromen werden meren en in sommige gevallen werd het zoute water zoet. Draaisma bekende dat hij vanachter zijn Haags bureel de opzieners op de Zeeuwse wate ren ook weieens benijdde. Mos selkweker Schot (ZZ 7) sprak woorden van waardering tot de man, bij iedere generatie uit de visserij bekend, die ook wei eens voor verrassingen zorgde. Anekdotes Met enkele anekdotes maakte hij een en ander duidelijk. On- SON - Vlakbij het Wilhelmina- kanaal in het Brabantse Son is zaterdag het stoffelijk over schot gevonden van de 17- jarige Sindy van Leeuwaarden uit Eindhoven. Het meisje is door een misdrijf om het leven gebracht. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1